#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/03/2011 14:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επαναδιαπραγμάτευση τώρα !






Ο Πρωθυπουργός συναντά σήμερα έναν-έναν και με κοινοβουλευτική τάξη τους πολιτικούς αρχηγούς. Σαφής και προβλέψιμη  η προσπάθεια του να αναζητήσει έστω και ψήγματα συναίνεσης, αλλά ταυτόχρονα και να δραματοποιήσει την επικείμενη   Σύνοδο Κορυφής. Ουσιαστικά προσπαθεί να φέρει  το πολιτικό παίγνιο σε μία win-win situation. Αν δεν πετύχει τους σκοπούς του, θα φταίνε οι κακοί ξένοι κεφαλαιοκράτες, η Γερμανία, η Βιρμανία, η  Γουαδελούπη, οποιοσδήποτε εκτός από την Κυβέρνηση και τους χειρισμούς της. Αν πάλι πετύχει το στόχο του, οι διθύραμβοι είναι έτοιμοι, ο «θρίαμβος» θα είναι δικός του, προσωπικός, ανεπανάληπτος.

Ποιος όμως είναι ο στόχος; Ή «λύση πακέτο» ή τίποτα, διαμηνύουν. Τι σημαίνει αυτό; Την απρόσκοπτη δανειοδότηση της χώρας και μόνο;

Το πρόγραμμα δεν βγαίνει.  Το μνημόνιο είναι σαθρό στη φιλοσοφία του, στη δομή του, στους στόχους του, στα μέτρα που ελήφθησαν, λαμβάνονται και θα ληφθούν για την εξυπηρέτηση των σκοπών του.

Άρα μία επιλογή έχει ο Πρωθυπουργός. Να ζητήσει άμεση αναθεώρηση των βασικών αρχών του μνημονίου, ήτοι τη δανειοδότηση της χώρας, χωρίς επιπλέον μέτρα που τροφοδοτούν την ύφεση και την ανεργία. Με τους καταγεγραμμένους ανέργους στις 800.000 και αρνητικούς ρυθμούς ανάπτυξης στο 6,6 % δεν ζητάς μόνο δανεικά. Ζητάς καλύτερους όρους αποπληρωμής (επιμήκυνση, χαμηλότερο επιτόκιο) και καταθέτεις κοστολογημένο πρόγραμμα ανάπτυξης μέσω δημοσίων επενδύσεων για την ανάταξη της αγοράς και την αντιστροφή του οικονομικού κλίματος. Η προσήλωση σε ανέφικτους δημοσιονομικούς στόχους, αφαιρεί διαρκώς κονδύλια από το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων, αφαιρεί διαρκώς εισοδήματα, αφαιρεί διαρκώς «ενεργή ζήτηση» και άρα επιτείνει την ύφεση και  την ανεργία.

Το μνημόνιο μας παρουσιάστηκε ως μονόδρομος.

Τελικά ήταν αδιέξοδο.

Και άρα  πρέπει να ξαναμπεί στο τραπέζι άμεσα για επαναδιαπραγμάτευση. Τότε και μόνο τότε ο Πρωθυπουργός θα έχει δικαίωμα να ζητά συναίνεση…

 

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αχ κουλα!! avatar
    αχ κουλα!! 08/03/2011 15:00:29

    Επαναδιαπραγμάτευση τώρα !
    Να ενας πολυ σοβαρος λογος ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ!!!!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ αχ κουλα!! 08/03/2011 15:35:26

      ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ!!!!
      Εκτος κι ΑΝ ειναι διαπραγματευση που οδηγει σε ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ!!!!
      Επιτροπη ΛΟγιστικου ελεγχου πρεπει να υπαρξει, μιας και το χρεος
      ειναι ΠΡΟΙΟΝ ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΑΣ!!!!!! Ο λαος ΔΕΝ ευθυνεται....!!

