#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/10/2009 13:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επεισόδια στο υπουργείο Εργασίας

 

(Ανανεωμένο) Επεισόδια σημειώθηκαν έξω από το υπουργείο Εργασίας στη συγκέντρωση των εργαζομένων της ναυπηγοεπισκευαστικής ζώνης Περάματος. Δυνάμεις των ΜΑΤ έκαναν χρήση δακρυγόνων για να απωθήσουν εργαζόμενους που επιχείρησαν να εισέλθουν στο κτίριο, με αποτέλεσμα τον ελαφρύ τραυματισμό ενός από αυτούς.

Η συνάντηση που είχαν οι εκπρόσωποι των εργαζομένων με τον υπουργό Απασχόλησης Ανδρέα Λοβέρδο, στην είσοδο του υπουργείου, δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα, γεγονός που προκάλεσε την αντίδραση των συγκεντρωμένων.

Στη συνέχεια οι εργαζόμενοι πραγματοποίησαν  πορεία από το υπουργείο Εργασίας προς τη Βουλή, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί κυκλοφοριακό κομφούζιο.

«Θέλουμε να υπάρχει κλίμα ειρήνης, ηρεμίας, διαλόγου και διαπραγμάτευσης ανάμεσα στις ηγεσίες των υπουργείων και τους εργαζόμενους. Από εκεί και πέρα, δεν μπορούμε να κάνουμε ανεκτές τις καταστάσεις ανομίας», δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γ.Πεταλωτής. «Ο ρόλος της Αστυνομίας, με πολλή μετριοπάθεια, θα πρέπει να είναι η διασφάλιση της νομιμότητας», πρόσθεσε.

Οι εργαζόμενοι ζητούν έκτακτο επίδομα 1.500 ευρώ για όλους τους εργαζόμενους και τους άνεργους της Ζώνης με προϋπόθεση από 0-100 ένσημα το πρώτο 6μηνο του 2009 και επίδομα ανεργίας στο 80% του μεροκάματού τους σε όλους τους ανέργους χωρίς προϋποθέσεις το οποίο να τους καταβάλλεται μέχρι να βρουν δουλειά στην ειδικότητά τους.

Επίσης, διεκδικούν ο χρόνος ανεργίας να είναι ασφαλίσιμος και συντάξιμος, άμεση συνταξιοδότηση των εργαζόμενων πάνω από 55 ετών μέσω ΛΑΕΚ, πάγωμα των δόσεων όλων των δανείων, καθώς επίσης την άμεση αναβάθμιση της υποδομής της Ζώνης και να κατασκευάζονται τα πλοία του Πολεμικού Ναυτικού και της ακτοπλοΐας στη Ζώνη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 15/10/2009 12:36:12

    ...Αντιεξουσιαστικά ήταν τα δακρυγόνα;

  2. aristos avatar
    aristos 15/10/2009 13:04:32

    Σε ποιό κανάλι δείχνει τα επεισόδια?
    Αυτό είναι πλουραλισμός

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/10/2009 13:35:37

    Πρασινα συννεφα Δημοκρατικα. Αριστεροσοσιαλιστικα τουλαχιστον.

    ΠΠ

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/10/2009 13:45:18

    Σε λίγο όλοι οι πεινασμένοι θα βαφτιστούν "ακροδεξιοί".
    Θα το πούνε.
    Ο ΓΑΠ αντιμετωπίζει απόπειρα αποσταθεροποίηση από ακροδεξιά στοιχεία.

    Να δούμε τι θα γράψουν οι "υπερασπιστές των δικαιωμάτων του Πολίτη", Ελευθεροτυπία, Έθνος, Νέα.
    Αυτοί, ντε, που κόπτονται για το δικαίωμα γάμου μεταξύ ατόμων του ιδίου φύλου.
    Ή οι εργάτες του Περάματος είναι"βουλγκαίρ" για τα γούστα των "αριστερών" της Βαλαωρίτου.

