#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/03/2010 12:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επί ξύλου κρεμάμενοι πλέον οι σκανδαλιάρηδες της ΝΔ



«Έσπασαν» τα τηλέφωνα χθες οι …ενδιαφερόμενοι μετά την δήλωση του Σαμαρά ότι αρχίζει «αυτοκάθαρση». «Μήπως εννοεί εμένα» ρωτούσαν πρώην σκανδαλιάρηδες, ή απλώς ανίκανοι, υπουργοί, υφυπουργοί και γραμματείς.

Μιλάμε για «Αϊνστάιν». Αντί να εξαφανισθούν και να λουφάξουν στις πολυτελείς βίλες τους και στα νησιά τους, για να μην τους πάρει κανένα ξώφαλτσο, δήλωναν παρουσία τηλεφωνώντας στην Ρηγίλλης.

Κι εκείνος ο Σαμαράς βρε παιδί μου. Πολύ ανεβασμένο τον βλέπω τελευταία. Αφού μέχρι την γραβάτα έβγαλε και χαλάρωσε. Έτσι, αντί να πάρει τον πυροσβεστήρα έριξε κι άλλο λάδι στην φωτιά δίνοντας εντολή να διαρρεύσει η εξής δήλωσή του:

 «Ο πρόεδρος της ΝΔ μίλησε για την αυτοκάθαρση και έθεσε το γενικό πολιτικό πλαίσιο. Από εκεί και πέρα, ο κ. Σαμαράς θα εξειδικεύσει όποτε εκείνος θεωρεί ότι είναι επιβεβλημένο» τόνιζαν υψηλόβαθμες κομματικές πηγές.

Με άλλα λόγια, «όποιος την κάνει πρώτος/η θα τον φάει η μαρμάγκα…»

Ποιος θα είναι ο πρώτος/η δεν γνωρίζω να σας πω.

Άλλωστε μπορεί να μην χρειαστούν καν διαγραφές και αποπομπές. Επειδή αν η Νέα Δημοκρατία γίνει Νέα Νέα Δημοκρατία, αυτό που θα χρειαστεί θα είναι να μην γίνουν απλώς δεκτοί στο νέο κόμμα όσοι πλήγωσαν διαχρονικά την παράταξη….

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 17/03/2010 12:51:52

    Μια χαρά δήλωση έκανε ο Αντώνης. Οι συγκεκριμένες ενέργειες εν καιρώ.
    Εάν δεν έδινε αυτό το μήνυμα, τότε πολλοί θα έλεγαν ότι ο Σαμαράς συμβιβάζεται με το κομματικό κατεστημένο και την διαφθορά παρά τα όσα έλεγε πριν τις εσωκομματικές εκλογές.

  2. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 17/03/2010 13:30:45

    Δεν είμαι πολιτικός,δεν είμαι συνδικαλιστής,δεν είμαι κομματικό στέλεχος,είμαι απλά οπαδός της Ελευθερίας, της Δημοκρατίας,της Ισοπολιτείας,της αξιοκρατίας (γι' αυτό και ελευθεροεπαγγελματίας) και της ελεύθερης αλλά υγιούς οικονομίας με απόλυτα αδιάβλητους και σεβαστούς κανόνες. Γι αυτό και στηρίζω την Μεγάλη φιλελεύθερη παράταξη.Συνεπώς,είμαι ο λιγώτερο αρμόδιος να υποδείξω σ'έναν αρχηγό κόμματος εξουσίας,τι πρέπει να πράξει. Απλά μιά σκέψη κάνω .Αραγε είναι επιλήψιμο,να καλέσει στη Ρηγίλλης,όλους τους ΝΥΝ βουλευτές ,τους βουλευτές που εκλέχθηκαν την τελευταία εικοσαετία και διάφορα στελέχη που επάνδρωσαν κατά το παρελθόν, Μεγάλους οργανισμούς και να τους πεί ντόμπρα,χύμα και τσουβαλάτα: Γνωριζόμαστε και γνωριζόμαστε καλά.Ολοι μας γνωρίζουμε ,ποιός και με ποιές συμπεριφορές,έβλαψε την παράταξη.Οποιοι από σας,νιώθετε 'υπόλογοι' γιά κάτι,ορίστε μόνοι σας ένα εύλογο χρονικό διάστημα,μέσα στο οποίο θα πρέπει να παραιτηθείτε ή ν'αποχωρήσετε αξιοπρεπώς και πείτε μου το.Δεν θέλω να με φέρετε στη δύσκολη θέση,να το πράξω εγώ.Γιά το καλό της Πατρίδας και της παράταξης.

