17/12/2009 12:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επεσε από τον 7ο όροφο του Υπουργείου Προστασίας, ο γιος του Διώτη



Από τον 7ο όροφο του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη, έπεσε ο γιος του εισαγγελέα Διώτη, Παναγιώτης Διώτης. Ο 28χρονος εργάζεται στο γραφείο τύπου και δημοσίων σχέσεων, ως  σύμβουλος του Χρυσοχοίδη και οι πρώτες πληροφορίες κάνουν λόγο πως βρισκόταν σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση, πριν το συμβάν.

Ο λόγος είναι πως σήμερα γινόταν η ορκωμοσία μιας υποτιθέμενης απόκτησης πτυχίου του στη Νομική Σχολή Αθηνών.

Την ίδια ώρα που ο πατέρας Διώτης βρίσκεται με εγκεφαλικό στο νοσοκομείο, ο νεαρός πήγε σήμερα με τη μητέρα του στον Χρυσοχοίδη, για τις "ευχές",  και προφανώς αισθανόμενος τύψεις και ενοχές, έπεσε στο κενό.

Πηγές αναφέρουν στο antinews πως είναι στον Ερυθρό Σταυρό σε καλή κατάσταση, δεδομένων των συνθηκών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 17/12/2009 12:42:12

    Αυτά είναι τα άσχημα

  2. NAMED avatar
    NAMED 17/12/2009 12:55:49

    Κακώς που είχε θέση εκεί ο γιός του Διώτη. Δεν μας τα λέει καάλ ο Εισαγγελέας. Με το ζόρι να γίνει δικηγόρος το παιδί του. Τι καταπίεση ήταν αυτή!

    Ήμαρτον θέε μου..... ας γίνει καλά ο νεαρός. Μόλις 28 ετών και έχει όλη τη ζωή μπροστά του...

  3. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 17/12/2009 13:02:30

    Το δράμα αυτό είναι το δράμα της μέσης ελληνικής οικογένειας. Να σπουδάσει το παιδί με το ζόρι, να γίνει γιατρός ή δικηγόρος με το ζόρι, να μην αποτύχει με το ζόρι, μην κοπεί στο μάθημα, μη μείνει στην ίδια τάξη, όλα. Δεν έχουμε πια δικαίωμα στην έντιμη αποτυχία, υπάρχει τεράστια κοινωνική καταπίεση κατά της αποτυχίας, ακόμη και μέσα στην οικογένεια. Κακός θα είναι ο δάσκαλος ή ο καθηγητής που θα σου βάλει χαμηλό βαθμό, ενώ στο παιδί του αντιπαθητικού γείτονά έβαλε καλό βαθμό. Πάσχουμε όλοι, γονείς και παιδιά, από το σύνδρομο του καλού μαθητή και αυτό είναι μια κοινωνική στρέβλωση τεραστίων διαστάσεων.

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 17/12/2009 13:16:00

    Ευχομαι να γινει καλα.
    Δυστυχως ομως θα παραμενουν μαλλον οι αιτιες που τον ωθησαν στην πραξη. Και θα παρακαλεσω ολους να μη κρινουμε εδω αυτον τον ανθρωπο.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/12/2009 13:17:16

    Γιατί αισθανόμενος ενοχές; Τι είχε κάνει; Απλώς είχε αποτυχία στην άσκηση του πτυχίου του;
    Η διαμόρφωση ενοχικών συνειδήσεων για τα λάθος πράγματα είναι άλλη μια μάστιγα της ελληνικής οικογένειας.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αλλενάκι 17/12/2009 13:49:43

      μάλλον επειδή νομικός σύμβουλος χωρίς πτυχίο δεν καλοακούγεται...

  6. Nelly over the rainbow avatar
    Nelly over the rainbow 17/12/2009 13:50:20

    Μας ξεφεύγει κάτι πολύ ουσιαστικό. Το Πασοκ δεν ήταν που έλεγε πως μόνο οι άριστοι και όχι οι αρεστοί θα μπαίνουν στο δημόσιο τομέα; Οι Πασόκοι δεν ήταν μου μούγκριζαν για "γαλάζια παιδιά" που έμπαιναν στα stage δίχως πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ;Αν είχες την ατυχία να έισαι ωρομίσθιος καθηγητής και δεν ήσουν μέλος της ΠΑΣΚΕ, χρειαζόσουν λεξοτανίλ για να αντέξεις τη λύσσα των πρασινοφρουρών. Και τώρα έχουμε δύο κρούσματα μέσα πριν ακόμα συμπληρωθούν 100 μέρες. 1. Θαλεια Δραγώνα καθηγήτρια ΑΕΙ δίχως αναγνωρισμένο βασικό τίτλο σπουδών, 2. υιός Διώτης συνεργάτης του υπουργού δίχως καν βασικό τίτλο σπουδών. Αυτή είναι η αξιοκρατία και η διαφάνεια, για την οποία ούρλιαζαν 5,5 χρόνια τώρα; Αλλά τους κάθεται και η σιωπή των παραδοσιακών ΜΜΕ. Ειδικά με την υπόθεση Ρόβλια, τα πασοκικά site έκαναν κάθε φιλότιμη προσπάθεια να μας πείσουν πως την ευθύνη την έχουν όλοι οι άλλοι πλην Ρόβλια και συστήματος Πασοκ. Αιδώς Αργείοι..

  7. stelios avatar
    stelios 17/12/2009 14:15:46

    αλλενακι,
    σαφως το παιδι δεν ηταν γαιδουρι και λυγισε κατω απο το βαρος της επερχομενης αποκαλυψης ΤΟΥ ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ,γιατι ειναι σκαναδαλο η θεση που του χαριστηκε.Ακομη και αν ειχε πτυχιο,δε δικαιουτο να μπει απο το παραθυρο λογω μπαμπα.Η ελλειψη δε πτυχιου τον συνετριψε με τα θλιβερα επακολουθα στη συνεχεια.Και για να μη βιαστουμε να κραξουμε το Χυσοχοιδη,(ειναι παντως ΣΚΑΝΔΑΛΟ),ΟΛΑ τα παιδια εισαγγελεων φυτευονται σε περιζητες θεσεις.
    Μαλιστα οσα δικηγορουν,απευθυνονται σε δικαστες 30 χρονια μεγαλυτερους στην Εδρα,λες και ειναι υπηρετριες τους,ειναι ΚΡΑΤΟΣ ΕΝ ΚΡΑΤΕΙ,και εντελως διεφθαρμενο....
    Δικηγορικα γραφεια θεωρουν μεταγραφαρα την εισδοχη ενος εισαγγελικου βλαστου στο δυναμικο τους διοτι τυγχανουν πιο...ισης μεταχειρησης απο τους συναδελφους των μπαμπαδων τους.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ stelios 17/12/2009 14:27:49

      Άλλοίμονο, αλλά είναι λόγος αυτός για αυτή την κίνηση; Προς το παρόν το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι να διαφύγει τον κίνδυνο.
      Κατά τα άλλα θέλουμε να ξεριζώσουμε στην Ελλάδα την οικογενειοκρατία, η οποία αρχίζει από τα γεννοφάσκια και εγκλωβίζει τους ανθρώπους σε ανεπιθύμητα σχήματα.

      Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα...

      • donaE avatar
        donaE @ αλλενάκι 17/12/2009 16:04:56

        Φοβοτανε την οικογενεια του αλλενακι οχι τους αλλους.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ donaE 18/12/2009 02:26:47

          αλλενάκι, Ντόνα, μαζί σας....

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ stelios 18/12/2009 18:54:50

      υπάρχει και μια φωτεινή εξαίρεση. Η Χαρά Νικοπούλου , κόρη του πρώην προέδρου του Αρείου Πάγου που υπηρετεί ως δασκάλα στο Δέρειο, ένα πομακοχώρι του Έβρου παρά τις απειλές και τους προπηλακισμούς που δέχεται...

