01/10/2010 19:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επαληθεύεται η προφητεία του Γιώργου “θα μας πάρουν με τις πέτρες”

Για “ελεγχόμενη πτώχευση” μιλά ο Καρατζαφέρης

Το Μνημόνιο αποτέλεσε και σήμερα πεδίο δόξης λαμπρό για να κονταροχτυπηθούν κυβέρνηση και αντιπολίτευση.

Η μεν κυβέρνηση υποστήριξε πως «είμαστε τυχεροί που έχουμε τον πιο κατάλληλο άνθρωπο που είναι ο πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου στο τιμόνι της χώρας και θα μας βγάλει από την κρίση»! Κι όμως, το είπε ενώπιον της Εθνικής Αντιπροσωπείας ο αναπληρωτής υπουργός Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, Σωκράτης Ξυνίδης, εγνώμων ππυ αντί να πάει σπίτι του μετά από όσα του συνέβησαν στο ΠΑΣΟΚ, προβιβάστηκε στην κυβέρνηση.

Το άλλο αξιοσημείωτο γεγονός είναι ότι ο κ. Καρατζαφέρης – άργησε μεν – αλλά συνειδητοποιεί επιτέλους ότι το άρμα Παπανδρέου τον σέρνει προς την καταστροφή  και είπε πως οδηγούμεθα με μαθηματική ακρίβεια σε αναδιάρθρωση του χρέους: «Κακά τα ψέματα. Θα γίνει και αναδιαμόρφωση του χρέους. Δεν βγαίνουν οι υποχρεώσεις μέχρι το 2013, με ανυπαρξία ανάπτυξης. Αυτό στη γλώσσα των οικονομολόγων λέγεται ελεγχόμενη πτώχευση. Δεν μου αρέσει καθόλου η λέξη, αλλά δεν βλέπω πως θα τα βγάλουμε πέρα. Εκτός αν αποφασίσουμε και συμφωνήσουμε ότι ο «κεχαγιάς» θα μείνει για πάντα στο κεφάλι μας»…!

Απο την μεριά του ο κ. Τσίπρας είπε ξεκάθαρα ότι οδηγούμαστε στη χρεοκοπία και ότι αυτό δεν έχει γίνει ακόμα διότι θα πρέπει να προλάβουν να πάρουν κάτι οι δανειστές μας…(τι έχουμε γράψει εδώ στο antinews;)…!

Ο κ. Τσίπρας προχώρησε ακόμα περισσότερο: «μπορεί να μην επαληθευτώ όταν είχα πεί ότι θα φύγετε νύχτα, αλλά μεσημέρι, αλλά είναι βέβαιος πως θα επαληθευτεί η προφητεία του Γ. Παπανδρέου όταν είπε «θα μας πάρουν με τις πέτρες»!

Απαντώντας (που λέει ο λόγος δηλαδή), ο αναπληρωτής υπουργός Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, Σωκράτης Ξυνίδης είπε ότι «η Ελλάδα είναι μια χώρα με υπεύθυνη ηγεσία κι εδώ που έχει βρεθεί η Ελλάδα κάθε στιγμή και κάθε μέρα κρίνεται»!

Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ Μ. Κεφαλογιάννης είπε ότι το Μνημόνιο αποτελεί προϊόν κακοδαιμονίας για την ανάπτυξη και ταυτόχρονα επικαλέστηκε το κείμενο του Μνημονίου σε τρία σημεία του για να «αιτιολογήσει» το γιατί δεν «μπορούσε» η χώρα μας να αξιοποιήσει καλύτερους όρους δανεισμού:

σελ 119: «Δεν μπορεί η Ελλάδα να πάρει δάνειο από άλλο δανειστή, καθώς επίσης δεν μπορεί να μπορεί να υποθηκεύσει ούτε να ενεχυριάσει για άλλον περιουσία έσοδα ή να μεταφέρει το χρέος της»
σελ 129: «αντίθετα ο δανειστή επιτρέπεται να μεταβιβάσει τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του»
Σελ 129, παρ. 14: «η σύμβαση διέπεται από το αγγλικό δίκαιο»…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nyfitsa avatar
    nyfitsa 01/10/2010 19:25:27

    ..........…και τι μας νοιάζει το "αγγλικό δίκαιο»…??? Αγγλία είμαστε ??

