12/09/2008 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιβεβαιώνονται και πάλι τα αδιέξοδα



_________________________________________ 

Αυτό που διερωτώνται πάντως όλοι, είναι αν θα λυτρωθεί ο Καραμανλής από τις συντονισμένες και συνδυασμένες επιθέσεις που δέχεται στην καρδιά και του συστήματός του και της πολιτικής του (περί αυτού, ουδεμία αμφιβολία).

Αν κρίνουμε πάντως από την τοποθέτηση του Αναστάση Παπαληγούρα στην θέση του υπουργού Εμπορικής, μόνο τα αδιέξοδα και η σύγχυση προτεραιοτήτων επιβεβαιώνονται προς το παρόν.

Πρώτον, επανέφερε στην κυβέρνηση ένα στέλεχος που ο ίδιος είχε αποπέμψει από αυτήν (στην πρώτη κυβέρνηση Καραμανλή ο κ. Παπαληγούρας ήταν υπουργός Δικαιοσύνης).

Δεύτερον, αποδεικνύει είτε ότι δεν έχει «πάγκο', ή δεν εμπιστεύεται τον «πάγκο» που έχει.

Τρίτον, επιβεβαιώνει ότι οι βαθιές συγκρούσεις που μαίνονται στη ΝΔ δεν του επιτρέπουν να βάλει στην κυβέρνηση τους ανθρώπους που θα επιθυμούσε προκειμένου να κρατήσει ισορροπίες. Γι αυτό άλλωστε δεν έβαλε για παράδειγμα τον Αντώνη Σαμαρά, για να μην κακοκαρδίσει τη Ντόρα.

Τέταρτον, θα ήταν μια καλή ευκαιρία, αν πιστεύει πράγματι στην «επανίδρυση του κράτους» να καταργήσει το υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας που μόνο στους εφοπλιστές, το πρεστίζ της κυβέρνησης και το μαύρο χρήμα είναι χρήσιμο

Και μαζί με όλα αυτά, ο κ. Παπαληγούρας είναι άσχετος με το χώρο που αναλαμβάνει. Και άφησε ο κ. Καραμανλής και τον φίλο του τον γραμματέα του κόμματος Λευτέρη Ζαγορίτη, που περιμένει πως και πως να υπουργοποιηθεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. marios avatar
    marios 12/09/2008 20:01:18

    Μου το είπε γνωστός μου την Δευτέρα και δεν το πίστευα.
    Ο Μπόμπολας θα δημοσιεύσει στο Πρώτο Θέμα την Κυριακή Γκάλοπ του θα δείχνει το Πασοκ Μπροστά.
    Θα πέσει μεγάλο γέλιο . Θέλω να δω πότε πραγματοποιήθηκε.
    Αν είναι αυτή την εβδομάδα θα πρέπει να τους πάρουμε με τα γιαούρτια.
    Πως το ΄ξερε ο φίλος μου ο Θανάσης από την Δευτέρα.
    Θα του πω να βγει στα κανάλια και να τους κράξει.
    Για να δούμε τι θα δούμε.

  2. αλλος avatar
    αλλος 12/09/2008 20:02:54

    δε θα ξεφυγουμε απο το βατοπαιδι.
    ο παπα ληγουρας υπουργος.εχουν κεφια..

  3. λακις avatar
    λακις 12/09/2008 20:16:40

    Θέλουμε να πιστέψουμε πώς όλο αυτό τον ντόρο τον κάνουν τα συμφέροντα για να εκβιάζουν την κυβέρνηση ,αλλα έΡχεται ο Πρωθυπουργός και μας κάνει μαλάκες βάζοντας Υπουργό τον Παπαληγούρα.
    Ελεος κύριοι της ΝΔ ,δοκιμάζετε τις αντοχές της παράταξης ;
    ο τύπος ΕΊΝΑΙ χαρακτηριστικό παράδειγμα της αλαζονίας και φέρεται λές και μας κάνει χάρη που είναι πολιτικός και Υπουργός.
    Δηλαδή τον έβγαλε απο το Δικαιοσύνης γιατί πέτυχε και τώρα τον έβαλε στο Ναυτιλίας για να συνεχίσει την επιτυχία;
    Ελεος αυτός δεν ήταν σε κοματικό πανηγύρι και τα έπεινε όταν η Κόρινθος καιγόνατανε;
    ΜΕΤΑ ΛΕΜΕ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΛΙΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ.

