01/04/2009 20:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επεισόδια στο Λονδίνο


__________________________________________________________________________________________
Επεισόδια σημειώθηκαν στο Λονδίνο μεταξύ αστυνομικών δυνάμεων και διαδηλωτών, που διαμαρτύρονται για τη Σύνοδο του G20. Σύμφωνα με το πρακτορείο Reuters, 300 με 400 άτομα επιτέθηκαν και στα γραφεία της Royal Bank of Scotland, φωνάζοντας: «Αυτοί οι δρόμοι είναι δρόμοι μας, αυτές οι τράπεζες είναι τράπεζές μας». Το Sky News μετέδωσε ότι έγιναν 23 συλλήψεις. Γεγονός είναι πως το Λονδίνο θυμίζει φρούριο, από τα μέτρα που λαμβάνονται για το φόβο εκτεταμένων συγκρούσεων και υλικών καταστροφών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 01/04/2009 21:22:31

    Περσυ οι γιαπηδες της συμφορας,εραιναν με αφθονο καμπανιτη τους διαδηλωτες-σε πιο ηπια διαδηλωση-και τους πεταγαν και φωτοτυπιες χαρτονμισματων...

    2-3 απο δαυτους να πανε ακλαυτοι ουδολως θα με νοιασει....

  2. Orestios avatar
    Orestios 01/04/2009 21:25:35

    Δεν φορούν κουκούλες οι διαδηλωτές. Τίποτα χουντικοί θα είναι. Οι δικοί μας δημοκράτες φορούν κουκούλες.

  3. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 01/04/2009 21:26:35

    Τι φλωροι διαδηλωτες ειναι αυτοι ρε...? Για να στειλουμε εμεις τα δικα μας τα κομαντα, λαμπογυαλο θα το κανουν το Λονδινο... Ταχεια προελαση στο Σιτι θα κανουν...

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/04/2009 21:45:07

    Έχουμε

    - την καλύτερη πολεμική αεροπορία στον κόσμο, επειδή εκπαιδεύεται 35 χρόνια στον ακήρυκτο πόλεμο του Αιγαίου

    - τους μαχητικότερους διαδηλωτές, επειδή εκπαιδεύονται 35 χρόνια στον ακήρυκτο πόλεμο των πεζοδρομίων.

    Με ένα συνδυασμό τους θα καταλαμβάναμε το Λονδίνο.

  5. oko avatar
    oko 01/04/2009 21:56:56

    ο ΣΥΡΙΖΑ φταιει

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/04/2009 21:58:34

    Στο Λονδίνο είναι η διαδήλωση της κοινωνίας (και με το καπέλωμα ομάδων που επιδιώκουν και αποσκοπούν σε τελικό ίδιο όφελος) , που ανησυχούν για το πως θα βγάλουν το σήμερα, ενώ πίσω από τις πόρτες οι μεγάλοι σχεδιάζουν το αύριο για εμάς χωρίς εμάς.
    Εχει αντιληφθεί ο καθένας την αγωνία για την κατάρρευση δομών που πάνω τους είχε στηθεί οικονομία και κοινωνία? Όχι στην Ελλάδα που η αγωνία οριοθετείται στον ΚΚ τον Β, τον ΓΑΠ, την αλήθεια του Στάλιν και την παιδική χαρά του ΣΥΡΙΖΑ.
    Μην βιαστούν κάποιοι να λένε το απλοϊκό Ελληνικό ΜΟΤΟ "τα έφαγαν τα χρήματα". Μιλάμε για τρις χαμένα και δεκάδες δις να έφαγαν τα golden boys μας λείπουν από το άθροισμα πολλά μηδενικά.
    Μιλάμε στην ουσία για μια οικονομική και κοινωνική μετάλλαξη που την σχεδιάζουν 20 άτομα για μερικά δισεκατομμύρια, μόνο που τώρα οι αριθμοί είναι άνθρωποι και όχι χρήματα.

