#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/11/2010 17:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιβεβαιώνεται ο εκτροχιασμός της οικονομικής πολιτικής



Στο 15,5% διαμορφώνεται το έλλειμμα του 2009 και στο 9,3% για φέτος, σύμφωνα με δηλώσεις υψηλόβαθμου στελέχους του υπουργείου Οικονομικών. Επιβεβαιώνεται πλήρως ο εκτροχιασμός της οικονομικής πολιτικής της κυβέρνησης και πλέον τίθεται επί τάπητος η ανάγκη εξεύρεσης τουλάχιστον 4 δισ. ευρώ για να κλείσουν οι μαύρες τρύπες. Με τα έσοδα να μην πηγαίνουν καθόλου καλά και την περαίωση να... περαιώνεται από τους πολίτες, η κυβέρνηση αναζητά άλλους τρόπους να βρει χρήμα. Ενώ διαβεβαιώνουν ότι δεν πρόκειται να υπάρξουν νέες μειώσεις μισθών και συντάξεων, φαίνεται να ανοίγει το θέμα ευρύτερων περικοπών που θα επηρεάσουν και τον κόσμο. Η Λ. Κατσέλη είπε ότι μπορεί να εξοικονομηθούν 1,5 δισ. ευρώ από την φαρμακευτική δαπάνη το 2011, γεγονός που μπορεί να σημαίνει νοικοκύρεμα αλλά και περικοπές σε φάρμακα. Επίσης, θα κοπούν περί τα 500 εκατ. ευρώ από τα ασφαλιστικά ταμεία. Τι σημαίνει αυτό; Οτι θα μείνουν οι ασφαλισμένοι από φάρμακα και εξετάσεις;


Επίσης, θέμα χρόνου είναι η αύξηση του ΦΠΑ, ενδεχομένως σε έναν ενιαίο συντελεστή 15%.


Οπως και να έχουν τα πράγματα, επίσημα την επόμενη εβδομάδα θα ανακοινωθούν τα πάντα και θα είναι σίγουρα διαφορετικά απ' όσα μέχρι σήμερα σχεδιάζονταν.


Με αφορμή την αναθεώρηση επί τα χείρω του ελλείμματος, ο διοικητής της ΤτΕ, Γ. Προβόπουλος, πρότεινε τρία μέτρα: Πρώτον, θα χρειαστεί επιτάχυνση της δημοσιονομικής προσαρμογής, δηλαδή μεγαλύτερη μείωση του πρωτογενούς ελλείμματος και επίτευξη μεγαλύτερων πρωτογενών πλεονασμάτων πιο νωρίς, δεύτερον, επιτάχυνση του προγράμματος αποκρατικοποιήσεων (αρχίζοντας από την αναδιάρθρωση και εξυγίανση του ομίλου ΟΣΕ και της ΤΡΑΙΝΟΣΕ που προβλέπεται στο σχετικό νομοσχέδιο), καθώς και της αξιοποίησης της ακίνητης περιουσίας του Δημοσίου.


Επίσης, ζητούμενο είναι η συντονισμένη λήψη αναπτυξιακών διαρθρωτικών μέτρων προκειμένου να επισπευσθεί η ανάκαμψη της οικονομίας και να δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις για ικανοποιητικούς ρυθμούς ανόδου του ΑΕΠ που θα είναι διατηρήσιμοι.


Η κήρυξη χρεοκοπίας με αναδιάρθρωση του χρέους, εκτιμά η ΤτΕ, θα είχε άμεσες και σημαντικές αρνητικές συνέπειες όχι μόνο για τα περιουσιακά στοιχεία κάποιων «ξένων», αλλά και για ελληνικές τράπεζες, ελληνικά ασφαλιστικά ταμεία εργαζομένων και Έλληνες ιδιώτες που κατέχουν σημαντικό μέρος του δημόσιου χρέους, όπως και για συνταξιοδοτικά ταμεία εργαζομένων άλλων χωρών και για τράπεζες χωρών της ΕΕ, που επίσης κατέχουν ένα άλλο σημαντικό μέρος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. headbangers balls avatar
    headbangers balls 10/11/2010 18:17:43

    το αν ειναι καποιο κόμμα υπερ ή κατα του μνημονίου χ..τηκαν οι ξένοι, αυτο που τους νοιάζει ειναι να μην γίνει αναδιάρθρωση. όλοι εσεις που σηκώσατε τη γκέϋ σημαία του αντιμνημονίου τι γνώμη έχετε για αναδιάρθρωση. η ΝΔ ΄θέλει να φεσώσουμε μερικώς τους τοκογλύφους πιστωτές μας?

    • neos agrotis avatar
      neos agrotis @ headbangers balls 10/11/2010 18:44:05

      Ο Σοιμπλε και η Μερκελ έχουν και μας ετοιμαζουν την αναδιαρθρωση αλλα και πάλι εξυπηρετωντας τα δικά τους συμφεροντα. Φιλε μου πρεπει να καταλάβεις οτι αν δεν φεσώσουμε μερικώς τους τοκογλύφους πιστωτές μας θα τους φεσώσουμε ολικώς. Το θέμα ειναι ποια συμφέροντα θα υποστηρίξουν οι "ηγέτες" μας.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ neos agrotis 10/11/2010 19:12:12

        Εσύ δεν ήσουν που μέχρι προ τινος υποστήριζες με πάθος τις "τολμηρές μεταρρυθμίσεις" του ΓΑΠ; Τι άλλαξε; "Την ακούσατε" κι εσείς οι αγρότες από την ύφεση στην οποία μας έριξε η ληστοσυμμορία του μνημονίου;

        • neos agrotis avatar
          neos agrotis @ Αυριανιστής 10/11/2010 19:20:46

          αυριανιστη, θα μου πεις τι παίρνεις?

