26/01/2009 23:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επεισόδια προκαλεί η κοπή δένδρων στην Πατησίων

Επεισόδια στην Πατησίων προκάλεσε η απόφαση του Δήμου Αθηναίων να κόψει τα ξημερώματα 45 αιωνόβια πεύκα και φοίνικες  στην περιοχή της πλατείας Αμερικής για να κατασκευάσει πάρκινγκ. Κάτοικοι της περιοχής αντέδρασαν, οργάνωσαν συγκέντρωση διαμαρτυρίας και στη συνέχεια προχώρησαν σε συμβολική δενδροφύτευση 40 δέντρων στο πάρκο Κύπρου. Ομάδες όμως αντιεξουσιαστών πέταξαν πέτρες, έβαλαν φωτιές σε κάδους απορριμμάτων και προκάλεσαν ζημιές  στα αστυνομικά τμήματα Κυψέλης και Αγίου Παντελεήμονα. Ακολούθησαν συγκρούσεις με τα ΜΑΤ με αποτέλεσμα να διακοπεί η κυκλοφορία στην οδό Πατησίων.

Πορεία προς το Δημαρχείο


(Ενημέρωση 27/1/2009). Πορεία προς το δημαρχείο της Αθήνας στην Κοτζιά, προγραμματίζουν σήμερα κάτοικοι που αντιτίθενται στην κοπή δέντρων από το Δήμο, σε πάρκο στη συμβολή Πατησίων και Κύπρου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. moro avatar
    moro 26/01/2009 23:36:30

    φυλανε μονο τα πλαστικα χριστουγενιατικα δεντρα.

  2. soho avatar
    soho 26/01/2009 23:49:45

    αυτους που εκαιγαν στην συνεχεια πρεπει να τους τσιμεντωσουν μεσα στα θεμελια στο εργο για ναναι καλοτυχο...αναρχοχιμπατζηδες!

  3. moro avatar
    moro 26/01/2009 23:51:37

    Τα γουρουνια, φυλανε μονο τα πλαστικα χριστουγενιατικα δεντρα.

  4. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:00:07

    H πράσινη πόλη του Κακλαμάνη τρομάρα του

  5. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:02:19

    ΣΤις 22 Ιαν στον Αγιο Παντελεήμονα είχε έρθει ο Μαρκογιαννάκης. Μήπως φταίει αυτό?

  6. licht avatar
    licht 27/01/2009 00:02:36

    Δημαρχος, παντός καιρού, που λεμε.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/01/2009 00:02:55

    Η αστυνομία εκτελεί διαταγές.
    Ο Κακλαμάνης εχέι δηλωσει ότι πρέπει να γινει το παρκινγκ και από πάνω θα φυτευθουν πάλι δένδρα.
    Προφανώς δεν τον πιστεύουν.Αλλά δεν θα μπορουσε να κάνει και κάτι για να τον πιστέψουν.

  8. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:03:48

    ΄΄ΟΧΙ ΛΟΓΙΑ ΕΡΓΑ΄΄ δεν ελεγε ο Κακλαμάνης το 2006?
    ΝΑ ΤΑ

  9. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 27/01/2009 00:04:49

    Φάκτορα,αυτό το θέμα πρέπει να το κάνεις σημαία.Αυτοί είμαστε,αυτούς τους πολιτικούς ψηφίζουμε.Πράσινο στην Αθήνα,ζωή στην ύπαιθρο.Αφιερωμένο στον πρωτοποριακό Δήμαρχο που σκύβει μόνο στα συμφέροντα.

  10. κάτοικος του κέντρου avatar
    κάτοικος του κέντρου 27/01/2009 00:06:18

    Είναι γνωστό ότι σε όλη την Ευρώπη τα κέντρα των πόλεων είναι οι καλύτερες και ακριβότερες περιοχές κατοικίας. Αναρωτιέμαι λοιπόν σε τι αποσκοπεί όλη αυτή η "συστηματική" υποβάθμιση του κέντρου της Αθήνας τον τελευταίο καιρό και η συνεχής προσπάθεια μείωσης της υποτυπώδους ποιότητας ζωής των κατοίκων του κέντρου. Έχετε καμμιά ιδέα;

  11. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:06:22

    ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ?

  12. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:08:39

    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΣΤΗΝ ΠΛ ΚΥΨΕΛΗΣ?
    ΤΙ ΛΕΤΕ ΦΙΛΟΙ?

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/01/2009 00:12:31

    Η περιοχή είναι από τις πιο πυκονκατοικημένες με παλιές πολυκατοικίες χωρίς γκαράζ και έχει άμεση ανάγκη πάρκινγκ.
    Επαναλαμβάνω ότι στο προγραμμα του είναι η επαναφυτευση δενδρων μετά το σκάψιμο του πάρκινγκ.
    Eδω όλοι θεωρούν ότι λέει ψέματα.Γιατί;

  14. licht avatar
    licht 27/01/2009 00:16:51

    @ψυχραιμια -Ρε μην χτυπιέστε! Κάθε Χριστούγεννα θα έχει ένα ωραίο μεγάλο πλαστικό δέντρο στο Σύνταγμα...

  15. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:17:10

    ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ! επαναφύτευση? ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ? ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΣΥΝΤΗΡΕΙ?

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/01/2009 00:20:08

    @odiv
    Αυτο δεν το ξέρω.Μπορεί να φυτευθουν άλλα.Το θέμα είναι ότι αλλιως δεν θα γινοταν το παρκινγκ.
    Νομιζω ότι ήταν και στο προεκλογικο προγραμμα να γινουν σε όλες τις πλατείες πάρκινγκ.

  17. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:21:46

    KAI ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ? ΤΑ ΝΕΑ που θα είναι και μικρά, πότε θα γίνουν μεγάλα όπως τα κομμένα? Ε?

  18. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:22:27

    ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΙΑΔΟΥ μιλαω

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/01/2009 00:24:27

    Αν είναι νέα θα αργησουν.Ολη η περιοχή όμως πλατεία Αμερικής - Κυψέλη με τις πολυκατοικίες του 50 και του 60 χωρίς γκαράζ είναι εφιάλτης παράνομων παρκαρισμένων αυτοκινητων που εμποδιζουν κάθε κίνηση.

  20. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:24:57

    KAI EINAI AYTH LYSH? θες μια ακόμη πλατεια ομονοιας? με ψευτικο πρασινο

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/01/2009 00:26:03

    19.
    Αυτα τα δενδρα που είναι στα διαχωριστικά των δρόμων και μεγαλώνουν γρηγορα πόσο χωμα έχουν;

  22. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:26:07

    180 αυτοκινητα θα αφορα σε μια περιοχη με χιλιαδες αμαξια

  23. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 27/01/2009 00:26:44

    Ναι όπως και η χωματερη Λιοσίων που θα γινόταν φοβερό πάρκο.

  24. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:26:56

    KAI EINAI AYTH LYSH? θες μια ακόμη πλατεια ομονοιας? με ψευτικο πρασινο. ψυχραιμια

  25. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:27:29

    ΚΑΙ ΤΟ γουδι

  26. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/01/2009 00:36:06

    @27.
    Ενταξει.Ηταν όμως στο πρόγραμμα τα πάρκινγκ σε όλες τις περιοχές με πρόβλημα.

  27. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:36:30

    to anonymous Μπράβο

  28. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:37:15

    ΨΥΧΡαΙΜΙα είσαι αφελής

  29. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:50:21

    ?

  30. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 00:51:14

    KLAthmonos

  31. κάτοικος του κέντρου avatar
    κάτοικος του κέντρου 27/01/2009 01:06:01

    ψυχραιμία
    Το πρόβλημα της έλλειψης πρασίνου στην περιοχή είναι πολύ πιο σημαντικό για τους κατοίκους της (και για όλους όσους ζουν στο Λεκανοπέδιο) απ' ότι το παρκάρισμα. Για το παρκάρισμα έχουν ήδη δοθεί λύσεις στην περιοχή. Κατ' αρχήν γκρεμίζονται οι παλιές πολυκατοικίες, χτίζονται καινούργιες που έχουν μερικές θέσεις στάθμευσης για τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων. Τα τελευταία 10 χρόνια στην περιοχή κατασκευάζονται όλο και περισσότερα πολυόροφα ιδιωτικά πάρκινγκ. Επίσης πολλοί αγοράζουν τα εδώ και χρόνια ξενοίκιαστα μαγαζιά και τα μετατρέπουν σε ιδιωτικά τους παρκινγκ. Αυτό, αν θα μπορούσε να γενικευτεί, θα ήταν η λύση για την περιοχή. Βέβαια οι λύσεις αυτές εξυπηρετούν τους κατοίκους της περιοχής και όχι τόσο τους επισκέπτες. Ας μην ξεχνάμε όμως ότι η περιοχή εξυπηρετείται από τον μεγαλύτερο αριθμό γραμμών δημοσίων συγκοινωνιών (για αυτούς που δεν έχουν αλλεργία να μπουν σε τρόλλευ "γιατί μυρίζει...." Σε κάθε περίπτωση, αν ο Δήμος είχε οικολογική συνείδηση, θα μπορούσε να αγοράσει (μετά από σχεδιασμό και όχι απρογραμμάτιστα) οικόπεδα και να τα μετατρέψει σε δημοτικά πάρκινγκ - ΑΝ ΗΘΕΛΕ... Το να καταστρέφει, έστω και ένα δέντρο από τα σπάνια της περιοχής ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ!!!!!
    Το ξέρεις ότι ο Δήμος, επειδή, λέι, δεν έχει λεφτά για να απαλλοτριώσει χώρους στην περιοχή για να τους κάνει χώρους πρασίνου, έχει συμφωνήσει με τον ΟΣΚ, να τα απαλλοτριώνει εκείνος και να τα κάνει σχολεία (!!!!). Έτσι γύρω μας χτίζονται γύρω στα 10 σχολεία, εκεί που παλιά ήταν ερειπωμένες βίλλες με τους κήπους τους, καλοκαιρινοί κινηματογράφοι, θέατρα, άχτιστα οικόπεδα. Όσο για τα σχολεία που χτίζει ο ΟΣΚ, στο κέντρο της Αθήνας, τύφλα νάχουν οι φυλακές Κορυδαλλού. Και αντί για πράσινο, πλακάκια στην αυλή.
    Δεν θέλουμε να μετακομίσουμε στα ΒΠ. Εδώ γεννηθήκαμε, εδώ περάσαμε τα νιάτα μας, εδώ είναι η ζωή μας και η δουλειά μας.

