25/06/2008 18:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επειγόντως στον εισαγγελέα ο χρηματιστής

Τον πρώην πρόεδρο της χρηματιστηριακής ΠΗΓΑΣΟΣ, κ. Α. Ράμμο κάλεσε επειγόντως για σήμερα το απόγευμα ο εισαγγελέας κ. Αθανασίου. Ο κ. Ράμμος εμφανίζεται ως δικαιούχος δυο τραπεζικών λογαριασμών στη  ΒΝΡ Paribas στη Γενεύη, στους οποίους μπήκαν από την εταιρεία διακίνησης μαύρου χρήματος«Placid Blue», περισσότερα από δύο εκατομμύρια ευρώ, από τον Ιούλιο 2003 έως τον Μάρτιο 2004. Ο κ. Ράμμος φέρεται επίσης να συνδέεται με γνωστά στελέχη της ΝΔ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 25/06/2008 19:40:27

    kala avto to simerino numero me tin metohi DEH kai OTE mono enas fovismenos Alogomouris itan se thesi na peksi .
    Sheti katarevsi tis logikis !!!

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/06/2008 20:47:40

    γιατί έχω αρχίσει να αποκτώ την εντύπωση ότι οι εισαγγελείς είναι λίγο, πως να το πω; συγκρατημένοι; Λέεες;

  3. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 25/06/2008 21:03:58

    Αυτή η BMP Paribas Geneve ειναι κάτι σαν Τράπεζα Ελλάδος εξωτερικού. Ο μισός λεηλατημένος πλούτος της Ελλάδας βρίσκεται εκεί.Ο άλλος μισός αλλού. Και τώρα που μιλάμε, τι γίνεται με τον Θ. Αθανασιάδη και το ζεστό χρήμα που μετέφερε απο την ίδια τράπεζα; Θα μάθουμε τίποτε; Παίζει ΤΣΠΕΑΘ, Ζήμενς, ή άλλο;

  4. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 25/06/2008 21:24:52

    Καλο ειναι να μην βγαζουμε ασχετα και αυθαιρετα συμπερασματα με το πως πεφτει η ανεβαινει η δεη η ο οτε,ειναι κατι πιο περιπλοκο αφηστε το για τους επαγγελματιες αν χρειασθει θα πουμε κατι..

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/06/2008 21:30:24

    πες μας χρηματιστή, θα προσπαθήσουμε να σε κατάλαβουμε, πως ανεβοκατεβαίνουν η δεη και ο οτε;

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 25/06/2008 21:31:32

    Το πραγματικο μαυρο χρημα εμβαζεται με τραπεζικους συμψηφισμους και δεν αφηνει ιχνη...Αλλα ηταν τοσο σιγουροι, μες την απληστια τους, για την αφεντια τους που ουτε την ελαχιστη προφυλαξη δεν πηραν. Απο μονο του αυτο το γεγονος
    ειναι αρκετο για να καταλαβουμε που ζουμε και ποιοι (ανεξαρτητως κομματος)μας κυβερνανε...

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 25/06/2008 21:35:07

    1.Το γράψαμε κι εμείς παλιότερα, το έγραψε πιο αναλυτικά το Antinews το...επαναλαμβάνουμε πάλι, γιατί (εκτός από εμάς...) έχει το σχετικό "χαρτί" και ο Πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γ.Καρατζαφέρης (και φυσικά και η κυβέρνηση και...άλλοι...) και το επικαλούνται (πιθανότατα θα το καταθέσει μεθαύριο στη βουλή στην Ωρα του Πρωθυπουργού). Είναι ένα χαρτί για τα έξοδα μετάβασης στη Ζυρίχη τον Δεκέμβριο που μας πέρασε του κ.Χριστοφοράκου (ήταν το τελευταίο του γιατί...απελύθη λίγο μετά...αφού έσκασε το σκάνδαλο), την διαμονή τους εκεί (ξενοδοχεία και άλλες...υπηρεσίες) κλπ.
    Ποιός ΥΠΟΥΡΓΟΣ που είναι ΚΑΙ σήμερα στην κυβέρνηση πήγε μαζί με τον κ.Χριστοφοράκο στην Ελβετια και δέχθηκε ΟΛΑ τα έξοδα να τα πληρώσει η Siemens; Και τι δουλειές είχε υπογράψει για λογαριασμό της Siemens;....

    (orfni.blogspot.com/)

    2.Όπως μετέδωσε ο ΑΝΤ1, η Δήμητρα Παπαχρήστου παραδέχτηκε στον Εισαγγελέα ότι ο Τσουκάτος της είχε παραδώσει για τις ανάγκες του συνεδρίου του ΠΑΣΟΚ περίπου 200.000.000 δρχ.
    Ο Εισαγγελέας εξέταζε την κυρία Παπαχρήστου για 5 ώρες, αν είναι έτσι αυτό αποτελεί και "ομολογία" ότι στο ΠΑΣΟΚ εισέρρεαν μαύρο χρήμα;

    3....έτερος Καππαδόκης Υπουργός(και σήμερα) που επίσης έχουμε γράψει ότι από τον Αύγουστο του 2004 μέχρι και τον Οκτώβριο "τσέπωσε" 1,750 εκ.ευρώ απο την siemens...

    ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ? ΕΚΛΟΓΕΣ? ΑΝΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ? ΝΕΑ ΚΟΜΜΑΤΑ?

