#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/05/2009 22:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επείγον : Κλείνει αιφνιδιαστικά η Βουλή !!!

Παραγράφονται όλα τα σκάνδαλα


_________________________________________________________________________________________
Απρόβλεπτες εξελίξεις: Με Προεδρικό Διάταγμα τερματίζονται  αιφνιδιαστικά απο αύριο οι εργασίες της Βουλής.

Δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν  ότι τα κόμματα αιφνιδιάστηκαν απολύτως, επειδή υπήρχαν προγραμματισμένες  συνεδριάσεις για την ερχόμενη εβδομάδα. Ελάχιστοι πρέπει να γνώριζαν την κίνηση του Καραμανλή αφου ακόμα και υπουργοί ενημέρωνονταν απο δημοσιογράφους.

Η κυβέρνηση υποστηρίζει οτι έγινε λόγω ευρωεκλογών: «Ο πρωθυπουργός κ. Κ.Καραμανλής με ενημέρωσε ότι, σήμερα το απόγευμα, υπεγράφη από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας κ. Κάρολο Παπούλια το διάταγμα λήξης των εργασιών της Β' Τακτικής Συνόδου της ΙΒ' Περιόδου της Βουλής, από αύριο 9 Μαΐου, λόγω των Ευρωεκλογών. Άμεσα ενημέρωσα τα Κόμματα περί τούτου» ανακοίνωσε ο πρόεδρος της Βουλής κ. Δ.Σιούφας.

Η αντιπολίτευση  ετοιμάζεται να καταγγείλει το γεγονός ως «πραξικόπημα» και «θεσμική εκτροπή».

Γιατί έγινε αυτό;  Το μόνο που μπορούμε να πούμε μέχρι στιγμής ότι αυτήν την στιγμή που μας διαβάζετε δεν .... «υπάρχουν σκάνδαλα». Με την έννοια ότι παραγράφονται όλα τα σκάνδαλα που συντελέσθηκαν μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2007.

Περίμενε τίποτα η ΝΔ απο τους εισαγγελείς για την  Ζήμενς, οι καταθέσεις για την οποία αρχίζουν την επόμενη εβδομάδα;

Αργά το βράδυ πάντως το ερώτημα που κυριαρχούσε στους πολιτικούς κύκλους είναι αν πάμε για διπλές εκλογές

Αντιδράσεις των κομμάτων

(Ενημέρωση). Ουσιαστική θεσμική εκτροπή χαρακτήρισε ο πρόεδρος της ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου την εσπευσμένη λήξη των εργασιών της Βουλής, κάνοντας επίσης λόγο για «κυνική ομολογία ότι μπροστά στην αυτοσυντήρηση της κυβέρνησής του ο κ. Καραμανλής δεν έχει τον παραμικρό φραγμό».

Το ΚΚΕ από την πλευρά του τόνισε: «Ανεξάρτητα από το τι λέει το Σύνταγμα, το αιφνιδιαστικό κλείσιμο της Βουλής αφορά είτε στην παραγραφή των σκανδάλων είτε κρύβει άλλες σκοπιμότητες, είτε και τα δύο.».

«Η λήξη της Συνόδου της Βουλής με την έκδοση του σχετικού διατάγματος είναι πρωτοφανής ενέργεια στην πολιτική ζωή του τόπου. Το αξιόποινο πράξεων υπουργών και υφυπουργών, οι οποίες άλλωστε βρίσκονται ακόμα στο στάδιο της έρευνας εξαλείφεται» τόνισε ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ κ. Φ.Κουβέλης.

«Δυστυχώς η πρότασή μας να παραμείνει η Βουλή ανοικτή και να έρθουν όλα στο φως δεν ακούστηκε από τον Πρωθυπουργό. Αυτό σημαίνει πολλά, αυτό σημαίνει κουκούλωμα» σχολίασε ο εκπρόσωπος του ΛΑΟΣ Κ.Βελόπουλος.

Απαντώντας στις κατηγορίες περί θεσμικής εκτροπής ο εκπρόσωπος της κυβέρνησης κ. Αντώναρος τόνισε ότι «εκτροπή, και μάλιστα βαριάς μορφής, αποτελεί η προσπάθεια της αντιπολίτευσης να συντηρήσει με κάθε θυσία το νοσηρό κλίμα της σκανδαλολογίας». Σε ό,τι αφορά την παραγραφή των αδικημάτων, ο κ. Αντώναρος αναφέρει ότι «δεν διστάζουν μπροστά σε τίποτε προκειμένου να ικανοποιήσουν τη βουλιμία τους για εξουσία. Αποσιωπούν συνειδητά ότι η Βουλή διερεύνησε διεξοδικά όλες τις υποθέσεις που της απεστάλησαν…Παραπληροφορούν αφού δεν λένε ότι σχεδόν πάντα η Βουλή διέκοπτε τις εργασίες της για το απαραίτητο διάστημα πριν τις ευρωεκλογές χωρίς να δημιουργηθεί κανένα θέμα»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. daris avatar
    daris 08/05/2009 22:10:49

    Ο καταληλοτερος ξυπνησε!!!

  2. Decay avatar
    Decay 08/05/2009 22:12:02

    Το Κοινοβούλιο θα επαναλάβει τις εργασίες του μετά τις Ευρωεκλογές, με τα θερινά τμήματα...

  3. XL avatar
    XL 08/05/2009 22:14:08

    Μήπως τους ειδοποίησε ο καρατέκα της μίζας ο χριστοφοράκος ότι θα τους πάρει μαζί του στην απολογία την τρίτη και τρέχουν να προλάβουν την παραγραφή;

  4. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 08/05/2009 22:14:09

    ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ.ΤΕΛΟΣ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ?ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟΥ ΔΗΘΕΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΚΛΕΙΝΕΙ Η ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ.ΒΑΤΟΠΕΔΙ,ΟΜΟΛΟΓΑ,ΥΠΟΚΛΟΠΕΣ,ΓΕΡΜΑΝΟΣ,ΠΑΥΛΙΔΗΣ.ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΟΙΝΟΥΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΕΚΤΡΟΠΗ.ΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ.

  5. daris avatar
    daris 08/05/2009 22:15:28

    ΟΙ ΠΑΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΘΑΡΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΕΠΟΠΟΙΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΜΑΣ!
    ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΙΔΗΔΕΣ!!!

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/05/2009 22:20:42

    Hasta Lavista hombre gordo!!
    U 2 mister Vereli Xontre!!!

  7. Vass avatar
    Vass 08/05/2009 22:22:44

    Προεδρικό Διάταγμα Ajax. Με διπλό αμονιαζόλ για μπλε και πράσινους κλέφτες.

  8. Factorx avatar
    Factorx 08/05/2009 22:22:45

    Σύμφωνα με το άρθρο 86 του Συντάγματος, η Βουλή μπορεί να ασκήσει την κατά την αρμοδιότητά της για άσκηση δίωξης κατά όσων διατελούν ή διετέλεσαν μέλη της κυβέρνησης ή υφυπουργοί για ποινικά αδικήματα που τέλεσαν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους «μέχρι το πέρας της δεύτερης τακτικής συνόδου της βουλευτικής περιόδου που αρχίζει μετά την τέλεση του αδικήματος».

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/05/2009 22:24:15

    με προεδρικό διάταγμα; πότε, πως; δεν πρέπει να υποβληθεί αίτημα πρώτα;

  10. daris avatar
    daris 08/05/2009 22:25:18

    "Η λήξη της Συνόδου της Βουλής με την έκδοση του σχετικού διατάγματος είναι πρωτοφανής ενέργεια στην πολιτική ζωή του τόπου. Το αξιόποινο πράξεων υπουργών και υφυπουργών, οι οποίες άλλωστε βρίσκονται ακόμα στο στάδιο της έρευνας εξαλείφεται. Είναι προφανής η επιλογή συγκάλυψης όλων αυτών των υποθέσεων που βρίσκονται σε εκκρεμότητα. Η πολιτική ευθύνη της κυβέρνησης είναι τεράστια. Πρόκειται για μια πρωτοφανή ενέργεια, η οποία συνιστά θεσμική εκτροπή", αναφέρει ο Φ. Κουβέλης.

  11. daris avatar
    daris 08/05/2009 22:27:37

    Αιφνιδιαστικά χθες η Βουλή διέκοψε τις εργασίες της παρ' ότι είχε ανακοινωθεί το πρόγραμμα της επόμενης εβδομάδας. Με την κίνηση αυτή, με τη λήξη δηλαδή της κοινοβουλευτικής περιόδου, παραγράφονται όλα τα εκρεμή σκάνδαλα της περιόδου, παραγράφονται όλα τα εκρεμή σκάνδαλα της περιόδου 2004-2007.
    Χωρίς καμία προειδοποίηση προς τα κόμματα και ενώ η διάσκεψη των προέδρων είχε καθορίσει την ημερήσια διάταξη της προσεχούς εβδομάδας, και μάλιστα με εμβόλιμες συνεδριάσεις για να ψηφιστούν σημαντικά νομοσχέδια, θυροκολλήθηκε νύκτωρ το Προεδρικό Διάταγμα με το οποίο κηρύσσεται η λήξη των εργασιών της Συνόδου της Ολομέλειας της Βουλής.
    Το Κοινοβούλιο θα μείνει κλειστό για περισσότερο από έναν μήνα και οι εργασίες του προβλέπεται να επαναληφθούν μετά τη διενέργεια των ευρωεκλογών της 7ης Ιουνίου, αλλά σε θερινά τμήματα και όχι πλέον σε Ολομέλεια.
    Κατά πληροφορίες, τις εξελίξεις αυτές προκάλεσε η πληροφορία για την επικείμενη διαβίβαση την προσεχή Δευτέρα στη Βουλή της δικογραφίας για την εξαγορά της υπόθεσης Γερμανός από την Cosmote με βασικό κατήγορο τον παραιτηθέντα χθες από το βουλευτικό αξίωμα πρώην υπουργό κ. Χρ. Βερελή.

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/05/2009 22:27:41

    περπατάω τοίχο τοίχο και για σύνθημα θα βήχω

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/05/2009 22:29:06

    Θα εκλεινε σε 1-2 εβδομαδες.Το μονο που ειχε μεινει ήταν μια νεα συζητηση για το Βατοπεδι και νεα αποπειρα ψηφοφοριας.Δεν πιστευω οτι εκλεισε γιαυτο αλλα για λογους timing.Οποτε και αν εκλεινε θα υπηρχαν κατηγοριες γιατι κλεινει και ο Καρατζαφερης να φωναζει οτι στηριζει αν μεινει ανοικτη.Τωρα κλεινει τη μερα της παραιτησης Βερελή που το επισκιαζει επικοινωνιακα.

  14. steve nash avatar
    steve nash 08/05/2009 22:31:00

    σημερα βιωνουμε ενα παγκοσμιο πολιτισμικο ολοκληρωτισμο.η αυτοκαταστροφικη ανοχη στην κλεπτοκρατια,στην λαθρομεταναστευση,στην οιονει ιδιωτικοποιηση της κοπης χρηματος,στα ιδεολογικης τρομοκρατιας προπαγανδισματα του αντιεθνικισμου-ρατσισμου,τα ανθρωπινα δικαιωματα αλα καρτ, ειναι μονο στοιχεια κομβικα απο την παρανοια που υπαγορευει η πολιτικη ορθοτητα.εμμονη αμερικανικη,διαδοθηκε γρηγοροτερα απο καθε αλλη πανδημια(ακομη και χοιρων η λαθρομεταναστων).δειτε εδω πως περιγραφεται απο τους λημματογραφους του urban dictionary και ιδιως τους πρωτους 4 ενδεικτικα και γλαφυρα.http://www.urbandictionary.com/define.php?term=politically%20correct

  15. daris avatar
    daris 08/05/2009 22:32:21

    @16
    Στην υποθεση Γερμανος θα κατεθετε και ο Μανωλης ως μαρτυρας για το σκανδαλο....
    ΝΔ και ΚΚΕ τα κανανε πλακακια!!!

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/05/2009 22:33:00

    Eαν υπηρχε περιπτωση να ελθει αλλο θεμα οπως γραφει ο daris αλλαζει το πραγμα.Ολη την προηγουμενη εβδομαδα ομως τα μονα που ακουγα απο τα ΜΜΕ ηταν Παυλιδης - 1,Παυλιδης -2 και Βατοπεδι.

