#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/03/2011 13:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επεισόδια και ΜΑΤ στην Σύρο κατά την επίσκεψη Παπανδρέου

 

Επεισόδια σημειώθηκαν πριν από λίγο στην Ερμούπολη της Σύρο κατά την διάρκεια της εκεί επίσκεψης του Πρωθυπουργού. Μαθητές και φοιτητές που διαμαρτύρονταν για τις συγχωνεύσεις επιχείρησαν να επιδώσουν στον κ. Παπανδρέου ψήφισμα διαμαρτυρίας και εμποδίστηκαν με δακρυγόνα από την αστυνομία και "πολύ ξύλο" όπως μας λένε αυτόπτες μάρτυρες

Εξάλλου, γύρω στα 500 άτομα από εργατικά σωματεία και συλλόγους διαδήλωσαν στην κεντρική πλατεία της Ερμούπολης, φωνάζοντας συνθήματα όπως “κλέφτες, έξω η Ελλάδα από το ΔΝΤ”.




http://www.syrostoday.gr/News/3657-Epeisodia-stnv-Ermoupoln.aspx







 

Να καταδικάσουν τα φαινόμενα βίας, κάλεσε τις κοινοβουλευτικές δυνάμεις ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής

"Το μήνυμά μας είναι ότι θα είμαστε παντού, αυτή η κυβέρνηση βρίσκεται και θα βρίσκεται παντού για να επιλυθούν τα προβλήματα των πολιτών, εμείς ασκούμε την πολιτική εξουσία και είμαστε κυβέρνηση της χώρας στις πιο δύσκολες μεταπολιτευτικές συνθήκες και κανείς δεν μπορεί να τρομοκρατήσει αυτήν την κυβέρνηση", δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, Γιώργος Πεταλωτής.

Ο κ. Πεταλωτής υπογράμμισε ότι δεν θα επιτραπεί η επαναφορά "από καμία μα καμία πολιτική δύναμη" του φαινομένου των "αγανακτισμένων πολιτών, ενώ πρόσθεσε ότι "η ιδεολογία αυτών που προβαίνουν σε τέτοιες ενέργειες συνίσταται στο να απομακρυνθούν οι πολιτικοί και ιδίως η κυβέρνηση από τους πολίτες".

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος κάλεσε όλες τις πολιτικές δυνάμεις -"τουλάχιστον αυτές που εκπροσωπούνται στο Κοινοβούλιο"- να καταδικάσουν ρητά και κατηγορηματικά αυτά τα φαινόμενα "που διαφεύγουν και δεν έχουν καμία σχέση με την εκδήλωση κάποιας διαμαρτυρίας".

"Δεν υπάρχει περίπτωση να υποκύψουμε σε τέτοιους εκβιασμούς και σε τέτοιες -ουσιαστικά- τρομοκρατικές ενέργειες, εμείς δεν φοβόμαστε τις αντίξοες συνθήκες στις οποίες εργαζόμαστε, άρα όσοι προσπαθούν να επηρεάσουν και τους υπόλοιπους πολίτες ότι αυτός είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος για να διαμαρτυρηθούν, εκτός του ότι είμαι μια πολύ μικρή μειοψηφία, θα πρέπει να αναλαμβάνουν και την ευθύνη για ότι γίνεται και θα γίνεται", είπε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας avatar
    Ηλίας 21/03/2011 13:52:33

    Μεταφέρανε εκ των προτέρων διμοιρία των ΜΑΤ στη Συρο για επισκεψη του πρωθυπουργου!!!
    Αυτό τα λέει όλα. Αυτό και το ελικόπτερο που είναι ζωγραφισμένο στο πανό των φοιτητών!

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Ηλίας 22/03/2011 20:48:45

      Νομίζω πάντα έτσι γίνεται όπου πάει ο πρωθυπουργός.

  2. Εnzo avatar
    Εnzo 21/03/2011 13:56:41

    μεθαυριο στην παρελαση θα παει κανεις τους?
    εχω κατι σακουλες στραγαλια.

  3. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 21/03/2011 14:00:41

    θελει και να παει και στην κρητη παναθεμα τον! μα σε ποιο κοσμο ζει.

    • Misha avatar
      Misha @ LEWNIDAS 21/03/2011 14:02:58

      H Kρήτη είναι το μοναδικό καταφύγιο που του έχει απομείνει.Μόνο σε κάποια χωριά της (όχι σε όλα) μπορεί να κυκλοφορήσει ελεύθερα ο Τσολάκογλου

      • kiki avatar
        kiki @ Misha 21/03/2011 15:05:24

        @ Μισα,
        Ηρθανε για τις γιορτες της Μανης , μανιατες απο την Σαρδηνια, για τεσσερεις μερεςμονο.
        Αρχισαμε και φερνουμε και αποδημους για ενισχυσεις.
        Αν τους κουβαλησουμε ολους, Καλαβρια, Σαρδηνια, κορσικη,Σικελια, ενταξει ειμαστε, δεχομαστε και επισκεψεις βουλευτων και κυβερνητικων υπογραψαντων το Μνημονιο.
        Απο οτι βλεπεις , ολη αφροκρεμα της Διεθνους των Μανιατων.
        Πιο καλη απο των σοσιαλιστων.
        η ιντερπολ το ξερει?