  5. Factorx avatar
    Factorx 15/10/2009 13:54:54

    Το αληθινό πρόσωπο της νέας κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ φάνηκε ανάγλυφα σήμερα στο υπουργείο Εργασίας, όπου ισχυρές δυνάμεις καταστολής επιτέθηκαν με χημικά και με βόμβες κρότου - λάμψης κατά των συγκεντρωμένων εργαζόμενων και ανέργων της Ναυπηγοεπισκευαστικής Ζώνης Περάματος, ενώ παρεμποδίστηκε και ο βουλευτής του ΚΚΕ Γιώργος Μαρίνος να εισέλθει στο υπουργείο. Το ΚΚΕ καταγγέλλει τα απαράδεκτα γεγονότα και εκφράζει τη συμπαράστασή του στον αγώνα και στα δίκαια αιτήματα των εργατών στη Ζώνη, που διεκδικούν έκτακτο επίδομα στους ανέργους, πάγωμα των δανείων και να σταματήσουν οι πλειστηριασμοί των σπιτιών των ανέργων. Το ΚΚΕ επαναλαμβάνει ότι κατά της εργατικής τάξης και των λαϊκών στρωμάτων έρχεται θύελλα και από τη νέα κυβέρνηση. Το εισόδημα, το δικαίωμα στην εργασία, ό,τι απέμεινε από την Κοινωνική Ασφάλιση, βρίσκονται στο στόχαστρο του κεφαλαίου και του υπηρετικού προσωπικού του. Ούτε μία μέρα δεν πρέπει να πάει χαμένη. Οργάνωση και πάλη για να πληρώσει την κρίση η πλουτοκρατία, για να ικανοποιηθούν οι σύγχρονες ανάγκες της λαϊκής οικογένειας. Αντίσταση - λαϊκή συμμαχία - αντεπίθεση, είναι ο μόνος δρόμος των εργαζομένων.

    ΑΘΗΝΑ 15/10/2009 ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΚΕ ΤΟΥ ΚΚΕ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Factorx 15/10/2009 14:07:07

      "Οργάνωση και πάλη για να πληρώσει την κρίση η πλουτοκρατία, για να ικανοποιηθούν οι σύγχρονες ανάγκες της λαϊκής οικογένειας. Αντίσταση – λαϊκή συμμαχία – αντεπίθεση, είναι ο μόνος δρόμος των εργαζομένων"

      ΕΜΠΝΕΥΣΗ !!!! Κινητρο, Οραμα Πιστη, Απλοτητα, Εντιμοτητα και πολλες ακομη αμαρτωλες λεξεις. ΕΧΟΥΤΕ ?? εν εχουτε?

      ΠΠ

  6. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 15/10/2009 13:58:24

    Δηλαδή τι έπρεπε να κάνουν τα ΜΑΤ; Να αφήσουν το πλήθος να μπουκάρει στο υπουργείο και να τα σπάσει όλα; Τι λογική εθισμού στη βία και καφρίλας είναι αυτή;

    Πρώτα τους ψηφίζουν και μετά πάνε να τους δείρουν;

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/10/2009 14:20:19

    Οι εργαζόμενοι στη ναυπηγοεπισκευαστική στα 45 τους είναι εξοντωμένοι από τις εργασιακές ασθένειες. Αρκεί μια οπτική σύγκριση μεταξύ αυτών και των αντίστοιχων ανθρώπων γραφείου για να το πιστοποιήσουμε.
    Γλαυκώματα στα μάτια από τις τσιμπίδες της συγκόλλησης, χώρια τα δερματικά, χώρια τα πνευμονολογικά από τη φύρα της κοπής.
    Χώρια τα εργατικά δυστυχήματα από τις εκρήξεις μέσα στις δεξαμενές όπου κανείς δεν καταδικάστηκε ποτέ.
    Δεν είπαμε να γίνονται βανδαλισμοί, αλλά η αντιμετώπιση που είχαν και έχουν από την πολιτεία (κατ' ευφημισμον πολιτεία) ήταν και είναι μέχρι σήμερα εμπαιγμός. Είναι οι τελευταίοι που φταίνε για τα παιχνίδια που παίχτηκαν στη ναυπηγοεπισκευαστική και για το θάνατο της ζώνης αυτής.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 15/10/2009 14:27:10

