#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/03/2013 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επεισόδιο με την Τρόικα για τα σκυλιά ... επι της υποδοχής



Δε θα περάσουμε καλά με την τρόικα αυτή τη φορά. Πληροφορίες λένε ότι κατηγορούν την Ελλάδα και συγκεκριμένους υπαλλήλους του υπουργείου Οικονομικών, ότι έβαλαν χθες το πρωί έξω από το υπουργείο σκυλιά για να τους υποδεχθούν.

Κι όποιος βρέθηκε εκεί αντιλήφθηκε τον… τρόμο των στελεχών της τρόικας μπροστά στα… ελληνικά σκυλιά. Με γρήγορα βήματα πέρασαν στο υπουργείο για τη συνάντηση με τον Γ. Στουρνάρα.

Δύο πράγματα πρέπει να κάνει το γραφείο τύπου του υπουργείου Οικονομικών αν θέλει να δικαιολογήσει το «επεισόδιο» με τους αδέσποτους σκύλους.



Ή να πει ότι επρόκειτο για διαπιστευμένους δημοσιογράφους που είχαν ντυθεί σκύλοι (άλλωστε μπήκαμε στο Τριώδιο) προκειμένου να αποσπάσουν μια δήλωση από τους τροϊκανούς.

Ή να πει ότι πρόκειται για τη γραμμή που θα ακολουθήσει η ελληνική πλευρά στις διαπραγματεύσεις. «Θα είμαστε σκυλιά στα παζάρια με την τρόικα», θα μπορούσε να λέει το δελτίο τύπου του υπουργείου.

Από την άλλη, οι τροικανοί θα διαπίστωσαν με τα μάτια τους πως ούτε τα σκυλιά δεν αντέχουν την ανοησία της τρόικας που διαλύει μια χώρα με λάθος συνταγές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Zugzwang avatar
    Zugzwang 04/03/2013 12:16:43

    Μα ενας απο αυτους δεν ηταν ο Λουκανικος; Ο μπεζ; Ο Λουκανικος ειχε αναδειχθει προσωπο της χρονιας 2011 απο το περιοδικο ΤΙΜΕ . Ειναι διεθνης προσωπικοτης!

    • Blaise avatar
      Blaise @ Zugzwang 04/03/2013 18:34:05

      Oxi, o Loukanikos o kakomoiris pethane -- o skylos stin fotografia legetai Stratos, kai zei synithos stin Ermou kai Voulis...

      • Θανάσης avatar
        Θανάσης @ Blaise 05/03/2013 08:15:01

        Παίρνουν οι φιλόζωοι τάχα μου τάχα μου ένα σκύλο κάνουν αποχωρητήρια τα πεζοδρόμια (άμα τα πατήσει ο τυφλός;) και μετά τα βαριούνται και τα πετάνε στο κέντρο.

  2. Apostolos Vlahos avatar
    Apostolos Vlahos 04/03/2013 12:29:55

    Αυτό εννοούσε το άρθρο με τίτλο "Νέα μάχη με την τρόικα";

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 04/03/2013 13:00:05

    Οι πανέξυπνοι σκύλοι (ιδιαίτερα οι αδέσποτοι με πανίσχυρο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης), έχουν μνήμη και αισθητήριο οσμής που «πιάνει» τις εκκρίσεις φόβου και τοξίνης των πανάσχετων αχυρανθρώπων/τοκογλύφων/εκβιαστών/ οικονομικών δολοφόνων των λαών. ΙΜF = International Misery Fund.

  4. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 04/03/2013 13:45:59

    Και ο Λουκάνικος ήταν εκεί...
    h**p://news247.gr/eidiseis/o_loykanikos_ypodexthke_thn_troika.2152534.html
    Παγκόσμια διασημότητα πιά, έχει περάσει στους Times (TIME's 2011 "Person "of the Year) αλλά και στην wikipedia.
    Μια google-έρευνα θα σας πείσει.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Uncle Stgm 05/03/2013 01:25:28

      Blaise λυπάμαι πολύ, δεν το ήξερα.
      Είναι πανέξυπνα ζώα τέτοια αδέσποτα, και συχνά με ψυχή και αγαθότητα που μακάρι να είχε κάθε άνθρωπος.

  5. euagelos avatar
    euagelos 04/03/2013 13:51:52

    Τα σκυλιά της χώρας μπορεί να μην αντέχουν την ανοησία της τρόικας. Οι άνθρωποι όμως? Αυτοί έχουν εκπαιδευτεί να... ελπίζουν, οπότε αντέχουν τα πάντα.

