#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/09/2011 21:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επί ΓΑΠ θα αναβιώσουν και τα κρυφά σχολειά

Με φωτοτυπίες και cd, αντί για βιβλία, θα ξεκινήσει η νέα σχολική χρονιά



(Ανανεωμένο) Σε σειρά ενεργειών προκειμένου να αντιμετωπίσει την καθυστέρηση στη διανομή των σχολικών βιβλίων προχωρά το υπουργείο Παιδείας, διαμηνύοντας παράλληλα πως θα αποδοθούν ευθύνες για την κατάσταση που διαμορφώθηκε, 10 ημέρες πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς.

Συγκεκριμένα, το υπουργείο προχωρά σε:

1. Ανάρτηση όλων των διδακτικών βιβλίων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην πλατφόρμα «ψηφιακό σχολείο». Οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων και οι εκπαιδευτικοί των σχολείων, μπορούν να έχουν πρόσβαση και να αξιοποιούν το σχετικό υλικό, με κάθε πρόσφορο τρόπο για τους ίδιους και τους μαθητές τους.

2. Διανομή σε όλους τους μαθητές ενός DVD, στο οποίο θα εμπεριέχονται τα σχολικά εγχειρίδια. Έτσι οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα και στο σπίτι τους ηλεκτρονικά να μελετούν τα μαθήματα.

3. Ταυτόχρονα, οι Διευθυντές και οι εκπαιδευτικοί των σχολικών μονάδων μεριμνούν για την έγκαιρη εκτύπωση, αναπαραγωγή και διανομή του απαραίτητου εκπαιδευτικού υλικού στους μαθητές στη διάρκεια των λίγων ημερών της καθυστέρησης.

Τι πρόοδος!

Η χώρα της opengov, που, σύμφωνα με τον Γιώργο Παπανδρέου, "όπου νάναι θα βρίσκεται ξανά στις 30 πλουσιότερες του κόσμου"  σε λίγο θα μοιράσει ξανά στους μαθητές τις πλάκες που χρησιμοποιούσαν οι παππούδες τους στο μεσοπόλεμο.

Τα δε νυχτερινά σχολεία προβλέπεται να λειτουργούν με σπαρματσέτα.

Κι αν ο μεγάλος ζεϊμπέκης συνεχίσει τα τσαλίμια με τους Τούρκους, που στην Θράκη κάνουν πάρτυ - με τελευταίο περιηγητή τον Μπαμπατζάν, θα αναβιώσουν τα "κρυφά σχολειά".

Τριάντα χρόνια μετά από την πρώτη άνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία. Και ούτε δυο από την τελευταία.

Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 01/09/2011 15:03:34

    Τα CD θα έχουν διαφημιστικά ώστε να τα βγάλουν οι χορηγοί;

    • mixalios avatar
      mixalios @ spiros 01/09/2011 17:38:46

      Ρε συ Σπύρο μη κάνεις πλάκα. Είναι σοβαρό το πρόβλημα.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/09/2011 15:14:58

    Όχι τίποτε άλλο, ναυάγησε παγκοσμίως και η ιδέα του OLPC (ή αλλιώς "λάπτοπ των 100 δολαρίων"), που ο ΓΑΠ ήταν -αν θυμάστε- διαπρύσιος υπέρμαχος της ιδέας. Θα τους έδινε τώρα ένα tablet των 100 δολαρίων και θα είχε εισαγάγει την Παιδεία σε μια άλλη εποχή!

    (Θυμηθείτε πάντως τις εποχές του 2008-2009, που το ΠΑΣΟΚ κατηγορούσε την κυβέρνηση Καραμανλή για "ανεύθυνη παροχολογία" επειδή έδινε επιδοτήσεις στους μαθητές για την αγορά λάπτοπ; Μέχρι και για... διαπλοκή με τις αλυσίδες ειδών πληροφορικής την κατηγορούσαν...)