  2. Ο καθένας! avatar
    Ο καθένας! 08/03/2011 15:19:14

    Σαφώς επαναδιαπραγμάτευση αλλά και ανάλυση του χρέους, γιατί έτσι θα δούμε πόσο είναι το νόμιμο και πόσο το παράνομο χρέος, το οποίο δεν υποχρεούμαστε να πληρώσουμε.-

  3. gram avatar
    gram 08/03/2011 15:19:41

    Εχω την εντύπωση πως ζείτε στους αιθέρες... Γιατί δεν μπαίνετε στον κόπο να σκεφτείτε ότι ίσως οι δανειστές ΔΕΝ θα διαπραγματευτούν?

    • Enzo avatar
      Enzo @ gram 08/03/2011 15:26:42

      γιατι αυτοι μας ρωτησαν αν εχουμε να πληρωσουμε?
      αυτοι μπορει να ζητανε οτι θελουν.
      βρηκανε ενα παιδι χαζο και το δουλευουν και την πληρωνουμε εμεις.
      ε για κατσε ρε φιλε, υπαρχουν και ορια.
      καλα εκει στην συγγρου κοιμηθειτε εσεις.
      οταν δεν θα εχουμε τιποτα αλλο να χασουμε να δειτε μεσα στην απογνωση τι ωραια ατμοσφαιρα θα γινουμε ολοι μας.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ gram 08/03/2011 15:31:05

      Αν χρωστάς 10 χιλιάρικα στην Τράπεζα λένε ότι έχεις πρόβλημα εσύ. Αν χρωστάς 10 εκατομμύρια έχει πρόβλημα η Τράπεζα...

      • astral avatar
        astral @ Μικρός Οδυσσέας 08/03/2011 16:20:44

        + oti to synolo toy xreous (ws to mnhmonio) htan APOLYTWS AKALYPTO kai XWRIS KAMIA EGGYHSH.

      • gram avatar
        gram @ Μικρός Οδυσσέας 09/03/2011 00:29:04

        Εσείς, τις αμπελοφιλοσοφιες σας...

    • βροντόσαυρος avatar
      βροντόσαυρος @ gram 08/03/2011 22:50:40

      Γιατί δεν μπαίνουν αυτοί στον κόπο να σκεφτούν το ίδιο για μας;

      Πρέπει κάποια στιγμή να χρησιμοποιήσουμε ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥΣ προς ΟΦΕΛΟΣ ΜΑΣ!!!
      Αυτή τη στιγμή, αυτοί έχουν μηδενικά σε έναν λογαριασμό κι εμείς την εργατική μας δύναμη, την καταναλωτική μας αξία και την ! Αν αύριο το πρωί που όλοι "¨δεν πληρώνω!" τι νομίζεις ότι θα κάνουν; Θα πουν... ¨καθήστε ρε παιδια να το συζητήσουμε" μπας και σώσουν τίποτα! Καταλάβετε επιτέλους ποιός έχει τη δύναμη και μη φοβάστε τις "αγορες" , έναν μπαμπούλα που σας επισείουν πάνω από το κεφάλι ντυμένο με χιλιάδες οικονομικίστικες ακαταλαβίστικες θεωρίες.
      Και μη μου πεις ότι θα πεινάσω! Διότι απλά με αυτόν τον τρόπο θα χάσουν κι αυτοί, κι αυτοί πολύ απλά από το καθόλου κέρδος προτιμούν το οποιοδήποτε κέρδος.

  4. zap-zap avatar
    zap-zap 08/03/2011 15:23:13

    Επαναδιαπραγμάτευση; Που πήγε η απεμπλοκή;

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ zap-zap 08/03/2011 15:32:28

      Απεμπλοκή μέσω της επαναδιαπραγμάτευσης και της κατά το δυνατόν ταχύτερης εξόδου από το Μνημόνιο

      • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
        ΓΙΩΡΓΟΣ @ Μικρός Οδυσσέας 08/03/2011 15:58:22

        ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΤΩΝ ΟΡΩΝ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΜΠΛΟΚΗ! ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΗΣ ΔΑΝΕΙΑΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΑΝ ΜΕΙΝΕΙ ΩΣ ΕΧΕΙ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟΝ ΟΛΕΘΡΟ. ΓΙΑΥΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΥ ΜΠΛΟΛ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΣΚΟΠΟ: ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΝΘΕΙ ΠΛΕΟΝ Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΛΑΟΣ.