    • anonymous avatar
      anonymous @ nyfitsa 01/10/2010 19:56:47

      το Αγγλικό δίκαιο προσφέρει εξαιρετικά ισχυρή προστασία στο δανειστή.

  2. athamas avatar
    athamas 01/10/2010 19:25:28

    Θα πρέπει να είναι πανευτυχείς ο ΓΑΠ και οι συν αυτώ αν τους πάρουν *μόνο* με τις πέτρες.
    Αυτή θα είναι η καλύτερη εξέλιξη, αυτό θα συμβεί στην καλύτερη περίπτωση.
    Και θα λένε και δόξα τω Θεώ που μόνο με τις πέτρες μας πήραν!

  3. zap-zap avatar
    zap-zap 01/10/2010 19:41:49

    διέπεται από το αγγλικό δίκαιο σημαίνει ότι μας παίρνουν τα σώβρακα, τα μουσεία, όλην την δημόσια περιουσία όποτε θέλουν.
    δυστυχώς δεν θα μας πάρουν τον ΓΑΠ.

    • loretta avatar
      loretta @ zap-zap 01/10/2010 19:52:15

      Ο Σαμαρας εχει την χρυση ευκαιρια τωρα...Δραστε γιατι χανομαστε.

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ loretta 01/10/2010 21:06:53

        Γιατί χανόμαστε; Δεν βλέπεις ότι πέφτουν πλέον τα spreads;

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 01/10/2010 21:54:49

        ναι δεν βλεπεις?? πεφτουν κατρακυλοντας ....!!

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 01/10/2010 21:56:51

        απο τα 950 στα 935 τι λες μωρε mitsosms!! μηπως σωθηκαμε και δεν το χαμπαρισαμε?

  4. loretta avatar
    loretta 01/10/2010 19:50:13

    οι πετρες θαναι λιγο....ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ....ΜΠΟΥΣΟΥΛΩΝΤΑΣ ΣΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩΝΤΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΝΕ ΚΙΑΛΛΕΣ...!!

  5. nyfitsa avatar
    nyfitsa 01/10/2010 20:13:35

    Τα φορτηγά να τους πάνε τα λύματα, που βγαίνουνε στην περιοχή του Γέρακα και Γλυκά Νερά. Όλοι ΒΟΘΡΑΤΖΗΔΕΣ στη Βουλή και με τα βυτία γεμάτα !! ΝΑ ΤΑ ΑΔΕΙΑΣΕΤΕ ΕΚΕΙ !! ΝΑ ΦΑΝΕ Σ…Α ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/10/2010 20:22:42

    Η Ιρλανδία με 32% έλλειμμα δεν μπήκε στο Τιτανικό, δεν έπαιζε με νεροπίστολα, δεν μπήκε σε μνημόνιο.
    Μια κυβέρνηση που μόνη της μπήκε υπό κηδεμονία ενεχυριάζοντας την χώρα και καταντώντας δουλοπάροικους τους πολίτες της.
    Θα μας μιλάνε για το 2001 το νέο ΠΑΘΟΚ ή το 2009 ή για το 1453.
    Γιατί το 32% δεν μπήκε σε διαδικασίες κηδεμονίας και ΔΝΤ μπορεί ένας από την κυβέρνηση να απαντήσει;
    Τι έκαναν από τον Οκτώβριο του 2009 για να πάμε στο Καστελόριζο;
    Δεν με ενδιαφέρει ο Σημίτης ή ο Καραμανλής. Ο Ελληνικός λαός επέλεξε μια κυβέρνηση και βρέθηκε με ...τριμελή επιτροπή κηδεμονίας.
    Επιμένω λοιπόν και γίνομαι κουραστικός γιατί εμείς και όχι η Ιρλανδία;
    Θέμα ικανοτήτων;
    Πολιτικής διαχείρισης;
    Αντίληψης;
    ή μήπως σκοπιμοτήτων για την αποδόμηση και την ισοπέδωση κάθε δικαιώματος;

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Ο Ιθαγενής 01/10/2010 21:08:13