        • Misha avatar
          Misha @ kiki 21/03/2011 17:25:09

          !!!!!

          Aχ, η Μαφία ξαναβρήκε τις ρίζες της !!!
          Επιτέλους, ώρα για κοινωνική δικαιοσύνη αλά καμόρρα!!!
          Σαν αυτή που εφαρμόστηκε από τον Γέρο στον Νενέκο.
          Κική, δεν υπάρχει άλλη βιώσιμη προοπτική πέρα από την οργάνωση στα πρότυπα των παλιών κοινωνιών, με τους στενούς οικογενειακούς , φιλικούς και εθνικούς δεσμούς. Με όλα τα στραβά τους ήταν σαφώς καλύτερες από τις τωρινές ανθρωπαποθήκες εξαθλιωμένων υποψήφιων υπαλλήλων πολυεθνικών.

      • SAVASs avatar
        SAVASs @ Misha 21/03/2011 15:39:48

        Μπά δεν νομίζω, στο εξωτερικό είναι το μοναδικό καταφύγιο.

        Πραγματικά τώρα πρέπει να ζητήσουν εκλογές τα αριστερά κόμματα της αντιπολίτευσης, δηλαδή ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ με κάθε τρόπο. Πρέπει να βγούν δυναμικά να ζητάνε εκλογές, πρέπει να φέρουν τους βουλευτές στις περιφέρειες τους να ζητήσουν τη ψήφο. Δεν πρέπει να αφήσουν τους "γλύφτες" να ανεβάσουν τις δυνάμεις τους και να μπορέσουν να μπούν στην βουλή και να βοηθήσουν τους κουτσούς να περπατήσουν πάνω στο πτώμα μας.

        Δεν πρέπει να αφήσουν το σύστημα να περάσει άλλα αντιλαϊκά μέτρα και άλλη εξαθλίωση στη κοινωνία. Πρέπει να δράσουν άμεσα. Εκλογές τώρα.

      • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
        Δημήτριος Κοκκαλάκης @ Misha 21/03/2011 15:57:49

        Είναι χειρότερα από τον Τσολάκογλου. Τον Απρίλιο του ΄41, το επίσημο Κράτος, ήτοι η επίσημη και νόμω εκπροσωπούσα την Ελλάδα πολιτειακή ηγεσία (Βασιλιάς, Πρωθυπουργός και Κυβέρνηση), αρνήθηκε να υπογράψει συνθηκολόγηση και παράδοση της Χώρας στον κατακτητή και αναχώρησε στο εξωτερικό, ακριβώς γιά να μην υποκείψει σε συνθηκολόγηση. Ο Τσολάκογλου επίσημα ήταν τίποτα, ούτε εκπροσωπούσε διεθνώς την Ελλάδα. Ηταν απλά ένας προδοτικός σφετεριστής της εξουσίας, η οποία αποκαταστάθηκε στην νόμιμη μορφή της στην χώρα μετά την αποχώρηση των γερμανών. Στην περίπτωση Παπανδρέου, η προδοσία των συμφερόντων της Χώρας έχει την επίσημη σφραγίδα και υπογραφή του νόμιμα εκλεγμένου πρωθυπουργού και της κυβέρνησής του. Γι΄ αυτό και είναι σοβαρότερη περίπτωση στην ιστορία της Ελλάδας.

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 21/03/2011 18:24:45

          Οι "βασιλοκοινοβουλευτικοί" εγκατέλειψαν την χώρα και τους Έλληνες μπροστά στον εχθρό.
          Κοινώς λάκισαν με την ουρά στα σκέλια!
          Εξ' αιτίας της υπογραφής του Τσολάκογλου οι Ήρωες του Αλβανικού μετώπου γύρισαν στα σπίτια τους και δεν πήγαν σε στρατόπεδα συγκεντρώσεως
          Με τους Γερμανούς να έχουν περάσει απυροβόλητοι την Γιουγκοσλαβία και να είναι σφήνα στο Τμήμα Στρατού Ανατολικής Μακεδονίας και ΤΜΗ και ΤΣΔΜ ήταν το μόνο που μπορούσε να κάνει για να σώσει από σφαγή τους στρατιώτες του.
          ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΕΥΟΝΤΟΣ ΑΚΟΜΗ ΤΟΥ ""ΣΤΡΑΤΑΡΧΟΥ"" ΠΑΠΑΓΟΥ.
          θα βόλευε μερικούς να μην είχαν παρουσιάσει όπλα οι κατακτητές Γερμανοί στις ΗΡΩΙΚΕΣ φρουρές των οχυρών και να είχε εξολοθρευτεί ο Ελληνικός Στρατός.
          Θα είχαν λιγότερη δουλειά τα κονσερβοκούτια αργότερα.

          • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
            Δημήτριος Κοκκαλάκης @ Σταύρος 21/03/2011 20:52:55

            Εξ αιτίας της υπογραφής του Τσολάκογλου, της τρίτης κατά σειρά, οι Ηρωες του Αλβανικού Μετώπου υποχρεώθηκαν να παραδοθούν και στους ιταλούς τους οποίους είχαν συντρίψει ακριβώς σ΄ αυτό το Αλβανικό Μέτωπο. Αυτό ήταν η πρώτη συνέπεια των υπογραφών του. Αμέσως μετά, λόγω της υπογραφής του Τσολάκογλου και με την σύμπραξη κάποιων ανδρεικέλων που παρίσταναν τους υπουργούς και..... τους γενικούς γραμματείς.... οικονομικών υπουργείων, άρχισε η οικονομική καταλήστευση και ισοπέδωση της Χώρας από τους γερμανούς, όπως καλή ώρα τώρα με την υπογραφή του Παπανδρέου. Οπως δε τώρα ο Παπανδρέου δεν προλαβαίνει να "υπογράφει" επικαιροποιημένα μνημόνια, έτσι και τότε ο Τσολάκογλου δεν προλάβαινε να τελειώσει την υπογραφή του ενός πρωτοκόλλου συνθηκολογήσεως (Βοτονόσι) και του σερβίριζαν το επόμενο (Ιωάννινα) γιά να φάει κατακέφαλα και το τρίτο (Θεσσαλονίκη - η φωτογραφία που δημοσιεύει ενίοτε το ANTINEWS με την σκηνή της υπογραφής με Τσολάκογλου - Γιοντλ κ.λ.π. είναι από αυτή την τρίτη και πλέον εξευτελιστική γιά τον δοσίλογο υπογραφή). Πρωθυπουργός δε τότε δεν ήταν ο Παπάγος αλλά ο Εμμ. Τσουδερός, μετά την αυτοκτονία του Αλ. Κορυζή, που ως γνωστόν είχε διαδεχθεί τον Ιω. Μεταξά.

          • Σταύρος avatar
            Σταύρος @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 21/03/2011 22:31:08

            Διόρθωση.
            Ο "Στρατάρχης" Παπάγος ήταν Πρωθυπουργός όταν η ΔΙΣ έγραψε για την συνθηκολόγηση.
            Δεν θίγεις την "τιμή" ενός Πρωθυπουργού"; Ε;
            Να μην παραβλέπουμε όμως το ότι δεκάδες χιλιάδες Ανδρών των Μετώπων γύρισαν στα σπίτια των.
            Όταν η "ηγεσία" τους είχε εγκαταλείψει μαζί με, ω τι σύμπτωσις, τον ΧΡΥΣΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ!
            Όταν θα τελειώσω να παραθέτω στοιχεία για την τριλογία της προδοσίας που συνετελέσθη στην Κύπρο μαζί με στοιχεία του περιβόητου Φακέλου της Κύπρου, έχω μερικά χαρτιά για το '40-'41 που αξίζουν διάβασμα.
            Θα χαρώ να διαφωνήσουμε τότε.

          • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
            Δημήτριος Κοκκαλάκης @ Σταύρος 22/03/2011 07:34:27