  8. stelios avatar
    stelios 17/12/2009 14:39:01

    αλλενακι,
    πολυ σωστη και απεραντα ανθρωπιστικη η προσεγγιση σου για το δραμα του παιδιου,μακαρι να γλυτωσει και να απεγκλωβιστει απο τα καλουπια που τον συνεθλιψαν.Αλλα καλοπαιδα βουλευτων το παιζουν επαναστατες αντεξουσιαστες με την πατρικη εξουσια να επεμβαινει αν χρειαστει μην τυχον και τους λερωθει το μητρωο και δε μπορεσουν να κανουν καριερα σαν του γιου της Αρσενη που το παιζε καου-μπους Ευρωβουλευτης,(ορα Κουρακης).
    Ο Παναγουλης καταματα εφτυσε τους Στρατοδικες που τον καταδικασαν σε θανατο,τα παιδακια των παρασιτων εθνοπατερων κανουν την παπια λεγοντας δεν ηξερα δεν γνωριζα με περασατε για αλλον και μαζευα μπουκαλια για ανακυκλωση....Βεβαια μεχρι να τους πιασουν στα πρασα,οι πατερουληδες και μαμαδες φουσκωνουν απο περηφανια για τα βλασταρια τους και τις επιλογες που τους κανουν..περηφανους.

  9. Nelly over the rainbow avatar
    Nelly over the rainbow 17/12/2009 14:58:26

    Factor X, δε γνωρίζω αν πρέπει να παραθέσω link από άλλα σιτε, όμως δείτε πως παρουσιάζουν την υπόθεση τα πράσινα μπλογκ http://fimotro.blogspot.com/2009/12/7.html

    Ανεξάρτητα από το τραγικό της υπόθεσης, το ότι σύμβουλος υπουργού δεν είχε πτυχίο το κάνουν γαργάρα.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Nelly over the rainbow 17/12/2009 19:47:58

      Είχα ξαναρωτήσει και παλιότερα: Η Σαλέχ ξέρουμε άν έχει κάποιο πτυχίο; Το προφίλ της στο ιστολόγιό της αναφέρει (στα αγγλικά...) μόνο κάτι σπουδές. Δεν αναφέρει άν αυτές κατέληξαν σε απόκτηση κάποιου πτυχίου.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/12/2009 15:39:49

    Άλλοι στα 28 τους έχουν πτυχίο, μάστερ, και διδακτορικό αλλά δεν βρίσκουν δουλειά ούτε στα Καρφούρ. Αυτός ήταν σύμβουλος στον υπουργό; Τι μας λέτε; Αλλά εδώ είναι σύμβουλος στο ίδιο υπουργείο εκείνη η μοντέλα με τις γυμνές φωτογραφήσεις και το απολυτήριο δημοτικού. Αυτή είναι τελικά η περιβόητη κυβέρνηση των αρίστων... δια της απόλυτης αξιοκρατίας. (Μάλον κομματικά άριστοι είναι).Φτου και πάλι φτου!

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ Strange Attractor 18/12/2009 18:56:15

      πτυχίο, μάστερ και διδακτορικό στα 28 μάλλον της ιδιας συνομοταξίας με τον ανωτέρω μυρίζει. Απλά αυτοί βαρύνονται και με την υποκρισία ότι τα απέκτησαν δικαίω τω τρόπω...

  11. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 17/12/2009 15:40:17

    Τι δουλεια εχει ο Προστατης μας Υπουργος να προσλαμβανει ...αξιοκρατικα... αποφοιτο Λυκειου για συμβουλο.
    Εκτος αν η προστασια των πολιτων απαιτει ...κληρονομικο χαρισμα.

    • αρχισαμε avatar
      αρχισαμε @ αρχισαμε 17/12/2009 22:45:26

      Και ο Ζαχοπουλος οταν πηδηξε (απ'το μπαλκονι) απεργια ειχαν οι δημοσιογραφοι (την επομενη). Δυο μερες χωρις πιεση ηταν αρκετες για να το ...μαζεψουν.

      Μετα το σημερινο παντως, εκτιμω πως δεν μπορει να μαζευτει τιποτα...
      Η κυβερνηση αλλα και το Πασοκ εχουν σοβαροτερη δουλεια να κανουν απ'το να απολογουνται για ...τα τετελεσμενα του πυρηνα Διωτη - Χρυσοχοίδη.
      ΥΓ. Η ομαδα Διωτη - Χρυσοχοϊδη μεσα απο μοναδα εντατικης θεραπειας απεκτησε αξια πριν επτα χρονια, σε μοναδα εντατικης θεραπειας αποκαθηλωνεται σημερα. Οπως βλεπετε ...εχει ο καιρος γυρισματα...

  12. NAMED avatar
    NAMED 17/12/2009 15:52:34

    Δηλαδή τώρα πρέπει να παραιτηθεί ο Χρυσοχοιδης; Κια να ακολουθήσει ο "ατεκτος" εισαγγελέας Διώτης που 1ον: καταπίεζε το γιο του και 2ον: τονείχε "χώσει" με μέσο σύμβουλο επικοινωνίας του Χρυσο;

    ΛΕΩ ΤΩΡΑ και εγώ με το ταπεινό και σεμνό μυαλό μου;

    Τιραμόλα, where are you as GAP asks?

  13. donaE avatar
    donaE 17/12/2009 16:03:19

    Αυτα κανει η πιεση και ο νεος καθωσπρεπισμος.Ευτυχως γλυτωσε το παιδι και ταυτοχρονα ξεκαθαρισε και την ζωη του.

  14. γεωργιος avatar
    γεωργιος 17/12/2009 16:45:32

    Την τελευταια εβδομαδα εχω διαβασει για 5-6 αυτοκτονιες ή αποπειρες αυτοκτονιας (οι περισσοτερες για χρεη). Φανταστειτε και ποσες αλλες μενουν κρυφες. Δυστυχως το 2010 προκειται να χειροτερεψει η κατασταση αφου οι τραπαζες και οι τοκογλυφοι θα πιεζουν περισσοτερο τον κοσμο. Σε αυτους που χρωστανε θελω να δωσω κουραγιο και μια συμβουλη αφου καποτε ειχα βρεθει και εγω στο ματι του κυκλωνα με τις "αγαπημενες" ελληνικες τραπεζες. Οταν η κατασταση φτασει στο απροχωρητο μιληστε για το προβλημα σε συγγενεις και φιλους και καποιος θα σας βοηθησει. ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ να τελεωσεις τη ζωη σου ουτε για χρεη ουτε επειδη ο μπαμπας θα σε μαλωσει επειδη δεν πηρες πτυχιο.

  15. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 17/12/2009 18:07:11

    ρε δε παρατατε τις μ...

  16. ISAAK avatar
    ISAAK 17/12/2009 18:20:21

    28 χρονών δεν είσαι παιδί. Είσαι ενήλικας και η κάθε πράξη σου γνωρίζεις πως έχει συνέπειες

  17. Κεραυνός avatar
    Κεραυνός 17/12/2009 18:26:25

    Στον ψυχολογικό κόσμο των άλλων δέν μπορούμε να μπούμε σε όποια ηλικία και άν βρίσκονται.

  18. TELE avatar
    TELE 17/12/2009 19:42:54

    μακάρι να γίνει καλά το παιδί...αλλά μήπως ο κος Προστάτης του Πολίτη πρέπει να μας εξηγήσει τι ακριβώς κάνει ο γιος του εισαγγελέα -με ή χωρίς πτυχίο- στο υπουργείο του?θυμάμαι κάτι τρομερές δηλώσεις περί ανεξάρτητης δικαιοσύνης το κύρος της οποίας είχε τρωθεί απ΄τον ΚΚ και τη ΝΔ....

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/12/2009 20:13:37

    Ναι έχει διδακτορικό στη κβαντοφυσική. Και δίπλωμα κομμωτικής.
    Στα σοβαρά τώρα, είναι κι αυτή όπως η κόρη της Άντζελας Δημητρίου, διπλωματούχος. (Έχει Δίπλωμα οδήγησης)

  20. Α.Φ.Μ. avatar
    Α.Φ.Μ. 17/12/2009 20:45:06

    Εκείνο που έχω αντιληφθεί είναι ότι στην ΝΔ πηδούσαν από τα μπαλκόνια μετά από μερικά χρόνια στην διακυβέρνηση. Τώρα πηδανε μετά από μερικούς μήνες. Αντε οι επόμενοι σωτήρες μας να πηδάνε μετά από μέρες, οι μεθεπόμενε μετά από ώρες ... ίσως έτσι σιγα-σιγά γλυτώσουμε από εθνοσωτήρες.

    Περαστικά κατά τ΄ άλλα εις αμφότερους.

    • Nelly over the rainbow avatar
      Nelly over the rainbow @ Α.Φ.Μ. 17/12/2009 22:08:13

      Τα είπες όλα... Αλλά και τι κωλοφαρδία έχουν αυτοί οι πράσινοι... Σήμερα που βούτηξε ο Διώτης, σήμερα έιχαν απεργία οι δημοσιογράφοι... Τους κάθισε μια χαρά..

