06/12/2009 18:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επεισόδια παντού αλλά τα διαπλεκόμενα ΜΜ”Ε”, σιωπούν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 06/12/2009 18:48:28

    Πραγματικά η ελληνική ΤV είναι σε άλλο πλανήτη.
    Έχω λάβει e-mails από φίλους στο εξωτερικό δεν θα αναφέρω χώρες παρά μόνο μία που αξίζει,Νέα Ζηλανδία,μέχρι εκεί έφτασε η χάρη μας.

  2. Νικόλας avatar
    Νικόλας 06/12/2009 18:50:03

    Η οποία φίλη από εκεί έπαθε σοκ να βλέπει να κατεβαίνει η ελληνική σημαία από δημόσιο κτίριο και να μην γίνεται κάτι έστω από τον κόσμο,άντε να την εξηγήσεις τώρα.

  3. Factorx avatar
    Factorx 06/12/2009 18:53:36

    δείτε και τα μπλογκ που φώναζαν πέρυσι, τι γραφουν τωρα

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/12/2009 18:55:30

    στα Εξάρχεια πάντως, τώρα έχει ησυχία, αλλά υπάρχει επιφυλακτικότητα γιατί στις 9 έχουν συγκέντρωση.

    Καταπληκτική η Ανίτα Πάνια. Ασχολείται τώρα με την εγκεφαλική λειτουργία των φτωχών καθυστερημένων σε σύγκριση με αυτή των πλούσιων καθυστερημένων. Της τα γράφουν ή αυτοσχεδιάζει;

    • Y. avatar
      Y. @ archaeopteryx 06/12/2009 19:00:28

      ...ότο κιού.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ archaeopteryx 06/12/2009 19:31:46

      Δεν έχει ησυχία, είχε πόλεμο πριν λίγη ώρα και τώρα επικρατεί ισορροπία του τρόμου εν αναμονή της βραδυνής βάρδιας

  5. t avatar
    t 06/12/2009 18:58:30

    Με τίτλο "Χαώδεις ταραχές για τη δολοφονία αγοριού από Έλληνες αστυνομικούς", το δίκτυο Sky News έχει κεντρικό εκτεταμένο ρεπορτάζ γύρω από τα επεισόδια που σημειώνονται για την θλιβερή επέτειο για τη δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου, ενώ κάνει πλήρη αναφορά στα γεγονότα που συγκλόνισαν την Αθήνα το περσινό Δεκέμβριο.
    "Συγκρούσεις ξέσπασαν στην Αθήνα, στην επέτειο για το θάνατο του εφήβου" είναι ο τίτλος στο BBC που μεταδίδει επίσης πλήρες ρεπορτάζ για τα επεισόδια στην χώρα μας.
    Το βρετανικό κανάλι καλεί όσους βρίσκονται στην ελληνική πρωτεύουσα να στείλουν φωτογραφίες ή βίντεο δίνοντας στη διάθεση του κοινού φαξ και e-mail.
    Το γαλλικό TV 5, αλλά και το τουρκικό CNN καλύπτουν τα γεγονότα της Αθήνας.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ t 06/12/2009 19:05:00

      η διεθνής ετοιμότητα των μμε και πέρυσι, ήτανε εδώ από τις 15 Νοέμβρη αλλά τους τα χάλασε η βροχή στις 17, και περιμένανε με αδημονία μέσα σε ένα καζάνι που έβραζε και έψαχνε ή ...έστηνε την αφορμή, και εφέτος αποδεικνύει το οργανωμένο του πράγματος περίτρανα!

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ B.K.Σ. 06/12/2009 19:09:08

        PS:ευχαριστώ για τις ευχές σου σε άλλο post :-)

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Νικόλας 06/12/2009 19:19:49

          :))

  6. anthropos avatar
    anthropos 06/12/2009 19:03:51

    Οι κοινωνικοί αγωνιστές δεν φοράνε κουκούλες

  7. Centrosinistra avatar
    Centrosinistra 06/12/2009 19:05:09

    Τουλάχιστον, ελπίζω, να έμειναν ικανοποιημένοι όσοι φώναζαν πού είναι τα επεισόδια και ότι μπάχαλα γίνονταν μόνο επί Καραμανλή για να τον ρίξουν.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Centrosinistra 06/12/2009 19:08:52

      εγώ πάντως όχι και τόσο, δίψαγα για αίμα και φέτος.
      Εσένα όμως πέρυσι δεν σε είχαμε εδώ, μήπως ήσουνα εκεί;

    • Loretta avatar
      Loretta @ Centrosinistra 06/12/2009 21:05:20

      Centrosinistra

      μονο επι καραμανλη ειχαμε καλυψη 24ωρη για τα επεισοδια...ΟΧΙ ΦΕΤΟΣ...αυτο το ξεχασες???

      ξεχασες τι στασιδι πιανανε στα καναλια οι συνδικαλιστες?οι δασκαλοι?οι βουλευτες του συριζα? του πασοκ???

      και συ απο επιλεκτικη μνημη βλεπω μια χαρα πας.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Loretta 06/12/2009 21:12:29

        Λορέττα, μάλλον πήραμε φόρα.... διάβασα και άλλα σχόλια του και τώρα αντιλαμβάνομαι πως το ύφος του δεν είναι ειρωνικό, είναι καυστικό.. τα έχει αυτά ο γραπτός ο λόγος, :(

        • Loretta avatar
          Loretta @ B.K.Σ. 06/12/2009 21:14:18

          ΒΚΣ γιαυτο και εγω συμπληρωνω τα κενα βρε παιδακι μου...το κανω πιο παραστατικο το θεμα..!!

