08/01/2009 18:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιδείνωση των ελληνοτουρκικών σχέσεων

[youtube YEp6wJmrTV8]
_____________________________________________________________________________________

Σε ετοιμότητα βρίσκονται οι Ένοπλες Δυνάμεις της χώρας, μετά το νέο κύμα παραβιάσεων του εθνικού εναέριου χώρο από τουρκικά αεροσκάφη.

Στις 15.15 το μεσημέρι σχηματισμός οκτώ τουρκικών αεροσκαφών αποτελούμενος από 4 οπλισμένα F-16 και ισάριθμα F-4 «Φάντομ», εισήλθαν στο FIR Αθηνών νοτίως της Σάμου. Αφού παραβίασαν τον εθνικό εναέριο χώρο τα τέσσερα Φάντομ πέταξαν περίπου 233 μέτρα (700 πόδια) πάνω από το Αγαθονήσι και αμέσως μετά πέρασαν πολύ χαμηλά -μόλις 100 μέτρα- πάνω από το Φαρμακονήσι. Στις 15.35 τα τουρκικά μαχητικά βγήκαν από το FIR Αθηνών βορείως της Σάμου.

Σημειώνεται ότι λίγο πιο πριν (περίπου στη μία το μεσημέρι) ο υπουργός Εθνικής Άμυνας της Ελλάδος, Β. Μειμαράκης είχε κάνει σκληρές δηλώσεις εναντίον της Τουρκίας με αφορμή τις χθεσινές προκλήσεις. «Η συμπεριφορά των Τούρκων δεν είναι ψύχραιμη» είπε μεταξύ άλλων και πρόσθεσε:  «Η συμπεριφορά αυτή δεν συνάδει σε ένα κράτος - μέλος του ΝΑΤΟ, που θέλει να μπει στην ΕΕ, που ο πρωθυπουργός του αναλαμβάνει ειρηνευτικές πρωτοβουλίες στη Μέση Ανατολή. Τα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων θα περιφρουρήσουν τη σταθερότητα και την ομαλότητα και την εθνική κυριαρχία και οι Έλληνες πολίτες μπορούν να κοιμούνται ήσυχοι. Οι Τούρκοι παίρνουν τις απαντήσεις τους, τόσο σε διπλωματικό επίπεδο όσο και σε οτιδήποτε άλλο χρειαστεί».

«Είμαστε σε αυξημένη ετοιμότητα για να αποδείξουμε ότι μπορούμε να υπερασπιστούμε τα εδάφη μας» πρόσθεσε ο κ. Μεϊμαράκης

Την ίδια ώρα παρατηρείται σοβαρή κρίση στην Άγκυρα μεταξύ του Ερντογάν και της ηγεσίας του Στρατού, η οποία κλιμακώνεται απο χθες, μετά τη σύλληψη δεκάδων αποστράτων αξιωματικών για συμμετοχή στην παρακρατική οργάνωση «Ergenekon».

(ΣΣ το βίντεο είναι από παλαιότερες αερομαχίες) 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greco avatar
    Greco 08/01/2009 18:35:22

    μηπως ηρθε η ωρα να "επαναληφθη η εκ του συνεγγυς γνωριμια του ελληνικου γρονθου μετα του μογγολικου τουρκογυφτικου κρανιου"?

  2. damianos avatar
    damianos 08/01/2009 18:50:00

    Να δυναμωσει δηλαδη το εθνικο μαs φρονημα,διοτι αλλοι τροποι δεν υπαρχουν.

  3. o avatar
    o 08/01/2009 18:54:55

    Πρέπει να ελληνικά μαχητικά αεροπλάνα εάν ξανα προκληθούν να βομβαρδίσουν την αεροπορική βάση των τούρκικων αεροπλάνων. Μόνο έτσι θα ησυχάσουμε.

  4. damianos avatar
    damianos 08/01/2009 19:07:03

    Αν ειναι τοσο απλο,τοτε αs παει και το παλιαμπελο.

