#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/01/2009 23:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιβεβαιώνεται το προβάδισμα ΠΑΣΟΚ

Νέα δημοσκόπηση που θα δημοσιευθεί στο «Έθνος» της Κυριακής από την εταιρία MARC φέρνει το ΠΑΣΟΚ να προηγείται της ΝΔ κατά 4,5% (με την προηγούμενη της ίδια εταιρείας, το ΠΑΣΟΚ ήταν μπροστά 5,2 μονάδες). Άλλη δημοσκόπηση που έγινε από την Public Issue για την «Καθημερινή» φέρνει την διαφορά στο 5%, από 6% που ήταν η προηγούμενη της ίδιας εταιρείας.

Αν οι πληροφορίες μας επιβεβαιωθούν και το τελικό αποτέλεσμα των δημοσκοπήσεων που θα δημοσιευτεί θα είναι το ίδιο με αυτό που μας λένε σήμερα, τότε απορώ με εκείνους που συνεχίζουν να γράφουν ότι στην κυβέρνηση εκτιμούν ότι «ο ανασχηματισμός απέδωσε» και «το πραγματικό προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ έχει περιορισθεί στις δύο με τρεις ποσοστιαίες μονάδες». Θα μου πείτε βέβαια ποιος πιστεύει τους αρθρογράφους και σχολιαστές των ΜΜΕ, ή τις δημοσκοπήσεις, αλλά το επισημαίνω έτσι κουβέντα να γίνεται.

Αν πάντως οι διαφορές είναι αυτές που λένε, μόνον ένας αυτοκτονικός πολιτικά πρωθυπουργός θα έκανε πρόωρες εκλογές, «τον Απρίλιο, ή τον Μάιο» όπως λένε.

(Ενημέρωση 17/01, 9:50). Δείτε και όλα τα στοιχεία απο το http://kafeneio-gr.blogspot.com/2009/01/blog-post_511.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. οκτώ avatar
    οκτώ 16/01/2009 23:57:43

    Ο Καραμανλής δεν θέλει να βάλει το όνομά του δίπλα από του Τρικούπη.
    Δεν μπορεί να δεχτεί ότι οι επόμενες γενεές θα τον μνημονεύουν σαν το πρωθυπουργό που κατά την θητεία του πτώχευσε η Ελλάδα, και άντε να τους εξηγείς ότι πρόκειται για τον ανηψιό και όχι για τον εθνάρχη.
    Για αυτό τον λόγο πιστεύω ότι δεν θα αργήσει πολύ για τις εκλογές.

  2. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 17/01/2009 00:04:03

    Δύο δεδομένα.
    1. H MARC Ιούνιο του 2007 είχε ΠΑΣΟΚ με προβάδισμα 0.8% (Εθνος). Ψάξτε το.
    2.Η Public Issue κάνει αναγωγές. Μια μεθοδολογία που δεν ισχύει σε μη κατασταλαγμένα πολιτικά τοπία.
    Τι κρατάμε αν θέλουμε να είμαστε επιστημονικά σωστοί καιόχι απλώς... ΠΑΣΟΚ.
    Την μείωση που εμφανίζουν και οι δύο!.

    Σας φαίνεται για αυτοκτονικός ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ!

  3. οκτώ avatar
    οκτώ 17/01/2009 00:21:20

    Βέβαια και το ΠΑΣΟΚ να έρθει, με άδεια κρατικά ταμεία θα είναι κάπως έξω από τα νερά του. Οπότε μάλλον ετοιμάζουν αρραβώνες …

  4. PATRA avatar
    PATRA 17/01/2009 00:27:07

    Και να θελε να βαλει το ονομα του διπλα στου Τρικουπη...
    Η μυλωνου τον αντρα της με τους πραματευταδες...

    ΑΠΟΡΙΑ
    Μονο τα μεγαλα μαγαζια σερβιρουν αυτο το Σαββατοκυριακο?
    Ο μακης ο Κουρης δεν μαγειρεψε?