        • ΠΕΤΡΟΣ avatar
          ΠΕΤΡΟΣ @ B.K.Σ. 06/12/2009 21:16:28

          Γιατί B.K.Σ. Μήπως έχει άδικο;

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ B.K.Σ. 06/12/2009 21:27:02

          Πέτρο ο C. λέει πως κάποιοι φώναζαν πως μόνον επί Καραμανλή γίνονταν επεισόδεια, και φώναζαν επίτηδες γιατί θέλαν να τον ρίξουν. Και τους σαρκάζει λέγοντάς τους ουσιαστικά, πως αφού γίνανε και σήμερα επεισόδια δεν έφταιγε ο Καραμανλής που εσείς θέλατε να τον ρίξετε (και θα πρόσθετα εγώ, ζητήστε φέτος να πέσει ο ΓΑΠ αφού έγιναν τα σημερινά επεισόδεια, αν σας παίρνει!)

  8. anthropos avatar
    anthropos 06/12/2009 19:06:43

    Το παραπάνω, από άλλη ανάρτηση στο ιστολόγιο αυτό, πρέπει να έγινε αντιληπτό, τώρα…

  9. anthropos avatar
    anthropos 06/12/2009 19:09:15

    «Οι αγωνιστές δεν φοράνε κουκούλες» έλεγε και η Παπαρήγα πριν από ένα χρόνο. Τότε λοιδωρήθηκε…

  10. pampam avatar
    pampam 06/12/2009 19:16:40

    Τσκ τσκ τσκ….Πώς κάνετε έτσι….»Μικροεπεισόδια» είπε το ΜΕΓΑλο…

  11. o aristos avatar
    o aristos 06/12/2009 19:27:23

    Συνελήφθησαν τα παιδιά του Αντιπροέδρου της Βουλής..


    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_8657.html

  12. o aristos avatar
    o aristos 06/12/2009 19:29:02

    Ο Πρύτανης στην Εντατική και ακόμη ψάχνονται για άρση ασύλου....

    Εντολή να γίνει είσοδος της αστυνομίας στον χώρο του Πανεπιστημίου Αθηνών αν διαπιστώσει η αστυνομία ότι μέσα στο Πανεπιστήμιο υπάρχουν άτομα που σχετίζονται με τον τραυματισμό του Πρύτανη.
    Εντολή για άρση ασύλου άν διαπιστωθούν αξιόποινες πράξεις....
    Εδώ καίγεται η Αθήνα, περιουσίες καταστρέφονται , ο Πρύταννης στην Εντατική και ο "Επιθεωρητής Σαϊνης", ψάχνεται...
    Έλεος και ντροπή Κοι της Κυβέρνησης, κάντε κάτι γρήγορα...

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_3426.html

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ o aristos 06/12/2009 19:31:03

      Να ρωτήσουμε πρώτα τον Τσίπρα και τον Παπαχρήστου, τους καθ 'ύλην αρμοδίους. Αυτοί κυβερνούν.

      • anthropos avatar
        anthropos @ Κώστας Θ. 06/12/2009 19:48:40

        Δεν ήταν συλλαλητήριο –αλητήριο ήταν.

        • Φυγόκεντρος avatar
          Φυγόκεντρος @ anthropos 06/12/2009 20:36:11

          Συν-αλητήριο για την ακρίβεια!

    • αρχισαμε avatar
      αρχισαμε @ o aristos 06/12/2009 19:45:26

      Αυτος δεν ειναι που παραιτειται και ... ξεπαραιτειται ...απο μονος του?
      Περαστικα του και ...περαστικα μας.

    • anthropos avatar
      anthropos @ o aristos 06/12/2009 19:55:15

      Κανένα ιδιωτικό συμφέρον δεν αγοράζει ένα πανεπιστήμιο –έστω με την παράδοση και τις υποδομές του Παν/μίου Αθηνών—αν δεν το ελέγχει. Η κατάργηση του ασύλου θα είναι ο θρίαμβος των μπαχαλάκηδων και των ηθικών αυτουργών.

      • anthropos avatar
        anthropos @ anthropos 06/12/2009 19:57:55

        ΥΓ. … «αγοράζει», που λέει ο λόγος…

    • ΠΕΛΙΑΣ avatar
      ΠΕΛΙΑΣ @ o aristos 06/12/2009 20:38:55

      Για ποιούς κυρίους γράφεις ariste; Πορδές και καραγκιόζηδες είναι. Μηδενος εξαιρουμενου. Και κάτω απο τον μετανάστη μή Έλληνα την προέλευση και την καταγωγή Γιωργάκη ή Τζεφρυ ή ΓΑΠ. Ή μήπως διαφωνείς;

      ΠΕΛΙΑΣ

      • o aristos avatar
        o aristos @ ΠΕΛΙΑΣ 06/12/2009 20:49:35

        @ ΠΕΛΙΑΣ
        Κοι=Κόπανοι

  13. syn avatar
    syn 06/12/2009 19:38:23

    αν σε κυβερνούσαν θα περνούσες καλύτερα εξυπνάκια, δες μέγκα τώρα, θα ξαναβγεί ο Καρατζαφίρερ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ syn 06/12/2009 19:43:33

      είμαι σίγουρος θα περνούσα καλύτερα με Τσίπρα (τον άλλο δεν τον ξέρω). Δεν θα πλήρωνα φόρους και ΦΠΑ, θα περνούσα καλά... Ψήνομαι...