  5. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 08/01/2009 19:08:41

    Να φερουμε το Κουζνετσοφ στη Μυκονο να ξεσκασουν και οι ναυτες/πιλοτοι μετα την ασκηση μεχρι τον Αυγουστο!

    "τα παντα ολα "

    δηλαδη εαν εμεις δε σηκωσουμε F16, τι θα γινει? Θα προσγειωθουν στη Συρο στο καζινο? Ρωταω...!
    Ολα αυτα γινονται για εσωτερικη καταναλωση των 2 χωρων ( στρατηγοι-Ερντογαν αυτοι, Κυβερνηση-πολιτες εμεις ). Εαν ερθει το 87 και παλι θα ειμαστε με το ντουφεκι στο χερι. μασαμε? αλλα δεν το βλεπω να γινεται συντομα.

    ΠΠ

  6. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 08/01/2009 19:09:06

    Heavy meeting traffic between top Turkish officials on Ergenekon

    The latest detainments in the controversial Ergenekon case were brought to the table in the Turkish capital Ankara in talks between top officials in both surprise and regular meetings on Thursday.

    Turkey’s army chief, Gen. Ilker Basbug had paid an unscheduled visit to Prime Minister Tayyip Erdogan's office ahead of his weekly meeting with President Abdullah Gul.

    Both the army and the prime minister's office confirmed the meeting. The prime minister's office said the meeting was made at the request of Basbug and "the latest developments" were discussed, while the army took a further step forward in elaborating on the discussion by saying the talks focused on Wednesday's detainments.

    "The commander of the Turkish Armed Forces has submitted his opinions and assessments, especially on yesterday's developments, in his meetings with Mr. Prime Minister and Mr. President," the army said in a statement posted on its website on Thursday.

    No further details are available on the particulars of the talks. Turkish markets fell on the news which incited fears of a renewed confrontation between the army and the Islamist-rooted Justice and Development Party (AKP) government.

    The meetings came a day after the highest ranking commanders of the Turkish army held an emergency meeting late Wednesday, as three retired general, as well as a serving colonel, were detained in the so-called Ergenekon operation.

    The probe was launched in 2007 to crackdown an illegal gang allegedly planning to stage a series of incidents that would eventually provoke a military coup.

    The detainments of high-profile opponents of the AKP have fuelled charges that the ruling party is launching a witch hunt against its opponents.

    BUSY TRAFFIC IN ANKARA
    Basbug met with President Gul after his almost 1.5 hours-long meeting with Erdogan ended.

    Gul, on the other hand, held discussions with Interior Minister Besir Atalay as the Basbug-Erdogan summit was underway.

    Erdogan was later visited by Justice Minister Ali Sahin and Atalay also attended the meeting.

    In Istanbul, meanwhile, Major Gen. Bulent Dagsali arrived at the police headquarters to hold talks with police chief, Celalettin Cerrah, broadcasters said.

    Cerrah said the visit was focused on the planning of a scheduled joint seminar of police forces and the army.

    The Ergenekon case, which divided Turkey, was filed against more than 80 people on the charge of forming an illegal organization to provoke a series of events that would pave the way for a military coup. However many believe the government use the Ergenekon case as an excuse to suppress its opposition.

    hurriyet.com.tr/english/home/

  7. Decay avatar
    Decay 08/01/2009 19:19:00

    @ PORTA PORTA

    Εσύ δηλαδή με την εσωτερική σου κατανάλωση,
    όταν θα περνούν πάνω από την Ακρόπολη τι θα λες?

    Σιγά μωρε μην προσγειωθούν στο Ελληνικό που το κλείσαμε... Το πολύ πολύ να κουραστούνε οι Τουρκαλάδες...Δεν έγινε και τίποτα, σιγά μη μας βομβαρδίσουν κιόλας...

    Έτσι δεν είναι?

  8. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 08/01/2009 19:19:01

    η Αυγη κυκλοφορησε ημερολογιο με συνθηματα των αλητοκουκουλοφορων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    αλλα και πληθος φωτογραφιων .. απο το καμμενο χριστουγεννιατικο δενρδο μεχρι φωτιες στους δρομους.