            Ο στρατός με τις υπογραφές Τσολάκογλου υποχρεώθηκε να παραδοθεί στους ιταλούς και περιέπεσε επίσημα και κανονικότατα σε αιχμαλωσία. Δηλαδή, οι στρατιώτες έγιναν αιχμάλωτοι πολέμου. Απολύθηκαν αμέσως μετά, όχι λόγω Τσολάκογλου, αλλά γιατί εκείνη την στιγμή οι κατακτητές δεν είχαν λόγο και διάθεση να προχωρήσουν σε μόνιμη και δαπανηρή αιχμαλώτιση και διότι υπήρχε απροθυμία των γερμανών να συναινέσουν σε ανάλογες ορέξεις των ιταλών, τους οποίους ούτως ή άλλως περιφρονούσαν. Οι μαζικοί εκτοπισμοί αιχμαλώτων από κατακτημένες χώρες στη γερμανία γιά καταναγκαστική εργασία αναπτύχθηκαν με την εισβολή στην σοβιετική ένωση. Ο δε Τσολάκογλου, μετά την υπογραφή του πρώτου Πρωτοκόλλου στο Βοτονόσι, που θεωρείτο μαλακό γιά την ελληνική πλευρά, και μετά την αντιστρατιωτική και αντικανονική αλλαγή των όρων του από τους γερμανούς στα Ιωάννινα, αντί να αρνηθεί να υπογράψει την δεύτερη και ατιμωτικότερη εκδοχή, συνέχιζε το τραχανολόγημα, το οποίο τελικά τελείωσε με την τρίτη "χυλόπιττα" στη Θεσσαλονίκη ενώπιον και ιταλού αντιπροσώπου, στον οποίο υπέγραψε την αιχμαλωσία του στρατού. Ο Αλ. Παπάγος συνελήφθη και στάλθηκε στο Νταχαου, απ΄ όπου απελευθερώθηκε στο τέλος του πολέμου. Οσο γιά το αν η ηγεσία έπρεπε να παραμείνει ή να φύγει, οι απόψεις ιστορικά διίστανται. Οσες πάντως επίσημες ηγεσίες παρέμειναν - όπως η γαλλική - πολιτικά υποδουλώθηκαν και σύρονταν στό ναζιστικό άρμα, συμπράττοντας στα ναζιστικά εγκλήματα (όπως την εκτόπιση των εβραίων, πράγμα που έκαναν και οι έλληνες δοσίλογοι) και ηθικά κονιορτοποιήθηκαν.

  4. Εκτοράς Παπανικολάου avatar
    Εκτοράς Παπανικολάου 21/03/2011 14:03:54

    Πλεον δεν μπορει να κανει βημα χωρις τους Πρετωριανους του... Η κυβερνηση του ΓΑΠ εχει αποκοπει απο το συνολο του Ελληνικου λαου, οχι μονο απο την κομματικη βαση του ΠΑΣΟΚ, θυμιζοντας παράνομες κυβερνησεις που εβαλαν την χώρα στο γυψο...
    Εξοκοινοβουλευτικοι υπουργοι, χωρις καμια νομιμοποιήση προσπαθούν να δεσμευσουν την χώρα και εμας για τιε επομενες δεκαετειες. Η ΝΔ οφείλει να ξεκαθαρήσει οτι η νομιμοτητα των πράξεων αυτης της κυβερνησης θα ελεχθει και οι πράξεις τις δεν θα δεσμευουν εκ των πρωτερων της μελλοντικες κυβερνησεις.
    Το κρατος εχει συνέχεια, η πολιτική εκτροπή όχι...

    • jkr avatar
      jkr @ Εκτοράς Παπανικολάου 21/03/2011 14:38:26

      +1000000000000000

      Εξωκοινοβουλευτικοί κι ανύπαρκτοι μεσίτες των εθνικών συμφερόντων στις πιο κρίσιμες θέσεις και η ΝΔ αγρόν αγοράζει...
      Το "κλάδεμα" φαίνεται έγινε μάθημα....

  5. Ήφαιστος avatar
    Ήφαιστος 21/03/2011 14:17:03

    h**p://www.syrostoday.gr/WebTV.aspx

  6. ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ avatar
    ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 21/03/2011 14:24:01

    Να αποκλείσουμε τα κανάλια της διαπλοκής, να κάνουμε εισβολή και να μην τους αφήσουμε να λένε τις ειδήσεις που γουστάρει ο Τσολάκογλου ΓΑΠ και οι άλλες κότες, να σηκωθούμε γρήγορα από τον καναπέ.

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/03/2011 14:28:30

    Συγνώμη που ρωτάω: Εχει ΜΑΤ στη Σύρο ή είναι καινούργιο ...αερομεταφερόμενο τμήμα;
    Μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει;

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Κώστας Ροδινός 21/03/2011 14:34:12

      Εκπαιδεύονται στις ...αερομεταφορές!!!

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Κώστας Ροδινός 21/03/2011 15:54:44

      Δεν έχει ΜΑΤ η Σύρος.

    • Posidonas avatar
      Posidonas @ Κώστας Ροδινός 21/03/2011 17:54:29

      Και εγω την ιδια απορια εχω. Επειδη ηταν σηγουροι οτι θα ειχε υποδοχη ανταξια του ρολου του γι΄αυτο εστειλαν και τα ΜΑΤ.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Κώστας Ροδινός 22/03/2011 20:53:17

      Δεν έχει ΜΑΤ η Σύρος, μόνο η Θεσσαλονική λογικά. Τα ματ πάνε όπου υπάρχει φασαρία. Ακόμα και στο Καστελλόριζο αν χρειαστεί. Συνήθως πάνε και στη ΔΕΘ κάθε χρόνο αν δε κάνω λάθος.

  8. citypress-gr.blog avatar
    citypress-gr.blog 21/03/2011 14:35:23

    Χαχαχαχα...αμφίβιο ΟΥΚΑΔΕΣ ΜΑΤΑΤΖΗΔΕΣ...

