13/01/2009 21:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιβεβαιώνονται οι διαφωνίες ΥΠΕΞ – Προεδρίας

Θυμάστε που πριν από λίγες ημέρες γράφαμε ότι η κ. Μπακογιάννη είναι έντονα ενοχλημένη με την επίσκεψη Παπούλια στο Αγαθονήσι, επειδή η μετάβασή του εκεί θα εκνεύριζε την ...Άγκυρα που θα έστελνε τα αεροπλάνα της στο Αιγαίο;

Αξιόπιστες δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι στη σημερινή συνεδρίαση του Εθνικού Συμβουλίου Εξωτερικής Πολιτικής, η κ. Μπακογιάννη εξέφρασε τη διαφωνία της με την επίσκεψη του Προέδρου και άφησε να εννοηθεί ότι έγινε χωρίς να υπάρξει προηγούμενη συνεννόηση με το υπουργείο Εξωτερικών.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες το κλίμα στη συνεδρίαση του Συμβουλίου ήταν «έντονο» και «συγκρουσιακό» με τους εκπροσώπους του ΠΑΣΟΚ κ. Πάγκαλο και Λοβέρδο να εγκαλούν την κυβέρνηση για «υποχωρητικότητα» στα Ελληνοτουρκικά και να ζητούν «εφαρμογή του Ελσίνκι». Αντιθέτως, οι διαρροές από το υπουργείο Εξωτερικών κάνουν λόγο για κλίμα «συναίνεσης» στη συνεδρίαση του Συμβουλίου.

Αξίζει να σημειωθεί επίσης ότι σε δηλώσεις της μετά τη συνεδρίαση του συμβουλίου η κ. Μπακογιάννη δήλωσε, μεταξύ άλλων, ότι «το 2008 ήταν ένας χρόνος στασιμότητας στις ελληνοτουρκικές σχέσεις». Δεν επιδεινώθηκαν, δηλαδή, όπως γνωρίζει και ο τελευταίος Έλληνας πολίτης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. t avatar
    t 13/01/2009 21:49:49

    Ψυχραιμία μέχρι 20/1….

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 13/01/2009 21:54:31

    Καρολε, Ολοι οι Ελληνες μαζι σου!!!!!!!!

  3. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 13/01/2009 21:55:58

    ΛΑΘΟΣ

    χχχχχχχχχχχχχχχχχχ,Ολοι οι Ελληνες μαζι σου!!!!!!

  4. M avatar
    M 13/01/2009 22:00:55

    Εδώ καταντήσαμε να συζητάμε εάν πρέπει να επισκέπτεται ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Ελληνικά νησιά!
    Τώρα ο πατσοκοιλιάς (ειδικά αυτός)"δεν δικαιούται δια να ομιλεί" γιατί στα Ίμια παρακαλούσε να φυσήξει ο αέρας και να πάρει την σημαία!

    Μ

  5. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 13/01/2009 22:02:59

    Εαν διαφωνει η κ Μητσοτακη-Μπακογιαννη-κουβελου να παρει τα μπογαλακια της και να την κανει με ελαφρα πηδηματακια.Ενα μεγαλο μπραβο στον Προεδρο!!!

  6. t avatar
    t 13/01/2009 22:08:05

    Αρκετά με την χρόνια φαγωμάρα μας…..
    Καμιά ιδέα για ένα καλύτερο μέλλον για όλους???

  7. osaperas avatar
    osaperas 13/01/2009 22:14:57

    Αλήθεια πως θα ηταν τα πράγματα σήμερα εάν -ας πούμε- ο Καραμανλής μπερδευόταν στο πρόσφατο ανασχηματισμό και έβαζε τον Αντώνη Σαμαρά υπουργό εξωτερικών;

    Πως θα χειριζόταν ο Αντώνης τα ίδια ζητήματα;

  8. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 13/01/2009 22:27:16

    ¨οσο μιλάει η Ντορίτσα τόσο εκτίθεται. Θα πάρει το παράσημο της στασιμότητας. "Ο Στάσιμος Πούλος" θα την ακολουθεί.

    Θέλω τον Πάγκαλο και τον ΓΑΠ να πάνε στο Αγαθονήσι. ( όχι τη Μιλένα, γιατί θα πρέπει ν αλλάξουμε το όνομα )

    Φακτορα κανόνισε εκδρομή στα 2 νησιά !!! Θα φέρουμε και τα λαπτοπ. Περιμένω οργάνωση.