    " ω ελατο ω ελατο τι ωρεα που αρπαζεις !! θα σε καψω μια βραδια κι ας εχεις μπατσους στα κλαδια "

    ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΕΣ κ ΑΝΑΓΩΓΟΙ κ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ !!

    γαμω το συνασπισμο και τη gay ιδεολογοια σας αλητο-προοδευικοι. τραμπουκοι της γλωσσας και την νοημοσυνης μας.

    ΟοΥΥΥΣΤ

    εξω πουστη απ την παραγκα

    ΠΠ

  9. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 08/01/2009 19:22:19

    Decay 7.

    οι Τουρκοι ειναι κοτες. τους εχω ... το 87 live !!

    απλα λεω να μην αγχωνομαστε με τις πτησεις .. κ εμεις τα ιδια και χειροτερα κανουμε και καλα κανουμε. εκπαιδευτικοι και οχι μονον λογοι.

    δεν ειμαι προοδευτικος ! αλλα δε φαντασιωνομαι και πολεμο αυτη την περιοδο. η εστω οσμη πολεμοου.

    ΠΠ

  10. Decay avatar
    Decay 08/01/2009 19:26:00

    Τό 87 είναι πολύ μακριά...
    Ξέρεις τι εξοπλισμούς εχουν κάνει οι φίλοι και γείτονες απο τότε? 320 F16 σου φαίνονται λίγα?

    Το '96 ειναι πολύ πιο κοντά μας.(Ευχαριστώ τους Αμερικάνους κτλ κτλ)

    Αυτά.

  11. λαθος avatar
    λαθος 08/01/2009 19:36:52

    γιατι δεν γραφεις..επιδεινωση των ελληνοαμερικανικων σχεσεων?
    φοβασαι μην σε κραξουν οι "αριστεροι"?
    μαγκες τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα.
    οι τουρκοι εχουν αξιομαχο στρατο,μεχρι τωρα δεν μας πηραν τα σωβρακα γιατι δεν τους αφηναν οι αμερικανοι.
    με τις μαλακιες του μπουλη,και τους αγωγους θα
    εχουμε κακα ξεμπερδεματα.
    ο μονος τροπος να την γλιτωσουμε ειναι να ματαιωθουν οι συμφωνιες με την ρωσια.

  12. Decay avatar
    Decay 08/01/2009 19:45:32

    @ 11

    Σκοπιανός είσαι?

  13. UFO avatar
    UFO 08/01/2009 20:07:38

    Καλα δεν θριαμβολογουσαμε που ηρθε η αρμαδα του ξανθου γεννους που θα μας παραχωρισει την Πολη; Και αυτο ελιμενιστηκε στην Τουρκια. Και ποσο αξιομαχο να μπει στο ματι του Τουρκου. Επιασε φωτια με αποτελεσμα εναν νεκρο και παρ ολιγο να καει. Ε ρε συμμαχους που διαλεξε ο Μπουλης. Φαινεται ξημεροβραδιαζεται διαβαζοντας Ελωχειμ του Λιακο. Πραγματικος Μπουλης.Ωσαννα

  14. Vass avatar
    Vass 08/01/2009 20:08:26

    Εκτός από τις προθέσεις υπάρχουν πάντα και οι τυχαίοι παράγοντες. Τι θα συμβεί για παράδειγμα εάν ένα τουρκικό αεροπλάνο πέσει από μηχανική βλάβη σε κάποια βραχονησίδα; Φαντάζεστε τι έχει να γίνει για την έρευνα και διάσωση; Δεν πιστεύω ότι το υπ. Εξωτερικών έχει προετοιμαστεί για τέτοιο ενδεχόμενο στην παρούσα φασή που οι προκλήσεις είναι συνεχείς.