      • Y. avatar
        Y. @ Nelly over the rainbow 17/12/2009 22:35:26

        ......χαχαχαχαχα.... (και για τα δύο)

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Nelly over the rainbow 18/12/2009 18:36:51

        Τι να την κάνουν την κωλοφαρδία ? Σήμερα το πρωί η ΝΕΤ ανήγγειλε ότι υπάλληλος του υπουργείου Προ.Πο έπεσε από τον 7ο όροφο. Στεγνά. Χωρίς ονόματα και εξηγήσεις. Που λέει και το τραγούδι, "τα λόγια είναι περιττά..."

  21. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/12/2009 22:09:01

    Μακάρι, κατά αρχήν, να γίνει καλά ο κ Π Διώτης.
    Όμως δεν είναι παιδί, είναι 28 χρονών, σύμβουλος Υπουργού και ασκούσε διοίκηση.
    Φαντάζομαι ο κ σύμβουλος του κ Υπουργού, πέρα από την ανθρώπινη πλευρά του θέματος, είχε επιλεγεί για τα προσόντα και όχι για το πρόσωπο / επίθετο, έχοντας τα αντίστοιχα προσόντα.Μάλιστα κάποιος είχε την ευθύνη της επιλογής για να μην δουλευόμαστε μεταξύ μας.
    Το τραγικό του θέματος είναι αυτό που φωνάζουμε τόσο καιρό, έτσι λειτουργεί το Κράτος των αρεστών, ανεξάρτητα από το χρώμα της εξουσίας, αν είχε όντως ορκιστεί θα εμφάνιζε το χαρτί και ποιος θα μίλαγε στον "σύμβουλο" του Υπουργού;
    Μόνο στράβωσε και χρωστούσε μαθήματα οπότε πήδηξε από το παράθυρο.
    Υπάρχουν και υπήρξαν αρκετοί ακόμα που δεν έχουν το θάρρος να πηδήξουν από το παράθυρο και ασκούν διοίκηση....

    ΥΓ

    Μπορεί κάποιος όμως να μας πει: πότε και πως προσλήφθηκε, τις αρμοδιότητες που είχε, τις αρμοδιότητες που ασκούσε κλπ για να μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας δηλαδή ....

    • αρχισαμε avatar
      αρχισαμε @ Ο Ιθαγενής 17/12/2009 22:54:58

      Η ανθρωπινη πλευρα φανταζομαι πως απασχολει μονο την μητερα του ... συμβουλου και οσους απο μας εκφραζουμε τη λυπη μας.
      Πολιτικα και δεοντολογικα ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ...
      Ο ... εκ των αριστων και οχι εκ των αρεστων, επιλεγεις ...αριστος νομικος συμβουλος του υπουργου να μην ειναι οχι μονο αριστος , ουτε καν νομικος....

  22. mpaxalo avatar
    mpaxalo 17/12/2009 22:30:58

    Αυτο και αν ειναι ΣΚΑΝΔΑΛΟ!!! ο πρωτος Ελληνας ΜΗ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ συμβουλος ΝΟΜΙΚΟΣ που τον πληρωνει ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ!!!
    Η προσληψη του λοιπόν Λογικό να του εφερνε αγχος αφου δεν ειχε παρει το πτυχιο του και...ΕΛΕΓΕ ΨΕΜΑΤΑ σε ολους!!!
    Το σημείωμα εγραφε...

    "Λυπάμαι που σας κορόιδεψα τον Φεβρουάριο που σας είπα οτι πέρασα το τελευταίο μάθημα χρωστούσα άλλα... Δεν μπορούσα να σας κοιτάξω στα μάτια το κάνω για να με τιμωρήσω"

    Και έπεσε απο τον 7ο όροφο του κτιρίου του Υπουργείου!!!!

    ΕΤΣΙ ειναι κυριε Εισαγγελέα και κυριε Υπουργε....

    Αν δεν ειχατε ΒΟΛΕΨΕΙ το παιδι.... Το παιδι δε θα ειχε τη συγχυση και το αγχος οτι καθε στιγμη κινδυνευει να αποκαλυφθει το Ψεμα του ουτε την πιεση για το μικρο ψεματακι για τα μαθηματα, το οποίο ολοι σαν φοιτητες εχουμε πει!!!

    ΓΥΜΝΙΑ και ΡΟΥΣΦΕΤΙ σπρωξαν το παιδι στην Αυτοκτονια!!!

    Μακαρι να διαφυγει τελειως τον κινδυνο το παιδι και να παρει το πτυχιο του Αλλα......... ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ


    http://news24gr.blogspot.com/2009/12/blog-post_9430.html

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ mpaxalo 17/12/2009 22:48:31

      ...και πως έγινε η πρόσληψη;
      ...και πως κάποιος δηλώνει νομικός χωρίς να είναι;
      ...και πως ασκεί Διοίκηση;

      Το τραγικό είναι η απόπειρα του κ Π Διώτη, το τραγικότερο όμως η γύμνια της χώρας που για άλλη μια φορά αποκαλύπτεται ο τρόπος λειτουργίας της.
      Έπειτα απορούν ορισμένοι για την αποτελεσματικότητα της Ελληνικής Αστυνομίας ή για την "ανικανότητα' των Δ Υπηρεσιών με τους κάθε ουρανοκατέβατους που φέρνει ο κάθε Υπουργός (σε κάθε αλλαγή) μαζί του...
      Αλήθεια ο κ Υπουργός δεν έχει πολιτική ευθύνη καμία φαντάζομαι;
      Σωστά;

      ΥΓ

      Αγαπητέ Φάκτορα, αλήθεια δεν θα έπρεπε να παραιτηθεί φαντάζομαι ο κύριος Υπουργός ως πολιτικός προϊστάμενος που έχει την πολιτική ευθύνη που στο Υπουργείο ΠΡΟ.ΠΟ που προΐσταται, εμφανιζόταν και αμειβόταν ως νομικός ένας φοιτητής;

  23. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 17/12/2009 23:11:29

    Για τον Χρυσοχοϊδη ισχυει (ευτυχως ή δυστυχως) αυτο που ισχυει και για το Μητσοτακεϊκο,
    μπορεις να κοροϊδεψεις λιγους για πολυ, πολλους για λιγο, αλλα οχι ολους για
    παντα...

  24. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 17/12/2009 23:15:40

    Και βεβαια, οι Σομπολοι αυριο θα το κανουν ... γαργαρα.
    Αντε να παιξει -το πολυ- ως ...τραγικη οικογενειακη ιστορια...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αρχισαμε 18/12/2009 18:42:16

      Το έκαναν ήδη

  25. Orestios avatar
    Orestios 17/12/2009 23:36:19

    Κακώς του έκαναν πρόσληψη. Κακώς διότι μπορεί να του επέτειναν το όποιο άγχος προϋπήρχε. Ασχέτως της καλής θέλησης πατέρα και φίλου-υπουργού να βοηθήσουν έναν "δικό τους" άνθρωπο. Αλλά για να προσληφθεί θα έπρεπε να καταθέσει τα δικαιολογητικά που απαιτούνται.
    Το πολιτικό σφάλμα του υπουργού είναι πως η διαδικασία ήταν παράνομη.
    Παρανόμησε ο υπουργός του νόμου και της τάξης. Ασφαλώς είναι μια αήθης πολιτική πράξη, που δεν συνάδει με το πνεύμα του Πρωθυπουργού για επιλογή αρίστων. Δυστυχώς τα λάθη αυτά τα πλήρωσε ο νεαρός με την πτώση του. Κρίμα για το παιδί.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 18/12/2009 00:01:42

      "Σήμερα γινόταν η ορκωμοσία μιας υποτιθέμενης απόκτησης πτυχίου του στη Νομική Σχολή Αθηνών."