    • dino avatar
      dino @ Αυριανιστής 01/09/2011 22:30:38

      Ναυαγησε στην Ελλαδα οχι παγκοσμιως.Ηδη η Τουρκια και αλλες χωρες εχουν βγαλει χρονοδιαγραμμα για αντικατασταση των 100-300 βιβλιων (κοστος που μπορει να φτανει τα 1000 ευρω ανα μαθητη) που λαμβανει ο καθε μαθητης βασικης εως τριτοβαθμιας εκπαιδευσης στην διαρκεια της φοιτησης του με μια ταμπλετα η φορητο υπολογιστη με κοστος που μπορει να ξεκινα απο 100 ευρω.Το κοστος ειναι υποδεκαπλασιο και οι δυνατοτητες απεριοριστες.Αλλα μην ξεχναμε οτι κυβερνανε αναξιοι δοσιλογοι και ψηφιζουν συμφεροντολογοι εδω και πολλα χρονια που δεν τους νοιαζει και πολυ η προοδος μας σε σχεση με τον υπολοιπο κοσμο.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Αυριανιστής 08/09/2011 09:10:12

      Απ' ότι διάβασα πρόσφατα, στην Τουρκία έχουν ήδη μοιραστεί δωρεάν στους μαθητές iPad2!!! Αληθινό ρεπορτάζ κι όχι φάρσα.

  3. Απορία avatar
    Απορία 01/09/2011 15:14:58

    Σχόλιο από το esos:

    "Καιρός να εξοργιστούμε και όλοι εμείς και να πάνε σπίτια τους, η γελοιότητα και η υποκρισία σε όλο το μεγαλείο της !!!

    Όταν προωθούσε η Υπουργός την κατάργηση του ΟΕΔΒ και ζητούσε να επιστραφούν βιβλία για επαναχρησιμοποίηση στο τέλος της προηγούμενης χρονιάς τι ακριβώς ήξερε και τι ήθελε να πετύχει;

    Όταν στις κρίσεις διευθυντών έβγαινε κάθε μέρα και μια άλλη εγκύκλιος που ανακοινοποιούσε προηγούμενη δεν ήξερε;

    Τα υπόλοιπα ας τα πούνε στους μαθητές που θα μείνουν χωρις βιβλία να δούμε τι απαντήσεις θα λάβουν"

  4. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 01/09/2011 15:16:36

    Βιβλία δεν υπάρχουν,τα κενά είναι πλημμύρα,χρήματα για τα σχολεία δεν υπάρχουν και ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ η παιδεία βαδίζει ''σωστά''....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ η ΘΟΛΟΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΙΚΗ πασοκική ηγεσία του Υπ.Παιδείας γι'αυτό το ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ ΧΑΛΙ....Αν υπήρχε το ΕΛΑΧΙΣΤΟ φιλότιμο,έπρεπε να είχαν ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ από ΧΘΕΣ....ΑΛΛΑ από πότε είχαν φιλότιμο;ΑΙΣΧΟΣ....

    • avanti avatar
      avanti @ Komis Montechristo 01/09/2011 15:57:09

      Φιλότιμο? what is this? Να παραιτηθούν? γιατί το λέτε αυτό, τώρα που σώζουν την Πατρίδα? Επειδή αυτοί δεν παραιτούνται με τίποτα γιατί είναι επαγγελματίες ψεύτες, κομπιναδόροι , υποκριτές & πάνω απ΄όλα θρασύτατοι, πρέπει να τους διώξουμε ΕΜΕΙΣ!!!

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Komis Montechristo 08/09/2011 09:11:32

      Μην γράφουμε ότι θέλουμε για το φιλότιμο. Εξάλλου δεν υπάρχει αντίστοιχη λέξη στα αγγλικά, οπότε ο ΓΑΠ και οι ομοτράπεζοί του το αγνοούν.