    ΥΓ

    Για όσους αρέσκονται να βάζουν ταμπέλες μια καταπληκτική ανάρτηση ανάλυση από simple man:

    Πρέπει να ανήκεις κάπου. Έτσι θεωρεί η πλειοψηφία των ανθρώπων. Πρέπει να είσαι μέρος κάποιου συνόλου που έχει καταστατικά, κανόνες και θεωρίες που πρέπει να υπηρετείς. Να πιστεύεις αλλά όχι να θεωρείς. Η οντότητά σου πρέπει να βρίσκεται κάτω από μία ομπρέλα ή πίσω από μια ασπίδα έτσι ώστε να μην βρέχεσαι αλλά και να νιώθεις την ασφάλεια όταν νιώθεις ότι βάλλεσαι. Ορθοδοξία, προοδευτικότητα, αριστερισμός, κομουνισμός, φιλελευθερισμός, εθνικισμός, αναρχισμός, μηδενισμός...Πουθενά όμως η μοναδικότητά σου δεν θα υποστηριχθεί. Αυτή γίνεται επικίνδυνη για κάθε ρεύμα, για κάθε κόμμα, για κάθε θεωρία.
    Αν εκφέρεις την άποψη σου, η οποία μπορεί να έχει μέσα την λέξη «πατρίδα», αμέσως κατατάσσεσαι στο πλευρό του μισάνθρωπου που κρύβει τις ναζιστικές του σκέψεις πίσω από μία σημαία. Αν πεις ότι τίποτε δεν έχω να χωρίσω με τους δίπλα λαούς, τότε σε υιοθετούν χωρίς να σε ρωτήσουν, οι αριστεριστές του 21ου αιώνα που δεν έχουν καταλάβει ότι για να είσαι «πολίτης του κόσμου» πρέπει πρώτα να είσαι πολίτης της πατρίδας σου. Αν νιώσεις ότι δεν θέλεις να ανήκεις στο σύνολο μιας φυλής που καταπατά τα δικαιώματα των δίπλα, τότε γίνεσαι με μιας ανθέλληνας, άσχετα που για την πατρίδα σου μπορεί να δώσεις το αίμα σου ασυζητητί.
    Πρέπει να ανήκεις στην ομάδα που είναι μέρος μιας κοινωνίας ομάδων που αποτελούν τη μάζα. Μέσα σε αυτή η ατομικότητα συνθλίβεται με αποτέλεσμα να γίνεσαι «απόβλητο» κοινωνικό, εργασιακό, κρατικό. Στέκεσαι στην γωνία με το ένα πόδι τιμωρημένος από τις ομάδες που δε μπορούν να σε ανεχτούν. Γραφικός ή αντικοινωνικός κλείνεσαι στο καβούκι και τις περισσότερες φορές αποφασίζεις να μην μιλάς. Το κρανίο σου πολλές φορές κοντεύει να εκραγεί από τις σκέψεις που κάνουν προσπάθεια να μην γίνουν λέξεις. Γνωρίζεις ότι οι λέξεις θα είναι η αφορμή για να σου κρεμάσουν στο λαιμό την περιβόητη ταμπέλα. Η πιο απάνθρωπη, αναχρονιστική, φασιστική και βασανιστική εφεύρεση των ανθρώπων που δημιούργησαν τις ομάδες. Διότι οι ομάδες δεν είναι τίποτε άλλο από μικρές εστίες εξουσίας που στόχο έχουν τον πλήρη έλεγχο της εξουσίας. Ακόμη και αυτές που πολεμούν για τα αντικειμενικά δίκαια, όταν θα φθάσουν στο ψηλότερο σκαλί θα καταπατήσουν τα δίκαια άλλων ομάδων. Ένας φαύλος κύκλος που βλέπεις ότι κινείται μπροστά στα μάτια σου, νιώθεις που θα καταλήξει και όμως τον αφήνεις να εξελίσσεται κάθε φορά.
    Κόμματα, θεωρίες συνόλου, ομάδες, σύλλογοι, κινήσεις, κινήματα. Σε ένα καζάνι βράζουν όλα μαζί με στόχο την κατηγοριοποίηση του ατόμου και την οριοθέτηση των απόψεων με τα πιο ανθεκτικά συρματοπλέγματα. Συρματοπλέγματα που γίνονται παγίδες θανάτου όταν τολμήσεις να δραπετεύσεις. Οι σάρκες σου θα ξεσκιστούν, τα κοράκια θα φάνε τα μάτια σου, το μυαλό σου θα σαπίσει και οι παλιοί συνοδοιπόροι σου θα σε έχουν ως δείγμα συνεπειών αν κάποιος από την ομάδα Σκεφθεί να σε μιμηθεί και να πηδήξει πάνω από τα συρματοπλέγματα.