  15. ataktos avatar
    ataktos 08/01/2009 20:12:14

    Ke o berikios tis alekas brike psomi simera fantazome tin liana avrio me ton aidoni na katathetoun apo kinou erotisi sti bouli

  16. damianos avatar
    damianos 08/01/2009 20:27:10

    Oλοι οι πολιτικοι και στρατιωτικοι αναλυτεs θα κανουν τα σχολια τουs,οι 'ελληναρεs'θα εκτονοθουν λεκτικα, γιατι δεν ξερουν τι σημαινει πολεμοs και αν γινει καποια στραβη,τοτε θα καταλαβουν ΟΛΟΙ τι διστυχια φερνει. Παντωs εγω εχω πολυ πιο ενδιαφεροντα πραγματα να κανω.

  17. Nick avatar
    Nick 08/01/2009 20:33:42

    Επιδείνωση των ελληνοτουρκικών σχέσεων.
    Γιατί τώρα???
    ----

    Γιατί η Τουρκία καταρρέει. Το σκάνδαλο της Ergenekon βγάζει στη φόρα τα άπλυτα των Στρατηγών.

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/01/2009 20:51:42

    Τα ελληνοτουρκικα έχουν δικη τους λογική και δεν εχουν σχέση απαραίτητα με την εσωτερική πολιτική.
    Πριν ένα - δύο μήνες η Ελλάδα κατόρθωσε να περάσει σε ΝΑΤΟική ασκηση τον Αι - Στρατη και τη Λήμνο που οι Τουρκοι πάντα αντιδρούσαν γιατί θεωρούν ότι πρέπει να είναι αποστρατιωτικοποιημένος.
    Ως αντίδραση οι Τουρκοι ενέτειναν τις υπερπτήσεις πάνω από το Φαρμακονήσι και το Αγαθονήσι που τα θεωρούν "γκρίζες ζώνες" και αμφισβητούμενες περιοχές.
    Η Ελλάδα αντέδρασε με την αποστολή του Προέδρου της Δημοκρατίας στο Αγαθονήσι για να πσιτοποιήσει την ελληνική κυριαρχία και αναμενόμενα οι Τουρκοι ενέτειναν τις παραβιάσεις και υπερπτήσεις ως αντίδραση.
    Παράλληλα πρέπει να εξελίσσεται και ο ετησιος κάθε τέτοια εποχή πόλεμος της τσιπούρας στα Ιμια όπου οι ψαράδες διαγκωνίζονται για τα δικαιωματα αλιειας.
    Από τις τουρκικές ανακοινώσεις και αναφορές μέχρι στιγμής φαίνεται ότι προβάλλουν τα Ιμια όπου έχουν κατοχυρώσει το "γκρίζο" της περιοχής από το 1996 ως ελληνική παραβίαση της συμφωνίας απεμπλοκής Χόλμπρουκ - Παγκαλου ενώ αποφεύγουν να αναφερθουν στο Αγαθονήσι όπου δεν έχουν ακόμη διεθνώς κατοχυρώσει το γκρίζο της υπόθεσης.
    Αντίθετα η ελληνική πλευρά προβάλλει Αγαθονήσι - Φαρμακονήσι για να στοιχειοθετήσει νεες διεκδικησεις της Τουρκίας προς τους ξένους ενώ αποφέυγει αναφορές στα Ιμια.

  19. serdal avatar
    serdal 08/01/2009 20:52:10

    oudeis glitose pote ton polemo ipanaxorontas me ta opisthia.antithetos kapies fores otan edeikse ta ebrosthia tou.keep that in mind oloi oi chamberlain en elladi.turk savas istiyor.ve rum ne yapiyor?

  20. Γιάννης avatar
    Γιάννης 08/01/2009 21:00:09

    Σύμφωνα με το ρεπορτάζ στα εγγλέζικα που μπήκε παραπάνω ο Τούρκος ΑΓΕΕΘΑ συνάντησε εκτός προγράμματος (και απροσκάλεστος ίσως) τον Ερντογάν και "Κατέθεσε τις απόψεις του...".
    Αυτό είναι το παιχνίδι που παίζεται. Ζορίζονται οι ένστολοι της γείτονος και επειδή ζορίζονται κάνουν μαγκιές στο Αιγαίο για του δείξουν ότι μπορούν να τον σύρουν ακόμη και σε πόλεμο. Να βγάλουν άλλη μια χούντα δύσκολο τώρα, αλλά εξαρτάται και πόσο θα τους ζορίσει ο κουμπάρος.