  32. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 27/01/2009 01:06:18

    ανώνυμε κάνε σχέδια για τον Δήμαρχο.Παρέα με τον Σαμαρά,υπουργό πολιτισμού,οι αλλοδαποίθα πρωτοστατήσουν στην πρωτεύουσα.Ναρκωτικά,εμπόριο σαρκός,βρεφών και μαζί με αγρότες,που οι συγγενείς τους στο κολωνάκι θέλουν τα επαρχιακά εμβάσματα δηλαδή,λάδι τσάμπα,τυρί τσάμπα,πορτοκάλια κλεμμένα από τις βόλτες στις ορεινή Κορινθία και όπου υπάρχει σαλέ.Αρα τελειώνει η αγριάδα μιας εβδομάδας και παμε για λύση.Η ΣΥΓΚΑΛΥΨΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ.

  33. Factorx avatar
    Factorx 27/01/2009 01:10:55

    @34: Υπάρχει διαθέσιμη φωτογραφία, για να μην κατεβαίνουμε στο κέντρο;

  34. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 01:11:24

    το θεμα ειναι το πρασινο.τελος

  35. anonymous avatar
    anonymous 27/01/2009 01:27:55

    Οπως απαλλοτριώνονται ακίνητα, για να γίνουν δρόμοι, γιατί κανείς στην ασφυκτιούσα Αθήνα, δεν κάνει το ίδιο για να δημιουργηθούν χώροι πρασίνου;

  36. Αριστείδης avatar
    Αριστείδης 27/01/2009 01:34:02

    Πάλι κουβέντα για τους πεθαμένους ανοίξατε;
    Αν δεν το ξέρατε μαθετέ το. Η Αθήνα είναι νεκρή εδώ και χρόνια.
    Εκτός αν το θέμα της συζήτησης είναι η προσβολή μνήμης νεκρού-ασέλγεια επί πτώματος, οπότε να συζητήσουμε σε άλλη βάση.
    Νεκρανάσταση πάντως μην περιμένετε.

  37. odiv avatar
    odiv 27/01/2009 01:35:59

    που είναι το πράσινο δήμαρχε?

  38. makos12 avatar
    makos12 27/01/2009 01:39:50

    swsto 47

  39. anonymous avatar
    anonymous 27/01/2009 01:42:25

    Αν δεν με απατά η μνήμη μου, ο κ.Κακλαμάνης είχε δηλώσει, ότι θα βρει προθυμους χορηγούς, να αγοράσουν ακίνητα στο κέντρο της Αθήνας, τα οποία θα γκρεμιζόντουσαν, ώστε να δημιουργηθούν χώροι πρασίνου.

    Εκκεντρική και πολύ ωραία ιδέα.

    Την υλοποίησή της, ας ζητήσουμε, σε ότι ο ίδιος υποσχέθηκε!

  40. makos12 avatar
    makos12 27/01/2009 01:43:42

    αλλιως καλυτερα να παει σπίτι του

  41. επωνυμως avatar
    επωνυμως 27/01/2009 01:45:22

    Είναι όπως η Ολυμπιακή πρασινάδα (από 2 εκατομμύρια δέντρα φύτεψαν 95.000 μαϊντανούς),
    η αναδάσωση της Πεντέλης,
    η αναδάσωση της Πάρνηθας,
    του Νέου Βουτσά,
    του Καλεντζίου,
    του Υμμητού,
    η ανάδειξη του Πεδίου του `Αρεως,
    του Φιλοπάπου
    και του Εθνικού Κήπου...

    ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΑΣ!

    ΧΤΙΣΤΕ ΤΟΝ ΚΑΚΛΑΜΑΝΗ ΣΤΑ ΘΕΜΕΛΙΑ!

    Βαγγέλης Στασινός

  42. maquis avatar
    maquis 27/01/2009 02:04:26

    Μην τρελενεστε. Η κοπη 44 μεγαλων δεντρων θα αντισταθμιστει με φύτευση 150 άλλων, όπως έλεγε στα media ο αντιδημαρχος (Ακριτίδης). Μαλιστα ειπε οτι μονο 12 κοπηκαν, τα άλλα ... ξεριζωθηκαν για να μεταφυτευτουν (που άραγε?). Αυτοι στον Δ.Α. έχουν ειδική πατέντα πως να μεταφυτεύεις πευκα υψους 15μ. Μετά οντως θα φυτευτουν 150 νεα δεντρα, αλλά σε μπονζάϊ. Επισης προβλεπονται και ραδικια-μπρόκολα. Τη συνταγή την εχει πάρει ο Κακλαμαν απο τον Babis Vovos. Eχει εφαρμοστει στο Θων (Αμπελοκηποι) και προκειται να ξαναγινει στον Ελαιώνα.

  43. anonymous avatar
    anonymous 27/01/2009 02:05:51

    Μην γίνεσαι δικομανής!

    Ποιό γρήγορα θα έχουν μεγαλώσει τα όποια δέντρα φυτευθούν, από την εκδίκαση της υπόθεσης!

  44. makos12 avatar
    makos12 27/01/2009 02:08:54

    53. σε ποσα χρονια?

  45. anonymous avatar
    anonymous 27/01/2009 02:12:44

    Κάτι οι αναβολές, κάτι οι απεργίες, κάτι οι αργίες, κάτι οι μακρόπνοες καταθέσεις εμπνευσμένων μαρτύρων, ...

    ....τα δέντρα θα έχουν βγάλει και καρπό!

  46. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/01/2009 02:13:03

    Ξεχάσατε και τό ΄τσιμέντωμα΄τής περιοχής γύρο απο τον Πανελλήνιο .Γ.Σ.
    Τά ιδια ειχαν γίνει και τότε.
    Ο Πρόεδρος τού Αντεναπανελλήνιου έχει καταδικαστεί για καταπάτηση χώρου αλλά παραμένει στην Ολυμπιακή επιτροπή και επίσης σέ μιά απαράδεκτη Επιτροπή Φιλάθλου Ιδιότητας.
    Ο Μινώ-ταυρος κυριαρχεί σε πληρη ατιμωρησία..........

  47. anonymous avatar
    anonymous 27/01/2009 02:16:26

    Κάτι οργανώσεις τύπου γκρινπις, γιατί δεν πρωτοστατούν σε πρωτοβουλίες για περισσότερο πράσινο στο κέντρο της Αθήνας;

  48. βαρεθηκα avatar
    βαρεθηκα 27/01/2009 03:10:09

    @Ψυχραιμια: δεντρακια θα ξαναφυτρωσουνε οπως ξαναφυτρωσανε απεναντι απο το Παιδων.

  49. κατοικος αθηνων avatar
    κατοικος αθηνων 27/01/2009 03:25:22

    ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙΤΕ Κ.ΔΗΜΑΡΧΕ για την τιμη της αξιοπρεπειας σας. ΔΕΝ ΚΑΝΑΤΕ ΤΟ ΤΣΙΜΕΝΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΣΙΜΕΝΤΟ.

  50. κατοικος αθηνων avatar
    κατοικος αθηνων 27/01/2009 03:28:56

    κατω ΄΄τα χερια΄΄ απο το αλσος παγκρατιου

  51. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/01/2009 07:31:12

    όλη η Αθήνα και το λεκανοπέδιο είναι ένα αδιέξοδο, όχι διαφορετικό από τα υπόλοιπα Ελληνικά αδιέξοδα. Στριμωχνόμαστε σαν τα ποντίκια. Το κέντρο είναι πεθαμένο, κατάλληλο μόνο για τις σημερινές άθλιες καταστάσεις. Θα μπεί συγκοινωνία? Χα. Γκρέμισμα θέλει και από την αρχή. Αλλά μάθαμε ότι χρειάζονται δρόμοι, πρόσβαση και ελευθεροι χώροι? Όχι βέβαια...

    Η Κυψέλη μεταφέρθηκε στο Ψυχικό και από εκεί στην Κηφισιά και από εκεί θα πάει και στην Εκάλη και από εκεί...

    Είμστε ανεγκέφαλοι. Με τους συντελεστές και την πολεοδομία, όλα πολυκατοικιούλες. Όλες οι δυτικές πόλεις και τα άθλια γκεττο Λονδίνου και Νέας Υόρκης αναβαθμίστηκαν και ανάσαναν. Μόνο σε αυτόν το τόπο όλα υποβαθμίζονται, θύματα των εργολαβίσκων και των ηλιθίων που θέλουν να βγάλουν 10 τμ παραπάνω και να βασίζονται ότι θα παρκάρουν στην διπλανή αλάνα, με τα σκουπίδια στην πόρτα του γείτονα.

