29/03/2009 14:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επειδή δεν υπάρχει μόνο η Μπεζεντάκου!

[youtube onD_a89f45g&feature=related]
___________________________________________________________________________
Στην εποχή των εκπτώσεων, που έχουνε κάνει πρόσωπο της επικαιρότητας και την Μπεζεντάκου, εμείς θυμηθήκαμε, μέρες που' ναι τον Μιχάλη Μπεζεντάκο. Ηταν στέλεχος του ΚΚΕ. Κατηγορήθηκε για το φόνο αστυνομικού και προφυλακίστηκε στις φυλακές Συγγρού. Δραπέτευσε τον Απρίλιο του 1932, την παραμονή της δίκης του, όπου πιθανότατα θα του επιβαλλόταν η θανατική καταδίκη. Λέγεται ότι την απόδραση οργάνωσε ο Θανάσης Κλάρας, ο Άρης Βελουχιώτης της Εθνικής Αντίστασης. Ο Μιχάλης Μπεζεντάκος έχασε αργότερα τη ζωή του στην Ισπανία. Πολέμησε στο πλευρό του Λαϊκού Μετώπου από τις γραμμές των Διεθνών Ταξιαρχιών.

«...Και μες το καρναβάλι οι αστοί την πάθαν πάλι, ο Μπεζεντάκος μας άφησε γεια. Τον είχανε κλεισμένο, διπλωμανταλωμένο, να τον δικάσουνε σε θάνατο, μ' αυτός τρυπά τον τοίχο χωρίς κανέναν ήχο και βρίσκουν κούτσουρα στον θάλαμο...».

Suhoi

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Suhoi avatar
    Suhoi 29/03/2009 15:12:02

    @Anonymous3
    Εννοείται πως είμαι, όχι εν δυνάμει, αλλά τη πράξει, επικίνδυνος. Μακάρι να υπήρχαν κι αλλοι τέτοιοι μανιάτες μάγκες, σαν τον Μπεζεντάκο, αντί για τους ψευτόμαγκες μανιάτες που πυροβολούν παιδάκια.

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 29/03/2009 15:15:15

    Μελαγχόλησα.
    Τι ψυχή άραγε θα παραδώσουμε εμείς οι "έντιμοι"?

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/03/2009 15:40:17

    Πρόσφατα πέθανε και ο Πάνος Τζαβέλλας που μέσα από το "λημέρι" του έκανε γνωστό τον Μπεζεντάκο και στις νέες γενιές. Εγώ πέρασα την εφηβεία μου ακόυγωντας αντάρτικα και Τζαβέλλα. Και ήταν μόδα!!! 'Αλλες εποχές τότε (δεκαετία `70). Σήμερα κυριαρχει η Μπεζεντάκου και ο Τσαλίκης και για τους πιο ροκ ο..... Καρράς!!!

  4. ianos avatar
    ianos 29/03/2009 15:44:16

    Μια φορά κι ένα καιρό υπήρχε ένας κόσμος που είχε όραμα,ιδανικά, στόχους,για τα οποία αγωνίστηκε,πολέμησε, θυσιάστηκε.Πέρασαν τα χρόνια και τα ιδανικά έγιναν Παναθηναικός,Ολυμπιακός κλπ και πάνω απο όλα "κονόμα",χωρίς όρια,χωρίς έλεος χωρίς φραγμούς.Μια φορά κι ένα καιρό,πριν πολλούς αιώνες...διηγόμουν στα παιδιά μου....

  5. Απορων avatar
    Απορων 29/03/2009 16:25:01

    Τιμή και δόξα στους πραγματικούς αγνούς ανιδιοτελείς αγωνιστές!!!!!

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/03/2009 16:40:28

    Κι άλλος εν δυνάμει επικίνδυνος

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/03/2009 17:13:22

    Πηγαίναμε και τον βλέπαμε στα μέσα της δεκαετίας του '80 όταν τραγουδούσε. Είχε την ικανότητα να ζωντανεύει μια ατμόσφαιρα.

  8. tony avatar
    tony 29/03/2009 18:02:38

    Η ιστορία εκδικείται.Και η δική μας ιστορία έχει πολλά πάρα πολλά.Σήμερα γράφουμε για τους μετανάστες και λέμε διάφορα κλαιν μαιντ άλλα όταν θα μείνουμε και ΕΜΕΙΣ χωρίς πατρίδα, τότε θα καταλάβουμε τι πράξαμε.Θέμα χρόνου είναι και μάλιστα λίγου, πάρα πολύ λίγου.