  21. damianos avatar
    damianos 08/01/2009 21:21:09

    Και οι Ισραηλινοι σκοτωνουν παιδια για να διασφαλισουν την δικια τουs ειρηνη,ενω οι Αμερικλανοι καναν εισβολη στο Ιρακ,για να τουs μαθουν δημοκρατια. Να χεσω λοιπον εγω τετοια ειρηνη και τετοια δημοκρατια και να χεσω καθε εξουσια,πολιτικη η στρατιωτικη, που δεν σεβεται την ανθρωπινη ζωη,προκειμενου να γαντζωθει ενω εμειs τα προβατα,ωs προβατα, τουs αφηνουμε να μαs μαντρωνουνε,μεχρι να αποφασισουν να μαs σφαξουν.

  22. Decay avatar
    Decay 08/01/2009 21:26:17

    @ Δαμιανέ, μπορείς να συνεχίσεις τα πολυ πιο ενδιαφεροντα πραγματα που κάνεις.

    @ 22 Μήπως είναι καλύτερα να κάνεις το κουνέλι όπως πάντα?

  23. Αnonymous avatar
    Αnonymous 08/01/2009 21:29:32

    @22

    "Μήπως είναι καλύτερα να κάνουμε το κουνέλι μέχρι τις 20/1"


    Εφ΄όλης της ύλης!

  24. Decay avatar
    Decay 08/01/2009 21:35:28

    Υπέρ της τουρκικής ένταξης στην Ε.Ε. η Τσεχία

    Ο επικεφαλής της τσεχικής διπλωματίας Κάρελ Σβάρτσενμπεργκ -η χώρα του ως την 30η Ιουνίου προεδρεύει της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ)-με σημερινές δηλώσεις του τάχθηκε υπέρ της μελλοντικής ένταξης της Τουρκίας στην ΕΕ καταγγέλλοντας ταυτοχρόνως «τις προκαταλήψεις» δυτικοευρωπαϊκών κρατών έναντι της Άγκυρας.

    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_08/01/2009_262608

  25. damianos avatar
    damianos 08/01/2009 21:46:01

    Γιατι Decay εσυ ετοιμαζεσαι για πολεμο?

  26. Decay avatar
    Decay 08/01/2009 21:50:42

    @ Δαμιανέ

    Έχεις ακούσει το ρητό,

    "Άν επιθυμείς την ειρήνη, τότε ετοιμάσου για πόλεμο"

    Τί λές να σημαίνει?

  27. t avatar
    t 08/01/2009 21:51:22

    Tο κουνέλι.

  28. Frouros avatar
    Frouros 08/01/2009 21:56:27

    Se oles tis ellinotourkikes kriseis meta thn sinthiki ths Lozanis h Ellas pote den simperiferthike os kratos plirous kiriarchias giati poly apla den htan. Akomh kai simera, meta thn krisi ton Imion kai thn ek neou ecsartisi ths choras apo csenes dinameis, prepei na erthei epitelous h ora pou h Ellas na mporei na apantisei me skliro tropo stis prokliseis,pou eine kai o monos tropos gia na dicsi oti sevete tin ethnikh ths kiriarchia sto Aigaio.