  9. ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ avatar
    ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 21/03/2011 14:35:36

    Οχι δεν έχει τμήμα, απλά εκεί κάνουν την πρακτική τους επί πραγματικών γεγονότων.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΓΙΆΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 21/03/2011 14:38:58

      Αφήστε την πλάκα!
      Ολο ιδέες είστε!
      Ακούς εκεί αμφίβιο με ...ΟΥΚάδες..

      Ο άλλος πάλι "πρακτική"...

  10. Aggelos avatar
    Aggelos 21/03/2011 14:52:54

    τα εχει κανει πανω του ο Γαπ,,μεχρι εδω μυρισε..

    αρχισε το τελος του,,ο φοοβος..

  11. kiki avatar
    kiki 21/03/2011 15:00:50

    Να δοκιμασουν και στην Συρο χημικα μονο εμεις θα τρωμε "πρασινα οικολογικα δακρυγονα".
    ετσι του πρεπει να μην μπορει να σταθει πουθενα.
    Ο αλλος ο αντιπροεδρος που σημερα το πρωι στο Μεγκα, βρισκοταν σε παραληρημα σχιζοφρενικο, οτι απειλουν να τον σκοτωσουν, και πληρωνει ο ΣΥΡΙΖΑ αλλοδαπους γιαυτο,
    αιντε αιντε, τον βλεπω με ασπρη μπλουζα αυτες που δενουν αναποδα.

  12. factorx avatar
    factorx 21/03/2011 15:16:26

    υπάρχει διμοιρία ΜΑΤ τοπική και στην αστυνομικη αργκώ την λένε "βλαχοδημοιρία" !!!

  13. vasileios avatar
    vasileios 21/03/2011 15:43:19

    Η κατάσταση θυμίζει όλο και περισσότερο 21 Απριλίου. Οι δυνάμεις των ΜΑΤ γνωρίζουν ότι σε μια σειρά από συγκεντρώσεις παραβιάζουν άρθρα του συντάγματος;

  14. factorx avatar
    factorx 21/03/2011 15:47:13

    Αϊτή την στιγμή ο κ. Παπανδρέου παραμένει αποκλεισμένος στο διοικητήριο, όπως μας τηλεφωνούν

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ factorx 21/03/2011 15:54:50

      Επειδή η Ν.Δ δε θα αργήσει να έρθει στα πράγματα, να δω τί θα λέτε όταν εισπράτει ανάλογη μεταχείρηση.
      Εκτός κι αν πιστεύετε ότι θα κυβερνήσει με παροχές.

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ ΣΟΝ ΠΕΝ 21/03/2011 16:57:50

        Μα δεν μιλάμε για τους γνωστούς των εξαρχείων στην αθήνα και άλλους κακόβουλους καλοθελητές.
        Αναφορά στις τοπικές αντιδράσεις στην Σύρο γίνεται που ξεσήκωσε η έλευση τσολάκογλου.
        Αμα είναι να τα ισοπεδώνουμε όλα,νταξ' καλά τους κάνανε οι αερομεταφερόμενοι,..είσαι ικανοποιημένος τώρα?

  15. ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ avatar
    ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ 21/03/2011 15:51:50

    120-150 μεταφερόμενοι( ΜΑΤ )
    Απρόκλητες εντελώς επιθέσεις σε παιδιά, φοιτητές και οικογενειάρχες
    Ρίψη χημικών σε απόσταση 50 μέτρων από το 1ο Δημοτικό Ερμουπόλεως
    2 τουλάχιστον μαθητές νοσηλεύονται στο νοσοκομείο
    Ο πρωθυπουργός και η συνοδεία του φοβισμένα φαντάσματα, με μυστικό πρόγραμμα επίσκεψης, αρνούμενοι να αντιμετωπίσουν την αντίδραση του κόσμου, η οποία δεν υπήρξε σε καμμία περίπτωση βίαιη, τουλάχιστον στην αρχή.
    Κατόρθωσαν να εξαγριώσουν μια πόλη φιλήσυχη ( μέχρι παρεξηγήσεως ) , αποδεικνύοντας το πόσο επικίνδυνοι είναι.
    Να τους χαιρόμαστε...
    ( Επειδή μόλις άκουσα τις δηλώσεις Πεταλωτή, θα ήθελα να πληροφορήσω τους αναγνώστες σας πως η δύναμη και η επιρροή του ΣΥΡΙΖΑ στο νησί της Σύρου είναι απειροελάχιστες)

  16. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 21/03/2011 15:58:05

    Φόβος κι απορία μου:
    Στο Καστελλόριζο πήγε στην αρχή της θητείας του, με κολαούζους και παράτες. Τώρα το περικυκλώνουν τα τουρκικά πολεμικά.