    Κοιτάξτε έξω από την πόρτα σας, εκει που μένετε. Το έχετε συνηθίσει, δεν σας ξενιζει, νομίζετε ότι έτσι είναι... Αμ δε... μόνο στον τρίτο κόσμο.

  52. KaryID avatar
    KaryID 27/01/2009 09:29:13

    @10:
    Αποσκοπεί σε "βελούδινη αθηνοκάθαρση" αν μπορώ να χρησιμοποιήσω έναν αδόκιμο όρο, αυτό που ίσως σκέπτεσαι και εσύ.
    "Απαλλοτριώσεις", "συστηματική εκδίωξη" των κατοίκων ("φυγή" προς την Ανατολική Αττική-Μεσόγεια, όπου φυσικά περιμένουν τα δεκάδες χιλιάδες απούλητα νεόδμητα διαμερίσματα), υποβάθμιση, εγκατάλειψη, πολυκατοικίες που καταρρέουν, εξαγορά οικοδομικών τετραγώνων σε εξευτελιστικές τιμές και ...
    ΙΔΟΥ οι νέες μακέτες του κέντρου της μητρόπολης ω Αθηναίοι ...

  53. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/01/2009 09:46:31

    Είναι το πεύκο αιώνια αξία; Δεν θα ξεραθεί κάποτε; Αυτό είναι που με προβληματίζει εμένα.

    Ζούμε σε αστικό περιβάλλον και αυτό δεν πρέπει να το ξεχνούμε. Καλώς ή κακώς, πρέπει να μετακινούμαστε για πολλούς και διάφορους λόγους. Η χρήση ΜΜΜ είναι μια διέξοδος, αλλά δεν εξυπηρετεί πάντοτε. Θέλεις να πας στα γρήγορα σε έναν γιατρό, θέλεις να αγοράσεις κάτι συγκεκριμένο από ένα κατάστημα της περιοχής και δεν μπορείς να το κουβαλάς μέσα στο λεωφορείο, θέλεις να πάρεις το παιδί σου από το φροντιστήριο ή το κολυμβητήριο, όπως και να το κάνουμε υπάρχουν χίλιοι λόγοι που σε αναγκάζουν να χρησιμοποιήσεις ΙΧ και όχι ΜΜΜ. Εγώ κατεβαίνω στο κέντρο σχεδόν πάντοτε με ΜΜΜ, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που δεν γίνεται.

    Ο οικολογικός φονταμενταλισμός δεν έχει διαφορά με όλους τους άλλους. Αν είναι από πάνω να γίνει τσιμέντο και να μην φυτευθούν θαμνώδη φυτά, να καταλάβω τις αντιδράσεις. Να ζητηθεί μελέτη που να αποδεικνύει ότι θα γίνει πράγματι πράσινο και όχι τσιμέντο από πάνω. Αλλά μέχρι εκεί. Δεν έχει το πεύκο απόλυτη αξία. Το πράσινο το θέλουμε. Αλλά ζούμε σε αστικό περιβάλλον, να μην το ξεχνούμε, και αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν πάρα πολλά για να γίνουν σε επίπεδο υποδομής, με πρώτο το πάρκινγκ.

    Επώνυμος (άλλος είναι ο Επωνύμως).

  54. aigialeia avatar
    aigialeia 27/01/2009 09:54:25

    Η νοοτροπία και η αισθητική του κ. Κακλαμάνη του επιτρέπει να προστατεύει μόνο πλαστικά δένδρα. Εξάλλου το περιβάλλον σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί προτεραιότητα των στελεχών της ΝΔ και το έχουν αποδείξει με κάθε δυνατό τρόπο. ΤΣΙΜΕΝΤΟ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΜΑΤ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ...

  55. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 27/01/2009 10:10:02

    ο κακλαμανης θα μεινει στην ιστορια ως ο δήμαρχος της πολιτικής πουστιάς*, που ξερίζωσε δέντρα σαν κλεφτης στο σκοταδι, στην πλεόν τσιμεντοκρατούμενη πρωτεύουσα της υφηλίου, και έριξε χημικά σε πολίτες που προσπάθησαν να τον εμποδίσουν, σε πλήρη αρμονία με τις επιταγές των κραταιών babis vovos και σια.

    *με την καλή έννοια

  56. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 27/01/2009 10:21:58

    ...και πάρτε μια γεύση απο το εγγυς μέλλον, όπου ακουκουωτοι πολιτες ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ, στηνουν οδοφραγματα και παλευουν με τα ΜΑΤ της ολιγαρχιας για ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ

  57. patos avatar
    patos 27/01/2009 10:31:39

    www.skai.gr/master_story.php?id=108660
    "...
    Σημειώνεται ότι η Δευτεροβάθμια Επιτροπή Αρχιτεκτονικού Ελέγχου της νομαρχίας Αθηνών, ήταν κατηγορηματικά αντίθετη με την κοπή των δέντρων.

    Όπως δήλωσε στο ΣΚΑΪ ο τακτικός εκπρόσωπος του Τεχνικού Επιμελητηρίου στην Επιτροπή, Θεόδωρος Σεραφείδης εφόσον δεν ακολουθούνται οι αποφάσεις μας, η επιτροπή δεν έχει κανέναν λόγο ύπαρξης. "Δεν είμαστε γλάστρες κανενός" σημείωσε χαρακτηριστικά.
    ..."

  58. iremos avatar
    iremos 27/01/2009 10:38:54

    τα δέντρα δεν φερνουν λεφτά!

  59. KaryID avatar
    KaryID 27/01/2009 11:03:15

    Προς πληροφόρησή σας: οι δήμοι όταν θέλουν να ΚΟΨΟΥΝ πεύκα το κάνουν πάντα το δεκαπενταύγουστο (έχω πικρή προσωπική πείρα), όταν είναι άδεια η Αθήνα, Κυριακές χαράματα, ξημερώματα πρωτοχρονιάς, Χριστούγεννα κλπ.

    Τη μέθοδο την ξεπατίκωσαν από αυτούς που ρίχνουν πλάκα για αυθαίρετο στα Μεσόγεια στις 2 και στις 3 το πρωί (με την κατάλληλη προστατευτική επίσημη και ανεπίσημη συνοδεία πάντα ...)

  60. μούτρο avatar
    μούτρο 27/01/2009 11:07:43

    οπως είπε ο ψυχραιμία ,ψυχραιμία...και να αποσυμφορηθούν οι δρόμοι θέλουμε και να μην φτιάξει το πάρκινγκ γιατί θα κοπούνε δέντρα...

    ε δε γίνονται και τα δύο τι να κάνουμε,διαλέγετε και παίρνετε

    αλλά όρεξη να’χουμε να κάνουμε τον Τσέ,άλλο Λατινινκή Αμερική και άλλο πλατεία Αμερικής

  61. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 27/01/2009 11:15:18

    Έφοδο στις γειτονιές, παρέα με κρανοφόρους και με προτεταμένα γκλομπς και συσκευές εκτόξευσης χημικών, πριν καν χαράξει η μέρα κάνουν μόνο οι σύγχρονοι θιασώτες των γερμανοτσολιάδων της Κατοχής.
    Απορώ όμως που δεν βγήκε κανείς να καταγγείλει και πάλι τον ΣΥΡΙΖΑ για τα δέντρα που κόπηκαν.
    Πως σας ξέφυγε ωρέ λεβέντες, απολιφάδια του ΑΝΤΙ, αυτή η πλευρά της "ενημέρωσης" που πουλάτε;

  62. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/01/2009 11:15:52

    Να σκεφθούμε μόνον μήπως το κάνουν σε περιόδους και ώρες που είναι έρημοι οι δρόμοι και δεν θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα αν κλείσει η κυκλοφορία για να πέσει το πεύκο. Δεν αποκλείω να το κάνουν για να μην τους δουν, αλλά πιο πιθανό μου φαίνεται να το κάνουν για να κλείσουν την κυκλοφορία σε ώρες μη αιχμής.

    Υπάρχει πολύς κόσμος που έχει σκοτωθεί κατεβαίνοντας από τα πεζοδρόμια για να αποφύγει τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Αυτούς τους λαμβάνουμε υπόψη μας; Δεν είναι όμορφη η ζωή μας χωρίς πράσινο, αλλά η στάθμευση είναι ζωτικής σημασίας για τη ζωή στην πόλη. Ας κρατήσουμε μια ισορροπία βρε παιδιά. Δεν γίνεται και πράσινο να έχουμε και πάρκινγκ να έχουμε; Χάλασε ο κόσμος αν δεν είναι πεύκα; Επαναλαμβάνω την ερώτησή μου: έχει το πεύκο απόλυτη αξία; Κάποτε δεν θα ξεραθεί κι αυτό;

  63. KaryID avatar
    KaryID 27/01/2009 11:30:19

    Δεν υπάρχουν πεύκα στην πυκνοκατοικημένη Αθήνα πια, επομένως δεν τίθεται θέμα παρεμπόδισης της κυκλοφορίας.
    Τα πεύκα και τα δέντρα οι δήμοι τα κόβουν στις περιαστικές περιοχές και πιο έξω (ρυμοτομία, απαλλοτριώσεις), εκεί που κάποτε ήταν η "εξοχή". Δεν παρεμποδίζεται σοβαρά η κυκλοφορία.

    Το συγκεκριμένο τετράγωνο πρέπει να ήταν ένα από τα ελάχιστα με πεύκα στην καρδιά της Αθήνας, στην παλιά ωραία αυτή αστική συνοικία ...

    Η ζωή μας χωρίς πράσινο είναι ανθυγιεινή, δεν είναι θέμα αισθητικής.