  5. Orestios avatar
    Orestios 01/09/2011 15:24:55

    Θυμάστε τα πρωτοσέλιδα των φυλλάδων που έλεγαν ότι ο Παπανδρέου θα φτιάξει σχολεία με ίντερνετ καφέ, πάρκινγκ, και ότι άλλο φανταστικό, δίνοντας ρεσιτάλ λαϊκισμού?
    Θυμάστε τον Παπανδρέου να κάνει τον ντίλερ εταιρίας φορητού ηλεκτρονικού αναγνώστη?
    Ποιός έπαιζε play station νομίζετε? (hint: τα ΜΜΕ λένε πως είναι ικανός στο ποδήλατο και το καγιάκ)

  6. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 01/09/2011 15:44:49

    Καλά θα είναι να πάμε στις 30 πλουσιότερες χώρες του κόσμου.
    Το πρόβλημα θα είναι μη μας πάει στις 32 και καούμε.

  7. victoria (true) avatar
    victoria (true) 01/09/2011 15:51:52

    Ανύπαρκτη επί της ουσίας και επί των έργων, ελληνοφοβική, και επιπλέον θρασεία και υπερφίαλη όλη η γυναικεία παρέα του παιδείας, Προφήτη...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ victoria (true) 01/09/2011 16:30:41

      ....και με πολιτική βαθιά ''ανταποδοτική'' στους φίλους, εντός κι εκτός των ελληνικών συνόρων...

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ ΕΥΑ 01/09/2011 17:33:44

        Ω ναι Εύα...

  8. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 01/09/2011 16:06:01

    Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά τα χάλια της Παιδείας του ΠΑΣΟΚ, που υποσχόταν πως το 5% για την Παιδεία θα το βρούνε οπωσδήποτε, οι πενιχροί μισθοί των εκπαιδευτικών μειώνονται κι άλλο.Αλλά καλά να πάθουν οι εκπαιδευτικοί γιατί διακατέχονται από το σύνδρομο της απατημένης συζύγου.Ενώ ο «σύζυγος» την κερατώνει αυτή δεν τον χωρίζει αλλά συνεχίζει να τον αγαπά στερώντας το μέλλον των παιδιών της και την προσωπική της ευτυχία.Οι «απατημένοι» από την κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ εκπαιδευτικοί συνεχίζουν να την προσκυνούν.Και μέσα στο χαμό κάποιοι υμέτεροι διορίζονται χωρίς opengov βεβαίως-βεβαίως σε διοικητικές θέσεις δήθεν προσωρινές..!!!Να δούμε τα κόμματα θα πάρουν θέση για την επιστροφή στο ΠΑΣΟΚ του 1981;

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/09/2011 16:17:01

    Μα γιατί να απασχολείται το Υπουργείο με τέτοια φτηνά και τετριμμένα;
    Οι διευθυντές που αυτό ήθελε, βρίσκονται στα πόστα τους..
    Οι εκπαιδευτικοί που αυτό ήθελε, βρίσκονται στις θέσεις τους...
    Οι εκπαιδευτικοί που αυτό ΔΕΝ ήθελε, μετακομίζουν...γιατί ειδικά για ''δεξιούς'' δεν υπάρχουν θέσεις στα 200 χλμ από τα σπίτια τους..
    Οι μαθητές που αυτό ήθελε, βρίσκονται στα σχολεία τους..
    Οι μαθητές που αυτό Δεν ήθελε, αναγκάζονται να φύγουν από τα σχολεία τους..
    Η Παιδεία που αυτό ΔΕΝ θέλει, ε, δε βρίσκεται πουθενά...
    ΥΓ: Πόσους ακόμα θα βολέψετε κ. Ρόβλια στις υπηρεσίες;
    Γιατί χθες έγινε κατάληψη και φασαρία στην Περιφέρεια Θεσσαλίας;
    Πάντως όχι για τα διδακτικά βιβλία..
    Για πόσο ακόμα θα συνεχίσετε το παραμυθάκι για τις ''πελατειακές΄΄ σχέσεις;

  10. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 01/09/2011 16:32:14

    Μέρες '81...και ενώ τα πράγματα φωνάζουν από μόνα τους κάποιοι σιωπούν...

