10/07/2008 17:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επανέφερε τη «Δημοκρατία της Μακεδονίας (Σκόπια)»

Το όνομα «Δημοκρατία της Μακεδονίας (Σκόπια)» επανέφερε στο προσκήνιο ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ κ. Θόδωρος Πάγκαλος, υπενθυμίζοντας ότι το είχε προτείνει ως συμβιβαστική λύση όταν ήταν υπουργός Εξωτερικών. Η δήλωση του κ. Πάγκαλου έγινε μετά τη συνάντηση αντιπροσωπίας της Συνέλευσης της Δυτικοευρωπαϊκής Ένωσης με την πολιτική ηγεσία της ΠΓΔΜ χθες στα Σκόπια και προκάλεσε αίσθηση, δεδομένου ότι δεν συνάδει με τις θέσεις που δημοσίως διατυπώνει ο υπεύθυνος για την εξωτερική πολιτική του ΠΑΣΟΚ, κ. Ανδρέας Λοβέρδος. Ο πρώην υπουργός Εξωτερικών χαρακτήρισε το πρόβλημα του ονόματος «ιδεολογικό», και μάλιστα το εντόπισε «κυρίως στη Δεξιά», σημειώνοντας ότι δεν υπάρχουν ανοιχτά ζητήματα και η συνεργασία μεταξύ των δύο χωρών σε όλους τους τομείς είναι καλή και αναπτύσσεται διαρκώς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 10/07/2008 17:53:30

    Όπως γράφει η Αγγελική Σπανού στον ΕΤ (http://www.e-tipos.com/newsitem?id=43871)
    ο πρόεδρος της λεγόμενης «Συντονιστικής Επιτροπής των Αιγαιατών Μακεδόνων», κ. Τ. Γιβάνοφ, σε συνέντευξή του σε εφημερίδα των Σκοπίων ισχυρίστηκε ότι «οι ιδιοκτησίες των ‘‘Μακεδόνων’’ στην Ελλάδα καταλαμβάνουν έκταση 30.000 τ. χλμ.». Αναφέρει επίσης ότι αντικείμενο διεκδίκησης δεν είναι οι αποζημιώσεις αλλά η επιστροφή των περιουσιών. Μιλά για «γενοκτονία έναντι της μακεδονικής μειονότητας» και ζητεί αναγνώριση «θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων των ‘‘Μακεδόνων’’ που ζουν στην Ελλάδα, οι οποίοι δεν έχουν το δικαίωμα της εκπαίδευσης και πολιτιστικής έκφρασης στη μητρική τους γλώσσα».

  2. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 10/07/2008 18:37:35

    Για την ιστορία, η έκταση του ελληνικού τμήματος της Μακεδονίας είναι 34,231 km².

    Δηλαδή, μας ζητάνε τα 7/8!

  3. port porta avatar
    port porta 10/07/2008 18:38:31

    μετα φταινε οι ρατσιστες που λενε οτι απο βοιδι ανθρωπο σωστη κουβεντα δε θα ακουσεις. Βοιδι στη λιακαδα. Οπως οταν ειπε τη σημαια μας στα Ιμια παλιοπανο. Ασ του μιλησει καποιος για το Rexona. μαθαινω οτι βγηκε και σε "γρυλο". Ταμαμ.

    Αχ ρε ΓΑΠ τι "καρο" κουβαλας κι εσυ καημενε. Ανατρεπομενο.

    ΠΠ

  4. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 10/07/2008 18:39:29

    Άλλη μία μεγαλόστομη πατάτα από το παχύδερμο του ΠΑΣΟΚ.

    Ο λαός πώς θα λέγεται τότε ρε Πάγκαλε; Μακεδόνες-Σκόπια;

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/07/2008 19:22:06

    Ο άνθρωπος που αποκάλεσε την Ελληνική Σημαία ένα παλιόπανο και την ίδια στιγμή τρεις ΕΛΛΗΝΕΣ πέθαιναν, ο άνθρωπος που χειριζόταν την υπόθεση Οτσαλάν, ο άνθρωπος που λόγω θέσεως (βολευτική ασυλία γαρ) βρίζει στην είσοδο της Βουλής, ήθελε να ονομάσει τους κατοίκους της FYROM Μακεδόνες (Σκοπιανούς), με βάση την ονομασία που προτείνει,ας τους δώσουμε και τα 7/8 της Μακεδονίας που ζητούν, δεν είχε δει κανένα άλλο πρόβλημα, πέρα από τις αντιρρήσεις της δεξιάς ενώ σε όλα τα άλλα συνεργαζόμαστε πολύ καλά....

    Μάλιστα.

    Επειδή εγώ δεν έχω βουλευτική ασυλία, ούτε και το antinews ας κάνω μια "άσχετη" ιστορική αναδρομή στα λόγια του αείμνηστου Βαγγέλη Γιαννόπουλου:

    "τενεκέδες ξεγάνωτοι"

  6. Σπύρος ΠΑΝ avatar
    Σπύρος ΠΑΝ 10/07/2008 19:50:32

    Ο κ. Πάγκαλος έχει εργασθεί ποτέ στη ζωή του ? Πως ζεί ? Με τίνος χρήματα λέει αυτές τις χονδροειδείς βλακείες τόσα χρόνια ? Γιατί τον ανέχονται στο ΠαΣοΚ ?