      Πέρα από την ανθρώπινη πλευρά του τραγικού γεγονότος, πέρα από το πρόβλημα Υγείας που είχε ή δεν είχε ο κ Παναγιώτης Διώτης, εργαζόταν ως σύμβουλος ενώ όλοι ήξεραν ότι σήμερα θα ορκιζόταν.
      Ο πατέρας όπως κάθε πατέρας ήθελε να φροντίσει το παιδί.
      Ο φίλος του πατέρα ως αληθινός φίλος ήθελε να βοηθήσει το παιδί του φίλου.
      Ανθρώπινες σχέσεις απόλυτα σεβαστές.
      Μια απορία έχω μόνο, όχι για τις ευκαιρίες που έχουν οι υπόλοιποι Ιθαγενείς ή για την ιδιαίτερη μεταχείριση ή στην "Ελλάδα ζούμε" κλπ, αλλά δεν μπορούσε να απασχοληθεί σε άλλη θέση, παρά μόνο στο γραφείο Υπουργού ; Να συμμετέχει σε συσκέψεις και επιτροπές;
      Κατανοώ ότι οι ανθρώπινες σχέσεις δεν μπορούν να καθορίζονται από νόμους και διατάξεις.
      Οι ανθρώπινες σχέσεις όμως όχι οι πολιτικές θέσεις.
      Εύχομαι το καλύτερο στον κ Διώτη και στην οικογένειά του.
      Εύχομαι, αν ευσταθούν τα προβλήματα υγείας που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο να τον ξανά πάρει κοντά του μόλις αποκατασταθεί η υγεία του και μπορεί να εργαστεί, ο κ Υπουργός.
      Κάποιος όμως ίσως έχει πολιτικές και ποινικές ευθύνες για την υπόθεση, την πρόσληψη, την απασχόληση και την αμοιβή.
      Σίγουρα όμως η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου τήρησης των νόμων και της τάξης το λιγότερο που οφείλει είναι απαντήσεις.

      ΥΓ

      ...ελπίζω ο κ Παναγιώτης Διώτης που συμμετέχει στην Ειδική Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή για την αναμόρφωση του πειθαρχικού Δίκαιου των αστυνομικών να είναι συνωνυμία.
      Διαφορετικά θα ήταν ενδιαφέρον να μας παρατεθούν τα κριτήρια επιλογής ή οι δεξιότητες που κατέχει ένας φοιτητής για τη συμμετοχή του σε αμειβόμενη Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή, που θα πρότεινε και θα οριοθετούσε το πειθαρχικό δίκαιο αστυνομικών. (ΦΕΚ 504/01-12-2009 τ ΥΟΔΔ)

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Ιθαγενής 18/12/2009 00:38:37

        Το ΦΕΚ το έχει το taxalia. Είναι θλιβερό ένας υπουργός να συμπεριφέρεται τόσο πελατιακά. Γιατί είναι πελατιακή η σχέση αυτή πατέρα και υπουργού που αποκαλύφθηκε από την απόπειρα. Μια σχέση συναλλαγής και εκδούλευσης στο "πελατάκι". Και το αποτέλεσμα αυτής της πελατιακής σχέσης? Ψέμματα, απόπειρα και θλίψη.
        Προ διετίας σε μια άλλη απόπειρα, με υπόβαθρο μια πελατιακή σχέση, το μόνο που δεν ζητήθηκε ήταν ο θάνατος αυτού που έκανε το άλμα στο κενό. Τώρα όλα καλώς καμωμένα.

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ Orestios 18/12/2009 18:52:25

          Πάνω που συμφωνούσα με την προηγούμενη τοποθέτησή σου, με μπέρδεψες. Γιατί εδώ έχουμε μια απελπισμένη έντιμη απόπειρα του θύματος αυτής της ιστορίας να ξαναβάλει τα πράγματα σε πιό σωστή βάση, με θύτες τους συναλλασσόμενους πατέρα και υπουργό... ενώ εκεί υπήρξε εκβιασμός και άρνηση συναλλαγής, αν δεν κάνω λάθος ! Χιλιόμετρα μακρυά το ένα από το άλλο.

  26. Lavazza avatar
    Lavazza 18/12/2009 00:06:14

    Βρε παιδιά, μακάρι να τη βγάλει ο φουκαράς.

    Αλλά 28 ετών νομικός σύμβουλος Υπουργού χωρίς να έχει καν πτυχείο...;;;

    Αυτά δεν γίνονται ούτε στη Σιέρρα Λεόνε.

    Ακόμη και εκεί, 5 νομικούς με πτυχείο θα τους βρούν για τα υπουργεία τους...

    Τί να πει κανείς.

    Μακάρι να τη σκαπουλάρει το παλληκάρι

    • NM avatar
      NM @ Lavazza 18/12/2009 09:05:26

      στη Sierra Leone είσαι δεν το κατάλαβες ακόμη;

  27. man8os avatar
    man8os 18/12/2009 00:12:07

    Το παλικαρι ειναι το πιο αθωο. Στην τελικη δεν φταει αυτο. Αμαρτιαι γωνεων παιδευουσι τεκνα...

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ man8os 18/12/2009 18:58:58

      σαν τον Κυριάκο ένα πράμα.

      • man8os avatar
        man8os @ vardarskian 18/12/2009 19:02:07

        Πες το ψεματα!!

  28. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/12/2009 00:13:36

    Όταν ο κατά γενική ομολογία "έντιμος και εργατικός" συγκεκριμένος υπουργός θέτει τέτοια παραδείγματα σε τόσο υψηλές θέσεις όπως αυτές των συμβούλων του, τότε φανταστείτε τι κάνουν άλλοι υπουργοί, γεν. γραμματείς, διοικητές κλπ. Το βασίλειο της ανομίας. Για αυτό και στο δημόσιο προάγονται συνήθως οι φελλοί αλλά ακόμη και καταχραστές δημοσίου χρήματος. Αρκεί να είναι κομματικοί φίλοι. Ποιός άλλωστε θα αντιδράσει; Αφού και ο ίδιος ο υπουργός δίνει το καλό παράδειγμα.

  29. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 18/12/2009 00:17:40

    Άλλα παιδιά, απόφοιτοι της Νομικής και με άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος, δουλεύουν μέχρι τις 10 το βράδυ σε δικηγορικά γραφεία. Και ο νεαρός, επειδή ο πατέρας του ήταν εισαγγελέας, έπρεπε να είναι νομικός σύμβουλος Υπουργού (!!!) χωρίς πτυχίο; Το σφάλμα δεν είναι δικό του φυσικά, αλλά είναι σφάλμα του πατέρα του και του Υπουργού.
    Βέβαια, εδώ η Αλ Σάλεχ είναι Ειδική Γραμματέας στο ίδιο υπουργείο και υπεύθυνη για τη λαθρομετανάστευση... Γι'αυτό τις μέρες αυτές όλο το πεζοδρόμιο της Πανεπιστημίου έχει γίνει ανατολίτικο γυφτοπάζαρο, μέρα μεσημέρι μπροστά στην Ακαδημία, το Πανεπιστήμιο και την Εθνική Βιβλιοθήκη.
    Κατάντια.
    Κύριε Χρυσοχοϊδη, αν αυτό λέγεται πολιτική Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη, είστε για κλάματα.
    Και εσείς κύριε Κακλαμάνη, να τη χαίρεστε τη γυφτο-Αθήνα σας και να ξαναβάλετε υποψηφιότητα για Δήμαρχος.

    Θα πρέπει σε όποιον ξαναβάλει υποψηφιότητα για Δήμαρχος να ζητηθεί από τα σοβαρά ιστολόγια να πάρει θέση στο θέμα: Θα γίνεται και άλλο ανεκτό το ανατολίτικο παζάρι μέσα στο κέντρο της Αθήνας, στις πλατείες και τους δρόμους; Ή θα ισχύσει ό,τι ισχύει και στις λοιπές ευρωπαϊκές πρωτεύουσες; Να ζητηθεί ξεκάθαρη απάντηση.

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Μάρκο Τ 18/12/2009 10:49:38

      ΜΠΡΑΒΟ ρε Μαρκο Τ.!

      Τόσον καιρό φωνάζω εδώ μέσα.

      Βρείτε μου μία ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα όπου στις εισόδους μνημείων ή στις κεντρικές οδούς χαρακτηριστικούς για την πόλη (όπως η Πανεπιστημίου με παλιά κτίρα κτλ.), βλέπετε να είναι γεμάτο το πεζοδρόμιο με άσπρα σεντόνια στα οποία πωλούνται ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ γυιαλιά, τσάντες, πορτοφόλια κτλ. από πάσα φύσεως Αφρικανούς και Ασιάτες...

      Μιλάμε για το απόλυτο down townΣύνταγμα, Ομόνοια, Πανεπιστημίου.

      Δεν μιλάμε φυσικά για την Αγίου Κωνσταντίνου και κάτω, όπου ούτε τα ΕΚΑΜ δεν τολμούν να πατήσουν...