  7. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 01/04/2009 22:07:06

    Ζήτω η Αγγλική Επανάσταση.
    Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά το σκεπτικό του μοτό τους, αλλά με την ίδια λογική προκύπτουν και κουβέντες όπως «Αυτά τα στελέχη είναι στελέχη μας» ή «Αυτοί οι ηγέτες είναι ηγέτες μας» οπότε κατά την λογική τους πρέπει να παραδοθούν στο πλήθος για λιντσάρισμα. Όταν θέλεις να διαμαρτυρηθείς για κάτι, μαζεύεσαι και συγκεντρώνεσαι φτιάχνοντας ένα εντυπωσιακό πλήθος που φωνάζει και προειδοποιεί με «μαύρισμα». Τείνει να καθιερωθεί στην συνείδηση μας τον τελευταίο καιρό όμως, πως κάθε «σοβαρή» συγκέντρωση πρέπει να συνοδεύεται από ασχήμιες, για να αποκτήσει ειδικό βάρος.
    Ο λαός, παρ΄ όλη τη φαυλότητα του συστήματος, έχει ΚΑΙ ψηφο ΚΑΙ νόμιμες-πολιτισμένες επιλογές. Δεν χρειάζονται τέτοια πράγματα, δεν είμαστε στο παρελθόν. Λίαν επικίνδυνο για τους πάντες αυτό που γίνεται. Όχι μόνο για τους golden boys με τη γυαλιστερή μερσέντα, αλλά για όλους μας.

    Και να πώ και κάτι? Τα χρήματα που φαγώθηκαν δεν πήγαν με απόλυτους όρους «στις κοιλιές των πλουσίων». Τα περισσότερα ναι. Αλλά τα –διόλου ευκαταφρόνητα- ξεροκόμματα που έπεφταν στο πάτωμα, τρώγονταν ενσυνείδητα από τους πάντες όλες αυτές τις δεκαετίες. Όλοι μαζί έχουμε βάλει το χεράκι μας σε ότι έχει γίνει. Δικό μας δημιούργημα, δικό μας παιδί. Που επειδή πλέον δεν μας κάνει τα χατίρια, θέλουμε να το κάνουμε μαύρο στο ξύλο. Υποκρισία χοντρή.

    Υ.Γ) Δυνατό το κείμενο του simple man.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/04/2009 22:07:31

    γκολ!

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/04/2009 22:23:18

    Δεν επικροτώ και δεν υποστηρίζω ούτε την βία ούτε τις επαναστάσεις.Προτιμώ τις μεταρρυθμίσεις.
    Το πρόβλημα είναι ότι συζητούν 20 άτομα (και σωστά στο σημείο αυτό ο Σαρκοζί και η Μέρκελ γκρινιάζουν) για πακέτο στήριξης.
    Πακέτο στήριξης που? των δομών που απέτυχαν γιατί ατόνησε ο ελεγκτικός μηχανισμός εν μέσο της ευδαιμονίας του νεοφιλελευθερισμού ή και εξαιτίας σκοπιμοτήτων αρπαχτής ?
    Οκ νέο πακέτο και μετά τι?
    ή θα γυρίσουμε στον κρατικό προστατευτισμό του 19ου αιώνα που θα επιδεινώσει την κατάσταση?
    Θα πρέπει να μεταβληθεί η δομή και η λειτουργία κάθε συστήματος.Τέτοια δομική αλλαγή όμως επιφέρει και την κατάρρευση του συστήματος γιατί μεταβάλλεται ο σκοπός ύπαρξής του.
    Το γεγονός αυτό κανείς δεν είναι διατεθειμένος να το δεχτεί αφού είναι προϊόν και παράγωγο του συστήματος .
    Στο παρελθόν το αδιέξοδο αυτό το λύναμε με πόλεμο.
    Σήμερα?

  10. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 01/04/2009 22:29:15

    Γιατι ρε, τι κακο εχει να εισαι μαυραγοριτης...? Οι μισοι μαυραγοριτες της Κατοχης τωρα ειναι μεγιστανες και εφοπλιστες...

