#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/11/2011 12:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επαναφορά του Σημίτη από την πίσω πόρτα;



Ζούμε μια ημέρα όπου τα ονόματα της νέας κυβέρνησης και φυσικά του επικεφαλής της να είναι ακόμη στον αέρα και τα όσα ακούγονται είτε να απέχουν από την πραγματικότητα είτε να οφείλονται σε ασφυκτικές πιέσεις προκειμένου να επιβληθούν συγκεκριμένα πρόσωπα. Οι φήμες δίνουν και παίρνουν με το όνομα του Λουκά Παπαδήμου να φιγουράρει πρώτο στη λίστα για τη θέση του πρωθυπουργού. Κάποιες εφημερίδες μάλιστα του έχουν κάνει ακόμη και υμνητικά δισέλιδα για το βιογραφικό του, πόσο τεχνοκράτης είναι, πόσο τον θέλουν οι αγορές και οι ξένοι ηγέτες και άλλα πολλά εγκωμιαστικά που στο κάτω κάτω θα κριθούν επί του πρακτέου.

Υπάρχουν, πάντως, ορισμένες φήμες που πρέπει να προσεχθούν από τη νικήτρια του πολιτικού μπρα ντε φερ, τη Νέα Δημοκρατία. Διότι όταν μπαίνουν από την αρχή προαπαιτούμενα και όροι το παιχνίδι δεν είναι και πολύ καθαρό.

Λέγεται λοιπόν τις τελευταίες ώρες ότι ο Λουκάς Παπαδήμος προκειμένου να αποδεχθεί τη θέση του επικεφαλής της νέας κυβέρνησης ζητά να αναλάβει ταυτόχρονα και το υπουργείο Οικονομικών γιατί δε θέλει με τίποτε τον Β. Βενιζέλο, ενώ προτείνει για βασικά του στηρίγματα τον πρώην υπουργό της κυβέρνησης Σημίτη, και πρόεδρο στα ΕΛ.ΠΕ. (με τους 17 μισθούς των εργαζόμενων) Τάσο Γιαννίτση και τον πρώην επικεφαλής του Συμβουλίου Οικονομικών Εμπειρογνωμόνων επί Σημίτη και νυν πρόεδρο της Εθνικής τράπεζας (βασική επιλογή του Γ. Παπανδρέου) τον κ. Βασίλη Ράπανο.

Με λίγα λόγια επιχειρείται να στηθεί μια τρόικα βασικών σημιτικών εξαπτέρυγων (Παπαδήμος-Γιαννίτσης-Ράπανος) οι οποίοι θα αναλάβουν τα ηνία της οικονομίας, τις κρίσιμες αυτές 100 ημέρες.

Ένας νυν σύμβουλος του κ. Παπανδρέου, ένας συνάδελφός του στο υπουργικό συμβούλιο της περιόδου του Κ. Σημίτη, κι ένας άνθρωπος της αγοράς με πλάτες στο ΠΑΣΟΚ, προαλείφονται για το οικονομικό επιτελείο.

Και το ερώτημα είναι: Αφού επιχειρούν να αναβιώσουν το Σημιτισμό, γιατί δεν φέρνουν τον ίδιο τον Σημίτη να αναλάβει την προεδρία της κυβέρνησης για να τελειώνουμε; Τον θέλουν τα καθεστωτικά Media, τον θέλουν οι ξένοι δανειστές μας, ας τον φάμε κι εμείς ξανά στα μούτρα για να θυμηθούμε τις ένδοξες ημέρες της περιόδου 2000-2004.

Αυτό σίγουρα δεν παραπέμπει σε κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 07/11/2011 12:36:17

    Σιγά μη δεχθεί ο Σαμαράς ότι ακριβώς ζητάει ο Παπαδήμος. Πάλι παζάρι θα γίνει, όπως γίνεται πάντα.
    Ότι θα φάμε κάποιους σημιτικούς στη μάπα, αυτό είναι σίγουρο. Αλλά είπαμε: 3 μήνες υπομονή.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Kώστας Θ. 07/11/2011 14:22:29

      Eξαρτάται από το τι εννοείς «πατριωτικό καθήκον». Το να αντιδράσεις ενεργά στην ξεφτίλα των Καννών και να διασφαλίσεις την παραμονή στο Ευρώ και την ΕΕ πνίγοντας τον εγωϊσμό σου και χωρίς να υπολογίσεις το πολιτικό κόστος, εγώ το θεωρώ πατριωτικό καθήκον.
      Μη νομίζεις ότι κι εγώ δεν ένιωσα αυτές τις μέρες όπως πολλοί φίλοι που σήμερα αντιδρούν. Προσπαθώ όμως να σκεφτώ ψύχραιμα και να μπω στη θέση του Σαμαρά. Και αυτό δεν είναι εύκολο.