  7. Φιδίας avatar
    Φιδίας 10/07/2008 20:03:27

    Σε τακτά χρονικά διαστήματα πετάει ρουκέτες για να κάνει ντόρο. Υποθέτω οτι ηδονίζεται να είναι μόνιμα, άσχετως επιπτώσεων, στο επίκεντρο της μηντιακής προσοχής. Ακομα και για τις τεράστιες γκάφες του, περήφανος είναι. (Θυμηθείτε Οτσαλάν, τι είχε πει για Γερμανία, για Θάτσερ κλπ - και πάντα μετά τρέχαμε και δεν φτάναμε)

    Απο εγωπαθή εξυπνάκια που έχει πεισθεί (και απο το γλύψιμο φίλων και εχθρών) οτι είναι έξυπνος, τι περιμένεις;

    Κάποτε (δυστυχώς) υπήρξα αυτήκοος μάρτυρας εκμυστηρεύσεων του για τα κατορθώματα του ως ΥΠΕΞ και έφριξα. Για την ακρίβεια εξεπλάγην που υπάρχουμε ακόμα σαν χώρα όταν διαχειρίζονται τις τύχες μας τέτοια νούμερα.

    Φιδιας

  8. Νἰκος avatar
    Νἰκος 10/07/2008 20:14:43

    Τι να περιμενει κανεις απο τον υπουργο εξωτερικων του "να φυσηξει κανενας αερας να παρει τις σημαια (την Ελληνικη)" απο το Υμια ενοειται.
    Αλλα κατι μου λεει οτι ολα αυτα ειναι ενταγμενα στο παιχνιδι τακτικης συγχυσεως της χωρας των κατα φαντασιαν ενδοξων Μακεδονων. Πες ετσι πες αλλιως, δεν ξερουν τι ακριβως θελλει η Ελλαδα αλλα και γινονται πιο προκλητικοι που ως ενα σημειο ενισχυει την οποια πολιτικη που ακολουθουμε. Ως ενα σημειο ομως:Διοτι αν πουν οτι δεχονται καποιο ονομα (ανωκατω ή δεν δεν ξερωτι-Μακεδονια)τοτε τα πραγματα θα δυσκολεψουν

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 10/07/2008 20:15:05

    O Samaras sas eftaige,poulitaria...

  10. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 10/07/2008 22:38:49

    Και κλασσικά, όλοι έπαιζαν σήμερα την έκρηξη του πατριώτη Πάγκαλου, που κατήγαγε περήφανη φραστική νίκη έναντι του ΥΠΕΞ της ΠΓΔΜ...

  11. ataktos avatar
    ataktos 10/07/2008 23:50:46

    Ο Χαζος του χωριου-nte ke kala metaksi dio skaton prepi na epilegoume .Ligo sobarotita den tha mas blapsi.

  12. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/07/2008 02:14:52

    Vres mou ton a-skato na synodoiporisso

  13. ε σιχτιρ πια avatar
    ε σιχτιρ πια 11/07/2008 02:42:48

    δεν ήταν και τόσο χυδαίο το σχόλιό μου ,γιατί το έκοψες ?
    Ας το πω αλλιώς .. τι να προσδοκά κανείς απο τον προδότη του Οτσαλάν , ψεύτη των Ιμίων και επίδοξο νονό της γειτονικής χώρας ?
    Φταίει το βεβαρημένο (δικτατορικό) γονίδιο του παππού ή που δεν βλέπει τι υπάρχει κάτω απο την χοντροκοιλιά του ?

  14. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 11/07/2008 14:05:44

    Σαπουνίζοντας γουρούνι, χάνεις χρόνο και σαπούνι.

    Ακριβός στα πίτουρα και φτηνός στ' αλεύρι.

    Κατά το ζώο και το φόρτωμα.


    ΠΠ

  15. ΚαλημέραΣας avatar
    ΚαλημέραΣας 11/07/2008 15:35:05

    ΜΗ ΔΙΑΣΤΡΕΦΕΤΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
    Η ΔΗΛΩΣΗ ΠΕΡΙ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ (ΣΚΟΠΙΑ)", ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΑΛΟ.
    Ο ΓΕΝ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ, ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ. ΑΥΤΟΣ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΑΛΟΥ.
    ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΡΙΒΕΙΣ.

  16. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 12/07/2008 00:17:20

    ο Παγκαλος οτι περναει μπροστα του το βαζει στο στομα.
    Χαθηκε ενας Χριστιανος να ριξει λιγο λιπασμα?

    Μην προσπαθουμε το αδυνατο με το ζωον Παγκαλος. Ειναι σαν να επιθυμουμε ( οι αντρες !! ) παρθενα που ειναι πορνη.

    ΠΠ