10/06/2009 00:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επεισόδια στην περιοχή του Αγίου Παντελεήμονα

Πέντε άτομα συνελήφθησαν απόψε για επίθεση εναντίον αστυνομικών της ομάδας Δέλτα στην οδό Δεριγνύ, από την οποία τραυματίστηκε ένας αστυνομικός.

Τα επεισόδια ξεκίνησαν από την περιοχή του Αγίου Παντελεήμονα, όπου συγκεντρώθηκαν περίπου εκατό άτομα του αντιεξουσιαστικού χώρου με σκοπό να ανοίξουν τη παιδική χαρά που έχουν κλειδώσει κάτοικοι της περιοχής με λουκέτα για να μην μπαίνουν μετανάστες. Εκεί, σύμφωνα με την ανακοίνωση της αστυνομίας, συνεπλάκησαν με κατοίκους της περιοχής και γι' αυτό στο σημείο έφθασαν διμοιρίες των ΜΑΤ που απέτρεψαν επέκταση των επεισοδίων.

Οι νεαροί αντιεξουσιαστές στη συνέχεια κατευθύνθηκαν προς την οδό Πατησίων μέσω της οδού Δεριγνύ αλλά εκεί συναντήθηκαν με ομάδα Δέλτα και επιτέθηκαν στους αστυνομικούς. Στο σημείο εκείνο συνελήφθησαν τα πέντε άτομα, ενώ οι υπόλοιποι κατευθύνθηκαν στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο, στην οδό Πατησίων, από όπου πετούσαν πέτρες. Για το λόγο αυτό έκλεισε η οδός Πατησίων αλλά λίγο αργότερα η ένταση εκτονώθηκε και η κυκλοφορία αποκαταστάθηκε.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. occultist avatar
    occultist 10/06/2009 00:37:39

    Πιστεύω οτι αυτή την φορά θα δείξει η κυβέρνηση και η δικαιοσύνη οτι πήραν το μήνυμα από τις Ευροεκλογές. Δεν μπορώ να καταλάβω τι σκατά έχουν στο κεφάλι τους. Εβαλαν τον Τζαννετάκο για υπερνομάρχη, και έφαγαν μαύρο. Αποδοκίμασε ο κόσμος την Γιαννάκου και την έβαλαν για ευροβουλευτή, και φυσικά έφαγαν τα μούτρα τους. Μα μόνο τους ηλίθιους έχουν για οπαδούς????

  2. panos avatar
    panos 10/06/2009 01:02:36

    φιλε καμια σχεση με το θεμα.

  3. panos avatar
    panos 10/06/2009 01:03:26

    ειχε παει η κουρτοβικ στο α.τμημα για να ελευθερωσει 1 άτομο.

  4. Lavazza avatar
    Lavazza 10/06/2009 01:29:34

    "συνεπλάκησαν με κατοίκους της περιοχής"...

    Ποιοί "φασίστες" και "νεοναζί" ήταν αυτοί που τόλμησαν να συμπλακούν με τον "ανθό" της ελληνικής νεολαίας που πήγε να "αποκαταστήσει την τάξη" (δηλαδή να διώξει τις μανάδες με τα παιδιά από την παιδική χαρά και να μπάσει τους λαθρομετανάστες να μοιράζουν τα κλοπιμαία)...;;;

    ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ!

    Με την ανοχη του Κράτους και την "προτροπή" συγκεκριμένων Κομμάτων, 200 χασομέρηδες ρημάζουν την Αθήνα.

    Δεν αναλογίστηκαν όμως (ούτε το κράτος ούτε συγκεκριμένα κόμματα) οτι υπάρχουν κι από την άλλη μεριά άνθρωποι των οποίων η υπομονή και η καλή θέληση έχει φτάσει στα όριά της...

    Και αυτοί είναι νοικοκυραίοι και δεν χρειάζεται να φορέσουν κουκούλα...

    Η πατρίδα μας έχει δείξει ανά τους αιώνες οτι δεν σηκώνει "εισβολείς".

    Προσπάθησαν Πέρσες, Τούρκοι, Γερμανοί και λοιποί.

    Όταν έφυγαν οι Τούρκοι ή οι Γερμανοί εισβολείς, τους προδότες και συνεργάτες τους, τους προπηλάκιζαν και τους κούρευαν δημόσια.

    Εδώ στην Ελλάδα οι Αφγανοπακιστανοί ειθσβολείες δεν έχουν φύγει ακόμη αλλά το "κούρεμα" των συνεργατών τους ξεκίνησε από την Κυριακή στις κάλπες όπως διαπιστώσατε...

  5. xyz avatar
    xyz 10/06/2009 01:30:18

    Κλασσικοί κάφροι αναρχικοί που νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν ό,τι γουστάρουν σε μια χώρα, ειδικά όταν σύσσωμη η κοινή γνώμη αντιτίθεται στις ενέργειές τους.
    Οι κάτοικοι της περιοχής αυτοοργανώνονται και αυτοαμύνονται ελλείψει οργανωμένης αστυνομίας για να προστατέψουν τις ζωές τους όταν η κυβέρνηση με την ανύπαρκτη πολιτική απέναντι στη λαθρομετανάστευση δημιούργησε τετελεσμένα γεγονότα. Δεν είναι τόσο οι μετανάστες το πρόβλημα (και αυτοί άνθρωποι είναι αν θυμόμαστε ακόμη), μάλλον η αδιαφορία των πολιτικών απέναντι στο ζήτημα αυτό.
    Καληνύχτα σας.

  6. τακηςπαπαδοπουλος avatar
    τακηςπαπαδοπουλος 10/06/2009 01:33:02

    ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΡΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ. ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ? ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ? ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΕΑΝ ΕΙΧΑΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΑΠΛΥΤΟΙ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ?

  7. occultist avatar
    occultist 10/06/2009 02:13:50

    Φίλε panos @2
    Πιστεύω ότι ένα μεγάλο μέρος για τον καταποντισμό της Ν.Δ ωφείλεται στην αδιαφορία για την λαθρομετανάστευση και την ανοχή της σε αυτούς που την χαιδεύουν. Εάν επιβληθούν βαριές ποινές σε αυτούς που συνελήφθησαν τότε πιστεύω ότι αυτό θα αποτελέσει ανάχωμα για ίδιες μελλοντικές συμπλοκές μεταξύ κατοίκων και τσαμπουκαλήδων που πολύ φοβάμαι ότι θα είναι αιματηρές

  8. Περίεργος avatar
    Περίεργος 10/06/2009 08:03:32

    Αυτούς που συνέλαβαν δεν θα κάνουν τίποτα, θα εμφανιστούν πάλι στο δικαστήριο οι βουλευτές του ΤΣΙΡΙΖΑ να βεβαιώσουν την σύλληψη φιλήσυχων περιπατητών και θα αφεθούν ελεύθεροι να οργανώσουν την επόμενη «ενέργειά» τους.

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/06/2009 08:45:07

    Ήδη ο Κωστάκης, νιώθοντας την καυτή ανάσα του ΛΑΟΣ στην πλάτη του, βγήκε χθες και διακήρυξε ότι θα δοθεί έμφαση στην ασφάλεια και τη λαθρομετανάστευση. Αν το κάνει, να δείτε που θα πρόκειται για τον άσσο στο μανίκι του και θα είναι σε θέση να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στις εκλογές μόνο και μόνο από αυτό. Καλώς ή κακώς, μας αρέσει ή όχι, τα δύο αυτά θέματα έχουν τεθεί στην ατζέντα του τυπικού μικρομεσοαστού ψηλότερα από όσο νομίζουμε. Είναι κατάντια για τον Έλληνα να έχει μνήμη αμοιβάδας όσον αφορά στα μύρια όσα κακά της πενταετούς διακυβέρνησης της ΝΔ, αλλά όταν το ζητούμενο είναι να μπορείς να βγεις από το σπίτι σου όλα τα άλλα καθίστανται αυτομάτως... υψιπέτις φιλοσοφία. Πρώτα το ζην και μετά το φιλοσοφείν, που έλεγαν και οι Λατίνοι.

  10. marcuze avatar
    marcuze 10/06/2009 08:57:57

    Οι συνηγορίνες με τα γκουτσι που ξιφουλκουσαν υπέρ των άπλυτων στην ΓΑΔΑ δεν θα ξανακάνουν εμφάνιση πασαρέλας;

  11. Royfianos avatar
    Royfianos 10/06/2009 09:15:02

    Η Κούρτοβικ τι διάολο ήθελε εκεί; Ρε παιδιά αν είναι τόσο φτηνη που την προτιμούν οι αντεξουσιαστές να την πάρουμε και μεις για κάτι διαταγές πληρωμής...

  12. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/06/2009 10:02:15

    Ποιος το ειπε;Ο Κωστακης;
    Ποιος Θανασης;

  13. Σαος avatar
    Σαος 10/06/2009 10:41:53

    Εγώ γιατί πιστεύω πως η υποβάθμιση του κέντρου της Αθήνας γίνεται επίτηδες για να αγορασθεί (κοψοχρονιάς) αργότερα από κάποιους;

  14. ataktos avatar
    ataktos 10/06/2009 12:45:04

    Σαος- ti lei edo ke mines o arheopteryx ...

  15. matakis avatar
    matakis 10/06/2009 13:07:10

    To τρελό γέλιο "πέφτει" με την Κούρτοβικ να αναρωτιέται "γιατί δεν κάνει συλλήψεις η αστυνομία" και "πως είναι δυνατόν να απειλείται αστυνομικό τμήμα"!!!!!!! Για όσους δεν γνωρίζουν, η εν λόγω "κυρία" έσπευσε να βγάλει λάδι έναν από τους άπλυτους που συνελήφθησαν χτες. Με το που το μάθανε αυτό οι κάτοικοι (αυτοί οι φασίστες μωρέ) κάνανε πολιορκία τους αστυνομικού τμήματος. Οπότε τρόμαξε η "κυρία".

  16. matakis avatar
    matakis 10/06/2009 13:07:54

    “ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ - ΚΟΥΡΤΟΒΙΚ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ, ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΣΕ ΣΩΣΟΥΝΕ ΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ!”

  17. matakis avatar
    matakis 10/06/2009 13:10:00

    Άκους εκεί να αναρωτιέται πως είναι δυνατόν να απειλείται αστυνομικό τμήμα.... Καλά η τσιγκούνα δεν έχει 11 ευρουλάκια να αγοράσει το DVD που πουλάει η δημοσιογραφάρα ο Κούλογλου από το site του και αναφέρεται στην "επανάσταση του Δεκεμβρίου" ??? Τόση τσιγκουνιά πιά ?????

  18. Οδηγός ΗΣΑΠ avatar
    Οδηγός ΗΣΑΠ 10/06/2009 15:28:27

    @18 mat δεν θέλω να σε διορθώσω τόσο όσο να σε συμπληρώσω. Αυτά που περιγράφεις δεν είναι χαρακτηριστικά του 90% των Ελλήνων, αλλά στοιχεία του 90% του κάθε Έλληνα. Δικά σου λοιπόν και δικά μου. Απλά κάποιοι δεν διστάζουν να παραδεχτούν το φόβο τους κι ας τον προβάλλουν ως οργή. Ακόμα και οι ακραίες διαφωνίες μας υποπροϊόν ΜΙΑΣ κατάστασης είναι και δυστυχώς οι διαφορετικές προσεγγίσεις δεν λύνουν το πρόβλημα απλώς το περιγράφουν στην πληρότητά του.

  19. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 10/06/2009 15:32:24

    Τό ότι μπήκανε λάθρα σού λέει τίποτα;
    Αν λοιπόν μπή κάποιος στό σπίτι σου λάθρα καί τόν διώξης μέ τίς κλωτσιές (πού θά τό κάνης)θά είσαι φασισταριό τού κερατά;Η Ελλάδα είναι τό σπίτι όλων τών Ελλήνων,άντε λοιπόν πήγαινε νά σέ κυττάξη γιατρός!

  20. αγνωστος avatar
    αγνωστος 10/06/2009 16:33:21

    Το φασιστικό κράτος του Καραμανλή ετοιμάζεται.
    Οι φασιστικές συμμορίες με την πλάτη της Κυβέρνησης θέλουν να επιβάλλουν χούντα στο κέντρο της Αθήνας.
    Φανεροί φασίστες σε ρόλο αγανακτισμένου πολίτη κάνουν με τις πλάτες της αστυνομίας αυτό που δεν μπορεί να κάνει η Κυβέρνηση , το παλιό έργο σε νέα επεισόδια . Οι νέοι Καλαμπόκες , δολοφόνοι της Δεξιάς εκκολάπτονται με τις πλάτες της Αστυνομίας και της Κυβέρνησης. Δεν θα σταματήσουν στους μετανάστες, αλλά θα χτυπήσουν όσους αντιστέκονται στο σύστημα, που θέλει να μας φορτώσει όλα τα βάρη της κρίσης.
    Μπερλουσκόνι, Σαρκοζί Καραμανλής, όλα τα καθάρματα δουλεύουν μαζί με τον ίδιο τρόπο , για να χτυπήσουν όλους τους εργαζόμενους.

  21. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 10/06/2009 16:38:34

    @ 21 γνωστος-αγνωστος,

    Ο Χέρμαν Γκαίρινκ διέταξε τον βομβαρδισμό της Ακρόπολης!

    Τα SS πλησιάζουν τη Κουμουνδούρου!
    Συναγερμός!

    Όλοι οι Αντίφα στις επάλξεις!
    [οι ΗΠΑ, μας στέλνουν ενισχύσεις!]

  22. τακηςπαπαδοπουλος avatar
    τακηςπαπαδοπουλος 10/06/2009 17:39:48

    ΡΕ ΜΑΓΚΑ ΠΟΛΛΑ ΒΑΡΗ. ΕΣΥ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΤΟ 90% ΤΩΝ ΕΕΛΗΝΩΝ ΦΑΣΙΣΤΕΣ...
    ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΜΙΛΑΩ...
    ΑΝΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΜΗΠΩΣ ΠΗΡΕΣ ΧΑΛΑΣΜΕΝΑ ΧΑΠΙΑ ΡΕ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ. ΑΠΑΤΕΩΝΑ.

    Υ.Γ
    ΣΟΥ ΔΕΙΝΩ ΜΙΑ ΕΥΧΟΥΛΑ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΝΕ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΟΥ ΑΓ. ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΘΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ.ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ.
    ΚΑΙ ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΕΝΑΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ.
    ΠΑΠΑΡΑ! ΕΕΕ! ΠΑΠΑΡΑ!!!!

  23. matakis avatar
    matakis 10/06/2009 17:46:34

    @23 : Απορώ πως μπαίνεις στον κόπο να σχολιάζεις τον κάθε στερημένο...

  24. αγνωστος avatar
    αγνωστος 10/06/2009 17:56:53

    Πολλοί αριστεροί δεν μαζευτήκατε με αρχαιοελληνικά κεφαλαία γράμματα.
    Το χτύπημα των αριστερών απο τους φασίστες πως το κρίνεις δήθεν αριστερέ; Παπαδόπουλε;
    Την ανακοίνωση του ΚΚΕ δεν την ξέρεις για τους φασίστες που χτύπησαν τα μέλη τους στον Άγιο Παντελεήμονα ;
    Δεν φταίτε εσείς φταίει ο φάκτορας που έχει μαζέψει όλο τα φασισταριό εδώ με τις απόψεις του.

  25. Orestios avatar
    Orestios 10/06/2009 18:01:54

    "Τα παιδιά της παιδικής χαράς"
    Οι τρομοκράτες των μητέρων.

  26. τακηςπαπαδοπουλος avatar
    τακηςπαπαδοπουλος 10/06/2009 18:14:21

    ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ. ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ Κ.Κ.Ε Ή ΣΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ?

    ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ. ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΔΗ ΠΟΝΤΙΟΣ (ΜΕ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΧΑΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ) ΝΑΘΕΜΑΣΑΙ ΣΚΥΛΕ!!

    ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΛΑΝΙ. ΣΑΝ ΑΛΒΑΝΟΣ ΠΡΑΚΤΟΡΑΣ ΑΚΟΥΓΕΣΑΙ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ. ΠΑΛΙΟΓΥΦΤΕ?

  27. Οδηγός ΗΣΑΠ avatar
    Οδηγός ΗΣΑΠ 10/06/2009 18:32:58

    @27 τι αγωγή, τι τρόποι. Μάλλον θα τελείωσες τις καλόγριες. Γαλλικά, πιάνο, μπαλέτο, τζάκια κλπ. Εύγε τάσοπαπαδοπουλίδη! Είμαστε υπερήφανοι που καταφέρνεις και εκφράζεις τόσο γλαφυρά τον ελληνισμό μας που θα ακτινοβολά για πάντα στα βάθη των αιώνων. Ένας πραγματικός ήρωας. Και πάλι εύγε! Άριστος.

  28. matakis avatar
    matakis 10/06/2009 18:47:51

    Τα αίσχη της εξωκοινοβουλευτικής (και καλά) αριστεράς τόσα χρόνια, δεν ήταν (και είναι) ο ορισμός του φασισμού δηλαδή ? Άντε ρε άπλυτοι που πετάτε την καραμέλα του φασίστα σε όποιον δεν πάει με τα πιστεύω σας.

  29. αγνωστος avatar
    αγνωστος 10/06/2009 18:51:23

    Αριστερός της συμπεριφοράς, δηλαδή σαν και αυτούς που φωνάζουν ...παλιόγυφτε
    Φασιτομούρικο τι είναι ο μπαμπάς σου στρατιωτικός ή αστυνομικός και τα έχεις παίξει;
    Η καταγωγή σου χάνεται στα βάθη των αιώνων , όπως και όλων μας.

  30. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 10/06/2009 23:26:31

    ΡΕ ΑΓΝΩΣΤΕ ΚΟΨΕ ΤΙΣ ΕΞΥΠΝΑΔΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΣΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΣΚΕΨΟΥ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ ΤΙ ΤΡΑΒΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ .ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΣΥΛΛΗΒΔΗΝ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΗΣΥΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ

  31. xyz avatar