  64. patos avatar
    patos 27/01/2009 12:28:05

    @ 71 & 73
    υπάρχουν και ειδικοί για αυτά τα θέματα, υπάρχουν και οι μάρτυρες επι τόπου, που όπως και ο δήμαρχος και οι εργολάβοι, έτσι κι εσείς αγνοείτε, δεν απαντάτε στις θέσεις τους οπότε λογικό είναι να λέτε άλλα αντ' άλλων.
    Αν μιλάμε για παρκινγκ και για δέντρα, να πώ οτι το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Αντίθετα μπορούν να συνυπάρχουν. Εκτός κι αν μιλάμε όμως για εργολαβίες και πολιτικές αποφάσεις και το μασκάρουμε με λογικές σαν αυτές της τηλεόρασης. Δηλαδή, καμία σχέση με σχεδιασμό, λύση αναγκών και καλυτέρευση αστικού περιβάλλοντος.

    Η παρουσίαση του θέματος στο παραπάνω ποστ του antinews, είναι ελλειπής, αν τη συγκρίνει κανείς με άλλες δημοσιογραφικά διαχειρισμένες ειδήσεις.

  65. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 27/01/2009 12:43:56

    Το πρώτυπο της μεγαλούπολης είναι η πόλις δίχως δέντρα. Το μπετοποιημένο περιβάλλον αποτελεί το κοτέτσι του φθισικού ανθρωπάκου. Αυτός ακόμη διατηρεί ένα κατάλοιπο στύσης, όταν αντκρύζει καταναλωτικά σκουπίδια. Και τα επιχειρήματα με τη σέσουλα. Το υπό εκπόνηση Υπουργείο Αγάπης του μεγάλου αδελφού, θα έχει και κήπο. Με φωτογραφίες δέντρων.
    Κερδισμένες για μια ακόμη φορά οι πολυεθνικές, που θα πουλάνε οξυγόνο μέσα σε κονσέρβα.
    Ο ανώνυμος στο σχόλιο 10 ρωτάει γιατί. Αυτά όμως έχουν καταγραφεί εδώ και χρόνια. Το 1990 είδα επί δημαρχίας Έβερτ στο πάρκο απέναντι στον Ευαγγελισμό διπλα ακριβώς στο δρόμο και πριν τη μεγάλη στάση των λεοφορείων στη γωνία στημένο ένα άγαλμα ως μεγάλη μεταλική κούκλα βουντού. Ένα σώμα με κομένο κεφάλι και μπηγμένα τεράστια καρφιά και βελόνες μέσα του. (Με τα έργα του μετρό αυτό προφανώς μεταφέρθηκε στο θυσιαστήριο κάποιας στοάς).
    Το μίσος των ανθελληνικών κυκλωμάτων είναι μίσος ενάντια στον πολιτισμό γενικά. Όσο αφορά τον πολιτισμό η κωρωνίδα του λέγεται ΑΘΗΝΑ. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται αυτό να το αιτιολογήσω. Οι πρόσφατες κυβερνήσεις έχουν δεσμευτεί για δυο πράγματα απέναντι στα ανθελληνικά κυκλώματα.
    1. Διάδοση των σκληρών ναρκωτικών με όλα τα υπάρχοντα αθέμιτα μέσα. (Χρόνια πολλά και στον σύμβουλο του πρωθυπουργού κ. Κεφαλο(ακεφαλο)γιάννη που έχει τα γεννέθλιά του μετά τεσεράμυσι μήνες).
    2. Πολεοδομική και οικολογική καταστροφή της Αθήνας.
    Φυσικά όλες η μεγαλοπόλεις πάσχουν οικολογικά. Στην περίπτωση όμως των Αθηνών, η απροκάλυπτη επίθεση ενάντια στην πόλη γίνεται με πρωτοφανές μένος. Μήπως έχετε ακουσει τίποτε για το Χάιντ Παρκ στο Λονδίνο; Για το Τίεργκάρντεν στο Βερολίνο; Γιατ τα μεγάλα πάρκα στο Παρίσι και τη Ρώμη; Μένω στο Βερολίνο σε λαϊκή συνοικία. Σε πολύ μικρή απόσταση από το σπίτι μου βρίσκονται τρία πάρκα.
    Για να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους: Οι ιθύνοντες προωθούν το απάνθρωπο προγραμμά τους. Στόχος τους δεν είναι μόνο η Ιερή Πόλις αλλά και οι σύγχρονοι κάτοικοί της, που μετρέπονται σε τρωγλοδύτες με μεταλλαγμένο γενετικό κώδικα του μεγάλου αδελφού. Η ευθήνη των ιδίων είναι όμως τεράστια. Το πόπολο συνοδηπορεί. Η νοοτροπία του είναι ο φετιχισμός του μπετόν. Δώστε του μπετόν και πάρτε τα όλα.
    ΚΑΙ ΕΔΩ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΜΕΤΑΝΟΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.
    ΜΕΤΑΡΕΨΤΕ ΤΙΣ ΤΑΡΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ ΤΩΝ ΣΠΙΤΙΩΝ ΣΕ ΚΗΠΟΥΣ. ΓΕΜΙΣΤΕ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΦΥΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ. ΤΑ ΦΥΤΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΑΛΛΑ ΔΙΑΣΠΟΥΝ ΤΗ ΜΟΛΥΝΣΗ.
    ΑΠΟΔΕΙΞΤΕ ΣΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΣΑΣ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΓΙΝΕΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΜΙΜΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ.
    Δεν είναι μόνο η διατροφή και οι καθημερινές συνήθειες που παρασκευάζουν κανιβαλάκια για το Σόρος. Η μόλυνση δεν μολύνει μόνο τα σώματα.

  66. zapata avatar
    zapata 27/01/2009 12:46:39

    Βρε 7@6 4 τόνους ανά τετραγωνικό μέτρο πρέπει να σηκώνει η οροφή η του πάρκινγκ για να κρατήσει τόνους χώμα και 150 δέντρα. .. Ξέρεις κανένα μηχανικό που να βάλει την υπογραφούλα του να γίνει τέτοιο έργο? Από την άλλη μιας και θες αντίλογο δεν έχεις δει τι ωραία πάρκα έφτιαξαν πάνω από τα γκαράζ στην πλατεία Κάνιγγος και στην πλατεία Αιγύπτου? Χαίρομαι να περπατώ εκεί...

  67. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 27/01/2009 12:49:12

    Διαβάστε περί της διαπλοκής ΒΩΒΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΑΡΧΟΥ

  68. Factorx avatar
    Factorx 27/01/2009 12:58:44

    Πορεία προς το δημαρχείο της Αθήνας στην Κοτζιά, προγραμματίζουν σήμερα κάτοικοι που αντιτίθενται στην κοπή δέντρων από το Δήμο, σε πάρκο στη συμβολή Πατησίων και Κύπρου.

  69. Decay avatar
    Decay 27/01/2009 13:08:25

    @ 77 Μποτίλια,

    Ενδιαφέροντα όλα αυτά, αλλά τί ψάχνεις, οι περισσότεροι προτιμούν τις εύκολες λύσεις.
    Κοινώς μόνο οι άλλοι φταίνε.

    Και μη ξεχνάμε, υπάρχουν πάντα οι "μπροστάρηδες" έτοιμοι να χειραγωγήσουν οτιδήποτε αγνό και δημιουργικό.


    Συμφωνώ, μόλυνση δεν μολύνει μόνο τα σώματα, έχει ήδη διαφθείρει το πνεύμα...

    ΥΓ

    Το θυμάσαι το "Ένα ακόμη γρανάζι της μηχανής του πολέμου ενάντια στην Τρομοκρατία?"

    Άλλαξα γνώμη μόλις γνώρισα τους Γερμανόφωνους Ιεχωβάδες που εισέβαλαν στο Αντί.

    Νάσαι καλά, και άν διαφωνούμε, μην το παίρνεις κατάκαρδα.

  70. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 27/01/2009 13:19:04

    Γυφτοι θαναι η εβραιοι η ο κυριος κανεις. Η οπως θα ελεγε και ο φιλος και παντα οξυνους decay "πρακτωρες ειναι ολοι τους. Ρουφιανοι και βαλτοι εγκαθετοι"

  71. Decay avatar
    Decay 27/01/2009 13:28:12

    @ 85 Αρχίδαμος
    Άσε, σε μαθαμε και σένα...
    Μια ανασκόπηση στις θέσεις σου- πέντε μέρες τώρα- τα εξηγεί όλα...

  72. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 27/01/2009 13:54:04

    @decay
    Η διαφωνία είναι μια από τις αρχές της φιλίας. Και είναι το τελευταίο που αξίζει να παίρνουμε κατάκαρδα. Αντίθετα έχω δηλώσει με έμφαση, ότι η παρουσία όλων ανεξαιρέτως των φίλων στα σχόλια, δεν αποτελεί μόνο χαρά, αλλά και ελπίδα. Γιατί μόνο ο διάλογος μπορεί να οικοδομήσει. Εξ άλλου η συμμετοχή και μόνο κάποιου εδώ, τον καθιστά για μένα πρόσωπο άξιο προσοχής.
    Το γεγονός ότι διαφωνήσαμε κάποιες φορές, εκτός του ότι είναι φυσικό, δεν μπορεί να αποτελέσει λόγο να μην εκτιμώ την προσφορά σου στα σχόλια.
    Αλλά... τέτοιος που είμαι καλά κάνεις και μου τα ρίχνεις πότε, πότε.
    Ας δούμε όμως και όλους τους άλλους δυναμικά.
    Καλή συνέχεια αδελφέ.

