02/06/2010 11:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επεισοδιακή συνεδρίαση της Εξεταστικής μετά το φιάσκο

Σε κατάσταση έντονου εκνευρισμού βρίσκεται ο πρόεδρος της Εξεταστικής για την Ζήμενς, μας λένε από το Κοινοβούλιο. Μέχρι στιγμής πάντως την έχει πληρώσει μόνο το …φλιτζάνι του καφέ.

Βουλευτές της ΝΔ θέτουν θέμα είτε σοβαρού λάθους από επιπολαιότητα, είτε εσκεμμένης ενέργειας αποπροσανατολισμού

ΣΧΟΛΙΑ

  1. perastikos avatar
    perastikos 02/06/2010 12:23:25

    τι επιπολαιοτητα εκ μέρους του ΠΑΣΟΚ και αλλες τέτοιες μακακιες λενε εκει στην Ν.Δ. Ειναι γελοίο να ασχολούνται ολοι με μετάφραση της λεξης cabinet man και ο μισός χρόνος στα δελτία ειδήσεων να αναλώνεται σε αυτό. Απλά και μόνο η ηλεκτρονικη διεύθυνση του αποστολέα του email καθως και τα ποσα που ανεφερονται και επιβεβαιώνονται απο τους παραλήπτες και τον αποστολέα, ειναι αρκετα για να τρίψουν στα μούτρα του Βαλυράκη και των ομοειδεατών του το κωλόχαρτο με την σκευωρία που εστηναν! Είναι η ξεφτίλα της πράσινης προπαγάνδας και των φερέφωνων τους στα τηλεπαράθυρα.

  2. γιωργος avatar
    γιωργος 02/06/2010 12:41:31

    Κανονικα πρεπει να ζητησουν την παραιτηση του αμαισα!!

  3. co avatar
    co 02/06/2010 13:03:20

    και μην ξεχνάμε ο λογαριασμος βρεθηκε υποτίθεται παγωμένος από έμβασμα του 2003 των μαυρων ταμείων!!!

  4. zonitis avatar
    zonitis 02/06/2010 13:05:00

    Θα μαθουμε ποτε την αληθεια; Η ελευθεροτυπια σημερα στην ηλεκτρονικη της μορφη εχει τιτλο "Μαυρο χρημα πισω απο το φιασκο. Η γκαφα και η μαυρη αληθεια". Αναφερει κατι για εναν Ελβετο εισαγγελεα που δεσμευσε τα χρηματα στο λογαριασμο του Μαριου Κατσικα στη Γενευη. Οι ημερομηνιες βεβαια που αναφερονται σε εμβασματα (φαινονται στην εικονα) των 200΄000 ειναι του 2003 και 2004 (πριν εκλεγει κυβερνηση η ΝΔ). Ανοιγοντας ομως ολοκληρο το κειμενο δεν υπαρχει απολυτως καμμια αναφορα στην δεσμευση των χρηματων, παρα μονο αναλυεται η γκαφα. Κι εγω τωρα αναρωτιεμαι. Που ειναι η μαυρη αληθεια;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ zonitis 02/06/2010 13:16:48

      Το κοιτούσα κι εγώ το πρωί το ίδιο πράγμα και έφριξα. Αντίστοιχα έκαναν χθες τα νέα με τον πρωτοσέλιδο τίτλο "γαλάζια ομολογία μίζας", χωρίς να υπάρχει απολύτως καμία αναφορά σε "ομολογία" μέσα στο κείμενο.

      Έχουν ξεφύγει τελείως. Κανένας εισαγγελέας ρε παιδιά;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Επώνυμος 02/06/2010 13:19:52

        Οι εισαγγελείς έχουν άλλα προβλήματα:

        http://nonews-news.blogspot.com/2010/06/blog-post_8702.html

      • zonitis avatar
        zonitis @ Επώνυμος 02/06/2010 13:27:30

        Δεν ξερω αν το εβαλαν τωρα, αλλα ειναι σε αλλο URL

        http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=168643

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 02/06/2010 14:27:33

        Μάλιστα, zoniti, αυτό εξηγεί και πώς στο καλό βρέθηκε το e-mail στην ιστορία αυτή, που αλλιώς θα ήταν τελείως άσχετο. Προφανώς από τα πολλά που έψαξαν, κάπου βρέθηκε αυτό, έλεγε και για άνθρωπο του καμπινέ, όποτε, σου λέει, εδώ "σίγουρα" κάτι υπάρχει. Και για να το σιγουρέψουμε, επειδή δεν πολυ-έβγαινε να τα έχει πάρει υπουργός, το κάναμε "Ιδιόγραφο σημείωμα του Χριστοφοράκου". Και λοιπά.

        Το πρωτοσέλιδο όμως εξακολουθεί να κάνει δουλειά, άσχετα αν, διαβάζοντας το κείμενο, καταλαβαίνεις ποια είναι η αλήθεια.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ zonitis 02/06/2010 13:26:36

      Mια αληθεια μπορει να ειναι η εξης : ο Κατσικας να ειχε διαφορες συναλλαγες -απ οτι λεγεται ειχε και σχεση με τον Ολυμπιακο - και για τις δοσοληψιες του στην Ελβετια να χρησιμοποιουσε και μια εταιρια που ειχε σχεσεις με τη Siemens.Αλλωστε Ιντρακομ και Siemens πηγαιναν μαζι παντου.
      Σε καποιο σημειο μολις σπαει το σκανδαλο οι Ελβετοι παγωνουν ολους τους λογαριασμους που εχουν σχεση και ολα τα σχετικα εγγραφα ερχονται πακετο στην Ελλαδα.
      Το παγωμα των λογαριασμων Κατσικα εχει γινει τυχαια επειδη χρησιμοποιουσε ιδια εταιρια για εμβασματα με τους αλλους αλλα η επιτροπη δεν ενδιαφερεται γιαυτα αλλα μονο να στοιχειοθετησει δωροδοκια υπουργου.Μεσα στα εγγραφα υπαρχει και το επιμαχο που ειναι τελειως ασχετο,η υπαρξη του οφειλεται στο οτι ειναι στην αλληλογραφια καποιου με παγωμενους λογαριασμους για αλλο λογο και λογω λαθους μεταφρασης θεωρειται το μεγαλο ευρημα.
      Τωρα για τις ελληνικες εφημεριδες δε χρειαζονται σχολια.