  5. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 17/01/2009 00:38:31

    Ειτε το θελουν ,ειτε δεν το θελουν ορισμενα ντοπια και ξενα συμφεροντα το ΠΑΣΟΚ θα ειναι η επομενη κυβερνηση οποτε και αν γινουν εκλογες.Αυτο ειναι δεδομενο.Οε ελληνικος λαος δεν εχει ουτε ειχε αυτοκτονικες τασεις.Το μεγα ερωτημα ειναι τι θα παραδωσει!!Γιαυτο τον λογο θα πρεπει η επομενη κυβερνηση να κανει πριν απο ολα μιαετιμη ,ειλεικρινη απογραφη το χαλι παρελαβε ακι στην συνεχεια ειλεικρινα και εντιμα να τα γνωστοποιησει στον ελληνικο λαο και να τιμωρηθουν παραδειγματικα τα διαφορα λαμογια και goldenboys.Aυτα για αρχη.Ουδεις δεν πρεπει να μενει ατιμωρητος για την διασπαθηση της περιουσιας του λαου μας!!!!!

  6. PATRA avatar
    PATRA 17/01/2009 00:46:11

    Οι επομενες γενιες θα τον μνημονευουν σαν τον πρωθυπουργο
    που εγινε πρωθυπουργος λογω συνωνυμιας,
    που παραλιγο να κανει τη γυναικα του πρυτανη,
    που δηλωσε ανυποψιαστος για τα σκανδαλα,
    που του παρακολουθουσαν τα τηλεφωνα και τους καλυπτε,
    που το βιογραφικο του ηταν μικροτερο και απο αυτο του ρουσοπουλου,
    που παρακολουθουσε πολυ τηλεοραση,
    που εκανε υπουργο το μιλτιαδη βαρβιτσιωτη,
    που τον σχολιαζε σε περιεργες φασεις ο κολλητος του γενικος γραμματεας,
    που τον στηριζαν 151 βουλευτες (συμπεριλαμβανομενης της παπακωστα),
    που θα προτιμουσε να χασει το 2007 με 86 απανθρακομενους στο "ενεργητικο" του,
    που...
    που...
    που...
    Είχε ο Τρικούπης τετοια μεγαλεία?

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 17/01/2009 01:02:46

    .....που παρέλαβε απο τον Σημίτη.

  8. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 17/01/2009 01:10:00

    Μηπως ¨¨ασχετε""θα μπορουσες να μας πει τι παρελαβε απο τον Σημιτη και τι προκειται να παραδωσει???

  9. hotbird avatar
    hotbird 17/01/2009 01:12:10

    Na συμπληρωσω ''ΕΑΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ""

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 17/01/2009 01:38:06

    Παρέλαβε τον λογαριασμό για τους "καλίτερους" και ακριβότερους ολυμπιακους, συν κάποια "άλλα μικροέξοδα" και θα παραδώσει τους ίδιους λογαριασμούς συν κάποια "άλλα μικροέξοδα" επηυξημένα κατά το αναλογούν.
    Ζωή να χουμε, να δουλεύουμε, να πληρώνουμε τα καμάρια μας.

  11. anonymous avatar
    anonymous 17/01/2009 01:44:14

    @10 Μην ξεχνάς όμως, ότι εξάρθρωσε την τρομοκρατία

  12. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 17/01/2009 01:46:40

    Ε ναί βέεεβαια.

  13. Orestios avatar
    Orestios 17/01/2009 01:51:16

    @ #5 & #6
    Μην ξεχάσετε η σαμπάνια να είναι DOM PERIGNON γιατί τα κρασιά της Αρκαδίας είναι "πασέ".