      Γιατί η Ιρλανδία είχε χρέος 25%. Γι' αυτό!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ mitsosms 01/10/2010 21:27:58

        Η ιρλανδική κυβέρνηση παρουσίασε την Πέμπτη τον τελικό λογαριασμό για τη διάσωση της τράπεζας Anglo-Irish, ένα αστρονομικό ποσό, το οποίο θα φουσκώσει το δημόσιο έλλειμμα στο 32% του ΑΕΠ το τρέχον έτος, δηλαδή 20 μονάδες υψηλότερο από το αναμενόμενο. ...FT

      • billyraf avatar
        billyraf @ mitsosms 02/10/2010 10:57:23

        Από 25% το 2007 θα φτάσει φέτος το 95%. Αστρονομική δυναμική. Θα τα καταφέρουν όμως.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/10/2010 20:42:20

    Ο ΓΑΠ είχε κάθε πρόθεση απόι την αρχή να κάνει αυτά που έκανε, όπως τα έκανε. Μου αρέσει το Αγγλικό δίκαιο, γιατί προστατεύει τον καταναλωτή από ψεύτικες διαφημίσεις (και τον αποζημιώνει κιόλας εάν πάθει βλάβη...)

    Πινόκιο, Μυγχάουζεν, Μέγας Λαοπλάνος Ψεύτης (αναρωτιέμαι από που το βρήκε)

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 01/10/2010 20:57:25

      Συνεπώς αρχαίε, με βάση τα γεγονότα πια, βρήκες απάντηση στο ερώτημα που είχες θέσει προ μηνών?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 01/10/2010 21:42:42

      Δηλαδή αρχαίε πιστεύεις ότι η προδιαγεγραμμένη πορεία ήταν αποτέλεσμα ηλιθιότητας & ανικανότητας ή σκοπιμότητας;
      Δεν συμμετέχω πολύ τώρα τελευταία στην παρέα γιατί (ξέρω θα με πεις διεστραμμένος) κάνω αρχαιολογικές έρευνες... όλα όσα κάνει τα έχει πει σε συνεντεύξεις εδώ και δέκα χρόνια.
      Πιστεύω ότι η αποδόμηση σχέσεων, δικαιωμάτων και δομών με αντικατάσταση άλλων είναι ένα σχέδιο οργανωμένο και σχεδιασμένο.
      Τον ηλίθιο άνθρωπο ή τον ανίκανο τον κατανοώ, την κεκαλυμμένη σκοπιμότητα;
      Τη χώρα με το άλλοθι και την επικάλυψη της ρήσης "υπό κηδεμονία" ισοπεδώνει τα πάντα χωρίς να αντικαθιστά με νέες δομές και λειτουργίες. Δημιουργεί ένα χάος.
      Οι άνθρωποι πλέον για εμένα είναι επικίνδυνοι χωρίς φραγμούς και ηθικές. Η νεφελώδης ρητορική υποκρύπτει φασιστική πρακτική τετελεσμένων. Στοχοποίηση ομάδων, ενοχοποίηση υποσυνόλων, αντιπαλότητα κοινωνικών συνθετικών οδηγούν τη χώρα και τη κοινωνία σε αποσύνθεση αντιπαραθέτοντας ομάδες στο πεδίο της επικοινωνιακής προπαγάνδας.

      • Greg avatar
        Greg @ Ο Ιθαγενής 01/10/2010 23:27:33

        Συγχαρητήρια για την ακριβή περιγραφή.

      • aengus avatar
        aengus @ Ο Ιθαγενής 02/10/2010 08:39:18

        Σωστός! Ασφαλώς και τα είχε πει…. Μόνο οι λωτοφάγοι δεν τα θυμούνται.
        Την (απο)διάλυση της Παιδείας, π.χ., την είχε προαναγγείλει από τον τότε τηλεοπτικό σταθμό του Τζερόνυμο Γκρούβυ……πριν από περίπου 17 χρόνια.
        Συνεπέστατος είναι. Εμείς κοιμόμαστε όρθιοι!

  8. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 01/10/2010 21:29:24

    Αφού είπε δεν χρεοκοπούμε είπε ο ΓΑΠ κατά 99% θα γίνει έστω και ελεγχόμενα.