      • tiramola avatar
        tiramola @ ψυχραιμια 02/06/2010 13:32:50

        Ναι αλλά φαίνεται ότι υπάρχει στον λογαριασμό του και έμβασμα 200 χιλιάδων ευρώ από την γνωστή placid blue μέσω τις οποίας διακινούσε η siemens το μαύρο χρήμα.
        Δεν μου αρέσουν οι συνωμοσίες αλλά χθες βράδυ είχε πέσει από τα σύνεφα...

  5. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 02/06/2010 13:14:58

    Παραδοσιακό

    Θα σπάσω κούπες για τα λόγια που 'πες
    και ποτηράκια για τα πικρά λογάκια
    αμάν άμαν, πια μικρό μην κλαις
    αμάν άμαν, κι έχεις ό,τι θες

    Σπάω τα πιάτα για τα δυο σου
    μαύρα μάτια

  6. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 02/06/2010 14:20:07

    Φάκτορα, το ΜΕΓΚΑ βγήκε με ...αποκάλυψη για εμπλοκή του Σαμαρά μέσω του..μπατζανάκη του..

    Μην το αφήσεις, παρακολούθησε το

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Γιωργος Χ 02/06/2010 14:23:42

      Πρέπει να τους τρομάζει πάρα πολύ η ιδέα ότι θα κυβερνήσει ο Σαμαράς. Πάρα πολύ. Δεν εξηγείται αλλιώς.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Γιωργος Χ 02/06/2010 16:25:24

      Εξαλου η 31 Ιουλιου 2005 ηταν Κυριακη. Μπραβο παντως στον μπατζανακη του Σαμαρα. Σαν σκυλος δουλευει, δεν ξεκουραζεται ουτε Σαββατοκυριακα

  7. γιωργος avatar
    γιωργος 02/06/2010 14:23:21

    απεδειχθει για αλλη μια φορα οτι οι πολιτικοι μας ειναι κλεφτες του κοινου ποινικου κωδικα....εκτος απο κλεφτες ομως η σημερινη κυβερνηση ειναι κ προδοτες.κυβερνηση δοσιλογων κανονικα θα επρεπε να ονομαζεται....
    ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΑΣ ΞΕΠΟΥΛΑΝΕ....ΞΕΠΟΥΛΑΝΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ

  8. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 02/06/2010 14:32:37

    Δοκίμασα τον αυτόματο μεταφραστή του google: caninet man = άνθρωπος υπουργικό συμβούλιο
    Κατά λέξη, αυτό βγάζει, δοκιμάστε
    Ίσως δεν είχαν άλλο λεξικό και το μεταφράσανε με google.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 14:34:10

      cabinet man, συγγνώμη, όχι και καμινέτο!

      • otinanai avatar
        otinanai @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 15:24:10

        Τί σου κάνει ένα 'ς'(σίγμα) όμως. Πάντως λογικά κάποιο λάκο έχει η φάβα...είδωμεν.

    • pizza avatar
      pizza @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 16:55:13

      Σημαινει ομως και καποιος που φτιαχνει ντουλαπια. Δηλαδη λες να πηγε ο μεταφραστης στους στο Google για να κανη μεταφραση? Τη βαψαμε τοτε.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ pizza 02/06/2010 17:05:00

        Χτύπα το στο μεταφραστικό του google και θα δείς, σου λέω!
        Την ελληνική μετάφραση την έγραψα.
        Γαλλικά δίνει: l'homme du Cabinet.
        Γερμανικά: Kabinett Mann (όχι Zimmermann = μαραγκός)
        Σέρβικα: кабинет човека
        Ισπανικά : el hombre del gabinete
        Άλλα δεν καταλαβαίνω

  9. pizza avatar
    pizza 02/06/2010 16:52:58

    Εχουνε λυσαξει οι Πασοκοι να βρουν και κατι για κανενα της ΝΔ που να εχει μπλεχτη με την Ζημενς γιατι τους ερχονται το ενα πανω στ'αλλο με ολους τους δικους τους.

  10. EllinidaTisDiasporas avatar
    EllinidaTisDiasporas 02/06/2010 19:48:04

    Eine toso gelio olo afto. Katarxas paidia i lekseis "Cabinet Man" stin Ameriki mono atomo pou ftiaxnei doulapia mborei na eine, giati i Ameriki den exei Cabinet !!!!!!!!!! Exei Congress, kai Senate, kai Congressmen kai Senators. Cabinet exei o Canadas, i Agglia kai i Australia, kai den legonde Cabinet Man ekei alla Member of the Cabinet. Eleos pia! Apo to paniko tous sto PASOK kai stin prospatheia tous na dikiologisoun tin mamakia tous... lene toses xondrades pou ksepernoun ta oria tis geliotitas.