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ syn 06/12/2009 19:49:36

      ΝΔ είμαι.
      Αν κυβερνούσε ο Τσίπρας θα επέκτεινε το άσυλο σε όλη την Αθήνα.

      • pampam avatar
        pampam @ Κώστας Θ. 06/12/2009 20:02:44

        Άσυλο Ανιάτων.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ syn 06/12/2009 19:51:16

      Μην τον μαλλώνεις, στη γειτονιά μου -το αυτόνομο κρατίδιο των Εξαρχείων- κυβερνούν όντως. Έλα κι εσύ να καλοπεράσουμε όλοι μαζί

  14. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 06/12/2009 19:40:28

    Έλα ρε είχε Ηλίθιο και Πανηλίθιο σήμερα; Κρίμα που το έχασα. Χίλιες φορές αυτό παρά τα τσογλάνια που τα σπάνε.

    Πέρα από την πλάκα, είναι αλήθεια ότι αν ήταν ακόμα ο Κωστάκης κυβέρνηση τα κανάλια θα είχαν απευθείας συνδέσεις όλο το 24ωρο.

  15. Y. avatar
    Y. 06/12/2009 19:41:58

    Πιάσαν δυο Ισπανίδες και κάποιους Αλβανούς.
    Πριν δεκαπέντε χρόνια υπήρχε η ατάκα, Αλβανός τουρίστας. Σήμερα, Αλβανός αναρχικός!

  16. Stathis avatar
    Stathis 06/12/2009 19:46:02

    Τα πράγματα για κάποιους είναι έτσι: ένας τραυματίας "διαδηλωτής" (άσχετα αν το σακίδιό του είναι γεμάτο μολότωφ και αντιασφυξιογόνες μάσκες) είναι "θύμα" της κρατικής καταστολής, και οι παρευρισκόμενοι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ ωρυόμενοι θα απαιτήσουν με κραυγές την άμεση απελευθέρωση και νοσηλεία του....από την άλλη ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ είναι "απώλεια πολέμου", αποτελεί μέλος του κράτους και όργανο της καταστολής και "έτσι είναι τα πράγματα, πόλεμο έχουμε θα υπάρχουν και απώλειες..."...κάτι τέτοιο δεν έλεγε μια παλαιότερη προκήρυξη κάπιοιας οργάνωσης; (ούτε που θυμάμαι πια ποιά ήταν)

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/12/2009 19:50:06

    Hταν απαραιτητα ορισμενα επεισοδια για να διατηρησει ο "χωρος" την πεποιθηση του οτι ειναι ανεξαρτητος απο το συμπλεγμα ΠΑΣΟΚ - ΣΥΡΙΖΑ.
    Στη σχεση αυτη αλλωστε υπαρχει μια ορισμενη αυτονομια.Αλλωστε η γενικη εικονα ουτως ή αλλως που θα βγει ειναι οτι η κυβερνηση τα καταφερε πολυ καλυτερα απο τη ΝΔ και αρα δεν υπαρχει πολιτικο κοστος απο τα επεισοδια.

    • anthropos avatar
      anthropos @ ψυχραιμια 06/12/2009 20:00:17

      Εκεί εσύ !!!!!! :)

    • pampam avatar
      pampam @ ψυχραιμια 06/12/2009 20:08:01

      Έχω την εντύπωση ότι η πρώτη πολιτική ένταξη της Ντόρας ήταν στην «ανανεωτική αριστερά». Μήπως πρέπει να επανέλθει ως Πρόεδρος, τώρα που θα είναι και εύκαιρη; (Πνευματική ιδιοκτησία Β.Κ.Σ.)

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ψυχραιμια 06/12/2009 20:39:40

      στο συνομωσιολογικό ...μου μοιάζεις! :Ρ
      {επί της ουσίας ...συμφωνώ, ;)}

  18. o aristos avatar
    o aristos 06/12/2009 20:03:01

    Ti "φέρεται" ότι δήλωσε ο Γ.Νιώτης για τη σύλληψη των παιδιών του
    Δείτε τι "φέρεται" ότι δήλωσε ο Γ.Νιώτης για τη σύλληψη των παιδιών του.
    Δείτε το Video...

    http://www.youtube.com/watch?v=BUVGu3jG3n8&feature=player_embedded#

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/ti.html

  19. Κρης avatar
    Κρης 06/12/2009 20:04:30

    Καλά αυτος ο Γκαιντές στο mega σε αλλη χωρα πρεπει
    να ηταν σημερα
    και αλλα γεγονοτα εβλεπε

  20. xaroylhs avatar
    xaroylhs 06/12/2009 20:07:10

    ο ΓΑΠ έχτισε πάνω σε κινούμενη άμμο, ας τον να δούμε τι θα καταφέρει,όλοι αυτοί οι νταβατζήδες , που ισχυρίζεται ότι δεν τούς χρωστάει τίποτα ,τον αγαπούν φαίνεται παράφορα και κάνουν ακόμα το άσπρο μαυρο για χάρη του.
    Οι πιστωτές του πόσο θα περιμένουν; μετά θα αρχίσει το γλέντι ! εγώ πιστευω ότι θα καθυστερήσει λίγο αυτό γιατί δεν βρίσκουν ευφορο έδαφος απέναντι και θα περιμένουν λίγο, αν αντέξει ο Σαμαράς τότε θα αρχίσουν από εκδίκηση και μόνο, να τρώνε σιγά σιγά το ΓΑΠ......'εστι δίκης οφθαλμός....Ο Σαμαράς είμαι σίγουρος ότι ποτέ δεν θα εκθέσει την χώρα δι' ίδιον ώφελος.