    ΠΠ

  9. Xase avatar
    Xase 13/01/2009 22:34:27

    Ειμαστε λαος αναδελφων.
    Εκει που θαπρεπε να ειχαμε μια σωστη εξωτερικη πολιτικη, ανεξαρτητη απο κομματα και απο το ποιος ειναι προεδρος μας, οι πολιτικοι μας μαλωνουν γιατι εξαρτωνται απο ξενα κεντρα απο τα οποια προσβλεπουν υποστηριξη για να παρουν περισσοτερα αξιωματα. Το Ντορακι περιμενη υποστηριξη απο τους Αμερικανους μηπως και γινει προθυπουργος. Ελπιζω να το καταλαβουν αυτο ολοι οι Ελληνες και να τις φραξουν τον δρομο. Η εποχη που στηνωμασταν πρεπει να σταματησει επιτελους και αυτο πρεπει να το καταλαβουν πρωτοι ολοι οι υπουργοι μας και φυσικα και ο προθυπουργος. Διαφορετικα θα περασουν στην ιστορια σαν νεοι Εφιαλτες.

  10. t avatar
    t 13/01/2009 22:38:09

    @ PORTA PORTA

    Καμία βόλτα μέχρι τα Σκόπια??? …

  11. Xase avatar
    Xase 13/01/2009 22:40:49

    Π.Π
    Το Ντορακι εχει χάσει πολύ απο την εποχη των 16
    Οσο για τον Παγκαλο ελα μωρε τωρα, για ενα κομματι πανι θα μπλεξουμε σε πολεμο με τους Τουρκους; Αυτος δεν ειναι για το Αγαθονησι αλλα για κανενα ξερονησι.
    Εχει κανει τοσες μαλακιες που σε καμια ιδιωτικη επιχειρηση δεν θαμενε περισσοτερο απο 24 ωρες. (ρωτησα τον περιπτερα της γειτονιας μου αν θα τον επαιρνε υπαλληλο, και μου απαντησε, τι λες ρε, να μου διαλυσει το περιπτερο;).

  12. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 13/01/2009 22:45:30

    11.t

    ποιός τους ..... αυτούς ! Εκτός εάν καλέσουμε και τον Εσκομπάρ.... για sight seeing xaxaxaa

    12.xase
    Ο Θόδωρος είναι για τη Τζιά. Σε περίπτερο δε χωράει το βόιδι..... Αλλά τώρα που το σκέφτομαι να τον χώσουμε με το ζόρι σε ένα, να τρώει και τις καρέκλες να σηνώσει να γλιτώσουμε. του κολλάμερ και μια Ελληνική σημαία απ έξω να έρχονται οι Γιαπωνέζοι να βγάζουν φωτό το άγαλμα.

    ΠΠ

  13. sasman avatar
    sasman 13/01/2009 22:48:05

    “ Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να έχουμε μερικά στρέμματα γης λιγότερα από εκείνα που μας ανήκουν, και να κοιμόμαστε τα βράδια ήσυχοι και ασφαλείς, παρά να έχουμε ότι μας ανήκει και να μην μπορούμε να κλείσουμε μάτι από τον κίνδυνο κάποιας ξαφνικής επίθεσης κακόβουλων γειτόνων εναντίον μας".
    Όλα αυτά και άλλα πολλά είναι λόγια του τότε ΥΠΕΞ και σημερινού αρχηγού του ΠΑΣΟΚ. Γιατί άραγε δεν τα διαψεύδη κανείς;
    Φυσικά τα λίγα στρέμματα γης είναι ασήμαντα για κάποιον που δεν λογαριάζει την πατρίδα του πολύ σημαντικά όμως για μας που μας στέλνουν να τα υπηρασπίσουμε.
    Καθόλου ντροπή λοιπόν απο τον κ. Πάγκαλο τον άλλο πατριώτη, όσο για τον Λοβέρδο καλύτερα να εγκαλέσει σε σύνεση τον αρχηγό του που πρώτος υποχωρησε στα Ελληνοτουρκικά.
    Εξάλλου είναι και ο μόνος που βραβεύθηκε απο το Ισραήλ.
    Τελικά όλα τα κακά μαζεμένα σε αυτόν τον άνθρωπο.

  14. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 13/01/2009 22:53:31

    @14
    Το χρειάζεται το σασμάν του ο ΓΑΠ !!!!!!!!!

    το κανονίζεις σε παρακαλώ ? το παραδίδω εγώ αν βαριέσαι.