        • neos agrotis avatar
          neos agrotis @ Αυριανιστής 10/11/2010 19:22:56

          αυριανιστη
          οσο για την υφεση μαθε οτι οι μονοι που επιβιωνουν σε τέτοιες περιοδους ειναι οι αγροτες που παράγουν τρόφιμα.

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ neos agrotis 10/11/2010 20:48:13

            Σωστά. Γι αυτό στο χωριό μου ακόμα ψηφίζουν τα γνωστά και δεν έχουν πάρει πρέφα τι παίζει.

        • χρηχα avatar
          χρηχα @ Αυριανιστής 11/11/2010 16:36:03

          δλδ αν το nic μου είναι κάπως αγροτικό εκπροσωπώ κι όλους τους αγρότες;;;;

          δεν καταλαβαίνω την επίθεση εναντίον των αγροτών....

          εμείς οι αγρότες σας πληροφορώ ότι έχουμε πληρώσει πολύ ακριβά την πολιτική του σκληρού νομίσματος , του ευρώ δλδ, από χρόνια τώρα....

          εμείς παρακαλάμε να πάμε στην δραχμή....τα δικά μας προϊόντα είναι είδος με διεθνείς τιμές..."παίζεται " στα διεθνή χρηματιστήρια καθημερινά....εσείς οι υπάλληλοι έχετε το χοντρό πρόβλημα με τυχόν υποτίμηση.....

          παρ' όλα αυτά ο αγροτικός τομέας είναι βασικό στήριγμα στην ανάπτυξη του τόπου....αν είχες μιά ιδέα του πόσο τον έχουν απαξιώσει και πόσο τον έχουν ταλαιπωρήσει δεν θα τον στοχοποιούσες...

          και μην μου αρχίσεις για λαμογιές και φαγωμένες επιδοτήσεις...οι ίδιοι τους τα κάνουν κι αυτά...αυτοί που ταλαιπωρούν κι εσένα....

  2. χρυσηίς avatar
    χρυσηίς 10/11/2010 18:33:23

    Η αναδιάρθρωση μπορεί να είναι χρονική .
    Και η αναδιαπραγμάτευση μπορεί να αφορά επαχθείς όρους του μνημονίου.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/11/2010 18:35:37

    Η πλάκα είναι ότι αυτοί εκεί στο ΠΑΣΟΚ νομίζουν ότι τελείωσαν οι εκλογές και συνεχίζουν as usual.

    Θα πέσει πολύ μαύρο την Κυριακή...

  4. KARBONAROS avatar
    KARBONAROS 10/11/2010 18:37:24

    ο Μιθριδάτης πάει στον β' γύρο ...
    Υπάρχουν πολλοί, σε όλες τις κοινωνίες, που επικροτούν το έγκλημα που διαπράττεται παγκοσμίως -οι νεοφιλελεύθεροι. Αυτός ο στρατός των Δυνατών που σχηματίσθηκε και πληθύνεται τα τελευταία τριάντα χρόνια -φαλαγγίτες και πεμπτοφαλαγγίτες

    που πανηγυρίζουν όταν χάνεται ένα μεροκάματο, που θυσιάζουν στον Μολώχ -Μέτοχο τη σύνταξη του απόμαχου και την ικμάδα του νέου πολίτη, που τη βρίσκουν με την αναγκαία για τον πλούτο των λίγων δυστυχία των πολλών, ρουφώντας απ' αυτήν τη δυστυχία την ηδονή του μισθού τους

    αυτοί που δικαιολογούν τους πολέμους, ονομάζουν οικονομία τη φρίκη και πολιτική την αγυρτεία.

    Αυτό που συμβαίνει -να μην έχει μέλλον το μέγα πλήθος των νέων- είναι ΑΦΥΣΙΚΟ.

    Ας πανηγυρίζουν για τον νεοφιλελευθερισμό τους οι ηλίθιοι. Οταν πανηγυρίζουν οι ηλίθιοι, κρατάνε την ανάσα τους οι θεοί...
    ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΑΘΗ..
    Γιά το ανθρωπάκι με ψευδώνυμο "headbangers balls"

    • headbangers balls avatar
      headbangers balls @ KARBONAROS 10/11/2010 18:55:21

      να υποθέσω οτι δε θες αναδιάρθρωση

  5. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 10/11/2010 18:41:24

    Μπορείτε να μου πείτε που θα βρεί η Ελλάδα έσοδα;Μήπως παράγουμε τίποτα σ' αυτόν τον τόπο εκτός απο απατεώνες και λαμόγια;Με μηδενική ανάπτυξη,μηδενικές επενδύσεις,με κράτος που υπολειτουργεί στην καλύτερη περίπτωση,με τον τουρισμό να πέφτει όπως τα ποσοστά του Πασοκ,με τα ασφαλιστικά ταμεία κλινικά νεκρά,με ανύπαρκτη βιομηχανία,αγροτική ανάπτυξη θα ήθελα να μάθω πώς πιστεύετε οτι θα σωθούμε;Πείτε το χρεοκοπία,πείτε το αναδιάρθρωση του χρέους finito la musica,passato la fiesta....Τελικά μπράβο στον γιωργάκη πέτυχε το στόχο του:Να μενει στην ιστορία ο prime minister που κατέστρεψε την ΕΛΛΑΔΑ....