    • Vpower avatar
      Vpower @ Kώστας Θ. 07/11/2011 15:14:03

      Ο κ. Παπανδρέου δεν θα ηγείται της νέας κυβέρνησης. Πιθανές οι εκλογές κατά τον Φεβρουάριο-Μάρτιο.
      —–> http://greekreview.blogspot.com/2011/11/blog-post_07.html

  2. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 07/11/2011 12:40:54

    Αυτό δεν είναι υπηρεσιακή κυβέρνηση! ταινία τρόμου είναι! αν γίνει κάτι τέτοιο που δεν το πιστεύω, τότε ξεχνάμε πολύ μα πάρα πολύ εύκολα και είμαστε άξιοι της μοίρας μας..

  3. xzetta avatar
    xzetta 07/11/2011 12:47:12

    και μόνο που η πρωθυπουργία εκχωρείται άμεσα σε τραπεζίτες είναι αρκετά συμβολικό για να επαναστατήσει ο κόσμος. Εντελώς άστοχη (για να μην πω κάτι άλλο) επιλογή. Και μετά βέβαια καλά λέει ο Παπαδήμος, τι να τον κάνει τον Βενιζέλο αφού ο ίδιος ξέρει περισσότερα?

  4. ARHS avatar
    ARHS 07/11/2011 12:50:30

    μονο αυτο να δουμε απο τον Αντωνη Σαμαρα να μας προδώσει και αυτός.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/11/2011 12:56:53

    Να υπενθυμίσω εδώ ότι ο Παπαδήμος θέτει και έναν άλλο όρο. Να του εκχωρηθεί εν λευκώ η επιλογή της χρονικής στιγμής στην οποία θα θεωρηθεί ότι "ολοκλήρωσε" -την εφαρμογή της δανειακής συμφωνίας εννοώ, αλλά αν αναλογιστεί κανείς τι μέτρα σκοπεύει να πάρει, διαβάζεται και... αλλιώς η λέξη-, και επομένως η επιλογή του πότε θα γίνουν οι εκλογές.

    Η επιλογή Παπαδήμου θα αποτελέσει casus belli για το δοκιμαζόμενο λαό, και σύντομα η οργή του θα είναι τέτοια που τα γεγονότα στις παρελάσεις θα φαντάζουν παρωνυχίδα!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 07/11/2011 14:45:24

      Σύμφωνα με τις νεότερες πληροφορίες που γράφονται, ο εκλεκτός της Μέρκελ, και πάλαι ποτέ συνεργάτης του αχαμνού λογιστάκου, θέτει ως, αδιαπραγμάτευτο μάλιστα, όρο να γίνουν οι εκλογές... ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΑΡΤΙΟΥ!

      Εκεί φτάσαμε. Ένας δοτός, υπηρεσιακός υποψήφιος πρωθυπουργός, με μηδενική λαϊκή νομιμοποίηση, να θέτει και "αδιαπραγμάτευτους όρους".

  6. stefanos grg avatar
    stefanos grg 07/11/2011 12:59:51

    περιεργο μου φαινεται οτι παραμενει στο απυροβλητο η θεση του πρωθυπουργου..δηλαδη ο Λουκας Παπαδημος ειναι υπερανω κριτικης..μηπως ειναι χρησιμο να θυμηθει καποιος ποιος ειναι ο Παπαδημος ???και ειναι αποριας αξιο πως συμφωνει ο Σαμαρας στο προσωπο του...ο Παπαδημος ειναι ο γνωστος τραπεζιτης του σκανδαλου Σημιτη με παραποιημενα στοιχεια για την ΟΝΕ , ειναι ο γνωστος τραπεζιτης των συνεχων ανακοινωσεων περι χειραφετησης μετοχων την εποχη του γνωστου χρηματιστηριου, ειναι ο γνωστος τραπεζιτης επι σειρα ετων υπερασπιστης των συμφεροντων των γερμανικων και λοιπων τραπεζων, ειναι ο γνωστος υπερμαχος της εισοδου στο ΔΝΤ, ειναι αυτος που μολις πριν λιγες ημερες αρθρογραφουσε κατα του κουρεματοσ των ομολογων...!!!!!!κι ομως οι δυο συμφωνησαν στο προσωπο του...απιστευτα πραγματα στις πλατες μας...