  4. αλλος avatar
    αλλος 12/09/2008 20:22:19

    sorry,βατοπεδι..

  5. ven. avatar
    ven. 12/09/2008 21:25:46

    ειναι λογικο σε μερικους πασοκους να μην αρεσει ο παπαληγουρας.Ειναι εντιμος και σοβαρος πολιτικος....

  6. wert01gf avatar
    wert01gf 12/09/2008 21:31:05

    Ποιός είναι αυτός ο Παπα-ληγούρας;
    Κότερο έχει; Μήπως μπήκε λόγω ονόματος;

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/09/2008 21:32:07

    Βασική επιλογή αυτή τη στιγμή και ίσως και μία από τις αιτίες των επιθέσεων είναι να ολοκληρωθούν οι συμβάσεις των λιμανιών με τους Κινέζους χωρίς να υπάρξουν νομικές περιπλοκές.
    Αυτός είναι ο λόγος που ανέλαβε ο Παπαληγούρας.

  8. saska avatar
    saska 12/09/2008 21:50:54

    Παπαληγούρας για να καταλάβετε οτι ο Καραμανλής σας δουλεύει ψιλό γαζί! Για μαμάκα τον περάσατε ξαναζεσταμένο φαί για να δείτε που σας γραφει! Και φυσικά ο πρώτος που το κατάλαβε ο λάκις !

  9. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 12/09/2008 21:52:16

    γιατί ρε λεβέντες ζορίζεστε αν θα είναι μπροστά το ΠΑΣΟΚ στα γκάλοπ ,όταν παρουσίαζαν τον Αλέξη με 18% ήταν καλά?
    ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ.

  10. Στελιος avatar
    Στελιος 12/09/2008 21:55:25

    Ενταξει saska, το καταλαβαμε.
    "Πασοκια και Κουμμουνια ποτε ξανα"

    Γραψ'το μια και καλη, μην κοπανας τζαμπα τα πληκτρα με πολλα ποστ.

  11. Nick avatar
    Nick 12/09/2008 22:21:44

    Διπλωμάτη, ακόμη να μου απαντήσεις για τον Αλογοσκούφη;

  12. saska avatar
    saska 12/09/2008 22:27:17

    Στέλιο που αλλού με είδες για να κάνω μύνηση;
    Εγώ μόνο σε σοβαρά πόστ γράφω, εσύ που γυρίζεις και ψαχουλεύεις σε όλα για πές μας που μας είδες;
    Εκτός αν είσαι ο δικηγόρος του λάκι οπότε πάω πάσο!!!

  13. Στελιος avatar
    Στελιος 12/09/2008 22:38:07

    Aπο τα σχολια σου κρινω αγαπητε, εγω αυτο που σου εγραψα διαβαζω σχεδον σε ολα σου τα ποστ.
    Δεν σε ειδα πουθενα, παρακολουθησεις και ψαχουλεματα ειναι πρακτικες παραταξης στην οποια ουδεποτε ανηκα.

  14. saska avatar
    saska 12/09/2008 22:43:44

    Μπά τσιμπίσαμε αλλά αφού με διαβάζεις σε όλα μου τα ποστ τότε γιατί αυτοδιαψεύδεσε οτι δεν κάνεις παρακολουθήσεις και ψαχουλέματα;
    ΓΑΒ+ κομμα μου θυμίζεις και μπορεί ποτέ να μην άνηκες σε τέτοιες παρατάξεις, αλλά κάτι μου λέει οτι ψοφάς να το κάνεις !

  15. Στελιος avatar
    Στελιος 12/09/2008 22:49:09

    Μην ψαχνεις φαντασματα, δεν εχει ignore το blog ετσι ωστε να μην τα βλεπω.
    Για το τι ψοφαω να κανω ασ'το....πινω μια μπυριτσα και ειμαι για εξω να τις συναντησω. Εβιβα

  16. saska avatar
    saska 12/09/2008 23:00:01

    Όπα και γκομενάκιας ο Στελάκης αλλά μην παινεύεσαι και πολύ .......έξω να τις συναντήσω. Εβίβα

  17. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 12/09/2008 23:29:10

    Στέλιο,

    εβίβα! έχει και καλό φεγγαράκι απόψε...

  18. Lara avatar
    Lara 12/09/2008 23:30:01

    Aυτα παθαινουν οσοι γεμιζουν τη βουλη με Βουλγαρους, Τουρκους και Αλβανους.
    Σπανιο ειδος πια οι Ελληνες!