#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/11/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επαναδραστηριοποίηση της σκληρής τρομοκρατίας;



Όταν ένα άθλιο υποκείμενο σκότωσε τον Παύλο Φύσσα πριν από μερικές εβδομάδες είχαμε γράψει ότι ο νεκρός δεν έχει ταυτότητα. Είναι νεκρός, τον κλαίει μια μάνα. Όλες οι μάνες του κόσμου είναι ίδιες, ακόμη και αυτές των δολοφόνων.

Δυστυχώς τα χθεσινά γεγονότα ήρθαν να επιβεβαιώσουν ότι η Ελλάδα βρίσκεται σε πολύ επικίνδυνη καμπή. Βαδίζει σε ένα τεντωμένο σκοινί που δεν είναι καθόλου δύσκολο να πέσει στο γκρεμό.

Ποιος το περίμενε; Μέσα σε 50 μέρες οι μάνες τριών παιδιών, τριών νέων Ελλήνων κλαίνε. Χάθηκαν τα παιδιά τους πριν προλάβουν να κάνουν τα όνειρά τους πραγματικότητα ενώ ένα τέταρτο παλικάρι χαροπαλεύει και προσπαθεί να κρατηθεί στη ζωή για χάρη του δίχρονου παιδιού του. Στην Ελλάδα που δίδαξε τη δημοκρατία, την ανεκτικότητα, το διάλογο και που νόμιζε ότι άφησε πίσω της τον εμφύλιο σπαραγμό, θρηνούμε τρεις νεκρούς.

Και δεν έχει σημασία από πού προέρχονται, ποιες είναι οι πολιτικές τους πεποιθήσεις. Εδώ δεν χωράνε… σκορ και πράξεις αντεκδίκησης. Εκτός κι αν η Ελλάδα έχει μπει σε κύκλο αίματος που δεν θα κλείσει ποτέ. Εκτός κι αν η πατρίδα μας βρίσκεται ένα βήμα πριν από την κήρυξη εμφυλίου πολέμου.

Θα ειπωθούν πολλά τις επόμενες ημέρες και φυσικά, όπως γίνεται συνήθως, θα επιχειρηθεί  πολιτική σπέκουλα πάνω από το ζεστό αίμα των νεκρών. Μήπως δεν τον έκαναν ορισμένοι πάνω από το πτώμα του Φύσσα. Όμως, το πιο σοβαρό που πρέπει να γίνει είναι να αναζητηθούν τα αίτια για την επαναδραστηριοποίηση, όπως όλα δείχνουν, της σκληρής τρομοκρατίας. Αυτής που είχε τρομάξει τις δεκαετίες του 80 και του 90 την ελληνική κοινωνία. Τότε που η «17Ν» σκότωνε γιατί έτσι πίστευε ότι αποκτά λαϊκή νομιμοποίησή τη δράση της. Γιατί νόμιζε ότι είχε λαϊκό έρεισμα.

Αυτό ακριβώς επιχειρούν και οι νεοτρομοκράτες που σκότωσαν τα μέλη της Χρυσής Αυγής. Να αποκτήσουν λαϊκό έρεισμα εκμεταλλευόμενοι την… κακή φήμη της Χρυσής Αυγής. Αλλά έχουν κι άλλον έναν στόχο. Να αποσταθεροποιήσουν τη χώρα, να δημιουργήσουν μπάχαλο, να βασιλεύσει το χάος

Ποντάρουν στο γεγονός ότι πολώνοντας το κλίμα η πολιτεία και η κοινωνία θα παραλύσουν. Αυτό θέλουν. Έναν εμφύλιο με θύματα μιας τυφλής βίας που θα είναι σε βάρος της πατρίδας και κανείς δεν θα κερδίσει.

Κι εδώ είναι που πρέπει να απαντήσει η πολιτεία και η κυβέρνηση. Πρέπει να δώσει μια ηχηρή απάντηση σε κάθε μορφής φασισμό, σε κάθε λογής βία. Όπως είπαμε, η βία δεν έχει χρώμα, το αίμα είναι κόκκινο απ’ όπου κι αν προέρχεται. Και η απάντηση που πρέπει να δοθεί πρέπει και να στηριχθεί από ολόκληρη την ελληνική κοινωνία. Οι αρμόδιες αρχές πρέπει να κάνουν τα πάντα για να βρουν τους δολοφόνους και να εξαρθρώσουν την τρομοκρατία. Πρέπει επιτέλους κάποια στιγμή να σταματήσουμε να φοβόμαστε για τη ζωή μας, μήπως κάποιος ανώμαλος «ιδεολόγος» μας γαζώσει με κανένα όπλο ή βάλει καμιά βόμβα.