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ Lavazza 18/12/2009 18:31:36

        Μην το ψάχνεις, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΥΡΩΠΑΙΚΉ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΑΜΑ, δηλαδή το παράνομο παζάρι μπροστά στα πιο επίσημα κτίριά της, στο κέντρο του Κέντρου της, αν μου επιτραπεί να πω. Αντίθετα, το θέαμα αυτό το βλέπεις στο Καράτσι, λ.χ., στη Ντάκα και σε άλλες πόλεις χωρών από όπου μας έχουν κουβαληθεί όλοι αυτοί οι άεργοι (όχι στο Αμμάν της Ιορδανίας, πάντως).
        Δηλαδή, μας έχουν επιβάλει οι Πακιστανοί και οι Μπαγκλαντεσιανοί την κουλτούρα τους. Κανονικότατα.
        Και ρωτάω: Αυτό το θέαμα θα γινόταν ανεκτό 10-15 χρόνια πιο πριν;
        Καθιερώθηκε επί του φαιδρού "πρωθυπουργού" Κώστα Καραμανλή και συνεχίζεται τώρα υπό τις ευλογίες μιας κυβέρνησης που έχει αναθέσει το μεταναστευτικό σε "ηθοποιούς-μοδέλα" (η γιαγιά μου θα το έλεγε αλλιώς...) τύπου Αλ Σάλεχ.

        Και ο κύριος Κακλαμάνης μπορεί να είναι πανευτυχής με τη χαβούζα του.

        Παρακαλώ τον Φάκτορα να προβάλει το θέμα. Απλό είναι: Θα κατέβει μέρα-μεσημέρι στον σταθμό Πανεπιστήμιο ή στη Βικτώρια ή στην Πατησίων και θα τραβήξει 1-2 φωτογραφίες. Αν θέλει, το κάνω εγώ για εκείνον.
        Δεν έχουμε καταλάβει πόσο η εικόνα αυτή μας εκθέτει ως χώρα και ως πόλη. Εγώ ντρέπομαι.

        Η Αθήνα γίνεται όλο και πιο σιχαμερή και αφιλόξενη πόλη, με όλο και λιγότερο από αυτό που λέγεται "ευρωπαϊκή αστική κουλτούρα" στους δημόσιους χώρους της: Μηχανάκια στα πεζοδρόμια, αυτοκίνητα παρκαρισμένα όπου νά'ναι, κουρελούδες με Πακιστανούς, βρωμιά, κάδοι ανακύκλωσης με το σταγονόμετρο.

        • Μάρκο Τ avatar
          Μάρκο Τ @ Μάρκο Τ 18/12/2009 18:34:35

          Μόνο και μόνο που ο Καραμανλής αδιαφόρησε για την Αθήνα τόσο πολύ, του αξίζει ο τίτλος του αδιάφορου και του άχρηστου πρωθυπουργού. Το εννοώ. Και το έχω ξαναγράψει εδώ, σε 5-10 χρόνια θα ψαχνόμαστε για το αν όντως υπήρξε αυτός ο άνθρωπος πρωθυπουργός.

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ Μάρκο Τ 18/12/2009 19:00:12

          Μάρκο Τ, κι εγώ μαζί σου για τις φωτογραφίες, και δεν νομίζω να διαφωνήσει ο Φάκτορας αν του τις στείλεις κιόλας, θα τον βγάλεις και από τον κόπο να τρέχει. Να το κάνουμε κι αυτό θέμα, σαφώς.

        • Μάρκο Τ avatar
          Μάρκο Τ @ Μάρκο Τ 18/12/2009 19:36:01

          Η πρωτεύουσα ενός κράτους είναι ο καθρέφτης του. Οταν έχουμε πάθει μιθριδατισμό και θεωρούμε απόλυτα φυσιολογικό ντεκόρ το γυφτοπάζαρο με τους λαθραίους και τα λαθραία τους μπροστά στην Εθνική Βιβλιοθήκη και την Ακαδημία, είμαστε άξιοι της τύχης μας.

          Μόνο και μόνο αυτή η εικόνα, που την πρωτοείδαμε επί Κωστάκη Καραμανλή, δείχνει το μέγεθος της αδιαφορίας του συμπαθούς κατά τα άλλα τύπου (καλού για παρέα σε σουβλατζίδικο). Χαίρομαι που η τελευταία φορά που τον ψήφισα ήταν το 2004.
          Εννοείται ότι ο Γιωργάκης επίσης δεν ενδιαφέρεται γιατί ίσως και να μην έχει αντιληφθεί ακόμα τι συμβαίνει και επειδή δεν είναι "πολιτικώς ορθό" να τους διώξει.

          Βέβαια, στις σκανδιναβικές χώρες που υποτίθεται ότι έχει ως πρότυπο, αυτά αποτελούν τόσο παράδοξο θέαμα όσο το γκέτο των εξωγήινων στο District 9.

        • Μάρκο Τ avatar
          Μάρκο Τ @ Μάρκο Τ 18/12/2009 19:38:30

          Άσε που μπορεί να βγει η κυρία Αφροδίτη Αλ Σάλεχ, που τελευταία έχει υιοθετήσει look "αυστηρής σέξυ καθηγήτριας" με γυαλάκια, ενώ στις γνωστές φωτογραφίες είχε το στυλ dominatrix, και να μαστιγώσει τον Γιωργάκη και τον προστάτη της βαψομαλλιά κύριο Μπούγια.

  30. ΣΒΕΤΛΑΝΑ avatar
    ΣΒΕΤΛΑΝΑ 18/12/2009 01:22:21

    Μία απορία έχω : Οι προσλήψεις στη νέα κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ δεν θα γίνονται μέσω ΑΣΕΠ Ή μέσω διαδικτύου? Εγώ δεν καταλαβαίνω ή κάτι μου διαφεύγει?
    Και κάτι ακόμα. Σε κάθε νέα δουλειά (στον ιδιωτικό ή στο δημόσιο τομέα) όταν ξεκινάς ζητάν να τους προσκομίσεις πρωτότυπα ή επικυρωμένα πιστοποιητικά, τίτλους σπουδών, κτλ κτλ κτλ. Αυτά δεν ισχύουν όταν προσβαμβάνεσε ως νομικός ή ειδικός ή δεν ξέρω και γώ τι΄άλλο σύμβουλος?
    Γιατί εάν είναι έτσι αύριο το πρωί, και μέχρι να γίνει καλά το παλικάρι, να πάω εγώ ν΄αναλάβω νομικός σύμβουλος στο ΠΡΟ.ΠΟ και να τους ταχυδομίσω τους τίτλους αργότερα...

    Και μη χειρότερα... Αλλά κάθε μέρα που περνάει όχι μόνο χειρότερα και χείριστα βλέπω τα πράγματα να γίνονται...

  31. Μάρκος avatar
    Μάρκος 18/12/2009 10:05:26

    Εγώ πάντως έμαθα ότι το παιδί ανοίκει στην κατηγορία των ΑΜΕΑ, κι έτσι "μπήκε" στο υπουργείο. Εννοείται ότι περιμένω από τα ΜΜΕ την ίδια "ευαισθησία" που έδειξαν και στην περίπτωση Ζαχόπουλου...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Μάρκος 18/12/2009 19:06:06

      Κουτσοί-στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα ? Και να πιστώσουμε στον Χρυσοχοϊδη ευαισθησίες της Μαρίκας ? Άντε, και με ΑΜΕΑ προϊσταμένους της δημόσιας διοίκησης λοιπόν, να δω για πότε θα ψαχνώμαστε για Ταϋγέτους...

      • αρχισαμε avatar
        αρχισαμε @ δρόμος 18/12/2009 22:33:07

        Δεν θα χρεωθουν τα ΑΜΕΑ τις ...εξυπηρετησουλες του ...προστατη μας.
        Τα ΑΜΕΑ διεκδικουν το αυτονοητο δικαιωμα για ισοτιμια και αξιοπρεπεια στη ζωη,
        ο Προστατης διεκδικει το ... αδιανοητο δικαιωμα να βρισκεται εκτος κριτικης για τις μεθοδευσεις, το ...εργο και το ...ρολο του. Κουνωντας μαλιστα και το δακτυλο ...απειλητικα, σημερα στην ανακοινωση.
        Ας κανει ...προληπτικες προσαγωγες.
        Ειναι ο κυριος λογος για τον οποιο προβληματιστηκα αν θα πρεπει να παραμεινω στο ΠΑΣΟΚ.
        Με προσβαλει πολιτικα και αισθητικα.

  32. Γιαννης avatar
    Γιαννης 18/12/2009 13:25:50

    Δελτίο ειδήσεων του Αντένα στις 1 μμ το εκανε γαργάρα (δεν είδαν και δεν ακουσαν τίποτα).

