#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2008 19:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επείγον για όλα τα μπλογκ: Δήλωση Ζορμπά


Συνταγματική εκτροπή η μη αποστολή της δικογραφίας


«Η μέχρι σήμερα παραμονή της δικογραφίας στην εισαγγελία και η μη υποβολή της στη Βουλή, ενόψει μάλιστα της εκδηλωθείσης πολιτικής διαθέσεως περί συγκρότησης Επιτροπών της Βουλής συνιστά συνταγματική εκτροπή». 

Αυτό δήλωσε πριν από λίγη ώρα ο Γιώργος Ζορμπάς, από τον οποίο ζητήσαμε να σχολιάσει τις σημερινές εξελίξεις για το θέμα.

(Σ. Σ. Ο κ. Ζορμπάς μας παρακάλεσε να διαβιβάσουμε την δήλωσή του προς όλα τα μπλογκς)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. stavrosx1 avatar
    stavrosx1 20/10/2008 19:23:08

    ... όντας αξιοπρόσεκτη δήλωση, αλλά ...
    ... συνήθως ο κ. Ζορμπάς δεν μας έχει μάθει σε παρεμβάσεις που τις έκανε "στην ώρα τους"...
    ... πάντως η "συνταγματική εκτροπή" συναντάει μια άλλη, εξίσου σοβαρή καταγγελία περί "εσχάτης προδοσίας"...
    ... σύμπτωση; ...
    ... ίσως ...

  2. anastasiam avatar
    anastasiam 20/10/2008 19:23:45

    Aλλη μια τραγελαφική στραυροβελονιά στο κέντημα που λέγεται (νεο)ελληνικό κράτος.
    Kατα τα άλλα... βαράτε βιολιτζήδες, στις δυο πίτσες η μια δώρο...

  3. Factorx avatar
    Factorx 20/10/2008 19:26:15

    @stavrosx1. Ο Ζορμπάς δεν ειναι πλεον κρατικός λειτουργός και για αυτό τωρα μ΄πορει ναμιλα στην ωρα του.

  4. anastasiam avatar
    anastasiam 20/10/2008 19:28:55

    Kαι μια τροποποιημένη πρόταση καθότι οι έρωτες του καλοκαιριού (συγκεκριμένα του περσινού) πεθαίνουν τον (φετινό) Oκτώβρη:
    Kαραμανλικός και βλαξ;

  5. miaouth avatar
    miaouth 20/10/2008 19:36:45

    @ anastasiam (4):
    Πρώην Καραμανλικός που βαρέθηκε να προσποιείται ότι είναι βλάξ.
    Ο καθένας μας έχει τα όριά του.

  6. daris avatar
    daris 20/10/2008 19:41:09

    ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ Ο ΑΛΛΟΤΕ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ ΖΟΡΜΠΑΣ...ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ ΑΛΛΟ ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ.ΝΟΜΙΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΤΕΞΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ!!!

  7. salmonellas avatar
    salmonellas 20/10/2008 20:18:09

    Peraste to s' ola ta bogs parakalw. Den eimaste gia plakes twra, ta pragmata exoun xefygei kai i xwra thymizei Zimbaboue.

  8. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 20/10/2008 20:57:13

    Γιώργο κράτα γερά. Είσαι φάρος τιμιότητας και συνέπειας που χρειάζεται ο λαός. Όχι μόνο αυτές τις δύσκολες ώρες.

  9. mareli avatar
    mareli 20/10/2008 21:09:42

    Υπέροχος όπως πάντα!!!
    Μετά τους ήρωες εισαγγελείς, ο ήρωας των ηρώων Ζορμπάς...
    Φυσιολογική παρέμβαση, μια και η προανακριτική είναι στον συνταγματικό αέρα του ΠΑΣΟΚ!!!

  10. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 20/10/2008 21:17:22

    Που φτάσαμε, να στηρίζουμε τις ελπίδες μας στον Ζορμπά, στον Τατούλη, στον Λαμπρόπουλο, στον Βύρωνα…
    Τι να πω, ούτε οι φυλακισμένοι δεν την παίζουνε αυτή την παρτίδα.

  11. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 20/10/2008 22:12:25

    Όταν παρανομεί το κράτος δεν υπάρχει παρανομία όταν παρανομεί ο πολίτης και δεν είναι δικός τους καταλήγει στη φυλακή

  12. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 20/10/2008 22:17:26

    Επειδή έχουμε αρχίσει να μοιάζουμε στα γερόντια του Muppet Show, δεν αφήνουμε τους καναπέδες και τα laptop να κατέβουμε στην πορεία αύριο;

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 20/10/2008 22:43:13

    Kαι η δική του δήλωση ότι οι φάκελλοι πρέπει να πάνε στη Βουλή όχι επιδή έτσι κρίνουν οι εισαγγελείς αλλά επειδή υπάρχει "εκδηλωθείσα πολιτική διάθεση" δηλαδή επειδή έτσι θέλουν τα κόμματα δείχνει ότι πλέον δεν είναι δικαστικός αλλά πολιτικός.

  14. jpar avatar
    jpar 20/10/2008 23:14:34

    Ο Παππούς Ζορμπάς ομιλεί μέσω μπλογκσ... μόνο μειδιάματα προκαλεί αυτό... Καληνύχτα παππού...