  17. Νικόλας avatar
    Νικόλας 08/05/2009 22:34:44

    Έ, δε χάλασε ο κόσμος. Απλώς έγινε σήμερα αυτό που μπορούσε να γίνει αύριο ή μεθαύριο. Και οι υποθέσεις που συζητήθηκαν δεν έβγαλαν και κάποιο αποτέλεσμα. Αν θυμάμαι καλά ο Παυλίδης δεν έχε κάνει κάτι επιλήψιμο και αυτά με τα προηγούμενα ήταν ανάξια ακόμα και να πάνε να ψηφίσουν οι βουλευτές. Έρχονται και πανελλήνιες πως να διαβάσουν τα παιδιά με το κλίμα αυτό της σκανδαλολογίας να δηλητηριάζει τις ψυχούλες τους.
    Καλές διακοπές σε όλους!

  18. Fandis Bastounis avatar
    Fandis Bastounis 08/05/2009 22:35:17

    Το ΠΑΣΟΚ διαμαρτυρήθηκε για το κλείσιμο ή βολεύτηκε παρεούλα με τους άλλους;

  19. daris avatar
    daris 08/05/2009 22:35:46

    Σημερα στα ραδιοφωνα γινοταν θεμα για τον Γερμανο και πια θεση θα κρατησει ο Μανωλης αφου θα ηταν ο πρωτος μαρτυρας.Το τοπθετουσαν την επομενη βδομαδα και υπηρχε ανησυχια στην ΝΔ.

  20. black  jack avatar
    black jack 08/05/2009 22:36:04

    Σπατζιώτης,προφήτης,και λοιπές δυνάμεις,περιμένω τα εμπεριστατωμένα σχόλιά σας.

  21. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 08/05/2009 22:44:39

    Ο Παπούλιας τι ρόλο παίζει? Ότι του βάζουν μπροστά του το υπογράφει?

  22. LEON avatar
    LEON 08/05/2009 22:46:21

    Μπανανία κύριοι..αντάξια τών μπανανοπολιτών της..

  23. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 08/05/2009 22:47:22

    Σωστός ο Κώστας. Σου λέει, τα κάναμε που τα κάναμε θάλασσα, αντί να πνιγούμε στα σκάνδαλα, δεν τους στέλνω για...μπάνια ? Ε, και με λίγη τύχη, εκεί στην πλατιά και ανοιχτή θάλασσα, μπορώ να ελπίζω και σε κανένα...ναυάγιο.

  24. daris avatar
    daris 08/05/2009 22:49:35

    Απο το Ζουγκλα(μακρια απο εμενα συμπαθιες κ.λ.π,μονο ως αναφορα)
    Πρέπει να σημειωθεί ότι η πρώην διευθύντρια Πολιτικής Γης του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης, Σταματούλα Μαντέλη, η οποία κατέθεσε εχθές στον εφέτη ανακριτή για την υπόθεση Βατοπεδίου, έχει παραδεχθεί ότι εκτελούσε εντολές συγκεκριμένων υπουργών. Σύμφωνα με ορισμένες απόψεις, η κατάθεση αυτή ενδεχομένως να οδηγούσε σε επαναφορά της υπόθεσης Βατοπεδίου στη Βουλή και γι αυτό ο Κ. Καραμανλής έλαβε την απόφαση να διακόψει της εργασίες της Βουλής, αφού έτσι τα αδικήματα παραγράφονται.

  25. daris avatar
    daris 08/05/2009 22:51:38

    Λετε κατι να ηξερε ο Βερελης και να προλαβε ηρωικη εξοδο για μια ηρωικοτατη εισοδο?

  26. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 08/05/2009 22:56:48

    Λέτε να εκμεταλλευτεί το μικρό κλίμα εσωστρέφειας...μαζί με το θέμα Βερελή και μαζί με την επίθεση Γιώργου στα ΜΜΜΕ , να μας την κάνει για εκλογές ο μπούλης?

  27. Eye avatar
    Eye 08/05/2009 22:59:48

    O KATAMANLHS KATANTA MIA SKETH APOGOHTEUSH!!!! MA KALA GIA ILITHIOUS MAS PERNA? TI LEME TWRA? TO EKANE GIA NA DIAGRAPSEI TA SKANDALA THS DIKHS TOU KYVERNHSHS!!!! ALLIWS GIA POIO ALLO LOGO? GIA KANENAN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  28. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 08/05/2009 23:00:13

    Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ

  29. daris avatar
    daris 08/05/2009 23:04:01

    Υπηρχαν πληροφοριες οτι ο Εφετης ανακριτης που εχει την υποθεση Βατοπεδιου θα την εστελνε ξανα στη βουλη συντομα χωρις να μπορει να τη σταματησει ο Σανιδας...
    Αυτο λεει πολλα...
    Τωρα φιλαρακια υποστηρικτες του καταλληλοτερου, ουτε Βατοπεδι,ουτε ομολογα,ουτε Γερμανος,ουτε...ουτε...
    Ολα χαθηκαν απο το ΑΠΛΕΤΟ ΦΩΣ που χυθηκε παντου!!!

  30. daris avatar
    daris 08/05/2009 23:06:47

    "Κυνική ομολογία, ότι μπροστά στην αυτοσυντήρηση της κυβέρνησής του ο κ. Καραμανλής δεν έχει τον παραμικρό φραγμό", αποκάλεσε την ενέργεια ο Γιώργος Παπανδρέου."Η απόφαση του κ. Καραμανλή να κηρυχθεί εσπευσμένα η λήξη της τρέχουσας Β΄ Τακτικής Συνόδου της Βουλής συνιστά ουσιαστική θεσμική εκτροπή. Είναι μια κίνηση πρωτοφανής και προκλητική που οδηγεί σε παραγραφή όλων των τυχόν ποινικών ευθυνών των υπουργών για την περίοδο 2004-2007", προσθέτει ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ.
    "Είναι μια κυνική ομολογία ότι μπροστά στην αυτοσυντήρηση της κυβέρνησής του ο κ. Καραμανλής δεν έχει τον παραμικρό φραγμό. Αντί για τη διαφάνεια, την απόδοση ευθυνών όπου αυτές υπάρχουν και την απαλλαγή όσων έχουν κατηγορηθεί άδικα, επέλεξαν την αναγκαστική αδράνεια και τη σιωπή της Βουλής, το σκοτάδι της αδιαφάνειας. Για να συγκαλύψει τις ευθύνες της κυβέρνησης, αλλά και για να μείνει ανοικτό το πεδίο της λασπολογίας, της οργανωμένης κυβερνητικής σκανδαλολογίας και της σπίλωσης", σημειώνει.
    "Η κυβέρνηση Καραμανλή θα μείνει στην ιστορία ως η κυβέρνηση της συγκάλυψης, της παραγραφής και της παραβίασης της θεσμικής τάξης", υπογραμμίζει ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ. "Την απάντηση θα τη δώσει ο λαός", καταλήγει η δήλωσή του.

  31. Hase avatar
    Hase 08/05/2009 23:09:23

    Και ειχα δει τρια φορτηγα γεματα κουκουλες να ξεφορτωνει στην Ρηγιλλης αλλα δεν φανταζομουνα οτι θα τα κουκουλωναν ολα.

  32. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 08/05/2009 23:09:51

    Οι εραστές των σκανδάλων μπορούν να αλυχτούν αναπολώντας πλεόν το σαρκίο του χαμένου τους θηράματος...(πηγαίνετε να παίξετε αλλού επί το λαϊκότερον)

  33. Le canard avatar
    Le canard 08/05/2009 23:10:13

    Το ΠΑΣΟΚ λέει ότι έκλεισαν τη Βουλη επειδή τη Δευτέρα θα ζητούσαν ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ για ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ και την υπόθεση ΓΕΡΜΑΝΟΣ

  34. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 08/05/2009 23:10:15

    ρε τι'ν τουτοι!!!
    ναι φακτορα. περιμενε...

  35. ataktos avatar
    ataktos 08/05/2009 23:11:43

    Αν κλείνει μόνο η βουλή μισώ κακό(αυτό τουλάχιστον ανακοινώθηκε), μάθετε τι άλλο έχει σειρά σε λίγο καιρό (αυτό που μέχρι σήμερα δεν ανακοινώθηκε) ...

  36. Le canard avatar
    Le canard 08/05/2009 23:14:07

    Β Ο Υ Λ Η Τ Ω Ν Ε Λ Λ Η Ν Ω Ν
    ΙΒ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ
    ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    ΣΥΝΟΔΟΣ Β΄

    ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΟΛΟΜΕΛΕΙΑΣ

    ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΡΛΕ’
    Δευτέρα11 Μαϊου 2009
    ‘Ωρα 6.00’ μ.μ.

    ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΡΛΣΤ’
    Τρίτη 12 Μαϊου 2009
    ‘Ωρα 6.00’ μ.μ.

    ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΡΛΖ’
    Τετάρτη 13 Μαϊου 2009
    ‘Ωρα 10.00’ π.μ.

    ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΡΛΗ’
    Τετάρτη 13 Μαϊου 2009
    ‘Ωρα 6.00’ μ.μ.

    ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΡΛΘ ’
    Πέμπτη 14 Μαϊου 2009
    ‘Ωρα 9.30’ π.μ.

    Σ Χ Ε Δ Ι Α Ν Ο Μ Ω Ν


    ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

    1. Μόνη συζήτηση επί της αρχής, των άρθρων και του συνόλου του σχεδίου νόμου: «Λειτουργική Τακτοποίηση και λοιπές διατάξεις».
    ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Κωνσταντίνος Μπαντουβάς και Ιωάννης Δριβελέγκας
    Σημείωση: Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφάσισε στη συνεδρίασή της, της 7.5.2009, τη συζήτηση του νομοσχεδίου σε 2 συνεδριάσεις.


    ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

    2. Μόνη συζήτηση επί αρχής, των άρθρων και του συνόλου του σχεδίου νόμου: «Εφαρμογή της αρχής της ίσης μεταχείρισης ανδρών και γυναικών όσον αφορά την πρόσβαση σε αγαθά και υπηρεσίες και την παροχή αυτών και άλλες διατάξεις.
    ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Αναστάσιος Καριπίδης και Αθανασία Μερεντίτη
    Σημείωση: Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφάσισε στη συνεδρίασή της, της 7.5.2009, τη συζήτηση του νομοσχεδίου σε 3 συνεδριάσεις.




    ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ

    3. Μόνη συζήτηση επί της αρχής, των άρθρων και του συνόλου του σχεδίου νόμου: «Κύρωση της Συμφωνίας συνεργασίας στον τομέα της άμυνας μεταξύ της Κυβέρνησης της Ελληνικής Δημοκρατίας και του Συμβουλίου Υπουργών της Βοσνίας - Ερζεγοβίνης».
    ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Όλγα Κεφαλογιάννη και Αλέξανδρος Αθανασιάδης.

    4. Μόνη συζήτηση επί της αρχής, των άρθρων και του συνόλου του σχεδίου νόμου: «Κύρωση της Συμφωνίας Πλαίσιο (Framework Agreement) μεταξύ του Υπουργείου Εθνικής ʼμυνας της Ελληνικής Δημοκρατίας και του Χρηματοδοτικού Μηχανισμού «ΑΤΗΕΝΑ», που αφορά στις υπηρεσίες μετακινήσεων και μεταφορών που παρέχονται από το Πολυεθνικό Συντονιστικό Κέντρο Στρατηγικών Θαλασσίων Μεταφορών των Αθηνών (AMSCC).
    ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Όλγα Κεφαλογιάννη και Αλέξανδρος Αθανασιάδης.

    5. Μόνη συζήτηση επί της αρχής, των άρθρων και του συνόλου του σχεδίου νόμου: «Κύρωση του Μνημονίου Κατανόησης (Μemorandum of Understanding) μεταξύ της Κυβέρνησης της Ελληνικής Δημοκρατίας και της Κυβέρνησης της Ιταλικής Δημοκρατίας που αφορά στη συνεργασία του Υπουργείου ‘Αμυνας της Ιταλικής Δημοκρατίας με το Πολυεθνικό Συντονιστικό Κέντρο Στρατηγικών Θαλασσίων Μεταφορών των Αθηνών (ΠΟΣΚΕΣΘΑΜ-AMSCC), καθώς και της δι΄ ανταλλαγής Ρηματικών Διακοινώσεων (Verbal Notes) Συμφωνίας Τροποποίησης του Μνημονίου».
    ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Όλγα Κεφαλογιάννη και Αλέξανδρος Αθανασιάδης.

    ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

    6. Μόνη συζήτηση επί αρχής, των άρθρων και του συνόλου του σχεδίου νόμου: «Κύρωση της Σύμβασης για την προστασία των παιδιών και τη συνεργασία σχετικά με τη διακρατική υιοθεσία».
    ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Κυριάκος Γεροντόπουλος και Μιχαήλ Τιμοσίδης


    Αθήνα, 8 Μαϊου 2009
    Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ



    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Γ. ΣΙΟΥΦΑΣ

  37. Le canard avatar
    Le canard 08/05/2009 23:15:03

    @Anonymous 44

    Και τα θέματα που θα είχε η Βουλή εάν δεν έκλεινε. Αρα;

  38. daris avatar
    daris 08/05/2009 23:18:07

    Εκτος απο τον Μανωλη κυριος μαρτυρας κατα Αλογοσκουφη(που χαθηκε αυτος?)στην υποθεση ΓΕΡΜΑΝΟΣ την Δευτερα θα ηταν ο Βερελης.
    Η παραιτηση Βερελη εντασεται σε αυτη την υποθεση γιατι ηθελε, με το κεφαλι ψηλα και χωρις σκοπιμοτητες, να στηριξει τις κατηγοριες κατα Αλογοσκουφη(κυριως)και κατα ΚΚΕ.
    Η υποθεση ειναι δεμενη και σιγουρη και θα εβαζε ταφοπλακα σε ΝΔ και ΚΚΕ.
    Ετσι ως απαντηση ο ΚΚ εκλεισε πραξικοπηματικα τη Βουλη αφου καταλαβε τι τον περιμενει.
    Ομολογω εξυπνη κινηση αλλα απαραδεκτη θεσμικα και πολιτικα.

  39. rs avatar
    rs 08/05/2009 23:21:03

    Factor να βρίσω ή θα το σβήσεις:

  40. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 08/05/2009 23:21:24

    Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΠΟΨΕ ΕΒΓΑΛΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΜΟΝΗ ΤΗΣ

  41. fantomas avatar
    fantomas 08/05/2009 23:21:43

    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!

  42. daris avatar
    daris 08/05/2009 23:26:52

    Δειτε ποσο "σκληρα" σχολιαζει το ΚΚΕ συντροφοι και βγαλτε συμπερασματα:
    "Ανεξάρτητα από το τι λέει το Σύνταγμα, το αιφνιδιαστικό κλείσιμο της Βουλής αφορά είτε στην παραγραφή των σκανδάλων είτε κρύβει άλλες σκοπιμότητες, είτε και τα δύο", εκτιμά το ΚΚΕ. "Ο λαός πρέπει να απαντήσει γυρίζοντας την πλάτη σε ένα σάπιο πολιτικό σύστημα. Να αναπτύξει τη δική του δράση και να υπερψηφίσει το ΚΚΕ", συμπληρώνει το γραφείο Τύπου του κόμματος.

  43. Orestios avatar
    Orestios 08/05/2009 23:37:08

    WOW

  44. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/05/2009 23:45:33

    Προκειμένου να διαιρέσεις με το μηδέν, πας διακοπές... Τι κρίμα...

  45. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 08/05/2009 23:47:56

    Απορία αριστερού ψάλτη: Αν η βουλή έκλεινε λίγο πιο αργά, ας πούμε σε 2 εβδομάδες, θα υπήρχε παραγραφή?? Αν ξέρει κανείς το σύνταγμα να μας πει.

    Τι θα μπορούσε να αλλάξει στο διάστημα αυτό. Ας πούμε για το Βατοπαίδι. Ίσως για τον Γερμανό, όπως διαβάζω. Άρα έχουμε συνομωσία ΚΚΕ+Δεξιάς.

  46. daris avatar
    daris 08/05/2009 23:55:34

    Αν ξαναρχοταν η υποθεση Βατοπεδιου και η υποθεση Γερμανος, η Βουλη θα ηταν υποχρεωμενη να παρει θεση προτου κλεισει και αν οχι πριν, αμμεσως μετα τις ευρωεκλογες θα επρεπε να συνεχισει το εργο της ακομα και στα θερινα τμηματα.

  47. Keep Talking avatar
    Keep Talking 08/05/2009 23:57:21

    Ετσι γινονται τα μοντερνα πραξικοπηματα. Δεν χρειαζονται πια τανκς στους δρομους και τσαμικο-κλεφτικα στο ραδιοφωνο.
    Αδικα την εκανε ο Βερελης ή μου φαινεται;

    Του τη βαρεσε και του πρωθυπουργου σημερα Παυλιδης 1, αυριο 2, μεθαυριο Βατοπαιδι, παραμεθαυριο τρεχαγυρευε , σου λεει δε με παρατατε ρε μαγκες. Αισταδιαλα πια!

  48. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/05/2009 23:58:26

    θα κλείσουν και τα μπλογκ;

  49. daris avatar
    daris 08/05/2009 23:58:36

    Η υποθεση γερμανος ειναι ειδικη περιπτωση γιατι ειναι οχι μονο οικονομικο αλλα και καθαρα πολιτικο σκανδαλο λογω πολιτικης συνδιαλαγης...
    Το οτι κρατηθηκε μακρια απο τα φωτα της δημοσιοτητας για αρκετο καιρο ρωτηστε κατα Περισσσο μερια.

  50. abg avatar
    abg 09/05/2009 00:00:34

    Τέτοια κατάντια η Ελλάδα δεν τη άξιζε. Τα προεδρικά σφουγγάρια κάνουν τα σκάνδαλα "αόρατα". ούτε αμονιαζόλ να ήταν !

  51. lenin avatar
    lenin 09/05/2009 00:00:59

    Οι σχέσεις ΚΚΕ & ΝΔ καλά κρατούν από το ’89. Άλλωστε στην Νέα Τάξη πραγμάτων και στην παγκοσμιοποιημένη οικονομία το ΚΚΕ μόνο κουμουνιστικό κόμμα δεν είναι. Πρόκειται για ένα βαθύτατα νεοσυντηρητικό κόμμα-επιχειρηματίας που συνδιαλέγεται με το Δημόσιο και διαπλέκεται είτε με υποθέσεις όπως ο Γερμανός είτε με το συγκρότημα της Τυποεκδοτικής του. Ναι βρε κουτά: “Ο λαός πρέπει να απαντήσει γυρίζοντας την πλάτη σε ένα σάπιο πολιτικό σύστημα. Να αναπτύξει τη δική του δράση και να υπερψηφίσει το ΚΚΕ”. Σύντροφοι σιγά μην σκίσετε κανένα καλτσόν. Σας πήρανε χαμπάρι…

  52. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 09/05/2009 00:05:41

    Ο κυριος της Ραφηνας θελει χρονο για να προετοιμασθει...Αρχιζει το περιφερειακο πρωταθλημα play station κατηγοριας φτερου και πισας με πουπουλα και διεκδικει την πρωτια.
    Μετα σου λεει κουρασμενος.Τριχες.Ηθελε να αποκοιμισει τους αντιπαλους του.
    Αντε Κωστακη μου,αντε παλληκαρι μου,γερα-γερα παρτους τα μυαλα.

  53. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/05/2009 00:05:56

    Νομίζω ότι μας δουλεύουν, όλοι τους....
    Έκλεισε λοιπόν η Βουλή. Αποτέλεσμα?

    Παραγραφή όλων των πραγματικών ή υποθετικών σκανδάλων της ΝΔ 2004-2007.
    Φοβήθηκαν ορισμένοι την υπόθεση SIEMENS ή ΓΕΡΜΑΝΟΣ κλπ και την έκλεισαν?
    Λες και η Βουλή είχε αποτέλεσμα σε καμία αντίστοιχη περίπτωση...
    Του ΠΑΣΟΚ πραγματικά ή υποθετικά έχουν ήδη παραγραφεί.

    Απορία:

    -Τα παιδιά συζητούσαν σήμερα και δεν ήξεραν τίποτα?
    -Ο Πρόεδρος που το υπόγραψε δεν ενημέρωσε κανένα και έπεσαν όλοι από τα σύννεφα?
    -Ο ΓΑΠ δεν ήξερε τίποτα?
    -Ο Πρόεδρος της Βουλής έπεσε και αυτός από τα σύννεφα?
    -Πως κλείνει ενώ έχουν προγραμματιστεί εργασίες, δεν έχουν συγκροτηθεί θερινά τμήματα κλπ? Ο κ Σιούφας δεν νοιώθει την ηθική υποχρέωση της παραίτησης, από το άδειασμα?
    -Μήπως φοβήθηκαν ορισμένους που θέλουν να φτιάξουν καινούριο μαγαζί και διαλύσουν τα υφιστάμενα?
    -Οι κραυγές και οι τόνοι που επικρατούσαν στη σημερινή συνεδρίαση είχαν προεκλογικό χαρακτήρα?
    -Αν δεν πάμε σε εκλογικό σχεδιασμό της κυβέρνησης, η ΝΔ έχει το πλεονέκτημα να καλεί η Δικαιοσύνη μη πολιτικά πρόσωπα και οι όποιες αναφορές σε πολιτικά πρόσωπα να έχουν την αξία κουτσομπολιών αφού τα πάντα έχουν παραγραφεί.
    -Μήπως υπάρχει καμία συμφωνία κάτω από το τραπέζι διακομματικού θαψίματος?
    -Γιατί όλοι κόπτονται για τη διαφάνεια και κανείς στην αναθεώρηση του 2006 δεν άλλαξε το άρθρο 86 κ Καραμανλή και κ Παπανδρέου?

    Ας χαιρόμαστε λοιπόν τους πολιτικούς που επιλέγουμε να μας εκπροσωπούν...

  54. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/05/2009 00:10:04

    @60 Ο κ Παπούλιας όχι?

  55. DIN avatar
    DIN 09/05/2009 00:12:32

    Την ώρα που οι νταβατζήδες χτυπούσαν το Γιώργο για να τον κοντύνουν, βγήκε ο Κωστάκης και τα πήρε όλα πάνω του ! Αυτό λέγεται χαλάστρα, αυτό είναι το χτύπημα κατά της διαπλοκής, που λέγαμε... Χα,χα,χα ααα άχουου!!!

  56. ariel avatar
    ariel 09/05/2009 00:12:39

    Φίλοι,οι του ΚΚ αδίστακτοι, δεν σταματούν μπροστά σε τίποτα. Τέτοια πράγματα δεν εχουμε ξαναζήσει με καμιά Ελληνική Κυβέρνηση σε οποιαδήποτε εποχή. Μόνο με τη χούντα και την λεγόμενη μικρή βουλή του Παπαδόπουλου μπορούν να συγκριθούν αυτά που έγιναν σήμερα. Πραγματικά τρομάζω σκεπτόμενη τι μπορούν να μας κάνουν στο μέλλον. Είναι απρόβλεπτοι.
    Ο Παπούλιας μπορεί να μην είχε τυπικά το δικαίωμα να αναπέμψει το Διάταγμα ή να αρνηθεί να το υπογράψει, θα μπορούσε όμως να τους θέση στο δίλημμα "ή το πέρνετε πίσω ή βρήτε άλλον Πρόεδρο να το υπογράψει".

  57. am avatar
    am 09/05/2009 00:14:13

    einai krima na pernoume sti plaka ti sillogiki koroidia mas

    mas klevoun, mas ekmetallevontai olous
    agarba kai xidaia

    oi 300 ferontai sa mikro-apateones tou koinou poinikou

    to erotima einai afou ta dexomaste ola avta xoris adilogo, axizoume kati kalitero ?

  58. daris avatar
    daris 09/05/2009 00:15:52

    @58
    Η ουσια και η αληθεια ειναι οτι για την παραγραφη των σκανδαλων του ΠΑΣΟΚ φταιει η ΝΔ που 5 χρονια εκανε την παπια.
    Τωρα λοιπον φταιει και για την παραγραφη των δικων της σκανδαλων.
    Οσο για το αρθρο 86 κανενας δεν προτεινε το 2006 την αλλαγη του.
    Το 2006 ομως το ΠΑΣΟΚ εχει το σχετικο ελαφρυντικο οτι ηταν με την πλατη στον τοιχο και ο ΓΑΠ δεν ηταν σιγουρος ουτε για την θσεη του.