  21. t avatar
    t 06/12/2009 20:13:02

    Ο Γ. Νιώτης για τη σύλληψη των παιδιών του

    http://www.youtube.com/watch?v=BUVGu3jG3n8&feature=player_embedded#

  22. Κρης avatar
    Κρης 06/12/2009 20:19:40

    Αλλη φιλιπινεζα ο καψης....
    το κοπρόκυνο

  23. Orestios avatar
    Orestios 06/12/2009 20:22:15

    Επιτυχία του Υπουργού ΠΡΟΠΟ τα επεισόδια, οι καταστροφές, το γενικό μπάχαλο. Ανύπαρκτο το κράτος να εγγυηθεί την ασφάλεια.
    Όσοι έκρυβαν φίδια στον κόρφο τους, ήρθε η ώρα να γευτούν το τσίμπημά τους. Κάνουν λάθος όσοι νομίζουν ότι το αυγό του φιδιού δεν εκκολάφθηκε. Τα φιδάκια κατοικοεδρεύουν εντός των πανεπιστημίων και τα φροντίζουν πολλοί σαν pets.

  24. o aristos avatar
    o aristos 06/12/2009 20:27:07

    "Σήμερα είχαμε μια Πολύ αποτελεσματική Αστυνομία....."

    "Σήμερα είχαμε μια Πολυ αποτελεσματική Αστυνομία....."
    Αυτά δήλωσε ο Μ. Καψής, μόλις τώρα, στο κεντρικό δελτίο του"ΜEGA"
    Η επιτυχία αυτή πιστώνεται στον Κο Χρυσοχοχοϊδη, είπε ο Καψής...

    Έλεος, τι άλλο θα ακούσουμε....

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_4453.html

  25. trochalos avatar
    trochalos 06/12/2009 20:31:32

    Γιατί ρε Factorx, τι έγινε στην Αθήνα σήμερα;Δεν άνοιξε μύτη.Αυτά που είδες στην τηλεόραση ήταν απο τα γυρίσματά του έργου του CNN και BBC Ο Ηλίθιος που δεν χρώσταγε σε κανένα και έγινε πρωθυπουργός των ΜΜΕ στην μπανανία.
    Τα περσινά ήταν αληθινά,τώρα κυβερνούν οι καλοί και έχουν υπουργο τον ΠΡΟ-ΠΟ
    που ούτε καν μπορει φύσει δημοκράτης να κάνει τέτοια πράγματα.
    Μόνο ο Παυλόπουλος θα έκανε αυτά τα ρεζιλίκια.
    Κατάλαβες;

  26. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 06/12/2009 20:34:52

    ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΤΩΡΑ ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗ ,ΘΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙΣ;
    ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΣΙ Ο ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ,ΟΠΩΣ ΕΒΓΑΙΝΕΣ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΕΣ.

    Υ.Γ.:ΑΝ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ ΤΟ ΑΣΥΛΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΤΕ ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ΝΔ.(ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΣΤΕΙΟ)

  27. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 06/12/2009 20:46:49

    Οι ειδήσεις στο mega είναιη απόλυτη ξεφτίλα.
    Στα επεισόδια πέρυσι είχαν συνεχή ζωντανή σύνδεση, σήμερα έπαιξαν τα επεισόδια περίπου δέκα λεπτά και συνεχώς υπενθύμιζαν πόσο αποφασισμένη ήταν η αστυνομία, πόσο σκληρή στάση μηδενικής ανοχής έχει το υπουργείο, πόσο καλά οργανωμένα ήταν τα ΜΑΤ, γενικώς όλα πήγαν καλά και όμορφα και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.
    Για τον Νιώτη δεν άκουσα να αναφέρουν τίποτε, οπώς επίσης και για τα καραγκιοζιλίκια του Βούγια στη Θεσσαλονίκη που άφησε ελεύθερους αυτούς που κρατούσαν τις μολότωφ.
    Ξεφτίλα Λαμπράκη και Ψυχάρη, κοροϊδεύετε τους αδαείς και τους απονήρευτους Έλληνες μέσα από το χαζοκούτι σας, αλλά η μπογκόσφαιρα είναι ελύθερη και θα σας ξεμπροστιάζει όσο και να κρύβετε τις ακαθαρσίες σας!

    • tiramola avatar
      tiramola @ ελεύθερος 06/12/2009 20:56:52

      Ελεύθερε τι γνώμη έχεις για το ΑΛΤΕΡ και το ΣΚΑΙ , διαπλεκόμενοι και αυτοί?
      Σου χάλασαν την βραδυά?
      Είχες αγοράσει και ξηρούς καρπούς?