    • JOHN avatar
      JOHN @ stefanos grg 07/11/2011 21:36:57

      Μπραβο Στεφανε λες την ωμη αληθεια και αποκαλυπτεις τη πλεκτανη!!!!!!! Μια απο τα ιδια και χειροτερα μαγειρευονται με φοβερες και εκβιασμους.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/11/2011 13:09:00

    Mπορω να μαθω τις διαφορες της ΝΔ απο την οικονομικη πολιτικη Σημιτη;
    Ετσι για να μη λεμε αοριστιες.
    Εξ οσων γνωριζω η ΝΔ ειχε σημαντικες διαφορες στην εξωτερικη και αμυντικη πολιτικη Σημιτη και απο εκει προερχεται η αρνητικη εικονα του στους νεοδημοκρατες.Αλλα στην οικονομια ποιες διαφορες ειχε;
    Ο Σημιτης στην πραγματικοτητα μετακινησε το ΠΑΣΟΚ προς τα δεξια με ιδιωτικοποιησεις και φιλοευρωπαικα γεφυρωνοντας τις διαφορες με την τοτε ΝΔ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ψυχραιμια 07/11/2011 13:13:38

      Επιλεκτική μνήμη έχετε εσείς οι νεοφιλελεύθεροι. Μάλλον "ξεχνάς" το έγκλημα του χρηματιστηρίου και το κυνικό "ας πρόσεχαν" που είπε για τα θύματά του, τα οποία είχε ο ίδιος και τα παπαγαλάκια του οδηγήσει εκεί ως πρόβατα επί σφαγή. (Ποιος ξεχνάει το μνημειώδες σύνθημα, εφευρέσεως Τσουκάτου, "Σημίτη, τσίφτη, ανέβασε το Δείκτη"; ) Επίσης ξεχνάς το μεγάλο εθνικό έγκλημα των λεγόμενων "ολυμπιακών αγώνων", ξεχνάς τη διαπλοκή, τους τζαμπατζομαλέσιους κ.λπ. Αλλά, θα μου πεις, τι είναι όλα αυτά μπροστά στην πολιτική νομιμοποίηση που πρώτος προσέφερε στη νεοφιλελεύθερη κτηνωδία;

      • γιωργος avatar
        γιωργος @ Αυριανιστής 07/11/2011 13:41:22

        Εδω θα συμφωνησω με τον αυριανιστη.Μην ξεχναμε και τις υπερκοστολογησεις των δημοσιων εργων προς χαρη των νταβατζηδων.Τα αλλα τα ειπε ο αυριανιστης.Καταστροφεας ο σημιτης.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Αυριανιστής 07/11/2011 13:58:47

        Η ΝΔ ηταν αντιθετη με τους Ολυμπιακους Αγωνες;
        Αν θες να το εξειδικευσουμε ο Σαμαρας ηταν αντιθετος με τους αγωνες;
        Δεν τον ακουσα ποτε.
        Αρα το οτι ο Σημιτης ηταν αντιθετος με τους αγωνες δεν ειναι λογος απορριψης απο το Σαμαρα.
        Παμε αλλου : οι χειρισμοι στο χρηματιστηριο ησαν κακοι αλλα αυτο δεν ειναι οικονομικη πολιτικη.Μηπως νομιζεις οτι η ΝΔ ειναι κατα του χρηματιστηριου;
        Ξερεις τι δουλεια εκανε ο Λαζαριδης,βοηθος του Σαμαρα;
        Ρε παιδια οσοι ειστε αριστεροι δεν ειναι αριστερος ο Σαμαρας και η ΝΔ.Αλλο ειναι.
        Οι διαφωνιες ειναι πως τις λετε "ενδοκαπιταλιστικες".

      • ΚΔ avatar
        ΚΔ @ Αυριανιστής 07/11/2011 14:02:16

        Πέστα!!

        • ΚΔ avatar
          ΚΔ @ ΚΔ 07/11/2011 14:04:06

          Για τον Αυριανιστή το "Πέστα"....