  73. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 27/01/2009 14:21:10

    να πανε κουκουλοφοροι να πεταξουν μολοτωφ στα ΜΑΤ και να καψουν τα πευκα.

    τι αγχωνεστε??


    ΠΠ

  74. anonymous avatar
    anonymous 27/01/2009 15:08:41

    Οι εισαγώμενοι κουκουλοφόροι, δουλειά ψάχνουν.

    Δεν έχετε, παρά να τους την προσφέρετε! Ετσι κι αλλιώς, άλλοι τους πληρώνουν!

    Που είπατε, ότι διαδηλώνετε σήμερα;

  75. anonymous avatar
    anonymous 27/01/2009 15:23:25

    θενκσ

  76. Aurora avatar
    Aurora 27/01/2009 16:11:03

    Παρομοιο φαινομενο υλοτομησης σε παροχθιους χωρους και υδροφορες κοιτες ποταμων και χειμμαρων ειχαμε στα προεορτια του χειμωνα απο κατοικους των περιοχων, οι οποιοι λογω υψηλοτιμων καυσιμων επιστρεφουν σε πρωτογονα μεσα ενεργειας, κατακρεουργωντας τη φυση.
    Εξαλλου οι συγκεκριμενοι φυσικοι υδατινοι ποροι απεχουν της κτηματολογικης καταγραφικης καμπανιας, λογω απουσιας ιδιοκτητων.

  77. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 27/01/2009 17:08:29

    o makaritis Odiseas prin 15 hronia ipologise oti i thermokrasia stin Athina logo tsimentou ke asfaltou itan 5 C pano apo to kanoniko tora fantazome prepi alous 2-3 bathmous prostethike ine na mas klene i rengies stis Megalopolis arxeopteryx esi ta ehis bubunise ta edo ta stihia .

  78. "Κόκκινος Πάνος" το πιό σύντομο ανέκδοτο 2 λέξεων avatar
    "Κόκκινος Πάνος" το πιό σύντομο ανέκδοτο 2 λέξεων 27/01/2009 17:19:18

    @ 92
    Σε Ευρωπαικές πόλεις πώς φτιάχνουν πάρκινγκ και έχουν και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΑΣΙΝΟ; Μάγοι είναι;
    Να ΕΙΣΑΓΟΥΝ από εκεί τεχνογνωσία και ΠΟΛΙΤΙΚΗ, όχι απο το Κάιρο και τη Μπουζουμπούρα. Δεν χρειάζεται να έχει κανείς IQ πάνω από 80, αρκεί IQ κατισκιού για να αντιγράψεις τη Στουτγκάρδη ή το Μπορντώ!
    Κακα-μάνηδες - Σαντάμηδες, τι περιμένεις. Κοτο-πόνηροι δεξιοί. Άς όψονται οι πλαγιοφύλακες αριστεροί πουστηρίζουν τη ΝΔ.

  79. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2009 17:26:37

    Το παρκάκι αυτό για το οποίο "κάτοικοι της περιοχής" διαμαρτύρονται, είναι χρόνια εγκατελειμένο και σε αυτό πηγαίνουν οι "φιλόζωοι" για να αφήνουν εκεί τα ζωντανά τους τα κόπρανά τους. Τυγχάνει να γνωρίζω για ποιο πάρκο είναι αυτο και πραγματικά είναι ευχάριστο το ότι επιτέλους ο δήμος πήρε πρωτοβουλία ώστε να γίνει parking αλλά και αναβάθμιση αυτής της μικρής παρατημένης περιοχής. Μίλησα με κάτοικο της περιοχής και μου είπε πως η κίνηση του δήμου είναι αποδεκτή στην περιοχή. Για αυτούς που διαμαρτύρονται μου είπε πως είναι άσχετοι και δεν τους γνωρίζουν εκεί.
    Για όλους αυτούς που διαμαρτύρονται και διαρυγβύουν τα ιμάτιά τους συστήνεται να μετοικήσουν στην περιοχή και έκτοτε να εκφράζουν την γνώμη τους. Αυτόκλητους σωτήρες δεν χρειάζεται κανένας. Ειδικά αυτούς που νομίζουν ότι είναι και πεφωτισμένοι, τρομάρα τους.

  80. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2009 17:26:53

    Το παρκάκι αυτό για το οποίο "κάτοικοι της περιοχής" διαμαρτύρονται, είναι χρόνια εγκατελειμένο και σε αυτό πηγαίνουν οι "φιλόζωοι" για να αφήνουν εκεί τα ζωντανά τους τα κόπρανά τους. Τυγχάνει να γνωρίζω για ποιο πάρκο είναι αυτο και πραγματικά είναι ευχάριστο το ότι επιτέλους ο δήμος πήρε πρωτοβουλία ώστε να γίνει parking αλλά και αναβάθμιση αυτής της μικρής παρατημένης περιοχής. Μίλησα με κάτοικο της περιοχής και μου είπε πως η κίνηση του δήμου είναι αποδεκτή στην περιοχή. Για αυτούς που διαμαρτύρονται μου είπε πως είναι άσχετοι και δεν τους γνωρίζουν εκεί.
    Για όλους αυτούς που διαμαρτύρονται και διαρυγνύουν τα ιμάτιά τους συστήνεται να μετοικήσουν στην περιοχή και έκτοτε να εκφράζουν την γνώμη τους. Αυτόκλητους σωτήρες δεν χρειάζεται κανένας. Ειδικά αυτούς που νομίζουν ότι είναι και πεφωτισμένοι, τρομάρα τους.

  81. toml avatar
    toml 27/01/2009 18:05:23

    αποδεκτή από την γειτονιά; Και τότε γιατί πήγαν στις 4 το πρωί με τα ΜΑΤ ρε παλληκάρι;Για ν απροσταεύσουν ποιόν πηγαν τα ΜΑΤ; Λοιπόν για τους πάσχοντες από πνευματικό aids που πραγματικά πιστέυουν πως θα φυτευτούν εκ νέου δένδρα- πάνω στο τσιμέντο- τι να πω ; Περαστικα΄και έχουν όλη μου την συμπάθεια...Για δε τους άλλους που εκτελούν διατεταγμένη τπηρεσία υπερ του Δημιάρχου Αθηνών κρίμα ο μισθός σας...

  82. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 27/01/2009 18:36:27

    ήμουν σήμερα στη γειτονιά κντά αστο πα΄ρκο. ένας κολλητός μένει εκεί απο αυτούς που πήγαν στη διαδήλωση και στο πάλεμα με τα ΜΑΤ. οι περισσότεροι κάτοικοι εκεί είναι μαντρωμένμοι στα σπίτια τους, και μερικές φορές οταν θέλουν να ξεσκάσουν βγαίνανε για λίγο ήλιο στο παρκάκι. είχαν προπολλού πει στο δήμο οτι δεν ηθελαν καμια κίνηση γκαραζ στην περιοχή, ούτως η αλλως οι 180 θέσεις πα΄ρκινγκ ήταν και λιγες, και δεν θα μπορούσαν κα΄τοικοι με το βαλάντιο που διαθέτουν στην κυψέλη, να πληρώνουν μηνιαίως για να το παρκάρουν εκεί.
    Τους αγνόησαν πλήρως. Συννενοήθηκαν, συνεβρέθησαν χθες το πρωί, και οπως μου λεει ο φίλος (καθηγητης σε ανωτατη σχολή, με έγκριτες δημοσιέυσεις) η συντριπτική πλειοψηφία των κατοίκων είναι πυρ και μανία με τον εραστή της βωβωλιάδας, κακλαμάνη.

    Λέω αλήθεια ή όχι;

  83. κάστορας avatar
    κάστορας 27/01/2009 18:39:24

    Η αρχιτεκτονική μορφή μιας πόλης είναι πολιτική απόφαση!

    Οι πόλεις χωρίς κύτταρα, πλατείες και κέντρα συνδιαλλαγής είναι πολιτική απόφαση.

    Αμά δε βλέπεις τον άλλο και δεν μπορείς να τον ακούσεις, μόνο τον ευτό σου έχεις και μόνο αυτόν θα σκέπτεσαι!

    Πολίτες που δεν μπορούν να έρθουν σε ζωντανή επαφή, να συνδιαλλαγούν με ρεαλιστικούς όρους της καθημερινότητας και να ενημερωθούν άμεσα, ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΩΣ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΘΟΥΝ.

    Σε αυτό το πλαίσιο πάντα θα βρεθεί κάποιος γίγας της πολιτικής και της διανόησης, να κονομήσει από τον Μπομπ τον πάστορα η τον Βωβό τον μάστορα (που να του καεί το IPod).

  84. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 27/01/2009 18:40:04

    90
    δεν χρειάζεται να είσα τοσο φοβισμένος για τον αριθμό των πολιτών που είναι έτοιμοι να ανατρέψουν το σύστημα που σε πληρώνει.

    Είναι πράγματι εατοντάδες χιλιάδες!

    απλά παραιτήσου απο το κόμμα της διαπλοκής και των νταβαδων που υπηρετείς, και όλα καλά!