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ tiramola 06/12/2009 21:03:45

        Tiromola εξ ιδιων κρινεις τα αλλοτρια;

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/12/2009 21:07:04

          μπα, απλά τα πήρε με την αναφορά στον «Ηλίθιο» του CNN και του BBC, από τον trochalo, πιο πάνω

        • tiramola avatar
          tiramola @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/12/2009 21:37:04

          Έχετε ελπίδες ακόμα , η νύκτα είναι μακριά.
          Αύριο έχει πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο.
          Παραμένει ζωντανή η "ελπίς" πρόκλησης επεισοδίων , φωτιών , καταστροφών μήπως και μειωθεί η δημοσκοπική διαφορά...

        • Loretta avatar
          Loretta @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/12/2009 21:50:16

          τιραμολα να ευχεσαι το(ν) ΑΠΟΛΥΤΟ GAP(αγγλιστί ΚΕΝΟ) να μην τον κυνηγησουν τα καναλια οπως τον καραμανλη γιατι τοτε σιγουρα θα παμε για εκλογες πολυ συντομα!!!

      • ΠΕΤΡΟΣ avatar
        ΠΕΤΡΟΣ @ tiramola 06/12/2009 21:56:09

        Τιραμόλα!
        Δεν είμαστε μπαχαλάκηδες, ούτε φασιστόμουτρα. Αν αυτό σου λέει κάτι!!!!

  28. Orestios avatar
    Orestios 06/12/2009 20:49:45

    H σημαία που ανέβηκε στην Ακαδημία δεν θυμίζει στην χρωματική επιλογή αυτή του Γ'Ρ'αιχ μόνο που της λείπει ο αγκυλοτός σταυρός?

    http://en.wikipedia.org/wiki/File:Arbeiterjugend_Wimpel.svg

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Orestios 06/12/2009 21:02:05

      και εγω αυτο σκεφτηκα οταν το ειδα

      • Orestios avatar
        Orestios @ Νικόλας 06/12/2009 21:05:59

        Δες το λίνκ γιατί υπάρχει στην εικόνα ένα στοιχείο που θυμίζει και ολίγον "τον ήλιο που ανατέλει"

    • Loretta avatar
      Loretta @ Orestios 06/12/2009 21:09:42

      ειναι που οι αναρχικοι δεν ειναι φασιστες....!! ...αυτο και αν δεν ειναι ανεκδοτο.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Loretta 06/12/2009 21:11:54

        Δεν είναι τα παιδιά. Είναι από σπίτι.

      • ΠΕΤΡΟΣ avatar
        ΠΕΤΡΟΣ @ Loretta 06/12/2009 21:13:01

        Είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του Φασισμού Loretta. Ακόμη και οι Ναζί μπροστά τους, θα αισθάνονταν δέος!!!
        Πρέπει επιτέλους να κάνουμε κάτι. Ο εχθρός είναι εντός των τειχών.

        • Loretta avatar
          Loretta @ ΠΕΤΡΟΣ 06/12/2009 21:28:52

          ΠΕΤΡΟ

          εχουμε τον ΠΡΟΠΟ ...και μια νεοεκλεγείσα μπαχαλοκυβερνηση ...και μονο γιαυτο....καλυφθειτε γιατι χανομαστε!!

          θελω να ακουσω απο αυριο τι θα πουν οι συνδικαλιστές της αστυνομιας...και ολοι οι υπολοιποι πολυ δημοκρατικοι συνδικαλιστές της χωρας μας....!!

          παντως μερχι περσι ηταν υπερ του δεοντος ευαισθητοι και στρεφοταν κατα της κυβερνησης με την πρωτη ..!!! Τωρα???

          ΜΟΥΓΚΑ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΥΓΓΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ.

        • ΠΕΤΡΟΣ avatar
          ΠΕΤΡΟΣ @ ΠΕΤΡΟΣ 06/12/2009 21:33:55

          Ο Θεός να μας φυλάξει Loretta!!!! απο τους Δαναούς!!! Και δεν έρχονται και με δώρα. Μάλλον προσπαθούν να μας πάρουν και αυτά που θα μας φέρει ο Αη Βασίλης!!!

  29. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/12/2009 20:50:32

    Αποτελεσματικη αστυνομια ειναι αυτη που εφορμα εποχουμενη σε πεζους;
    Αποτελεσματικη αστυνομια ειναι αυτη που ξαπλωνει μεσηλικες στο οδοστρωμα;
    Και τι οδηγιες πηραν τα οργανα για να δρασουν ετσι;Με ποιο θαρρος -θρασος ο μοτοσυκλετιστης εφορμα πανω σε πολιτη οπως εφορμουσαν οι εφιπποι αστυνομικοι στη διαδηλωση της 25ης Μαρτιου του 43.Θα τιμωρηθει ο συγκεκριμενος ή θα παρει και επαινο για εκτελεση καθηκοντων.Και αυτοι που σκεφτηκαν το σχεδιο με την εφορμηση εχουν αναλογιστει το ενδεχομενο να τραυματιστει καποιος θανασιμα απο τη συγκρουση με τη μηχανη;Το ανθρωπινο προσωπο της κυβερνησης ειναι εδω.

  30. nicholas avatar
    nicholas 06/12/2009 21:09:54

    Κάηκε η ελληνική σημαία και στην θέση της τοποθετήθηκε μια υποτιθέμενη αναρχική σημαία. Αλήθεια ποιός επιβάλλει την εγχώρια σιωπή ; Ποιά συμφέροντα καραδοκούν και τι ζητάνε ως αντάλλαγμα για την σιωπή τους ;
    Θυμίζω την ζωντανή κάλυψη σε μια άλλη περίπτωση πού καιγόταν η Ελλληνική σημαία. Αθλιότητα , δύο μέτρα και δύο σταθμά πού απλά αναδεικνύουν για μια ακόμη φορά την εγχώρια σκοπιμότητα .