  59. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/05/2009 00:17:05

    Άδικα γίνεται "πολιτική" συζήτηση.
    Τα παόκια τάχουν λύσει χρόνια.
    [Όσοι θίγονται από τις εκφράσεις ας θυμηθούν την ευπρόσωπη χυδαιότητα πολιτικών και τηλεοπτικών "προσωπικοτήτων"]

    οεο οεο οεο γαμώ τους νόμους σας και τη Βουλή σας λέω
    οεο οεο οεο λεφτά χαρίσατε ακόμα και στο Μπέο
    και οι 300 είσαστε ρουφιάνοι
    τσάτσοι του Κόκκαλη και του Βαρδινογιάννη
    ο ΠΑΟΚ μας ποτέ δε θα πεθάνει
    γαμώ το Σύνταγμα και το Πασαλιμάνι

    ο,τι και αν λες ο,τι και αν λες
    την εφορία θα πληρώσουν οι ληστές
    Κωστάκη άκου το Λαό
    μην μάς γυρίζεις το μυαλό

    Ελλάς Ελλάς η χώρα της πουστιάς

    βάλτε φωτιά κάψτε καλά
    Ομόνοια και Πειραιά
    το Σύνταγμα και τη Βουλη,
    τη μπουρδελούπολη αυτη
    ...

    βάλτε τους κλέφτες φυλακή
    βάλτε τους κλε
    βάλτε τους κλέφτες φυλακή
    (σε ρυθμό "Μη σταματάς Δικέφαλε")

  60. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 09/05/2009 00:17:27

    @63 Ariel
    Προδίδετε την ηλικία σας!!! Αν δεν απατώμαι αυτά συνέβαιναν πριν 40 χρόνια. Τι σχέση έχουν με την εποχή μας??
    Προτείνω ν΄αρχίσουμε να σχίζουμε κανένα καλσόν μετά από όλα αυτά!!1

  61. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 09/05/2009 00:19:35

    Μάλλον η κίνηση Βερελή ήταν ματ, οπότε ο Καραμανλής διέλυσε τη σκακιέρα. Καμαρώστε το σύγχρονο Μέγα Αλέξανδρο, που όταν δε μπορεί να λύσει ένα γόρδιο δεσμό, τον κόβει. Πρέπει να φτιαχτεί και emoticon μούτζας. Το απαιτεί η Ελληνική πραγματικότητα.

  62. daris avatar
    daris 09/05/2009 00:21:53

    Προφητη σε περιμενα για να σου πω μια μεγαλη ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ...
    Ευχομαι τα ονειρα σου να ειναι πιο γλαφυρα απο τα λογια σου!!!

  63. ariel avatar
    ariel 09/05/2009 00:25:58

    ΣΚΑΙs Αυτό είναι που σας ενδιαφέρει από όλη αυτή την ιστορία; Το ότι προδίδω την ηλικία μου; Βαθυστόχαστο πολιτικό συμπέρασμα!!!!

  64. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/05/2009 00:26:17

    @66 Αγαπητέ Προφήτη να υπενθυμίσεις μόνο ότι εκπρόσωποι του Βορρά κυβερνούν, οπότε ας αρχίσουν να καίνε αυτούς που μας στέλνουν εδώ κάτω να κυβερνούν και μετά να διαμαρτύρονται για το κράτος των Αθηνών με Βόρειο Ελλαδίτες κλειδοκράτορες...

  65. Orestios avatar
    Orestios 09/05/2009 00:27:53

    Άρχισε η συρίκνωση του ΠΑΣΟΚ.

  66. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/05/2009 00:29:39

    Ariel: με τις νομικές σου γνώσεις και πολύ ρεαλιστικά τοποθέτησες τα πράγματα στις πραγματικές τους διαστάσεις απηχώντας και τις δικές μου σκέψεις, δεν θα μπορούσαν να έχουν ειπωθεί καλύτερα.

  67. Jimmy L avatar
    Jimmy L 09/05/2009 00:30:36

    Αν υπαρχει εστω κα ιχνος φιλοτιμου η κυβερνηση πρεπει να παραιτηθει.Εαν δεν εχει το σθενος να το κανει ας το κανουν μερικοι βουλευτες της αιροντας την εμπιστοσυνη σε αυτην την φασιστικη ομαδα πουκυβερνα και λυμαινεται τον τοπο.Αυτα ειναι πρωτογνωρα πραγματα στην παγκοσμια πολιτικη ιστορια.Μας προσβαλουν διεθνως σαν χωρα και μας θιγουν ακομα και την προσωπικη μας αξιοπρεπεια.Αυτην την στιγμη η Ελλαδα κυβερναται(??) απο μια διεφθαρμενη και φασιστικη παρεα που θελει να λεγεται κυβερνηση...

  68. daris avatar
    daris 09/05/2009 00:34:09

    Παω για υπνο με την σιγουρια οτι αυτο το κρατος κυβερναται απο τους ΑΞΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ μας.
    Λετε μια μερα να ξυπνησουμε σε μια αλλα Ελλαδα?

  69. Jimmy L avatar
    Jimmy L 09/05/2009 00:36:00

    @73 Orestie Με εσενα δυο πραγματα ειναι πιθαν να συμβαινουν ""
    Η ζεις στην κοσμαρα σου η ανηκεις στην παρεα των διεφθαρμενων.Αντρικια παρε θεση και αφησε κατα μερος τις υπεκφυγες .

  70. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/05/2009 00:39:58

    Επιμένω:

    Σε τι αποσκοπεί το κλείσιμο της Βουλής?
    Στην παραγραφή? Έκλεινε και την Δευτέρα

    Οσο το σκέφτομαι το κλείσιμο είναι:

    * - για την κυβέρνηση (παραγραφή, ποιος Βερελής κλπ)
    * + για την αντιπολίτευση (παραγραφή, ποιος Βερελής κλπ)

    Το μεγαλύτερο + όμως για το πολιτικό οικοδόμημα της μεταπολίτευσης.
    Στράτευση των σημαιοφόρων πίσω από τις κομματικές παντιέρες και η ουσία στο καλάθι των αχρήστων...

    ΥΓ

    Εκτός από τη νομιμότητα υπάρχει και η ηθική και ερωτώ με το φτωχό νου ενός χαζού Ιθαγενή: κανένας από τους Προέδρους δεν παραιτείται?

  71. daris avatar
    daris 09/05/2009 00:41:13

    ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

    Άρθρο 120

    ...Ο σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων.

    Ο σφετερισμός, με οποιονδήποτε τρόπο, της λαϊκής κυριαρχίας και των εξουσιών που απορρέουν από αυτή διώκεται μόλις αποκατασταθεί η νόμιμη εξουσία, οπότε αρχίζει και η παραγραφή του εγκλήματος.

    Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.

  72. ariel avatar
    ariel 09/05/2009 00:42:34

    Συμπληρώνω το
    71 @ δεν παριστάνω την Μπέμπα του γηροκομείου,Αλλωστε εξαιρώ αρκετούς φίλους,

  73. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/05/2009 00:44:07

    Πάντως έχει γέλιο: έχουμε 299 Βουλευτές αφού έχει κλείσει και ο αντικαταστάτης του κ Βερελή δεν έχει ορκιστεί...

    Αντε να γίνουν εκλογές να φύγει ο Κωστάκης, να έρθει ο Γιωργάκης γιατί περιμένουν και άλλα παιδάκια οικογενειών....

  74. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/05/2009 00:50:27

    @71 Αγαπητέ Ιθαγενή, υπάρχει κι ένας στίχος που εκτρέπεται σε βωμολοχία κατά του "δικού" τους, που δεν περιέλαβα για να μην κατηγορηθεί το blog για περιύβριση αρχής.
    Δε πιστεύω να υποτιμάς τη γηπεδική μούσα.
    Άντε, μη σού τραβήξω έναν (καταπληκτικό) Παπαγιώργη (και δε θυμάμαι που τόχω), περί εκφοράς της λαϊκής εκτόνωσης στις κερκίδες!

  75. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/05/2009 00:56:43

    @84 Αγαπητέ Προφήτη

    η μούσα είναι θηλυκή
    οπότε το μόνο που μπορώ
    είναι να την αγαπώ

    Απλά ως γάβρος γαρ ξύπνησες τον οπαδό είναι και αργά βλέπεις και το φίλαθλο πνεύμα κοιμάται.....

  76. ariel avatar
    ariel 09/05/2009 01:00:29

    74@ Είπα αυτά που γνωρίζω αλλα με απεκάλεσαν ευγενικά όμως, ΚΩΛΌΓΡΙΑ,.Τιραμόλα γιατί με εγκατέλειψες σύντροφε και με άφησες να
    τους παλεύω μόνη μου; Οσο μπορώ βέβαια. Σε καλώ σε βοήθεια αν και οι άλλοι φιλοι,που ξεφυτρωνουν σιγά σιγά τα καταφέρνουν καλά.

  77. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/05/2009 01:00:30

    "Όταν οι λαοί αποτυγχάνουσι,δεν ερωτώσι,
    και καλώς κάμνουσι,αν έπταισαν αι κυβερνήσεις,
    αλλά το πρώτον των έργον είναι να τας ρίψωσι."

    ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ
    (1864-1936)

    "Η Ελλάς είναι αδύνατον να ίδη καλητέρας ημέρας, είναι αδύνατον ν’ ανακύψη εκ της παρούσης ελεεινότητος, εάν δεν παύση ο πολιτικός ούτος γενιτσαρισμός, εάν δεν ισχύσωσι και παρ’ ημίν οι ολίγοι και οι άριστοι, οίτινες σήμερον είναι οιονεί εννόμως αποκεκλεισμένοι από πάσης εις τα δημόσια συμμετοχής."

    Αλέξανδρος Βυζάντιος
    ( Nαύπλιο: 1841- Aθήνα: 1898

  78. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/05/2009 01:10:27

    @87: Ariel μη δίνεις σημασία, η μνήμη μεταβιβάζεται, (πριν κάτι μέρες έπεσα σε ένα πολύ όμορφο διαδικτυακό κείμενο με τίτλο "Αν χτυπήσουν την πόρτα σου ένα πρωί - δυο λογάκια περί δικτατορίας", το οποίο συνάντησε κάποιες σκέψεις μου).

  79. T-Rex avatar
    T-Rex 09/05/2009 01:16:18

    Δε μπορώ να σκεφτώ αν παίζεται κάτι άλλο! Γεγονός είναι ότι κατά τα τελευταία 5 χρόνια που κυβερνά η Ν.Δ. έχω νιώσει τουλάχιστον 3 φορές ότι είμαστε κοντά σε συνταγματική εκτροπή: στις φωτιές του καλοκαιριού του 2007, στα γεγονότα του Δεκεμβρίου του 2008 και σήμερα. Δε ξέρω, μερικές φορές το μυαλό πράγματι σταματάει...

  80. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 09/05/2009 01:25:35

    Προσέξτε μην σχιστεί το καλσόν.
    Η χούντα ξανάρχεται. Το παρήγορο είναι ότι όλοι εσείς της προχωρημένης ηλικίας, που ζήσατε τα γεγονότα των συνταγματικών εκτροπών χρησιμοποιείτε το διαδίκτυο και τον υπολογιστή.

    Προσοχή όμως τα καλσόν.

  81. T-Rex avatar
    T-Rex 09/05/2009 01:27:36

    Εξ' ιδίων κρίνεις, κανείς δε μίλησε για χούντα.

  82. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 09/05/2009 01:30:59

    @Τ-Rex
    Άμα διαβάσεις παραπάνω μιλούν και άλλοι για συνταγματικές εκτροπές που θυμούνται!!!!

  83. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 09/05/2009 01:34:25

    Δικαιωνωμαι, και χαιρομαι βεβαια γι αυτο,για την επιλογη του παρατσουκλιου μου....

  84. Underdog avatar
    Underdog 09/05/2009 01:35:27

    Φάκτορα πότε επρεπε να κλείσει η Βουλή για τις Ευρωεκλογές;
    Ο Παπούλιας υπογράφει για το κλείσιμο της Βουλής;

  85. Factorx avatar
    Factorx 09/05/2009 01:37:39

    @Underdog: σε δέκα ημερες; ο Παπούλιας υπογράφει

  86. Nick avatar
    Nick 09/05/2009 01:43:15

    Η Βουλή έπρεπε να κλείσει 5 ημέρες πριν τη διεξαγωγή των Ευρωεκλογών.