      • Νικηφoρος Φωκας avatar
        Νικηφoρος Φωκας @ Αυριανιστής 07/11/2011 16:45:45

        Βαλε φιλε μου και την προδοσια των ΙΜΙΩΝ... μισο Αιγαιο εδωσε και συ το προσπερνας ! βαλε και την πιεση στον αειμνηστο εθνικο ΟΓΚΟΛΙΘΟ ΤΑΣΟ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ για να αποσυρει (κατοπιν τουρκικης εντολης..) τους S300 απο την Κυπρο μας , τα ψεμματα δηθεν οτι εχει εντολη απο ΕΕ να αφαιρεσει το θρησκευμα απο τις ταυτοτητες ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΗΤΟΥ ΣΗΜΙΤΗ....

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ ψυχραιμια 07/11/2011 16:25:31

      Ψυχραιμία, μου ταράζεις τα νεύρα.

      Ο Σημίτης δεν μετακίνησε το ΠΑΣΟΚ προς τα δεξιά για να συνεννοηθεί σικ με τη ΝΔ, ούτε για να ρίξει γέφυρες!

      Επί Σημίτη, αν και εφόσον τα ξέρεις τα ευρωπαϊκά, είχε ήδη φτάσει ο κόμπος στο χτένι με την ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ σε διάφορα πεδία, οπότε ήταν ευρωπαϊκές Oδηγίες και Κανονισμοί που *έπρεπε* να εφαρμοστούν. Ήταν υποχρέωση, όχι συνειδητή επιλογή. Και όχι γιατί δεν την πιστεύουν λόγω ...σοσιαλισμού (χαχαχα), αλλά από συντεχνιακό προστατευτισμό και πολιτικάντικη επιβίωση, όπως πάντα γκαραντί!

  8. Dal avatar
    Dal 07/11/2011 13:16:53

    Εαν η στελέχωση της κυβέρνησης αποτελείται από ανθρώπους που αναφέρει το άρθρο ,τότε πάμε για κυβέρνηση μακράς πνοής . Δεν γνωρίζω πότε θα γίνουν εκλογές με αυτήν την σύνθεση. Χώρια που όλοι τους είναι αποτυχημένοι.Θα δεχθεί η ΝΔ αυτή την εξέλιξη? Εαν ναι δημιουργούνται τεράστια ερωτηματικά.

    Πρέπει να αντιληφθούμε ότι η νότια Ευρώπη θα μετατραπεί σε Γερμανική αποικία με τριτοκοσμικές συνθήκες και κόστος παραγωγής. Θα το δεχθούμε αδιαμαρτύρητα? Για να προλάβουμε τις εξελίξεις γιατί δεν δημιουργούμε μια Ένωση των χωρών του Νότου αρχίζοντας από εμάς και την Ιταλία? Είναι ο μόνος τρόπος να φύγουμε μπροστά πριν μας δέσουν χεροπόδαρα.

    Τέλος ας σημειώσουμε τις πρόσφατες σαρωτικές αλλαγές στις ΕΔ.

  9. Aggelos avatar
    Aggelos 07/11/2011 13:18:35

    ο Σημιτης εκανε πασοκοκαπιταλισμο

    και νταβατζηδες που τρωνε απο το δημοσιο και δηθεν ελευθερο ανταγωνισμο

    μπασταρδη κατασταση

    αυτο θελουμε απο τη Νδ?

    κρατικοδιαιτους επιχειρηματιες κατασκευαστες που τα παιρνουν απο την πισω πορτα?

    δεν θελουμε καζινοκαπιταλσιμο του χρηματριστηριου αλα Σημιτη

    αλλα πραγματικη παραγωγη και αναπτυξη ,εργοστασια δουλειες
    οχι φουσκα και πούλα πούλα

  10. Ύβρις και Νέμεσις avatar
    Ύβρις και Νέμεσις 07/11/2011 13:25:14

    Άριστα καταρτισμένα στελέχη που θα χειριστούν το project NewDrachma Change Over. Τους είχα και τους δυο καθηγητές. Ο Γιαννίτσης ήταν στην κυβέρνηση Σημίτη οταν έχασε το γιο του. Πολύ σκληρός άνθρωπος, δεν είχε απολύτως κανένα συναίσθημα..... ούτε και τώρα θα έχει.