  31. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 06/12/2009 21:16:51

    ....και τώρα; τί θα κάνουμε χωρίς ...βαρβάρους;
    τέλειωσαν και οι εκλογές της Νέας Δημοκρατίας, τελειώνουν και οι μπαχαλάκηδες απόψε...
    ....μ΄ έπιασε κι εμένα η καβαφική μελαγχολία, :(

  32. Stathis avatar
    Stathis 06/12/2009 21:17:51

    Ναι, σύμφωνοι μ'αυτά που λες, αλλά για το σπασμένο κεφάλι του Κίττα κουβέντα...αλλά βλέπεις ως καθεστωτικός και όργανο του κράτους ο Πρύτανης είναι παράπλευρη απώλεια του "πολέμου"...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Stathis 06/12/2009 21:22:29

      Ο Κιττας ειναι αξιος της τυχης του οπως και οποιοσδηποτε καηθγητης που δε ζητα καταργηση του ασυλου και τον δερνουν.

  33. Stathis avatar
    Stathis 06/12/2009 21:28:05

    Προσωπικά κατανοώ, μέχρι ένός σημείου, την διστακτικότητα των ΠρυτανικώνΑρχών να συναίνεσουν στην είσοδο της Αστυνομίας σε έναν χώρο όπως το Κεντρικό Κτήριο του ΕΚΠΑ.Σε ενδεχόμενη εισβολή, κάποιοι από αυτούς που είναι μέσα, ποτισμένοι με αυτοκτονική μηδενιστική θέληση δεν θα διστάσουν να παραδώσουν στις φλόγες το κτήριο. Όπως είναι ευνόητο καμμία Πρυτανική Αρχή δεν θέλει να μείνει στην Ιστορία ως εκείνη που ήταν υπεύθυνη για την ολοκληρωτική καταστροφή ενός κτηρίου - συμβόλου ηλικίας σχεδόν 160 ετών.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Stathis 06/12/2009 21:36:44

      Ωραία λογική. Ας τα παραδώσουμε λοιπόν στους μπαχαλάκηδες να μην μείνει κολυμπηθρόξυλο.

  34. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 06/12/2009 21:30:00

    Δεν άκουσα από κανένα τηλεοπτικό σταθμό να γίνεται πρώτο θέμα η γιάφκα του Κερατσινίου όπου βρίσκονταν και τα δύο παιδιά του Νιώτη. Πριν μερικούς μήνες μια άλλη γιάφκα στο Χαλάνδρι έγινε πρώτο θέμα για εβδομάδες. Και στις δύο γιάφκες βρήκαν υλικά που χρησιμοποιούνται για τρομοκρατικές ενέργειες. Η διαφορά είναι πως στην πρώτη γιάφκα συνέλαβαν την άσημη Μυρτώ και άλλα 4-5 εικοσάχρονα ενώ εδώ έχουμε τα δύο παιδιά του Α΄Αντιπροέδρου της Ελληνικής Βουλής ηλικίας 30 και 28 ετών.

  35. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 06/12/2009 21:34:49

    Αυτοί οι τριαντάρηδες κουκουλοφόροι είναι άνεργοι και συντηρούνται από τους γονείς.
    Η τραγωδία της κοινωνίας μας είναι ακριβώς αυτή.
    Και όσο θα σέρνεται δεν αποκλείω και όλα τα νεοκλασσικά της Πανεπιστημίου να γίνουν παρανάλωμα μια έξι του Δεκέμβρη (...η επέτειος άλλωστε κατοχυρώθηκε, έχει μπει στο εορτολόγιο των διεθνών μμε, κάθε δεκέμβρη ραντεβού στην αθήνα για τζάμπα επαναστατική αδρεναλίνη...)

    • Loretta avatar
      Loretta @ B.K.Σ. 06/12/2009 21:40:39

      Β.Κ.Σ

      δεν μπορεις να φανταστεις ποσο με εξοργιζουν τα ατομα αυτα...!! ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΤΙ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ!!ΜΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Loretta 06/12/2009 21:48:28

        Η αεργία είναι μήτηρ πάσης κακίας λέγανε οι προπάτορές μας. Και προσαρμόζεται στα σημερινά ήθη. Δεν αγωνίζονται Λορέττα, συμφωνώ, αλλά δεν έχουν και στον ήλιο (τον πνευματικό) μοίρα. Μόνον ο άνθρωπος ο δημιουργός είναι ελεύθερος. Και σ΄ αυτούς τους ανθρώπους η σημερινή μας κοινωνία, οι γονείς τους που τους μεγάλωσε έτσι όπως τους μεγάλωσε, τους στερεί την δημιουργία. Δεν απορώ που οδηγούνται στην καταστροφή, Δεν απορώ που δεν με σέβονται εμένα τον μίζερο μεροκαματιάρη, δεν έχουν αξίες πλέον, δεν έχουν αρχές που να τους λένε πως μου πρέπει σεβασμός, πως δεν γεννήθηκα δούλος, πως δουλεύω γιατί θέλω να ζω αξιοπρεπώς και όχι παρασιτώντας. ΔΕΝ έχουν τα κριτήρια για να το αντιληφθούν αυτό... Και αυτό είναι όνειδος για την κοινωνική μας συγκρότηση...