    μετά πάλι μνημόνιο και πάει λέγοντας.

  9. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 02/10/2010 01:20:10

    Κύριε καρατζαφύρερ

    Τον ΄΄κεχαγιά΄΄ που επικαλείσαι μας τον έφερες ΕΣΥ.
    Χωρίς μάλιστα να είναι απαραίτητη η δική σου ψήφος

    Χαιρετίσματα στον Μπαμπά Δράκουλα.....

  10. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/10/2010 08:56:24

    Το εχω ξαναγραψει σε τουτη τη σελιδα και θα το ξαναγραψω:Κατα βαθος σε ολους εμας της δεξιας παραταξης, αρεσει ο ΓΑΠ. Κρυφοκοιταζουμε τις αποφασεις του με καλο ματι και θα θελαμε εναν τετοιο ηγετη και για εμας.Δεν ειναι μονο το κοψιμο των μισθων και των συνταξεων ή η φοροκαταιγιδα που δεν λεει να σταματησει,ειναι και τα μετρα που παιρνει η κυβερνηση του οταν κλιμακωνεται η κοινωνικη ενταση απο μια μεριδα απεργων (βλεπε φορτηγατζηδες).Μετρα που εχουν μεσα τους κατι απο την πυγμη της Θατσερ αλλα και του Νιξον.
    Τελικα θα συμφωνησω με αυτο που ειχε πει καποτε ενας φιλος:Νεοφιλελευθερος γεννιεσαι δεν γινεσαι.Βοηθα δηλαδη το οικογενειακο περιβαλλον που μεγαλωνεις αλλα και το κοινωνικο.Οταν λοιπον εχεις γεννηθει στην μητροπολη του καπιταλισμου, εκει που ολα επιτρεπονται,εκει που το κρατος προνοιας ακουγεται σαν κομμουνιστικο μανιφεστο ,δεν θεωρεις αυτονοητες τις παραπανω αποφασεις;
    Για αυτο ξαναλεω:Οσο ο Γιωργος ειναι στα πραγματα η βαση της παραταξης μας θα ειναι διχασμενη.

  11. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 03/10/2010 00:36:24

    Το θεατρικό ταπεραμέντο τους που το βάζεις ; Που ενώ πάμε στον γκρεμό να πέσουμε να τσακιστούμε , μας λένε χαρούμενα τα ΜΜΕ (ειδικά της ΕΡΤ) ότι πάμε εκδρομή στα βουνά!! Ο Γ.Α.Π. είναι σε λάθος κόμμα . Λόγω των παιδικών τραυμάτων (μαμά, μπαμπάς, συνεχεία μετακινήσεις κοκ) έχει πάρει τέρμα δεξιά και δεν το έχει καταλάβει . ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΊ ΠΟΥ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΑΝ Ως ΠΑΣΟΚ - ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗ - ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ;;;;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΜΑΡΙΑ 03/10/2010 00:48:05

      Τέρμα δεξιά πήρε το GAP?
      Πιστός στον σοσιαλισμό είναι και όλα αυτά που εφαρμόζει είναι καθαρός σοσιαλισμός.

  12. ΜΑΡΙΑ avatar
    ΜΑΡΙΑ 03/10/2010 20:27:16

    Δεν νομίζω ότι η οικονομική κατάσταση (αυτή που φάνηκε από τα Ε9 τους και που υπολείπεται πολύ από την πραγματική) ενός εκάστου των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ ταιριάζει με το σοσιαλιστικό προφίλ που θέλουν να περάσουν , ούτε τα "αποφασίζομεν και διατάσσομεν" φιρμάνια περί "περαιωσης" ή φυλάκισης για φοροδιαφυγή ποσού έστω και 1,00 € την στιγμή που ο υπάλληλος του ΣΔΟΕ με τα προσημειωμένα στο χέρι αφέθηκε ελεύθερος , ή η δήθεν "έξυπνη κάρτα" φακέλλωμα ταιριάζει στο σοσιαλιστικό ιδεώδες . Αυτά είναι περισσότερο συστήματα τυρρανικών / δικτατορικών καθεστώτων .