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 17/01/2009 02:18:37

    'Εκδήλωση υπό τον τίτλο 'Διεθνείς Σχέσεις και Δημόσια Διπλωματία' θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 16 Ιανουαρίου 2009 (12.00-15.00) στο Κέντρο Τύπου της Γενικής Γραμματείας Ενημέρωσης (Φραγκούδη 11 & Αλ. Πάντου, δίπλα στο Πάντειο Πανεπιστήμιο), με πρωτοβουλία της Ένωσης Ακολούθων Τύπου, στο πλαίσιο του Forum Διεθνoύς Επικοινωνιακής Πολιτικής.
    Κύριος ομιλητής θα είναι ο καθηγητής Eytan Gilboa με θέμα: Public Diplomacy in the Information Age. O Eytan Gilboa είναι καθηγητής Διεθνούς Επικοινωνίας στο Πανεπιστήμιο Bar-Ilan του Ισραήλ και επισκέπτης καθηγητής στο Κέντρο Δημόσιας Διπλωματίας του Πανεπιστημίου της Νότιας Καλιφόρνιας (USC Center on Public Diplomacy at the Annenberg School).
    Την εκδήλωση θα χαιρετίσει ο Υπουργός Εσωτερικών Καθηγητής Προκόπης Παυλόπουλος, ενώ σχετικές εισήγησεις θα απευθύνουν ο εκπρόσωπος του Υπουργείου Εξωτερικών Γιώργος Κουμουτσάκος και o διευθυντης του διπλωματικού γραφείου του προέδρου του ΠΑΣΟΚ και εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ για τα διεθνή ΜΜΕ Δημήτρης Δρούτσας.

    Παρέα τήν έκαναν τήν εκδήλωση οι μπλέ και οι πράσινοι γιά τον Ισραηλινό δολοφόνο πού έχει διατελέσει σύμβουλος του Πρωθυπουργού του Ισραήλ, σύμβουλος στα Ισραηλινά υπουργεία Εξωτερικών και Άμυνας -λεμε τώρα Αμυνας- και επιστημονικός υπεύθυνος στο Εθνικό Κολέγιο Άμυνας του ισραηλινού στρατού???

  15. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 17/01/2009 03:52:54

    Εντάξει ρε παιδιά, δε χορτάσατε μεταρρυθμίσεις; πάρτε τώρα αλλαγή. Έτσι, για ... αλλαγή.

  16. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 17/01/2009 09:14:09

    Οποτε και αν γινουν εκλογες,οποια κυβερνηση και να εχουμε,τα 2(τουλαχιστον)προσεχη ετη θα ειναι ζοφερα ως τραγικα για την χωρα μας.

    Αν δεν το εμπεδωσουμε για να αντιδρασουμε-στο μετρο του δυνατου-οι συνεπειες θα ειναι εξαιρετικα οδυνηρες!

    ΥΓ Και μια ζωη με κατηγορουν οι φιλοι μου ως αθεραπευτα αισιοδοξο...

  17. osaperas avatar
    osaperas 17/01/2009 09:47:06

    @16

    Αν δεν το εμπεδωσουμε για να αντιδρασουμε-στο μετρο του δυνατου-οι συνεπειες θα ειναι εξαιρετικα οδυνηρες!


    Μπορούμε να αντιδράσουμε;

    Ένας συγγενής μου δουλεύει για 25 χρόνια στον ΟΤΕ. Τρόπος του λέγειν δουλεύει.Γενικώς κωλοβάρεμα στην δουλεια΄. ατελείωτες ώρες συζήτησης για την πολιτική ή για το ποδόσφαιρο,χαβαλές και τα λοιπά.
    Τα απογεύματα ...χαλαρός.

    Ο μισθός ήταν ικανοποητικός,ύπήρχε και ο μισθός της γυναίκας (σε δημόσια υπηρεσία) όλα κυλούσαν μέλι γάλα.

    Τα τελευταία 3-4 χρόνια όμως η ακρίβεια τους τσάκισε (και οι ανάγκες των παιδιών στις σπουδές τους.

    Ο άνθρωπος ψάχνει ηγια μία ακόμη δουλειά για να καλύψει τα επιπλέον έξοδα.

    Τι όμως μπορεί να κάνει; Φυσικά τίποτε το ουσιαστικό. Τα "χέρια του δεν πιάνουν".

    Προσπάθησε να δουλέψει ταξιτζής.

    Μετά από μερικούς μήνες εγκατέλειψε. Ένας άνθρωπος που δεν είχε μάθει ποτέ στην ζωή του να δουλεύει θα μάθαινε κοντά στα πενήντα του;

    Θέλει να"αντιδράσει στο μέτρο του δυνατού_ αλλά πλέον δεν του βγαίνει.

    Και με δεδομένα ότι δεν υπάρχει και κανείς να τον βοηθήσει, ο άνθρωπος έχει χτυπήσει μπιέλα.