    ΠΠ

  15. SKAI avatar
    SKAI 13/01/2009 22:54:09

    1. Η Γάζα φλέγεται με Αμερικάνικα όπλα που δίνει η Ντόρα και ο Καραμανλής στους Ισραηλινούς
    2. Η Ντόρα διαφωνεί με την επίσκεψη του προέδρου στο Αγαθονήσι. Άρα η Ντόρα και κατά συνέπεια ο Καραμανλής με τον τρόπο τους απεμπολούν κυριαρχικά διακιώματα
    3. Σήμερα Τρίτη και 13 η οικονομία μας θα δώσει τα πρώτα σημάδια κατάρρευσης, γιατί οσονούπω καταρρέει και πάει προς ΔΝΤ.
    4. Στις έγκυρες Financial Times Η Ελλάδα (Ιταλία, Ιρλανδία)είναι ο πιο αδύναμος κρίκος του Ευρώ και με 30% πιθανότητες θα βγει από την Ζώνη του Ευρώ.

    Μετά από όλα αυτά λέω να αλλάξω χώρα γιατί αν αλλάξω ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, με τον ΓΑΠ θα είναι... όπως Αμερική!
    Καληνύχτα στις ΚΑΣΣΑΝΔΡΕΣ

  16. sasman avatar
    sasman 13/01/2009 23:00:33

    Π Π κάνει να δώσω το σασμάν στον ΣΚΑΙ

  17. t avatar
    t 13/01/2009 23:01:18

    @ 13 PORTA PORTA
    Όμως τους κυνηγάμε 20 χρόνια αλλά αυτοί δεν κάθονται!!!

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/01/2009 23:02:38

    Oλα αυτά φυσικά είναι δημαγωγίες.Το περιβόητο Ελσίνκι που θα έρχεται και θα επανέρχεται δίκην μαγικού ραβδιού θα σήμαινε ότι κάποιος Ελληνας πρωθυπουργός θα έβαζε στο τελος του 2004 την υπογραφή του σε συνυποσχετικό για να πάει στη Χάγη η κυριοτητα 100- 150 νησίδων στο Αιγαίο.
    Η κατάσταση κατά την οποία όποιος είναι αντιπολίτευση πουλάει τσαμπουκά που τον καταπίνει όταν είναι κυβέρνηση δεν είναι ίδιον σοβαρης χώρας.
    Οσοι διαμαρτυρονται γιατί πρέπει ένα ταξίδι του Παπουλια στοι Αγαθονήσι να συζητείται πρώτα στο Υπουργείο Εξωτερικών θα πρέπει να αναρωτηθούν γιατί για να πάει κάποιος στα Ιμια θέλει την ιδια άδεια.Η Κανέλλη που ήθελε να διοργανωσει πάρτυ εκεί τι έγινε;
    Βέβαια το Αγαθονήσι δεν έχει περιπέσει ακόμη στο status των Ιμίων.Aλλά αφού μιλάμε όλοι για το κρίσιμο διάστημα μέχρι να αναλάβει ο Ομπάμα γιατί έπρεπε να πάει τώρα ο Παπούλιας στο Αγαθονήσι και όχι π.χ. το Πάσχα;Βέβαια υπήρχε και ο ρωσικός στόλος εκεί κοντά την ημερα της επίσκεψης.

  19. Factorx avatar
    Factorx 14/01/2009 01:17:19

    Περισσότερο δραστήρια θα ήθελε την κυβέρνηση στις καταγγελίες των τουρκικών προκλήσεων στα διεθνή φόρα (ΕΕ, ΝΑΤΟ, Συμβούλιο της Ευρώπης ο κ. Θεόδωρος Πάγκαλος, όπως δήλωσε μετά τη συνεδρίαση του Εθνικού Συμβουλίου Εξωτερικής Πολιτικής. Ο αρμόδιος πολιτικός εκπρόσωπος του κόμματος Ανδρέας Λοβέρδος διατύπωσε επικρίσεις κατά του κυβερνώντος κόμματος για τους χειρισμούς του.

    Πιο αναλυτικά, ο κ. Πάγκαλος, αναφερόμενος στην τουρκική συμπεριφορά, δήλωσε ότι δεν θεωρεί πρωτοφανή την αλλαγή σ' αυτήν, αλλά τη χαρακτήρισε «εξαιρετικά δυσάρεστη». «Δεν έχω δείγματα ότι αλλάζει συμπεριφορά και θέση η τουρκική ηγεσία και το τουρκικό κατεστημένο» πρόσθεσε.