      Εχεις δει λιμενεργατη Δανο ή Αμερικανό ? Σαν χειρουργος ειναι ενδεδυμενος. Εχουν συνδικατο?? Αντι να κανουν κωλοτουμπες μη χασουν τη χρυση κοττα π τους τρεφει λευκα και ΜΑΥΡΑ, να απαιτησουν εργασιακες συνθηκες, στολες, ασφαλεια, ιατρικες εξετασεις, υγειηνη. Τωρα τα υπολοιπα ειναι μπαλαμουτι για να ξερασω.

      Οποιος δεν ενδιαφερεται για την υγεια του αλλα για τη θεση και την τσεπη του... ειναι αξιος της καλομοιρας του. Και να πω οτι δεν εχουν δυναμη? μ ενα τσακ μας κοψανε τον πισινο. Θα πεινασουμε.

      Ρουφιανοι εργατοπατερες, μην σας πιασω στα χερια μ καμια μερα ! Αμμοβολη θα σας κανω.

      ΠΠ

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/10/2009 14:35:18

        Μπερδεύεις τους λιμενεργάτες στον ΟΛΠ με τους εργαζόμενους στην ναυπηγοεπισκευαστική, ή όχι;

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 15/10/2009 14:38:53

          Κινητοποιήσεις για εργασιακά και θέματα ασφάλειας εργασίας έχουν κάνει πολλές.
          Τα περί "δεν ενδιαφέρονται για την υγεία τους" και άλλα ισοπεδωτικά τα αφήνω ασχολίαστα.
          Ειδικά για μια χώρα όπου τρέμεις μήπως αρρωστήσεις και θα χρειαστείς μια τρακοσάρα για να γίνεις καλά.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/10/2009 14:40:39

        Άλλο οι λιμενεργάτες, άλλο οι εργαζόμενοι στη ναυπηγοεπισκευαστική. Εντελώς διαφορετικές εργασίες.
        Οι λιμενεργάτες, σε κάθε περίπτωση, δεν κάνουν ούτε αμμοβολές, ούτε συγκολλήσεις ούτε ματσακόνι.
        Ούτε κουβαλάνε πιά πέντε σακκιά με βίδες μαζί στην πλάτη, όπως έκαναν προπολεμικά (έχω πολλές τέτοιες φωτογραφίες από το λιμάνι της Θεσσαλονίκης, με λιπόσαρκους λιμενεργάτες που ήταν συνήθως φτωχοί Εβραίοι).
        Τώρα πιά χειρίζονται μόνον γερανούς, κλάρκ και άλλα μηχανήματα

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Sic transit gloria mundi 15/10/2009 14:47:40

          Εχετε δικιο ρε παιδια.. τα ειχα παρει με τους λιμεναραχτους και με πηρε η μπαλλα.

          οτι ειπα εισυει στο ακεραιο για τη ναυπηγοεπισκευαστικη. Οι λιμεναραχτοι εχουν λυσει τα ζητηματα υγειινης και ασφαλειας? Οταν ανοιγουν κοντεινερ βαζουν γαντια, φορουν μασκα και ειδικη στολη? κ αν μεσα εχει εμπολες?

          ΠΠ

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/10/2009 14:24:59

    Οι εργαζόμενοι στην ναυπηγοεπισκευαστική στα 45 τους είναι τελειωμένη υπόθεση από τις εργασιακές ασθένειες.
    Γλαυκώματα στα μάτια από τις τσιμπίδες, δερματικά, πνευμονολογικά από τη φύρα της κοπής, κομμένα δάχτυλα.
    Χώρια τα θανάσιμα εργατικά ατυχήματα από εκρήξεις στις δεξαμενές, πτώσεις από ικριώματα, και όπου κανείς ποτέ δεν καταδικάστηκε για τίποτα.
    Η αντιμετώπισή τους διαχρονικά ήταν και είναι εμπαιγμός.
    Δεν λέμε να γίνονται βαvδαλισμoί.
    Για τα επιχειρηματικά διακρατικά παιχνίδια που παίχτηκαν στα ναυπηγεία είναι οι τελευταίοι που φταίνε στο κάτω κάτω της γραφής.