    Τώρα πάει στη Σύρο.. άρα σε λίγο θα μιλάμε για τουρκοσυριανή γλυκιά.

  17. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 21/03/2011 16:43:57

    Για αυτά που εχουν κάνει σε ενα ολόκληρο λαό αυτό τους αξίζει,Ο Φόβος.Και όπως λέει και το ΔΝΤ το δεύτερο εξάμηνο του 2011 θα είναι όλα τα λεφτά.Οποιος ζήσει και όποιος πεθάνει δηλαδή.....

  18. Orestios avatar
    Orestios 21/03/2011 16:46:14

    Tα ΜΑΤ απωθούν το πλήθος που επιδίδεται σε έξαλες εκδηλώσεις λατρείας προς το GAP.

    • Αστος avatar
      Αστος @ Orestios 21/03/2011 17:18:38

      Παπαδοπουλος, Μικρο Πολυτεχνειο ,Φεβρουαριος '73.

      (η' κανω λαθος?)

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αστος 21/03/2011 19:34:09

        Δεν θέλουμε άλλες βρώμικες "Γενιές του Πολυτεχνίου".
        Είδαμε τί κατάφερε η αυθεντική Γενιά του Πολυτεχνίου, που βύθισε την Ελλάδα στην βρωμιά.

        • Αστος avatar
          Αστος @ Orestios 22/03/2011 09:56:42

          Συμφωνω αλλα αν δεν μαθουμε θα παθουμε ξανα τα ιδια και ο (πετυχημενος) τροπος με τον οποιο "γυρισες" την ειδηση μου θυμησε εκεινο το περιστατικο με τους φοιτητες που δεν αφηναν τον τοτε δικτατορα να τελειωσει την ομιλια του χειροκροτωντας και φωναζοντας δυνατα.

          Ο τυπος της εποχης ειχε γραψει πανω κατω τα ιδια

          "Οι φοιτητες του Μικρου Πολυτεχνειου υποδεχονται με τοσο εξαλλους πανηγυρισμους τον κο Παπαδοπουλο στην ομιλια του που εκεινος αναγκαστηκε να την διακοψει..."

  19. zap-zap avatar
    zap-zap 21/03/2011 17:20:08

    στη Σύρο σήμερα ήταν 2000 κόσμος. Φοιτητές, μαθητές τριών σχολείων, εργατικό κέντρο. Εκδηλώσανε την πίστη τους στον ΣΥΡΙΖΑ και αμαύρωσαν την επίσκεψη του λαοπρόβλητου ηγέτη μας ΓΑΠ. Περίπου αυτά είπε πριν λίγο αυτός που υποδύεται τον κυβερνητικό εκπρόσωπο. Μπορείτε να μου πείτε πως με τέτοια στελέχη ακόμα κυβερνάνε αυτοί;

  20. Aggelos avatar
    Aggelos 21/03/2011 17:31:25

    "Επειδή η Ν.Δ δε θα αργήσει να έρθει στα πράγματα, να δω τί θα λέτε όταν εισπράτει ανάλογη μεταχείρηση."

    η ΝΔ ηδη τις εφαγε με το Χατζηδακη χειροτερα απο τον εαισθητο παγκαλο..
    και δεν μιλησε προκλητικα και επιθετικα ,αλλα εσκυψε το κεφαλι και ειπε τεπεινα οτι η βια δεν ειναι λυση,,αλλα καταλαβαινουμε το λαο δεν ειπε οτι με χτυουν τρομοκρατες οπως ο κανταφυ,,συγνωμη παγκαλος.

    αλλα το καθεστως παντου τα ιδια συπτωματα εχει,,χωρις τσιπα,,χωρις καν τυψεις.

  21. Posidonas avatar
    Posidonas 21/03/2011 17:32:35

    Εσυ πεταλωτη που δεν εχεις ουτε ενα ένσημο στη ζωη σου και εισαι τροφιμος του δημοσιου ταμειου, γιατι να καταδικασθουν οι διαμαρτυριες των κατοίκων της Συρου; Ο αρχηγος σου μερα τη μερα ξεβρακωνεται και αποκαλυπτεται ο υπογειος ρολος του. Μεχρι κι ο Κανταφι τροφιμο στο ταμειο του τον εχει.

  22. Aggelos avatar
    Aggelos 21/03/2011 17:36:51

    "Tα ΜΑΤ απωθούν το πλήθος που επιδίδεται σε έξαλες εκδηλώσεις λατρείας προς το GAP.
    "

    Σααααααααάακηηηηηηηηη!!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Aggelos 21/03/2011 19:32:47

      lol

  23. Posidonas avatar
    Posidonas 21/03/2011 17:44:13

    Πεταλωτη, μη βγαζεις ανακοινωθεντα τυπου Κονταφι και των αλλων δικτατόρων της Μεσης Ανατολης, οτι ο λαος ειναι με το μερος τους. Τη μειοψηφία τη βλέπει μονο η συμμορία που σας κραταει με τα δοντια για να μη χασει τα προνομια ή βρεθει στην κρεμαλα μαζι με σας.