    Τςςςςςς να μην δειτε ενα κλαδο να πηγαινει μπροστα, αμεσως να τον κακολογησετε...
    Ζηλιαρηδες..

  11. chalkeon cheri avatar
    chalkeon cheri 01/04/2009 23:33:51

    Ποιός θα έδινε σημασία στο ΤΖΙ20, αν δεν γινόταν έστω κι αυτά τα επεισοδειάκια, ε; ποιος;

  12. j avatar
    j 01/04/2009 23:50:30

    @16 είσαι πολύ χορτάτος,'κυρυλόφατσα'.οι αρλούμπες είναι εύκολες από τον καναπέ και το pc.oι δικοί σου μαυραγορίτες ρίξαν στην αγορά τηλεοράσεις αυτοκίνητα και υπερκαταναλωτισμό για να αισχροκερδίσουν να υπερχρεώσουν τους λαούς και να τους υποδουλώσουν.αλλά αφού είσαι 'αντί'γιατί τα χρησιμοποιείς;δεν θα πεινάσεις..
    πολύ σε 'πείραξε' η τριήμερη 'δουλειά' του πολυτεχνείου.δεν πειράζει θα το χωνέψεις...

  13. tiramola avatar
    tiramola 02/04/2009 00:08:47

    Ανώνυμε 26
    Θα αγριέψουν τα πράγματα , έχεις προετοιμασθεί?

  14. j avatar
    j 02/04/2009 00:16:37

    @26 εσύ και οι σύντροφοί σου έχετε ξεκινήσει προ πολλού το κίνημα αυνανισμού....τώρα σε πείραξε.εξάλλου είστε συνηθισμένοι σε συνεργασίες με πλειάδες άγγλων και αμερικανών......δύο..τώρα τι να σας κάνουν.καλέστε το στρατό τους...να το ευχαριστηθείτε μαζικά το κίνημα....

  15. tiramola avatar
    tiramola 02/04/2009 00:19:36

    Οι χαβαλέδες όπως παρουσιάζεις τους διαδηλωτές θα γίνουν πολλοί στο μέλλον.
    Φτιάξε γκαράζ σε πρώτη φάση...
    Καλό θα είναι επίσης να αρχίσεις να μαθαίνεις μερικά βασικά για να μην πεινάσεις.
    Ας πούμε πως αρμέγουμε την κατσίκα και φτιάχνουμε φέτα , κεφαλοτύρι...

  16. j avatar
    j 02/04/2009 00:20:02

    @29 μήπως σου είπε κανείς ότι θα περάσει ο φασισμός...

  17. j avatar
    j 02/04/2009 00:25:26

    @29 αν έχεις σύνδρομο στέρησης κάνε μια βόλτα στη γείτονα χώρα να το καλμάρεις.έχει και καλούς πλαστικούς για τις φάτσες.ο αρχηγός τους χρησιμοποιεί.θα σου χρειαστούν..

  18. j avatar
    j 02/04/2009 00:42:26

    @34 ποιός σου είπε ότι θέλουμε βεζίρηδες και τις θέσεις των βεζίρηδων;ποιός σου είπε ότι οι έχοντες και κατέχοντες τα απέκτησαν με τον ιδρώτα τους αυτοί και οι κληρονόμοι τους;ποιός σου είπε ότι πρέπει να είμαστε δούλοι της αισχροκέρδειας;αυτοί που αισχροκερδούν γιατί δεν αρκούνται στα απαραίτητα και συσσωρεύουν χρήμα ως αιμοσταγείς;ποιός σου είπε ότι δεν είναι κατάντια η αξία του ανθρώπου με μέτρο το'είσαι ότι έχεις';σύνελθε...

  19. tiramola avatar
    tiramola 02/04/2009 00:56:41

    Είναι πραγματικά απίστευτο ρε συ ανώνυμε στην χώρα με τόσα λαμόγια , κουμπάρους , αντιπαραγωγικούς δημοσιογράφους της μπανιέρας και των νταβατζήδων αφεντικών τους , να κάνεις λόγο για τεμπέληδες μή κατέχοντες που ζηλεύουν τους έχοντες...
    ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!

  20. tiramola avatar
    tiramola 02/04/2009 01:08:41

    Θεωρία θα μας κάνεις τώρα για την αποστολή του κάθε ανθρώπου σε αυτή την ζωή?