    Κα είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ο μοναδικός

  18. DIN avatar
    DIN 17/01/2009 10:18:32

    ΄Ηθελα νάξερα, αυτοί που πιπιλίζουν την καραμέλλα "ν΄ αντιδράσουμε" και εννοούν έναντι όλων (και κυρίως Ν.Δ. και ΠΑΣΟΚ), τι έχουν στο νου τους να κάνουν ?...
    Τι θα κάνετε ωρέ ?... Ανατροπή ?... Πολύ ή λίγο ?...
    Πόσο ...επαναστάτες είσαστε !...
    Παροιμία : "Χέσε άντρα κι έλα μέσα !...".

  19. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 17/01/2009 10:19:06

    Πάλι το ίδιο γαϊτανάκι Σάββατο –Κυριάκο δεν βαρεθήκατε .Δεν περίμενα όμως να μας πουν ΚΚΕ ,ΣΥΡΙΖΑ ,ΛΑΟΣ κλπ αυτό θα ήταν είδηση …..Θα το κάνει καμία έρευνα ….

  20. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 17/01/2009 11:27:40

    Καραμανλικός δεν είμαι. Ψήφισα ΝΔ το 2004 και λευκό το 2007. Όμως στα θέματα που με ενδιαφέρουν διακρίνω στον Καραμανλή δύο θετικά. Πρώτον η στάση του το 2004 με το Σχέδιο Ανάν και δεύτερον η στροφή προς τη Ρωσία (*). Η στροφή είναι μεγάλη και δεδομένων των συνθηκών και των εξαρτήσεών μας από την Αμερική, θα έλεγα ήταν τεραστίων διαστάσεων. Για αυτά θα μείνει ο Καραμανλής στην ιστορία. Σκάνδαλα γίνονταν, γίνονται και θα γίνονται αιωνίως. Στροφή απεξάρτησης από τη μοναδική υπερδύναμη δεν γίνονται κάθε μέρα όμως.

    (*) Τα δύο αυτά δεν είναι άσχετα μεταξύ τους. Ας μην ξεχνάμε ότι η Ρωσία άσκησε το ένα από τα δύο βέτο της στο Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ τα τελευταία 15 χρόνια όταν ήρθε προς ψήφιση το Σχ. Ανάν και οι 14/15 χώρες είχαν πει ΝΑΙ.

  21. politisp avatar
    politisp 17/01/2009 13:50:08

    Τόση είναι η διαφορά πράγματι. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τον προηγούμενο μήνα είχε φτάσει και στο 6,5% και τελικά κάποτε πρέπει να σταματήσουμε να δεχόμαστε ή όχι τις δημοσκοπήσεις, ανάλογα με το αν μας είναι αρεστές. Άλλωστε κατά συντριπτική πλειοψηφία εδώ και πολλά χρόνια, ότι δίνουν επαληθεύεται με αρκετά μεγάλη ακρίβεια. Καμία εταιρεία δε ρισκάρει να εκτεθεί ή και να ξεφτιλιστεί με "πειραγμένα" αποτελέσματα σε προεκλογική περίοδο, που άλλωστε, είτε το θέλουμε, είτε όχι, είμαστε σε τέτοια, ανεξαρτήτως του πότε ακριβώς θα γίνουν οι εκλογές (Οι οποίες πράγματι είναι πολύ πιθανό να γίνουν πριν τις Ευρωεκλογές, γιατί τα νούμερα που θα γράψει το ...κοντέρ θα παραείναι χαμηλά για κυβερνητικό κόμμα, και ουσιαστικά θα είναι ένα ...σοκ για τα ελληνικά δεδομένα. Πως δηλαδή θα κυβερνήσει η ΝΔ στη συνέχεια αν φέρει κανά 30%;)

  22. hotbird avatar
    hotbird 17/01/2009 14:20:07

    @20νομιζω οτι ειναι πολυ ρηχη σε επιχειρηματα η αναλυση σου.Ακομα στο σχεδιο αναν εχεις μεινει και στην στροφη στους Ρωσους.Με την ντορα τηναμερικανοπληκτη .Ας σοβαρευτουμε λιγακι.Για το παρον και για το μελλον πες την γνωμη σου,για το τεραστιο δημοσιο χρεος,για την μηδενικη αναπτυξη ,για την ανυπαρξια επενδυσεων,για την ανεργια ,για τα 5 χρονια ψευδους και υποκρισιας και τοσα αλλα θα μας διαφωτισεις η ευθυνονται αλλοι εκτος τησ σημερινης ανυπαρκτης κυβερνησης??