    • Eύη Σιούτη avatar
      Eύη Σιούτη @ Μαύρος Ιάκωβος 11/11/2010 17:47:18

      Το τραίνο εκτροχιάστηκε από τότε που τα σύνορα της χώρας έγιναν μπάτε σκύλοι αλέστε. Από τη μιά είμαστε μιά χώρα που δεν παράγει τίποτε και εισάγει τα πάντα και από την άλλη υπολογίστε τί ποσό "φεύγει" κάθε μήνα από τους 1,οοο,οοο αλλοδαπούς (1.000.000 Χ 100 ευρώ το μήνα =100 εκατ. το μήνα η 1,2 δις το χρόνο)

  6. χρυσηίς avatar
    χρυσηίς 10/11/2010 18:44:08

    Μ αρέσουν οι ευφάνταστοι τιτλοι!
    Αν το τρενο της οικονομικής πολιτικής εκτροχιάστηκε με μείωση του ελλείμματος στο 9,3% ,τότε με ελλειμμα 15,5% το 2009 τι θα έπρεπε να λέμε

    • headbangers balls avatar
      headbangers balls @ χρυσηίς 10/11/2010 18:54:36

      αν εισαι υπουργος πολιτισμου δε το ξέρεις καν

      • ο παγωτατζής avatar
        ο παγωτατζής @ headbangers balls 10/11/2010 19:29:05

        @ headbangers balls
        Ρε σύ μπαλάκια (όχι αυτά πού υποπτεύομαι ,ε...;;)
        έχεις καμμία ιδέα από οικονομικά;
        Λίγη κοινή λογική;
        Γιατί από πολιτική σίγουρα υστερείς........
        Αν θέλεις να βοηθήσεις τό Γιόργον
        ψιθύρισέ του τίς μαγικές λέξεις: ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΤΩΡΑ!!!!
        Θά γίνεις Ο ήρωας τού ΠΑΣΟΚ..Καί τού Εθνους!
        Πίστεψέ με !!!

      • BlueSky avatar
        BlueSky @ headbangers balls 10/11/2010 20:03:27

        Είσαι πολύ πασόκ φίλε, ηρέμησε. Η ΝΔ παρέδωσε 8,9% , ο ανεκδιήγητος σου, το πήγε 13,9% , ψευδώς, όπως ξέρετε να κάνετε καλά, ψεύτες πασοκτσήδες, σας τάπωσαν από την ΕΕ, ξανά για τα ψεύτικα στοιχεία που δώσατε, πασόκια, και πλέον δεν μπορείτε να κρυφτείτε, πασόκια, και το πήγατε 15,5% , για να κλέψετε κι άλλο τους έλληνες, πασόκια. Αλήθεια, είσαι έλλην ή πασόκος;

      • BlueSky avatar
        BlueSky @ headbangers balls 10/11/2010 20:08:31

        Το μηνυμά μου σαφώς απευθείνεται στον πασόκο headbangers balls . Αλήθεια είσαι υπάλληλος της βουλής και δεν έχεις φάει καμιά μείωση; πασόκε!

    • noldor avatar
      noldor @ χρυσηίς 10/11/2010 20:13:05

      Μήπως θυμάσαι πόσες χιλιάδες πέρσι κατέθεσαν πινακίδες για να μην πληρώσουν τέλη κυκλοφορίας; (150.000 για να σε βοηθήσω). Τι επίπτωση είχε στο έλλειμα; Αυτό το χρεώνεται η ΝΔ;

  7. KARBONAROS avatar
    KARBONAROS 10/11/2010 19:10:02

    Που είναι ο κέλτικος τίγρης?
    που είναι η ισχυρή Ελλάδα?
    που είναι τα οφέλη από τους ολυμπιακούς αγώνες?
    που είναι η Ευρώπη των δικαιωμάτων και του ευρώ?
    ...ας απαιτήσουμε τη ριζική επαναδιαπραγμάτευση του χρέους και τη διαγραφή του μεγαλύτερου κομματιού του, έχοντας ως όπλο στο τραπέζι τη στάση πληρωμών!

    • Misha avatar
      Misha @ KARBONAROS 10/11/2010 19:24:36

      Ετσι ακριβώς, Καρμπονάρε.

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ KARBONAROS 10/11/2010 20:52:33

      Όλα αυτά που λες...προυποθέτουν αλλαγή κυβέρνησης . Μη σου πω και αλλαγή πολιτεύματος.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ KARBONAROS 10/11/2010 23:26:47

      "ισχυρή Ελλάδα";
      Μα είπε ποτέ κανείς τέτοια φράση; Εγώ δεν θυμάμαι να ξεστόμισε ποτέ κανείς πρωθυπουργός τέτοιο πράγμα...
      Απορώ με τις ανακρίβειες που γράφονται εδώ μέσα...
      (εντάξει, πλάκα κάνω, για να μην πω ότι είναι για κλάματα η όλη ιστορία).
      Τελικά, αποδείχθηκε ότι στη σημιτική περίοδο ήμασταν ένα μικρομέγαλο με πήλινα πόδια, και μάλιστα από πηλό κάκιστης ποιότητας κακοψημένο και εύθραυστο. Το παίξαμε οι πλούσιοι της γειτονιάς, η μύτη μας ψήλωσε, γεμίσαμε φτηνούς εισαγόμενους εργάτες, μαύρη εργασία, χωρίς κανένα έλεγχο, ψηλές ξανθιές π..., γίναμε οι κυριλέ νεόπλουτοι (με παππούδες γιδοβοσκούς, που ντρεπόμαστε να τους θυμηθούμε), σορτάραμε στο χρηματιστήριο από την παραλία, δίπλα στο φραπέ στο πλαστικό ποτήρι, που το παρατούσαμε εκεί, γκλαμουριά, κακογουστιά, γυφταριό...