  21. PATRA avatar
    PATRA 02/04/2009 01:15:01

    @ 40,41

    Ανωνυμε, αν αρχισουμε να αναλυουμε τα κοινωνικα φαινομενα με τη λογικη πως ολα τα προκαλουν φιλαργυροι , τεμπεληδες και ζηλιαρηδες θα καταληξουμε στα... οικογενειακα σου...

    Αληθεια, ο νομος που επικαλεισαι ("Ο νόμος όμως υπάρχει και λέγει ότι δύναται να δημιουργηθεί θα χρειαστεί και ανάλογη προσπάθεια.") λεει τιποτε για τον Βουλγαρακη, το Ρουσοπουλο και τον Παυλιδη?

  22. tiramola avatar
    tiramola 02/04/2009 01:18:26

    Επειδή είναι κάπως αργά για φιλοσοφική συζήτηση...
    Οι κουμπάροι της κυβέρνησης , ο Βουλγαράκης , οι υπεύθυνοι για την λεηλάτηση των ασφαλιστικών ταμείων και οι διάφοροι Λαναράδες , πρέπει να πάνε φυλακή?

    Να έχω και εγώ ένα λόγο να γίνω τίμιος καπιταλιστής , να μην ζηλεύω και να αλλάξω δοξασία...

  23. PATRA avatar
    PATRA 02/04/2009 01:29:18

    Ανωνυμε,
    μηπως απλα εισαι αδιαγνωστος ψυχωτικος και ειναι αδικος κοπος η κουβεντα?
    Δοκιμασε λιγο aloperidin, κανα seroxatακι και αν θες, να σου συστησω κανα συναδελφο ψυχιατρο.
    Με απειρη κατανοηση (ως εκ θεσεως επιβαλλεται)

    PATRA

  24. tiramola avatar
    tiramola 02/04/2009 01:30:21

    Την θεωρία των διαφορετικών ικανοτήτων σε αυτή την ζωή την ξέρουμε.
    Κοινωνική δικαιοσύνη υπάρχει?
    Ποιός κυβερνά?

    "Πολιτικός μέντορας των σκλάβων ο Αλαβάνος ο Τσίπρας.."
    ......
    Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...

  25. PATRA avatar
    PATRA 02/04/2009 01:51:33

    @ Ανωνυμος 55,
    ειμαι προθυμος να συμμερισθω τις Οντολογικες σου ανησυχιες. (Να δεις που θα καταληξουμε στα ... θρησκευτικα)
    Τις πολιτικες σου αποψεις αδυνατω να καταννοησω. ( Οι ...κακοι φιλαργυροι, και οι ... πιο κακοι ζηλιαρηδες....)
    Οπως λες και στο @56 "Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα."

  26. PATRA avatar
    PATRA 02/04/2009 01:55:49

    @ ανωνυμε,
    Δεν μου απαντησες ομως,
    Ο νομος που επικαλεισαι (”Ο νόμος όμως υπάρχει και λέγει ότι δύναται να δημιουργηθεί θα χρειαστεί και ανάλογη προσπάθεια.”) λεει τιποτε για τον Βουλγαρακη, το Ρουσοπουλο και τον Παυλιδη?

    Ή εννοεις πως
    "Το να σε φτύνει και να σε απεχθάνεται ένα έθνος ολόκληρο"
    το προβλεπει καποιος νομος που οι υπολοιποι δεν γνωριζουμε?

  27. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/04/2009 01:59:59

    Επειδή μερικοί εξακολουθούν να είναι εμποτισμένοι από την νοοτροπία του σκλάβου, μοδάτο κατάλοιπο της μεταπολιτευτικής περιόδου που έγινε δεύτερη φύση στην ελληνική κοινωνία, καταθέτω ένα απόσπασμα από την κριτική του Μ. Πιμπλή για το βιβλίο του Κ. Παπαγιώργη "Τα τρία μουστάκια του μηδενισμού" (Στα "ΝΕΑ", Απρ. 2006).
    Όποιος θέλει ας προβληματισθεί λίγο πέρα από τα συνηθισμένα.