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ euagelos 04/03/2013 13:56:39

      +1000

    • ΕκΑτΗ avatar
      ΕκΑτΗ @ euagelos 04/03/2013 14:50:06

      Τα συγκεκριμένα σκυλάκια, είναι εμβολιασμένοι .... κόπροι. Άρα, αλήτες.
      Τα άλλα, τα δίποδα, ανήκουνε στη ράτσα των νεογραικύλων του καναπέ, κι έχουνε διαφορετική ανατροφή. Είναι πως να το πω; Διαχειρίσιμα.

  6. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 04/03/2013 14:17:47

    Τελικά, με κάθε ευκαιρία, δείχνουμε τον πολιτισμό μας....Σε μια πόλη που άνθρωποι, δίκυκλα, τρίκυκλα, αυτοκίνητα, ζώα, ΟΛΑ και ΟΛΟΙ στον ίδιο χώρο που λέγεται ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ, δεν υπάρχει ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ. Μ'αυτή την έννοια λοιπόν, ΖΩΑ συναντούν στο διάβα τους παντού...Περαστικά μας.....

    • Vagos avatar
      Vagos @ Γεώργιος 04/03/2013 22:21:36

      Τα σκυλιά σε πείραξαν εσένα; Στον δικό σου πολιτισμό απαγορεύονται τα σκυλιά να περπατάν στα πεζοδρόμια; Ε μα πόσο ….ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΣ είσαι; Τα ζώα που μας έχουνε ξετινάξει δεν σε πείραξαν;; Σου εύχομαι και μισθό 100 ευρώ πολιτισμένε.

      • Γεώργιος avatar
        Γεώργιος @ Vagos 04/03/2013 22:52:43

        Αυτό κατάλαβες από το όλο του σχολίου μου; Αλλά τι ρωτώ, από το Vagos μπορεί κανείς να καταλάβει πολλά. Καλή σου νύχτα.....

  7. Ραβινος avatar
    Ραβινος 04/03/2013 14:39:04

    Mαλλον δικαιο ειχε η Κομισιον και εβγαλε την ταξειδιωτικη οδηγια να προσεχουν οι εκπροσωποι της στην Ελλαδα !Ξεχασε μονον να βελει μεσα να κανουν και αντιλυσσιατρικο εμβολιο !Σαν δεν ντρεπομαστε λεω εγω !

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Ραβινος 04/03/2013 14:46:52

      Και τα τρια σκυλια της φωτογραφιας εχουν περιδεραιο.

    • maquis avatar
      maquis @ Ραβινος 04/03/2013 15:04:35

      Αντιλυσσικό. Ελληνικά μιλάμε.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Ραβινος 05/03/2013 12:25:13

      Αντιανορθρόγραφο εμβόλιο χρειάστηκα διαβάζοντας το σχόλιό σου.
      Και,μάθε πως λέγεται ένα εμβόλιο πριν γράψεις βλακείες άλλη φορά.Εκτίθεσαι!

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Lichnee 05/03/2013 12:25:50

        Αντιανορθόγραφο*

  8. lazaros avatar
    lazaros 04/03/2013 15:26:24

    οι τροικανοι ειναι ζωα,δεν τους σωζουν οι γαβρατες,αυτα που κανουν δεν τα προτεινει ουτε πρωτοετης της οικονομικης

    μετα απο τοσα χρονια θα περιμεναμε να μην υπαρχει κλειστο επαγγελμα, η εφορια και το φορολογικο νομοσχεδιο θα ηταν οτι πιο συγχρονο εχει να επιδειξει η ευρωπη,το ιδιο και η οργανωση και οιδ ομες στα υπουργεια,στους δημους,στι ς πολεοδομιες,
    οι φοροι θα ειχαν φτασει στο πατο,μικροτεροι και απο της ιρλανδιας,τα δικαστηρια θα βγαζαν αποφασεις πολυ γρηγορα,ιδιως για οικονομικης φυσεως ζητηματα,η ελλαδα θα συναγωνιζοταν τον βορρα στην ηλεκτρονικη διακυβερνηση ,το χρεος θα διαγραφοταν ετσι ωστε ποτε να μην γινοταν τριψηφιο...και επομενως η ελλαδα θα βλεπαμε να εχει διψηφιο ρυθμο αναπτυξης


    για ολα αυτα η τροικα ειχε ενα πολυτιμο εργαλειο,την απειλη πως η κανουλα των δοσεων θα κοβοταν,αν δεν εφαρμοζονταν...
    προτιμησε να το χρησιμοποιει για τις περικοπες που ζητουσε...