  8. ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ avatar
    ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 10/11/2010 19:27:14

    Οι τραγικές πολιτικές και η ανεύθυνη αντιπολίτευση της ΝΔ του Σαμαρά οδηγούν την χώρα στην καταστροφή. Πάλι καλά που η χώρα βρίσκεται στα στιβαρά χέρια του άξιου κυβερνήτη ΓΙΩΡΓΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ. Το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης ξέρει τι κάνει γιατί απαρτίζεται από ανθρώπους τεχνοκράτες και πατριώτες. Ευτυχώς που υπάρχουν νηφάλιες φωνές από τον δυσώδη χώρο της προδοτικής δεξιάς. Ευτυχώς που υπάρχουν η Μπακογιάννη, ο Καρατζαφέρης και ο σοφός Νέστορας της πολιτικής ο κ. Κων/νος Μητσοτάκης. Αυτούς εσείς οι ΝΔημοκράτες πρέπει να τους μελετήσετε και να πάρετε διδάγματα. Επιτέλους στηρίξτε τον πιο σοβαρό Έλληνα πολιτικό, τον ΓΙΩΡΓΟ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.

    • ο παγωτατζής avatar
      ο παγωτατζής @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 10/11/2010 19:30:57

      Ρε σύ μεγάλε Φιλόσοφε,εκεί στήν Σχολή ,μήν περπατάς πολύ...Κουράζεσαι!

    • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
      I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 10/11/2010 19:55:34

      Πολύ καλό. Φίλε μου να φιλοκαλείς μετ' ευτελείας και να φιλοσοφείς... συχνότερα μέσα εδώ.

      • MatrixRevolutionEra avatar
        MatrixRevolutionEra @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 10/11/2010 20:53:58

        χαχαχαχαχαχαχαχαχα. Μαύρο χιούμορ να υποθέσω.χαααχαχα

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 10/11/2010 21:15:59

      Μπράβο φιλόσοφε ,με αυτά που γράφεις ,οι μουγγοί ομίλησαν ,οι κουφοί άκουσαν και οι στραβοί είδαν ,αλλά μάλλον πλάκα κάνεις ,παραλίγο να συνχιστώ

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 10/11/2010 23:21:58

      Έγραψες πάλι

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 10/11/2010 23:28:34

      Φιλόσοφε, το κείμενό σου είναι σατιρικό υποθέτω...

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ ΒΙΣ 10/11/2010 23:56:14

        Εννοείται! Φήμες λένε ότι είναι ο Τζίμης Πανούσης...

        Πρόκειται για σάτιρα ολκής, γνωστής και ως "σοσιαλιστικός υπερρεαλισμός"...

    • occultist avatar
      occultist @ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ 11/11/2010 01:02:48

      Χαχαχαχαχαχαχα. Σταματα πιά τα αστεία. Ακου ''άξιου κυβερνήτη'' τον παπανδρέου. Που τα βρίσκεις ρε μεγάλε; Εδώ, ποδήλατο καβάλησε και σακατεύθηκε κανό έκανε και ναυάγησε και τον ψαρέψανε σαν χάνο, και μπορεί να κυβερνήσει κράτος;;;;

  9. Ραβινος avatar
    Ραβινος 10/11/2010 19:29:18

    ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΗ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ {ΠΟΛΥ } ΠΡΟΒΟΠΟΥΛΟΥ ''Η κήρυξη χρεοκοπίας με αναδιάρθρωση του χρέους, εκτιμά η ΤτΕ, θα είχε άμεσες και σημαντικές αρνητικές συνέπειες όχι μόνο για τα περιουσιακά στοιχεία κάποιων «ξένων», αλλά και για ελληνικές τράπεζες, ελληνικά ασφαλιστικά ταμεία εργαζομένων και Έλληνες ιδιώτες που κατέχουν σημαντικό μέρος του δημόσιου χρέους, όπως και για συνταξιοδοτικά ταμεία εργαζομένων άλλων χωρών και για τράπεζες χωρών της ΕΕ, που επίσης κατέχουν ένα άλλο σημαντικό μέρος''ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΩΣΤΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΗΣΗ ΟΤΙ ''Η ΕΤΕ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕ ΓΡΑΜΜΕΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ 4,7 ΔΙΣ € ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΩΣ ΕΓΓΥΗΣΗ ΟΜΟΛΟΓΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ {ΟΕΔ} ΚΑΙ Ο,ΤΙ ''ΧΑΙΡΕΤΙΣΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΕΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΑΓΟΡΑ '' Ο ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ . ΠΡΟΣΦΑΤΑ Η ΕΤΕ ''ΠΕΤΥΧΕ '' ΑΜΤ 1,4 ΔΙΣ € ΑΦΟΥ ΞΕΤΙΝΑΞΕ ΤΑ ΑΣΦΑΛΣΙΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ''ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ '' ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΔΑΝΕΙΩΝ . ΘΑ ΠΡΟΣΕΞΑΤΕ ΤΟΙ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΕΙΔΗΣΗ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ Η ΤΙΜΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗΣ ΤΩΝ ΟΕΔ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΩΣ ΕΓΓΥΗΣΗ Η ΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΘ ΜΑΣ ΕΔΙΝΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΙ ΣΟΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΤΗΣ ΕΤΕ ! ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ Η ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΩΝ ΟΕΔ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 70 % ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΚΤΗΣΗΣ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗ & HAIR CUT ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΟΥ 30 % ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ 8 ΔΑΝΕΙΣΤΡΙΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΕΡΔΟΣ ΤΟ ΕΠΙΤΟΚΙΟ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΝΕ ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΧΟΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΗ ΖΗΜΙΑ ΤΩΝ ΑΣΦΑΛΣΙΤΙΚΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΤΟΥ 1999 !
    ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΧΡΕΙΟΤΗΤΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ Η ΝΔ headbangers balls ?????ΠΟΤΕ !!