  85. βαγγέλης avatar
    βαγγέλης 27/01/2009 18:49:46

    @92 με πρόλαβες. Το σχέδιο είναι γνωστό εδώ και πάρα πολύ καιρό. Η δεύτερη - τροποποιημένη - μελέτη εγκεκριμένη από την Επιτροπή Αρχιτεκτονικού Ελέγχου και όλες οι απαραίτητες άδειες νόμιμες. Αυτοί που φωνάζουν είναι είτε οι 20-30 βολεμένοι που τους χαλάνε το ιδιωτικό πάρκινγκ (για δείτε προσεχτικά τις φωτογραφίες που κυκλοφορούν και θα καταλάβετε) και τώρα - τι συμφορά!! - μπορεί να βρίσκουμε και οι υπόλοιποι να παρκάρουμε επιτέλους, είτε όλοι αυτοί οι "οικολόγοι" που ξεσηκώνονται για να σώσουν κορμοράνους στο Βοτανικό (!!??) και νερατζιές στο Κολωνάκι. Παρεπιπτόντως, τι γνώμη έχουν τώρα όλοι αυτοί για την Κανάρη;;;

  86. anonymous avatar
    anonymous 27/01/2009 18:55:15

    @101
    Xχαράλαμπε

    Αλλού οι μαγκιές.
    Οι "αυθόρμητοι πολίτες" καίνε την Αθήνα;
    ή,
    Μήπως εσύ οργανώνεις αυτές τις εισαγώμενες ορδές ατάκτων τοιχοδιωκτών;

    Μάλλον δεν μπορείς να ξεχωρήσεις τον "εξεγερμένο Αθηναίο" από τον "πληρωμένο κουκουλοφόρο"!
    Είναι θέμα πολιτισμού κι αυτό!

  87. οτιναναι avatar
    οτιναναι 27/01/2009 19:19:05

    Εσκασε μυτη ο "εθνικος κορμος", σε πληρωμενη υπηρεσια να εξηγησει γιατι οι κατοικοι, σορι οι "κατοικοι", ειναι κομπεξικοι, κουκουλοφοροι και του Συριζα. 300 δεντρα θα φυτεψει η δημαρχαρα αποπανω απο το τετραορωφο, ε?

    Αι στα κομματια μυγοχεσματα..

  88. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/01/2009 19:31:51

    Ρε παιδιά, εγώ βλέπω από τις αναρτήσεις ότι μπορεί και πάργκινγκ να γίνει και πράσινο να υπάρχει. Άρα το θέμα είναι απλώς να υλοποιηθεί αυτή η ιστορία με το σωστό τρόπο, δηλαδή να μην είναι το θέμα μια απάτη που να πουλήσουν φούμάρα τώρα για δήθεν πράσινο απο΄πάνω και τελικά να κάνουν τσιμέντο. Αυτό είναι όλο. Αν ξεκινάμε με τη λογική ότι "σίγουρα λένε ψέματα", τότε είμαστε όλοι για κλάματα. Ας ξεκινήσουμε με τη λογική ότι "μπορεί να λένε ψέματα, γι' αυτό να διασφαλιστούμε, όσοι αμφιβάλλουμε". Ε, ας διασφαλιστούμε λοιπόν. Να πούμε ότι το πράσινο θα είναι προϋπόθεση για την άδεια λειτουργίας του πάρκινγκ και να βάλουμε τον Κακλαμάνη να πάρει απόφαση το Δημοτικό Συμβούλιο ότι θα ανακληθεί η άδεια του πάρκινγκ αν τυχόν και δεν υλοποιηθούν οι εξαγγελίες για πράσινο πάνω από το πάρκινγκ.

    Αν γίνουν όλα αυτά είμαστε ευχαριστημένοι; Δεν είναι ρητορικό το ερώτημα, ρωτάω για να μου απαντήσετε.

  89. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 27/01/2009 19:47:40

    Επώνυμε

    τι θα φυτρώσει πάνω απο....μπετόν ταράτσα γκαραζ???????
    Αιωνόβια δέντρα;;;;;;;;;η γκαζόν και θαμνοι καλωπισμού????????

  90. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 27/01/2009 19:48:02

    104

    καλα καλα, η τεχνική είναι γνωστή. και δεν ειναι”μαγκια” . ειναι μια πραγματικοτητα που οσο κι αν μπαίνεις κατω απο το παπλωμα του κομματος σου και του νταβατζη του, ερχεται!

    ΠΟΙΟΣ ΠΕΤΟΥΣΕ ΣΗΜΕΡΑ ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙΑ ΣΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΙΔΗ? ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ?

    Βαγγέλης (βωβε) ειναι αναξιο απαντησεως το σχολιο σου

    www(DOT)tvxs(DOT)gr/v4034

    ΕΝΑ ΒΙΝΕΑΚΙ ΑΞΙΖΕΙ ΟΣΟ 1000 ΕΓΚΑΘΕΤΟΙ ΤΩΝ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΩΝ!

  91. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/01/2009 20:08:18

    Χαράλαμπε, είδα εδώ ότι λέει ο Κακλ. ότι θα γίνει δύο μέτρα χώμα πάνω από τα τσιμέντα που από πάνω μπορούν να μπουν από πάνω και δέντρα και όχι μόνο θαμνώδη φυτά.

    Εγώ για να πειστώ ότι είναι έτσι, θέλω:

    1) Γνωμάτευση ανεξάρτητου πραγματογνώμονα γεωπόνου ότι μπορεί να "σηκώσει" δέντρα τα δυο μέτρα χώμα.

    2) Γνωμάτευση ανεξάρτητου πραγματογνώμονα πολιτικού μηχανικού ότι μπορεί τεχνικά να επιτευχθεί να μην σπάσουν τα τσιμέντα από τις ρίζες των δέντρων (για να μην μας το περάσουν για επιχείρημα τελευταία στιγμή και το ανατρέψουν).

    3) Απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου ότι το πάρκινγκ θα πάρει άδεια λειτουργίας ΜΟΝΟΝ αν τηρηθεί το πρόγραμμα πρασίνου που μας λένε ότι συνοδεύει το έργο και ότι γκρεμίζεται και ξαναγίνεται πάρκο, χωρίς να λειτουργήσει.

    Με αυτά εμένα καλύπτονται όλες οι οικολογικές μου ανησχυσίες. ΑΝ είναι έτσι. Επαναλαμβάνω, ΑΝ. Εσείς τι λέτε για αυτά; Καλύπτεται η δική σας οικολογική συνείδηση;

  92. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 27/01/2009 20:17:35

    ο τυπος ηταν φανατικος υποστηρικτης μιας ΠΑΡΑΝΟΜΟΥ αναπλασης, οπως αποφασισε το ΣτΕ. Αντι να θελει πρασινο σε τοσα στρέμματα, ενα μαμημενο παρκο δηλ σε αυτη την πόλη, ηθελε Εμπορικο Κεντρο!!, και ηταν μαλιστα κια φανατισμενος9οταν μιλα το χρημα...)δηλ κανει μπαμ!

    επίσης, ξερεις πολλους που μενουν κυψελη και θα μπορουν να πληρωνουν 100 ευρω το μηνα για να παρκαρουν τα ΙΧ?

  93. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/01/2009 20:29:37

    Αν κάποιοι (όσοι) που μπορούν να πληρώνουν 100 ευρώ το μήνα για να παρκάρουν το ΙΧ, το κάνουν, τότε θα απελευθερωθούν αντίστοιχες θέσεις για όσους δεν μπορούν να το πληρώνουν. Επίσης, θα το πληρώνουν οι επισκέπτες της περιοχής, που δεν θα είναι σε φάση να ψάχνουν για παρκινγκ κάνα τέταρτο, όπως θα κάνει ο κάτοικος. Που επίσης θα ξέρει ποιες ώρες είναι καλές για να βρει πάρκινγκ.

    Το θέμα μας όμως δεν είναι αν χρειάζεται το πάρκινγκ. Νομίζω ότι αυτό δεν αμφσιβητείται, ότι χρειάζεται. Το θέμα μας είναι τι κάνουμε με το πράσινο και αν πρέπει να μην γίνει το πάρκινγκ χάριν του πράσινου. Και εξακολουθώ να περιμένω απαντήσεις στο ερώτημά μου, αν μας φτάνουν αυτά που προτείνω ή όχι.

  94. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 27/01/2009 20:31:56

    Χαράλαμπε, επίσης, να σου πω ότι αν ήταν παράνομος για το θέμα του Ελαιώνα δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον αντιμετωπίσουμε σαν ένα μίασμα που δεν του επιτρέπεται πλέον να κάνει τίποτα. Αν μπορούμε εμείς δημιουργικά να συμβάλουμε ώστε ένα χρήσιμο έργο να γίνει με το σωστό τρόπο και να έχει και πράσινο η περιοχή, γιατί να μην το κάνουμε; Το θέμα μας είναι το πράσινο, όχι να χτυπήσουμε αμείλικτα τον κακό δήμαρχο. Αν μπορούμε εδώ να εξασφαλίσουμε και πάρκγινγκ και πράσινο, το να μην το κάνουμε από εμπάθεια για το θέμα του Ελαιώνα και τον κακό δήμαρχο νομίζω θα ήταν λάθος.

  95. κάτοικος του κέντρου avatar
    κάτοικος του κέντρου 27/01/2009 20:56:22

    Σηκώνω τα χέρια!!! Η αυτοκινητοκεντρική κουλτούρα που διακατέχει τους περισσότερους σχολιαστές δεν παλεύεται. Αδύνατο να αντιληφθούν ότι το ΙΧ αυτοκίνητο δεν είναι κομμάτι του οργανισμού τους. Ότι μπορούν και με τα πόδια να πάνε για τσιγάρα, το παιδί στο φροντιστήριο των αγγλικών ή στο σχολείο. Να κατανοήσουν ότι ένα δέντρο θέλει χρόνια για να γίνει (πολύ περισσότερα απ' ότι ζει ένας άνθρωπος). Ότι τα δέντρα δίνουν οξυγόνο. Προφανώς έχουν ξεχάσει τι σημαίνει καθαρός αέρας, δροσιά το καλοκαίρι, ευχαρίστηση στο μάτι. Τελικά είναι άξιοι της μοίρας τους και των εκπροσώπων που αυτοί εκλέγουν. Δεν υπάρχει ελπίδα να αλλάξουν τα πράγματα όσο η πλειονότητα θεωρεί πιο σημαντικό το αυτοκίνητο της από την υγεία της. Κρίμα....