    ειναι ζωα

    • Μαρίνα avatar
      Μαρίνα @ lazaros 04/03/2013 18:42:29

      Avanti Popolo!

  9. εφήμερος avatar
    εφήμερος 04/03/2013 16:09:10

    Τουλάχιστον έτσι μπορεί και να καταλάβουν οι φωστήρες της τροίκα οτι η ζωή μας έγινε "σκυλίσια".

  10. πολίτης avatar
    πολίτης 04/03/2013 21:41:26

    Σιγά που θα ντραπώ κιόλας! Σοβαρά δεν είναι αυτός ο Λουκάνικος;
    Το άκουγα από το πρωί και δεν έχω σταματήσει να γελάω!
    Αυτή είναι διαπραγμάτευση!

  11. perastikos avatar
    perastikos 04/03/2013 22:51:03

    Μόλις 3-4 σκυλάκια εμφανιστήκανε και χεστήκανε οι τροικανοί!
    Μέχρι και η ΕΚΤ σκέφτεται λεει να αποσύρει τον εκπρόσωπό της και γενικά να αποχωρήσει απο την τρόικα!
    Την επόμενη φορά πρέπει να μαζέψουμε 3πλασια και 4πλασια αδεσποτα και τοτε να δεις για πότε θα διαλυθούνε όλοι τους.
    Τελικά οι Ελληνες ειμαστε ΚΟΤΕΣ!!!

  12. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 04/03/2013 23:36:51

    Αν ερθουν το καλοκαιρι και σκασει καμια απεργια στην αποκομιδη, θα τους υποδεχθουν αρουραιοι!

  13. Α. Πέτρόπουλος avatar
    Α. Πέτρόπουλος 04/03/2013 23:48:28

    Αργομισθίες , κλοπές και διορισμοί δεν οδηγούν σε διψήφια νούμερα ανάπτυξης ούτε σε αναδιαρθρώσεις αφού όλοι ήταν γαντζωμένοι στο δανεικό χρήμα. Πείνα τώρα να βάλουμε μυαλό , αυτή είναι η λογική της Γερμανίας και όχι μόνο και σύντομα θα βρεθούμε πάλι στο δίλημμα νέες περικοπές ή Δραχμή. Λάβε υπόψη ότι με τη δραχμή η πείνα θα είναι μεγαλύτερη και ας λένε οι Μπαρουφάκηδες και οι Δραχμαζάνηδες. Θα τρέχουν να κρυφτούνε τότε.

  14. το παιδί της πλατείας avatar
    το παιδί της πλατείας 05/03/2013 00:42:10

    τα σκυλια της εξουσίας και του σάπιου διεφθαρμένου κράτους που τα ξεπουλάει ειναι χειρότερα απο τα αθώα σκυλάκια της πλατείας συντάγματος
    Για αυτό εγώ προτιμώ να ειμαι με τους αλήτες και τους περιθωριακούς παρά με εκείνους που κάνουν ανάπτυξη για λίγους και οχι για τον λαό μας...δυστυχώς η περίοδος χάριτος τελείωσε απο εδώ και πέρα θα έχουν την τύχη του ΓΑΠ!!!

  15. εφήμερος avatar
    εφήμερος 05/03/2013 10:48:17

    Την ευθύνη ανέλαβε η αναρχική οργάνωση "Ο Λουκάνικος ζει". Προσήχθησαν και ανακρίνονται όλα τα αδέσποτα του κέντρου της Αθήνας. Η τροίκα ζήτησε την εφαρμογή του σχεδίου "μπόγιας" των Ολυμπιακών αγώνων.

  16. ΚΜ avatar
    ΚΜ 05/03/2013 13:40:34

    Το ξανθό το σκυλί το αναγνωρίζω. Είχε τύχει παλιότερα να φάω μια μέρα κοντά σε αυτό το σημείο και ήταν σταθερά εκεί γύρω. Στο κάτω μέρος της Πλατείας Συντάγματος και στην οδό Ερμού κατοικεί. Επρόκειτο για καλό ζωντανό, δεν πείραζε.

    Προφανώς οι άκυροι της τρόικας δεν είναι μαθημένοι από τις χώρες τους στην ύπαρξη αδέσποτων σκυλιών και τους φάνηκε κάπως.

  17. JOHN avatar
    JOHN 05/03/2013 13:41:16

    Ο Λουκανικος δεν πεθανε απλα ζει πλεον σε σπιτι