    ΥΓ

    Μα αγαπητέ κ Τατούλη δεν χρειάζεται να θέτεται θέμα κομματικής πειθαρχίας ή να ψηφίσετε κατά συνείδηση και να πέσει η κυβέρνηση και να γίνει προσπάθεια "σπίλωσής σας"

    Το ενδεχόμενο της παραίτησης από το βουλευτικό αξίωμα πριν την ψηφοφορία το έχετε ποτέ σκεφτεί?

    Έτσι ώστε να υπάρχει μια συνέπεια λόγων και πράξεων?

  8. Λαρα avatar
    Λαρα 25/06/2008 22:13:30

    Πολλοι απο αυτους ανεβαινουν στην τραπεζα για αναληψη με συνοδεια καποιας τσιτσολινας φιλεναδιτσας.
    Ενος ξεπιασμενου θηλυκου λαικης προευλευσης ΑνωΛιοσιτισα με γουνα πανω στις πιστες το χειμωνα και το καπανι στη διαπασον με κομπασμο να διαφημιζει την καλοτυχη συγκυρια του προκοιλαρου, συνδυαζοντας ρευστο μανι με απελευθερωμενο σεξ.

    λαρα

  9. δολeros avatar
    δολeros 25/06/2008 22:20:35

    @ ataktos & @ Χρηματιστης
    Για κάντε τα πιο λιανά ρε παιδιά, αυτά με τις μετοχές και για 'μας τους άσχετους.

    @ Ιθαγενής
    Έχεις, πιστεύω, πολύ δίκιο στο ΥΓ σου.

    Όσον αφορά το 2. η Δ. Παπαχρήστου (έχει αλήθεια κάποια σχέση με τον Παπαχρήστο των Νέων; ) κατέθετε για 3 ώρες και δεν μπόρεσε να δικαιολογήσει κάμποσα από όσα υποστήριζε. Είτε γιατί δεν θυμόταν, είτε γιατί δεν "θυμόταν".

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 25/06/2008 23:18:08

    Απορία αφελή Έλληνα Νο 2

    Επειδή το 2007 ο στρατηγός άνεμος έκαψε συνανθρώπους μας και την μισή Ελλάδα, ο ανώνυμος Έλληνας συγκέντρωσε 160.000.000,00 €, για τους συνανθρώπους μας, μήπως θα μπορούσε η χώρα μας , αντί να "κάθονται" τα χρήματα στην Τράπεζα της Ελλάδος, να αγοράσει νέα πυροσβεστικά αεροπλάνα και υδροφόρες? (....και για να είμαστε σίγουροι ας κάνει ο κ Ζορμπάς τον διαγωνισμό και την αγορά)
    Μήπως το απαρχαιωμένο πολεμικό υλικό (αν θυμάστε το τεθωρακισμένο πυροσβεστικό στην Αρχαία Ολυμπία / LEOPARD 1) να μετατραπεί σε μέσα πυρόσβεσης?
    Μήπως το κόμμα που ψήφιζα μπορεί εκτός από ...αγροφύλακες να καλύψει τα κενά στο πυροσβεστικό σώμα?
    Πάνω από όλα όμως ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ / ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΥΘΥΝΗ / ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΦΤΑΙΩ / ΑΠΕΤΥΧΑ ... ΚΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΤΡΙΜΜΕΝΗ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΘΕ ΜΑΙΟΥ "ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΕΤΟΙΜΟΙ" (...και δεν αναφέρομαι στον κ Παυλόπουλο που σε σχέση με τους υπόλοιπους συναδέρφους του υπουργούς είναι ΟΑΣΗ σε ΕΡΗΜΟ)

  11. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 26/06/2008 01:04:27

    Κατ αρχην ενας απο τους βασικοτερους λογους που εξηγουν την κινηση των μετοχων ειδικα σε περιοδους αυξημενης μεταβλητοτητας ειναι οι εκθεσεις των διεθνων οικων ,πχ σημερα 2 τετοιοι JP.MORGAN καιCREDIT SUISSE θεωρησαν καλο να προτρεψουν τους επενδυτες να αγορασουν ΟΤΕ. Πολυ συχνα εννοειται πως οι εκθεσεις εχουν σκοπο ΙΔΙΟΤΕΛΗ εξαρτομενο απο τις δουλειες που εχουν η οχι.Ενας αλλος παραγοντας της σημερινης ανοδου ηταν το short covering δηλ καποιοι που ειχαν ΔΑΝΕΙΣΤΕΙ τις ημερες της πουλουσαν μετοχες που ειναι υποχρεωμενοι καποια στιμη να ΕΠΑΝΑΓΟΡΑΣΟΥΝ τις δανεικες μετοχες για να κλεισουν τη θεση τους Αυτο προκαλει βιαιη ανοδικη αντιδραση οπου βλεπεις μεγαλες μετοχες να καταγραφουν ΙΣΧΥΡΑ ΚΕΡΔΗ.Οσο αφορα τον Αλογοσκουφη ειναι πολυ εξυπνος για να ασχολειται ανοικτα με το χρηματιστηριο καθοτι αυτη την βλακωδη και EΠΙΖΗΜΙΑ διαδικασια ειχαν ακολουθησει οι προηγουμενοι ,πχ ο γιγας Λαμπρου που μολις εφαγε και μια φυλακη, ΚΑΤΑΧΡΕΩΝΟΝΤΑΣ το δημοσιο. Υπαρχει βεβαια δυνατοτητα με τις ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ενος υπουργου να επηρεαστουν μετοχες θετικα η αρνητικα.Τελος υπενθυμιζω οτι ο αλογοσκουφης δεν εχει μεχρι τωρα τουλαχιστον ποτε μιλησει για το χρηματιστηριο ΦΥΛΑΓΟΝΤΑΣ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ

  12. χρηματιστης avatar