15/02/2009 16:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επανασυσπειρώνονται οι λοχαγοί της ΝΔ

Οι «λοχαγοί» της ΝΔ επανασυσπειρώνονται. Γίνονται συνάξεις και τακτικές επικοινωνίες μεταξύ των τότε σαραντάρηδων που στήριξαν την εκλογή Καραμανλή στην ηγεσία της ΝΔ. Από τις μέχρι στιγμής συζητήσεις ένα μπορώ να σας πω: Η πλάστιγγα γέρνει υπέρ του Αντώνη Σαμαρά και μάλιστα εκφράζονται δεσμεύσεις για αποκήρυξη κάθε λογικής δαχτυλιδιού, δηλαδή βελούδινης μετάβασης στη Ντόρα.

Η ομάδα των «λοχαγών» έζησε μέρες δόξας προ των εκλογών του 2004 και στην περίοδο ισχυροποίησης του Κ. Καραμανλή στην ηγεσία της ΝΔ. Στη συνέχεια αυτοδιαλύθηκε και άρχισε να επανασυγκροτείται μετά τις κυβερνητικές περιπέτειες ορισμένων ηγετικών μελών της. Στον αρχικό  πυρήνα της συμμετείχαν οι κ. Σ. Τσιτουρίδης, Ν. Νικολόπουλος, Γ. Καλός, Γ. Καλατζής, Αθ. Νάκος, Ν. Τσιαρτσιώνης, Α. Δαβάκης, Π. Σκανδαλάκης και Χρ. Φώλιας. Στη συνέχεια προστέθηκαν και άλλα στελέχη της ΝΔ, όπως οι βουλευτές κ. Α. Ρεγκούζας Αλ. Κοντός, Μ. Σαλμάς, Γ. Βλάχος, Θ. Λεονταρίδης κ.α

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 15/02/2009 17:37:41

    Μόνο τυχαίο δεν πρέπει να είναι το γεγονός ότι παρόλο που πέρασαν πέντε χρόνια αυτοί παραμένουν στον βαθμό του «Λοχαγού».

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/02/2009 17:42:13

    Σε ένα αξιοκρατικό στράτευμα δεν θα ήταν ούτε δεκανείς.

  3. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 15/02/2009 17:59:33

    Ωχ!!!!λες ναχουμε καμμια χουντα???

  4. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 15/02/2009 18:38:35

    Με τον Τσίτουρα και το Ρεγκούζα ψώνισε από σβέρκο ο Αντώνης!
    Με ομόλογα, πορνοκάναλα, τυριά, γιαούρτια και λοιπά βλαχαδερά θα στήσει το λόμπυ του;
    Είναι τρελοί αυτοί στη ΝουΔού!

  5. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 15/02/2009 18:42:13

    Ξέχασα και τις κτηματομεσιτικές δραστηριότητες του Γ. Καλού. Να μή βάλω τη μνήμη μου να δουλέψει και μερικούς άλλους, γιατί θα κατηγορηθώ ότι στήνω κερκίδα για τον Αβραμόπουλο.

  6. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 15/02/2009 19:31:27

    Εδώ θέλουν τα ""παιδία"" να κάνουν όλους τους ψηφοφόρους της ΝΔ συνυπεύθυνους της καταρρεύσεις . Αι να δούμε θα το επιτύχουν …

  7. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 15/02/2009 20:23:25

    @ 7 ΑΤΑΚΤΟΣ
    Φυσικά και είναι συνυπεύθυνοι της κατάρρευσης: Άς πρόσεχαν ποιούς ψηφίζανε. Ελεύθεροι πολίτες είμαστε όλοι, απ' ότι ξέρω την ελευθερία της βούλησης την μαθαίνουμε στο σχολείο, την υποστηρίζει και η εκκλησία.

  8. MELLONTOLOGOS avatar
    MELLONTOLOGOS 15/02/2009 20:44:23

    ΠΟΙΟΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ ΑΡΧΗΓΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΦΕΡΕΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ, ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΟΛΩΝΟΣ, ΓΟΝΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΔΙΠΛΩΜΑΤΩΝ, ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΛΟΓΙΜΗ ΜΑΛΙΣΤΑ ΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΛΑ.Ο.Σ.? Η ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ Η Α΄ΑΘΗΝΩΝ ΕΙΤΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ(ΝΑΥΠΛΙΟ). ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ? Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΡΙΧΝΕΙ ΓΕΦΥΡΕΣ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΕΞΙΑ? ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΜΕ ΝΕΟΤEΡΑ ΣΥΝΤΟΜΑ. Ως ΤΟΤΕ ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ!!!!