    • headbangers balls avatar
      headbangers balls @ Ραβινος 11/11/2010 08:53:17

      υπαρχει ενα κόμμα , η δημ. αριστερά, που βριζετε επειδη δε στηρίζει τους νικητα και πανίκα, που προτεινει συντονισμενη αναδιαπραγματευση χρέους για πολλες χωρες της ευρώπης....αλλα σιγα μη θέλετε να καταγράψουν ζημιές οι τοκογλύφοι τα αφεντικά σας

  10. Dyer avatar
    Dyer 10/11/2010 19:35:56

    «Η κήρυξη χρεοκοπίας με αναδιάρθρωση του χρέους, εκτιμά η ΤτΕ, θα είχε άμεσες και σημαντικές αρνητικές συνέπειες όχι μόνο για τα περιουσιακά στοιχεία κάποιων «ξένων», αλλά και για ελληνικές τράπεζες, ελληνικά ασφαλιστικά ταμεία εργαζομένων και Έλληνες ιδιώτες που κατέχουν σημαντικό μέρος του δημόσιου χρέους, όπως και για συνταξιοδοτικά ταμεία εργαζομένων άλλων χωρών και για τράπεζες χωρών της ΕΕ, που επίσης κατέχουν ένα άλλο σημαντικό μέρος.»
    Δηλαδή για να μη χάσουν οι ξένοι και οι τράπεζες είναι λογικό για τη ΤτΕ οι περιορισμοί ακόμα και στις συντάξεις των 500 ευρω !!! Όσο για το τρομοκρατικό ότι θα χάσουν τα ελληνικά ασφαλιστικά ταμεία, τους απαντώ ότι μαυτα που θα γλιτώσουμε εύκολα θα καλυφθούν τα δικά μας ταμεία!
    Κανένας Έλληνας ρε παιδία δεν υπάρχει σαυτο το τόπο;

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Dyer 10/11/2010 19:53:38

      ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΘΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΤΟΚΟΧΡΕΩΛΥΣΙΑ ? ΑΥΤΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗ ΚΑΙ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΤΟΚΙΩΝ ! ΑΠΟ ΤΟ HAIR CUT ΤΩΝ ΟΕΔ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ? ΜΑ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΕΞΟΦΛΗΣΕΙ ΤΟ HAIR CUT ΤΟΥ 30 -50 % ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΟΕΔ .! ΤΟ ΔΥΣΜΟΙΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΣΤΟ 100 % ΤΗΣ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΥΨΕΙ ΤΟ HAIR CUT ΤΟΥ 30 -50 % ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΟΕΔ ? ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ? ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ?

      • Dyer avatar
        Dyer @ Ραβινος 10/11/2010 20:19:17

        Δηλαδή για να καταλάβω ρε Ραβίνος είσαι κατά του Hair Cut; Δηλαδή ένα Hair Cut 50 % στα ΟΕΔ δεν αφήνει περιθώρια για να καλύψει ο προϋπολογισμός τη ζημία στα ταμεία μας;
        Σε λίγο θα μας πεις ότι 110 μας τα δίνουν για να πληρώσουμε μισθούς και συντάξεις όπως μας έλεγε ο ΓΑΠ για να δικαιολογήσει το μνημόνιο!!!

  11. tiramola avatar
    tiramola 10/11/2010 19:44:55

    Φαίνεται ότι η μετάγγιση κεφαλαίων από την ΕΕ σε αμαρτωλές Ευρωπαικές τράπεζες δεν κάλυψε την μαύρη τρύπα με αποτέλεσμα όλοι να χρωστούν και κανένας να μην μπορεί να πληρώσει.
    Πάμε για συνολική αναδιάρθωση του χρέους των χωρών της ΕΕ.

    • χρυσηίς avatar
      χρυσηίς @ tiramola 10/11/2010 19:47:08

      Αυτό θα ήταν μια καλή εξέλιξη ...

    • ο παγωτατζής avatar
      ο παγωτατζής @ tiramola 10/11/2010 19:50:48

      ρε Τιραμόλα,τί σόι οικονομική π@@@ιά ,πάλι είναι αυτή;;
      ή μήπως αντιμνημονιακή αναβάθμιση τού Γιώργου,κατά τόν μύθο τής αλεπούς με την κομμένη ουρά;;;;;

      • headbangers balls avatar
        headbangers balls @ ο παγωτατζής 11/11/2010 08:54:48

        ασχολήσου με τα μείγματα .....στα παγωτά

  12. χρυσηίς avatar
    χρυσηίς 10/11/2010 19:46:06

    Σοβαρά ?