    Βρε σεις, σε λίγες ημέρες (14-16 Μαϊου) συνεδριάζει και η Bidelberg...

  87. Factorx avatar
    Factorx 09/05/2009 01:43:58

    Πήγα μέχρι τα στέκια της Αθήνας μπας και μάθω τίποτα. Οι γαλάζιοι είναι όλοι Θεσσαλονική για την ΚΕ και ψάχνονται να δού τι συμβαίνει. Το ίδιο ψάχνονται και οι ΠΑΣΟΚοι.

    Όλοι πάντως λένε οτι ο ΚΚ πρέπει να πήρε κάποιο επικίνδυνο σήμα απο τον Σανιδά. Κι αν ήξερε κάποιος άλλος κάτι αυτή ήταν μόνο η Ντόρα με την οποία έφαγε χθες το βράδυ.

    Τα άλλα θα σας το πω το πρωί

  88. Factorx avatar
    Factorx 09/05/2009 01:44:42

    Αν είναι έτσι που τα λένε οι φίλοι μας απο το ΠΑΣΟΚ, ο ΓΑΠ γιατί δεν διαδηλώνει ΄στο κέντρο της Αθήνας;

  89. roimat avatar
    roimat 09/05/2009 01:50:58

    Ο Παπούλιας στο απυρόβλητο βλέπω,έτσι...;

  90. Orestios avatar
    Orestios 09/05/2009 02:00:56

    Έχουν πολύ πλάκα τελικά στο ΠΑΣΟΚ. Σαν να είναι (προσοχή στο σαν) κυβέρνηση, παραιτούνται οι βουλευτές του. Τις παραιτήσεις τις υποβάλλουν στον, σαν να είναι πρωθυπουργός, GAP. Τι άλλο θα δούμε από τον τραγέλαφο του ΠΑΣΟΚ? Γελά και το παρδαλό κατσίκι μαζί τους. Μάλλον έλιωσαν οι πάγοι του παρελθόντος.

  91. Factorx avatar
    Factorx 09/05/2009 02:02:06

    Αργά το βράδυ πάντως το ερώτημα που κυριαρχούσε στους πολιτικούς κύκλους είναι αν πάμε για διπλές εκλογές

  92. Orestios avatar
    Orestios 09/05/2009 02:04:01

    @ 101
    Η 10η Μαΐου έφτασε. Καιρός για μια έγχρωμη επανάσταση αλά ΠΑΣΟΚ

  93. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 09/05/2009 02:08:58

    χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

    factorx: τελευταία φορά που σβυνω

  94. Raven avatar
    Raven 09/05/2009 02:13:05

    χχχχχχχχχχχχχχχχχ

    factorx: Την επόμενη φορά έχεις κοπεί

  95. thanos avatar
    thanos 09/05/2009 02:14:34

    Εδω ειμαστε και να το θυμαστε, ο Λυκουρεζος κυβερνα την Ελλαδα.Πριν ανοιξει η κανουλα της SIEMENS. Ο μπουλης
    στην κοσμαρα του,γιατι ειναι κουρασμενος.
    Αποφευγεται και o GERMANOS. Και ετσι ειναι δυο οι κερδισμενοι και ας μην το μαρτυρανε.

  96. Factorx avatar
    Factorx 09/05/2009 02:20:58

    @thanos δεν έχεις κι άδικο ...

  97. thanos avatar
    thanos 09/05/2009 02:21:36

    19-Νικόλας Says:
    May 8th, 2009 at 10:34 pm

    Μα καλα θεωρεις τον εαυτο σου σοβαρο? ποιο ανοητο απο αυτο,δεν εχει γραψει κανεις εδω μεσα. Ουτε ο Ορεστιος.

  98. thanos avatar
    thanos 09/05/2009 02:24:51

    28-daris Says:
    May 8th, 2009 at 10:51 pm

    Και ηταν αυτος που θα τους τιναζε στον αερα με το "GERMANO"

  99. ariel avatar
    ariel 09/05/2009 02:29:37

    Δηλαδή Σκαις 'οσοι είμαστε "προχωρημένης ηλικίας", θεωρούμεθα άχρηστοι για υπολογιστές και μπλόγκς; Ασε που δεν ξέρεις πόσο χρονών είμαστε. Οσο και να είμαστε όμως, λίγο πιο πολύ μυαλό από το δικό σου το έχουμε. Και αυτά τα καλσόν πιά, τι τα θέλεις. Οι γυναίκες φοράμε παντελόνια και οι άνδρες που ξέρω εγώ δεν φοράνε καλσόν. Αν εσύ ξέρεις άλλα, πάω πάσο.
    Αλλενάκι το θέμα ηλικία δεν με πειράζει καθόλου σε βεβαιώ. Λες να με πειράξουν οι κουταμάρες του Σκαις; Εδώ υπάρχουν πράγματα σοβαρά και επικίνδυνα θα ασχοληθώ με σαχλαμαρίτσες του πιτσιρικά;

  100. Raven avatar
    Raven 09/05/2009 02:31:03

    Γιατι θιξαμε το αφεντικο?

    factorx: γιατί εκφράζεσαι σαν αλήτης και μάλιστα κουκουλοφόρος αλήτης και δεν γουστάρω

  101. ΑΛΕΞΗΣ avatar
    ΑΛΕΞΗΣ 09/05/2009 02:35:53

    Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟΝΤΟΥΛΑΠΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

  102. LEON avatar
    LEON 09/05/2009 02:42:41

    Δηλαδή άν δέν έκλεινε ή Βουλή..θά πηγαίνανε φυλακή όλοι οί κακοί???

  103. thanos avatar
    thanos 09/05/2009 02:47:47

    73-Orestios Says:
    May 9th, 2009 at 12:27 am

    Ορεστιε, λεβεντη μου και καραμπουζουκλη μου, αυτο εγινε επειδη εκλεισε η βουλη?
    γιατι αυτη η ΝΕΥΡΙΚΟΤΗΤΑ? Τακε your pills for your blood-pressure and relax.

  104. ariel avatar
    ariel 09/05/2009 02:49:22

    Raven
    τι εννοείς θίξαμε το αφεντικό; Αν το αφεντικό (το οποίο δεν ψήφισα ποτε στη ζωή μου ούτε θα ψηφίσω) κάνει πραξικοπήματα κλείνοντας την Βουλή, όχι μόνο τον κράζουμε, αλλά κάνουμε οτι περνάει από το χέρι μας να πάει να ξεκουραστεί προγματικά στην Ραφήνα, με την γιατρίνα και τα παιδάκια του. Αν εννοείς κάτι άλλο, αγνόησε την απάντηση.

  105. ariel avatar
    ariel 09/05/2009 02:56:23

    Φάκτορα
    εσένα έλεγε ο ραβεν αφεντικό; Εγώ νόμιζα πως μίλαγε για τον ΚΚ και του απάντησα, οπότε ακυρώνεται η απάντηση Συγνώμην.

    Factorx: για τον ΚΚ έλεγε και εννοούσε οτι είναι το ... αφεντικό μας. Μιλάμε για μεγάλο βλάκα. να δεις που μπορεί να ήταν και στο σύστημα του Ριρή

  106. thanos avatar
    thanos 09/05/2009 02:57:54

    80-daris Says:
    May 9th, 2009 at 12:41 am

    Αντε παλι με πηγες πισω αρκετα ....ΑΧ για αυτο το 114. Ειπες θα πας για υπνο...-)))

    66- ΣΚΑΙς
    Σου επιτρεπω να μαντεψεις την ηληκια μου. Αν εχεις καμια γιαγιουλα στη γειτονια σου, σφυρα κλεφτικα.

  107. Greco Mascara! avatar
    Greco Mascara! 09/05/2009 03:01:29

    Θεσμοί λάστιχο,
    συνειδήσεις ακορντεόν,
    άπληστοι αρχομανείς,
    δικτατορίσκοι, απατεωνίσκοι,
    τεμπέληδες μεταπράτες
    και σκατάδες κάθε λογής
    επιπλέουν σε μια θάλασσα
    από λόγια, βυζιά και κλωτσοσκούφι.

    Δική μου είναι η Βουλή, όποτε θέλω την κλείνω.

  108. thanos avatar
    thanos 09/05/2009 03:11:54

    115-ariel

    Μια ερωτηση ariel
    Αξιζει αραγε να κανεις διαλογο με αυτο το υποκειμενο?

  109. thanos avatar
    thanos 09/05/2009 04:51:06

    127-Anonymous Says:
    May 9th, 2009 at 3:58 am

    Ποτε δεν ειναι αργα φιλαρακο...για να φυγει καποιος, αρκει να φυγει.
    Για πεσμας εσυ με τη λογικη σου γιατι οι παρακατω παραμενουν στη ΝΔ?
    Οι Ρουσοπουλος-Βουλγαρακης-Δουκας-Μπασιακος-Κοντος-Κελτιδης και το κερασακι ο Παυλιδης, αυτοι θα μου πεις ειναι κυριοι και οχι γραφικοι.?

  110. thanos avatar
    thanos 09/05/2009 04:53:10

    127-Anonymous Says:
    May 9th, 2009 at 3:58 am

    Ποτε δεν ειναι αργα φιλαρακο...για να φυγει καποιος, αρκει να φυγει.
    Για πεσμας εσυ με τη λογικη σου γιατι οι παρακατω παραμενουν στη ΝΔ?
    Οι Ρουσοπουλος-Βουλγαρακης-Δουκας-Μπασιακος-Κοντος-Κελτιδης και το κερασακι ο Παυλιδης, αυτοι θα μου πεις ειναι κυριοι και οχι γραφικοι.?

  111. NTANTON avatar
    NTANTON 09/05/2009 04:54:06

    Υπάρχουν κάποια απλά ερωτήματα :

    1.
    Πόσες μέρες πριν την διεξαγωγή των Ευρωεκλογών έκλεινε η Βουλή στο παρελθόν ;

    Εάν υπάρχει διαφορά τότε έχουμε ένα πολιτικό πραξικόπημα με εμφανέστατη αιτία ( παραγραφές και τερματισμός των συζητήσεων γύρω από τα ¨σκάνδαλα ¨ ).

    Εάν όχι ( δηλαδή η χρονική απόσταση του ενός μηνός ίσχυε πάντοτε ) ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΜΠΑΙΧΝΕΙΑ ¨ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ - ¨ΜΕΙΖΟΝΟΣ¨ ΚΑΙ ¨ΕΛΑΣΣΟΝΟΣ" ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ.

    Εάν το ήξεραν όλοι , κατά την άποψη μου το ήξεραν όλα τα κόμματα του ¨οργανωμένου πολιτικού εγκλήματος-συστήματος ¨ , τότε θα έπρεπε εδώ και ένα μήνα να βγάζουν ανακοινώσεις ¨προς τον λαό¨ , να προειδοποιούν την κυβέρνηση :

    ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ ¨ΝΑΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ¨¨ - ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΣΤΕ - ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ - ΚΑΙ ΗΘΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΕΥΦΗΜΙΣΜΟ ΤΑ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ¨ΣΚΑΝΔΑΛΑ¨ - ΗΘΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥΡΓΟΙ ΓΙΑ ΥΠΟΘΑΛΨΗ -ΣΥΓΚΑΛΥΨΗ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΣΥΣΚΟΤΙΣΗΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ ...

    Κανένας όμως πολιτικός που βρίσκεται σε διαρκές πνευματικό ντελίριο και ¨ΚΟΜΜΑ¨ ( αφασία ) δεν προειδοποίησε για αυτό το ενδεχόμενο ...ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ( ακόμα και οι ¨πρωτοπόροι¨ ¨υπερασπιστές¨ των λαϊκών συμφερόντων )ΞΑΦΝΙΑΣΤΗΚΑΝ !!!

    ¨ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΣ¨ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ που εν συντομία των αναγράφουμε και σαν ¨Κ.Κ.¨ Σε λίγο θα προσθέτουμε σε παρένθεση ¨Κ.Κ.¨( τιμημένος ).