  9. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 29/03/2009 22:03:10

    Ρε συ Τονυ,κι εσυ δικηο εχεις,αλλα δε γινεται αυτο που εχεις στο μυαλο σου,δεν το καταλαβαινεις;
    Ειναι δυνατον,να αφηνουμε να μπαινουν οσοι προαιρουνται;

  10. tony avatar
    tony 29/03/2009 22:12:10

    Οχι. Θα ήτανε καλύτερα να μην το είχαμε κάνει ξέφραγο αμπέλι.
    Θα ήταν καλύτερα αν το είχαμε κρατήσει το οικόπεδο.
    Δυστυχώς το πουλήσαμε και το ξεφράξαμε.Τωρα για αυτό που έχω στο μυαλό μου, μακάρι να κάνω λάθος και να μην γίνει.

  11. palios avatar
    palios 30/03/2009 09:56:16

    Θυμαμαι το 1997 ενα αρθρο στην ΑΥΓΗ (νομίζω του Τάσου Βουρνά) όπου ανέφερε την ιστορία του Μπεζαντάκου. Σύμφωνα με το αρθρο ο Μπεζαντακος όντως πολέμησε στον Ισπανικό Εμφύλιο με το Ελληνικό τμήμα των διεθνών ταξιαρχιών. Μετά τον εμφύλιο όπως και οι υπόλοιποι διασωθέντες έφυγε για την Σοβιετική Ενωση και στη συνέχεια εκτελέστηκε απο το σταλινικό καθεστώς όπως και πολλοί άλλοι αγωνιστές του Ισπανικού εμφυλίου. Θυμαμαι εκείνες τις μέρες έναν συμφοιτητή μου Κνίτη να τραγουδάει το τραγούδι του Μπεζεντακου. Οταν του είπα για το τέλος του μου είπε επι λέξει "καλά του κανανε, χαφιές θα ήτανε". Υπάρχει πιο εύγλωτος τρόπος για να δεί κανείς την παθολογία της Αριστερας; Πόσοι και πόσοι δεν έγιναν σύμβολα και τραγουδήθηκαν σαν θρύλοι (πχ Βελουχιώτης) και στη συνέχεια θεωρήθηκαν προδότες όταν διαφώνησαν με την όποια ηγεσία;

  12. palios avatar
    palios 30/03/2009 09:58:21

    Δύο λάθηυ στο προηγούμενο. Το σωστό είναι 1977 και φυσικά Μπεζεντάκος όχι Μεπεζαντακος.

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/03/2009 13:08:59

    Το 2003 ο Τζαβέλλας είχε εμφανιστεί για 2-3 παραστάσεις σε μια μουσική σκηνή στην Καστέλλα. Δεν τον είχα δει ποτέ από κοντά να τραγουδάει, και το σκυλομετανιώνω που τότε έχασα την ευκαιρία (μολονότι το είχα πληροφορηθεί έγκαιρα).

    Μερικές πληροφορίες για το τραγούδι:

    Τραγουδιστής ΔΕΝ είναι ο Πάνος Τζαβέλλας, αλλά ο Κώστας Μαντζόπουλος. Ο δίσκος του Τζαβέλλα "Τραγούδια από το αντάρτικο λημέρι του" (στον οποίο υπάρχει το τραγούδι) επανεκδόθηκε σε CD πριν από 3 χρόνια, για λογαριασμό γνωστού δισκοπωλείου της Αθήνας (όπου και επωλείτο αποκλειστικά). Ευτυχώς πρόλαβα και τον πήρα, γιατί τα Χριστούγεννα που τον ξανάψαξα για να τον κάνω δώρο, δεν υπήρχε πλέον. Η επανέκδοση είχε διαρκέσει για περίπου 2 χρόνια και μετά σταμάτησε, όπως μου είπαν.

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/03/2009 14:54:18

    Επειδή ο δίσκος δεν κυκλοφορεί πλέον -αλλιώς δεν θα το έκανα-, ανέβασα το συγκεκριμένο τραγούδι σε mp3. Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ:
    http://www.sendspace.com/file/ovlsat

    (Φάκτορα, μπορείς να τσεκάρεις την ασφάλεια του αρχείου πριν επιτρέψεις στο σχόλιο να εμφανιστεί.)

    Διευκρίνιση: το αρχείο είναι διαθέσιμο για 30 μέρες από την τελευταία φορά που κατέβηκε. Δηλαδή, αν κάποιος το κατεβάσει π.χ. τώρα και ο επόμενος σε 29 μέρες (χωρίς άλλους ενδιάμεσα), το αρχείο θα είναι διαθέσιμο για άλλες 30 μέρες μετά την 29η, και ούτω καθεξής.

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/03/2009 19:36:34

    Υπάρχουν ανεβασμένα τα τραγούδια και στο youtube.

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/03/2009 20:23:52

    Strange, εγώ ανέβασα το τραγούδι σε mp3 μήπως κάποιος δεν αρκείται στο YouTube (που προϋποθέτσι και πρόσβαση στο διαδίκτυο) αλλά το θέλει και στο σκληρό του ή στο mp3 player του.