  29. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/01/2009 21:58:01

    1. Ό,τι γράφει ο "βουνίσιος". Υπάρχει ένταση μεταξύ στρατιωτικών και πολιτικών λόγω συλλήψεων για την ergenegon.
    2. Ό,τι γράφει ο "ψυχραιμία".
    3. Κυοφορείται η υπόθεση "Σύνορα ΕΕ", για έλεγχο της λαθρομετανάστευσης. Τοποθετούνται στο Αιγαίο, και κανονικά θα έπρεπε να είναι ταυτόσημα με αυτά της Ελλάδος. Η οποία δεν έχει αποφασίσει για τα 6-12 μίλια.
    4. Πάγια τουρκική πολιτική η αναθεώρηση στην πράξη της Συνθήκης της Λωζάννης.
    Η Ελλάδα, από τις κλοπές των αμυντικών προμηθειών των πασόκων και τη δουλοπρεπή εξωτερική πολιτική των Μητσοτάκη-Σημίτη-Γιωργάκη-Ντόρας έχει βρεθεί σε δεινή θέση.
    Ιδίως μετά τα Ίμια που αποτέλεσαν crash-test. Η Ελλάδα έδειξε ότι δεν θα πολεμήσει για να υπερασπίσει τα εθνικά της εδάφη. Αυτό αποθράσυνε τους θρασύδειλους ανατολίτες, μαζί με την υπεροπλία εξοπλισμών.
    5. Όφειλε να έχει δοθεί απάντηση στη δολοφονία Ηλιάκη. Χωρίς πόλεμο.
    Με κατάρριψη ενός τουρκικού. Δήθεν κατά λάθος. Με συγγνώμη μετά. Από "λάθος" χειριστή. Που θα "αποστρατευόταν".
    Το μήνυμα θα λαμβανόταν.

  30. Decay avatar
    Decay 08/01/2009 22:00:00

    @ Φρουρέ,

    Πάλι απο Internet Cafe γράφεις?

    Ή την βρίσκεις με τα Ελληνοβρετανικά?

  31. damianos avatar
    damianos 08/01/2009 22:00:39

    Decay πραγματικα το πιστευειs ακομα αυτο? Αν ναι τοτε δινειs τροφη στουs καθε λογηs ΜΠΟΥΣΤΗΔΕΣ.32. Μ'αρεσει το χιουμορ σου.

  32. t avatar
    t 08/01/2009 22:04:16

    Στη κόψη του ξυραφιού βρίσκονται τις τελευταίες ώρες οι σχέσεις του πρωθυπουργού της Τουρκίας Τ. Ερντογάν με την ηγεσία του Στρατού.

  33. Decay avatar
    Decay 08/01/2009 22:05:23

    @ Δαμιανέ,

    Αλήθεια δέν το πιστεύεις αυτό?

    Γιατί τότε είναι που δίνεις τροφή στους Γκρουέφσκι και τους Μπούστηδες.

  34. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 08/01/2009 22:15:43

    @33 Μάρτης 87 ΣΙΣΜΙΚ

  35. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 08/01/2009 22:18:00

    @33 ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΓΠ στα ωραία του.

  36. Decay avatar
    Decay 08/01/2009 22:21:29

    @ 41 + 42


    Τό 87 είναι πολύ μακριά…
    Ξέρεις τι εξοπλισμούς εχουν κάνει οι φίλοι και γείτονες απο τότε?

    320 F16 σου φαίνονται λίγα?

    Το ‘96 ειναι πολύ πιο κοντά μας.(Ευχαριστώ τους Αμερικάνους κτλ κτλ)

    ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ Κινέζος στα ωραία του.

  37. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 08/01/2009 22:23:29

    @43 Διαφωνείς με το @41 και @42 ?

  38. Decay avatar
    Decay 08/01/2009 22:27:21

    @ sfirao kleftika

    Ό Αντρέας ήτανε το κάτι άλλο. Ηγέτης

    Αλλά η τότε Τουρκία δεν είναι το ίδιο με την σημερινή.

    Διαφωνείς με το σχόλιο 43?

  39. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 08/01/2009 22:32:02

    @45 Δυστυχώς OXI

  40. damianos avatar
    damianos 08/01/2009 22:36:20

    Μετα την τελευταια εμπλοκη οποια κι αν ειναι η καταληξη τηs, καποιοι θα πλουτισουν απο τιs μιζεs των επιβεβλιμενων εξοπλισμων,'δια την θωρακισην τηs χωραs',ενω εμειs το καλυτερο που θα παθουμε ειναι μια απ'τα ιδια,ενω το χειροτερο καμια βομβα στο κεφαλι μαs.Kαληνυχτα σαs τωρα και καλη τυχη!

  41. Decay avatar
    Decay 08/01/2009 22:41:12

    @ Δαμιανέ,

    Αυτά, να τα πείς στους κατοίκους της Σάμου, της Ρόδου, της Λήμνου...