    "«Οι Εβραίοι ήταν αυτοί που με φοβερή λογική αποτόλμησαν την ανατροπή της αριστοκρατικής εξίσωσης αξιών (καλός=ευγενής=δυνατός=ωραίος=ευτυχής=αγαπημένος του Θεού)
    και κράτησαν με τα δόντια αυτή την αντιστροφή, με τα δόντια του πιο αβυσσαλέου μίσους (του μίσους της ανημπόριας) λέγοντας:
    μόνο οι άθλιοι είναι καλοί• μόνο οι φτωχοί, οι ανήμποροι, οι ταπεινοί είναι καλοί• μόνο εκείνοι που υποφέρουν, οι στερημένοι, οι άρρωστοι, οι ειδεχθείς είναι αληθινά ευσεβείς, οι μόνοι ευλογημένοι από τον Θεό», έγραφε ο Νίτσε.

    Ο οποίος, λέει ο Παπαγιώργης, φτιάχνει το εξής φιλοσόφημα:
    διά της μνησικακίας διαμορφώνεται ένα νέο είδος ανθρώπου που μεταρσιώνει παθητικά τη βία του αντιπάλου, τη μεταπλάθει σε ηθικές αξίες και, μολονότι ευαγγελίζεται τη σωτηρία της ζωής, ουσιαστικά είναι ο κατεξοχήν πολέμιός της. Άρα «η Ιουδαία νίκησε τη Ρώμη».
    Ο Νίτσε όμως ευαγγελίζεται μια νέα στροφή των αξιών. Και έναν άνθρωπο που θα στηρίζεται στη δύναμή του και στην ενεργητική του στάση, η οποία δεν αποκλείει τη βία.

    Αυτό στη Γερμανία διαβάστηκε ποικιλοτρόπως. Ο ίδιος ο Νίτσε λοιδορούσε τον αγγλικό φιλελευθερισμό. Και οι Γερμανοί, με ανυψωμένο ηθικό από τη νίκη του Μπίσμαρκ επί των Γάλλων το 1870-71, ανέπτυξαν μία ηθική που αντιστρατευόταν την ατομική πρωτοβουλία και το κέρδος, αναδεικνύοντας τον πόλεμο ως ύπατη αξία.

    «Την άποψη ότι οι πολιτισμένοι εμπορεύονται, ενώ οι βάρβαροι πολεμούν, το γερμανικό πνεύμα την αντέστρεψε υπερτονίζοντας την ανιδιοτέλεια και την αυτοθυσία στα πεδία των μαχών. Ο πόλεμος χαρακτηρίζει την ευγενή φύση, ενώ το εμπόριο την εγγενή φαυλότητα της ιδιοτέλειας», λέει ο Παπαγιώργης.

    Αυτός είναι και ο λόγος που η γερμανική νεολαία, κατόπιν, δεν στράφηκε στον κομμουνισμό, αλλά στον ναζισμό. Εκείνο που οι κομμουνιστές προέβαλλαν ως μεγάλο όνειρο, δηλαδή, την ειρηνική ζωή στην οποία χωρούν μικροαπολαύσεις και μικροβολέματα, ο νεαρός Γερμανός το θεωρούσε εξευτελισμό.
    Το δικό του όνειρο προϋπέθετε και αυτό την καταστροφή του αγγλοσαξονικού πολιτισμού, εμφορείτο όμως και από την ιδέα της θυσίας. Ήταν ένα πάθος με ηθικό υπόβαθρο, που όμως οδηγούσε στην καταστροφή. Ένα πάθος απόλυτα συμβατό με τη νιτσεϊκή διδασκαλία, που συνδύαζε την αθεΐα με το μένος κατά της δημοκρατίας, του σοσιαλισμού και του πασιφισμού."

  28. PATRA avatar
    PATRA 02/04/2009 02:09:11

    @ Φιλε ανωνυμε,
    Αν καποιο σχολιο μου το θεωρησες κακια, σου ζητω συγνωμη.
    Δεν νομιζω οτι εξελαβα λανθασμενα τις θεσεις σου.
    Anyway, βρες ενα nickname, να συνεννοουμαστε.
    Καληνυχτα

  29. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 02/04/2009 04:15:47

    Απόλυτα αρνητική παρουσία στην ανθρώπινη διαδρομή, δεν είχε κανείς. Ούτε ο Νέρωνας καλά-καλά. Έτσι δεν είχαν/έχουν και οι Εβραίοι.