    Σημείωσε ακόμη ότι κακώς εγκαταλείφθηκε η Συμφωνία του Ελσίνκι, η οποία ήταν εξαιρετικά ωφέλιμη και την οποία θα αναγκαστούμε να ξαναφέρουμε, όπως ανέφερε, σε πτυχές, όπως αυτή της καλής γειτονίας.


    Επικρίσεις Ανδ. Λοβέρδου για τη στάση της ΝΔ έναντι της Τουρκίας

    Ο κ. Λοβέρδος επισήμανε ότι η Τουρκία έχει αυξήσει την επιθετικότητά της και συμπλήρωσε πως χρειάζεται τακτική και στρατηγική για την αντιμετώπισή της. «Δυστυχώς η τελευταία πενταετία δεν έιναι ό,τι το καλύτερο σε ό,τι αφορά και την τακτική μας και τη στρατηγική μας» πρόσθεσε

  20. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/01/2009 01:39:36

    Τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά. Ευτυχώς ακόμη φαίνεται λίγο φως στο βάθος του τούνελ.

    Η Ντόρα έχει χάσει τελείως τον έλεγχο. Είναι να απορεί κανείς με το θράσος αυτών των ανθρώπων να θέλουν να μας κυβερνήσουν μετά.

    Κάποιος είχει προτείνει την αφαίρεση της ελληνικής ιθαγένειας από τη Ντόρα. Νομίζω ότι μια τέτοια ενέργεια θα ήταν η μεγαλύτερη προσφορά στο ελληνικό έθνος υπό τα σημερινά δεδομένα και ένα σημαντικό μάθημα για τους υπόλοιπους.

    Ο Πάγκαλος είναι ένα αισχρό σκουλίκι, όμως για το Λοβέρδο έχω αρκετά καλύτερη γνώμη. Μου αρέσει ο λόγος του στα εθνικά και έχω την εντύπωση ότι από τότε που ανέλαβε στο ΠΑΣΟΚ τον τομέα αυτόν, έχει φέρει το κόμμα του σε σαφώς καλύτερες θέσεις σε σχέση με το παρελθόν.

    Το Ελσίνκι ήταν καταστροφή σκέτη. Προέβλεπε πράγματα με τρόπο που "μύριζε" καίριες υποχωρήσεις. Σημίτης - ΓΑΠ είχαν αποφασίσει "συνολική διευθέτηση" με "μερικά στρέμματα λιγότερα" για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Κι αν δεν επιβεβαιώνεται ότι ειπώθηκε πραγματικά το "μερικά στρέμματα λιγότερα", πάντως η όλη συμπεριφορά του είναι σαν να το είπε.

  21. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 14/01/2009 01:56:08

    Δυστυχως Ντορα, Σημιτης ΓΑΠ Λοβερδος και Βαρβιτσιωτης της ιδιας "σχολης " ειναι... Το καθεστως των γκριζων ζωνων, της ερευνας διασωσης του Αιγαιου, των Ιμιων κλπ δεν εγιναν ξαφνικα. Αυτο δεν αποτελει συγχορωχαρτι ουτε για τους προγενεστερους ουτε για τους διαδεχθεντες... Ντροπη και αισχος ΜΟΝΟ! Το ξεπουλημα συντελεστηκε ηδη η εχει απλα δρομολογηθει?

  22. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 14/01/2009 02:59:03

    Καρολε,
    ειπα να ακολουθησω την προτροπη σου και να επιλεξω τους καλυτερους, όπως ειπες!!
    Καρολε ,γιατι όμως ολοι τους μου κανουν για τα μπαζα;

  23. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/01/2009 03:02:13

    Δεν μπορώ να ακούω από σοβαρούς και μεγάλους ανθρώπους "η Ντόρα εκείνο" και "η Ντόρα το άλλο". Πολιτική ΝΔ είναι. Δεν κάνει του κεφαλιού της. Και γιατί, πχ, δεν είναι δικιά της επιτυχία ο ρωσικός αγωγός; Εξωτερική πολιτική δεν είναι, πρωτίστως; Περίεργα πράγματα...

    Και μια παρατήρηση άσχετο-σχετική, ή γενική: η (πρωθυπουργική) επικοινωνιακή πολιτική της ΝΔ δουλεύει ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ μ. Ρ. Είναι σίγουρο ότι ο Ρ. δεν ασχολείται; Γιατί, ΑΝ ΔΕΝ ασχολείται, τότε, ο Αγγέλου ΗΤΑΝ (και, προφανώς, είναι) ο "μαέστρος". Αυτό λέει εμένα η λογική μου. Πολύ "fade away" τύπος αυτός ο Αγγέλου. Απόμακρος. Μεγάλο προσόν αυτό, ειδικά για κάποιον που ασχολείται με την Επικοινωνία!