  42. fantomas avatar
    fantomas 08/01/2009 22:54:47

    Γιάννης Says:
    January 8th, 2009 at 9:00 pm

    ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ(ΕΝΕΚΑ ΤΟ ΨΕΥΒΟΝΥΜΟ!! F-4Ε)
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ...... ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ.... ΟΠΟΙΟΣ ΠΗΔΑΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΛΟΥΚΙΑ ......ΚΑΠΟΙΟ ΘΑ ΤΟΥ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ (ΦΑΝΑΤΖΕΣΕ ΠΟΥ!!)
    Η ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ-ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ)

  43. μανώλης avatar
    μανώλης 08/01/2009 23:24:10

    Μπορώ να σας συστήσω μερικά καλά παιχνίδια πολέμου να τα βάλετε στον υπολογιστή σας να παίζετε, και να αφήσομε την Άμυνα της χώρας σε αυτούς που πληρώνονται γι΄αυτή τη δουλειά.
    Εύχομαι και ελπίζω ότι όταν έρθει (αν έρθει)
    η ώρα, θα πιάσουν τόπο τα δις που ξοδεύει
    (από το υστέρημά του και σε βάρος άλλων αναγκών)
    ο Ελληνικός λαός.
    Καληνύχτα σας.

    (στο @47. ο Δαμιανός:"...καποιοι θα πλουτισουν απο τιs μιζεs των επιβεβλιμενων εξοπλισμων,’δια την θωρακισην τηs χωραs’"... τα είπε όλα.)

  44. μανώλης avatar
    μανώλης 08/01/2009 23:25:29

    Στο @ 45.

  45. tony avatar
    tony 08/01/2009 23:52:30

    @46
    Εδω στη Ρόδο φοβόμαστε ότι δυστυχώς ο Δαμιανός μάλλον έχει δίκιο.Μακάρι να κάνει λάθος.

  46. Σπύρος avatar
    Σπύρος 09/01/2009 00:43:09

    17atakte

    Τi omada eisai agapi mou pou mas taxeis zalisei toso kairo me tis provokatsies...

    Τα φαοικόκκινα να τα πείς αλλού ματάκια μου που μού γράφεις και gregklish..
    Γραμμή απο το Παρατηρητήριο παίρνεις??

  47. Σπύρος avatar
    Σπύρος 09/01/2009 00:44:13

    greklish και oχι greeklish eidika gia ton atakto pou kanei olo ejypnes paremvaseis.

  48. Σπύρος avatar
    Σπύρος 09/01/2009 01:29:29

    Επειδή atakte προχτές μάς έκανες κατι μαθηματα όταν γράψαμε για την Γενοκτονία τών Παλαιστινίων απο τούς Ισραηλινούς..
    Κατι περίεργα μονολεκτικά ψέλλιζες πάλι.

  49. anetos avatar
    anetos 09/01/2009 09:05:34

    "οι τουρκοι εχουν αξιομαχο στρατο,μεχρι τωρα δεν μας πηραν τα σωβρακα γιατι δεν τους αφηναν οι αμερικανοι.
    με τις μαλακιες του μπουλη,και τους αγωγους θα
    εχουμε κακα ξεμπερδεματα."

    ΔΕν υπαρχει ποιο μαλακισμενη αποψη ..τοσο αξιομαχο στρατο που εχουν μονιμο κολοδαχτυλο απο τους κουρδους 30 χρονια και σκτοωνονται σαν τα κοτοπουλα ..παλι ρε φιλε οι Αμερικανοι θα μας σωσουν φτανει ποια η μαλακια ...

  50. dem avatar
    dem 09/01/2009 10:36:05

    Ουτε η Τουρκια εχει αξιομαχο στρατο
    αλλα ουτε και εμεις (με εξαιρεση
    την Πολεμικη Αεροπορια).

    Φανηκε αυτο περιτρανα με το φιασκο
    των Ιμιων.

  51. Nick avatar
    Nick 09/01/2009 11:03:35

    @dem: Στον Έβρο τα Τουρκικά άρματα είχαν κολλήσει στη λάσπη.

