#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/03/2008 17:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επαναλαμβάνεται στην Αλβανία το προηγούμενο της Μαλακάσας;

Πληροφορίες από πολύ καλά πληροφορημένες, συνήθως, πηγές μας λένε ότι κυκλοφορεί ήδη ότι με την πολύνεκρη έκρηξη στην Αλβανία επιχειρήθηκε να συγκαλυφθεί η αποστολή όπλων και πυρομαχικών στο Κόσσοβο, με τη «μέθοδο Μαλακάσας». Τότε που ο Ανδρέας είχε πουλήσει τα πυρομαχικά στον Σαντάμ, τα υπόλοιπα… «εξερράγησαν» για να καλυφθούν τα ίχνη και στην αρχή πήγαν να μπερδέψουν τον κόσμο με τα συνήθη περί «τρομοκρατών».  Όπως διαβάζουμε η Αλβανία είχε αποθηκευμένους (στις αποθήκες πυρομαχικών στο χωριό Γέρντεκ, δέκα χιλιόμετρα έξω από τα Τίρανα) 100.000 τόνους πυρομαχικών από την εποχή του Ψυχρού Πολέμου. Ποιος ανέλαβε να τα καταστρέψει για να ακολουθήσει η έκρηξη: Κανείς άλλος από την αμερικανική εταιρία …SAIC, που εμπλέκεται στα μαύρα ταμεία της Siemens και την Ολυμπιάδα. Αρχίζει δηλαδή και γίνεται πολύ ενδιαφέρον.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φίλος του Αντί avatar
    Φίλος του Αντί 16/03/2008 17:37:20

    Η Σερβία, η Βοσνία-Ερζεγοβίνη και η πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας δέχονται όσο περνάει ο καιρός όλο και πιο ισχυρά τα κύματα της αστάθειας που προκαλεί από το Κοσσυφοπέδιο και τα δεδομένα μεταβάλλονται καθημερινά. Η Σερβία πορεύεται διχασμένη προς τις πρόωρες εκλογές της 11ης Μαΐου, οι οποίες έχουν προσλάβει μορφή δημοψηφίσματος για το αν η χώρα πρέπει ή όχι να ακολουθήσει τον δρόμο της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ), λόγω και της στάσης των Βρυξελλών στο ζήτημα της μονομερούς ανακήρυξης ανεξαρτησίας από την Πρίστινα. Στη Βοσνία οι Σέρβοι βρίσκονται σε δίλημμα: να μιμηθούν την Πρίστινα, οδηγώντας τη χώρα σε διαμελισμό, ή να διαφυλάξουν το σημερινό status quo; Όσο για τα Σκόπια, η πολιτική κρίση που ξέσπασε με την απόφαση του Δημοκρατικού Κόμματος Αλβανών (DPA) να αποχωρήσει από την κυβέρνηση του εθνικιστή πρωθυπουργού Γκρούεφσκι ενδέχεται να προκαλέσει επιπλοκή στην ευρωατλαντική προοπτική του κράτους, εν μέσω μάλιστα της διένεξης με την Ελλάδα για το θέμα της ονομασίας.

  2. fantomas avatar
    fantomas 16/03/2008 17:37:22

    Άρχισαν τα όργανα που θα έλεγε και το παλιό τραγουδάκι……
    Τα πράγματα είναι σοβαρά στις αλβανόφωνες περιοχές .
    Έπεσε το πρώτο κομμάτι του ντόμινο ?

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 16/03/2008 20:20:12

    Χαίρομαι που υπενθύμισες την περίπτωση της Μλακάσας.Τότε που ο Αντρέας έδινε όπλα στο σύντροφο Σαντάμ για να σκοτώνει τους πολιτικούς του αντιπάλους.
    Τι να λέει άραγε σήμερα το ΠΑΣΟΚ γι'αυτό?

  4. thanos avatar
    thanos 16/03/2008 20:50:59

    εναςασχετος Says:
    March 16th, 2008 at 8:20 pm

    Τότε που ο Αντρέας έδινε όπλα στο σύντροφο Σαντάμ για να σκοτώνει τους πολιτικούς του αντιπάλους.
    Τι να λέει άραγε σήμερα το ΠΑΣΟΚ γι’αυτό?



    Wste ekane ayta ta pragmata ...o toso kakos Andreas????

    "Xypna kahmene sakaflia.." Pragmati eisai asxetos.

  5. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 16/03/2008 21:28:34

    Το ξέρω οτι είμαι άσχετος, αλλά μέχρι και οι άσχετοι το ήξέραν ότι ο Αντρέας έδινε όπλα και πυρομαχικά στο σύντροφο Σαντάμ.

  6. Nick avatar
    Nick 16/03/2008 21:46:15

    Τα έδινα γιατί τον "δίεταζαν" οι Αμερικανοί... για να ενισχύσουν τον αγώνα του Σανταμ εναντίον του Ιράν...

    Τι, έτσι τυχαία έδωσε το Αρτεμις-30 και μερικά εκατομμύρια σφαίρες;;

  7. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 16/03/2008 23:08:26

    μισο λεπτο. Ο Ανδρεας εκαψε τη μαλακασα για να κρυψει τη λεηλασια των οπλων (να το δεχθουμε) απο την αντιπολιτευση και τη δικαιοσύνη. ΕΚΑΝΕ εμποριο
    Ο Μπερισα απο ποιον θελει να κρυψει την βοηθεια προς το Κοσοβο Απο τον Εντι Ραμα, τους αμερικανους ή τον ευατό του???
    Κάποιος εγραψε μια μπουρδα και μες στο παρτυ της κινδυνολογιας για το μελλον των βαλκανίων αναπαραγουμε τη μαλακια του καθενός.
    (παρεπιπτοντως από σεναρια καταστροφής τιποτα καινουργιο κυκλοφόρησε??? Αυτα που κυκλοφορούν επαναλαμβανονταιαπο την αποσχιση της Κροατιας και δωθε συστηματικά και μονοτονα)

  8. Τιριτόμπα avatar
    Τιριτόμπα 16/03/2008 23:12:28

    >Πληροφορίες από πολύ καλά πληροφορημένες, συνήθως, πηγές μας λένε ότι κυκλοφορεί ήδη ότι

    Ποιες είναι οι καλά πληροφορημένες πηγές σας;
    Καλά, εντάξει δημοσιογραφικό απόρρητο!!!

    Εγώ - τυχαίος σερφερ- έγραψα χτες ένα σχετικό σχόλιο (εκτίμησή μου) καθώς κι άλλο ένας που απάντησε στο σχόλιό μου αμέσως. ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ.

    Και τώρα (το) βλέπω σαν είδηση.

    Ποιες είναι λοιπόν οι πηγες σας;

    Μήπως ψαρεύονται σχόλια και μετά πασσάρονται σαν ΕΙΔΗΣΕΙΣ!

    Υπόψη πως η πιθανότερη εξήγηση είναι πως τσιγκανάκια έπαιρναν κρυφά οβίδες για να πουλήσουν το κέλυφός τους σαν χαλκό. Κι έσκασαν. Το παλιό υλικό είναι 101% επικίνδυνο για έκρηξη. Για αυτό πήραν αμερικάνους ειδικούς για να το καθαρίσουν.

    Όπως γράφουν οι εφημερίδες για το θύμα που κάηκε σε κολόνα της ΔΕΗ τώρα με την απεργία, γιατί πήγε να κλέψει το χαλκό στην κολόνα.

    Όπως κάνουνν στο Δενδροπόταμο ή στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης, που βγάζουν κι αρπάζουν ακόμα και τις σχάρες αποροής των νερών της βροχής, στην εθνική οδό, τα σιδερένια μαντέμια, για να τα πουλήσουν σαν σίδερο. Κι αδιαφορούν για ατυχήματα και νεκρούς στην εθνική οδό!

    Πρέπει επειγόντως να συσταθεί ειδικό γραφείο από το τμήμα Δεοντολογίας της ΕΣΗΕΑ και τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος για να βάλει στη θέση του κάθε κατεργάρη που γίνεται δημοσιογράφος χρησιμοποιώντας σαν πηγές σχόλια χρηστών.

    Και γίνεται και λογοκρισία στο χώρο εδώ. Ευγενέστατου ύφους και περιεχομένου άρθρο μου το σβήσατε χτες.

  9. Σόμπολας avatar
    Σόμπολας 16/03/2008 23:22:29

    Γιατί μου σχηματίστηκε η εντύπωση πως ένας είναι αυτός που γράφει με χίλια nicknames, για να φαίνονται πολλοί και με βλογκ με κίνηση;

    Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων;

    Και πως ο ένας αυτός είναι insider του καστ του του website;

    Δηλαδή ένας γράφει κάτι στην αρχή, ο ίδιος απαντά με άλλο όνομα, και συνεχίζεται το πανηγύρι δημιουργίας εντυπώσεων.

    Και νομίζω πως - μελετώντας τα άρθρα και το τι κρύβεται πίσω απο τις λέξεις - πως ο ένας και μοναδικός αρθρογράφος είναι γυναίκα - ηλικίας 25-35 χρονών (η ηλικία του αρριβισμού)


    Αν συμβαίνει αυτό, αλλάξτε γρήγορα συμπεριφορά, αργά ή γρήγορα όλους τους παίρνουν χαμπάρι.

  10. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 16/03/2008 23:25:51

    κανενα σχολιο γι αυτα που λεει ο τιριτομπα. Ειναι μαλλον πολυ σοβαρα!!!!

  11. Factorx avatar
    Factorx 16/03/2008 23:26:25

    Λέμε οτι "καλά πληροφορημένες πηγές μας λένε ότι κυκλοφορεί ήδη" το σενάριο κλπ. Πολύ βιαστικοί είσαστε μου φαίνεται και έυκολοι στην κριτική. Μάθαμε κι εμείς αυτά που λετε κι εσείς εδω οτι κυκλοφορουν, διαβάσαμε τα σχόλια αναγνωστών (ΑΥΤΉ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΊΑ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΜΠΛΟΓΚ;;;) και ρωτήσαμε αρμόδιους ασφαλείας. Και μας απάντησαν οτι όντως εξετάζεται κι αυτό το ενδεχόμενο. Αυτό γραψαμε και τα μαθήματα δημοσιογραφίας αλλού.

  12. Factorx avatar
    Factorx 16/03/2008 23:28:17

    Τιριτόμπα Says: "Ευγενέστατου ύφους και περιεχομένου άρθρο μου το σβήσατε χτες". ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΡΘΡΟ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ; ΒΑΛΤΟ ΕΔΩ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ;

  13. factorx avatar
    factorx 16/03/2008 23:34:58

    Σόμπολας Says: Κακιούλες ε; Σε προσκαλώ όποτε θέλεις να δεις τη διαχείρηση του μπλογκ. Κι αν τα σχόλια γίνονται όπως τα περιγράφεις θα βγείς και θα πείς οτι έκανες λάθος επώνυμα, όμως. Εδώ και τώρα.

  14. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 16/03/2008 23:52:04

    δεν ειμαι δημοσιογραφος ευτυχως άρα δεν μπορω να κάνω μαθηματα δημοσιογραφίας.
    Ειμαι όμως εμπειρος αναγνωστης και μπορω να σου πω πως διαβαζω ενα αρθρο σαν κι αυτό
    Καλα πληροφορημενες πηγές (κατι πηρε τ αυτι μου ή κατεβασε ηκουτρα μου- η κλασσικη αναγνωση δηλ ο αρχισυντακτης μου μου ειπε να γραψω... δεν κολλαει εδω)
    Ακκολουθει η "ειδηση" συνδεμενη με μια παλια περιπτωση για να φανει αληθοφανης και να φορτιστει λιγακι (Ανδρας -μαλακασα) και τέλος μια αναφορά σε μια αμερικάνικη εταιρεια που ειναι κακη επειδη ειναι αμερικάνικη και μετεχειχε στους Ολυμπιακους (απο την πόλη ερχομαι , αλλά αμερικανικη εταιρεια ασφαλειας ειναι γενικώς κακο πραγμα οποτε δενει το σιρόπι)
    Μπορει να εχεις δικιο να ειμαστε ευκολοι στην κριτική αλλα και εσυ μάλλον εισαι προβλεψιμος στην κατασκευή ειδήσεων
    Οσο για την άλλη μπαρουφα με τουσ Ποντιουσ και τουσ μουσουλμάνους στη Ροδο. Βάλε καλύτερα σαν κεφαλιδα στο blog Η ΝΤΟΡΑ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ή Κατι τετοιο (εγω προσυπογραφω) μη μας ταραζεις στα φουμαρα!!!

  15. factorx avatar
    factorx 16/03/2008 23:54:58

    Τιριτόμπα says: "Πρέπει επειγόντως να συσταθεί ειδικό γραφείο από το τμήμα Δεοντολογίας της ΕΣΗΕΑ και τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος για να βάλει στη θέση του κάθε κατεργάρη που γίνεται δημοσιογράφος χρησιμοποιώντας σαν πηγές σχόλια χρηστών".
    Αυτό τώρα τι είναι; Υπόδειξη προς τα αρμοδίας αρχάς; Φοβηθήκαμε τώρα.

  16. factorx avatar
    factorx 17/03/2008 00:05:03

    sxolio.gr Says: "Μπορει να εχεις δικιο να ειμαστε ευκολοι στην κριτική αλλα και εσυ μάλλον εισαι προβλεψιμος στην κατασκευή ειδήσεων".
    Αφού είμαστε τόσο προβλέψιμοι γιατίο εγώ βλέπω συνεχώς πολλά σχόλια δικά σου σε διάφορα κείμενα, με υπογραφή που παραπέμεπει στο Link σου (και καλά κάνεις φυσικά);
    Απο τότε που άρχισε να λειτουργεί αυτό το blog (ουσιαστικά Αυγουστος) δημοσιεύτηκαν 1,192 posts και 4,798 comments. Ούτε μια έιδησή μας δεν διαωεύσθηκε. Αντιθέτως πολλές αναπράχθηκαν απο τα ΜΜΕ
    Τα σχόλια όμως και οι τίτλοι με ερωτηματικό είναι άλλο πράγμα. Εκεί σχολιάζουμε, λέμε οτι θέλουμε στα πλαίσια της ευπρέπειας και όποιος θέλει μας διαβάζει. Δεν δέρνουμε, ούτε τραβαμε κανέναν για να το κάνει. Και για τώρα γεια, πάω σινεμα

  17. Τιριτόμπας avatar
    Τιριτόμπας 17/03/2008 00:06:34

    > και ρωτήσαμε αρμόδιους ασφαλείας.

    χα χα χα
    να είστε καλά που με κάνατε να γελάσω
    κι ο Βερύκιος πειστικότερη απάντηση θα έδινε.

    Η έκρηξη έγινε χτες αργά. Σάββατο απόγευμα, όταν όλοι οι αρμόδιοι είναι στα εξοχικά τους με κλειστά κινητά κι ακίνητα! Σήμερα 12 το βράδυ κι ακόμα δε γύρισαν!

    Δε σας πιστεύω.

    Γράψτε εδώ και τώρα ποιον ΄ποιους αρμόδιους ρωτήσατε - και δώστε μας το ΟΚ να το επιβεβαιωθεί μέσα από τις εταιρείες τηλεφωνίας

    Α χααχχχχαααααχααα

    Μη πείτε τίποτε "Κωστίκα ή Γιωρίκα...."

  18. Τιριτόμπας avatar
    Τιριτόμπας 17/03/2008 00:12:00

    για τη λογοκρισία, εσύ ξέρεις τι σβήνεις...

    Τώρα ζητάς να προδώσω κι άλλα στοιχεία, για να μάθεις να κάνεις τη δουλειά του σβησίματος καλύτερη την άλλη φορά;

    Δύσκολη δουλειά η δμοσιογραφία. Δε γίνεται από τον καθένα.

  19. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 17/03/2008 00:12:45

    δικαιωμα σου να γραφεις οτι θέλεις λοιπον και δικαιωμα μου να σε κράζω οταν, κατα τη γνωμη μου, παυεις να εισαι εγκυρος και σοβαρος (καλη ωρα)
    ΥΓ Γραψε τη γνωμη σου για την ταινία να παω να τη δω να πλακωθούμε

  20. Factorx avatar
    Factorx 17/03/2008 00:12:59

    Xo xo xo xo

  21. Τιριτόμπας avatar
    Τιριτόμπας 17/03/2008 00:16:12

    > Αυτό τώρα τι είναι; Υπόδειξη προς τα αρμοδίας αρχάς; Φοβηθήκαμε τώρα.

    όχι, είναι υπενθύμιση του βασικού εργαλείου δημοσιογραφίας, της δεοντολογίας, του σεβασμού του αναγνώστη

  22. Theodore avatar
    Theodore 17/03/2008 00:25:40

    Αν εισαστε δημοσιογραφοι,γραφοντας αυτες τις βλακειες, με κανετε να εμπεδωνω, το γνωστο σε ολους μας συμπερασμα για το IQ, αλλα και για την ηθικη σας.
    Οσον αφορα τωρα την Αλβανια, ακουσα στις ειδησεις Αλβανο της περιοχης, να λεει οτι η εκρηξη εγινε, γιατι εβγαζαν το μπαρουτι απο τις οβιδες, για να πουλησουν το μεταλλο.Και εσκασαν.

  23. Τιριτόμπας avatar
    Τιριτόμπας 17/03/2008 00:27:22

    Βρε συ Factorα, στο Κέντρο Ελευθέρων Σπουδών Δημοσιογραφίας του Ζεραρ ντε Βιλιέ έχεις σπουδάσει;

  24. "e-πολίτης" avatar
    "e-πολίτης" 17/03/2008 00:29:21

    March 16th, 2008 at 11:12 pm, Τιριτόμπα Says: "Ποιες είναι οι καλά πληροφορημένες πηγές σας; Καλά, εντάξει δημοσιογραφικό απόρρητο!!!
    Εγώ - τυχαίος σερφερ- έγραψα χτες ένα σχετικό σχόλιο (εκτίμησή μου) καθώς κι άλλο ένας που απάντησε στο σχόλιό μου αμέσως. ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ.
    Και τώρα (το) βλέπω σαν είδηση.
    Ποιες είναι λοιπόν οι πηγες σας;
    Μήπως ψαρεύονται σχόλια και μετά πασσάρονται σαν ΕΙΔΗΣΕΙΣ!"

    "(CNN) -- The death toll rose to nine Sunday in the aftermath of a series of blasts at an Albanian army depot, officials said.

    Houses destroyed by Saturday's blast near Albania's capital city of Tirana.

    Five bodies were found after the explosions on Saturday, and four others on Sunday, said Gent Strazimiri, deputy interior minister. The latest body was found about noon under the rubble of a destroyed home near the army warehouse where the blasts took place, Strazimiri said.
    The explosions at the depot, near the capital city of Tirana, on Saturday also injured 243.
    Government officials have not yet determined the cause of the blasts but think they were not intentional.
    The explosions, which started at about noon, occurred as workers were trying to dismantle a stockpile of munitions, Prime Minister Sali Berisha said on his Web site.
    According to Albanian officials, the program to dismantle the munitions is being overseen by an American company based in South Carolina called Southern Ammunition, and is funded by a $30 million grant from the U.S. government.

    Southern Ammunition did not immediately return calls from CNN.
    The size of the stockpile is unclear, but government officials said about 6,000 metric tons of munitions already have been deactivated", updated 12:27 p.m. EDT, Sun March 16, 2008.(Journalist Altin Raxhimi in Tirana contributed to this report).

    GREECE-Salonica.blogspot, 16-3-08: "Αγνωστη εξακολουθεί να παραμένει η αιτία που προκάλεσε τις εκρήξεις στην Αλβ ανία, με τις εικοτολογίες να δίνουν και να παίρνουν.
    Ο αλβανός πρωθυπουργός Σαλί Μπερίσα δεν αποκλείει ανθρώπινο λάθος, αλλά ούτε και το ενδεχόμενο να πυροδοτήθηκαν από μόνα τους κάποια πυρομαχικά.
    Η θέση αυτή ενισχύεται και από καταθέσεις αυτοπτών μαρτύρων.
    Ένας από αυτούς δήλωσε στον ανταποκριτή της Βαυαρικής Ραδιοφωνίας: «Ένα φορτηγό με πυρομαχικά πέρασε από μπροστά μας και είδα ένα μέρος του φορτίου του να πέφτει στο έδαφος. Στη συνέχεια προκλήθηκε πυρκαγιά. Έτσι άρχισαν όλα»..
    (Πηγή: Deutsche Welle)

  25. Ποκοπίκο avatar
    Ποκοπίκο 17/03/2008 00:32:35

    γυφτομπατσόκος=
    γύφτος+μπάτσος+πασοκος???

    αυτά είναι τα συνθετικά;

    και τι σημαίνει ακριβώς?
    γιατί

    γυ_τοπασό_ος βγάζει νόημα

    γυ_τομπάτ_ος όχι, δεν τους παίρνουν στο σώμα, ούυε υπάρχουν ιμιτασιόν

    μπατσόκ= όρος που σημαίνει έφεση του Πασοκ στην αντιμετώποσγη των κοινωνικών προβλημάτων με την αστυνομία (Ματ)

    τον όρο γυφτομπατσόκος.. αδυνατώ

    κάνε ένα explain παρακαλώ

  26. Ποκοπίκο avatar
    Ποκοπίκο 17/03/2008 00:41:27

    για τον e-politi

    αυτά που κοτσάρετε δε λένε τίποτε, ίσα ίσα παραθέτετε την αξία (όποια αξία) του μπλογκ σας δίπλα στην αξλία ενός πιθανά μη αξιόπιστου μπλογκ.

    Ποιος κερδίζει? ποιος χάνει? Μάλον εσείς

    Ανεξάρτητα από τα παραπάνω χιλιάδες μπορεί να είναι οι λόγοι, ακόμα και μια στιγμιαία περαστική ηλεκτρικη εκκένωση ενός περαστρικού ελοχίμ...

    αλλά σήμερα ΤΟ ΚΟΣΟΒΟ (ΑΛΒΑΝΟΙ) ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΟΠΛΙΣΜΟΥ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΕΚΕΊ ΔΥΝΜΆΕΙς ΤΟΥ ΝΑΤΟ ΓΙΑ ΧΊΛΙΑ ΧΡΌΝΙΑ!
    δεν έχουν ανάγκη οπλισμού τακτικου στρατού - τακτικού πολέμου.

    Έχουν ανάγκη όπων που διακινούνται στη μαύρη αγορά, στους κακοποιούς όπως πιστόλια π.χ.

    Σιγά μη χρειάζονται οι κακοποιοί νάρκες προσωπικού ή πυροβόλα βεληνεκούς 5 χιλομέρων!

    Μη τρελλαθούμε εντελώς!

    Κι υπόψη σιτε που αναφέροντα βρωμούν ακροδεξιολίκι, εθνοκαπηλευτηλίκι, ορθοδοξοχριστιανιλίκι

    Και μην αντογράφετε ξένα ειδησεογραφικά σιτες, παραβιάζεται το copyright τους.

  27. Ποκοπίκο avatar
    Ποκοπίκο 17/03/2008 01:13:32

    ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΥΟ ΠΕΡΑΣΤΙΚΩΝ, ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤ!!!

    #

    # kryokwlos Says:
    March 16th, 2008 at 12:39 am

    Κατά τακτές περιόδους γίνεται μετακίνηση των αποθηκευμένων υλικών (εκρηκτικών, όλμων, οβίδων, ρουκετών κλπ) για να μη αυτοαναφλεγούν ή αυτοεκραγούν, κι επανατοποθέτησή τους. Δυστυχώς η πολυκαιρία έχει τα αρνητικά της στις αποθήκες πυρομαχικών.

    Έτυχε να με πάρουν έτσι ανεκπαίδευτο όταν ήμουν στο στρατό για να βοηθήσω στη μεταφορά - επαναποθηκευση οβίδων, κάπου στην Πελοπόννησο.

    Όπως περίπου μερταφέρουν τα καρπούζια έτι και οι οβίδες. Στα παράπονά μου, στους φόβους μου, μου εξήγησαν ο μόνος κίνδυνος είναι η υγρασία, κανένας αλλος.

    Στην περίπτωση της αλβανικής αποθήκης, δεν αποκλείω να υπήρχε έλειμμα πυρομαχιών λόγω αδήλωτης πώλησης .. κι ο νοών νοείτω.

    # Προφήτης Says:
    March 16th, 2008 at 1:06 am

    Είχε μαζέψει ο Χόντζα …
    Τα μισά ήρθαν στην Ελλάδα, αλλά μένει ακόμα πράμα.
    Πάντως θυμίζει την περίπτωση τής Μαλακάσας, όταν ο Ανδρέας είχε πουλήσει τα πυρομαχικά στον Σαντάμ, …και εξεράγησαν.

  28. factorx avatar
    factorx 17/03/2008 03:11:53

    Επειδή μερικοί ψαρεύουν στα θολά νερά για να δημιουργήσουν εντυπώσεις και θέμα εγκυρότητας του μπλογκ, να μου επιτρέψετε να κάνω ένα μικρό «μάθημα δημοσιογραφίας» κι εγώ, αφού όλοι έγιναν πλέον ειδήμονες:
    1. Ο Τίτλος έχει ερωτηματικό: «Επαναλαμβάνεται στην Αλβανία το προηγούμενο της Μαλακάσας;» Διευκρινίζω δηλαδή από την αρχή ότι δεν είμαι βέβαιος για την πληροφορίας.
    2. Τι λέει το κείμενο: «Πληροφορίες από πολύ καλά πληροφορημένες πηγές λένε ότι κυκλοφορεί ήδη ότι με την πολύνεκρη έκρηξη στην Αλβανία επιχειρήθηκε να συγκαλυφθεί η αποστολή όπλων και πυρομαχικών στο Κόσσοβο, με τη «μέθοδο Μαλακάσας». Τι λέει; Ότι οι «πηγές» επιβεβαιώνουν αυτά που …κυκλοφορούν. Ότι λένε δηλαδή και όσοι μας …κριτικάρουν; Να το κάνω πιο λιανά; Όπως είπα και προηγουμένως πήραμε αφορμή από όσα είπαν εδώ αναγνώστες μας ρωτήσαμε πιο αρμόδιους και μας είπαν ότι γνωρίζουμε κι εμείς πως κυκλοφορεί. Ας είμαστε λοιπόν πιο προσεκτικοί στις επικρίσεις και τα σχόλια σε ότι αφορά την εγκυρότητα αυτών που λέμε.
    3. Γιατί τόσο ενδιαφέρον ορισμένων, πολύ λίγων, να αποδείξουν ότι η έκρηξη δεν είναι σαν την Μαλακάσα; Μακάρι. Πως όμως είναι τόσο σίγουροι , ενώ ακόμα δεν έχουν ερευνήσει το χώρο;

  29. Ποκοπίκο avatar
    Ποκοπίκο 17/03/2008 04:24:43

    ok
    δηλαδή αν γράψω εγώ με τη μορφή ερωτήματος:

    Αληθεύει πως πιάσανε στο πάρκινγκ του αεροδρομίου τον Χ γνωστό καβάλα στον Υ γνωστό και πως ο Υ γνωστός έβαλε όλα τα μέσα για να μη βγει στη δημοσιότητα το γεγονός, αυτό θα είναι είδηση;

    Βρε πως κατάντησαν το πάρκινγκ του αεροδρομίου!
    Και το αντιφόρουμ!

    Το ενδιαφέρον ορισμένων (2 δηλαδή, εμού και κάποιου sxolio.gr) είναι μόνο για αποκατάσταση της αλήθειας, αν σε ενδιαφέρει οπωσδήποτε το κίνητρο.

    Άντε να μη ζητήσω και πνευματικά δικαιώματα.

    -------

    Παρατηρώ εδώ και μια βδομάδα το φόρουμ, το μελετώ. Παρατηρώ - αν είστε επαγγελματίας δημοσιογράφος - μια άκρως επικίνδυνη κατάσταση δημόσιας γραφής. Αν δεν είστε επαγγελματίας (μέλος κάποιου σχετικού σωματείου) οκ, συνεχίστε το.

    Αλλά θέλω να πιστεύω πως μετά από όλα αυτά, θα αναγκαστείτε να βελτιώσετε το στυλ σας, την ουσία /περιεχόμενο της γραφής, καθώς έχει γίνει αντιληπτό πως οι αναγνώστες των blogs δεν είναι πρόβατα.. χάνοι...

    Κι ακόμα, μην απαντήσετε: "εσάς (εμένα δηλαδή) τισας νοιάζει; άμα σας αρέσει... αλλιώς αλέ... "

    Εφόσον έχετε το φόρουμ ανοιχτό, μας δίνετε το δικαίωμα να γράφουμε, θα γράφουμε.

    Όχι για σας, αλλά για τρίτους.

  30. Factorx avatar
    Factorx 17/03/2008 04:33:08

    Κι εγώ τώρα αν πω οτι μέσα στις εκατοντάδες ανθρώπων που μπήκαν εδω να σχολιάσουν βρέθηκαν και ένας, ή δυο, η τρείς που δεν μας βρήκαν έγκυρους, αυτό δεν θα είναι απόδειξη εγκυρότητας; Τέλος πάντων. Μπορείς να πιστεύεις οτι θέλεις. Γράψε οτι θες και όσο θες. Ευχαρίστησή μας.

  31. Ποκοπίκο avatar
    Ποκοπίκο 17/03/2008 05:03:40

    και μισός να βρεθεί, από τη στιγμή που εντοπίστηκε το ψεύτικο, το κίβδηλο, πρέπει να γίνει διόρθωση.

    και πού ξέρεις, πως οι άλλοι τόσοι που δε σας βρήκαν μη έγκυρους, αν ασχολήθηκαν, αν βαρέθηκαν να γράψουν.. αν τα έγραψαν στα ... τους.


    συνήθως αυτοί πουυ απαντούν είναι οι ευερέθιστοι, οι ψαφγμ΄.ενοι, οι πλακατζήδες, οι συνταξιούχοι, όσοι γενικά δεν έχουν καμιά σημαντική δουλειά να κάνουν.

    κι αν με ρωτάς - να αποδείξωω αυτά που επικαλούμαι, επικαλούμαι τη λογική σου, δε βρέθηκε κανένας που δήλωσε πως δεν είναι συνταξιούχος, πως δεν κάνει πλάκα... πως δεν τρολλάρει...

    :-)

  32. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 17/03/2008 09:50:08

    Στο μπλογκ γράφονται σχόλια και αναλύσεις. Το Ρεπορτάζ το κάνουν άλλοι. Απλά είναι τα πράγματα. Το γεγονός είναι οι εκρήξεις. Εδώ τις αξιολογείς. Δόθηκε μια άλλη οπτική γωνία αό αυτήν του ατυχήματος. Αν δεν είχαμε τόσους πολλούς νεκρούς θα μπορούσαμε να την συζητήσουμε. Με τόσους νεκρούς όμωος έχουμε δύο παραλαγγές
    1) Ήταν ατύχημα
    2) Ήταν αδίστακτοι αυτοί που τις προκάλεσαν.

  33. marlafekas avatar
    marlafekas 17/03/2008 10:53:44

    tp provlima einai ti passaretai edw san gegonos ki oxi ti egine

    allo ekfrazw tis skepseis mou, allo enallaktikh plhroforhsh ki allo ayto edw pou einai gia katakefalo

    to press-gr anoikse ena dromo me megalo endiaferon

    fysika tha to mimh8oun h 8a to akolou8hsoun

    tous ponhrous omws 8a tous taraksoume sta katakefala!

  34. marlafekas avatar
    marlafekas 17/03/2008 10:59:03

    eksaktinos?
    giati eksaktinos?
    ki oxi triktinos h tetraktinos h dwdekaktinos?

    shmainei kati? syndyazetai me kati shmantiko?

    sygnwmh gia tnn paremvash, alla tha sou proteina na allakseis nicjname, giati parapempei se dwdekatheous opadous, esoterika kai ta paromoia.. pou otan tous blepoume me xlamydes kai ksifh, den tous pairnoume sta sovara

  35. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 17/03/2008 11:33:04

    μια και αρχισα αυτή την κουβέντα ενα τελευταίο σχόλιο- παρατραβηξε.
    Η εμφάνιση των μπλογκσ προσφέρει αναμεα στα αλλα και μια πηγη εναλλακτικής πληροφόρησης σε μια χωρα που συμφωνουμε νομιζω λιγο πολυ όλοι πως η ροη της πληροφορίας ειναι πλεον κατευθυνόμενη.
    Ο κινδυνος είναι η ευκολία, η αμεσότητα με την οποια μπορει να γίνει μια αναρτηση. Δεν καταλογιζω πρόθεση στον factorx αλλα η διασπορά ψευδων ειδήσεων ειναι επικινδυνη ακομα κι αν γινεται για πλακα ή απο κεκτημενη ταχύτητα. Η παπαρια για το πλουτώνιο στο νερο κυκλοφορει μέρες και έχει τρομαξει κόσμο για να ανφερω ενα παραδειγμα.
    Οσοι ενδιαφερονται να στησουν πραγματικά σοβαρα εναλακτικά σημεια πληροφόρησης οφειλουν α ειναι προσεκτικοί.
    Και μια απαντηση στο αν δεν σας αρεσει αλλού.
    Εγω τουλαχιστον παραμβαίνω εδω γιατι νομιζω πως υπάρχει και επίπεδο και διαθεση για βελτίωση και ανγνωστες που έχουν κατι να πουν. Και στο τροκτικο μπαινω πχ αλλά σιγα μην κατσω να τουσ γραψω τετοιοι που ειναι

  36. Swell avatar
    Swell 17/03/2008 12:44:53

    To επόμενο επεισόδιο θα είναι το ρεπορτάζ του Μπαξεβάνη με αγοραπωλησίες όλων στην πλατεία Ομονοίας.

  37. Nick avatar
    Nick 17/03/2008 14:36:46

    Κάτι αναφέρθηκε περί ανταγωνισμού μεταξύ εταιρειών και σαμποτάρισμα από τη μια εταιρεία σε άλλη.

    Ωραία πράγματα...

  38. Suhoi avatar
    Suhoi 17/03/2008 15:11:07

    Μια παρατήρηση για τα γραφόμενα του "Ποκοπίκο".

    Γράφει:
    1
    "Παρατηρώ εδώ και μια βδομάδα το φόρουμ, το μελετώ. Παρατηρώ - αν είστε επαγγελματίας δημοσιογράφος - μια άκρως επικίνδυνη κατάσταση δημόσιας γραφής. Αν δεν είστε επαγγελματίας (μέλος κάποιου σχετικού σωματείου) οκ, συνεχίστε το".

    Παρατήρηση1:
    Εννοείς αν είναι μέλη της ΕΣΗΕΑ; Γιατί δηλαδή, εάν δεν είναι, είναι κατακριτέο ή τίτλος τιμής;

    Επίσης, δεν μπορεί να είναι κάποιος επαγγελματίας δημοσιογράφος, χωρίς να είναι μέλος της ΕΣΗΕΑ; Και με την ευκαιρία, που έχεις δεί κάπου αλλού στον κόσμο, εργαζόμενοι να μην γίνονται, με το που πιάνουν δουλειά μέλη του σωματείου του, αλλά όποτε θέλει το σωματείο τους; Ακόμα, η είσοδός τους στο σωματείο τους να συνδέεται με την επικουρική τους ασφάλιση (ΕΔΟΕΑΠ); Θα ήταν σίγουρα καλύτερα με τέτοια χάλια στο σωματείο να μην γινότν κανείς μέλος. Ας όψεται η ασφάλιση!

    2.
    "Αληθεύει πως πιάσανε στο πάρκινγκ του αεροδρομίου τον Χ γνωστό καβάλα στον Υ γνωστό και πως ο Υ γνωστός έβαλε όλα τα μέσα για να μη βγει στη δημοσιότητα το γεγονός, αυτό θα είναι είδηση;"

    Παρατήρηση2.
    Τι να πω ρε μεγάλε. Τα'χεις μπλέξει για να μην πω κάτι πιο βαρύ. Συγκρίνεις μια ιστοριούλα του κώλου, ψιλορόζ, ψιλοκουτσομπολιό, με μια εκτίμηση για τις πρόσφατες εκρήξεις στην Αλβανία;

    Μπορεί η εκτίμηση περί Κοσσόβου ενδεχομένως να φαίνεται υπερβολική, διότι, πράγματι, εκεί υπάρχουν αρκετά όπλα που βγήκαν από τις αποθήκες της Αλβανίας το 1997 με την "εξέγερση" για τις "πυραμίδες". Ομως, ακριβώς εκείνο το παράδειγμα, δηλαδή ότι με αφορμή την "εξέγερση" άδειασαν οι αποθήκες -βουνά ολόκληρα- από όπλα για να τα στείλουν -και- στο Κόσσοβο, αυξάνει τις υποψίες και για τις πρόσφατες εκρήξεις. Δεν βλέπω όμως, το λόγο να αμφισβητηθεί η εκτίμηση περί Κοσσόβου ή Αλβανών των Σκοπίων, κ.ο.κ. Σε τελική ανάλυση, δεν είναι μόνον αυτοί. Από κάπου πρέπει να βγάλουν φράγκα και οι λαθρέμποροι όπλων. Να θυμίσουμε ότι πολλές φορές, σε αρκετές χώρες (και στην Ελλάδα, περίπτωση Μαλακάσας), για να σβηστούν τα ίχνη των εμπόρων και λαθρεμπόρων όπλων (αριθμοί υλικών, κ.λ.π.) ανατινάχτηκαν μεγάλες αποθήκες.

  39. http://orfni.blogspot.com/2008/03/saic.html avatar
    http://orfni.blogspot.com/2008/03/saic.html 17/03/2008 15:33:08

    Πολύ ενδιαφέρον αυτό που έγραψε ο Factorx

    "Πληροφορίες από πολύ καλά πληροφορημένες, συνήθως, πηγές μας λένε ότι κυκλοφορεί ήδη ότι με την πολύνεκρη έκρηξη στην Αλβανία επιχειρήθηκε να συγκαλυφθεί η αποστολή όπλων και πυρομαχικών στο Κόσσοβο, με τη «μέθοδο Μαλακάσας». Τότε που ο Ανδρέας είχε πουλήσει τα πυρομαχικά στον Σαντάμ, τα υπόλοιπα… «εξερράγησαν» για να καλυφθούν τα ίχνη και στην αρχή πήγαν να μπερδέψουν τον κόσμο με τα συνήθη περί «τρομοκρατών».
    Όπως διαβάζουμε η Αλβανία είχε αποθηκευμένους (στις αποθήκες πυρομαχικών στο χωριό Γέρντεκ, δέκα χιλιόμετρα έξω από τα Τίρανα) 100.000 τόνους πυρομαχικών από την εποχή του Ψυχρού Πολέμου.
    Ποιος ανέλαβε να τα καταστρέψει για να ακολουθήσει η έκρηξη:
    Κανείς άλλος από την αμερικανική εταιρία …SAIC, που εμπλέκεται στα μαύρα ταμεία της Siemens και την Ολυμπιάδα.
    Αρχίζει δηλαδή και γίνεται πολύ ενδιαφέρον".

  40. MAKAKAS avatar
    MAKAKAS 17/03/2008 15:34:56

    DYO SERBOIPRAKTORES OI KALLITEROI STGONKOSMOSEKPEDEYMENOI STO STRATOPEDO POYTIN
    PAGIDEYSAN ME EKRIKTIKA TIS APOTHIKES KAITIS EKNAN .. ANASTASI...
    META XESTIKANE OLOI OI POLYTREXAMENOI KAI TREMEIO K2LOS TOYS TWRA...
    PIOS EXEI SEIRA?????

  41. Ποκοπίκο avatar
    Ποκοπίκο 17/03/2008 15:50:03

    BREEEEEEEEEE
    PARTE TO APOFASH!
    LOGOKLOPH KANEI O TYPOS
    FTHNH LOGOKLOPH

    OSO KAI NA ALLAZEI TA NIK TOU GIA NA FAINONTAI POLLOI...

    O SXOLIO.GR TOY YPEN8YMISE KOSMIA KI EKSYPNA, TON KINDYNO POY DIATREXEI NA KATHGORH8EI KAPOIOS GIA DIASPORA PSEYDWN EIDHSEWN, XWRIS NA TO KATALABEI.

    DEN TO KATALABAINEI? 8ELEI NTOYNTOYKA?

    TO KALYTERO KATA TH GNWMH MOU - NA AFAIRESEI OLO TO AR8RO. ZHTWNTAS SYGNWMH APO OLOUS... 8A DEIXTEI KATANOHSH

    DEN EINAI "MPLOGKARISMA" H DIASPORA PSEYDWN EIDHSEWN
    OXI OTI TOY APODOTHO8HKE KATHGORIA... ALLA AYTA EINAI ORIAKA PAIXNIDIA

    KI ARKETA BLOGS BAZOYN FWTIA STIS SXESEIS THS XWRAS MAS ME KSENA KRATH - KI AYTO EINAI AIDIKHMA

    8YMH8EITE TA VINTEAKIA ME TOYS STRATIWTES... KLP

  42. Suhoi avatar
    Suhoi 17/03/2008 15:57:31

    Προς orfni.blogspot.com/

    Μην ξεχνάς επίσης, οτι η εταιρεία αυτή ήταν που πήρε τη μεγαλύτερη δουλειά των Ολυμπιακών της Αθήνας για το ηλεκτρονικό σύστημα ασφαλείας (C4i) που ποτέ δεν δούλεψε. Λες να έκαναν και στην Αλβανία τη ... μαλακία;

    Εν πάση περιπτώσει, η SAIC είναι μιά τεράστια εταιρεία (η μεγαλύτερη στις ΗΠΑ με μετόχους εργαζομένους) που επί Μπούς είχε προνομιακή μεταχείριση. Εκτός των Ολυμπιακών, πήρε πάρα πολύ μεγάλες δουλειές στο Ιράκ, αμέσως μετά την εισβολή. Μεταξύ των άλλων, ασχολήθηκε και με στρατολόγηση μισθοφόρων, τους οποίους έστελνε εκεί.


    Παραθέτω κομμάτι δημοσιεύματος σε ελληνική εφημερίδα το 2004:
    1.
    "Mπίζνες στο «απελευθερωμένο» Iράκ, εκπαιδεύσεις δολοφόνων των ταγμάτων θανάτου σε χούντες της Λατινικής Aμερικής, δουλειές με φούντες από την κυβέρνηση Mπούς στον τομέα της «αντιτρομοκρατικής» ασφάλειας των Hνωμένων Πολιτειών, πράκτορες της Mοσσάντ που εμπλέκονται ακόμη και στους εμφυλίους πολέμους της Aφρικής για τα «βρώμικα διαμάντια». Eίναι ορισμένες μόνον από τις καταγγελίες και τα στοιχεία που κατά καιρούς έχουν αποκαλυφθεί για μεγάλες ξένες εταιρείες, και την SAIC, οι οποίες έχουν αναλάβει την ασφάλεια της Oλυμπιάδας στην Aθήνα".

    2.
    "Στις Hνωμένες Πολιτείες, ο Tύπος κατ’επανάληψη έχει παρουσιάσει την SAIC ως το «χαϊδεμένο παιδί» της κυβέρνησης Mπούς, που είναι μέσα σχεδόν σε όλα τα νευραλγικής σημασίας «αντιτρομοκρατικά» προγράμματα υψηλής τεχνολογίας των HΠA. Συχνά επίσης, βρέθηκε στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος της κοινής γνώμης. Γεγονός που οφείλεται σε καταγγελίες που έγιναν για «δουλειές» που πήρε στο Iράκ, στο ότι ο άνθρωπος που βρέθηκε στο επίκεντρο των ερευνών του FBI για τις επιστολές με «άνθρακα» (βιοχημικά) προ ετών είχε εργαστεί αυτήν".

    3.
    "Από την εταιρεία έχουν περάσει πρώην πρωτοκλασσάτοι της CIA, του FBI και των Eνόπλων Δυνάμεων των HΠA. Eνδεικτικές, μεταξύ των άλλων, είναι οι περιπτώσεις του Nτέϊβιντ Tάμπς -υπεύθυνου και για τον σχεδιασμό της «ηλεκτρονικής θωράκισης» της Oλυμπιάδας στην Aθήνα- ο οποίος φέρεται να προέρχεται από το FBI, καθώς και του πρώην άρχηγού του 6ου Στόλου (με έδρα τη Σούδα) στη διάρκεια της επιχείρησης, «Kαταιγίδα της ερήμου» (1991), κ.Γουΐλιαμ Oουενς. O τελευταίος, πρώην αντιπρόσεδρος της SAIC, ήταν σύμβουλος σε θέματα ασφαλείας του αμερικανού αντιπροέδρου, Nτίκ Tσέϊνι και του Φράνκ Kαρλούτσι από το Caarlyle Group, γνωστού για τις στενές σχέσεις του με την οικογένεια Mπούς. O Γ.Oουενς υπηρέτησε ως σύμβουλος του αμερικανού υπουργού Aμύνης, Pάμσφιλντ.

    Πρωτοκλασάτος της SAIC ήταν και ο βετεράνος της NSA (Eθνική Yπηρεσία Aσφαλείας), Γουΐλιαμ Mπλάκ, ο οποίος μετά από τρία χρόνια στην εταιρεία, το 2000 επανήλθε στην NSA ως υποδιοικητής της. Δύο χρόνια αργότερα, αναφέρει η εφημερίδα, Baltimore Sun, «η SAIC κέρδιζε συμβόλαιο 282 εκατομμμυρίων δολλαρίων για την τελευταία φάση του «Tραμπλάϊζινγκ»», του πιο τελειοποιημένου συστήματος υποκλοπών στην ιστορία των μυστικών υπηρεσιών».

    Παράγων της SAIC ήταν επίσης, ο συνταξιούχος στρατηγός Γουέϊν Nτάουνινγκ, πρώην επικεφαλής των ειδικών δυνάμεων του αμερικανικού στρατού και μέλος του Συμβουλίου Aσφαλείας των HΠA, αρμόδιος σε θέματα καταπολέμησης τρομοκρατίας. Tο 1997-1998, αυτός ήταν που οργάνωσε σχέδιο ανατροπής –ή ακόμα και δολοφονίας- του Σαντάμ. Aντιπρόεδρος της εταιρείας έως τον Oκτώβριο του 2002 ήταν ο Nτέϊβιντ Kέϋ, ο οποίος, σύμφωνα με δημοσιεύματα του αμερικανικού Tύπου, είχε «επιλεγεί» (;) από τον ελληνοαμερικάνο αρχηγό της CIA, Tζώρτζ Tένετ, να ηγηθεί της ομάδας των επιθεωρητών του OHE που πραγματοποιούσαν ελέγχους στο Iράκ για πιθανή ύπαρξη βιο-χημικών όπλων.

    Eιδικά, τους Γουΐλιαμ Oουενς και Γουέϊν Nτάουνινγκ, ο αμερικανικός Tύπος τους παρουσίασε ως πρόσωπα που συνδέονταν στενά με το Iρακινό Συμβούλιο Aνοικοδόμησης και Aνάπτυξης, που δημιουργήθηκε από το Πεντάγωνο και στο οποίο μετείχαν εξόριστοι Iρακινοί. Eπίσης, ο Oουενς εφέρετο να συνδέεται με τον επικεφαλής του Iρακινού Eθνικού Kογκρέσσου, άνθρωπο του Πενταγώνου και διεφθαρμένο, Aχμέντ Tσάλαμπι. Aυτός, παρ’ότι αρχικά παρουσιάστηκε ως ο μετά-σαντάμ αρχηγός του Iράκ, τελευταία έχασε την υποστήριξη που του προσέφερε το Πεντάγωνο.

    Oπως και να’χει, το «λόμπυ» αυτών των ανθρώπων φέρεται να πίεζε αφάνταστα για την εισβολή στο Iράκ. Mετά την κατάληψη της χώρας πάντως, η SAIC υπέγραψε σειρά συμβολαίων για την «ανοικοδόμηση» του Iράκ. Eνα από αυτά, ύψους 82-90 εκατομμυρίων δολλαρίων, ήταν η ανασυγκρότηση του εθνικού δικτύου ραδιοτηλεόρασης της χώρας. Tελικώς, μετά από έντονες κριτικές και λόγω της αναποτελεσματικότητας της εταιρείας, όπως αναφέρθηκε στον αμερικανικό Tύπο, η «δουλειά» δόθηκε σε άλλη μεγάλη αμερικανική εταιρεία. Nα σημειωθεί πως γι’αυτό το συμβόλαιο η SAIC είχε προσλάβει τον Pόμπερτ Pέϊλυ από τη «Φωνή της Aμερικής», που άρχισε την καριέρα του στη δεκαετία του 1980 ως προπαγανδιστής των ,Kόντρας» της Nικαράγουα. Mαζί του, συνεργάστηκαν και άλλοι αμερικανοί «ειδικοί» που δούλεψαν για την «ανασυγκρότηση» των MME στο Kόσσοβο.

    «Oι επιχειρηματικές ευκαιρίες της SAIC πάντως –γράφει η Baltimore Sun- απογειώθηκαν με αφορμή τον αμερικανικό πόλεμο κατά της τρομοκρατίας». Eνδεικτικά των σχέσεων που έχει με το αμερικανικό κράτος η εταιρεία, είναι τα στοιχεία που δημοσιεύθηκαν στους Asia Times το 2003, σύμφωνα με τους οποίους από τα έξι δισεκατομμύρια έσοδα που είχε πέρυσι η εταιρεία, τα δύο τρίτα προέρχονταν από κρατικές προμήθειες και κυρίως από το αμυντικό προϋπολογισμό των HΠA".

    4.
    Aνάμεσα στις μεγάλες «δουλειές» που πήρε η SAIC ήταν η ασφάλεια των χειμερινών Aγώνων του Σολτ Λέϊκ το 2002. Eκτός αυτού, ορισμένα από τα λίγα προγράμματα που έχει γίνει γνωστό ότι έχει αναλάβει, είναι η κατασκευή και η εκπαίδευση αμερικανικών μονάδων για αντιμετώπιση βιοχημικών απειλών, οι ειδικές –και προωθημένες τεχνολογικά- συσκευές για να προστατεύουν τις αμερικανικές πόλεις από μιά ενδεχόμενη βιοχημική επίθεση (χρησιμοποιήθηκαν και στο Σολτ Λέϊκ), τα προγράμματα ψυχολογικού πολέμου, κ.λ.π. H εταιρεία τέλος, ανάμεσα στα άλλα, το 1993 ανέλαβε τις έρευνες για την τότε βομβιστική επίθεση στο Word Trade Center στη Nέα Yόρκη. Eξαιρετικά σημαδντική δραστηριότητα τέλος, έχει αναπτύξει η SAIC στον πετραλαϊκό τομέα, στη Bενεζουέλα".

    ΥΓ.Μόνον τυχαία δεν μπορεί να χαρακτηριστεί λοιπόν, αυτή η εταιρεία. Να σημειωθεί ότι αμερικάνοι πράκτορες, δήθεν με την ιδιότητα των υπαλλήλων της εταιρείας, αλώνιζαν στην Αθήνα, κατά τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Και επειδή δεν θέλω αμφισβητήσεις, υπάρχει και σχετική έκθεση αξιωματικού της ΕΛΑΣ που δημοσιεύθηκε στο "Θέμα" την προπερασμένη Κυριακή.

  43. Ποκοπίκο avatar
    Ποκοπίκο 17/03/2008 20:19:02

    η βλακεία είναι αήττητη (κι ατελείωτη)


    α ρε βερύκιε... σχολή άνοιξες!

  44. Suhoi avatar
    Suhoi 17/03/2008 20:29:01

    Για να μιλάς περί Βερύκιου, προφανώς είσαι από εκείνους που στα Ιμια χάζευες στην τηλεόραση όταν ο ΔΒ έδειχνε τα πολεμικά μας να βγαίνουν από το ναύσταθμο. Ε;

  45. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/03/2008 22:48:21

    Βλέπω πολλή άγονη –και άχρηστη- συζήτηση για το τι είναι το anti.blog, τι πρέπει να γράφει, τι πρέπει να επιτρέπει, τι πρέπει να σβήνει, ποιοι οφείλουν να είναι οι αναγνώστες, πώς να σχολιάζουν, αν ο (συλλογικός) Factor X φέρει την ιστορία του περιοδικού ΑΝΤΙ και «οφείλει» να τηρεί συγκεκριμένη στάση, αν οι αναρτήσεις βασίζονται σε διασταυρωμένα στοιχεία, κοκ.

    Αφορμή μια αγγλοσαξονικής πολιτικής ορθότητας συλλογιστική, που εισήγαγαν 4-5 νέο-συχνάζοντες σχολιαστές (ή πολλαπλά nicks).
    Για να μην πω ότι ήλθαν να προβοκάρουν.

    Με την φασιστική λογική των εκσυγχρονιστών (για περισσότερα βλ. «Ιδεολογική προσέγγιση του εκσυγχρονισμού», Παν. Πικραμένου, Αρδην τ. 57-58, Δεκ. 2005, σελ. 15), εν ονόματι αφηρημένων αξιών, με τη λεοντή της πολιτικής εγκυρότητας, απαιτούν να γράφεται ό,τι και όπως θέλουν.

    Κάποιος έγραψε ότι παρατηρεί μια βδομάδα το φόρουμ. Παίρνει μέτρα για σώβρακα δηλαδή. Κι εμείς εσάς αγαπητέ φίλε, είναι άλλωστε διαφανές «τι καπνό φουμάρει» ο καθένας μας.

    Καταλήγει δε στο «συμπέρασμα» ότι δημιουργείται «μια άκρως επικίνδυνη κατάσταση δημόσιας γραφής». Σοβαρά ;
    Που ήσουν και σε ποιους τα έγραψες αυτά, 20 χρόνια τώρα που βιάζεται η Αλήθεια, η Αισθητική, ο Πολιτισμός, η Κοινή Λογική, το Εθνικό Συμφέρον από τα εμπορικά κανάλια, τα Συγκροτήματα και τους πρετεντέρηδες ;

    Να πούμε τι έγινε/γίνεται, συνδυαστικά :

    1. Ο Factor καταγράφει την πολιτική πραγματικότητα και επικαιρότητα από ιδεολογική γωνία που συνάδει με το συμφέρον, ατομικό και συλλογικό, του συντριπτικά μεγάλου ποσοστού του ελληνικού λαού - και όχι αυτού των 10 νταβατζήδων .
    Αποκαλύπτει – δεν «τυφλώνει» όπως οι υπάλληλοι των νταβατζήδων, μπουκωμένοι τηλεσταρ, δημοσιολογούντες, «ειδικοί», «παρατηρητήρια», ΜΚΟ, καθηγητές, Φαρισσαίοι και ΣΙΑ.
    Είναι εκτός τής γραμμής της Πρεσβείας. [Ή, αν είναι «εντός», είναι εξαιρετικά δεξιοτέχνης και όχι κραγμένη like Alexis and Pashos -:)].
    Και εκτός της «γραμμής Ερντογαν», που τηρεί η ίδια η ΥΠΕΞ και υπηρετούν μια σειρά παπαγαλάκια του Τύπου.
    Με μια κουβέντα, δεν παίζει το παιγνίδι της κατευθυνόμενης mainsteam ειδησεογραφίας.

    2. Στον σχολιασμό τα θέματα εμπλουτίζονται με περαιτέρω επιχειρηματολογία, από εξίσου οξυδερκείς, καταρτισμένους και ευαίσθητους παρατηρητές των κοινωνικοπολιτικών τεκταινομένων (εξαιρώ εαυτόν).

    3. Αυτό συνθέτει έναν πόλο, επιτρέψτε μου τον πολιτικό νεολογισμό και την «ταμπελοποίηση», «αριστερής ελληνικότητας».

    4. Παρά τον εφήμερο χαρακτήρα των blogspots το anti χαρακτηρίζεται από μια δημοσιογραφικού τύπου κατάθεση, παρόμοια σε δομή και στυλ με των εφημερίδων, παρά με άλλες «δημοσιογραφικού τύπου» διαδικτυακές απόπειρες, όπως το press-gr.

    5. Το blog πήρε δημοσιότητα!
    Αποκτά δηλ. εμβέλεια και επιρροή.
    Αυτομάτως ενοχλείται η συγκεκριμένη κάστα ανθρώπων που εργολαβικά υποστηρίζει οποιαδήποτε νεοταξική θέση και οι αφελείς/ηλίθιοι που συμπορεύονται.

    Factor, πας καλά.
    Για να εμφανισθούν κι εδώ οι μαϊδανοί των εκσυγχρονιστικών, ψευδο-αριστερών, δήθεν προοδευτικών, αντι-συνομωσιολογικών απόψεων, πατάς κάλους.

  46. Factorx avatar
    Factorx 17/03/2008 23:36:59

    Προφήτη: Εμείς προσπαθούμε να διαβάζουμε όλα τα σχόλια και να βρίσκουμε σε αυτά σοβαρές ειδήσεις και απόψεις για να τις κάνουμε μετά θέματα. Αυτό κάναμε και στην περίπτωση της είδησης που μας απασχολεί εδώ. Την βρήκαμε ενδιαφέρουσα, ο σχολιαστής ήταν σοβαρός , την ψάξαμε και βγήκε ότι βγήκε. Όταν ξεκινήσαμε είπαμε ότι σας καλούμε όλους να νικήσετε τους επαγγελματίες της δημοσιογραφίας στο παιχνίδι τους. Αυτό ακριβώς εννοούμε. Την αλληλεπίδραση αναγνωστών – συντακτών, όπου τελικά ο αναγνώστης γίνεται και ο παραγωγός της είδησης. Κάπως έτσι τέλος πάντων, επειδή κι εμείς το ψάχνουμε. Αναμφισβήτητα θα γίνουν και λάθη, ίσως και σοβαρά. Δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Το θέμα είναι ότι μερικοί μας περιμένουν στη γωνία με το τσεκούρι. Κι αυτό δεκτό. Ούτως η άλλως η είδηση που απασχολεί όλους εδώ λειτούργησε και σαν πείραμα και όλοι βγάλαμε τα συμπεράσματά μας. Θα μπορούσα επίσης να απαριθμήσω τους «τίτλους» που επιβεβαιώνουν τον επαγγελματισμό όσων υπάρχουν πίσω από τη συλλογική υπογραφή factorx. Δεν το κρίνω σκόπιμο, απλά επειδή όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Και να τον πω καθαρά: Γράφουμε εδώ και επειδή αναζητούμε το «νέο», αλλά κυρίως επειδή μας φτιάχνει. Και κάτι ακόμα: η ανταπόκριση όλων σας στο blog μας κάνει πραγματικά να καμαρώνουμε σαν γύφτικα σκεπάρνια. Έχουμε καιρό να αισθανθούμε έτσι σε αυτό το ξεφτιλισμένο επάγγελμα που διαλέξαμε σε μια εποχή που για να γίνεις «πολιτικός συντάκτης» έπρεπε να ξέρεις τον Τζάρτζανο απ΄ έξω συν την Πολιτική Ιστορία της Νεωτέρας Ελλάδος. ¨Όλα αλλάζουν όμως και ότι δεν αλλάζει πεθαίνει.
    Και με την ευκαιρία, μιλήσαμε με Έλληνες που πήγαν εκεί και μας είπαν ότι «ούτε στα διακόσια μέτρα» δεν έχουν πλησιάσει ακόμα τα σωστικά συνεργεία από το σημείο που έγινε η έκρηξη. Και ότι όλα είναι ανοικτά

  47. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 18/03/2008 00:39:53

    ειπα να μην επανελθω αλλα ο αχταρμας του 'προφήτη' με εβαλε στο λουκι. Δυο κουβέντες μονο
    Η πολιτικη Ορθοτητα- οντως αγγλοσαξωνικλη παπαρια- και ο αγγλοσαξωνικος πουριτανιμός ουδεμία σχεση έχει με το αιτημα για υπευθυνότητα και εγκυρότητα
    Δεν ξέρω ποιους ενοχλησε τι αλλά ειμαι πάντα δισπιστος στα πρακτοριλικια και τις θεωρειες συνομωσίας. Αν νομιζεις πως η κουβέντα χθες ηταν οργανωμένη και κατευθυνόμενη ειναι δικαιωμα σου οπως δικαιωμα σου ειναι να ακους φωνες ή να βλέπεις ελεφαντε κρυμμενους πισω από τις παπαρουνες.
    Ακριβως επειδη πολλοι από μας εχουμε συχαθει τους πρετεντερηδες και τα παπαγαλάκια κοψαμε τις εφημερίδες κι συχναζουμε στα blogs.
    Ομως αν θες να εισαι ειλικρινης μια βολτα σε μερικά "ειδεσεογραφικά" ιστολογια θα σε πεισει οτι τα παπαγαλακια με την κάλυψη της ανωνυμίας εχουν ξεσαλώσει. Το Αντι δεν ειναι ετσι και τουλαχιστον σε οτι με αφορα δεν θέλω να γίνει έτσι. Και εδω όμως υπαρχουν σχόλια που είναι αμφίβολης εγκυρότητας ή εστω φαινονται τέτοια. Η διαδραστικότητα και η ανοικτη κουβέντα ειναι το άλλο ελκυστικό σημειο των μπλογκς. Τέλος για την αριστερη ελληνικότητα εμένα σαν παντρεμα της πατριδοκαπηλειας που τουλαχιστον οι μεγαλυτεροι φάγαμε με το κουτάλι στα σχολεια της εθνοσωτηριου με ερμηνειες της ιστοριας του τυπου ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ που βόλευε και προωθουσε το ΚΚΕ μου φαινεται και μάλιστα ακατεργαστο αλλα αστο για αλλη φορά.
    FActorX Καμαρώνετε λες , σαν γυφτικα σκεπάρνια και καλα κάνετε. Ομως το γεγονος πως αποκτησατε ένα κοινο αποτελει εκτος από επαινο, νομιζω, και ευθύνη και στοιχημα αν θες. Αυτό που λειπει ειναι υπευθυνη εγκυρη ενημέρωση έξω από κανάλια και συνταγογραφημένες ειδησεις. Αν μπορεσετε να καλυψετε αυτό το κενο - μαγκια σας. Θελει θαρρος- γιατι θα σας την πεσουνε- και προσοχή. Ουτε χυμα φήμες μπορειτε να αναπαράγετε ούτε προβοκατσιες να αναδημοσιευετε ούτε κατευθυνομενη δημοσιογραφία εναντίον προσώπων. Αν δεν σας αρεσει η ντόρα πχ ή ο ΓΑΠ γραψτε το ευθέως- Διακιωμα σας , αποψη σας. Απαξιωτικά απολιτικα σχόλια, και αμφιβολης εγκυρότητας "ειδησεις" δεν βοηθούν δεν σας τιμούν και δεν ταιριαζουν στο ειδος της δημοσιογραφίας που φαίνεται πως επιδιώκετε. Και ενα τελευταίο: Οταν κάνουμε παπαριες δεν ειναι κακό να το παραδεχόμαστε.

  48. factorx avatar
    factorx 18/03/2008 00:47:20

    Συμφωνώ. Διάβασε όμως κι αυτό: Η γενική εισαγγελέας της Αλβανίας δήλωσε ότι οι αρχές εξετάζουν όλες τις εκδοχές για τα αίτια της τραγωδίας, συμπεριλαμβανομένου και του ενδεχόμενου της εγκληματικής ενέργειας ή ακόμη και του ανταγωνισμού μεταξύ εταιρειών.

  49. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/03/2008 00:50:40

    Factor, για την είδηση δεν έχω αμφιβολίες, χωρίς να κόβω και το χέρι μου.
    Απλά, το όλο σχήμα μού θύμισε Μαλακάσα.
    Grosso modo κάτι παρόμοιο συμβαίνει.

    Παραπήρατε σοβαρά την επίθεση ορισμένων, περί εγκυρότητας.
    Η αυξημένη ευαισθησία του επαγγελματία.
    Ο Καψαμπέλης είχε ανεβάσει τέρατα, ο Θέμος δημοσίευσε άλλα τόσα, τα κανάλια ξεσκίζουν, ο Μαλέλης μάς φτύνει με το περιεχόμενο που εκπέμπει στον δημόσιο χώρο των συχνοτήτων, κι εσύ θίγεσαι επειδή κάποιοι (βαλτοί;) αμφισβήτησαν μια εύλογη εικασία.

    Το συγκεκριμένο γεγονός δεν είναι το σημαίνον, αλλά αφορμή αλληλεπίδρασης.
    Βλέπεις, στον –τυπικά- ανώνυμο κόσμο των blogs οι εκλεκτικές συγγένειες γίνονται αντιληπτές "στο φτερό". Όπως και στην πραγματική ζωή.

    Υ.Γ. 1 Τι μού θύμισες με τον Τζάρτζανο... Αλλά ήμουν καλός. Μαθαίναμε γράμματα τότε ...

  50. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 18/03/2008 01:01:31

    Ολοι οι γραφιοκράτες δηλώνουν "εξετάζονται όλα τα ενδεχόμενα"
    Συμφωνω παντως σε κατι με τον προφήτη:
    Το συγκεκριμένο γεγονός δεν είναι το σημαίνον, αλλά αφορμή αλληλεπίδρασης. (Γονιμης ελπιζω)
    Διαφωνω όμως με όλα τα άλλα (πληρωνομαι γι αυτό) Αν ο Θέμος και τα καναλια είναι άλλοθι και όχι στόχος τον ηπιαμε απαξάπαντες
    Για το Βαλτοι: Το οτι δεν βλεπεις ελεφαντες πίσω από τις παπαρούνες δεν σημαινει οτι δεν υπάρχουν. Κρύβονται καλα οι πούστηδες. Keep looking!!!!!!!!

  51. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 18/03/2008 03:48:57

    Μερικοί αρθρογράφοι δεν καταλαβαίνουν ή κάνουν πως δε καταλαβαίνουν, αποπροσανατολίζουν συνειδητά ή ασυνείδητα, μπερδεύουν την κουβέντα. Και 9 στις 10 περιπτώσεις αυτό γίνεται από αυτόν που έχει συμφέρον. Την υπόλοιπη 0,99 φορά, αυτό συνήθως γίνεται από κάποιο βλάκα (που δεν έχει συμφέρον και χώνεται). (Τη 0,01 απο ιδεαλιστή)

    Στην περίπτωσή μας τα πράγματα είναι απλά.

    Ο τύπος (!) πήρε χωρίς ενημέρωση - έγκριση την πρώτη ύλη ή πάτησε πάνω σε αυτή - δυο μηνυμάτων δυο περαστικών αναγνωστών. Και την επόμενη μέρα (όταν ίσως υπέθεσε πως δε θα γυρίσουν οι 2 αυτοί αρθρογράφοι) σκάρωσε ένα ας το πούμε "ρεπορταζ" με την ύλη των κειμένων των 2 αυτών αρθρογράφων (οι οποίοι έκαναν το γούστο τους, γράφοντας νυχτιάτικα ότι τους κατέβαινε!).

    Κι όπως με τις πορδές δε βάφονται αυγά, έτσι και με την ύλη αυτών των δυο άρθρων δε γινόταν ρεπορτάζ.

    Και μετά άρχισε το κράξιμο.

    Απλά πράγματα.

    Τώρα, για να συνεχιστεί η πλάκα, θα έπρεπε το γραφείο δημοσίων σχέσεων του Πασοκ ή της οικογένειας Παπανδρέου να του στείλουν κάποιο τύποις εξώδικο σημείωμα νουθεσίας. Με ποια στοιχεία κατηγορείται πρωθυπουργός για στήσιμο έκρηξης για απόκρυψη πώλησης πυρομαχικών; Αυτό παραπέμπει συνειρμικά όχι σε πολιτική συμπεριφορά αλλά σε εγκληματική, του κοινού ποινικού δικαίου. Αν έχει ας φτιάξει μια απλή κόλλα αναφοράς κι ας την καταθέσει στην Ευελπίδων.

    Αλλιώς ίσως εμπίπτει στην προσβολή μνήμης νεκρού!

    Ακόμα, με ποιο δικαίωμα εκθέτει τις σχέσεις του ελληνικού κράτους με το αλβανικό, όταν γράφονται κατηγορίες για μεταφορά οπλισμού κρυφά στο Κόσοβο, συνδέοντάς τες με τη συγκεκριμένη έκρηξη;

    Να γράφονται αυτά σε ένα χι άγνωστο μπλογκ, ναι... σιγά ποιος θα τα προσέξει.

    Αλλά να γράφονται σε φόρουμ περιοδικού μέλους της ΕΣΗΕΑ ΕΙΗΕΑ ΕΤΗΤΠΑ κλπ πώς τα λένε τα κλαδικά σωματεία τους!

    Θα τα πάρουν οι αλβανοί δημοσιογράφοι κάποια στιγμή και θα τα αναπαράγουν στα μέσα τους, βάζοντας κι αυτοί το δικό τους δημοσιογραφικό παραγέμισμα...

    Να τι γράφει ο αθηναϊκός τύπος για μας!
    Να τι γράφουν οι Έλληνες!
    Και θα χύνεται μελάνι μίσους στους λαούς.

    Αυτή είναι η αποστολή του Αντι φόρουμ;

    Επειγόντως αποσύνδεση του περιοδικού από το φόρουμ.

  52. fantomas avatar
    fantomas 18/03/2008 14:24:21

    Συμφωνώ και επ αυξάνω με τον ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ !
    Εγώ προτείνω επειδή δεν μου αρέσουν αυτά που λέει το φόρουμ να ΚΛΕΙΣΕΙ.
    Αυτό νομίζω είναι δημοκρατικό.
    Αφού δεν μου αρέσουν αυτά που γράφονται εδώ δεν πρέπει να υπάρχει το φόρουμ !
    Έτσι αποφασίζω και διατάσω ! και σε όποιον αρέσει !
    Άντε μην τα πάρω στο κρανίο και ψάξω που ζει ο Θεοφιλογιανακος και ο Γεωργαλας και τον φέρω για αρχισυντάκτη του φόρουμ !
    Να σας πω εγώ, που γράφετε πράγματα που δεν συμφωνώ εγώ και ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ !
    Αφεντικά και δούλοι, ένα γινήκαμε ούλοι !

  53. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/03/2008 17:43:54

    Διαφωνώ με τον Φαντομά !
    Ο Θεοφιλογιαννάκος ήταν ήπιος.
    Μανιαδάκης.
    Παγοκολώνα και ρετσινόλαδο στον Factor, που τόλμησε να δυσαρεστήσει τον "Παρατηρητή", τους φιλέλληνες Αλβανούς και την σκληρά εργαζόμενη Οικογένεια Παπανδρέου.

  54. factorx avatar
    factorx 18/03/2008 21:21:08

    Με το ρετσιλόναδο θα χάσω και κανένα κιλό;
    Κατα τα άλλα δείτε πως και ...αλαβανικές εφημερίδες κινούνται στην ίδια κατεύθυνση με εμάς:
    http://www.blog.anti.gr/?p=1384