    2.
    Ο Κ. Παπούλιας είναι ένας συμπολιτευόμενος πολιτικός της αντιπολίτευσης.
    ¨Λογικό ¨ είναι να ενημερώνει το ¨κόμμα¨ από το οποίο προέρχεται για όλες τις πρωτοβουλίες της κυβέρνησης , ιδιαίτερα όταν αυτές έχουν βαθύ αντί-δημοκρατικό χαρακτήρα.
    Και όμως το ΠΑΣΟΚ ( δηλαδή ο Γιώργος Παπανδρέου της Μαργαρίτας ) αντέδρασε ΜΕΤΑ ( ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ ! ) από την ¨τοιχοκόλληση του Προεδρικού Διατάγματος¨ στο περιστύλιο της Βουλής...

    Είναι γνωστό ότι τα λεγόμενα ¨σκάνδαλα¨ , δηλαδή τα ειδεχθή πολιτικό- οικονομικά εγκλήματα που υποθηκεύουν - θέτουν σε κίνδυνο το μέλλον και τη ζωή εκατομμυρίων ανθρώπων ΞΕΣΚΕΠΑΖΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ .

    Γι΄αυτό και οι οργανωμένες σε μορφή συμμορίας πολιτικές παρατάξεις θέλουν , μάλιστα σε περίοδο οικονομικής κρίσης όπου απαιτείται ¨πανεθνική προσπάθεια¨ και ¨ομόνοια¨ , να κλείσουν αυτές οι υποθέσεις...

    Ντροπή ¨Κ.Κ.¨ κλείνεις τη Βουλή ...

    Έκπληξη , έκπληξη δεν το περιμέναμε αυτό από εσένα !
    Σαν ¨κόμματα ¨ υπάρχουμε για προβλέπουμε το μέλλον ¨σε βάθος χρόνου¨ όχι όμως για το τι μπορεί να γίνει τον επόμενο μήνα ...δεν είμαστε και θεοί !

    Μας στερείς το αναγνωστήριο , τη βιβλιοθήκη και το καφενείο της Βουλής , μας στερείς από την άσκηση της πολυπόθητης ¨λαϊκής κυριαρχίας¨. Χωρίς αυτή δεν ζούμε...

    Θα σε τιμωρήσει όμως ο λαός που θα ψηφίσει εμάς για κυβέρνηση για να... παραγράψουμε όλες σου τις αμέλειες τις οποίες ο λαός τις λέει απάτες , όπως έκανες και εσύ για μας...

    Ε-΄όχι να και ποινικοποιούμε την πολιτική ζωή του τόπου ( ! ) για μερικές ανθρώπινες αδυναμίες...

  112. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 09/05/2009 08:21:59

    ΖΗΜΕΝΣ
    O τέταρτος ειδικός ανακριτής Νίκος Ζαγοριανός, απέρριψε χθες το αίτημα που γραπτώς είχαν υποβάλει οι υπερασπιστές των πρώην υψηλόβαθμων στελεχών της Siemens και του ΟΤΕ, για ολιγοημερη αναβολη, προκειμένου να ετοιμασσουν την υπεασπιση τους.

    - και ω του θαυματος, αφου δεν δοθηκε η αναβολη ,εκλεισε η Βουλη

    @σκαις πως μπορεις να εισαι τοσο ηλιθιος?

  113. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 09/05/2009 08:50:08

    Τη χάσαμε τη βουλή ...πατριώτη!

    Ο πρωθυπουργός κατέβασε το γενικό.

    "Άπλετο φως"

  114. ariel avatar
    ariel 09/05/2009 09:05:10

    @126
    Θάνο
    Εχεις απόλυτο δίκηο. Το έχω κάνει για άλλο συνομιλητή του ιδίου επιπέδου και δεν του απάντησα ξανά, αλλά τώρα δεν κρατήθηκα. Μερικές φορές η βλακεία είναι τόσο μεγάλη, που σε παρασύρει. Ελπίζω να μην το ξανακάνω.

  115. ariel avatar
    ariel 09/05/2009 09:28:13

    NTANTON
    Η Βουλή κλείνει συνήθως μία εβδομάδα πριν. Εδώ είχαν προγραμματισμένες συνεδριάσεις και το κλείσιμο ήλθε ως κεραυνός εν αιθρία. Οσο για τον Παπούλια, το έμαθε λίγο πριν του το πάνε για υπογραφή. Σαν σοβαρός πολιτικός που είναι, δεν θα έσπευδε να το ρουφιανέψει στο Πασόκ. Για μένα όμως, έπρεπε να αρνηθεί να το υπογράψει και να παραιτηθεί. Χόρτασε προεδριλίκι, είναι κρίμα να τελειώσει την θητεία του με μία τέτοια θεσμική εκτροπή, γιατί αυτό ακριβώς είναι αυτό που έγινε. Δεν του άξιζε.

  116. daris avatar
    daris 09/05/2009 09:44:24

    Καλημερα.
    Και η μερα φιλε 136 τα σκεπαζει ολα...
    Δες ΝΕΤ και θα καταλαβεις.

  117. daris avatar
    daris 09/05/2009 09:48:04

    Ενα κομματι απο το σχολιο της Ε.Ακριτα στα ΝΕΑ.Αξιζει να ριξετε μια ματια και να το διαβασετε ολο.
    "ΚΥΡΙΕ ΠΑΥΛΙΔΗ,μη μου κουνάτε το δάχτυλο μπρος στη μούρη μου, πολύ θα με υποχρεώσετε! Εμένα δάχτυλο στη μούρη δεν μου κούνησε ούτε η μάνα μου η ίδια που, όσο να πεις, θα είχε και τα χίλια δίκια! Επειδή λοιπόν δεν κάναμε μαζί φαντάροι... Επειδή δεν σας θυμάμαι να παίζαμε μαζί κλέφτες κι αστυνόμους... Επειδή δεν απλώναμε τα ρούχα στην ίδια ταράτσα... Κάντε μου τη χάρη και μη μου κουνάτε το δάχτυλο. Γιατί έχω κι εγώ δάχτυλο. Και ξέρω κι εγώ να το κουνάω! Και πέντε δάχτυλα έχω επίσης. Και μπορώ να τα χειρίζομαι αναλόγως. Συνεννοηθήκαμε νομίζω!"

    Αραγε οι κυριοιτης Βουλης μας δεν σκεφτονται ετσι?

  118. osaperas avatar
    osaperas 09/05/2009 10:04:30

    Να κάνω μία χαζή ερώτηση; Εάν ο Καραμανλής δεν έκλεινε (όπως πραξικοματικά έκλεισε-με την έννοια του ξαφνικού και αδικαιολόγητου) τη Βουλή τι θα γινόταν;

    Τι παραπάνω θα γινόταν από ότι γίνεται μέχρι σήμερα;

    Εδώ ανοίξαν τους λογαριασμούς του Παυλίδη, βρήκαν αυτά που βρήκαν και...αθώος ο Παυλίδης.

    Εδώ ο Βουλγαράκης που είπε την φοβερή ατάκα "το νόμιμο είναι και ηθικό" κάνει ομιλίες στους νεολαίους της νέας Δημοκρατίας

    Τι διαφορετικό θα γινόταν λοιπόν εαν ερχόντουσαν κι άλλες υποθέσεις στη Βουλή;

    Θα γινόταν κάτι περισσότερο από αυτό που γινόταν μέχρι σήμερα;

    Δηλαδή αθώοι όλοι τους και back την κοινωνία για να συνεχίουν τις αρπαχτές;

  119. daris avatar
    daris 09/05/2009 10:12:06

    Συγνωμη που θα συμφωνησω μαζι σου οτι η ερωτηση ειναι χαζη.
    Το γεγονος οτι δεν παραγει εργο αυτη η βουλη δεν σημαινει οτι ειναι και μαγαζακι του καθε ενα να το κλεινει και να το ανοιγει οποτε θελει και κατα το δοκουν.
    Εχουμε παραδειγματα παμπολα απο τον ΚΚ οτι φερεται στη βουλη σαν να ειναι το σπιτι του και μας γραφει ως πολιτες στα παπαρια του ή μαλλον στα παλια του τα παπουτσια για οσους αμφισβητουν τι διαθετει.
    Η βουλη ανηκει στο λαο και λειτουργει με νομους και με βαση το συνταγμα του κρατους.
    Αλλο δεν κανει σωστα την δουλεια της και αλλο δεν λειτουργει.
    Ειναι θεμα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ!

  120. leon avatar
    leon 09/05/2009 10:15:56

    Με χαρα βλεπω πως υπαρχει και συνονοματος με κεφαλαια...
    Στα σοβαρα τωρα..
    Το κλεισιμο συνιστα εκτροπη.
    Η Siemens εχει παραγραφει.
    Το ιδιο και οι Παυλιδηδες και οι Βερεληδες.
    Ο Γερμανος μολις παραγραφηκε.
    Μαλλον δεν θα προλαβουμε να δουμε τα υπαρχοντα κομματα να κατεβαινουν σε Ευρωεκλογες.

  121. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 09/05/2009 10:17:27

    Η τραγική ειρωνεία είναι ότι στην προσπάθεια να κρατήσει το κόμμα υπό καραμανλικά ηνία (γιατί αυτό είναι στην πραγματικότητα η βασική επιδίωξη όλων των κινήσεων το τελευταίο διάστημα αλλά και στο άμεσο μέλλον), ο πρωθυπουργός κινδυνεύει να αποκτήσει υστεροφημία χειρότερη από του Μητσοτάκη.

  122. osaperas avatar
    osaperas 09/05/2009 10:19:08

    @40

    Μόνο ο Καραμανλής ο Β συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο δηλαδή γράφει τον ελληνικό λαό στα τέτοια του; Οι άλλοι πολιτικοί δηλαδή τι έκαναν μέχρι τώρα. "Μας αφουγκραζόντουσαν";

  123. andreas avatar
    andreas 09/05/2009 10:25:21

    Από σήμερα και στο εξής οι άνθρωποι που θα εξακολουθήσουν να υποστηρίζουν ΝΔ θα διαπράττουν έγκλημα κατά της χώρας. Αν κάτσει κανείς κια αναλύσει τι έχει προκαλέσει στη χώρα αυτό το καταραμένο κόμμα τότε θα καταλάβει τη διατύπωση αυτής της ακραίας θέσης.

  124. daris avatar
    daris 09/05/2009 10:26:49

    @143
    Θα τολμουσα να κανω μια υπερβαση...
    Ο Μητσοτακης ηταν ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ.
    Ο Καραμανλης ποτε δεν υπηρξε.
    Ηθοποιος και καραγιοζοπαιχτης ισως....πολιτικος ομως ποτε.Δε φταιει ομως αυτος!
    Η συγκριση Μητσοτακη-Καραμανλη αναγκαζει πολλους,ακομα και μενα,να κανουν την παραπανω υπερβαση.

  125. daris avatar
    daris 09/05/2009 10:29:08

    @144
    Κρατουσαν λιγακι τα προσχηματα...σε καλυπτω?
    Και παρηγαγαν και πολιτικη,με την οποια μπορουσες να συμφωνησεις ή να διαφωνησεις!

  126. osaperas avatar
    osaperas 09/05/2009 10:30:47

    @146
    Υπέρβαση. Πολύ μεγάλη.

  127. daris avatar
    daris 09/05/2009 10:42:55

    Παντα η πολιτικη, στην Ελλαδα τουλαχιστον, ηταν απολυτα συνδεδεμενη με το οραμα του εκαστοτε ηγετη.
    Καλο ή καλο, δημοκρατικο ή οχι υπηρχε ενα οραμα ως αναφορα και ως προκληση.
    Ποιο ηταν το οραμα της ΝΔ και του ΚΚ το 2004?
    Να παρει την εξουσια.
    Ποιο ηταν το οραμα της ΝΔ και του ΚΚ το 2007?
    Να παρει 2η τετραετια.
    Ποιο ειναι το οραμα της ΝΔ και του ΚΚ σημερα?
    Να κρατηθει στην εξουσια.
    Και υπαρχουν πολιτες που στηριζουν τετοια οραματα.

  128. αβγδεζηικλμνξοπ avatar
    αβγδεζηικλμνξοπ 09/05/2009 10:43:34

    Α, ρε, Γεώργιος Παπαδόπουλος που τους χρειάζεται..............