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ zap-zap 08/03/2011 15:47:57

      Απεμπλοκή;
      κοοοοοοοοοοοοοοοοοκοκοκοκοκοκοκοοοοοοοοοοο..............................

  5. zap-zap avatar
    zap-zap 08/03/2011 16:23:30

    γιατί δεν είπε τότε απεμπλοκή εδώ και τώρα, να φύγει η κυβέρνηση; Φοβάμαι τον έπιασαν από τον λαιμό τον Σαμαρά τα κοράκια.

  6. victoria avatar
    victoria 08/03/2011 16:35:05

    Επαναδιαπραγμάτευση, πρώτο βήμα.
    Έπονται άλλα, ελπίζω.

  7. Rote Phane avatar
    Rote Phane 08/03/2011 16:37:37

    ΥΠΟΚΡΙΣΙΕΣ.
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΜΕΤΑΦΡΑΖΣΤΑΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:
    Σ Υ Ν Α Ι Ν Ε Σ Η !!!!

    • victoria avatar
      victoria @ Rote Phane 08/03/2011 16:58:11

      Εσένα μάλλον σου άρεσε πολύ το ΧΑΜΕΝΟΣ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ.

      • victoria avatar
        victoria @ victoria 08/03/2011 16:58:37

        @ Rote

  8. αχ κουλα!! avatar
    αχ κουλα!! 08/03/2011 16:39:16

    Η αντιστροφη μετρηση αρχισε!
    Διαβαστε πισω απο τα γραμματα, ενδιαμεσα απο τις λεξεις!!!
    Νομιζω οτι καποιος αρχισε να απασφαλιζει!!!

  9. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 08/03/2011 16:48:28

    Ολοι μαζι "μαγειρευουν" την δραχμουλα!!!Εχουν πειστει και απο διαδικτυο οτι σχεδον ΑΠΑΝΤΕΣ την θελουν, συμφωνουν και τα υπερχρεωμενα ΜΜΕ-ομοιως-και τα εξισου υπερχρεωμενα Τραπεζικα Ιδρυματα!!!Τον "σερβιτορο" και την στιγμη περιμενουν....

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ ΧΡΗΣΤΟΣ 08/03/2011 17:46:27

      Δραχμούλα θέλει μόνο η Αυριανη και οι πέριξ θιασώτες τους.

      Η επαναδιαπραγμάτευση είναι χρήσιμη φτάνει να ξέρουμε τι ζητάμε, ξέρουμε γιατί το έξω το μνημόνιο επαναδιαπραγμάτευση δεν είναι.

  10. factorx avatar
    factorx 08/03/2011 16:49:28

    Για εξήγησέ μας όμως και γιατί "μεταφράζεται ως συναίνεση". Αναλυτικά για να καταλάβουμε. Να μην μένουμε μόνο στα συνθήματα

    • βροντόσαυρος avatar
      βροντόσαυρος @ factorx 08/03/2011 22:34:57

      εχω την εντύπωση ότι δεν έχει δηλώσει πουθενά ότι αν βγει κυβέρνηση θα κυρήξει στάση πληρωμών.. .οπότε...

  11. Rote Phane avatar
    Rote Phane 08/03/2011 18:05:48

    @ Victoria
    Tα ψεμματα εχουν κοντα ποδαρια ΄'η Κυριακη κοντη γιορτη.

    • victoria avatar
      victoria @ Rote Phane 08/03/2011 19:46:48

      Λέμε παροιμίες γενικώς, ή θες να πεις κάτι;

      • βροντόσαυρος avatar
        βροντόσαυρος @ victoria 08/03/2011 22:36:35

        προφανώς εννοεί ότι δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή στο ελλάντα ψηφισμένος ή υποψήφιος ηγέτης ή ηγετίσκος που να παίρνει επάνω του την παύση πληρωμών

  12. st.takis avatar
    st.takis 08/03/2011 18:35:26

    ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΗΝΥΣΗ ΣΤΗΝ Ε.Ε ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΙ ΠΟΥ ΕΠΕΦΕΡΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΙς ΠΟΛΛΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ?

