27/09/2008 10:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επαναφορά της «ασύμμετρης απειλής». Άλλοθι, η πραγματικότητα;

Ο κ. Καραμανλής έβαλε ξανά στο τραπέζι τη θεωρία της «ασύμμετρης απειλής».

Μιλώντας χθες στην ΚΕ της ΝΔ μίλησε για «κάποιους»,  τους οποίους όμως δεν προσδιόρισε ακριβώς, που θέλουν την ανατροπή του και» βρίσκονται πίσω από τα δεινά που αντιμετωπίζει η κυβέρνηση και προφανώς ακόμα και τα βατοπεδικά.

Το εφεύρημα Καραμανλή μεταφράζεται από διαφόρους (μεταξύ των οποίων και παπαγαλάκια) σε διαφορετικά κέντρα - κατά πως βολεύεται ο καθείς. Άλλοι βλέπουν τους «Αμερικανούς», άλλοι τη «Ντόρα», κάποιοι «επιχειρηματίες-ιδιοκτήτες ΜΜΕ» και άλλα παρόμοια εξωθεσμικά οικονομικά κέντρα.

Μάλιστα, συνεργάτες του πρωθυπουργού διαδίδουν ότι, αν πιεστεί, ο κ. Καραμανλής θα δώσει διευθύνσεις και ονόματα των υπονομευτών του. Ύστερα δηλαδή από τέσσερα χρόνια θα κατονομάσει τους νταβατζήδες

Λέτε, επειδή «έπιασε» την πρώτη φορά (με τις πυρκαγιές) η θεωρία της «ασύμμετρης απειλής» να επανέρχεται τώρα ως άλλοθι και καταφύγιο απελπισίας; Η παίζει και κάτι άλλο; Δείτε πάντως και το προηγούμενο post με τις δηλώσεις του Ρώσου ΥΠΕΞ Λαβρώφ, επειδή πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/09/2008 11:03:11

    Απειλη με το μετρο, σαν την Pizza.

    Sur Mesure.

    ΠΠ

  2. theo avatar
    theo 27/09/2008 11:51:31

    ΑΝ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ, ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ. ΑΣΥΜΜΕΤΡΕΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟΥΤΑ. Ο ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΑΓΡΥΠΝΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΤΥΠΩΜΕΝΕΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΩ ΤΟΥ κ. ΚΩΣΤΑ.
    Α ΡΕ ΠΩΣ ΚΟΛΛΑΝΕ ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ!

  3. Keep Talking avatar
    Keep Talking 27/09/2008 11:57:47

    Ασσυμετρες χαζομαρες που τις παρασυρει ο στρατηγος ανεμος
    Gone With The General Wind -
    Οσα παιρνει ο ανεμος γενικως... χιχι
    Σκαρλετ Ο' Χαρα

  4. Σαος avatar
    Σαος 27/09/2008 13:27:17

    Αληθεύει ή όχι, δεν έχει τόση σημασία, αφού τα σκάνδαλα είναι υπαρκτά. Από εκεί και πέρα, τι έκανε ο Κωστάκης για να κόψει τα χέρια από τους άρπαγες; Τίποτα. Οπότε ας μη μιλάει για ασύμμετρες απειλές όταν η ουσιαστική ανυπαρξία του είναι η μοναδική ασύμμετρη απειλή για τον ίδιο και την χώρα.

  5. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 27/09/2008 14:30:31

    Η ασύμμετρη απειλή έχει ήδη ονοματεπώνυμο.
    Ο Ρουσόπουλος ηθικός και φυσικός αυτουργός της κομπίνας με τα οικόπεδα του Δημοσίου που μοσχοπουλήθηκαν μέσω του πλυντηρίου του Εφραίμ.
    Η Συμβολαιογράφος κα Βουλγαράκη που πλαστογραφούσε τοπογραφικά και νομιμοποιούσε (έτσι νόμιζε) τις παρανομίες.

    Και όσοι άλλοι ακόμη βγούν στο φώς.

    Αυτοί είναι σήμερα η απειλή του Καραμανλή και όχι όσοι καταγγέλουν τα σκάνδαλα. Σημασία έχουν οι υπογραφές στα πλαστά συμβόλαια, οι τίτλοι κυριότητος από τις βίλλες και τα υπόλοιπα των τραπεζικών λογαριασμών (ειδικά των δανείων) και όχι οι φωνές των ρομαντικών ανταρτών.

  6. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 27/09/2008 14:47:57

    Προσωπικα ντρεπομαι που καποιοι ακομα εχουν το θρασος ακομα και τωρα να συζητανε για ασυμμετρες "παπαριες" δε παμε καλα !!!!

    ρε για ποσο μαλακ.ς μας περνανε ορισμενοι εδω κοιταξε να δεις !!!! .... ο πολυ-ντορ παντως αφησε εποχη !

  7. miaouth avatar
    miaouth 27/09/2008 16:08:22

    Ασύμμετρη απειλή Νο 1 είναι ο Αλογοσκούφης (γιατί εδώ και 1 χρόνο δεν κατάλαβε απολύτως τίποτε από την πορεία της παγκόσμιας οικονομίας - και επιπλέον συνέχισε τα χαζά παιχνίδια που είχε αρχίσει με την "απογραφή").
    Aσύμμερη υπεραπειλή No 1 είναι ο ίδιος ο Καραμανλής, γιατί φαντάζεται ότι η πραγματικότητα είναι "επικοινωνιακό παιχνίδι" (κοινώς reality show).

  8. Africa avatar
    Africa 27/09/2008 19:31:07

    Σωστα τα λες "γαιδαρε" αλλα σε αυτη την χωρα που λεγεται Ελλαδα, η πραγματικοτητα δεν εχει σχεση με πολλα πραγματα και τι θελει ο καθενας για την παρτη του!