  24. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 14/01/2009 03:12:59

    @ "νήπιος γέρων"
    Καλη χρονια και τις καλυτερες ευχες μου μια και ξαναβρισκομαστε εδω.

  25. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/01/2009 03:35:36

    @Μακρης Κωνστ.: Να 'σαι καλά, Κωνσταντίνε! Να σου ταιριάξει ό,τι ονειρεύεσαι, το 2009!

    Διάβαζα πριν στο άλλο ποστ αυτά τα ενδιαφέροντα που έλεγες για το ιντερνετ και γούσταρα πολύ. Αν θες, πάρε το μέιλ μου από τον Φάκτορα, σε παρακαλώ, ή βάλε το δικό σου, -ό,τι θες.

    Δεν είναι να χανόμαστε, e- φίλε, δύσκολες μέρες, λέει, έρχονται...

    ΓΕΙΑ + ΧΑΡΑ σου!

  26. amerikanaki avatar
    amerikanaki 14/01/2009 04:17:06

    @"νήπιος γέρων" 26.

    1. Η κυβέρνηση κόντεψε να πέσει απο τις διφωνίες της Ντόρας για τον αγωγό.

    2. Ο Αγγέλου καμία σχέση με επικοινωνία. Αλλοι έχουν αυτό το ρόλο

  27. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/01/2009 04:32:30

    @Amerikanaki: Δεν ξέρω αν κόντεψε να πέσει, φίλε, αλλά θα έπρεπε να πέσει, εδώ που τα λέμε, αν ήταν ελάχιστα σοβαροί. Για θύμισέ μου, όμως, πότε κόντεψε να πέσει. Είμαι ψιλο-χοντρο-άσχετος μ' αυτά, αλλά όλο και κάτι θα θυμάμαι.

    Ποιος έχει τον ρόλο που λες; Νόμιζα ότι ο Αγγέλου ήταν μετά τον Ρ. γι' αυτό το είπα.

  28. thanos avatar
    thanos 14/01/2009 04:35:57

    4-M
    January 13th, 2009 at 10:00 pm

    Φιλε μου μπορεις να φανταστεις πως θα ηταν τα πραγματα σημερα? εαν ο Σημιτης συν πατσοκοιλιας τραβουσαν το σχοινη στα Ιμια και αρχηζε κατι σαν εμπλοκη οχι για πολυ αλλα για καναδυο μονο 24ωρα? Σκεψου με το μυαλο σου και οχι με την καρδια σου.

  29. KaryID avatar
    KaryID 14/01/2009 08:09:26

    @26 καλημέρα: fade away ίσως και για άλλο πολύ πιο ανθρώπινο λόγο, ίσως να βλέπει τα πράγματα από κάποι άλλο "σημείο φυγής", που άλλοι "τυχερότεροι" μη έχοντας έλθει αντιμέτωποι με αδυσώπητες νομοτέλειες δεν έχουν βάλει ακόμα στο οπτικό τους πεδίο.

  30. osaperas avatar
    osaperas 14/01/2009 08:17:54

    Μπερδεμένα είναι ακόμη τα πράγματα στη ΝΔ όσον αφορά το θεμα της επικοινωνιακής πολιτικής της.

    Πως το ξέρω;

    Από τους δημοσιογράφους /παπαγαλάκια του πολιτικου ρεπορτάζ. Πολλοί από αυτούς έχουν χάσει το μπούσουλα τους και δεν ξέρουν τι να γράψουν ώστε να είναι αρεστοί στην κυβέρνηση

    Εξαίρεση αποτελούν οι αστυνομικοί συντάκτες. Εκεί πάντοτε υπήρχε η σωστή οργάνωση από τους κατα καιρούς υπουργος και αρχηγούς της Αστυνομίας αλλά και συνάμα την καλή οργάνωση και των διαπιστευμένων δημοσιογράφων.