  23. tiramola avatar
    tiramola 17/01/2009 16:08:45

    @Σπυρος και οσους δεν γνωριζουν

    Αξιότιμοι κύριοι,

    Σας ευχαριστώ για την πρόσκληση να συμμετάσχω, με εισήγησή μου, στην εκδήλωση της Ένωσης Ακολούθων Τύπου και του «Forum Διεθνούς Επικοινωνιακής Πολιτικής» με θέμα «Διεθνείς Σχέσεις και Δημόσια Διπλωματία».

    Το δράμα που εκτυλίσσεται στα Παλαιστινιακά εδάφη δεν μου επιτρέπει να συμμετάσχω σε αυτήν την εκδήλωση. Κυρίως, όταν την ίδια ώρα στην Λωρίδα της Γάζας, από τους ισραηλινούς βομβαρδισμούς και την εισβολή ισραηλινών στρατιωτικών δυνάμεων, αφανίζονται εκατοντάδες άμαχοι, ηλικιωμένοι, γυναίκες και παιδιά, καταδικάζονται χιλιάδες άνθρωποι να διαβιούν υπό άθλιες συνθήκες και βομβαρδίζονται μη στρατιωτικοί στόχοι, όπως κτίριο του ΟΗΕ και δημοσιογραφικές εγκαταστάσεις, ενώ στελέχη του ΠΑΣΟΚ διακινδυνεύουν τη ζωή τους προκειμένου να μεταφέρουν και να παράσχουν ανθρωπιστική βοήθεια.

    Επιθυμώ να διευκρινίσω ότι η Ένωση Ακολούθων Τύπου, με την σειρά εκδηλώσεων που διοργανώνει, συμβάλλει σημαντικά στην πληρέστερη και αντικειμενικότερη ενημέρωση τόσο του Τύπου όσο και της κοινής γνώμης και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να στοχοποιηθεί για την σημερινή της πρωτοβουλία.

    Στις τραγικές ημέρες που διανύουμε ωστόσο οι συμβολισμοί λαμβάνουν ιδιαίτερες διαστάσεις και έχουν ξεχωριστή σημασία. Θέλω λοιπόν το μήνυμά μου να είναι σαφές και να μην επιδέχεται παρερμηνείας. Είναι το ίδιο μήνυμα που έχουν διατυπώσει το ΠΑΣΟΚ και ο Πρόεδρός του, Γιώργος Α. Παπανδρέου, από την πρώτη στιγμή:

    «Από την πρώτη στιγμή, το ΠΑΣΟΚ καταδίκασε και καταδικάζει με τον πιο απερίφραστο τρόπο κάθε πράξη βίας.

    Καταδικάσαμε και καταδικάζουμε ευθέως και ρητά και με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο τους πολύνεκρους ισραηλινούς βομβαρδισμούς και την εισβολή στρατιωτικών δυνάμεων του Ισραήλ στη Λωρίδα της Γάζας, απαιτήσαμε και απαιτούμε τον άμεσο τερματισμό τους.

    Ζητήσαμε και ζητούμε την άμεση κατάπαυση του πυρός, να σταματήσουν οι εχθροπραξίες, να υπάρξει εκεχειρία. Να δοθεί, επιτέλους, τέλος στο μακελειό και στις ενέργειες απαράδεκτης βίας, όπου θύματα είναι εκατοντάδες αθώες ζωές άμαχου πληθυσμού, ηλικιωμένοι, γυναίκες και παιδιά.

    Εκφράσαμε και εκφράζουμε την αλληλεγγύη και συμπαράστασή μας στο δοκιμαζόμενο Παλαιστινιακό λαό και τους αγώνες του.