Πρέπει να γίνουν τα πάντα ώστε να υπάρξει τάχιστη απόδοση δικαιοσύνης, όπως έγινε και στην περίπτωση της δολοφονίας του Φύσσα.

Από την άλλη τα κόμματα θα πρέπει επιτέλους να αποφασίσουν ότι υπάρχουν πολύ σοβαρά θέματα που πρέπει να συμφωνήσουν. Και να αποδείξουν ότι είναι δημοκρατικά κόμματα, που πιστεύουν στο Σύνταγμα και τους νόμους και το κυριότερο: Που πιστεύουν στον άγραφο και ηθικό νόμο που λέει ότι κανένας Έλληνας δεν περισσεύει για να γίνεται θύμα κάθε ανώμαλου που κρατά ένα όπλο. Πριν μερικές εβδομάδες μαχαίρι, τώρα Ούζι. Που πάμε άραγε ως κοινωνία;

Κάποιοι δε ακραίοι από όλο το πολιτικό φάσμα πρέπει να κάνουν την αυτοκριτική τους γιατί με δηλώσεις και πράξεις τους οδηγούν τη χώρα στον εμφύλιο σπαραγμό. Αυτοί πρέπει να απομονωθούν πάραυτα.

Υπάρχει, όμως, και κάτι άλλο: Όπως και στην περίπτωση του Π. Φύσσα έτσι και τώρα με το αίμα των δύο νεαρών ζεστό η Ελλάδα εμφανίζεται να είναι στα όρια του εμφυλίου. Αν δεν κατρακυλήσει προς τα εκεί, αν δεν το αφήσουμε όλοι να συμβεί τότε μπορεί να είναι το εφαλτήριο για κάτι καλύτερο. Δε μπορεί, οι ξένοι με έναν νεκρό έκαναν την πάπια, με τρεις νεκρούς και με την πιθανότητα να γίνει η Ελλάδα… Συρία θα αλλάξουν γνώμη.

Η έλευση της τρόικας που έρχεται αγριεμένη, συμβαίνει με τα τελευταία γεγονότα να σκιάζουν τη χώρα. Ας δώσουμε στους ξένους να καταλάβουν ότι δεν πάει άλλο. Θα είναι και μια απάντηση απέναντι σε κάθε είδους φασισμούς. Κόκκινους, μαύρους, οικονομικούς, πολιτικούς. Η Δημοκρατία πρέπει να νικήσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 02/11/2013 10:02:32

    Κλείνετε ηθελημένα τα μάτια στην πραγματική αιτία των τριών δολοφονιών.
    Στην Ελλάδα εφαρμόζεται το πιο σκληρό πρόγραμμα δημοσιονομικής προσαρμογής σε σχέση με τα όσα εφαρμόστηκαν στην Ευρώπη τα τελευταία εβδομήντα χρόνια, πρόγραμμα που έχει οδηγήσει στη βίαιη φτωχοποίηση των Ελλήνων
    Όπως τότε στη Βαιμάρη έτσι και εδώ τώρα.
    Μια κοινωνία στο χείλος του γκρεμού δίνει την ηθική νομιμοποίηση που χρειάζονται οι φασίστες κάθε απόχρωσης για να σκορπίσουν τη φρίκη.

    • Νικηφορος Φωκας avatar
      Νικηφορος Φωκας @ blue nile 02/11/2013 11:44:40

      Τοση κομματικη αριστερη φανατικη τυφλα εχετε ? δηλαδη με ποια λογικη αποκλειεται (το ΠΡΟΦΑΝΕΣ) οι δολοφονοι να ειναι ακροαριστερα τομαρια της τρομοκρατιας (οπως Τσουτσουβης, Φουντας, Κουφοντινας,Ξηρος κλπ) που εκτονωνουν την αριστερη βια που τους ποτισε η φανατικη ιδεολογια τους ? Η θελετε να πειτε οτι οι ανωτερω (μικρο μονο δειγμα δολοφονων της αριστερας) ειναι παρακρατικοι και ξενοι πρακτορες ?