    Η δε Απογευματινή αναφέρει το εξης
    "Ο 28χρονος εργαζόταν ως σύμβουλος του υπουργού Προστασίας του Πολίτη, αμισθί, καθώς όπως έγινε γνωστό από το υπουργείο, δεν είχε πάρει το πτυχίο του από την Νομική Σχολή της Αθήνας, όπου φοιτούσε."

    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά εγω ο ΒΛΑΚΑΣ Το Υπουργείο ήξερε οτι δεν ειχε
    πτυχίο και τον προσέλαβε Αμισθί και οι Γονείς δεν ξέρανε τίποτα.

    Μάλλον το Υπουργείο λέει ψέματα για να το κουκουλώσουν όπως όπως.

    Σαν δεν ντρεπόμαστε λεω εγω.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Γιαννης 18/12/2009 19:12:12

      Δηλαδή αν έλεγε αλήθεια το Υπουργείο θα ήσουνα καλυμένος ? Πως δηλαδή ήταν σε γνώση τους ότι προσλάβαν ένα φοιτητή για σύμβουλο υπουργού ? Τότε γιατί να μην επικηρύξουν τον Υπουργό οι υπόλοιποι "συμφοιτητές" που μείναν στην απέξω ? Μήπως σου έλαχε να δεις τις σχετικές αναρχικές αφίσες ?

  33. Albatros avatar
    Albatros 18/12/2009 14:57:52

    Οι ειδικοί σύμβουλοι και συνεργάτες των Υπουργών προσλαμβάνονται απ' ευθείας με υπουργική απόφαση, εκτός διαδικασίας ΑΣΕΠ, και δεν απαιτείται για την πρόσληψή τους κανένα τυπικό προσόν. Στην ουσία, πρόκειται για μετακλητούς υπαλλήλους με εξάμηνη διάρκεια σύμβασης, την οποία ο εκάστοτε Υπουργός ανανεώνει ή όχι. Οι βασικοί μισθοί τους αντιστοιχούν στο 4ο κλιμάκιο της ΠΕ κατηγορίας, για τους ειδικούς συμβούλους, και στο 7ο για τους ειδικούς συνεργάτες, όπως προβλέπεται από το ενιαίο μισθολόγιο του δημοσίου. Δεν υπάρχει λοιπόν κανένα σκάνδαλο στην πρόσληψη Διώτη ως ειδικού συμβούλου του Υπουργού Προστασίας του Πολίτη.
    Το μόνο σκάνδαλο είναι η προσωπική απελπισία και το δράμα αυτού του νέου ανθρώπου, που για δικούς του λόγους παρουσιαζόταν σαν πτυχιούχος, ενώ δεν ήταν. Προφανώς κάποια στιγμή αυτό μαθεύτηκε κι άρχισαν να λειτουργούν οι γνωστοί μηχανισμοί. Δεν είναι άμοιρος ευθυνών ο Διώτης, ασφαλώς του αναλογεί ένα μοιράδι ευθύνης για την ψιλοκομπινίτσα που σκάρωσε με το πτυχίο του. Δεν του άξιζε, ωστόσο, τέτοια απόγνωση, που να τον οδηγήσει στο άλμα απ' τον έβδομο. Άκουγα προχτές στην τιβί, πως, για έναν άνθρωπο σε απόγνωση, η αλπίδα είναι μια ρωγμή στην απελπισία του. Προφανώς δεν υπήρξε καμιά ρωγμή στην απελπισία αυτού του νέου, η απόγνωση τον συνέτριψε. Προσωπικά, και πέρα απ' το τραγικό μια απόπειρας αυτοκτονίας, συγκλονίστηκα ακούγοντας πως η τελευταία του σκέψη, πριν το άλμα στο κενό, ήταν μια συγγνώμη προς τον πατέρα του.
    Τραγικό.
    Τραγικό να οδηγείται εκεί, στην απόπειρα αυτοκτονίας, ένας νέος άνθρωπος για ένα ψιλοπταίσμα, την ίδια στιγμή που κάτι λερά κουστούμια, κάτι αρχιλαμόγια, αρχιλωποδύτες και αρχικομπιναδόροι, όχι μόνον δεν ορρωδούν προ ουδενός, αλλά απολαμβάνουν της γενικότερης κοινωνικής και πολιτικής εκτίμησης, ενίοτε δε παριστάνουν δημοσίως τους κήνσορες της κοινωνικής και πολιτικής ηθικής, ενώ κάθε τόσο το πόπολο επιβραβεύει και νομιμοποιεί τις πειθήνιες πολιτικές Φιλιππινέζες τους.
    Αν μη τι άλλο, το απονενοημένο του Διώτη δείχνει μια συντριβή κι ένα φιλότιμο.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Albatros 18/12/2009 17:46:11

      Πολύ σωστά όσα αναφέρεις για το καθεστώς των συμβούλων και μετακλητών στο Δημόσιο.
      Εγώ, διαβάζοντας το ΦΕΚ, έχω απλά μερικές απορίες για το αν "Δεν υπάρχει λοιπόν κανένα σκάνδαλο στην πρόσληψη Διώτη ως ειδικού συμβούλου του Υπουργού Προστασίας του Πολίτη...."
      Λοιπόν:

      -πως συμμετέχει σε νομοπαρασκευαστική επιτροπή πειθαρχικού δικαίου κάποιος με απολυτήριο λυκείου που δηλώνει δικηγόρος;
      -αν πχ η υποτιθέμενη ορκωμοσία ήταν τον 3ο/2010 θα είχαν παραδώσει την έκθεση και θα ήταν νόμος με την συμμετοχή του;
      -η επιτροπή ήταν ναι ή όχι αμειβόμενη με τις διατάξεις του 3205;
      -μου ...αρέσει η σύνθεσή της με συνταξιούχους, καθηγητές κλπ Δεν μου κάνει εντύπωση γιατί πάντα αυτό γινόταν γίνεται και θα γίνεται στο Δημόσιο. Αλλά να μην δουλευόμαστε ότι δεν έγινε και τίποτα, ότι δεν υπάρχουν πολιτικές ευθύνες, νομοπαρασκευαστική επιτροπή ήταν γαμώτο όχι για την αγορά χαρτιού υγείας....

      ΥΓ

      -μήπως μπορούν να μας πουν για πόσες επιτροπές έχουν δημιουργηθεί και έχουν αναρτηθεί στο διαδίκτυο;
      -πόσοι "συνταξιούχοι" έχουν προσληφθεί ως σύμβουλοι και μετακλητοί;
      -πόσες προσλήψεις και προγραμματισμός προσλήψεων έχουν γίνει;

      Καταλαβαίνω ότι τρέχουν να προλάβουν πριν διαμορφωθεί το νέο πλαίσιο αναρτήσεων ή το νέο καθεστώς προσλήψεων.....αλλά μην δουλευόμαστε κιόλας...στην πολιτική δεν υπάρχει μόνο νομιμότητα αλλά και ηθική αλλιώς γίνεσαι "νόμιμος και ηθικός"

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Ο Ιθαγενής 18/12/2009 18:11:53

        Ιθαγενή, η Αλ Σαλέχ είναι σκάνδαλο. όχι ο Διώτης. και η άλλη δεν ξέρουμε εάν σπούδασε μόνον ή είχε πάρει και το πτυχίο, αλλά πρωθυπουργός ήθελε να γίνει. Σε μια τέτοια επιτροπή θα μπορούσαν να συμμετάσχουν και ασκούμενοι, γιατί όχι, πιό φρέσκα τα έχουν από τους άλλους που αφήσαν τα θρανία πριν τριάντα χρόνια. Μην δίνεις διαστάσεις αλλότριες σε ένα προσωπικό δράμα.

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ B.K.Σ. 18/12/2009 18:25:06

          Αγαπητή Βασιλική, φαντάζομαι ότι δεν εργάζεσαι στο Δημόσιο και δεν γνωρίζεις τη νομοθεσία. Δεν ήταν σε οποιαδήποτε επιτροπή αλλά σε νομοπαρασκευαστική που με τη φυσική ροή των εργασιών θα ήταν νόμος ή ΠΔ για το ποινικό δίκαιο των αστυνομικών.
          Δεν με ενδιαφέρει αν ήταν ή όχι σωστή ή νόμιμη ή νομότυπη η πρόσληψη αλλά η συμμετοχή στην επιτροπή είναι καραμπινάτη παρανομία, ιδιαίτερα με την εμπιστοσύνη ή την αποδεδειγμένη ανθρωπιά που ομολογουμένος έδειξε ο Υπουργός, γνώριζε ότι δεν ήταν Δικηγόρος.
          Για να μην μηλήσουμε για το γεγονός ότι η αντιποίηση άσκησης δικηγορίας είναι ποινικό αδίκημα κατ' άρθρο 175 παρ. 2 ΠΚ αν θυμάμαι καλά...
          Κάποιος τον έβαλε στην επιτροπή άρα κάποιος έχει την ευθύνη, τόσο απλά....