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 15/10/2009 14:28:54

    "Σε ποιό κανάλι δείχνει τα επεισόδια?
    Πουθενα φιλε Αριστε, πουθενα. Τα (Αμερικανο)Πασοκοκρατουμενα Μεσα Μαζικης Εξαχρειωσεως ουτε που θα τα δειξουν. Αμ τι νομιζετε, ετσι ειναι η νεοταξικη ενημερωση. Δημοκρατιες και βλακειες. Κυβερνουν αλλωστε οι αριστοι και οχι οι αρεστοι. οποτε μας δειχνουν ο,τι μας κρατα στον υπνο μας. Παση Θεου ομως θα επιβιωσουμε...

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/10/2009 14:43:44

    αλλενάκι, ποιος θυμάται τα 5 ορφανά στο Πέραμα; Η μάνα τους είχε πεθάνει από καρκίνο και ο πατέρας τους σκοτώθηκε στη φοβερή έκρηξη με τους 8 νεκρούς.

    • leon avatar
      leon @ Προφήτης 15/10/2009 15:02:36

      Ποιος ειναι αυτος που αφησε 5 ορφανα?
      Ο Οικονομακης?

  11. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 15/10/2009 15:23:17

    Για να εισελθουν οι Κνιτες στα υπουργεια θα πρεπει να παρουν πανω απο 7,5%.
    Τελεία.

  12. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 15/10/2009 16:03:35

    Επικοινωνιακα τρυκ του ΚΚΕ...
    Πηγαν αποφασισμενοι να ...φανε ξυλο για να γινει θεμα.
    Η δυναμικη του κομματος προφανως δεν καταμετρηθηκε στο ποσοστο των εκλογων (οπως ειπε και η σ. Αλεκα).
    Η δυναμικη του κομματος καταμετραται με ... φαπες...
    Η νικη του λαου θα ξεκινησει απο τους ... εθελοντες καρπαζοεισπραχτορες.

  13. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/10/2009 16:40:24

    Πρωτα ο ΨΕΚΑΣΜΕΝΟΣ πολιτης.

  14. sweet avatar
    sweet 15/10/2009 19:59:59

    μ αρέσει που σας έπιασε ο γκαηλές για τους εργάτες...6 χρόνια με σας περνούσαν ζάχαρι...σα δε ντρέπεσθε μικροζεστοθεσούληδες δεξιάτζες

  15. parsifal avatar
    parsifal 15/10/2009 20:30:50

    Καλά δεν ειναι προφανές οτι το ΚΚΕ μετά το -0.5 % περνά στην επίθεση για να δείξει εαυτόν αδικημένο, διωκόμενο και μόνο συμπαραστάτη των εργαζομένων ?
    πότε ο υπουργός βγήκε να υποδεχθεί τους απεργούς ? Επρεπε να παραλύσει και η Αθήνα και να μπούν manu militari στο Υπουργείο ?
    Θα γίνουν και αλλα του είδους, ωστε να "αποδειχθεί" το σενάριο περί Χρυσοχοίδη "ανθρώπου των αμερικανών " και "εχθρό του λαού" Μήν μασάτε !

  16. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 15/10/2009 20:36:28

    Σύμφωνο ΠΑΜΕ - Πάκη (για το άγνωστο με βάρκα την ελπίδα);
    Κατά το Μολότωφ - Ribbentropp;
    Θα έχουμε άραγε και κανέναν εμπρησμό (ζητείtαι Reichstag);

  17. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 15/10/2009 20:39:55

    Δεν εννοώ βέβαια τους εργάτες, έχουν μάλλον τα δίκια τους.
    Το κομματικό sponsoring όμως;