      • CHRIS avatar
        CHRIS @ Νικηφορος Φωκας 02/11/2013 16:24:12

        Στην Ελλάδα είχαμε πάντα 2 πράγματα:
        α) Ακροδεξιό παρακράτος
        β) Ακοραριστερή τρομοκρατία
        Στις κομμουνιστικές χώρες γίνεται το αντίθετο.

    • yiannos avatar
      yiannos @ blue nile 02/11/2013 12:31:41

      Πολιτικές δολοφονίες και τρομοκρατικές οργανώσεις υπήρξαν στην Ελλάδα για πολλές δεκαετίες πρν τα μνημόνια. Φτάνει πια με αυτή την καραμέλα.

      Όλοι οι πατριώτες δημοκράτες να σταθούν αποφασιστικά απέναντι από τον Μαύρο και Κόκκινο Φασισμό.

    • GLAD avatar
      GLAD @ blue nile 02/11/2013 13:21:02

      Άνθρωπέ μου είσαι ψυχοπαθής ?
      Τι είναι αυτά που γράφεις ?

    • ΝΚ avatar
      ΝΚ @ blue nile 02/11/2013 13:24:17

      Γιατί δεν συμβαίνουν τα ίδια στην φτωχότερη Πορτογαλία ή στην Κύπρο, που τους άρπαξαν τα λεφτά μέσα από τους λογαριασμούς;

      Η φτώχεια δεν με κάνει να βγαίνω στους δρόμους με κουζινομάχαιρα ή όπλα και όποιον πάρει ο χάρος. Οι γονείς μας μεγάλωσαν χωρίς ρεύμα και αποχέτευση και κατάφεραν να είναι αξιοπρεπείς και τίμιοι.

      Κάτι έχει σαπίσει στην κοινωνία αυτή και είναι εύκολο με 200.000 παράνομα όπλα να οδηγηθούμε σε καταστάσεις Συρίας.

      • blue nile avatar
        blue nile @ ΝΚ 02/11/2013 20:48:00

        Το θέμα δεν είναι το ποιος σκότωσε ποιον.
        Ούτε και ευσταθεί το ότι υπήρχε πάντοτε βία όπως αυτή της 17Ν.
        Η 17Ν δεν γάζωνε απλούς πολίτες ούτε και μαχαίρωνε.
        Και σε άλλες χώρες έχει εφαρμοστεί η λιτότητα αλλά το ελληνικό πρόγραμμα είναι το πιο σκληρό από όλα, επαναλαμβάνω είναι το πιο σκληρό από όλα και μόνο με αυτό της μεσοπολεμικής Γερμανίας συγκρίνεται.
        Εκεί έφτασαν σε σημείο να αλληλοσφάζονται ναζί και αριστεροί στους δρόμους.
        Με την κοινωνία να μην αντιδρά και να μην απομονώνει τους ακραίους γιατί τα εφιαλτικά περιοριστικά μέτρα είχαν προκαλέσει πραγματικό σοκ.
        Κι εμείς στην Ελλάδα είμαστε πολύ κοντα, αν δεν φτάσαμε ήδη σ'αυτό το σημείο.
        Ποιος ακραίος από αριστερή ή από δεξιά μήτρα στην Ελλάδα θα μπορούσε να διανοηθεί και μόνο να διανοηθεί στο παρελθόν ότι θα έστηνε δολοφονική ενέδρα και θα σκότωνε απλούς πολίτες;
        Όμως στην Ελλάδα της Κρίσης και της απόγνωσης με τους πολίτες να παρακολουθούν αποσβωλομένοι διαδοχικές κυβερνήσεις να τους οδηγούν βίαια στην φτωχοποίηση, τα άκρα βρίσκουν γόνιμο έδαφος.
        Σημαντικό μέρος της ηθικής αυτουργίας για τις δολοφονίες των τριών νέων ανήκει στις κυβερνήσεις των τριών τελευταίων χρόνων.
        Που επιβάλουν διαρκώς την επιδείνωση των ζωών των πολιτών με το μόνο επιχείρημα ότι αν δεν τη δεχτούνε θα έρθουν ακόμα χειρότερα.
        Όμως τέτοια διλήμματα δεν μπορεούν να τίθονται επ΄αόριστον. Γιατί με την ίδια λογική μπορεί να θέσουμε στους πολίτες τις εξής δύο επιλογές: Ή να δεχτούν να αυτοκτονήσουν ή να σκοτωθούν με βασανιστήρια.
        Και επειδή έχουμε φτάσει πολύ κοντά σε αυτό το σημείο οι πολίτες μάλλον επιλέγουν και τα δύο...