    • ainte ainte avatar
      ainte ainte @ Posidonas 21/03/2011 21:15:56

      Μη λέτε συνέχεια για κρεμάλες γιατί είναι ικανοί να ξηλώσουν όλους τους φανοστάτες της Αθήνας υπό τον φόβο...

  24. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 21/03/2011 18:08:23

    Το σενάριο έχει ως εξής: όρος "αγανακτισμένος" πολίτης γίνεται τελεσίδικα τεκμήριο ενοχής με παρενέργεια του να θεωρηθεί μέχρι και τρομοκρατική πρακτική, οι διαμαρτυρίες ενώπιον "τυχαία"αερομεταφερόμενων δυνάμεων αποτελεί ωμό εκβιασμό στο καθεστώς και η όλη προσπάθεια να ακουστούν τα τοπικά αιτήματα της περιοχής συνιστά ανακοπή του δυναμικού ρεύματος του λαοπρόβλητου ΓΑΠ να έλθει κοντά στα προβλήματα των πολιτών..!!
    Τύφλα να'χει ο steven spielberg..ψηφίζω πεταλωτή για το όσκαρ!

  25. athorivos avatar
    athorivos 21/03/2011 18:23:30

    ρε παιδια σήμερα το μεσημέρι άκουσα στο ραδιόφωνο στην ΕΡΑ ότι τον ΓΑΠ ον υποδέχθηκαν εγκάρδια οι κάτοικοι της Σύρου. Έχει κανείς καμιά αμφιβολία ότι τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ θα δείξουν τα επεισόδια??? Μόνο κάποιους απελπισμένους πρασινορουφιάνους να χειροκροτούν θα δείξουν!!!

    • anonymos avatar
      anonymos @ athorivos 21/03/2011 19:02:06

      Το Μέγκα αναγκάστηκε να δείξει τις συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας

  26. anonymos avatar
    anonymos 21/03/2011 18:44:46

    Μάλιστα όποιος διαμαρτύρεται γιατι του παίρνουν τα λεφτά από την τσέπη είναι τρομοκράτης. Μήπως και να εκτοπίζονται οι διαμαρτυρόμενοι?

    • kiki avatar
      kiki @ anonymos 21/03/2011 18:50:52

      @ ανονυμε,
      δεν θα αργησει , ερχεται
      ολες οι δηλωσεις στοχοποιησης τμηματος της αριστερας, και παρεπιμποντως και του ΚΚΕ, αυτο δειχνουν.
      Το εχω ξαναγραψει, ενας παλιος κομμουνιστης το 81, παρακαλω , οταν του ειπα οτι θα βγει το ΠΑΣΟΚ, μου απαντησε¨Ωχ, κουβερτα και Φολεγανδρο, ερχεται.

      • anonymos avatar
        anonymos @ kiki 21/03/2011 19:04:09

        Πέςτο ψέματα, Αυτοί δεν ανοίξανε τα ξερονήσια το 1930?
        Να σου θυμίσω και το γνωστό τραγουδάκι της ίδιας εποχής.
        Εγω Αη Στράτη δεν φοβάμαι.....

  27. Zorro avatar
    Zorro 21/03/2011 18:51:20

    Ο Πεταλωτής σε ποιον πλανήτη κατοικεί; Γιατί σίγουρα δεν είναι απ' τα μέρη μας :)D

    • Orestios avatar
      Orestios @ Zorro 21/03/2011 19:32:25

      Σαν να πάχυνε ο Πεταλωτής. Μαζί τα τρώνε?

      • loretta avatar
        loretta @ Orestios 21/03/2011 22:19:25

        Oρεστιε θα σε μαλωσω...!!
        ΜΠΟΛΕΚ ειπαμε!!

  28. Orestios avatar
    Orestios 21/03/2011 19:31:47

    Αυτό που βλέπετε είναι η αγάπη του λαού του.

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ Orestios 21/03/2011 19:50:17

      Ορέστιε, σπεύδει να καταθέσει ο απλός κόσμος τις οικονομίες του στον λαοπρόβλητο!
      Απο ασυνεννοησία όμως μπήκαν μπροστά τα ΜΑΤ, μην τα βλέπουμε όπως μας συμφέρει..

    • loretta avatar
      loretta @ Orestios 21/03/2011 22:20:07

      ...ναι ναι και οι μετρησεις τον γκαλοπ...!! χαχαχα τωρα θα τις καταπιουνε!!