    • Q-Nihilism avatar
      Q-Nihilism @ Ύβρις και Νέμεσις 07/11/2011 13:27:19

      Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, αν ο Γιαννίτσης είχε περάσει το ασφαλιστικό τότε, πολλά θα είχαν αλλάξει.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ Q-Nihilism 07/11/2011 20:13:24

        Ακριβώς, όπως το λες είναι. Δυστυχώς, εδώ χρεοκοπούμε, αλλά εμείς τα ίδια μυαλά. Αλλάζει το χούι;

        • ALEXANDER avatar
          ALEXANDER @ TARAMAS 08/11/2011 00:50:33

          Η πλεμπα ειναι πλεμπα. Δεν αλαζει με τιποτα. Αν υπαρχουν 2 πολιτικοι ( ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑΛΑΝΤΖΙ ΗΓΕΤΕΣ) αξιομνομπνευτοι σε αυτο τον τοπο απο το 1949 και περα αυτοι ειναι Καραμανλης & Σημιτης. Το σημειο καμπης για το μελλον της χωρας ειναι ποιο ειδος πολιτικης λαικιστικης ¨η μη θα εφαρμοσθει. Δεν πιστευω στην σωστη κριση του λαου. Ιδιεταιρως ενως λαου καλομαθημενου, απειθαρχου , επιρρεπη στις πολιτικες αυτοκτωνιες και βαθυτατα κομπλεξικο. Δεν ανηκω στην κατηγορια των λεγομενων ευρολιγουρηδων, (αν και εργαζομενος στο χρηματοοικονομικο κλαδο ασιατικης χωρας) πιστευω οτι ο τροπος σκεψης και οικονομικης οργανωσης της δυσης παντα θα υπερισχυει. Και ο ενας απο τους 2 πολιτικους που το αντηληφθησαν ηταν ο Κ Σημιτης.

  11. vassilis avatar
    vassilis 07/11/2011 13:25:33

    Απ'οτι φαινεται και με τα διαλαμβανομενα στον ευρωπαικο νοτο παμε για παγκοσμια διακυβερνηση,σερβιρεται δε ως αποροια οικονομικων προβληματων τα οποια προκαλουνται απο τις αγορες.Απο ποτε η πολιτικη δεν μπορει να χειραγωγησει τις αγορες;Θεσμικα μπορουν να κανουν οτι συμφερει τους λαους,αλλα δεν φαινεται να το κανουν.Λετε να ειναι καλυτερα με παγκοσμια διακυβερνηση;προσωπικα ειμαι αντιθετος.

  12. miden_agan avatar
    miden_agan 07/11/2011 13:35:20

    Γιατί παραπονιόμαστε. Τα "ικανά" στελέχη προερχόμενα από το ΠΑΣΟΚ είναι αναγκαστικά της περιόδου Σημίτη. Αν δεν θέλουμε "Σημιτικούς" θα πρέπει μπροστά να μπουν οι της ΝΔ. Σε μια τέτοια όμως περίπτωση η κυβέρνηση θα ταυτίοζονταν ακόμη περισσότερο με τη ΝΔ. Το θέλει αυτό η Συγγρού;

  13. NIKOS avatar
    NIKOS 07/11/2011 13:53:53

    Το πως θα λειτουργήσει η νέα κυβέρνηση θα φανεί γρήγορα . Αν δεν πάει καλά και το δεχτεί ο Σαμαράς τότε θα καεί και αυτός !!!

  14. Μίνωας avatar
    Μίνωας 07/11/2011 14:03:26

    Δεν υπάρχει περίπτωση να δω τον Σημίτη από πάνω μας πάλι.Ότι χειρότερο υπήρξε... Ενας σοβαροφανής καθηγητάκος, ένας υποτελής ανθρωπάκος ,ένας γιαλαντζί σοσιαλιστής, ένας μαιμού καπιταλιστής, ΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑΣ,ΜΙΑ ΑΠΑΤΗ... ΕΝΑΣ ΑΝΘΕΛΛΗΝΑΣ...ENAΣ ΔΗΘΕΝ..................
    να τον χαίρεστε όσοι παραμυθιαστήκατε από την προώθηση του από τα media
    του σοβαρού καθηγητή!!!!