    • ειδωλοκλάστης avatar
      ειδωλοκλάστης @ blue nile 03/11/2013 08:46:26

      Ξεχνάς ότι η 17 Ν έδρασε σέ εποχή οικονομικής άνθισης;

  2. kotstak avatar
    kotstak 02/11/2013 10:25:30

    Μέχρι εδώ τα λέτε σωστά.
    Γιατί όμως συμβαίνουν όλα αυτά;

    Η κρίση και τα άκρα είναι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
    Ποιου πράγματος όμως είναι αποτέλεσμα;
    Υπάρχει, έστω και ένας, που να πιστεύει ότι δεν είναι αποτέλεσμα της μειωμένης ευφυΐας;
    Υπάρχει, έστω και ένας, που να πιστεύει ότι είναι δυνατόν να ευημερούν οι λιγότερο ευφυείς και να περνούν μεγάλη κρίση οι πιο ευφυείς;

    Ποιοι όμως ευθύνονται για τη μειωμένη ευφυΐα μας;
    Κατά 70% ευθύνονται τα ΜΜΕ που σπέρνουν συνεχώς βλακεία, κατά 20% ένας μικρός αριθμός καθηγητών (οι πωρωμένοι αριστεροί, αυτοί που δε θέλουν να αξιολογηθούν) και κατά 10% άλλοι παράγοντες.

    • nikos avatar
      nikos @ kotstak 02/11/2013 11:38:32

      +10000000000000000000000000000000

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ kotstak 02/11/2013 16:09:11

      Οταν στην πορτα του νηπιαγωγειου!!! των παιδιων μου υπαρχει αφισα ''εμπρος να ανατρεψουμε την πολιτικη της Τροικα και των Μνημονιων'' δινω λιγο μεγαλυτερη ευθυνη στους εκπαιδευτικους απο 10%.Και το ρημα ''ανατρεπω'' δεν μπηκε τυχαια.

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ kotstak 03/11/2013 09:22:13

      Εχεις δίκιο σε όλα εκτός απο το 20% ευθύνης των καθηγητών (που είναι ανεπαρκέστατοι στη δημόσια παιδεία μας σήμερα, αλλά ικανότατοι στα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα. Και η αριστερή βλακεία δεν είναι μεγαλύτερη απο την δεξιά). Αυτοί που γαζώνουν απλούς πολίτες στις προηγμένες χώρες με πολύ πιο άρτια εκπαιδευτικά συστήματα και καθηγητές (ΗΠΑ Νορβηγία, Αγγλία, Γαλλία κλπ) ειναι πολύ περισσότεροι και πιό ηλίθιοι απο τους δικούς μας "τρομοκράτες". Και βεβαίως δεν υπάρχει κανένα πολιτικό σχέδιο αποσταθεροποίησης πίσω απ' τις ενέργειές τους όπως απεδείχθη παταγωδώς με την 17 Νοεμβρη.
      Απλά αυτά τα άτομα έχουν αποκτήσει εκουσίως μια ψυχική δαστρέβλωση που τα κάνει να απολαμβάνουν τη βία σαν να παίζουν Shoot them all! στην πραγματικότητα. Η βία γι αυτούς έχει γίνει τροπος ζωής και μάλιστα τρυφηλής "χωρίς να σκάπτωσιν" που έλεγε και ο Σουρής. Διότι με τις εκτελέσεις και τις "απαλλοτριώσεις" χρήματος καταλήγουν να περνάνε πολύ καλά χωρίς να δουλεύουν (μέχρι και βίλλες σε νησιά κτίζουν) και έχουν και τη συνείδησή τους ήσυχη έχοντας αυτοπεισθεί οτι το κάνουν με πολιτικό σκοπό την "αφύπνιση" δήθεν της κοινωνίας. Κάπως έτσι αυτοδικαιολογούνταν ο Νταβέλης, ο Γιαγκούλας και ο Παπακώστας αν θέλετε, μοιράζοντας μέρος απ' τα κλοπιμαία τους στους φωχούς...Οπως κι ο Πάγκαλος, τρώγοντας αυτός το βόδι και μοιράζοντας την ουρά στους Πασόκους του είδους του...

  3. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 02/11/2013 10:52:54

    +1.000! Αν και εύχομαι να μην επαληθευτείτε...

  4. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 02/11/2013 11:13:35

    "Στην Ελλάδα που δίδαξε τη δημοκρατία, την ανεκτικότητα, το διάλογο και που νόμιζε ότι άφησε πίσω της τον εμφύλιο σπαραγμό, θρηνούμε τρεις νεκρούς"

    Που βρίσκεται αυτή η Ελλάδα; Μάλλον μόνο στο μυαλό σας. Γιατί η πραγματική Ελλάδα, αυτή που ζω εγώ 50 χρόνια δεν έχει καμιά σχέση ούτε με την ανεκτικότητα, ούτε με τ0 διάλογο. Και πως θα μπορούσε να έχει άλλωστε μια χώρα που "άφησε πίσω της" ένα εμφύλιο;

    Για να έχουν αξία οι αναλύσεις σας θα πρέπει να μη συγκρούονται, τουλάχιστον, με τα κοινώς αποδεκτά.

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ Δημήτρης 02/11/2013 16:01:25

      Πεστα χρυσόστομε!

  5. Ρηνα avatar
    Ρηνα 02/11/2013 11:28:30

    Δεν λειπει η ευφυϊα απο τους Ελληνες, αλλωστε αυτη αποκτιεται απο τη γεννηση και τα γονιδια. Εκεινο που λειπει και δεν καλλιεργειται ουτε απο την παιδεια ουτε απο την οικογενεια ειναι Η ΚΡΙΣΗ, δυο τελειως διαφορετικα πραγματα.

  6. Π. Ευθυμιάδης avatar
    Π. Ευθυμιάδης 02/11/2013 12:16:15

    - O Σαμαράς έπρεπε από χθες το βράδυ να διώξει τον Δένδια τον Αθανασίου και όλους τους επικεφαλής της αστυνομίας για πράξεις (αφαίρεση φύλαξης βουλευτών και γραφείων ΧΑ) και μεθοδεύσεις στο χειρισμό της υπόθεσης Φύσα κατά της ΧΑ. Τώρα η συνέχεια "επί της οθόνης". Θα φάνε τη σκόνη της ΧΑ.
    -Κάποιους δημοσιογράφους που χθες τα θύματα ήταν ακόμα ξαπλωμένα στο πεζοδρόμιο και αυτοί (σύμφωνα με πληροφορίες από ανώτατες!!! δικαστικές πηγές) μας έλεγαν για ξεκαθάρισμα λογαριασμών και κλειστά γραφεία της ΧΑ ποιος θα τους μαζέψει; Τόση ξεφτύλα;

    • Tassos avatar
      Tassos @ Π. Ευθυμιάδης 02/11/2013 15:25:12

      Αμα είχαν φύλαξη τα γραφεία της ΧΑ, το πιο πιθανό θα ήταν να σκοτώνονταν και ο αστυνομικός.

  7. Valantis avatar
    Valantis 02/11/2013 15:09:36

    Βρίσκουν και τα κάνουν...

  8. δημης avatar
    δημης 02/11/2013 15:42:11

    Υπάρχει και ΜΑΛΑΚΗ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ;;;;;;;;;;;
    Κάποιος πολιτικός είχε πεί "τρομοκρατείστε τους τρομοκράτες"......
    Μπορούμε δειχνοντας ψυχραιμία και ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ να τό πράξουμε;;;;

  9. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 02/11/2013 16:16:58

    Δεν ευθυνεται κανενας Δενδιας (αν και ειναι μεγαλο φαουλ η δηλωση για ξεκαθαρισμα λογαριασμων) ουτε φυσικα η σταση της Αστυνομιας η' των ΜΜΕ.Τα παραπανω ειναι μεγαλη κουβεντα...
    Ευθυνη και μαλιστα τεραστια εχει η αναπηρη Δικαιοσυνη με τα γνωστα 18μηνα,τις αδειες σε ποινικους και τα νομικα ''παραθυρα'' που καταντησαν μπαλκονοπορτες.Αν ηταν μεσα ο Μαζιωτης και ο καθε ψευτοΤσε ηξερε πως δεν θα ξαναδει το φως του ηλιου θα υπηρχε λιγοτερο θαρρος-θρασος και μεγαλυτερος φοβος

  10. christof avatar
    christof 02/11/2013 16:28:30

    ο μεγιστος Δενδιας μιλησε για ξεκαθαρισμα λογαριασμων. ΑΞΙΟΣ

    • Αγροφύλακας avatar
      Αγροφύλακας @ christof 02/11/2013 18:49:17

      Μηπως διευκρινησε ξεκαθαρισμα λογαριασμων μεταξυ ποιων ομαδων και δεν το καταλαβα? Αν αποδειχθει οτι σκοτωσαν δυο χρυσαυγητες γιατι ενας χρυσαυγητης σκοτωσε ενα κομουνιστη, τι ειναι?Δεν ειναι ξεκαθαρισμα (πολιτικων) λογαριαμσων αιματος? Καλα εκανε που δεν το διευκρινησε, αλλα μην κανουμε και το χαζο και οτι ταχα το μυαλο μας παει αλλου.

      • nice avatar
        nice @ Αγροφύλακας 02/11/2013 22:10:06

        νομίζω ο ένας ήτανε μπράβος (όπως και πάρα πολλά χ.αυγίδια). .... πολύ πιο λογικό πρώτα να κοιτάμε σε ξεκαθάρισμα και μετά σε τρομοκράτες, απλή λογική που δεν θέλετε να δείτε γιατί βολεύει να τα ρίχνουμε πρώτα στην (ακρο)αριστερά...

    • Valantis avatar
      Valantis @ christof 02/11/2013 19:30:56

      Έχει κάνει και πιο επαίσχυντη δήλωση στο παρελθόν:

      "Υπάρχει ευνομία σε όλη τη χώρα. Το μόνο πρόβλημα δημόσιας τάξης που έχει η χώρα μας είναι η Χρυσή Αυγή"...!!!

      Ο κόσμος φοβάται να κυκλοφορήσει στους δρόμους διότι τον σφάζουν αλβανικές συμμορίες και Αφρικανοασιάτες λαθρομετανάστες για 100 Ευρώ (πλέον μπαίνουν και σε σφάζουν και μέσα στο σπίτι σου) και ο Δένδιας λέει ότι υπάρχει ευνομία σε όλη τη χώρα...

      Απέσυρε την αστυνομική φρούρηση των γραφείων του τρίτου ελληνικού κόμματος (είτε μας αρέσει είτε όχι είναι το τρίτο κόμμα), για να κυκλοφορεί με 3-4 αστυνομικούς η Δάφνη Σημίτη στο Κολωνάκι και στην Κηφισιά!!!!!!!!!!!

      Στις εκλογές θα πάρουμε όλοι την απάντηση και δεν θα έχει να κάνει με το χθεσινό τραγικό περιστατικό.
      Ο Τριανταφυλλόπουλος τελικά δεν ανακοίνωσε τη πρόθεση ψήφου του γκάλοπ της Ζούγκλας διότι οι φήμες λένε ότι η Χ.Α ξεπέρασε το 20%!!!
      Και αυτό μάλιστα πριν γίνει το χθεσινό τρομοκρατικό χτύπημα...

      Ο Δένδιας από Δευτέρα το αργότερο πρέπει να βρίσκεται εκτός κυβέρνησης μετά κι από τις βλακώδης δηλώσεις του.

  11. Johny avatar
    Johny 02/11/2013 21:09:04

    Πότε συνελήφθησαν και τιμωρήθηκαν δολοφόνοι στην Ελλάδα μεταπολιτευτικά;
    Πλήν Ξηρών και Κουφοντίνα ουδέποτε άλλοτε.
    Ούτε οι αρχικοί δολοφόνοι της 17Ν συνελήφθησαν ποτέ (ο Κουφοντίνας το '74 ήταν 13 χρόνων και οι Ξηροί του δημοτικού) όταν η 17Ν "καθάριζε" την εκδοτική, δημοσιογραφική, πολιτική και δικαστική καθεστηκυία τάξη για να επιβάλλει αυτήν που ζούμε σήμερα.
    Ας μην παριστάνουμε τους ανήξερους και τους δήθεν έκπληκτους.

    Στην Ελλάδα όποιος και ότι μπαίνει εμπόδιο στα σχέδια των ξένων και των ντόπιων εντολοδόχων τους για την χώρα πεθαίνει.
    Τόσο απλά.

    Παναγούλης, Μπακογιάννης, Μομφεράτος, Αθανασιάδης - Μποδοσάκης, Αγγελόπουλος, Ανδρουλιδάκης, Αξαρλιάν (παράπλευρη απώλεια), Βρανόπουλος, Περατικός και πολλοί άλλοι ακόμα.

    Μήπως να θυμήσουμε και το ότι ο Καχριμάκης διώκεται για ενδεχόμενη εμπλοκή στην εικαζόμενη απόπειρα δολοφονίας του Κώστα Καραμανλή και φέρεται να εμπλέκεται στις υπόκλοπες της Vodafone και ότι στο σπίτι του βρέθηκαν διαβαθμισμένα έγγραφα της ΕΥΠ;
    Να θυμίσουμε ότι το ΠΑΣΟΚ ενδεχομένως να μην μπεί καν στην βουλή τις επόμενες εκλογές, αν ποτέ γίνουν τέτοιες;
    Να θυμίσουμε και μερικά ονόματα, έτσι στην τύχη, όπως Ρέππας, Λαλιώτης, Βαλυράκης κλπ;

    Αν λοιπόν θεωρήσουμε ότι η Χρυσή Αυγή μπαίνει εμπόδιο στα σχέδια των ξένων για την χώρα τότε θα την σκοτώσουν.
    Κυριολεκτικά.
    Και μαζί της θα σκοτώσουν και εικοσάχρονα παιδιά.
    Μην αμφιβάλλει κανένας σας γι αυτό.
    Είναι αδίστακτοι και το έχουν αποδείξει εδώ και σαράντα περίπου χρόνια.

    Και μια ακόμα παράμετρος που ίσως έχει την σημασία της.
    Η κυβέρνηση Σαμαρά ίσως έχει αρχίσει να πλησιάζει περισσότερο από όσο της επέτρεψαν τους Ρώσους.

  12. NEKK avatar
    NEKK 02/11/2013 22:12:29

    Οταν μιλαμε για την "επαναδραστηριοποιηση της σκληρης τρομοκρατιας", σε ποιους αναφερομαστε; Αναφερομαστε στους ιδιους εγκεφαλους της "τοτε" τρομοκρατιας; Γιατι εγω ακομη δεν ειμαι πεπεισμενος οτι ο κυριος εγκεφαλος της 17Ν, για παραδειγμα, ηταν ο Αλεξανδρος Γιωτοπουλος...

  13. τοξο avatar
    τοξο 03/11/2013 08:04:58

    @Π.Ευθυμιάδης 2/11/2013 στις 1:16 pm. (σύμφωνα με πληροφορίες από ανώτατες !!! δικαστικές πηγές) .Είσθε ο μόνος μέχρι στιγμής που επεσήμανε την"εγκυρότητα" των πηγών,διαφόρων "δημοσιόγραφων".Πάλι καλά, που κάποιος ανταγωνιστής της, δεν μας έδωσε πληροφορίες από την Ε.Π.Ο.

    • Π. Ευθυμιάδης avatar
      Π. Ευθυμιάδης @ τοξο 03/11/2013 22:44:57

      Η μόνη εξήγηση που έχω για το μένος κάποιων δημοσιογράφων είναι ότι θα συνεχίζουν να είναι τοποθετημένοι σε αργομισθίες (αγροτικό κανάλι παλαιότερα για κάποια που αλλάζει απόψεις πολύ συχνά) ή μυστικά κονδύλια υπουργείων διανέμονται ακόμα....