    Πόσοι μπορούν να φέρουν αυτο τον τίτλο ?
    Πόσοι δηλαδή με πράξεις ( εισφοροδιαφυγη , φοροκλοπή κλπ.) ή παραλειψεις τους ( ανοχή, ιδιώτευση ) βοήθησαν στη χρεωκοπία της χώρας ?

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/11/2010 20:54:52

    κάτι δεν μου αρέσει... Ο Προβόπουλος μιλάει κατά παραγελλία (sorry κε Προβόπουλε). Μπορώ να σκεφτώ πολλά σημαντικά "πρώτα τρία πράγματα" που θα έκανα για να βάλω την Ελλάδα σε αναπτυξιακή τροχιά, και ΚΑΝΕΝΑ δεν ασχολείται καν με τον ΟΣΕ ή τον ΤΡΑΙΝΟΣΕ. Αχ ρε Προβόπουλε, κρίμα στη γραβάτα σου και τα κερατάκια που παίρνεις για να κάνεις τον έμπορο αυτοκινήτων...

    • ο παγωτατζής avatar
      ο παγωτατζής @ archaeopteryx 10/11/2010 21:03:44

      Ξέρεις....άλλο δείχνουμε και άλλο επιθυμούμε....τακτική αντιπερισπασμού...
      Στάχτη στά μάτια..
      Τό βραβείο είναι πολυ μεγάλο αρχαίε, πάρα πολύ μεγάλο
      Και ή δικιά σου με τούς ανεμόμυλους ,είναι τό ίδιο προπέτασμα καπνού...

  14. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 10/11/2010 21:44:19

    Φανταστείτε τι ζημιά έκανε ο Καραμανλής. Ακόμη κι ο Γιωργάκης με ολόκληρο Μνημόνιο στα χέρια του δεν μπορεί να τη διορθώσει.

    • ο παγωτατζής avatar
      ο παγωτατζής @ Δημήτρης 10/11/2010 23:36:51

      Μήν κάνεις παρέα με τόν Φιλόσοφο......θα σε καταστρέψει!!!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Δημήτρης 11/11/2010 00:00:45

      Αμ "ολόκληρο" Παπακωνσταντίνου, αυτό τον ογκόλιθο οικονομικής μαεστρίας, που τον έβαλες?
      Ολόκληρη Κατσέλη?
      Ολόκληρος Παμπούκης?

      Πράγματι, αφού αυτοί οι διεθνώς αναγνωρισμένοι μαιτρ δεν κάναν τίποτα, καταλαβαίνουμε όλοι που πάει το πράγμα...

      Ούτε ο Σόρος δεν μας σώζει...

      Αλλά, για στάσου, ο Μέγας Γοδεφρείδος, έστω και την τελευταία στιγμή, βρήκε τη λύση:
      Παγκόσμια Διακυβέρνηση και καθαρίσαμε!

  15. player45gr avatar
    player45gr 10/11/2010 21:58:13

    ΜΑΣ ΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ
    1) ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΗΜΑ ....ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ
    2) ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΤΟ 80% ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ
    ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΧΩΡΙΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΘΟΥΜΕ.
    ΕΝΩ ΤΩΡΑ ,ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΤΑ ΝΕΑ ΔΑΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ
    ΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ,
    ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ..................
    ΓΙΑ ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΛΙΓΑΚΙ..........ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ
    ΠΟΙΟΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ.
    ΙΣΩΣ , Ο ΝΕΟΣ ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ Ν ΑΡΧΙΣΕΙ
    ΑΜΕΣΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΣΤΟ ΓΟΥΔΙ................

    • Misha avatar
      Misha @ player45gr 10/11/2010 23:47:05

      Φτάνουν τα δέντρα στην Πλατεία Συντάγματος.

  16. KARBONAROS avatar
    KARBONAROS 10/11/2010 21:59:55

    ΦΙΛΟΣΟΦΕ το χιούμορ σου σπάει κόκκαλα...
    Είναι η καλύτερη προπαγάνδα κατά του Τσολάκογλου από την Μινεζότα...

  17. Misha avatar
    Misha 10/11/2010 23:51:12

    Επειδή ο ΓΑΠ απέκλεισε το ενδεχόμενο των εκλογών μέσα στο Δεκέμβρη, τον πιστέψατε;

    Κρατήστε μικρό καλάθι.

    Αν χάσει Αττική, Πελοπόννησο και τους τρεις μεγάλους Δημους φεύγει το ίδιο βράδυ.

    Ενα φυσημα πριν να γκρεμοτσακιστεί είναι.... Δώστε του το να πάει στον αγύριστο ...Κι ύστερα θα βρούμε τα πατηματα μας με σαφως πλεονεκτικότερες συνθηκες καθώς θα αναθαρρήσει κι η υπολοιπη Ευρώπη.

    Σημερα τα αγγλάκια μπουκάρανε στην αντιστοιχη Ιπποκράτους....Αντε σηκωθείτε....

    • occultist avatar
      occultist @ Misha 11/11/2010 01:31:42

      @Misha ,
      Το άν θα γίνουν εκλογές δεν θα το αποφασίσει το μπράβο γκιόργο αλλά τα αφεντικά του, που φοβούνται για τα χρήματά τους και αδιαφορούν για την τύχη των χρήσιμων ηλιθίων που τους υπηρετούν. Ετσι όταν άκουσαν την πιθανή κήρυξη εκλογών, για να την κοπανήσει πριν αγριέψουν περισσότερο τα πράγματα, του τράβηξαν το αυτί, γιατί ξέρουν ότι με ΕΛΛΗΝΙΚΗ κυβέρνηση δεν θα μπορούν να αλωνιζουν, και το γκιόργκο έκανε όπισθεν ολοταχώς. Αλλως τε τον πληρώσανε πολύ καλά. Ολόκληρο βραβείο δώσανε ""στον άνθρωπό τους στην Αθήνα""
      Συμβολικό. Τέσσερα άλογα (Ελλάδα, Ιρλανδία, Πορτογαλλία, το τέταρτο θα το μάθουμε) που σέρνουν ένα άρμα (Γερμανία).