  96. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/01/2009 21:06:45

    Σε τι ηταν παράνομος στον Ελαιωνα;Θα τρελλαθουμε εντελώς;Ο νόμος για τη διπλη ανάπλαση ψηφισθηκε από τη Βουλή και από τα δύο κόμματα.Παράνομος νόμος δεν υπάρχει.
    Εκείνο που έγινε ήταν ότι το ΣτΕ επέβαλε προσωρινή αναστολή εργασιών μέχρι να εξετάσει τη συνταγματικοτητα του νόμου.Αντισυνταγματικοι νόμοι βγαινουν κατα καιρους από το ΣτΕ αλλά όχι παράνομοι νομοι.

  97. KaryID avatar
    KaryID 27/01/2009 21:35:18

    @116: Ψυχραιμία! ...

  98. factorx avatar
    factorx 27/01/2009 21:49:26

    Μηνύσεις για τη χρήση χημικών από τους αστυνομικούς στα επεισόδια της Δευτέρας, αλλά και για την κοπή των δέντρων, κατέθεσαν κάτοικοι της Κυψέλης.

    Παράλληλα, έχουν προσφύγει και στο Συνήγορο του Πολίτη, μετά την κίνηση του Δήμου ΑΘηναίων να ξεριζώσει αιωνόβια δέντρα στη συμβολή των οδών Πατησίων και Κύπρου, για να γίνει υπόγειο γκαράζ.
    Παράλληλα ζήτησαν από την Πολεοδομία να προχωρήσει σε αυτοψία και εμμένουν ότι το πάρκο πρέπει να γίνει όπως πριν.

  99. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 27/01/2009 22:01:13

    Δεν κάνουν λίγο έτσι τα ...γεννναία ΜΑΤ (= οι μισθοφόροι του Συστήματος) να περάσουν τα σύνορα του δήμου Αθηναίων (= μεταναστών και συνταξιούχων κατοίκων, πλέον), για να υποστηρίξουν τα συμφέροντα των αφεντικών τους (= Κόκαλη, Βαρδινογιάνη, Κυριακού, Μελισανίδη κλπ λαμογίων) και των αχυαρανθρώπων τους πολιτικών;

    ΘΑ ΣΑΣ "ΠΙΟΥΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ" και "ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ ΜΕ ΠΑΤΑΤΕΣ", που λέει ο Λόγος, ποιητική αδεία...

    Σ' αυτό το παρκάκι, ανάμεσα σ' αυτά τα πεύκα που έκοψε το φλωράκι του '70, Κακλαμάνης, μάθαμε να λύνουμε και να δένουμε τις σκηνές και όλα όσα η εκπαίδευση προσκόπων υπαγόρευε. Εκεί, δίπλα, στην Δροσοπούλου, είναι μια ομάδα προσκόπων και όταν ήμουν μικρούλης πήγα εκεί με το αδελφάκι μου, (: "και γα_ώ τους δικηγόρους, τώρα!), ΓΙΑΤΙ η στολή προσκόπων συν-περι-ελάμβανε και ...μαχαίρι, συν τα άλλα ωραία!

    Η γενιά του Πολυτεχνείου δεν είναι ο ...Λαλιώτης κι η Δαμανάκη, παίδες. Ούτε η Κανέλη κι ο Αλαβάνος. Ούτε οι τότε φλώροι- ..."Κένταυροι" και νυν υπουργοί της ΝΔ. After all, όλα είναι ζήτημα Αισθητικής. Εξ άλλου, η Αρχιτεκτονική ήταν ο μπροστάρης του φοιτητικού Κινήματος που έκανε το "Πολυτεχνείο", τότε. Προβοκάτορες τους έλεγε η Αριστερά... Μερικοί τέτοιοι ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΕΣ είναι "STILL ALIVE & WELL", κι έχουν και "μετοχές επένδυσης στην Αιωνιότητα" ντάλε κουάλε.

    Ο ...κύριος Κακλαμάνης μιλάει κι από πάνω! Κάτσε στ' αυγά σου, όρνιθα βωβή!

    ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΙΝ ΟΙ "ΦΥΛΑΚΕΣ"...

  100. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 27/01/2009 22:02:25

    "Ο νόμος για τη διπλη ανάπλαση ψηφισθηκε από τη Βουλή και από τα δύο κόμματα."

    για γέλια...

  101. κάτοικος του κέντρου avatar
    κάτοικος του κέντρου 27/01/2009 22:12:15

    Ότι πόρισμα και να βγάλει ο Συνήγορος του Πολίτη και η Πολεοδομία, το κακό έχει γίνει: τα δέντρα κόπηκαν. Φέτος το καλοκαίρι τουλάχιστον άλλα 100 air-condition θα δουλεύουν γύρω από το πρώην πάρκο. Και μετά λέμε ότι αγωνιζόμαστε κατά της κατανάλωσης ενέργειας και μας κακοφαίνεται όταν πληρώνουμε την ΔΕΗ....
    Ήταν η πρώτη φορά (απ' όσο ξέρω) που πολίτες δεν ζήτησαν από το κράτος να κάνει κάποια δαπάνη αλλά αντίθετα να αφήσει "αναξιοποίητο" ένα κομμάτι γης. Τι παράδειγμα δίνεται στους νέους;; Ποιο μέλλον θέλουμε;

  102. katoikos stin kiproy avatar
    katoikos stin kiproy 27/01/2009 22:23:47

    κι άλλοι εκατό τόνοι καυσαέριο από τα 200 αυτοκίνητα που θα ψάχνουν για ώρες να παρκάρουν. Είναι η χιλιοστή φορά (απ' όσο ξέρω)που ο ΣΥΡΙΖΑ βάζει εμπόδιο σε όποιο έργο πάει να γίνει χωρίς να προτείνει κάτι, να καταθέτει μια πρόταση δημιουργική. Τι παράδειγμα δίνεται στους νέουςς Ποιο μέλλον θέλουμε;

  103. anonymous avatar
    anonymous 27/01/2009 22:25:19

    Η απόφαση πάρθηκε όταν ήταν δήμαρχος η Μπακογιάννη!

    Το οικόπεδο αγοράστηκε από τον Δήμαρχο Αβραμόπουλο!

    ΑΡΑ ..ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ ΥΠΗΡΧΕ>>>ΜΠΟΛΙΚΟΣ!

    Ο δήμαρχος Κακλαμάνης "ανανέωσε" την μελέτη των προηγουμένων, ώστε να γίνει επιχωμάτωση 2μέτρων , που αντέχει να φυτευθούν μεγάλα δέντρα και να δημιουργηθεί ανανεωμένο πάρκο.

    Δηλαδή και πάρκινγκ και πάρκο.

    Τώρα, αν ψάχνουμε στις μαύρες τούτες μέρες αφορμές για "γιούρια", ΟΚ!

  104. "Κόκκινος Πάνος" το πιό σύντομο ανέκδοτο 2 λέξεων avatar
    "Κόκκινος Πάνος" το πιό σύντομο ανέκδοτο 2 λέξεων 27/01/2009 23:12:12

    Μας δουλεύουν αρκετοί εδώ μέσα (ίσως επειδή είναι καραμανλάκια - όχι κατ' ανάγκη νεοδημοκράτες, αλλά σίγουρα τεμπέληδες στο μυαλό, όπως ο μεγάλος παντού).
    Δεν καταλάβατε ωρέ ότι πολλοί Έλληνες και ιδιαίτερα "επώνυμοι" αγαπούν τόσο πολύ το μπετόν και τη λαμαρίνα επειδή μπετόν έχουν μέσα στο μυαλό τους; Και τενεκέδες στην κουλτούρα τους;
    Να είχαν τουλάχιστον στόκο αντί για μπετόν!

  105. Κόκκινος Πάνος" το πιό σύντομο ανέκδοτο 2 λέξεων avatar
    Κόκκινος Πάνος" το πιό σύντομο ανέκδοτο 2 λέξεων 27/01/2009 23:52:12

    @ Anonymous 127
    Δεν τρελλάθηκα πάντως, να έχω ψηφίσει Καραμανλή και Κακα-many (sorry, money)!
    Άν αυτό σου λέει τίποτα για το τί έχω μέσα στην κεφάλα μου, ΟΚ, πέτυχες στο τέστ: Υπάρχουν (ολίγες) ελπίδες ότι στις άλλες εκλογές θα είσαι πιό προσεκτικός!
    (Αλλά που να βρεθεί στους κύκλους σας τόσο ειλικρινής μετάνοια)

  106. δημότης avatar
    δημότης 28/01/2009 00:01:11

    Κάποιοι μάγκες, έχετε μπλέξει τα μύδια με τα στρείδια...


    1) Τα αυτοκίνητα, με τα δέντρα, καμία σχεση. Ωραία;


    2) Στην Ιαπωνία στο Τόκυο, από το 1981 υπάρχει ένας όρος για αγοράσεις νόμιμα αυτοκίνητο.
    Να αποδείξεις οτι έχεις πού να το σταθμεύσεις! Τόσο απλά :)


    3) Ο Δήμος Αθηναίων είναι ασύδοτος παραβάτης πολεοδομικών και αστικών και ποινικών διατάξεων.