  15. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 07/11/2011 14:07:40

    Με βάση το Ρεπουμπλικανικό ημερολόγιο, αύριο είναι η 18η Μπρυμαίρ.
    Στο έργο του, "Η 18ηΜπρυμαίρ του Λουδοβικου Βοναπάρτη" ο Μαρξ, ξεκινάει με τη γνωστή σε όλους μας φράση.
    "Τα μεγάλα ιστορικά γεγονότα επαναλαμβάνονται. Την πρώτη φορά σαν τραγωδία και την δεύτερη σαν φάρσα"
    Το στήσιμο της κυβέρνησης που πρόκειται να δεσμεύσει τη χώρα για τα επόμενα 30-40 χρόνια γίνεται κατα τρόπο που θυμίζει την άνοδο του Ι. Μεταξά. Μόνο που τον ρόλο του Γεωργίου του Β΄ τον παίζει η ΕΕ. Για το ρόλο του Μεταξά, και ο Σημίτης και ο Παπαδήμος είναι εξ ίσου κατάλληλοι.
    Η φάρσα της ιστορίας??

  16. k.p avatar
    k.p 07/11/2011 14:09:20

    exete na mas proteinete kapoion kalytero apo to politiko proswpiko tis nd? kai sygkekrimena apo to perivallon tou k. Samara? an nai, giati den to kanete? epeidi den yparxei i epeidi thelete na petyxei pragmatika to egxeirima kai pame olotaxws pros mia nea kyvernisi Zolwta? opws kai na xei, einai pragmatika tragiko..

  17. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 07/11/2011 14:18:27

    Με ποιό σκεπτικό η ελληνική προεκλογική σκέφθηκε τον Λουκά Παπαδήμο για μεταβατικό πρωθυπουργό? Είναι τόσο ικανός στην άσκηση οικονομικής πολιτικής? Αν θυμάμαι καλά, υπήρξε συνεργάτης του Σημίτη, μαζί με τον οποίο και την Goldman Sachs μετέτρεψαν το χρέος σε swaps εξαπατώντας τους εταίρους μας ώστε να μας βάλουν στην ΟΝΕ. Ποιά εγγύηση παρέχει σήμερα σαν πρωθυπουργός ότι δεν θα «μαγειρεύσει» πάλι τα οικονομικά στοιχεία?

  18. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 07/11/2011 14:36:05

    Eφ οσον η κυβέρνηση θα είναι μεταβατική όπως λέει η ΝΔ τότε ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΤΗΣ δεν πρεπει να μετέχει . Διαφορετικά ότι και να ισχυρίζονται θα είναι συγκυβέρνηση και μάλιστα μακρας πνοής.

  19. Βαλκάνιος avatar
    Βαλκάνιος 07/11/2011 15:23:09

    Ο Τράγκας κάποτε έλεγε για τον Σημίτη ότι ήταν η σαυρα του κολονακίου!

    «Για τον ελληνικό λαό, μια Ελλάδα ισχυρή στην Ευρώπη είναι το μήνυμα για το παρόν και το μέλλον μας.
    Οι Έλληνες πετύχαμε πολλά.
    Όλοι μαζί μπορούμε περισσότερα. Εύχομαι, στην πορεία των χρόνων που έρχονται όλοι μαζί να οδηγήσουμε την Ελλάδα ακόμα πιο ψηλά, ακόμα πιο μπροστά»
    Αυτά γράφει στην ιστοσελίδα του ο Ευχαριστώ την κυβέρνηση των ΗΠΑ κ.α.
    που είναι οι τεχνοκράτες οεο?
    70 ημέρες κυβέρνηση θα έχουμε χωρις να είναι η συνέχεια του μνημονιου.Τι να πώ? Εκλογές τις απόκριες.Την πρωταπριλιά τη φυλάνε για πρόεδρο.

  20. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/11/2011 15:31:21

    Δεν είναι κατ' ανάγκη βαλτός, αλλά είναι σίγουρα δαιμόνιος. Πιστεύω κι εγώ ότι θα προτιμήσει να μη μετάσχει, ακόμα κι αν του προταθεί. Τι νόημα έχει να γίνει υπουργός τεσσάρων μηνών, όταν στο ίδιο διάστημα μπορεί να σπεκουλάρει και να εξιλεωθεί για τα απανωτά "ναι" και τις κωλοτούμπες του, ώστε μετά να διεκδικήσει ακομπλεξάριστα ψήφους; Και, τελικά, να φτιάξει "κάβα" για πολύ μεγαλύτερης διάρκειας συμμετοχή σε συγκυβέρνηση μετά τις εκλογές, αν δεν προκύψει αυτοδυναμία για κανέναν.