  36. DAN avatar
    DAN 06/12/2009 22:08:42

    Apoksylothike kai kaike i elliniki simaia mesa sto elliniko kratos kai kanenas de milaei gia afto!
    Den einai oti travmatizetai kosmos stis symplokes. Kosmos travmatizetai kai ektos aftwn kathimerina.
    Kaike i elliniki simaia mprosta sta matia tis astynomias! Opws vevilwthike prin 2 xronia to agalma tou agnwstou stratiwtou mprosta sti fygi/apomakrynsi tou evzwna skopou! Kai kanenas de milise gia afto!

    Den exoume idees na mas stirizoun! Afto einai vasiko! Den einai thema politikis apopsis! Einai thema ideologiko! Adikeitai kapoios mprosta sta matia mas kai to anexomaste! Tha mpainoun sto spiti mas tha mas viazoun kai de tha antidroume! Tha exoume synithisei!

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ DAN 06/12/2009 22:23:01

      Δαν, μας έχουν ντοπάρει τα τελευταία χρόνια κάτι βουλευτές μας σαν τον Μίλτο Βαρβιτσιώτη να μην το παίρνουμε κατάκαρδα που καίγεται η ελληνική σημαία, δεν πειράζει, παιδάκια είναι. Ε, τι να κάνουμε κι εμείς, είμαστε και ως λαός ψυχοπονιάρηδες, τ΄ αφήνουμε πια να το παίρνει το ποτάμι...

      • nicholas avatar
        nicholas @ B.K.Σ. 06/12/2009 23:26:18

        Δεν μας εχει ντοπάρει κανένας . Απλά και αβίαστα η ελληνική σημαία είναι σύμβολο αγώνων . Οι διαδηλωτές πού την καίνε προσδοκούν - επιδιώκουν αντιδράσεις πού μετά θα τίς χαρακτηρίσουν ακραίες και καταπάτηση των δημοκρατικών τους δικαιωμάτων.
        Αρξατο χειρών αδίκων.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ nicholas 06/12/2009 23:50:06

          Νικόλα χρόνια πολλά,
          συγχώρεσέ με, έχεις δίκηο, αλλά ο καγχασμός είναι πολύ δύσκολο να μεταφερθεί στον γραπτό λόγο, μακάρι το διαδίκτυο να μας έδινε και χροιά φωνής στα κείμενα, :)

  37. larisaios onneditis avatar
    larisaios onneditis 06/12/2009 22:30:34

    AΛΗΤΕΣ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ

    • stratigos Molotofidis avatar
      stratigos Molotofidis @ larisaios onneditis 06/12/2009 22:34:23

      @larisaios onneditis

      Οπως λέμε σύντροφε, Μπάτσοι, γουρούνια, αδέρφια μας?

    • Orestios avatar
      Orestios @ larisaios onneditis 06/12/2009 22:36:58

      Και "εχθρούς της αλήθειας" μπορείς να τους πεις.

  38. t avatar
    t 06/12/2009 22:52:05

    Για κακούργημα τα δύο παιδιά του κ. Νιώτη

    • kanis avatar
      kanis @ t 06/12/2009 23:09:05

      Μπράβο!
      Βρέθηκαν εξιλαστήριες αγελάδες για να την βγάλει καθαρή ο Κορκονέας!
      Ο Πολύδωρας κι ο Μαρκογιαννάκης τέτοια ευχόντουσαν για μας!
      Και μη χειρότερα δηλαδή...για όσους δεν θέλουν να καταλάβουν το χάλι μας!

  39. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 06/12/2009 22:54:29

    Έχω μιά απορία, τι στο διάολο χρωστάει ο Γ.Α.Π. στούς καναλάρχες ,ελπίζω όχι τις ζωές μας.

    • Loretta avatar
      Loretta @ ΓΙΩΡΓΟΣ 06/12/2009 22:56:31

      ..αυτο θα ηταν μια ενδιαφερουσα ερευνα αν τολμουσε κανενας να τη κανει.. και να πει τα πραγματα με το ονομα τους.

      • ΠΕΤΡΟΣ avatar
        ΠΕΤΡΟΣ @ Loretta 06/12/2009 23:07:41

        Loretta
        Πολύ καλή ιδέα. Δεν παίρνεις Τ/Φ τον Μάκη!!!!

    • pampam avatar
      pampam @ ΓΙΩΡΓΟΣ 07/12/2009 06:52:34

      Ντορική ΝΔ., ΓΑΠοπασόκ και μπαχαλοΣΥΡΙΖΑ θα δώσουν και τις ζωές μας. Προς το παρόν διαπραγματεύονται τις ψυχές μας στο παζάρι της νεοταξικής αγοράς.
      Α! Αιγαίο και άλλα τέτοια «άψυχα» τα έχουν εκχωρήσει από καιρό.

  40. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 06/12/2009 23:21:55

    ΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ:ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΚΟΜΗ.
    ΟΛΑ ΤΑ ΜΜΕ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟΥ,ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΗ ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥΣ,Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΙΩΠΑ (ΓΙΑ ΤΕΛΗ,ΦΟΡΟΥΣ,ΑΥΞΗΣΕΙΣ,ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ)ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟ ΓΑΠ ΝΑ ΤΗ ΣΩΣΕΙ.
    ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΕΧΟΥΝ ΑΔΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ(ΟΧΙ ΤΟΝΙΖΩ ΓΙΑΤΙ ΣΠΑΖΟΥΝ) ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΗΣ ΘΕΜΑΤΑ.
    ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΤΩΡΑ ΕΜΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΩΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ?
    ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΚΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ PLAYSTATION ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΓΚΛΟΒΙΣΕ Ο ΚΚ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΜΑΣ?

