#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2011 10:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επαναστατική κίνηση απεμπλοκής της Ντόρας από τις ΗΠΑ






«Το πρώτο τηλεγράφημα που φεύγει από το κτίριο της οδού Βασιλίσσης Σοφίας μετά τον ανασχηματισμό της κυβέρνησης τον Φεβρουάριο του 2006 δεν είναι εκείνο με την περιγραφή του νέου υπουργικού συμβουλίου, αλλά αυτό που τιτλοφορείται «η νέα υπουργός Εξωτερικών, μια παλιά φίλη των ΗΠΑ». Το ενθουσιώδες τηλεγράφημα που θεωρεί «φυσική και αναμενόμενη» μεν την αλλαγή σκήπτρων στο ΥΠΕΞ από τον πρέσβη Μολυβιάτη «στην πιο δημοφιλή δήμαρχο της Αθήνας από την εποχή του Περικλή», αλλά όχι μια εύκολη απόφαση για τον Καραμανλή δε, περιγράφει την σημερινή πρόεδρο της Δημοκρατικής Συμμαχίας ως πολιτικό «με μετριοπαθείς θέσεις στα εξωτερικά θέματα και ιδιαίτερα δυναμικό λόγο στα θέματα τρομοκρατίας, λόγω της οικογενειακής της εμπειρίας με την απώλεια του πρώτου συζύγου της Παύλου Μπακογιάννη». Ο πρέσβης που δεν ξεχνά να σημειώσει ότι η κ. Μπακογιάννη είναι θιασώτης της επαναπροσέγγισης Ελλάδας - Τουρκίας, της ευρωπαϊκής προοπτικής της γείτονος, αλλά και ότι έχει υποστηρίξει ανοιχτά ήδη από το 2004 το σχέδιο Ανάν στην Κύπρο. Υπογραμμίζει ότι η τότε υπουργός Εξωτερικών είναι «η επικρατέστερη διάδοχος και αντίπαλος του Καραμανλή στην ηγεσία της Ν.Δ.» και ότι προέρχεται από μία από τις πιο σημαντικές πολιτικές οικογένειες της χώρας. Οι κολακευτικοί τόνοι, με τους οποίους περιγράφεται η κ. Μπακογιάννη και το «προσωπικό στυλ» της πολιτικού που είναι «ψηλή, έχει φωτογένεια και είναι καλά ενημερωμένη σε θέματα εξωτερικής πολιτικής» δεν εκπλήσσουν. Πολλοί, όπως συνεχίζει ο πρέσβης, την κατηγορούν σαν «αμερικανική επιλογή». Αν την ενοχλεί; Στην πρώτη της συνάντηση με τον Τσαρλ Ρις στη Βασιλίσσης Σοφίας, η Μπακογιάννη ρωτάει τον Αμερικανό διπλωμάτη «είδατε τη φωτογραφία στα σημερινά πρωτοσέλιδα που με δείχνει να βγαίνω μέσα από μια αμερικανική σημαία; Ε, δεν με ενοχλεί».

Ανήκουμε στη Δύση ή στη ΔΗΣΥ ;

Τότε δεν την ενοχλούσε. Τώρα την ενοχλεί. Που το παράξενο δηλαδή. Τότε πήγαινε για αρχηγός της ΝΔ, «ανήκομεν εις τη Δύσιν» και τα σχετικά. Τώρα που φλερτάρει με το ΠΑΣΟΚ χρειάζεται λίγο αντιαμερικανισμό στα χαρτιά. Ήταν και λίγο ανορθόγραφη και κατάλαβε ανήκομεν εις τη ΔΗ. ΣΥ.

Ως γνήσια απόγονος του πολιτικού βενιζελισμού, όταν έρθει στα πράγματα θα επαναφέρει τη χώρα στη σφαίρα επιρροής της Αγγλίας. Πληροφορίες αναφέρουν επίσης, ότι και με το Παλάτι οι σχέσεις της είναι οριακές. Ειδικά με τον πρωτότοκο γιο του τέως βασιλέα.

Και στο κάτω- κάτω «βγαίνει από τη σημαία», δεν μπαίνει. Πρόκειται για επαναστατική κίνηση απεμπλοκής από τις ΗΠΑ. Ο πρέσβης γνωρίζοντας τις βαθιά ριζωμένες κομμουνιστικές τάσεις της την καλοπιάνει με λόγια κολακευτικά.

Αλλά το πάρακανε: αυτό με την πιο δημοφιλή δήμαρχο από τα χρόνια του Περικλή, εξόργισε τον Αβραμόπουλο, ο οποίος έβαλε στόχο να την αναδείξει μέχρι το Νο2 στο κόμμα. Τότε επίσης, ο Κακλαμάνης θεώρησε μάταιη την προσπάθεια του στη δημαρχία, προετοιμάζοντας το έδαφος για τον Καμίνη. Σου λέει κι ο Μπουτάρης, σιγά τη φίρμα τον Περικλή, άσε να βάλω για δήμαρχος. Την περικεφαλαία άμα χρειαστεί θα τη φορέσει ο Πανίκας.

Αλλά ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα:  η συγκλονιστικότερη αποκάλυψη του Wikileaks είναι ότι η Ντόρα είναι ψηλή και έχει φωτογένεια. Μέχρι και οι ξένοι προσκύνησαν τα κάλλη της αλλά εμείς πάλι κόντρα της πάμε. Άκου 2% η ΔΗ.ΣΥ. Αν φθάσει στο 1% θα σκίζει αμερικάνικες σημαίες στο Σύνταγμα ή θα διαδηλώνει στη Σούδα ενάντια στην επέμβαση στη Λιβύη;

Εκτός κι αν ο στόχος της είναι να πείσει τον Κουβέλη για τον αντιαμερικανισμό της, προκειμένου να κάνουν από κοινού κοινοβουλευτική ομάδα...

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2011 10:58:50

    Ψηλή με φωτογένεια είναι και η Καϊλή. Και ήταν και η πιο δημοφιλής δημ. σύμβουλος απ την εποχή του Δημοσθένη. Σο χουάτ;
    Η Ντόρα όμως έχει μπαμπα συνομήλικο του Περικλή!

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 23/03/2011 10:59:00

    Οπως έλεγε και ο αείμνηστος Ευθυμίου "το θέλεις το καφεδάκι σου αμ δε το θέλεις" εμείς σαν φίλοι σε προειδοποιήσαμε.

    Ασε που δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει αλλά από τότε που έχασε η Ντόρα η Φαρμακούλα την διαδοχή μας καταράστηκε συνολικά και δεν πάει τίποτα καλά στην χώρα.

    Πάντως μια ιστοσελίδα της Ντόρας μας αποκάλεσε "Πράβδα του Σαμαρισμού".

    • hifi avatar
      hifi @ Aris. A 23/03/2011 13:54:43

      "Πράβδα" σημαίνει αλήθεια, στα Ρωσικά.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Aris. A 23/03/2011 14:24:13

      Εγώ μπορώ να είμαι ο Μπογδάνοφ;

  3. man8os avatar
    man8os 23/03/2011 10:59:43

    Αυτο το τελευταιο ειναι ολο νοημα. Μονο με ωηφοδελτιο συνεργασιας μπορουν να μπουν στην βουλη Κουβεελης και Ντορα.

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 23/03/2011 10:59:59

      *ψηφοδελτιο

  4. sawas avatar
    sawas 23/03/2011 11:05:44

    Έχει και μειονεκτήματα το να είσαι ψηλός.....η "να πετάς ψηλά". Λιγοστεύει ο αέρας με ο,τι αυτό συνεπάγεται για την ομαλή λειτουργία του εγκεφάλου!

    • occultist avatar
      occultist @ sawas 23/03/2011 14:04:05

      @sawas
      Να συμπληρώσω οτι σε πετυχαίνουν ποιό ευκολα τα γιαουρτια.

  5. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 23/03/2011 11:19:02

    http://www.youtube.com/watch?v=nWQ5Rh-DIEE&feature=related
    Αφιερωμένο στο κρατίδιο της νεο"Ελλάδας"...
    Καρακόλι ^

  6. anonymos avatar
    anonymos 23/03/2011 11:26:16

    Ο Φρούραρχος της Καστοριάς τραβούσε τα μαλλιά του σαν ήρθανε τ' αντάρτικα στην περιφέρεια του

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 23/03/2011 11:29:36

    "Η Ντόρα όμως έχει μπαμπα συνομήλικο του Περικλή!"

    Χαχαχαχα!

    Και γώ που νόμιζα του Κλεισθένη αλλά με προβια Αλκιβιάδη...

  8. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 23/03/2011 11:32:35

    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑ ΝΤΟΡΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ. ΤΗΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΞΙΑ. Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΚΑΤΟΧΗ,ΑΣ ΜΗΝ ΣΠΑΤΑΛΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟΠΟ.

  9. taxidriver avatar
    taxidriver 23/03/2011 11:35:27

    χαχαχαχα
    +1000

  10. Rote Phane avatar
    Rote Phane 23/03/2011 11:46:54

    Δεν ασχολεισε λιγο με τον ανεκδιηγητο στην χθεσινη του εμφανιση στη Βουλη;

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ Rote Phane 23/03/2011 12:50:13

      Ως καλόπιστος άνθρωπος, έτοιμος να του "δωσω" το "benefit of the doubt" που λένε και στην επίσημη των αφεντικών της κας. Διαμαντοπούλου, έκατσα, ναι! το ομολογώ, και τον είδα (και άκουσα) ιδιοις όμμασιν.
      Ερώτηση: Έχει αντίληψη των Ελληνικών λέξεων που εκστομίζει; Ξέρει τι θα πει σύνταξη; τι να πρωτοθυμηθώ και τι να πρωτοθαυμάσω. Κλαυσίγελως με έπιασε. Κλιάμμα (που λεν στο χωριό μου) για το επίπεδο ανθρωπου που παρ' όλα τα 40+ χρονια στην Ελλάδα ΔΕΝ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΙΘΑΓΕΝΩΝ ΠΟΥ (λεμε τωρα) ΚΥΒΕΡΝΑ. Τελικά, μήπως δεν είναι ζήτημα γλώσσας, αν με εννοείτε;
      Γέλιο διότι δεν υπάρχει ένα παιδί εκί στο ΠΑΣΟΚ να πει ότι "ο βασιλιάς είναι γυμνός;" και ότι τα αραχνούφαντα πέπλα της προοδευτικότητας, του σοσιαλισμού και του παγκοσμιοποιητισμού είναι αόρατα; Α, ξέχασα, και του αντιεξουσιαστικισμού;

      Και έρχομαι στο κύριο θέμα, αυτό της οικονομικής (ο Θεός να την κάνει) πολιτικής του: Πως λέγεται κάποιος που όταν διαπιστώνει ότι μία μέθοδος λύσης δεν δουλεύει καθόλου επιμένει να την εφαρμόζει ξανά και ξανα;

  11. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 23/03/2011 11:57:40

    χμχ παρότι θεωρώ σιχαμένη και γλοιώδη τη στιχομυθία με τον Ρις, δεν παίζετε δίκαια και χάνετε το δίκιο σας. Βγάλτε και τα υπόλοιπα τηλεγραφήματα για Καραμανλή και Σαμαρά, να δώσετε τη συνολική εικόνα. Κατά τα λοιπά, αυτό λέγεται προβοκάτσια.

  12. δημητρης μαλαμουλης avatar
    δημητρης μαλαμουλης 23/03/2011 11:59:46

    περιμένω άρθρο για τον κ. Αβραμόπουλο.
    Ξεχάστε την κυρία τελειωμένη υπόθεση είναι.
    Με το νο 2 το νο 3(Αρης) το νο4 (Βαρβιτσιώτης) το νο 5(Μητσοτάκης κ.ο.κ. πρέπει να ασχολούμεθα νυχθημερόν μη τυχόν και τους κλωτσήσει ο πρόεδρος για να συνταχθούν με το τέως νο 2(Ντόρα) και να πάνε όλοι μαζί στα αζήτητα της ιστορίας.

  13. liotsos avatar
    liotsos 23/03/2011 12:04:24

    Μετα την Ντορα την εξερευνητρια εχουμε την Ντορα την επαναστατρια.

  14. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 23/03/2011 12:21:13

    Γεμάτο το διαδίκτυο είναι από όσα έχουν βγει. Αν δεν έχεις το σύνολο των τηλεγραφημάτων είναι δύσκολο να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα. Οι επιλεκτικές διαρροές δημιουργούν στρεβλή εικόνα κι αν θες την άποψη μου δεν μας έκαναν σε κάτι σοφότερους.
    Η Ντόρα προσπαθεί να οικειοποιηθεί την εξωτερική πολιτική Καραμανλή. Θεμιτό; ενδεχομένως, ΥΠΕΞ ήταν άλλωστε. Αν και οι δηλώσεις της την εποχή εκείνη έδειχναν άλλη κατεύθυνση.
    Κατά τα λοιπά αυτό που διάβασες ονομάζεται πολιτική σάτυρα.

    • Bloody_Ophelia avatar
      Bloody_Ophelia @ Μικρός Οδυσσέας 23/03/2011 13:58:48

      Μονοπύθμενη, αλλά δεκτό.

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Bloody_Ophelia 23/03/2011 14:07:11

        h..p://www.antinews.gr/2011/03/22/92588/
        Δες κι αυτό με τους βετεράνους του Ρίμινι...

  15. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 23/03/2011 12:30:45

    Δεν παει να αλλαξε επιθετο,δεν παει να χαί΄δολογησε τ'ονομα της το DNA της δεν αλλαζει,κορη Μητσοτακη ητανε κορη Μητσοτακη θαναι.

  16. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 23/03/2011 12:32:49

    Οδυσσεύ, δεν την αφήνεις ήσυχη, τώρα τελευταία, την κυρία. Μήπως είσαι κρυφός θαυμαστής της? Τώρα δε που τραγουδάει κάθε πρωί το Avanti popolo, αναδύει μια επαναστατική γοητεία... Γιατί να το κρύψομεν άλλωστε!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 23/03/2011 14:10:00

      Γιάννο το έχω παραδεχτεί ότι είμαι φαν. Δεν μπορώ να φαντασθώ την ελληνική πολιτική σκηνή χωρίς τη Ντόρα...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μικρός Οδυσσέας 23/03/2011 14:25:21

        Η πολιτική σκηνή έχασε την Σαρρή, μη χάσει και τη Θοδώρα.

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/03/2011 13:21:43

    "ολοι μαζι θα πανηγυρισουμε για το σωστο δρομο που θα βαλουμε τη χωρα"
    Θοδωρα....
    Στην ουρα... εχουν αλλοι προτεραιοτητα να μας σωσουν.. τον κολοτουμπα τον κολλητο σας κλπ...
    Επανασταση της Λουκουμοσκονης.... ΟΥΣΤ

    ΠΠ

  18. andronikos avatar
    andronikos 23/03/2011 13:24:28

    Δεν ξερω τιλετε εσεις αλλα για μενα ο ποιο πετυχημενος αρχηγος στη νδ ειναι ο ΣΑΜΑΡΑΣ μεχρι τωρα .ΓΙΑΤΙ? μα γιατι ΕΔΙΩΞΕ ΤΗ ΝΤΟΡΑ απο τη ΝΔ.
    ΑΝ ο καραμανληε το ειχε κανει ισως ναταν αλλιως τα πραγματα...πρωτα διωχνεις αυτους που σε υπονομευουν και μετα κανεις το επομενο βημα
    ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗ ΚΥΡΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ....
    ...ας ασχολξθουμε με κατι σοβαρο ΤΗ ΧΩΡΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΛΙ ΤΗΣ...

  19. loretta avatar
    loretta 23/03/2011 13:37:15

    το μονο που δεν θα εχει ποτε ειναι την πολυποθητη πρωθυπουργια...!!!

  20. Χανιώτης avatar
    Χανιώτης 23/03/2011 13:58:31

    Η παγκόσμια ηγεμονία των ΗΠΑ κινδυνεύει από δυο θυγατέρες : του Καντάφι και του Μητσοτάκη.

  21. gynner avatar
    gynner 23/03/2011 14:01:35

    Να χαίρεστε τον αντιπρόεδρο εκεί στη ΝΔ.Εχει και το ΠΑΣΟΚ τόν μπαχαλάκια αλλά και ο Αβραμό......τι να πρωτοθαυμάσω απο την ομιλία του χτές στη Βουλή.Αν περιμένετε να κερδίσετε αναποφάσιστους με τέτοια στελέχη καληνύχτα!

    • occultist avatar
      occultist @ gynner 23/03/2011 14:11:29

      @gynner
      Ο κ. Παγκαλος βγάζει κλαυσίγελο. Ο κ. Αβραμόπουλος ανία.

  22. LEONTOKARDOS avatar
    LEONTOKARDOS 23/03/2011 14:21:24

    Ειναι αμερικανόφιλη μην τη πιστεύετε

  23. Aggelos avatar
    Aggelos 23/03/2011 15:21:18

    "Ως γνήσια απόγονος του πολιτικού βενιζελισμού΄"

    ο Μητσοτακης ειναι ανηψιος του Βενιζελου..

  24. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/03/2011 15:55:32

    Ομως... κανει λαθος η Θοδωρα... τα εχει χαμενα βεβαια, διοτι δε θα μπει στη Βουλη.. θα συνεχισει να τρωει απ τα ετοιμα και το μισθο της...
    Το ολο συστημα ΝΔ με τα παρακλαδια... ειναι λυση για τα αυτια τους.
    Ρανε ξηλωνε. Μας κυβερνα το ΓΑΠ !! δε σχολιαζω περετερω... και η ΝΔ κανει επισκεψεις δεξια αριστερα και ο Σαμαρας μονος του σηκωνει το οποιο καρο...

    Σε Ιταλικο Τσιμεντο.... να ξυνεις και να μη βγαινει νουμερο :)

    ΠΠ

  25. giannis avatar
    giannis 23/03/2011 18:36:59

    Που είναι το παράξενο αν δούμε τη Ντόρα στο Πασοκ, γιατί μήπως ο πατέρας
    της το ίδιο δεν έκανε; από την Ένωση Κέντρου βρέθηκε στη ΝΔ, η κόρη του
    από τη ΝΔ θα πάει γιά Πασοκ, το χρήμα..και τη δόξα δεν τα μίσησε ουδείς.