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ Σπάρτακος 17/03/2010 23:45:54

      τι ώρα ξυπνάς είπαμε;

  3. Wolf avatar
    Wolf 17/03/2010 13:39:52

    Οι Νεοδημοκράτες, έχουν κουραστεί πλέον με όλα αυτά τα τυπάκια που πλήγωσαν την παράταξη και το φιλότιμο του Ελληνα.
    Ολος αυτός ο κόσμος θέλει κάθαρση. Ναι κάθαρση.
    Θέλει να βγαίνει στο δρόμο και να μη ντρεπεται για λογαριασμό αλλων!
    Ο Σαμαράς έχει και το μαχαίρι και το καρπούζι... Εκεί που πρέπει, ας τα χρησιμοποιήσει. Ξέρει αυτός ποιούς πρέπει να στείλει σπίτια τους, όπως ξέρουμε και όλοι εμείς οι απλοί πολίτες.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Wolf 17/03/2010 15:51:06

      Ομως αγαπητέ, τον Γιακουμάτο φωνάζει ο Παπαδάκης και ο Αυτιάς στην τηλεόραση , λες και δεν υπάρχει κανένας άλλος εκπρόσωπος της παράταξης. Γνωστό το παιχνίδι, βγάζοντας κάποιους σαν τον κ.Γιακουμάτο, απαξιώνεται σταδιακά το προφίλ του νέου αρχηγού της ΝΔ και το ίδιο το κόμμα, ως μη έχον νέο αίμα στους κόλπους του. Γι΄αυτό και ο κ.Σαμαράς θα πρέπει με μικρά και μελετημένα βήματα να προχωρήσει ο ΙΔΙΟΣ στην (αυτο)κάθαρση του κόμματος, αλλά και το κυριότερο να ΚΑΛΕΣΕΙ τους άξιους πλην όμως αφανείς εργάτες του κόμματος, να αναλάβουν υπηρεσία.

    • nikos avatar
      nikos @ Wolf 17/03/2010 16:16:33

      Apo pou pigazei auti i vevaiotita den xero. Oi aploi polites pou les vrikan xrono na doun to dvd tis tzoulias posoi apo emas vrikame xrono na mathoume ton tropo leitourgias ton asfalistikon tameion ? Pos loipon katadikazoume me tosi vevaiotita kai sigouria kai pos einai dinaton na exoume orthi krisi xoris gnosi ? An omos simfonisoume stis katadikes apo laika dikastiria kai stis dikes express tha prepei na apodextoume tin idia antimetopisi kai gia emas. Eisai sigouros oti tha sou arese kati tetoio ?

  4. man8os avatar
    man8os 17/03/2010 14:49:16

    Δωξα τω Θεω! Επιτελους! Να δουμε αποπομπες! Ειναι η μονη λυση για να αλλαξει το βαρυ σκηνικο! Να μην ξαναδουμε σε καναλι τον Πακη ως εκπροσωπο της ΝΔ! Αν θελει ας μεταμφιεστει σε "διακεκριμενο συνταγματολογο".

  5. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 17/03/2010 15:30:07

    Παραδόξως, γιατί στηρίζω συνήθως ρηξικέλευθες λύσεις, θα συμφωνήσω με την πρόταση του φίλου Σπάρτακου.
    Ίσως γιατί μια τέτοια εκδοχή "έμμεσης απομπομπής", αναδείξει και την ποιότητα διά της αυτογνωσίας εκείνων που τιμήθηκαν από τον απλό ψηφοφόρο, καθώς και την αυτοκριτική τους διάθεση για τον τρόπο που διαχειρίστηκαν την όποια εξουσία τους.
    Και ασφαλώς η πρόταση αυτή, δεν αφαιρεί τίποτα απολύτως από το τσαγανό που έχει ο Αντώνης και την δεδηλωμένη απόφασή του να αναγεννήσει-προσωπικά θα ήθελα να επανιδρύσει- την παράταξη και να της ξαναδώσει το ηθικό πλεονέκτημα, που κομμάτι του χάθηκε στους διαδρόμους της εξουσίας.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Αφροδίτη 17/03/2010 16:40:54

      Και μένα με κέρδισε άμεσα η σκέψη του Σπάρτακου. Ταιριάζει απολύτως στον πολιτικό πολιτισμό του Σαμαρά και θα έλεγα πως είναι και ρηξικέλευθη διότι θα είναι πρωτόγνωρη για τα πολιτικά μας ήθη. Εάν γυρίσουν όσοι δεν είναι αυτοί τη στιγμή βουλευτές να δηλώσουν "υπηρετήσαμε την παράταξη και την διακυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας και αποχωρούμε από την πρώτη γραμμή και παραμένουμε στην διάθεση του κόμματος όποτε και εάν μας χρειασθεί επιτελικά" και οι ίδιοι θα κερδίσουν σε υστεροφημία και τον δρόμο θα ανοίξουν για νέα πρόσωπα. Διότι το Μεγκα και το Αλτερ μπορεί να θέλει μονίμως τον Παυλόπουλο, αλλά εάν υπάρχει μια δημόσια δήλωση τριάντα πολιτικών, μεταξύ των οποίων και ο Παυλόπουλος, απόσυρσης από τον δημόσιο λόγο θα αναγκασθούν να καλέσουν τα νέα πρόσωπα, διότι δεν απευθύνονται μόνον σε ψηφοφόρους του πασοκ.

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ Αφροδίτη 17/03/2010 23:54:01

      βρε παιδιά ....κάνετε σαν να μην έχετε γνωρίσει κανέναν πολιτικό....είναι ποτέ δυνατόν αυτό που λέτε;αυτογνωσία και αυτοτιμωρία από τους ίδιους για τον εαυτό τους.....σιγά μην κάνουν και χαρακίρι....αν ήταν ποτέ δυνατό αυτό που λέτε δεν θα είμαστε στα χάλια που είμαστε γιατί θα έιχε γίνει από πολύ πιο πριν η αυτογνωσία και η αυτοτιμωρία.......



      Τέλος πάντων.....το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;