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 07/12/2009 01:24:45

      Καλομελέτα και 'ρχεται........

    • Le canard avatar
      Le canard @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 07/12/2009 01:26:59

      Σημερα οι ζημιές στα μαγαζιά ήταν πολύ λίγες. Τράπεζες κυρίως κτυπήθηκαν (α, ρε Νικήτα δεν μας έβαλες το δεντράκι να το δούμε παρα-φωτισμένο και να χαρούμε).

  41. Νίκος avatar
    Νίκος 06/12/2009 23:36:08

    Πεστα χρυσοστομε. ερχεστε στα λογια μου παιδια. σιγα μη νοιαζεται ο ΓΚΑΠ για την ελλαδα. ολα για την καρεκλα ηταν. εγω δεν θα ξεχασω ποτε οτι πηγαινε εξω, Ιταλια κλπ κακολογουσε την τοτε κυβερνηση. Αλητηριοι αμερικανοτσολιαδες...

  42. papaioannou avatar
    papaioannou 06/12/2009 23:48:33

    Αν κατέβαζαν την Ελληνική και ύψωναν της ΖIEMENS;

    • anthropos avatar
      anthropos @ papaioannou 07/12/2009 06:59:21

      Κι αυτή η κρυπτοναζιστική που ανέβασαν της Ζήμενς είναι…

    • anthropos avatar
      anthropos @ papaioannou 07/12/2009 07:28:45

      Κωνσταντίνος Κουκίδης: φρουρός της σημαίας στον ιερό βράχο της Ακρόπολης.
      27 Απριλίου 1941: όταν την υπέστειλαν οι Γερμανοί, τυλίχτηκε μαζί της, και μπρος στα μάτια των άφωνων Γερμανών, ρίχτηκε μ' ένα σάλτο στον γκρεμό, βάφοντάς την με το αίμα του.
      Για να την κατεβάζουν οι χουλιγκάνοι που εμπνέονται από τον νεοταξικό κοσμοπολιτισμό ΣΥΡΙΖΑ και να υψώνουν την (κρυπτο)ναζιστική δική τους.

      • pampam avatar
        pampam @ anthropos 07/12/2009 07:36:28

        Αλήθεια, δεν θα μπορούσε να είναι αυτή ημέρα μνήμης;
        Θα μας μαλώσει ο Ρομπουί και η βαρόνη Άστον, ε;

      • Α.Κ. avatar
        Α.Κ. @ anthropos 07/12/2009 14:12:46

        Αυτό το γεγονός δεν το διδάχθηκα ποτέ σε κανένα σχολείο ή πανεπιστήμιο στο οποίο φοίτησα. Τυχαία συνάντησα το μικρό και λιτό μνημείο (μία απλή μαρμαρίνη πλάκα δηλαδή) κάτω από το βράχο της Ακρόπολης. Στα αναφιώτικα για όσους ξέρουν.
        Αλλά δυστυχώς, ο στρατιώτης αυτός, δεν κέρδισε στη γιουροβίζιον για να μείνει το όνομά του αθάνατο.

        Θλίψη. Και μόνο θλίψη.

  43. katerina avatar
    katerina 07/12/2009 00:05:58

    Απ’ έξω βλέπεις καθαρότερα
    «Η επιστροφή στην πραγματικότητα μετά το εύκολο χρήμα
    Γιώργος Πρεβελάκης καθηγητής στο Paris-I ειδικός για την Ελλάδα και τα Βαλκάνια.
    [...] « Οι λίγες προσπάθειες για μεταρρύθμιση και εκσυγχρονισμό του συστήματος που ξεκίνησε από την κεντροδεξιά κυβέρνηση του Κώστα Καραμανλή θεωρούνται ως απειλές, τόσο από ορισμένες ολιγαρχικο-οικονομικές ομάδες, που προτιμούν ένα χαμηλής ισχύος, καθώς οι εργαζόμενοι ενός διογκωμένου δημόσιου τομέα, οι οποίοι αισθάνονται ότι απειλούνται. Πολλοί, κατά συνέπεια, θέλουν να διατηρήσουν το status quo, αλλά είναι αδύνατο. Η βιομηχανία, όπως η γεωργία και χρόνια έχουν μείνει αδρανείς, ενώ οι μόνοι τομείς που φέρνουν ζεστό χρήμα στη χώρα, ο τουρισμός και η ναυτιλία, απειλούνται άμεσα από την παγκόσμια κρίση»
    Liberation 12/2008
    και κάτι ακόμη...
    όταν απαξιώνονται τα φανερά κέντρα εξουσίας, ενισχύονται τα παρασκηνιακά

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ katerina 07/12/2009 00:14:29

      ευκαιρεία να εξασκήσουμε τα γαλλικά μας, :)
      http://www.liberation.fr/monde/0101304343-le-retour-au-reel-apres-l-argent-facile

  44. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 07/12/2009 00:22:17

    Νίκο χρόνια πολλά και σε σένα!
    {μου βγαίνει και το καλή πατρίδα σύντροφε, :) }