    Υπάρχουν δυο ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κόβουν το ψωμί με τα χέρια ενώ το μαχαίρι είναι μπροστά τους, κι εκείνοι που το χρησιμοποιούν για λόγους αισθητικής.

    Όταν ήμασταν στα δέντρα, για να επιβληθούμε ρίχναμε ο ένας τον άλλον από τα κλαδιά να τον γκρεμοτσακίσουμε. Αργότερα εφευρέθηκε ο διάλογος και η διπλωματία. Δεν ήταν κίνηση «δειλίας» με την αρνητική έννοια. Άνθρωποι «δειλοί» αλλά πρακτικοί, είναι εκείνοι που πλειοψηφικά δημιούργησαν τον κορμό της έννοιας του πολιτισμού, αρχικά προκειμένου να προστατευθούν απο μεμονωμένους ή συνασπισμένους τραμπούκους, περισσότερο μυώδεις από εκείνους. Μια εφεύρεση είναι, όχι βιολογική σταθερά.

    Αν κάτι μας έδειξαν οι Εβραίοι, είναι πως υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να αναπτυχθείς και (γιατί όχι) να επιβληθείς, όπως το εμπόριο και η χειραγώγηση της καταναλωτικής διαχείρισης. Κι αυτό ανήθικο, αλλά δεδομένου οτι ο κόσμος δεν είναι ρομαντική ταινία, καλύτερο από τα χυμένα άντερα. Και ο λόγος που βρήκαν τον δρόμο ανοιχτό, είναι γιατί μίλησαν στο σημείο εκείνο της ανθρώπινης φύσης που απεχθάνεται την ζούγκλα και νιώθει αποστροφή για τη φωτιά και το τσεκούρι. Αν εκείνοι που φυλούσαν Θερμοπύλες έμειναν στην ιστορία είναι όχι για εκείνους που έσφαξαν, αλλά γι’ αυτούς που προστάτευσαν.

    Επίσης, σημαντικό σημείο που πρέπει να προσέξει κανείς στον επίλογο του σχολίου 60, είναι η προτελευταία επισήμανση. Με συνταγές του παρελθόντος όταν τα πάντα γύρω σου έχουν μετασχηματιστεί, δεν προοδεύεις.

    Επιπρόσθετα μην μπαίνουμε σε λογικές «Παπαγιώργης έφα». Η κουβέντα «Ο πόλεμος χαρακτηρίζει την ευγενή φύση, ενώ το εμπόριο την εγγενή φαυλότητα της ιδιοτέλειας» είναι περιγραφική της γερμανικής φύσης, όχι διαπίστωση του συγγραφέα. Τουλάχιστον έτσι θέλω να ελπίζω, αφού πρόκειται από τις πλέον ασόβαρες καλοδιατυπωμένες φράσεις. Άνθρωποι που έχουν ζήσει πολέμους, θα μπορούσαν να μας διαβεβαιώσουν γι’ αυτό, ίσως με δάκρυα στα μάτια.

  30. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 02/04/2009 04:17:16

    Απόλυτα αρνητική παρουσία στην ανθρώπινη διαδρομή, δεν είχε και δεν έχει κανείς. Ούτε οι Εβραίοι.

    Υπάρχουν δυο ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κόβουν το ψωμί με τα χέρια ενώ το μαχαίρι είναι μπροστά τους, κι εκείνοι που το χρησιμοποιούν για λόγους αισθητικής.

    Όταν ήμασταν στα δέντρα, για να επιβληθούμε ρίχναμε ο ένας τον άλλον από τα κλαδιά να τον γκρεμοτσακίσουμε. Αργότερα εφευρέθηκε ο διάλογος και η διπλωματία. Δεν ήταν κίνηση «δειλίας» με την αρνητική έννοια. Άνθρωποι «δειλοί» αλλά πρακτικοί, είναι εκείνοι που πλειοψηφικά δημιούργησαν τον κορμό της έννοιας του πολιτισμού, αρχικά προκειμένου να προστατευθούν απο μεμονωμένους ή συνασπισμένους τραμπούκους, περισσότερο μυώδεις από εκείνους. Μια εφεύρεση είναι, όχι βιολογική σταθερά.