  13. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 08/03/2011 21:58:21

    Μάλλον δεν κατάλαβε ο συγγραφέας ότι, χωρίς οικονομικά σύνορα και νόμισμα δεν νοείται "κοστολογημένο πρόγραμμα ανάπτυξης μέσω δημοσίων επενδύσεων για την ανάταξη της αγοράς και την αντιστροφή του οικονομικού κλίματος". Δεν ζούμε στα 1930. Αν βάλουμε και την απαίτηση-προσδοκία μας να έχουμε αποτέλεσμα εντός λίγων καταλήγουμε σε πλήρες αδιέξοδο "ceteris paribus". Εκτός αν αλλάξουν οι παράμετροι, με γενναίες αποφάσεις.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΠΗΛΕΑΣ 09/03/2011 11:31:25

      Με οικονομικά σύνορα και εθνικό νόμισμα είσαι εκτός ευρώ και εκτός ΕΕ. Και ύστερα λες ότι δεν είμαστε στο 1930...

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Μικρός Οδυσσέας 09/03/2011 16:42:57

        Δεν κατάλαβες τι είπα, προφανώς γιατί δεν ασχολείσαι με τα οικονομολογικά: Η Σχολή των επενδύσεων προς ανάπτυξη, η λεγόμενη Κεϋνσιανή, προϋποθέτει την ύπαρξη οικονομικών συνόρων (όπως το 1930) και νομίσματος, αλλοιώς ο επιδιωκόμενος "πολλαπλασιαστής" αποτελέσματος δεν θα επιτευχθεί ποτέ, αφού τα επενδυόμενα λεφτά δεν θα έχουν λόγο να κυκλοφορήσουν εντός των συνόρων.
        Άρα, η παράγραφος, που σχολίασα, όντως ζούσε στο 1930.
        Και εμείς, όντως ζούμε στο 2011. Και, δυστυχώς, τωρα τα πράγματα είναι πιό δύσκολα!

  14. Ο καθένας! avatar
    Ο καθένας! 09/03/2011 11:39:57

    Η αναδιαπραγμάτευση είναι πλέον επιβεβλημένη. Εκείνο όμως που πρέπει να απαιτήσουμε (και πιστέψτε το ότι μπορούμε αρκεί θέληση να υπάρχει) είναι η ΔΙΑΓΡΑΦΗ του παράνομου χρέους και η διαπραγμάτευση του υπολοίπου.
    Όσον αφορά τη πτώχευση, τα ΜΜΕ και τα παπαγαλάκια τους ήδη έχουν ξεκινήσει τη προπαγάνδα για την επερχόμενη " ελεγχόμενη πτώχευση", λες και δεν ισχύει σε μεγάλο βαθμό, σήμερα!

  15. Censoras avatar
    Censoras 09/03/2011 12:19:16

    Όπως μας πλασάρανε το μνημόνιο ως μονόδρομο έτσι όμορφα και ωραία θα μας κάνουνε να δεχθούμε την επιστροφή στη δραχμούλα και τη χρεοκοπία.
    Θα παρακαλάμε από μόνοι μας στο Σύνταγμα να επιστρέψουμε στη δραχμή.
    Είμαστε κλινικά νεκροί στην εντατική και καλωδιωμένοι. Οι γιατροί (Τράπεζες κλπ) κοιτάνε να τραβήξουν καμμιά νταμιτζάνα αίμα και αφού βεβαιωθούν ότι μας στραγγίσανε θα τραβήξουν την πρίζα.
    Μετά το τράβηγμα της πρίζας ή θα γίνει το "θαύμα" και θα σηκωθούμε από το κρεβάτι ή θα συμβεί το "αναπόφευκτο".
    Η πλάκα είναι ότι εμείς θα παρακαλάμε για το γρήγορο θάνατο ελπίζοντας στη Δευτέρα Παρουσία ή στην μετενσάρκωση.