        • man8os avatar
          man8os @ B.K.Σ. 18/12/2009 18:47:02

          Ωχχ!! Τωρα το ειδα αυτο με την Αλ Σαλεχ. Επιτρεπετε να προσληφθει για συμβουλος υπουργου μεταναστης και μαλιστα με τετιο βιογραφικο? Αυτο δεν ειναι παρανομο που εκανε ο Βουγιας?

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ B.K.Σ. 18/12/2009 18:47:29

          Προσπάθησε να μπεις εσύ ή το παιδί σου σε μια τέτοια επιτροπή, ή να γίνεις σύμβουλος υπουργού. Θα φας καλά. Μέχρι και επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του διπλώματος οδήγησης θα σου ζητήσουν (εις τριπλούν).
          Στο δε δημόσιο για να προαχθείς σε απλό τμηματάρχη, μετράνε από 100 πλευρές τα χαρτιά σου, τα πτυχία, τις εκπαιδεύσεις κλπ. (Αρκει να είσαι και κομματικά φίλος της τρέχουσας κυβέρνησης) Ο Χρυσοχοϊδης όμως; Τον γιο του κολλητού, τον κάνουμε σύμβουλο και ας είναι απόφοιτος του γυμνασίου και μόλις 28 χρονώ. Τι να συμβουλεύσει ρε παιδιά; Με τι γνώσεις; Με τι εμπειρίες; Πάμε καλά;
          Τρέξτε εσείς να στέλνετε τα μωρά σας μέχρι και σε τριπλά φροντιστήρια από τα 6 τους, προκειμένου να έχουν εφόδια... γιατί; Για να έρθει ο γιος του τάδε μεγαλόσχημου και να πάρει τη θέση φιλέτο. Ωραία δηλαδή, Τα παιδιά των πολιτικών γίνονται ντε και καλά πολιτικοί και αυτοί (εσαεί), και τα παιδιά των παραγόντων καλύπτουν τις υπόλοιπες θέσεις της κρατικής νομενκλατούρας. Ούτε στην Αλβανία του Ενβέρ νά`μασταν.

        • man8os avatar
          man8os @ B.K.Σ. 18/12/2009 18:57:58

          Ειναι παρανομο λοιπον και αυτο που εκανε ο κυριος Βουγιας. Πρεπει λοιπον να καταγγελθει απο ολους μας και να γινει ερευνα απο εισαγγελεα. Ακους εκει να μας πετυχει μια Αλ Σαλεχ η ενας Ομαρ και να μη βρισκουμε ακρη με τους μεταναστες....
          Και αναρωτιεμαι,εμεις ημαστε οι νομιμοι κατοικοι αυτης της χωρας?

        • Βασίλης avatar
          Βασίλης @ B.K.Σ. 18/12/2009 19:34:22

          Εχετε κολλήσει ολοι στα πτυχεία, τι να το κάνεις το χαρτί οταν εχεις IQ 100 γιατί στα Ελ.Πανεπιστήμια δεν χρειάζεσαι και περισσότερο. Επαγγελματικά γνωρίζω πολλούς που χωρίς κάποιο ιδιαιτερα σοβαρό πτυχείο αλλα και άλλους χωρίς, που εχουν μια λαμπρή και επιτυχημενη σταδιοδρομία (φυσικά οχι στήν Ελλάδα). Το πρόβλημα δεν βρίσκεται στην 'αξιοκρατεία', οι περισσότεροι ελληνες περιμένουν να τους βγάλουν αλλοι το φύδι απο την τρύπα και φυσικά φταίνε παντα οι αλλοι αν κατι πάει στραβά. Ο ελληνας θέλει να ζει ως ευρωπαίος αλλα αν είναι δυνατόν χωρίς να υδρώσει. Αισθημα ευθύνης δε ουδέν.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ B.K.Σ. 18/12/2009 20:26:57

          Άλλο πράγμα η ευφυία και άλλο η μόρφωση. Μπορεί κάποιο παιδί να είναι τσομπάνης και να αναρωτιέται μόνος του για το σύμπαν, αλλά λόγω συγκυριών κλπ να μη πήγε ούτε δημοτικό. Και μπορεί κάποιος μπούμπης πανηλίθιος, ο οποίος έχει τους ανάλογους γονείς, να πήγε σε εκατό ιδιωτικά σχολεία και κολέγια και να πήρε 42 πτυχία. Έτερον εκάτερον.
          Αν συνδυαστεί η εξυπνάδα με τη μόρφωση, όλα καλά. Αν όχι... γίνεσαι σύμβουλος υπουργού.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 18/12/2009 18:58:10

        +1

        ...και για να θέσω στη σωστή βάση το θέμα γιατί η παρανομία είναι αδιασφηβήτητη ποια θα ήταν η θέση του κάθε ενός από εμάς σε αντίστοιχη περίπτωση;
        Γιατί υποτίθεται ότι έχουμε ισονομία και δημοκρατία για τους πολλούς αλλά οι Επώνυμοι και οι Γνωστοί τους έχουν :

        εξαιρέσεις, ανθρωπιά, ευαισθησία, προβλήματα κλπ.

        Ξανά ρωτώ λοιπόν και δεν με ενδιαφέρει ο νέος, ποιος έχει την ευθύνη της αποδοχής και της συμμετοχής του σε νομοπαρασκευαστική επιτροπή εν γνώσει μάλιστα του γεγογονότος ότι δεν ήταν αλλά θα γίνει δικηγόρος (κατά δήλωση);
        Εκεί είναι το ζουμί της υπόθεσης στις παρατυπίες και στο θάψιμο, καθώς ο καθένας από εμάς μπορεί να λέει ότι θέλει η επικύρωση και ανταμοιβή των λεχθέντων από τον υπογράφων είναι το ...ζουμί και αυτό θάβουν τα ΜΜΕ, όχι την απόπειρα αλλά στην επιτροπή....

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Albatros 18/12/2009 18:07:21

      Αλμπατρος, κι εμένα αυτό το γράμμα στον πατέρα με συντέτριψε. Στις παληές κοινωνίες αυτά τα δράματα συζητιώταν χαμηλόφωνα και τον δέοντα σεβασμό, τώρα το παιδί σκυλεύεται απ΄ όλη την επικράτεια...
      Όλοι έχουμε ζήσει στο ευρύτερο συγγενικό μας περιβάλλον κάποιον που δυσκολεύτηκε να τελειώσει το πανεπιστήμιο, που πιθανόν να μη το ομολογούσε κιόλας, και όλοι μας έχουμε ζήσει επίσης την προσπάθεια του συγγενικού περιβάλλοντος να τον στηρίξει...
      Όπως το είπες, συντριβή και φιλότιμο.

  34. Χρήστος avatar
    Χρήστος 18/12/2009 21:09:23

    Είναι αστείο να προσπαθεί κάποιος να δικαιολογήσει την συμπεριφορά του Χρυσοχοϊδη...αρκεί να σκεφτεί κάποιος πως ο ευνοηθείς φοιτητής και γόνος φιλικού προσώπου του υπουργού, κατέλαβε μια θέση θέτοντας (ο πατέρας του μάλλον) προφορικά τα "προσόντα του" στον υπουργό...
    Η θέση αυτή εκτός από χρήματα (δεν ξέρουμε τον μισθό) του δίνει και προϋπηρεσία... άρα εύνοια σε οποιονδήποτε μελλοντικό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ...

    άρα ο υπουργός που μίλησε για κατουρημένες ποδιές...σε παιδιά που αμείβονταν με 450 ευρώ (stagers)...για να αποκομίσουν την πολυπόθητη προϋπηρεσία και μόρια ώστε να διοριστούν κάποια μέρα...ή θα πρέπει να βγει και να ζητήσει συγγνώμη από αυτά τα παιδιά...ή να παραιτηθεί...

    http://apolitik.pblogs.gr/2009/12/na-zhthsei-syggnwmh-h-na-paraiththei-o-srysoho-dhs.html

  35. λαθρεπιβατης avatar
    λαθρεπιβατης 19/12/2009 00:08:27

    το ανθρώπινο μάτι: η ενοχή ενός νέου ανθρώπου.
    το ψυχραιμο μάτι,ανθρώπινο παραταύτα: η ενοχή του αφυπνίστηκε λόγω δημοσιότητας;
    το ερώτημα; αν δεν κινδύνευε να διακτινισθεί η ανεπάρκειά του ,τυπική ή ουσιαστική, όλα θα ήταν ο.κ; και είναι αυτό ήθος δημόσιου λειτουργού νεαρής ηλικίας 28 μόλις χρονών; συγγνώμη, ας γίνει καλά, αλλά, ας γίνει καλύτερα!

  36. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 19/12/2009 12:27:43

    Όψιμη ενοχή και αιφνίδια ευαισθησία; μάλλον απελπισία, λόγω κινδύνου δημοσιοποίησης. Περαστικά.

  37. λαθρεπιβατης avatar
    λαθρεπιβατης 19/12/2009 15:44:00

    δεν αντέχεται εντέλει τόση υποκρισία, δεν παλεύεται.με πτυχία,αλλάζουν γόνατα και διαδρόμους για 400 ευρώ...
    με πτυχία περιμένουν σειρα ετων να διορισθούν ιο εκπαιδευτικοί, οι γιατροί.
    Χωρίς ...είναι πιο εύκολο, αν υπάρχει μπακραουντ.
    τι ξυνόμαστε ως έθνος ανάδελφον, αόμματον, κωφο και αγελαίο;
    αντε, φάτε κάνα κουραμπιέ, μέρες πούναι!

  38. Ανωνυμίδης avatar
    Ανωνυμίδης 20/12/2009 21:30:19

    Ας πει επιτέλους κάποιος κάτι για το μείζον σκάνδαλο Διώτη μιά που τα ΜΜΕ διατελούν σε λήθαργο υποδυόμενα τους "ευαίσθητους ενώπιον ενός προσωπικού δράματος".
    Το ζήτημα, φυσικά, δεν είναι ότι ο άνθρωπος βρέθηκε σε απολύτως κατανοητό αδιέξοδο επειδή διέδιδε ψευδώς πως είχε πάρει το πτυχίο του ενώ στην πραγματικότητα το καθυστερούσε ακόμη λόγω προβλημάτων υγείας. Ούτε το ότι στην υπουργική απόφαση διορισμού του αναγραφόταν ως "δικηγόρος Αθηνών" ενώ ο ίδιος ο υπουργός γνώριζε πολύ καλά, κατά την πλέον καλόπιστη εκδοχή, ότι επρόκειτο απλώς για φρέσκο πτυχιούχο (ή, κατά τη λιγότερο καλόπιστη, ότι δεν είχε καν πτυχίο). Ούτε ακόμη και το ότι ο υπουργός θεωρεί αυτονόητο δικαίωμά του να "δίνει ευκαιρίες σε νέους" μνημονεύοντας ανύπαρκτες ιδιότητες στην πράξη διορισμού.
    Το ζήτημα είναι μόνον ότι ένας εισαγγελέας εν ενεργεία και ο Υπουργός Αστυνομίας, συνδεδεμένοι μάλιστα με ένδοξο παρελθόν υπηρεσιακής συνεργασίας, επιτρέπουν στον εαυτό τους τέτοιο κολλητιλίκι, ώστε ο υπουργός όχι μόνο να διορίζει σύμβουλό του (και μέλος νομοπαρασκευαστικών) το γιό του εισαγγελέα, αλλ' επί πλέον να καλύπτει την έλλειψη τυπικού προσόντος με καραμπινάτη αντιποίηση δικηγορικής ιδιότητας ακόμη και στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Οποία δικαίωση για όσους δεν είχαν αντιμετωπίσει με το δέοντα ενθουσιασμό την παλαιά υπηρεσιακή συνεργασία των δύο ανδρών.

  39. Ανωνυμόπουλος avatar
    Ανωνυμόπουλος 21/12/2009 13:35:24

    superman2009

    Σενάριο και σκηνοθεσία άψογα...

  40. sit avatar
    sit 03/05/2010 22:37:35

    Μονόπρακτο. Συνεδρίαση του Ανώτατου Υπηρεσιακού Συμβουλίου του Υπουργείου Εξωτερικών της Κολομβίας, μετά την φορολόγηση του επιδόματος αλλοδαπής.

    ΠΡΟΕΔΡΟΣ (συνταξιούχος με κουτσουρεμένη σύνταξη)

    Κυρίες και κύριοι, συγκαλώ τη σύσκεψη κάτω από δραματικές συνθήκες, όπως γνωρίζετε.

    1ο ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ (με κομμένα τα επιδόματα & 13ο και 14ο μισθούς)

    Με δυσκολία ήρθα κύριε Πρόεδρε. Καλύτερα να ήμουν ήδη συνταξιούχος όπως εσείς. Εσείς στο κάτω κάτω τι πάθατε; Συνταξιούχος είσαστε, συνταξιούχος εξακολουθείτε να είστε και η κυρία Υπουργός Εξωτερικών σας όρισε Πρόεδρο του Ανώτατου Υπηρεσιακού Συμβουλίου.

    ΠΡΟΕΔΡΟΣ (συνταξιούχος με κουτσουρεμένη σύνταξη)

    Μα τι λέτε κύριε; Είχα καταπληκτική θέση, όλοι με υπολόγιζαν, όλοι με εφοβούντο, χωρίς τη σύμφωνη γνώμη μου κανένας διπλωματικός υπάλληλος δεν μπορούσε να προαχθεί, όλοι γονάτιζαν μπροστά μου. Δεν εφάρμοζα τις ακυρωτικές αποφάσεις του Συμβουλίου Επικρατείας. Δεν επέτρεπα στους κρινόμενους υπαλλήλους να ασκήσουν το δικαίωμα ακροάσεως που προβλέπεται από το Σύνταγμα. Κανένας δεν μου έλεγε τίποτα γι’ αυτό. Τώρα μου έκοψαν τη 13η και τη 14η σύνταξη. Μού έβαλαν το ΛΑΦΚΑ επειδή ήταν μεγάλη. Με διέλυσαν.

    2ο ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ (με κομμένα τα επιδόματα & 13ο και 14ο μισθούς)

    Τώρα δεν παίρνουμε ούτε το επίδομά μας του 8% που μας άφηναν οι συνάδελφοι που υπηρετούσαν στο εξωτερικό. Τώρα που τους φορολόγησε η κυβέρνηση με 40% το επίδομα αλλοδαπής, ή το επίδομα εξωτερικού όπως το λέμε, δεν τους φτάνει ούτε να πληρώσουν το νοίκι.

    ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ (με κομμένα τα επιδόματα & 13ο και 14ο μισθούς)

    Αυτό που με δαιμονίζει είναι με τους υπαλλήλους που κυνηγήσαμε. Τους κόψαμε στις προαγωγές, δεν εφαρμόσαμε τις ακυρωτικές αποφάσεις του Συμβουλίου Επικρατείας που τους δικαίωναν, φροντίσαμε να συνταξιοδοτηθούν με υποχρεωτική έξοδο από την Υπηρεσία στο 60ο έτος, έστω και αν δεν είχαν συμπληρώσει 35ετία στο Δημόσιο, καταθέσαμε το νέο Οργανισμό του Υπουργείου Εξωτερικών με μαθηματική ακρίβεια ώστε να μην εφαρμοστεί σ’ αυτούς το ενιαίο όριο ηλικίας του 65ου έτους που ισχύει για όλους τους δημοσίους υπαλλήλους και να μην τους πιάσει ……

    3ο ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ (που είναι Πρέσβειρα σε Βαλκανική Χώρα, με κομμένα τα επιδόματα & 13ο και 14ο μισθούς)
    … Και τι έγινε …. γιατί αργείς να το πείς…...;

    ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ (με κομμένα τα επιδόματα & 13ο και 14ο μισθούς)

    E, αυτοί τώρα θα έχουν πάρει καλύτερη σύνταξη από εμάς που θα συνταξιοδοτηθούμε με το νέο συνταξιοδοτικό νόμο. Αυτών η σύνταξη καθορίστηκε με βάση την τελευταία πενταετία που είχαν μεγάλο βαθμό. Εμάς η σύνταξη θα καθοριστεί με βάση το μέσο όρο των αποδοχών μας στο διάστημα της τριακονταπενταετίας που βγάζει μικρότερο νούμερο.