  15. Factorx avatar
    Factorx 20/10/2008 23:19:11

    @jpar Το ιδιο θα γελούσες ασφάλώς με τον Καραμανλη μαζί οταν ο Ζορμπάς έστελνε τον Κόκκαλη στον Παπαγγελόπουλο

  16. miaouth avatar
    miaouth 20/10/2008 23:53:28

    Ζορμπάς - Καραμανλής, κάπως σαν παλιό καλό γουέστερν με τον Κλιντ Ίστγουντ ή τον Λη Βαν Κλίφ:
    Ο θρίαμβος του "ταπεινωμένου" και η ταπείνωση του "θριαμβευτή";

  17. zio avatar
    zio 21/10/2008 01:10:17

    Ο Ζορμπάς, συνταξιούχος εισαγγελέας, δεν ήταν αυτός που ποινικοποιούσε την πολιτική ζωή της χώρας το 2004;

    Ποινικοποίηση πολιτικής ζωής: ορολγία πασοκικής προελεύσεως
    συνταξιούχος εισαγγελέας: χαρακτηρισμός πασοκικής εμπνεύσεως.

    Ρε πώς αλλάζουν οι καιροί...

  18. δημοσθενη avatar
    δημοσθενη 21/10/2008 10:02:55

    Επανέρχομε και ρωτώ τους αναγνώστες μετά την δήλωση Σανιδά περί ¨¨παραπλάνησης ¨(υπάρχει σχετική ανάρτηση και εδώ- μήπως πρέπει να εξεταστεί σοβαρά η πιθανότητα ¨¨αποπλάνησης των παιδιών μας» από το δίδυμο Εφρεμ Αρσενιο.

  19. Μαίρη Σάββα avatar
    Μαίρη Σάββα 21/10/2008 10:28:46

    Μπράβο σε όλους μας!! Στηρίζουμε όλες μας τις ελπίδες για τον εξαγνισμό της κοινωνίας και το ξεκαθάρισμα της κόπρου, στον κ.Ζορμπά, που προφανώς, φροντίζει εσχάτως για την υστεροφημία του, μια και διαβλέπει αυτά που εμείς οι άλλοι δεν έχουμε δει ακόμα. Μπράβο μας επίσης, που κρεμόμαστε και απο τα στόματα των Τατούληδων. Και τους αποκαλούμε και αντάρτες! Η ιστορία θα μας εκδικηθεί κάποτε για την αλόγιστη χρήση του όρου ’’αντάρτης’’. Σα δεν ντρεπόμαστε!!! Εμείς δηλαδή. Γιατί αυτοί έτσι κι αλλιώς δεν ντρέπονται.....

  20. δημοσθενη avatar
    δημοσθενη 21/10/2008 10:33:07

    Μαίρη Σάββα- ευτηχος εσει το καταλαβες .

  21. ΛΑΡΑ avatar
    ΛΑΡΑ 21/10/2008 12:10:26

    Πίστευα πριν από ένα - δύο χρόνια ότι είχαμε πιάσει πάτο σαν κοινωνία και ότι δεν είχε άλλο παρακάτω. Διαπίστώνω με λύπη μου ότι είχε κι άλλο πολύ παρακάτω...

  22. Τασος avatar
    Τασος 21/10/2008 13:59:00

    Σας ειπε ο κυριος αυτος να το δημοσιευσετε σε ολα τα blogs και σεις το κανατε.. αλλη εντολη εχει μηπως να σας δωσει? Κλεισαμε τις τηλεορασεις, σε λιγο βλεπω να ψαχνουμε κι αλλη εναλλακτικη για το ιντερνετ :(

  23. Γιώργης Χολιαστός avatar
    Γιώργης Χολιαστός 11/12/2008 22:08:08

    ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ

    Παχιά γουρούνια μας ρουφούν το λιγοστό μας αίμα.
    Τον κόπο μας καρπώνονται, το μόχθο μας τρυγάνε
    και τεχνικά ταιριάζοντας το δόλο και το ψέμα
    νόμους εφτιάξαν και σκαιά μ' αυτούς μας κυβερνάνε.

    Τη γυριστή ουρίτσα τους και το παχύ πετσί τους
    κατ' από ρούχα όμορφα κρύβουν σαν των ανθρώπων
    στολίδια και αρώματα γεμίζουν το κορμί τους
    κι όρθιοι να στέκουν έχουν βρει από καιρό ένα τρόπον.

    Και είναι δύσκολο πολύ για κάποιον που δεν ξέρει
    να ξεχωρίσει τα χοντρά γουρούνια απ' τους ανθρώπους
    γιατί εκτός απ' το λαιμό, το πόδι και το χέρι
    και τους ανθρώπινους καλά μιμούνται αυτά τους τρόπους.

    Όσοι γνωρίζουν μοναχά για ένα πράγμα ψάχουν:
    προσεκτικά τα βλέπουνε στα μάτια μέσα κι ίσια-
    οι άνθρωποι ανθρώπινα, μα τα γουρούνια θα 'χουν
    αιώνες κι αν περάσουνε τα μάτια γουρουνίσια.

    Γιώργης Χολιαστός