  129. daris avatar
    daris 09/05/2009 10:46:13

    @149
    Ε αφου ειναι μινι δεν πειραζει.
    Ειναι για το καλο μας!!!

  130. daris avatar
    daris 09/05/2009 11:12:57

    Φιλοι τα πραγματα ειναι χειροτερα απο οσο φαινονται.
    Το επιβεβαιωνει η απουσια βαθυστοχαστων αναλυσεων (περιττων πολλες φορες) σε αυτο το μπλογκ.
    Το επιβεβαιωνει η αδυναμια ολων των μπλογκ να γραψουν κατι σοβαρο.
    Το επιβεβαιωνει η αφασια της τηλεορασης και των εφημεριδων.
    Και ξερετε γιατι?
    Γιατι ολοι ψαχνονται για το αυριανο αποκουμπι που εχουν αναγκη...και δεν θελουν να εκτεθουν ακομα πριν ειναι σιγουροι!!!
    Η Δημοκρατια σε κριση(?) και οι συνηθης επαναστατικες φωνες σωπασαν για να κανουν υπολογισμους και διακανονισμους...

  131. theo1611 avatar
    theo1611 09/05/2009 11:27:12

    Το Σύνταγμα

    MEPOΣ TPITO - Oργάνωση και λειτουργίες της Πολιτείας
    TMHMA B΄ - Πρόεδρος της Δημοκρατίας
    KEΦAΛAIO ΔEYTEPO - Eξουσίες και ευθύνη από τις πράξεις του Προέδρου
    'Αρθρο 40 - (Σύγκληση της Βουλής, Αναστολή εργασιών)
    1. O Πρόεδρος της Δημοκρατίας συγκαλεί τη Bουλή τακτικά μία φορά κάθε χρόνο, όπως ορίζει το άρθρο 64 παράγραφος 1, και εκτάκτως κάθε φορά που το κρίνει εύλογο? κηρύσσει αυτοπροσώπως ή δια του Πρωθυπουργού την έναρξη και τη λήξη κάθε βουλευτικής περιόδου.
    2. O Πρόεδρος της Δημοκρατίας μία φορά μόνο μπορεί να αναστείλει τις εργασίες της βουλευτικής συνόδου, είτε αναβάλλοντας την έναρξη είτε διακόπτοντας την εξακολούθησή τους.
    3. H αναστολή των εργασιών δεν επιτρέπεται να διαρκέσει περισσότερο από τριάντα ημέρες ούτε να επαναληφθεί κατά την ίδια βουλευτική σύνοδο χωρίς τη συγκατάθεση της Bουλής.

    ................................................
    Γιατί πήρε αυτή την απόφαση ο Παπούλιας?

    Μπορεί ο Παπούλιας να συνεχίσει από την Τρίτη τις εργασίες της ανασταλείσας συνόδου?

  132. ansa avatar
    ansa 09/05/2009 11:37:00

    theo
    Ξεχνας οτι με κομματικη γραμμη του ΠΑΣΟΚ
    ο ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ δεν βγηκε βουλευτης Ιωαννινων
    την τελευταια φορα που εθεσε υποψηφιοτητα;
    Η εκδικηση παρακρυωσε.

  133. Ratca avatar
    Ratca 09/05/2009 11:38:14

    Μπλα μπλα μπλα αλλά από έργα τίποτα

  134. Φευγω avatar
    Φευγω 09/05/2009 11:38:56

    ρόλοι του δυνατού και του αδύναμου εναλλάσσονται ανάλογα με τις τιμές των μετοχών στα χρηματιστήρια. τρομοκράτιση οι κοινωνικές σχέσεις και οι επαφές με τους κόσμους των ανθρώπων. καρφάκι δεν μας καίγεται για το συμφέρον και τις θεωρίες πίσω από αυτό. δεν υπάρχει τίποτα.

  135. Factorx avatar
    Factorx 09/05/2009 11:39:47

    @daris: Γιατίο δεν μας προσφέρεις κάτι βαθυστόχαστο;

  136. Nick avatar
    Nick 09/05/2009 11:42:01

    O Ανώνυμος #149 πιστεύω τα λέει όλα.

    ""Προφανώς, η λύσσα κάποιων** να κατεβάσουν τον Κωστάκη υπέρ του άμεσα τηλεκατευθυνόμενου ΓΑΠ ή Ντορίτσας, είχε προγραμματίσει από Δευτέρα να χτυπήσει με κάποια εντελώς νέα αποκάλυψη σκανδάλου τύπου Παυλίδη. Το έμαθε ο Κοκός και δεν είχε άλλη επιλογή από το μίνι πραξικόπημα.""

    ** Μήπως είναι ο ΔΟΛ και ο Μπομπολ;;

  137. daris avatar
    daris 09/05/2009 11:43:16

    @160
    Δεν ειναι η δουλεια μου...ουτε εχω την επαρση να θεωρω οτι ειμαι ικανος για κατι τετοιο.
    Ειμαι ενας απλος πολιτης επαρκως(?) ενημερωμενος και βασικα σκεπτομενος και προβληματισμενος!

  138. Φευγω avatar
    Φευγω 09/05/2009 11:44:30

    μέρα νύχτα στη σκέψη μου μόνο το κορμί μου ανάβει φωτιά μου αρκεί για να σβήσω τον πόνο μια τρίχα που πέφτει από τα φρύδια μόνο μου τοσα χρόνια πως να τα ξεχάσω μ' έμαθα τι θα πει σ' αγαπώ κι αν συμβεί μια στιγμή να με χάσω θα χαθώ τρελαίνομαι τρελαίνομαι με τη σκιά μου ένα φαίνομαι τρελαίνομαι τρελαίνομαι

  139. theo1611 avatar
    theo1611 09/05/2009 11:44:45

    @ansa

    Αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι η διακοπή εργασιών της Βουλής, όπως έγινε, είναι εξουσία και ευθύνη του Προέδρου της Δημοκρατίας. Όπως επίσης και η επανάληψη των ανασταλεισών εργασιών έστω και εκτάκτως!!!

    Δεν έχω δει μέχρι στιγμής μεθοδική αντίδραση των κομμάτων με βάση τις προβλέψεις του Συντάγματος ώστε να αλλάξει γνώμη ο κ. Παπούλιας, καθώς έχει την εξουσία να το κάνει!!!!

  140. Hellenic avatar
    Hellenic 09/05/2009 11:51:31

    Aφηστε τις λεπτομερειες για τη βουλη και κοιταξτε την ουσια. Η χωρα πρεπει να ειναι σε εγρηγορση και να μην βουλιαζει σε ενα κλιμα εσωστρεφειας και σκανδαλολογιας. Ερχονται κρισιμες ωρες για τα Εθνικα μας θεματα και πρεπει να ειμαστε σε ετοιμοτητα. Η εκδηλωση θερμου επεισοδιου με την Τουρκια τους ερχομενους μηνες δεν αποκλειεται. Απο τοτε που ειπαμε οχι στα διεθνη λαμογια, στο βουκουρεστι για τα Σκοπια, και μετα με τις ΕλληνοΡωσικες συμφωνιες, μας εχουνε βαλει στο ματι, το μονο που τους μενει τωρα ειναι το στησιμο παλι μιας κρισης στο Αιγαιο για να εμφανιστουν παλι ως επιδιαιτητες και επικυριαρχοι. Αυτη ομως τη φορα δε θα τους βγει η συνταγη. Πρεπει να ειμαστε αποφασισμενοι για ολα.

  141. Factorx avatar
    Factorx 09/05/2009 11:55:30

    @daris, νομίζεις οτι είσαι "επαρκώς ενημερωμένος" κι εσύ και άλλοι πολίτες. Αν γράφονταν αυτά που ξέρουν οι δημοσιογράφοι θα τους έπαιρνε ο κόσμος με τις πέτρες. Εμεις κάνουμε οτι μπορούμε, με αποκαλύψεις, αναλύσεις, αστειάκια. Με το νόμο του βενιζέλου όπως μπορουν να μας τσακίσουν αν ξεφύγουμε. Γι αυτό φωνάζω για τις ύβρεις και τους χαρακτηρισμούς στα σχόλια. Μερικές φορές μουρχεται να σας προτείνω να βάλουμε συμβολικη συνδρομή για να έχω να πληρώνω δικηγόρους, γιατι περιουσία δεν έχω να μου την πάρουν. Για να μπορούμε να τα γράφουμε όλα κι αυτα που δεν γραφονται. Γιατί παραπήγε πλεον. Και σαν τους άλλους - ξέρετε ποιους - δεν θα γίνουμε. θα την βω την πουτάνα γτην άκρη, δεν θα την βρω;

  142. Nick avatar
    Nick 09/05/2009 11:55:50

    Αυτό που λές Hellenic πέρασε για κάποια στιγμή από το μυαλό μου. Αλλά τι στο καλό, ξέρουν οι ΚΚ-Γράψας και ο Παππούλιας τόσο καλά τι πρόκειται να έρθει;

  143. theo1611 avatar
    theo1611 09/05/2009 11:56:09

    @ 65

    Και για να το πετύχουμε αυτό πρέπει να κλείσουμε τη Βουλή με την αστεία δικαιολογία των ευρωεκλογών?

    Έχουμε αντιληφθεί ότι ο Πρωθυπουργός δεν έχει καμμιά αρμοδιότητα να άνοιγοκλείνει τη Βουλή, ει μη μόνον να ζητήσει τη διάλυση γιατί δεν μπορεί πλέον να κυβερνήσει?

  144. Pentakatharidis avatar
    Pentakatharidis 09/05/2009 11:58:44

    Φάκτορ-Εξ, μας τάραξες στην ανάλυση τόσες μέρες τώρα...αλλά από σήμερα και επίσημα Χούντα. Βάλε πλάτες και βρες καμιά καλή δικαιολογία! Τα γαλάζια πουκάμισα σε χρειάζονται!

    Επόμενο βήμα, να καταργήσουν τις εκλογές;

    Πάντα τέτοια.

    Λάμπρος 'Χρήσιμος Παρά Ευχάριστος' Κωσταντάρας, από Ραφήνα.

  145. leon avatar
    leon 09/05/2009 11:59:17

    Hellenic...
    Καταλαβαινεις οτι εισαι τρομοκρατης του πληκτρολογιου?

  146. potamiotis avatar
    potamiotis 09/05/2009 12:01:05

    ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΜΕΘΟΔΕΥΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΤΙΣ ΓΩΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΒΟΥΛΟΣ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΕΞΕΠΛΗΞΕ ΑΡΝΗΤΙΚΑ Η ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΕΞΩ ΔΕΞΙΑ....

  147. osaperas avatar
    osaperas 09/05/2009 12:01:16

    @166
    Δεν θα την βρεισ την άκρη φάκτορα. Δεν θα την βρεις. Ρίξε μια ματιά γύρω σου και θα καταλάβεις ότι δεν υπάρχει καμία άκρη για να τη βρεις. Η ζωη μας είναι ένας κύκλος χωρίς αρχή και τέλος-όπως όλοι οι κύκλοι άλλωστε.

  148. ansa avatar
    ansa 09/05/2009 12:03:02

    Tωρα που εκλεισε η βουλη πως θα γινει
    η αντικατασταση Βερελη;
    Το συστημα Βενιζελου θα ειναι μειον
    ενα βουλευτη;

  149. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 09/05/2009 12:05:36

    Το σοκ είναι μεγάλο για όλους, καθώς ο περισσότερος κόσμος, εμού συμπεριλαμβανομένου, δεν είχε συνειδητοποιήσει πως η παραγραφή των σκανδάλων ήταν τόσο κοντά, νομίζαμε πως συνέπιπτε με τη λήξη της θητείας της κυβέρνησης. Με τις εξαγγελίας περί ανοιχτής βουλής και το καλοκαίρι μας νανούριζαν γλυκά και ξαφνικά, νύχτα, έπεσε το ρεύμα. Τα κανάλια τον ύπνο του δικαίου, πλην ΕΤ3 και νυχτερινού δελτίου MEGA. θυμήθηκα την εποχή που υπήρχε μόνο κρατική ραδιοτηλεόραση και τα σοβαρά γεγονότα τα πληροφορούμασταν από στόμα σε στόμα αν τα έθαβαν οι εφημερίδες.
    Σήμερα ευτυχώς υπάρχουν τα blogs, αλλά η παγωμάρα από το θράσσος του ΚΚ δε μας αφήνει να γράψουμε νηφάλια.
    Είναι σα να έχεις συλληφθεί κι αφού έχεις αποδείξει την αθωότητά σου, ξαφνικά ο μπάτσος να σε σημαδεύει με το όπλο του. Παγώνεις, γιατί καταλαβαίνεις πως δεν τον ενδιαφέρει αν είσαι αθώος. Απλά είσαι ο στόχος που έχει επιλέξει.

    ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΝ

  150. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 09/05/2009 12:09:15

    Η χθεσινή ενέργεια της απίθανης κυβέρνησης έκανε πιθανό κάτι σκοτεινό.
    Δεν στέρησε απλά το άπλετο Φώς που ευαγγελίζονταν όλα τα μέλη της τον τελευταίο καιρό.
    Στέρησε το Φως από την Βουλή για άγνωστο χρονικό διάστημα.
    Το έσβησε απλά λες και μαζί την Πρωθυπουργία του παρεδόθη και απόλυτη πρόσβαση στον διακόπτη.
    Οι διάφοροι θεσμικοί παράγοντες από κεκτημένη αναισθησία, απλά κατεδίκασαν την πράξη με λόγο ανάλογο της συν-ενοχής τους.
    Ο κορυφαίος θεσμικός παράγοντας της Δημοκρατίας, παρεχώρησε την υπογραφή του αμαχητί.
    Οι πολίτες υποδέχθησαν το νέο με οργή, απογοήτευση, και άλλα παρόμοια συναισθήματα.
    Θεωρούσα ότι πλέον σε αυτήν την χώρα, εκτροπές γίνονταν μόνο σε ποταμούς με σκοπό την αλλαγή της πορείας των νερών επ΄ ωφελεία των ανθρώπων, από τον μεθοδευμένο πλέον έλεγχο της ορμής τους.
    Στην προκειμένη περίπτωση θεωρώ ότι τα νερά θα μας πνίξουν συναισθηματικά, κοινωνικά, πολιτικά.
    Ελπίζω, ως λαός θαλασσινός, να ανασυρθεί από την μνήμη μας η ικανότητα της πλεύσης και της πλοήγησης.
    Μας εύχομαι καλό κολύμπι.

    ΥΓ. Μην φοβηθείτε τους καρχαρίες. Έχουν βγει στην στεριά.

  151. Orestios avatar
    Orestios 09/05/2009 12:09:44

    Τέρμα η σκανδαλολογία. Το ΠΑΣΟΚ έχασε την δυνατότητα να κρύβει το "σχέδιο". Έχει τα κότσια να το βγάλει στη φόρα και να σαρώσει? Ή μάλλον καλύτερα, ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΙΟ? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    Μόνο στη σκανδαλολογία βασιζόταν. Τόσο λίγο τελικά το GAP.

  152. Hellenic avatar
    Hellenic 09/05/2009 12:12:01

    @167- Η αμφισβητηση κυριαρχικων δικαιωματων,-η κυριοτητα νησιδων και βραχονησιδων- εν προκειμενω απο την Τουρκια μιας αλλης χωρας, δηλαδη της Ελλαδας, ειναι αιτια Πολεμου

  153. Φευγω avatar
    Φευγω 09/05/2009 12:12:46

    είναι αδύνατο να συζητήσεις όταν επιμένεις να θεωρείς τον απέναντι έναντι σαν ανίκανο να σκεφτεί

    όσα του λες, επειδή εσύ επιμένεις ότι το όριο στη σκέψη είναι όσα προκύπτουν ως σκέψεις όταν

    βλέπεις τηλεόραση. ντροπή.

    όμως. εδώ έχουμε υποψήφιους διαχειριστές! εξουσιαστές, νομοθέτες και ανθρώπους-άτομα που θα

    εγκρίνουν στα τυπικά και στα ουσιαστικά μέρη τα λόγια μας. είναι αυτοί που αδιαφορούν για ό,τι

    υπάρχει και μπορεί να εκφραστεί, είναι οι κνίτες που μπαίνουν και απαγορεύουν το μάθημα, είναι ο

    χειρότερος εαυτός του πολιτικάντη. ντροπή.

    να το πούμε διαφορετικά: είστε ανίκανοι να συζητήσετε. η ανθρωπιά σας εξαντλείται στα ευχαριστώ

    που λέτε στα περίπτερα όταν αγοράζετε εφημερίδες. η φαντασία σας είναι ρηχή. να

    αυτοκατηγορηθείτε εγωίσταροι. σασμάν.

  154. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 09/05/2009 12:15:37

    Χειρότερος κι από την εμφάνιση στην τελευταία ΔΕΘ. Και η ΚΕ χειροκροτά ακόμη πιο ξεψυχισμένα. Orestie ακόμη χαίρεσαι ή καγχάζεις υστερικά με τον κρύο ιδρώτα να σε λούζει;

  155. ansa avatar
    ansa 09/05/2009 12:16:50

    Ο Παπουλιας πριν λιγα χρονια υπεγραψε οτι
    ΄΄δανεισε΄΄ τον Ανδρεα Παπανδρεου για να
    κλεισει το ποθεν εσχες του για την βιλα
    της Εκαλης,για να κλεισει η βουλη δεν θα
    υπεγραφε που δεν χρειαζονται και΄΄δανεικα΄΄;

  156. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 09/05/2009 12:20:57

    Μήπως (λέω "μήπως") έχει σχέση και το ότι δεν πέρασε η τροπολογία του 2% για τους καρχαρίες;

  157. Hellenic avatar
    Hellenic 09/05/2009 12:37:19

    Και για τους πλεον δυσπιστους, Δελτιο πληροφοριων ΕΥΠ, 8/05/09. " Σε βιντεο που αναρτηθηκε στο Διαδυκτιο, χθες και αφορα ενημερωση εκπροσωπου τυπου του Τουρκικου ΓΕΕΘΑ, για ασκηση ερευνας και διασωσης "Αnadolu Yildizi-'09", που διεξηχθη (05-07/05/09) στο Αιγαιο, παρουσιαστηκε εκ νεου χαρτης, ο οποιος εμφανιζει ως "Τουρκικη Περιοχη", ερευνας και διασωσης, τη θαλασσια περιοχη ανατολικα του 25ου μεσημβρινου" -δηλαδη το μισο Αιγαιο- (!!!)

  158. Factorx avatar
    Factorx 09/05/2009 12:53:27

    @Pentakatharidis: σε πήρε κανένας απο το αυτί να σε βάλει να μας διαβάσεις; Αν σε τάραξα στην ανάλυση το δρόμο σου.

  159. Nick avatar
    Nick 09/05/2009 13:07:26

    Για αυτή τη κωλοχώρα πολλοί λίγοι, για τη προστασία των οικογένειων τους πολλοί...

  160. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 09/05/2009 13:42:12

    Είναι ανοησία το να πιστεύει κάποιος ότι τα όποια σκάνδαλα που αγγίζουν πολιτικούς δεν θα παραγράφονταν. Υπάρχει εδραιωμένη παράδοση δεκαετιών επ' αυτού του ζητήματος και όλοι έχουν λερωμένη τη φωλιά τους (όπως και στοιχεία ο ένας για τον άλλον). Δεν ξέρω αν ο Καραμανλής φοβήθηκε την αποκάλυψη ''μεγάλου σκανδάλου'' που του ετοίμαζαν κάποιοι και θα έριχνε τα ποσοστά της Ν.Δ. στα Τάρταρα. Στο κάτω κάτω της γραφής,

  161. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 09/05/2009 13:50:59

    Φάκτορα,
    Παρ' όλο που σχόλια όπως του 190, μάλλον θα σβησθούν, καλό θα ήταν να μπορούσαν να μείνουν για να βλέπουμε και εμείς, η μειοψηφία, τι ανθρωποειδή κυκλοφορούν.

  162. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 09/05/2009 14:12:00

    (συνέχεια @ 89)
    η ενασχόληση με τα σκάνδαλα μπορεί να συνεχιστεί (αν είναι στο πρόγραμμα) μέσω των θερμών και ψυχρών ΜΜΕ και σήμερα και αύριο και εις τον αιώνα τον άπαντα.
    Έχω τη αίσθηση ότι επιδίωξη του Καραμανλή είναι (εκτός από το να τηρήσει πιστά την ''παράδοση'') να μεταφέρει όσο γίνεται το παιχνίδι της αντιπαράθεσης στην ''απουσία'' προγράμματος του Πασόκ όσον αφορά στα της της διαχείρησης της κρίσης, όπου -νομίζει- ότι απέναντι στην ''ανευθυνότητα'' και τον ''λαϊκισμό'' του Παναδρέου, μπορεί να αντιπαρατάξει τη δική του ''υπεύθυνη'' στάση .
    Το κατά πόσο, βέβαια, θα το καταφέρει, είναι άλλο ζήτημα. Και ασφαλώς κανείς δεν παίρνει στα σοβαρά τους οδυρμούς του άσπιλου Πασόκ, για τις ''παραγραφές''. Αλλά τι να πούμε - εδώ ακούσαμε ότι έγινε περίπου χούντα...

  163. ansa avatar
    ansa 09/05/2009 15:02:29

    factorx
    Σε παρακαλω κλεισε αυτο το ποστ γιατι οπως
    καταλαβες ειναι εδω ενας ανεγκεφαλος
    μαζοχας που διαλυσε τον σχολιασμο μονο και
    μονο επειδη δηλωνει μαλακας και γουσταρει
    να τον βριζουν.

  164. ariel avatar
    ariel 09/05/2009 15:22:34

    Φάκτορα
    νομίζεις πως πρέπει να συνεχίζεις να ανεβάζεις όσα απαράδεκτα λέει ο ντεμ; Πρέπει να βγούμε εμείς για να τον αποφύγουμε; Εσύ πετάς έξω πιο μικρές απρέπειες, είναι δυνατόν αυτόν να τον αφήνεις; Εκτός αν το κάνεις για να δεις πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει κάποιος σχολιαστής και πόσο μαζόχες είμαστε εμείς που τον διαβάζουμε.

  165. ansa avatar
    ansa 09/05/2009 15:32:34

    factorx
    Tετοια απαραδεκτα σχολια και εκτος θεματος
    δεν τιμουν κανενα.
    Oυτε εμας ουτε και το blog.

  166. Orestios avatar
    Orestios 09/05/2009 16:03:12

    Το GAP παρόλο που δεν τολμά να τα βάλει με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, φανερώνει το μίσος του για την ιδια τη Δημοκρατία. Και πάλι επιθυμεί ανατροπές για να του χαριστεί η εξουσία όπως τότε το 2004. Βαθύτατα αντιδημοκρατικό το GAP θεωρεί δικαιωματική την θέση του πρωθυπουργού, σαν άλλος πρίγκιπας εξ εσπερίας. Ξεχνά ότι ο σαλικός νόμος δεν έχει ισχύ στην χώρα μας. Σήμερα μιλά γισ θεσμικές εκτροπές όταν ο ίδιος το πρόσφατο παρελθόν υποστήριζε εκτροπές που σε τίποτα δεν θύμιζαν δημοκρατική διαδικασία. Είναι έμφυτος ο φασισμός στο GAP.

  167. leon avatar
    leon 09/05/2009 16:08:31

    Γεια σου ρε Ορεστιε με τις αναλυσεις σου περι ΓΑΠ!
    Η προπαγανδα ομως εχει2 οψεις! Κοιτα μην γυρισουν τα μυαλα των αναποφασιστων και ψηφισουν ολοι μαζι ΓΑΠ για να στην σπασουν!

  168. alkinoos avatar
    alkinoos 09/05/2009 21:12:31

    Βρε ταλαιπωρε καραμανλη αφου δεν μπορεις ,δεν ξερεις ,τι ειναι αυτα που κανεις,αντε στο καλο ,αντε να σε θυμομαστε ,να λεμε οτι ησουνα μια φορα και εναν καιρο που τα εκανες ολα λιμπα γειααααααααααααααα

  169. 3Π avatar
    09/05/2009 23:10:13

    Το απολυτο αδιεξοδο της πολιτικης!!!
    Η τελεια ξεφτιλα των κομματων!!!

    Μου φαίνεται αδιανόητο να νοσταλγώ τον Ανδρέα Παπανδρέου...