  18. daimonaki avatar
    daimonaki 11/11/2010 00:25:41

    @ Misha.....μάλλον στην αντίστοιχη βρεταννική Ρηγίλλης.....όχι στην Ιπποκράτους.....

    • Misha avatar
      Misha @ daimonaki 11/11/2010 09:44:40

      @Δαιμονάκι

      Στην αντίστοιχη Ιπποκράτους., δλδ στον ντόπιο εκφραστη του νεοφιλελευθερισμού

  19. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 11/11/2010 08:21:31

    Για τον Ραβίνο:
    Οι ερωτήσεις και απορίες σου για τις "πράξεις" της Εθνικής Τράπεζας ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ. Δεν δίδεται καμιά ενημέρωση για: 1) την αποτίμηση των ΟΕΔ που χρησιμοποιήθηκαν για εξασφάλιση των γραμμών χρηματοδότησης (70% της ονομαστικής αξίας;), 2) το επιτόκιο δανεισμού (euribor base rate + spread). Χωρίς την ανακοίνωση αυτών των δύο, πρέπει να θεωρούνται ΑΝΘΡΑΚΕΣ οι ανακοινώσεις και πανηγυρισμοί της Διοίκησης της Εθνικής και του Υπουργού Οικονομικών. Νομίζουν οτι κοροιδεύουν πολίτες της Ζιμπάμπουε.
    Ρανίνε: ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΆ ΜΟΥ ακόμα μιά φορά.

  20. Panoptis avatar
    Panoptis 11/11/2010 11:39:22

    Μας τρέλαναν από τη φτώχεια!
    Στο Δαφνί (κυριολεκτικά) οι Έλληνες για ένα πιάτο φαί και ένα κρεβάτι...

    http://greekpanorama.blogspot.com

  21. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 11/11/2010 12:40:13

    «
    Ο λαός μας αντιμετώπισε ώριμα τα τεχνητά διλήμματα και το πραγματικό διακύβευμα των εκλογών της 7ης Νοεμβρίου. Έδωσε ψήφο ανοχής και εντολή συνέχισης της δύσκολης προσπάθειας να απαλλαγεί η χώρα από το φάσμα της χρεοκοπίας. Αποδέχεται υπεύθυνα το αναγκαίο κόστος αυτής της προσπάθειας –αλλά, δίκαια και αυτονόητα, αδημονεί να δει το αντίκρυσμά της.

    Οι αμέσως επόμενοι μήνες θα είναι ιδιαίτερα κρίσιμοι. Η πολιτική σταθερότητα αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για να προχωρήσουν οι τομές που χρειάζεται η οικονομία και η κοινωνία μας. Ωστόσο, πολιτική σταθερότητα χωρίς υγιές πολιτικό κλίμα δεν μπορεί να υπάρξει. Ο λαός ανέλαβε στην κάλπη τις ευθύνες του. Το πολιτικό σύστημα καλείται τώρα να αναλάβει τις δικές του.
    »

    Δήλωση του κ. Δασκαλόπουλου, προέδρου του ΣΕΒ. Τι λέει ο άνθρωπος θα μου πεις...

    Το ΠαΣοΚ σίγουρα συμφωνεί με αυτή την εκτίμηση του προέδρου του ΣΕΒ.
    Αναρωτιέμαι, συμφωνεί και η ΝΔ;

    "Πολιτική σταθερότητα" ε; Καλά, εκλογές δεν θέλουν, και τα δύο κόμματα, εννοείται. Ούτε ΠαΣοΚ, ούτε ΝΔ. Και οι δυο συμφωνούν στις περισσότερες "μεταρρυθμίσεις", αλλά διαφωνούν στην "αναγκαιότητα" του Μνημονίου.

    Το γραψα και πριν τις εκλογές της Κυριακής. Βουλευτικές εκλογές τώρα, μόνο τον λαό συμφέρουν. Κανέναν άλλον.

    Η ΝΔ συμφωνεί με τα περισσότερα μέτρα, αλλά δεν θέλει να τα χρεωθεί ή να τα πάρει αυτή. Διαφωνεί στην "αναγκαιότητα" του Μνημονίου. Αλλά αφού το Μνημόνιο είναι εδώ, τι να κάνουμε ρε παιδιά;

    Το ΠαΣοΚ που πήρε τα μέτρα, επιδιώκει με το κόλπο "περί σωτηρίας της πατρίδας" να αποσπάσει πλήρη συναίνεση από τη ΝΔ και όλα τα αλλα κόμματα, για να παραμείνει στην εξουσία.

    Διότι η εφαρμογή του Μνημονίου θα συνεχιστεί, είτε με τον έναν, είτε με τον άλλον στο τιμόνι.

    Μήπως δεν είναι έτσι;
    Πως είναι;

    Παραδοσιακά σαν λαός είχαμε ένα όπλο να αντιταχθούμε στην επιδρομή. Την ψήφο μας. Τώρα πάει κι αυτό. Δεν καταλαβαίνουν τίποτε τα κόμματα.