  29. SAVASs avatar
    SAVASs 21/03/2011 19:40:41

    H καλύτερη οικονομοτεχνική ανάλυση που έγινε ποτέ για την Ελλάδα Δημήτρης καζάκης ΔΕΙΤΕ ΤΟ!!
    Απλά ψάξτε αυτό το βίντεο στο Γιουτιουμπ με αυτό το τίτλο.
    Το antinews πιστεύω να το ποστάρει κάποια στιγμή.

  30. Κρης avatar
    Κρης 21/03/2011 19:48:38

    κάνει και ρίμα
    Ο Λοκατζής Πεταλωτής
    http://kostasxan.blogspot.com/2010/12/blog-post_6880.html
    !!!!!!
    κατάντια

  31. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/03/2011 20:05:11

    ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ:
    «ΑΣ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΩΝ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ»................

    «Δεν θα σχολιάσω αυτά που ανέφερε ο κ. Πάγκαλος. Προφανώς έχει τους λόγους του, έχει τις προτάσεις του, έχει τους ισχυρισμούς του»..................

    ΠΠ

  32. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 21/03/2011 20:13:09

    Φασισταρια!!! Αντε να τσακιστουν να πανε στο δ....ο!!!

  33. kinesis avatar
    kinesis 21/03/2011 21:21:41

    Δεν έχουν πάρει στα σοβαρά, το πως αισθάνεται ο ελληνικός λαός. Μέχρι σήμερα, μετρώντας τις κινητοποιήσεις, που η αλήθεια είναι πολύ χλιαρές ακόμα (συγκριτικά με τα μέτρα που έχουν επιβληθεί) πιστεύουν ότι μπορούν να συνεχιζουν ακλόνητοι το ΕΡΓΟ τους. Οι ενέργειες όμως αυτές, όσο πάνε και πληθαίνουν, και, φυσικά δεν είναι συγκεκριμένοι οι στόχοι. Όλοι τους είναι στόχος. Και, λυπάμαι που το λέω, αλλά, σίγουρα τα περιστατικά αυτά θα αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο.

  34. ANNITA avatar
    ANNITA 22/03/2011 08:53:29

    τις κραυγές αγωνίας και αγανάκτησης του λαού τις λέμε τώρα φαινόμενα βίας; Σίγουρα υπάρχει έλλειψη σοβαρότητας και έλλειψη απλής κοινής λογικής από την τωρινή κυβέρνηση.΄Οταν τρώνε τις σάρκες του λαού σαν τα τρωκτικά λίγο-λίγο και επιβάλλουν νόμους που στερούν την ελευθερία λόγου και έκφρασης, όταν καταπατούν την αξιοπρέπεια του έλληνα έχουν την απαίτηση να στέκεται προσοχή ο καθένας μας; Οταν του στερούν με χίλιους τρόπους την ελευθερία και τους λιγοστούς καρπούς που απόκτησε δουλεύοντας 30-35 χρόνια έχουν την απαίτηση να στέκεται προσοχή ο έλληνας; Γιατί η δήλωση αυτή που έκανε ο Πεταλωτής εκεί θα πρέπει να μας παραπέμπει όλους. Σε αυτό το σκεπτικό, ότι οι " άνθρωποι" αυτοί που μας κυβερνούν απαιτούν από μας χωρίς ανταλάγματα .

  35. ANNITA avatar
    ANNITA 22/03/2011 09:12:10

    Δηλαδή τις κραυγές και την αγανάκτηση του λαού η κυβέρνηση τις ονομάζει φαινόμενα βίας. Με χίλιους τρόπους μας στερούν το δικαίωμα λόγου και έκφρασης των πεποιθήσεων μας αλλά και το δικαίωμα να αντιδρούμε σε κάθε μορφή καταπάτησης των διακιωμάτων που αποκτήσαμε δουλεύοντας 30-35 χρόνια. Τους λιγοστούς καρπούς που εισπράξαμε η τα λιγοστά λιθαράκια που βάλαμε για να χτίσουμε μια ζωή πιο ανθρώπινη μας τα πήραν πίσω. Την παιδεία την κατακρεουργήσανε. Σαν τα τρωκτικά λίγο-λίγο τρώνε τις σάρκες του λαού και έχουν την απαίτηση να στεκόμαστε προσοχή απέναντί τους; Την αξιοπρέπεια μας σαν λαός την χάσαμε από τους "κυρίους" αυτούς, γιατί; Ακόμα και οι νοικοκυραίοι πια ψάχνουν στα σκουπίδια για φαγητό. Είναι μήπως ψέμα αυτό; Και βγαίνουν να δηλώσουν αυτοί οι "κυριοι" ότι η αγανάκτηση παιδιών κ μεγάλων είναι φαινόμενα βίας. ; Η αληθινή βία είναι η ψυχολογική βία που μας ασκούν παντοιοτρόπως.