    Αν κάτι μας έδειξαν οι Εβραίοι, είναι πως υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να αναπτυχθείς και (γιατί όχι) να επιβληθείς, όπως το εμπόριο και η χειραγώγηση της καταναλωτικής διαχείρισης. Κι αυτό ανήθικο, αλλά δεδομένου οτι ο κόσμος δεν είναι ρομαντική ταινία, καλύτερο από τα χυμένα άντερα. Και ο λόγος που βρήκαν τον δρόμο ανοιχτό, είναι γιατί μίλησαν στο σημείο εκείνο της ανθρώπινης φύσης που απεχθάνεται την ζούγκλα και νιώθει αποστροφή για τη φωτιά και το τσεκούρι. Αν εκείνοι που φυλούσαν Θερμοπύλες έμειναν στην ιστορία είναι όχι για εκείνους που έσφαξαν, αλλά γι’ αυτούς που προστάτευσαν.

    Επίσης, σημαντικό σημείο που πρέπει να προσέξει κανείς στον επίλογο του σχολίου 60, είναι η προτελευταία επισήμανση. Με συνταγές του παρελθόντος όταν τα πάντα γύρω σου έχουν μετασχηματιστεί, δεν προοδεύεις.

    Επιπρόσθετα μην μπαίνουμε σε λογικές «Παπαγιώργης έφα». Η κουβέντα «Ο πόλεμος χαρακτηρίζει την ευγενή φύση, ενώ το εμπόριο την εγγενή φαυλότητα της ιδιοτέλειας» είναι περιγραφική της γερμανικής φύσης, όχι διαπίστωση του συγγραφέα. Τουλάχιστον έτσι θέλω να ελπίζω, αφού πρόκειται από τις πλέον ασόβαρες καλοδιατυπωμένες φράσεις. Άνθρωποι που έχουν ζήσει πολέμους, θα μπορούσαν να μας διαβεβαιώσουν γι’ αυτό, ίσως με δάκρυα στα μάτια.

  31. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 02/04/2009 11:59:52

    καλά με 4 εκ. κάμερες στο Λονδίνο πως και δεν πιάσανε κανένα? Τι θα λέει ο Μαρκογιαννάκης τώρα..?

  32. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 02/04/2009 13:09:13

    Όλα αυτά τα πάρα πολύ ενδιαφέροντα που συζητήσατε αντιπαρατάσσονται με την λογική της θεωρίας του χάους πάντως , οπότε ποτέ μην κρατάτε σε ένα σακούλι τα δεδομένα γιατί μπορεί να βρεθείτε προ εκπλήξεως .

    Η θεωρία αυτή με πάρα πολύ λίγα λόγια (μπακάλικα) υποστηρίζει ότι μέσα στο "χάος" υπάρχει κρυμμένη μια "τάξη" η οποία εμφανίζεται αν οι παράμετροι που δημιουργούν το "χάος" συγχρονιστούν σε μια συγκεκριμένη "περίοδο" .

    Για να γίνει κατανοητή η θεωρία αυτή : φανταστείτε μια συμφωνική ορχήστρα στην οποία όλα τα όργανα είναι κουρδισμένα σε διαφορετικές σκάλες τονισμού . Παίζοντας λοιπόν ένα έργο τα συγκεκριμένα όργανα δημιουργούν ένα μουσικό "χάος" (*φασαρία) . Αν αυτά τα όργανα κουρδιστούν όλα στον ίδιο τονισμό και παίξουν το ίδιο έργο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ μια αρμονική σύνθεση , ένα αριστούργημα .

    Υπάρχουν παντού εφαρμογές της θεωριάς του χάους στην φύση (καταράκτες,ρυάκια,μια κοχλάζουσα κατσαρόλα,μια σύγκρουση πλανητών ακόμα και το σώμα μας είναι εφαρμογή της θεωρίας αυτής)

    Συμπέρασμα ?

    Ποτέ μην είστε σίγουροι τι μπορεί να δημιουργηθεί από κάτι μη προβλέψιμο ή μη αποδεκτό αισθητικά .

    Αισιοδοξείτε πως η αρμονία είναι εφικτή αλλά χωρίς ο έλεγχος να είναι απαραίτητος .

  33. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 02/04/2009 16:01:40

    @69 και ένας νεκρός διαδηλωτής λένε..καταγράψανε οι κάμερες τον δολοφόνο του..?