    Τι λέτε εσείς; Πήραν κάποιο μήνυμα; Φαίνεται από τις δηλώσεις των δυο αρχηγών ότι πήραν κάποιο μήνυμα, ή χαμπάρι...

    Στις εκλογές του Οκτωβρίου του 2009
    -το ΠαΣοΚ πήρε 3.094.000 ψήφους. Τώρα πήρε 1.850.000 ψήφους. Μείον 1.244.000 ψήφους
    -η ΝΔ πήρε 2.358.000 ψήφους. Τώρα πήρε 1.750.000 ψήφους. Μείον 608.000 ψήφους

    Χάσανε ψήφους αλλά πανηγυρίζουν και οι δυο για τις νίκες τους.
    Εγώ λέω να σταματήσουμε να τους στέλνουμε μηνύματα με την κάλπη.
    Και με SMS να τους το στείλουμε χαμπάρι δεν θα πάρουν.

    Πρέπει να κατεβούμε στον δρόμο.

    Θραξ Αναρμόδιος

  22. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 11/11/2010 19:10:42

    ΕΚ ΒΑΘΕΩΝ [1]

    Μετά και από την διαρροή του ύψους του τρέχοντος ελλείμματος, που προσπαθούσαν να πούν στους Έλληνες ότι, δεν έχει φθάσει στα 10 % , ενώ το Reuters βοά με 15 % και με την διαπίστωση ότι, πλέον η πτώχευση της χώρας μας δεν κρύβεται, χρειάζεται εκλογικό αποτέλεσμα για να πεισθεί η κυβέρνηση να εγκαταλείψει την χώρα όσο είναι καιρός;

    Γιατί φυσικά δεν πρόκειται μόνο για τον Πρωθυπουργό και την οικογένειά του, αλλά και για όλους τους στενά συνοδοιπορούντες υπουργούς και βουλευτές, οι οποίοι δεν θα μπορούν να ζήσουν ασφαλείς για την ύπαρξή τους στην Ελλάδα για πολύ χρονικό διάστημα.

    Οι σοφότεροι εξ αυτών αρχίζουν να δημοσιοποιούν τα λάθη της Κυβέρνησης και τις διαφωνίες τους, ενώ οι άμεσα υπεύθυνοι σιωπούν.

    Τα σημάδια, που έρχονται το ένα μετά το άλλο αρχίζουν να πνίγουν τους 'Ελληνες και τις δραστηριότητές τους. Ήδη, όπως επίσημα αναφέρεται, 1500 επιχειρήσεις έχουν φύγει και έχουν εγκατασταθεί έξω από την επικράτεια προκειμένου να γλιτώσουν από την κατά μέτωπον επίθεση και ληστεία του ΔΝΤ και των Ελλήνων υποτακτικών του. Kατα μέσον όρο "δραπετεύουν" δύο επιχειρήσεις την ημέρα. Οι επιχειρήσεις που κατεβάζουν ρολλά ανέρχονται παράλληλα σε χιλιάδες. Οι τελευταίες επιχειρήσεις που θα πούν το ποίημα είναι οι Τράπεζες και μαζί με αυτές και όλες οι των Ελλήνων καταθέσεις, όσες δηλαδή μέχρι εκείνη την στιγμή δεν θα έχουν δραπετεύσει.

    Η εικόνα της οικονομίας μας και η εξέλιξή της είναι πλέον τραγική. Η δε τελική της μορφή άδηλος, καθώς σύμφωνα με όσα έδειξαν οι εκλογές την πρώτη Κυριακή, το κυβερνών κόμμα εξακολουθεί να έχει ποσοστά μετρήσιμα και όχι μηδενικά, αφού υπάρχουν Έλληνες που πληροφορούνται για την επερχόμενη ελεγχόμενη πτώχευση, αλλά δεν συνειδητοποιούν και δεν συγκινούνται ή δεν ενημερώνονται.

    Γιατί σε πιο παλιούς και ένδοξους καιρούς η πρόσφατη κουβέντα του αντιπροέδρου της Κυβερνήσεως, με την οποία χαρακτήρισε τους στρατιωτικούς και τον στρατό αντιπαραγωγικούς, θα είχε σαν συνέπεια και συνέχεια τον ξεσηκωμό του λαού και την άμεση παύση του κυρίου αυτού από τον Πρωθυπουργό και ενδεχομένως και παραίτηση του Πρωθυπουργού με όλες τις σχετικές συνέπειες. Οι αντιδράσεις όμως από την κυβέρνηση υπήρξαν χλιαρές και με καθυστέρηση δύο ημερών και από τον στρατό, που θα περίμενε κανείς τις παραιτήσεις όλων των αξιωματικών για να αποφύγουν την κατηγορία για συνεργασία σε εθνική προδοσία, δεν μάθαμε ούτε έστω και για μία παραίτηση. Πρόκειται για το πλέον σοβαρό ατόπημα της Κυβερνήσεως, που έρχεται να επιβεβαιώσει την ανυπαρξία της σε ό,τι μπορεί να ωφελήσει την οικονομία και τον λαό που ( άν ) κυβερνά. Και επειδή κανείς δεν διαθέτει ενδείξεις περι νοητικής ανικανότητος και βραδείας αντιλήψεως των μελών της Κυβερνήσεως καταλήγει στα κρίσιμα συμπεράσματα, που τελικά θα διαμορφώσουν και την τελική μορφή των αντιδράσεων.