    Τονίσαμε και τονίζουμε ότι η λύση δεν μπορεί να υπάρξει με στρατιωτικά μέσα. Ο μόνος δρόμος είναι ο διάλογος και η συνεννόηση.

    Απευθύναμε και απευθύνουμε έκκληση προς το σύνολο της διεθνούς κοινότητας να καταβάλει με αποφασιστικότητα κάθε δυνατή προσπάθεια για την άμεση σύναψη συμφωνίας μόνιμης εκεχειρίας και επιστροφή στον δρόμο του διαλόγου και της ειρήνης.

    Τονίσαμε και τονίζουμε την ανάγκη άρσης του αποκλεισμού για την άμεση παροχή της αναγκαίας ανθρωπιστικής βοήθειας στον άμαχο Παλαιστινιακό λαό.

    Καλέσαμε και καλούμε το Ισραήλ να προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες ώστε να επιτραπεί η ασφαλής μετάβαση και η είσοδος ανθρωπιστικής βοήθειας στην Λωρίδα της Γάζας, καθώς και η έξοδος τραυματιών από αυτήν.

    Η κάθε ανθρώπινη ζωή έχει αξία.

    Η απαγόρευση της παροχής ανθρωπιστικής βοήθειας αποτελεί το επόμενο έγκλημα σε αυτήν την τραγωδία που παρακολουθεί η ανθρωπότητα τις τελευταίες εβδομάδες.

    Ενώσαμε και ενώνουμε την φωνή μας με τους ανθρώπους που εκφράζουν σε όλο τον κόσμο την διαμαρτυρία, την απελπισία και την οργή τους για αυτήν την αιματοχυσία, που δηλώνουν ότι ο αγώνας μας είναι για την ειρήνη και ενάντια στον πόλεμο, ενάντια στην βία».

    Με εκτίμηση,

    Δημήτρης Π. Δρούτσας

    Διευθυντής Διπλωματικού Γραφείου Προέδρου ΠΑΣΟΚ

  24. KaryID avatar
    KaryID 17/01/2009 17:42:36

    Στο θέμα αυτό το Πασόκ θυμίζει τον παλιό, καλό εαυτό του. Πιστώνεται με bonus.

  25. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 17/01/2009 20:45:22

    Το ένα από τα δύο βασικά σφάλματα του Καραμανλή είναι ότι άφησε την οικονομία να κινείται με το λεγόμενο "σύστημα ΠΑΣΟΚ" που είναι λάθος ως έκφραση, η σωστή είναι "σύστημα Σημίτη". Το λάθος αυτό το χρεώνεται κυρίως ο Αλογοσκούφης, αλλά έγινε με την πλήρη αποδοχή του ΚΚ. Τώρα τρέχει και δεν φτάνει. Οι ίδιοι άνθρωποι τρώνε, σχεδόν. Και με τους ίδιους τρόπους.

    Το δεύτερο σφάλμα είναι ότι "αξιοποίησε" όλον τον κομματικό μηχανισμό της ΝΔ, που είναι ένας εσμός ανίκανων και αδέξιων λαμογιών. Πώς να κυβερνήσεις με αυτόν τον τρόπο; Αντί να ψάξει να βρει άξιους ανθρώπους, έγινε υποχείριο του κάθε εγκάθετου της ΔΑΚΕ.

    Ωστόσο, υπήρξαν ορισμένα τεράστια βήματα προς τα εμπρός, εκτός από αυτά που αναφέρει ο Τηλέμαχος - και γιατί είναι "ρηχά"; όταν δεν έχουμε απάντηση απλώς απαξιώνουμε αυτό που λέει ο άλλος; Καταρχάς, επαναβεβαιώθηκε στη συνείδηση του ελληνικού λαού η διαφθορά ως κάτι "κακό". Επί Σημίτη η διαφθορά υπήρχε παντού και κυριαρχούσε και δεν μας έκανε πια εντύπωση. Τώρα απο-ηθικοποιήθηκε εκ νέου. Είναι η βασική προϋπόθεση για να καταπολεμηθεί. Αυτό πιστώνεται στον ΚΚ. Δεν κάλυψε κανέναν. Πολλοί φάγανε, κάποιοι πιαστήκανε. Επί Σημίτη πολλοί φάγανε, κανένας δεν πιάστηκε. Τα περισσότερα σημερινά σκάνδαλα έχουν απαρχές και ρίζες στην περίοδο Σημίτη.