    Ο Δήμος εισπράτει για την κατάληψη των κοινόχρηστων χώρων των πολιτών από τραπέζια και καρέκλες
    στην Ερμού, Αδριανού, Μητροπόλεως, Απ. Παύλου, Φ. Νέγρη, στις πλατείες Συντάγματος, Μοναστηρακίου και όπου αλλού,
    ενοίκιο με τη μορφή επαναλαμβανόμενου ετήσιου προστίμου, βάση τετραγωνικών μέτρων παράβασης!

    Δηλαδή νοικιάζει κάτι που δεν του ανήκει...

    Ακριβώς το ίδιο κάνει, ενοικιάζοντας το δημόσιο οδόστρωμα για στάθμευση αυτοκινήτων
    (αν και το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι πιο σύνθετο).

    Ο Δήμος έχει στήσει δύο ΚΑΡΜΠΙΝΑΤΑ αυθαίρετα αναψυκτήρια στη Βαρβάκειο Αγορά, 100 μέτρα από το Δημαρχείο,
    τα οποία εγκαινίασε η Ντόρα το 2004. Το ένα λειτουργούσε 5 χρόνια ως σκυλάδικο, χωρίς ηχομόνωση και άδεια
    ενώ το άλλο ακυρώνει τον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό της πλατείας αφου ακυρώνει τα δύο συντριβάνια επί της Αθηνάς.

    Ο Δήμος έχει προσωπικό σώμα από Αφρικανές πόρνες (ούτε ο Μάρκος Αυρήλιος να ήταν),
    που ήρθε με απόφαση του Δημ Συμβουλίου (πάλι η Ντόρα το 2004).

    Το οποίο εκστρατευτικό σώμα εργατών θα εξυπηρετούσε τις ανάγκες των φιλήδονων επισκεπτών και αθλητών για 2-3 εβδομάδες,
    πλην όμως πέρασαν 200 εβδομάδες και οι εργάτριες του έρωτα έχουν κολήσει στη φάμπρικα γύρω από το Δημαρχείο.

    Απουσιάζουν, μόνο όταν τις στέλνει (ποιός αλήθεια;) με οδοιπορικά εκτός έδρας σε Ρόδο και Κέρκυρα όταν έρχεται ο στόλος.
    Φυσικά μια πόρνη στη Σοφοκλέους, δεν μπορεί να γνωρίζει τον προγραμματισμό των πλοίων του ΝΑΤΟ...

    ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ Ο ΔΗΜΟΣ!
    ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.



    4) Τα δένδρα που "μεταφυτεύθηκαν" μπορεί να μας πει ο Νικήτας που τα έβαλε, να πάμε να τα δούμε;

    Εκτός και αν είναι σαν την "κληρονομιά" των Ολυμπιακών αγώνων.
    Badminton και το κενό. (www.athens2004.com/)

  107. anonymous avatar
    anonymous 28/01/2009 00:11:59

    @Κόκκινος Πάνος" το πιό σύντομο ανέκδοτο 2 λέξεων

    Σε όσους,
    δεν γουστάρουν τα λάμόγια ΚΑΘΕ ΑΠΟΧΡΩΣΗΣ,

    τι ταμπελίτσα βάζεις;

  108. anonymous avatar
    anonymous 28/01/2009 00:15:42

    @δημότης
    "Τα δένδρα που “μεταφυτεύθηκαν” μπορεί να μας πει ο Νικήτας που τα έβαλε, να πάμε να τα δούμε;"

    Από το πρωί ο Κακλαμάνης, λέει σε όλα τα ΜΜΕ, όσοι νοιάζονται για τα δέντρα που προσωρινά απόχώρησαν, να πάνε να τα δούνε στο φυτώριο!

    Αν έχεις τηλ, πάρε το δήμο το πρωί, ρώτα που είναι, πήγαινε δες τα κι από αύριο σκούζεις πάλι!

  109. skouzi avatar
    skouzi 28/01/2009 04:42:40

    @132
    για τα δέντρα που προσωρινά απόχώρησαν!
    :)

  110. Empire of the Sands avatar
    Empire of the Sands 28/01/2009 07:59:38

    Γιατί ρε να μήν πάει ο Κακλαμάνης να υποβάλλει αίτηση για το έργο, στα γραφεία του Σύριζα της Κουμουνδούρου?

    Δηλάδή τί φοβόταν, οτι δεν θα εγκριθεί?
    Με 12% μίζα αμέσως ο Αλέκος θα του έδινε το ΟΚ.

    Και ποιός είναι αυτός ο Κακλαμάνης που θα αγνοήσει την Ύπατη Αρμοστεία του Σύριζα? Τι νόμιζε, επειδή είναι Δήμαρχος δεν μπορούμε να του κάψουμε το σπίτι?

    Που πα' ρε Καραμήτρο, χωρίς έγκριση απο τη Γενική Γραμματεία Κουκουλοφλώρων? Έτσι νόμιζες οτι θα σε αφήναμε, ελεύθερο? Ξέρεις πόσους αγανακτισμένους πολίτες μπορούμε να συγκεντρώσουμε απο όλο το λεκανοπέδιο?
    Τα δεντρα που μεταφυτεύθηκαν μπορεί να μας πει ο Νικήτας που τα έβαλε, να πάμε να τα κάψουμε;
    Ξέρεις ρε τι σημαίνει εξεγερμένος κάτοικος?
    Βιτρίνα όρθια δεν θα μείνει...
    Ούτε κάδος.

    Άντε μη τα πάρω τώρα και σας αρχίσω στις μολότωφ!

  111. anonymous avatar
    anonymous 28/01/2009 11:58:33

    "Η αλλαγή χρήσης γης από Πάρκο σε πάρκιγκ, έγινε επι δημαρχίας Μπακογιάννη, με την συμφωνία και της αντιπολιτευόμενης παράταξης υπό τον κ. Παπουτσή."(ΣΚΑΙ δράση τώρα)


    Οι σημερινοί εξαγριωμένοι κάτοικοι, τι κάνανε τότε;

  112. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 11:59:29

    22

    εαν διαβαζες κει καμια αλλη αποψη απο αυτη που σου λεει ο κουρης, θα εβλεπες οτι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ. στο βιντο του σχολιου 108, οτι λες βγαινουν ΜΠΟΥΡΔΕΣ

    οπως μπουρδες λεει και ο αμεσως απο πανω "αγανακτισμενος" αντιδημαρχος (με χρυσαυγιτες σημερα στην πλατεια κυπρου ο μιστερ)

  113. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 12:00:45

    οπως μπουρδες λεει και ο αμεσως απο πανω “αγανακτισμενος” αντιδημαρχος (με χρυσαυγιτες σημερα στην πλατεια κυπρου ο μιστερ)
    για τον 36.

    37 δεν πιστευω να βλεπεις τον σορος πισω απο τα γεγονοτα;

  114. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 12:02:07

    Πολύ σοβαρές καταγγελίες εις βάρος των στελεχών του Δήμου Αθηναίων, για συμμετοχή σε ξυλοδαρμούς πολιτών από «φουσκωτούς» έγιναν σήμερα το πρωί από την Πλατεία Κύπρου, στην Κυψέλη. Νωρίς το πρωί γύρω στις 6, τα μηχανήματα του Δήμου έφτασαν στο σημείο για να ολοκληρώσουν το έργο της απομάκρυνσης των δέντρων.

    Οι κάτοικοι που βρέθηκαν εκεί δέχτηκαν απρόκλητη επίθεση από άτομα του ακροδεξιού χώρου τα οποία, όπως καταγγέλλεται, έφτασαν εκεί μαζί με τον αντιδήμαρχο καταστημάτων κ. Παπαδάκη, με τον πρόεδρο του 6ου Δημοτικού Διαμερίσματος κ. Λαγό και με τον πρόεδρο της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας κ. Πλατόπουλο.

    Όπως κατήγγειλαν το πρωί στον ραδιοφωνικό σταθμό «Στο Κόκκινο 105,5» κάτοικοι της περιοχής δέχτηκαν επίθεση και ξύλο από τα συγκεκριμένα άτομα, τα οποία υποκινούνταν από τα τρία στελέχη του Δήμου, ενώ δεν υπήρχε η παραμικρή παρουσία της αστυνομίας.


    Σε λίγο αποκλειστικά στο TVXS, συνεντεύξεις κατοίκων της περιοχής οι οποίοι καταγγέλουν επιθέσεις από ακροδεξιούς.

  115. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 12:11:14

    36
    "Ξέρεις ρε τι σημαίνει εξεγερμένος κάτοικος?
    Βιτρίνα όρθια δεν θα μείνει…
    Ούτε κάδος.

    Άντε μη τα πάρω τώρα και σας αρχίσω στις μολότωφ!"

    ΑΜΗΝ

  116. Κόκκινος Πάνος” το πιό σύντομο ανέκδοτο 2 λέξεων avatar
    Κόκκινος Πάνος” το πιό σύντομο ανέκδοτο 2 λέξεων 28/01/2009 13:29:03

    @ anonymous 31
    Σε όσους δεν γουστάρουν τα λάμόγια ΚΑΘΕ ΑΠΟΧΡΩΣΗΣ
    βάζω την ταμπελίτσα : ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ
    @ Δημότης 30
    Όλα καλά, αλλά τι φταίει ο Μάρκος Αυρήλιος, ο αυτοκράτορας - Φιλόσοφος και δή Στωικός;

  117. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 28/01/2009 17:36:24

    43

    ΠΡΟΣΕΞΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΆ ΠΕΙΣΤΗΡΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ...ΑΝΤΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ!

  118. toy avatar
    toy 08/02/2009 10:35:10

    отлично..