    Εκεί που έγινε λάθος ήταν με τα Ο.Υ.Κ. Έχει λεχθεί πολές φορές ότι το Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών ήταν καταλληλότερο για αυτή την αποστολή.

  52. leon avatar
    leon 09/01/2009 15:17:47

    Οι παραβιασεις και απο τις 2 πλευρες ειναι καθημερινο φαινομενο. Ετσι σφιγγουν οι κωλοι και παιρνεις και ωρες μαχιμης πτησης. Ταυτοχρονα με τις εναεριες παραβιασεις, ειδικες δυναμεις εισερχονται και στο εδαφος του "εχθρου". Τα αντιποινα πολλα. Στην Χιο τα ΟΥΚ εκτελουν μια αποστολη (αποβαση στα παραλια του Τσεσμε) καθε 2 μηνες (περιπου). Το ιδιο συμβαινει και στην Χιο απο Τουρκους. Οι στρατιωτικοι κατασκοποι πολυαριθμοι και απο τις 2 πλευρες και γνωστοι φυσικα...
    Με τετοιες καταστασεις ποιος πιστευει ακομα οτι υπαρχει και η παραμικρη πιθανοτητα για εμπλοκη σε συρραξη?

  53. t avatar
    t 09/01/2009 16:16:52

    Επιφυλακτικό το ΥΠΕΞ για την επίσκεψη Παπούλια

    ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟΨΕΩΝ μεταξύ των υπουργείων Εξωτερικών και Άμυνας προκάλεσε η παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Κ. Παπούλια στο Αγαθονήσι για την εορτή των Θεοφανίων. Για τη σκοπιμότητα της επίσκεψης του κ. Παπούλια στο ακριτικό νησί υπήρξε σκεπτικισμός στην ελληνική διπλωματία, καθώς από ορισμένες πλευρές διατυπώθηκε η εκτίμηση ότι αυτή θα προκαλούσε την Άγκυρα. Κι αυτό ιδίως σε μια περίοδο όπου κύκλοι στο εσωτερικό της γειτονικής χώρας ήταν φανερό- με τις υπερπτήσεις και την παρενόχληση ελικοπτέρων- ότι θα επιχειρήσουν όξυνση του κλίματος.

    Απ΄ την άλλη στο υπουργείο Άμυνας, η ηγεσία του οποίου «βασανίστηκε πολύ εξετάζοντας όλες τις πτυχές» σύμφωνα με αρμόδια πηγή, δεν είχε τελικά αντιρρήσεις. Άλλωστε το «Πεντάγωνο» νωρίτερα είχε απαντήσει με μετάβαση των αρχηγών ΓΕΕΘΑ και ΓΕΣ κ.κ. Δ. Γράψα και Δ. Βούλγαρη στο Φαρμακονήσι όταν λίγες ημέρες πριν οι Τούρκοι είχαν παρενοχλήσει ελικόπτερο που κατευθυνόταν στο νησί ζητώντας του από τον ασύρματο να αποχωρήσει από την περιοχή.

  54. Factorx avatar
    Factorx 09/01/2009 16:22:00

    @t: το γράψαμε πρωτοι και μας έβριζαν τα παπαγαλάκια:

    http://www.antinews.gr/?p=4841

  55. Σπύρος avatar
    Σπύρος 09/01/2009 17:53:29

    Το Τετρομαγμενο Υπουργείο Εξωτερικων,κατά Σεφέρη..

    Οχι μόνον τά παπαγαλάκια τής Ντόρας Factor..
    Μην ξεχνάς πώς υπάρχουν Κρυφοί,αλλά Φανατικοί υποστηρικτές τής Ντόρας και σέ κάποια άλλα Κόμματα.
    Ολοι οι πολυπολιτισμικοί κρυφοντοράκηδες είναι.

  56. UFO avatar
    UFO 10/01/2009 18:09:22

    ΟΙ ΚΥΠΑΤΖΗΔΕΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΛΑ ΣΕ ΣΥΝΑΦΗ BLOGS ΜΗΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΛΑ.