#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/09/2013 22:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επεισόδια σημάδεψαν το αντιφασιστικό συλλαλητήριο

[caption id="attachment_228408" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: e-typos"][/caption]

(Ανανεωμένο) Περίπου 7.000 πολίτες ανταποκρίθηκαν, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της αστυνομίας, στο κάλεσμα που απηύθυναν ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ κόμματα και φορείς για συλλαλητήριο κατά του φασισμού στο Σύνταγμα.

Στη συγκέντρωση παρευρέθηκε πλήθος φοιτητικών συλλόγων, εκπαιδευτικών, δημοσίων υπαλλήλων, συνελεύσεις γειτονιών, αντιρατσιστικών οργανώσεων και κομμάτων της αντιπολίτευσης, οι οποίοι με συνθήματα "Παύλο ζεις" και "Να κλείσουν τα γραφεία της Χρυσής Αυγής" έδωσαν τη δική τους απάντηση στα γεγονότα των τελευταίων ημερών που συγκλονίζουν τη χώρα.

Ωστόσο, η αντιφασιστική διαδήλωση και πορεία  που είχε προορισμό τα γραφεία της Χρυσής Αυγής στην οδό Μεσογείων, σημαδεύτηκε από επεισόδια. Όλα ξεκίνησαν όταν έφτασε η κεφαλή της πορείας στο σημείο όπου είχαν παραταχθεί, από νωρίς, οχήματα και διμοιρίες των ΜΑΤ, έχοντας αποκλείσει το δρόμο προς τα γραφεία της Χ.Α., στο ύψος των οδών Ήλιδος και Μεσογείων.

Οι διαδηλωτές ξεκίνησαν διαπραγματεύσεις με την αστυνομία, προφανώς για να τους επιτραπεί να συνεχίσουν την πορεία τους, ωστόσο οι συζητήσεις δεν καρποφόρησαν.



Ακολούθησαν συμπλοκές διαδηλωτών και ανδρών των ΜΑΤ, με ρίψεις μολότοφ και πετρών από τη μια πλευρά και χημικών και χειροβομβίδων κρότου λάμψης από την άλλη, ενώ τα επεισόδια γενικεύτηκαν αργότερα στους γύρω δρόμους, μέχρι τη λεωφόρο Αλεξάνδρας.

H αστυνομία προχώρησε συνολικά σε 62 προσαγωγές και 5 συλλήψεις.

Αυτή την ώρα η κατάσταση έχει ηρεμήσει και έχει αποκατασταθεί η κυκλοφορία στους γύρω δρόμους, ενώ άνοιξαν και οι σταθμοί του μετρό σε Σύνταγμα και Ευαγγελισμό που είχαν κλείσει - μετά από εντολή της αστυνομίας - από το πρωί.

Αντιφασιστικά συλλαλητήρια πραγματοποιήθηκαν και σε Θεσσαλονική, Σέρρες, Ιωάννινα, Βόλο, Ηράκλειο, Κατερίνη, Χανιά και Τρίπολη.

Antinews με πληροφορίες από "Ελεύθερο Τύπο"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hawk avatar
    Hawk 25/09/2013 15:26:26

    Εγώ θάλεγα να πάρουν να διαβάσουν κανένα βιβλίο να ξεστραβωθούν (παιδιά όχι βίπερ νόρα) από αυτό πάσχουμε, μετά θα ξέρουν και τι πόρτες χτυπάνε.

  2. yianna avatar
    yianna 25/09/2013 20:47:59

    Σε μένα τη χαζή μπορεί να μου απαντήσει κάποιος γιατί το κεντρικό δελτίο Star ανέσυρε από τα αζήτητα και φιλοξενεί τον Καρατζαφέρη?
    Αμαν κα Ζαχαρέα μου και κε Χατζηνικολάου μου, τους καταμαυρισμένους από τον ελληνικό λαό τι τους βγάζετε από τη ναφθαλίνη. Μας έπιασε η μυρωδιά ...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ yianna 26/09/2013 09:57:57

      Θα βγάλουν σε λίγο και τον κατ εξοχήν θεωρητικό του φασισμού στην Ελλάδα, τον Κωνσταντίνο Πλεύρη, στη μάχη για τον "αντιφασισμό" και τη "δημοκρατία"..

  3. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 25/09/2013 20:48:33

    Οι γνωστοί Σταλινοτσολιάδες !

  4. Tommy avatar
    Tommy 25/09/2013 20:51:50

    πατριώτες ( ανταρσία), χριστιανοί ( ΣΥΡΙΖΑ) , δημοκράτες (ΚΚΕ)

  5. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 25/09/2013 20:55:47

    Όλα τα "όπλα" στη μάχη... της "Δημοκρατίας" ...

  6. ΩΡΙΩΝ1 avatar
    ΩΡΙΩΝ1 25/09/2013 20:58:16

    Η Ν.Δ. δεν είναι αντιφασιστικό κόμμα?

    • man8os avatar
      man8os @ ΩΡΙΩΝ1 25/09/2013 22:36:46

      Δημοκρατικο ναι, αντιφασιστικο οχι. Βασικα τι παει να πει αντιφασιστικο?

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ ΩΡΙΩΝ1 25/09/2013 22:42:47

      H NΔ είναι κόμμα δημοκρατικό. Αρα εξ ορισμού είναι απολύτως αντίθετη στον φασισμό οιουδήποτε χρώματος (μαύρου, κόκκινου, εμπριμέ...)

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΩΡΙΩΝ1 26/09/2013 06:27:07

      Παλιότερα όσους υποστηρίζαμε ή ψηφίζαμε ΝΔ εσείς μας αποκαλούσατε φασίστες. Τη δεκαετία του '80, που ήμουν μαθητής και μετά φοιτητής, ήμουν ένας φασίστας, επειδή υποστήριζα το κόμμα της ΝΔ. Τώρα που είδατε τους πραγματικούς φασίστες (εννοώ τους μαύρους, όχι τους κόκκινους, τους οποίους δεν είδατε γιατί αυτοί βρίσκονται στους κόλπους της Αριστεράς, και μάλιστα είναι η κυρίαρχη τάση), την πάθατε σαν τον κλέφτη βοσκό. Κάντε λοιπόν πορείς με τους μπαχαλάκηδες και αφήστε μας...

    • GO avatar
      GO @ ΩΡΙΩΝ1 26/09/2013 07:12:15

      Μην παρασύρεστε από τα ορφανά του Καρατζφέρη και τους κρυπτοχρυσαυγίτες που σας απαντούν, η Ν.Δ είναι εξ ορισμού αντιφασιστική. Το υπ' αριθμόν ένα πρόταγμά της είναι η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!!

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ GO 26/09/2013 09:54:32

        Τώρα τον έπεισες, αυτό που του είπες θα το γράψει χρυσοίς γράμμασιν, ξέρεις πού, και θα σπεύσει να ψηφίσει και ΝΔ, θα πει και στους φίλους του να ψηφίσουν... Οι κομματικοί "μεσαιοχωρίτες" είστε για αυτούς το ίδιο φασίστες με τους μη κομματικούς δεξιούς και, επιπλέον, εντελώς ακίνδυνοι για την Αριστερά....

        • GO avatar
          GO @ ΒΙΣ 26/09/2013 12:12:26

          Ορφανό, ε;

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ GO 26/09/2013 12:54:02

            Η αλήθεια είναι ότι ο πατέρας μου δεν ζει εδώ και πολλά χρόνια, άρα από την άποψη αυτή έχεις δίκαιο.
            Αγαπητέ μου, όποιος δεν είναι κομματόσκυλο νομίζεις ότι είναι κρυπο-κάτι; Λυπούμαι για το ήθος που επιδεικνύεις εδώ μέσα, δεν σε τιμά, ούτε την δεξιά παράταξη τιμά. Εχεις κουκουεδίστικη νοοτροπία, με ένδυμα (ράκος) "καραμανλισμού". Κάνε προπαγάνδα υπέρ της ΝΔ με τον τρόπο που το κάνεις και θα πάρει το κόμμα (που το νομίζεις ιδιοκτησία σου) την ψήφο τη δική σου και μερικών γεροντίων ακόμα...Α, και του Τραγάκη, το ξέχασα αυτό...
            Και για να μιλήσω σοβαρά: Αν εγώ μιλήσω σε κάποιο γνωστό πριν τις εκλογές, μπορώ να τον πείσω να ψηφίσει ΝΔ, επειδή δεν είμαι κομματόσκυλο και έχω κριτική σκέψη. Ένα κομματόσκυλο και μάλιστα κάποιας σεβαστής ηλικίας, ποιον μπορεί να επηρεάσει;
            Για σκέψου το...

          • GO avatar
            GO @ ΒΙΣ 26/09/2013 22:29:12

            Δεν χρειάζεται και πολλή σκέψη.
            Αναρωτήσου "νεαρέ", έχεις εθιστεί στις αλλεπάλληλες ήττες που υφίστασαι και συνεχίζεις την πολιτική ασχετοσύνη σου, αναζητώντας κι άλλες;
            Άκου αδέσποτε περιφερόμενε των ακροδεξιών κομματιδίων, εσύ δεν μας έχεις πει ότι δυσκολεύεσαι να πείσεις την παραδοσιακή ψηφοφόρο της Ν.Δ, μητέρα σου, να μη ψηφίσει την Χ.Α; Πώς θα "πείσεις" άλλους;
            Έχεις πάρει χαμπάρι τι συμβαίνει γύρω σου τις τελευταίες μέρες; Η Δημοκρατία νικάει, ο δημοκρατικός λόγος νικάει, όχι ο φασίζων.
            Τον Τραγάκη, γιατί μου τον αναφέρεις συνέχεια; Τι ανόητους συνειρμούς(;) κάνεις;
            Τέλος πάντων, καλό για σένα θα ήταν να περιορίσεις τις παρεμβάσεις σου, γιατί έχεις απλώσει τόση μπουρδολογία που δεν μαζεύεται με τίποτα.

  7. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 25/09/2013 22:37:42

    'Εχετε αναλογισθεί ότι, με 5 εκατ. κατοίκους στο λεκανοπέδιο, διαδήλωσαν πάλι σήμερα 4.000 ή 7.000 άτομα, σύμφωνα με διάφορες εκτιμήσεις; 'Οταν στην Ισπανία, μετά την τελευταία βομβιστική επίθεση στη Μαδρίτη, με δεκάδες νεκρούς, αποκήρυξαν τη βία κατά της ΕΤΑ, που ήταν και η αρχή του τέλους της οργάνωσης, διαδήλωσαν ένα εκατομμύριο κόσμου στη Μαδρίτη και εκατοντάδες χιλιάδες σε κάθε μία από τις μεγάλες πόλεις της χώρας, με ένα και ΜΟΝΟ σύνθημα. "ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΒΙΑ", εμείς εδώ τι κάνουμε; Παραδώσαμε το μονοπώλιο της αντίδρασης σε αναρχοαριστεροθολοκουλτουριάρηδες και τι κερδίσαμε; 'Ολα έγιναν μονοπώλιο στα χέρια της αριστεράς. Και είναι μόνον η αρχή...Καληνύχτα Ελλάδα......

  8. πολίτης avatar
    πολίτης 25/09/2013 22:56:50

    H NΔ απεχθάνεται οποιαδήποτε μορφή διαμαρτυρίας, άσχετα με τον λόγο που γίνεται.
    Πορεία ίσον αριστερά.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ πολίτης 25/09/2013 23:41:19

      Αν τολμούσαν να κατεβούν στην πορεία νεοδημοκράτες θα έτρωγαν το ξύλο της αρκούδας από τους "αντιφασίστες". Μιλάμε γιά πολλή δημοκρατία στην Ελλάδα...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Σπάρτακος 26/09/2013 10:00:02

        Αφού πήγε ένας σχολιαστής "καραμανλικός" που γράφει εδώ και δεν έπαθε τίποτα. Πήρε το κάδρο με το πορτραίτο του Κωνσταντίνου Καραμανλή για φυλαχτό και θαυματουργικά καμία σφαλιάρα δεν τον άγγιξε!

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 25/09/2013 23:02:57

    Παρακαλώ δέστε την φωτογραφία από την μάζωξη των άπλυτων, για να συνειδητοποιήσετε ποιοι είναι οι "αντιφασίστες" : ανελλήνιστοι πληβείοι.

    h**p://www.protothema.gr/greece/article/313862/se-exelixi-adifasistiko-sullalitirio-sto-sudagma/

    Γράφει το πανώ:
    "Να τσακίσουμε τους ναζί της χρυσής αΒγής"

    Ναι, με "β". Συγχέουν την "αυγή" με το κακά γραμμένο μετά την γλωσσική καταστροφή "αβγό".

    Μα αυτό είναι το σημαντικό, θα ρωτήσετε.

    Ε αυτό είναι. Γιατί απηχεί μια αθέατη ιστορικά κοινωνική ροή. Στην πασοκοαριστερά κλπ εντάχθηκαν οι άνθρωποι που επειδή δεν διέθεταν νοητικές ή άλλες δυνατότητες δεν μπορούσαν να διακριθούν από μόνοι τους κοινωνικά, ούτε φυσικά να μάθουν επαρκώς την ελληνική γλώσσα. Αυτοί οι μειονεκτικοί, την μεν γλώσσα όταν έγιναν εξουσία την ισοπέδωσαν, για να μην αποκαλύπτεται η ανικανότητά τους. Και έφεραν κάθε τι της ελληνικής κοινωνίας στα λειψά, προσωπικά τους μέτρα.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/09/2013 23:33:34

    Σοβαρολογεις τωρα;Δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ Ελλαδος και αλλων μεσογειακων χωρων στην πολιτικη κουλτουρα.Κατ αρχας διαδηλωση εναντιον αριστερης τρομοκρατικης οργανωσης στην Ελλαδα ειναι αδυνατη (αυτο ηταν η ΕΤΑ).Και στην Ιταλια μετα απο καθε χτυπημα των Ερυθρων Ταξιαρχιων γινοταν διαδηλωση με συμμετοχη συνδικατων και του ΚΚΙ εναντιον της.
    Στην Ελλαδα αυτο ηταν ουτοπια γιατι βασικα οι αριστεροι παρ οσα ελεγαν συμφωνουσαν με τη 17Ν.Μαλιστα τις μερες της συλληψης εγινε και διαδηλωση υπερ με εμετικα συνθηματα υπερ των δολοφονων.
    Καποιες κινησεις της οργανωσης "Ως εδω" εμειναν σε επιπεδο μερικων δεκαδων ατομων.Ολοκληρη η ελληνικη αριστερα ειναι ολοκληρωτικη και αντιδημοκρατικη,συνεπως παρομοια διαδηλωση ειναι αδυνατη.
    Ουτε ομως και διαδηλωση εναντιον ακροδεξιας βιας οπως η σημερινη ειναι δυνατη ,για ενα πολυ απλο λογο : εαν μη-αριστεροι,νεοδημοκρατες π.χ. πανε να διαδηλωσουν μαζι με τους αριστερους αυτοι θα τους επιτεθουν.Και να μην πανε βεβαια οι δηθεν "αντιφασιστες" αλητες στο τελος θα τα καψουν και θα επιτεθουν στην αστυνομια.
    Η Ελλαδα ειναι χαμενη περιπτωση.

    • Γεώργιος avatar
      Γεώργιος @ ψυχραιμια 26/09/2013 00:48:01

      Συμφωνώ σε όλα. Απλά, με το σχόλιό μου ήθελα να προκαλέσω. Σ'ευχαριστώ που ολοκλήρωσες τη σκέψη μου. Καλό βράδυ.

  11. Νταν avatar
    Νταν 26/09/2013 02:36:37

    Λαοθάλασσα..