    Το δεύτερο είναι ότι άντεξε στον πόλεμο της διαπλοκής. Ήδη οι μεγαλοεκδότες βγήκαν παγανιά για αγοραστές. Δεν αποδίδει πια το ΜΜΕ όσο απέδιδε επί Σημίτη. Κι επειδή κανένας δεν πουλάει την κότα με τα χρυσά αυγά, το συμπέρασμα είναι ότι η κότα δεν βγάζει πια και τόσο αυγά όσο έβγαζε. Μπορεί να χάσει τις εκλογές, αλλά δεν θα τις χάσει επειδή τον πολεμούν οι καναλάρχες, τις χάνει επειδή απέτυχε να κυβερνήσει όπως έπρεπε. Τις χάνει δηλαδή για τον σωστό λόγο. Είναι κι αυτό μια προσφορά του Καραμανλή, συμβάλει στην εξυγίανση της πολιτικής ζωής.

    Ένα θετικό από το ότι δεν ανακάμπτει και πολύ η ΝΔ είναι ότι η "επικοινωνιακή αντεπίθεση" της κυβέρνησης μέσω ανασχηματισμού αποδεικνύεται ανεπαρκής. Ο ελληνικός λαός δεν τρώει μπαρμπούτσαλα. Περιμένει σωστή διακυβέρνηση. Χωρίς αυτό, δεν πρόκειται να ανακάμψει. Ας το πάρει απόφαση ο Καραμανλής ότι τα επικοινωνιακά κόλπα τελείωσαν. Ούτε η κρίση με την Τουρκία συσπειρώνει. Ο κόσμος θέλει ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Ας αφήσει τα κανάλια να ουρλιάζουν για την κρίση και αυτός ας κοιτάξει να βάλει τάξη στα δημόσια οικονομικά (θα το ξαναπώ για το δεκάλεπτο στην βενζίνη, που το βρίσκω το μόνο φόρο που θα μας σώσει αυτή τη στιγμή χωρίς να μας βουλιάξει) για να μπορέσουν να μας σεβαστούν όλοι και να μην έχουμε ανάγκη κανέναν.

    Ένα άλλο καλό μήνυμα προς όλους θα ήταν να ανέβαζε πάλι τη θητεία στους 18 μήνες ή έστω στους 15. Αν έχεις στρατό, τότε σε σέβονται περισσότερο όλοι. Δείχνεις αποφασιστικότητα προς τα έξω και μέσα, παρά το ότι θα πέφτανε όλοι πάνω του, θα έδειχνε σοβαρότητα και θα έπαιρνε πάνω του, παρά το ότι είναι εκ πρώτης όψεως αντιδημοφιλές το μέτρο.

    Δεν πιστεύω ότι θα πειστεί εύκολα να κυβερνήσει ο Κωστάκης, αλλά αν το κάνει, μόνον τότε έχει ελπίδες. Ευτυχώς για μας, ο λαός δείχνει δημοσκοπική ωριμότητα.

  26. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 17/01/2009 21:40:55

    Στο θέμα της οικονομίας δεν είναι δυνατόν να περιμένει κανείς κάτι διαφορετικό, απο ένα δηλωμένα συντηρητικό κόμμα όπως η ΝΔ. Μάλιστα, αν το μοντέλο του νεοφιλελευθερισμού δεν κατέρεε τοσο τραγικά παγκόσμια, θα μιλούσαν και για επιτυχίες και ο κύριος καθηγητής θα ήταν ακόμα στη θέση του.
    Το μεγάλο λάθος (που ουσιαστικά ήταν και πρόθεσή) της ΝΔ και του Καραμανλή, ήταν ότι προσπαθησαν να χρησιμοποιήσουν για δικό τους όφελος τη μηχανή της διαφθοράς που έστησε το ΠΑΣΟΚ. Και αποδείχτηκαν ατζαμήδες

  27. KaryID avatar
    KaryID 17/01/2009 22:13:42

    Budallades καλύτερα.