  21. αηνέρμος avatar
    αηνέρμος 07/11/2011 15:49:44

    ο τάπερμαν της αειμνήστου Μαλβίνας ζει και βασιλεύει ποιός το περίμενε αυτό και μας διαφεντεύει ακόμα μετά από 7 χρόνια(εφτάψυχος ), α! ρε Γιωργάκη πως μας κατάντησες εσύ που είχες και εμπειρία όπως καμαρώναν τα στελέχη σου προεκλογικά...... αυτός ο γάμος των δύο δεν θα έχει γερούς απογόνους παρά μόνο προβληματικούς....Μακάρι όμως να πετύχει.

  22. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 07/11/2011 16:25:35

    Ξεκολλάτε. Ο Σαμαράς δεν ψηφίζει, ούτε εγκρίνει αναδρομικά κανένα απολύτως Μνημόνιο. Ο ρόλος της μεταβατικής κυβέρνησης είναι άλλος. Όταν βγει πρωθυπουργός θα φέρει το δικό του μνημόνιο το οποίο θα έχει διαπραγματευτεί σωστά και θα περιέχει αναπτυξιακά μέτρα. Όλα τα υπόλοιπα είναι ευσεβείς πόθοι του ΛΑγΟΣ. Αυτό που περιγράφεις είναι το ψευδοεπιχείρημα που θα χρησιμοποιεί, αλλά ο κόσμος θα καταλάβει ότι άλλο είναι δανειακή σύμβαση και άλλο Μνημόνιο το οποίο θυμίζουμε για να μην ξεχνιώμαστε ότι το έχει ψηφίσει το ΛΑγΟΣ. Κόκκινη κάρτα Καρατζαφέρη

  23. Nikolaos avatar
    Nikolaos 07/11/2011 16:37:01

    Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται. Μιλάμε για τεχνοκράτες πρασινοφρουρούς.

  24. Pluto avatar
    Pluto 07/11/2011 16:37:01

    Ο Παπαδήμος είναι με τον λαό καί την πατρίδα ή με τις τράπεζες καί τα συμφέροντά τους;;
    Αν τον δεχθεί η ΝΔ, να μην απορεί γιατί στις 19/2 ,με όσα θα έχει μέχρι τότε τραβήξει ο κόσμος, θα την υποσκελίσει εκλογικά ο Τσίπρας! Η αυτοδυναμία θα παραμείνει όνειρο...
    Αφού δέχθηκε ο Σαμαράς τώρα να συγκυβερνήσει με το ΠΑΣΟΚ ,θα του μείνει η συγκυβέρνηση καί μετεκλογικά.....

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Pluto 07/11/2011 20:17:28

      Ε ναι, όποιος ξέρει από οικονομικά είναι πουλημένος. Φέρτε το Λυμπερόπουλο ή τον ψιλικατζή της γειτονιάς σας. Α ρε δίκιο που είχε ο Χάντιγκτον!

  25. Derbederis avatar
    Derbederis 07/11/2011 17:45:35

    Πάντως ο Αντώνης δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα με τους πρώην (?) εκσυχρονιστές υπουργούς της απελθούσας κυβέρνησης. Τους παπανδρεικούς υπουργούς μόνο θέλει να διώξει από την υπηρεσιακή κυβέρνηση. Μάλλον η παράταξη σας έχει περισσότερους δεσμούς με την παρέα του Σημίτη από ότι θέλετε να παραδεχτείτε!

  26. ΚΑΠΕΤΑΝ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ avatar
    ΚΑΠΕΤΑΝ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ 07/11/2011 18:14:04

    Ο ΚΥΡΙΟΣ ΣΗΜΙΤΗΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΚΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΣΤΑ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ Η ΕΝΤΑΞΗ ΜΑΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΝΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ, Η ΠΡΩΤΗ ΤΕΤΡΑΕΤΙΑ ΤΟΥ ΙΣΩΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΝΕΩΤΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ

    • JOHN avatar
      JOHN @ ΚΑΠΕΤΑΝ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ 07/11/2011 21:44:48

      ΑΠΕΤΑΝ.¨Μπραβο¨λεβεντη μου τσολια,που εισουν κρυμενος τοσα χρονια!!!

  27. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 08/11/2011 00:23:32

    Political Anal(ysis)