  31. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/01/2009 08:49:58

    Κι εγώ έχω την εντύπωση ότι πάνε καλύτερα μετά τον ανασχηματισμό. Κάτι γλώσσες βλέπεις από τα κανάλια μέχρι εκεί κάτω. Νομίζεις ότι χθες εξελέγη η κυβέρνηση στις 7 Μαρτίου 2004 και έχουμε τέτοια νέα πνοή. Από πού μπρε;

    Νήπιε Γέροντα νομίζω ότι υπάρχουν και τα δύο: Και η Ντόρα είναι σαφώς πιο ξεπουλημένη και κάνει αντι-ρωσικό παιχνίδι, και ο ΚΚ επιδέξια τη βάζει να φαίνεται αυτή μπροστά σε όσα κάνουν υπέρ των Αμερικανών και κατά των Ρώσων. Έτσι πιστώνεται αυτός τον όποιον πατριωτισμό έχει δείξει αυτή η κυβέρνηση και χρεώνεται η Ντόρα τα όποια ξεπουλήματα έχει κάνει. Είναι ένα lose-lose παιχνίδι για τη Ντόρα, που βρήκε το μάστορά της.

    Το καλύτερο φυσικά θα ήταν να μην την είχαμε εκεί πέρα. Είναι εκεί με πρωταρχική ευθύνη ΚΚ, αλλά και όχι μόνον. Αν θέλει κανείς να δει ποιο είναι το πραγματικό πατριωτικό ή αντι-πατριωτικό βεληνεκές ΚΚ πρέπει να δει την εποχή Μολυβιάτη.

  32. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/01/2009 08:54:06

    Πάνε καλύτερα επικοινωνιακά, εννοώ. Για την ουσία, να το δούμε το καλύτερα και να μην το πιστέψουμε.

  33. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 14/01/2009 09:52:24

    ε ρε καταντιαααααα να δυσαρεστουνται που ο προεδρος πηγε σε ελληνικα νησια...εκτος και αν δεν μας ανηκουν ...κρεμαλα στην πλατεια συνταγματος αχρειοι

  34. μπαμπαλης ιωαννης avatar
    μπαμπαλης ιωαννης 14/01/2009 09:53:38

    εδω εχουμε τωρα υφυπουργο τον βαρβιτσιωτη που ειπε "ο καθενας εχει το δικαιωμα να καιει την σημαια " τι περιμενετε να γινει....αισχος

  35. Epsilon avatar
    Epsilon 14/01/2009 11:05:47

    Den iparchi chiroteri tactikh apo to na emfanizetai oti sthn kivernisi iparchoun diafonies pano se krisima ethnika themata gia na ecsipiretounte alles micropolitices scopimothtes, idika kato apo tis parouses sinthikes.

  36. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 14/01/2009 13:24:28

    Καλημέρα σε όλους.
    Λυπάμαι που φθάσαμε στο σημείο να ασχολούμαστε και με την ποιότητα της επικοινωνιακής πολιτικής της κυβέρνησης και όχι μόνο με την ποιόητα της πολιτικής της.
    Λυπάμαι που φθάσαμε στο σημείο να πρέπει να σχολιάζουμε τις κινήσεις του Προέδρου της Δημοκρατίας επειδή δεν συμφωνεί με αυτές η Κυβέρνηση.
    Λυπάμαι που φθάσαμε στο σημείο να σχολιάζεται ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας από την Κυβέρνηση.
    Λυπάμαι που φθάσαμε στο σημείο να πανηγυρίζουμε που μας δανείσανε για πληρωθούμε.
    Λυπάμαι που φθάσαμε στο σημείο να εξαρτώμεθα τόσο πολύ από τόσο κακούς πολιτικούς.
    Λυπάμαι που θα φθάσουμε στο σημείο το 70% των συμπολιτών μας να ψηφίσει πάλι για την νέα διακυβέρνηση και όχι, όπως πολύ σωστά έχει πει κάποιος, για πολιτκούς εκπροσώπους, χωρίς να έχει συναίσθηση του αποτελέσματος που θα προκύψει.
    Σε κάθε περίπτωση όμως τα αντιπαρέρχομαι τα παραπάνω και εύχομαι σε όλους να μη σβήσει η ελπίδα που αναβλύζει από τα σχόλιά σας.

  37. anonymous avatar
    anonymous 14/01/2009 21:09:42

    @39

    Λυπάμαι που δεν διαφοροποιείς την Κυβέρνηση από την κυρία με τα τρία επίθετα και το ένα υπουργείο!

  38. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 15/01/2009 11:41:54

    Λυπάμαι που η Κυβέρνηση δεν διαφοροποιείται από την κυρία με τα τρία επίθετα και το ένα υπουργείο. Εκτός εάν δεν ανήκει στην ίδια Κυβέρνηση!