  11. danaos avatar
    danaos 01/09/2011 17:02:27

    Υπάρχει Προφήτη μου και αυτή η παράγραφος στο ρεπορτάζ των "Νέων:"Η ηγεσία του υπουργείου Παιδείας συγκεντρώνει όλα τα στοιχεία για τις αιτίες των καθυστερήσεων και τις επόμενες ημέρες σκοπεύει να δώσει συνέντευξη Τύπου προκειμένου να ενημερώσει για την έκταση του προβλήματος."
    Πας στοίχημα ότι μετά τη συγκέντρωση των στοιχείων για τις καθυστερήσεις θα φταίει ο Σαμαράς;

  12. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 01/09/2011 17:22:37

    Ευτυχως που σας αφυπνησε ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ. Ειδατε με τι ωραιο τροπο φερθηκε τις τελευταιες ημερες το ΥΠΔΒΜΘ στους εκπαιδευτικους;;; Ειδατε διαλυση οικογενειων με τις αποσπασεις;;; Και η μεν ΔΟΕ και οι αιρετοι του ΚΥΣΠΕ σηκωσαν φωνη, η ΟΛΜΕ και οι αιρετοι του ΚΥΣΔΕ που ειναι καθευδουν ακομα η κανουν συναινετικα τηλεφωνα;;;
    Μαθε παιδι μου γραμματα...!!! Χαλασε το CD κύριε...!!!

    • danaos avatar
      danaos @ Ρήγας Φερραιος 01/09/2011 17:43:52

      Δες Ρήγα τι έγραφα πριν λίγες μέρες σχετικά με την παιδεία μας: www.antinews.gr/2011/08/23/118823/#comment-781095

  13. danaos avatar
    danaos 01/09/2011 17:55:08

    Και κάτι ακόμα.Ο Σεπτέμβριος έχει χαραχτεί μέσα μας ως μήνας με καινούρια βιβλία, καινούρια τετράδια, καινούρια αθλητικά παπούτσια, μολύβια και γόμες – είναι ο μήνας της καινουργίλας, που παίρνεις τα εφόδια για να αντιμετωπίσεις τη σχολική χρονιά που έρχεται. Όλες οι αρχές Σεπτέμβριο γίνονται. Είναι μήνας αρχής .
    Όμως αυτά είναι οπισθοδρομικά πράγματα γι αυτό και η προοδευτικότατη κυβέρνηση είχε άλλα στο νου της.Τι να τα κάνεις τα βιβλία.Βάρος είναι.Να πάθουν τα παιδιά καμιά κύφωση;
    Εγώ χαρίζω στους μαθητές και σ' όλους σας το παρακάτω τραγουδάκι:
    www.youtube.com/watch?v=GDHokYyehsM

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ danaos 02/09/2011 01:29:10

      Επίτρεψέ μου Δαναέ, να συμπληρώσω στη δική σου αφιέρωση προς όλα τα Ελληνόπουλα μαθητούδια και τούτο:

      http://www.youtube.com/watch?v=2v3JTQH9SmE

  14. pink floyd avatar
    pink floyd 01/09/2011 20:47:24

    Συναινεση συναινεση και ολα θα βελτιωθουν.Ποιος εχει πει οτι πολιτικη ειναι η τεχνη του εφικτου και του προβλεπειν. Ω θυμηθηκα ο Αρης

  15. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 01/09/2011 21:47:42

    Δαναέ, θυμάμαι κι εγώ τον ενθουσιασσμό του Σεπτέμβρη, με τα καινούργια τετράδια, τσάντες, τετράδια κτλ. ωραία πράγματα! Τώρα είναι αλλιώς. Πολλοί μαθητές πλέον έχουν ανάγκη ενίσχυσης σε σχολικά είδη. Μπορείτε να βοηθήσετε για αυτόν το σκοπό πρωτοβουλίες σαν αυτή, h__p://www.hotstation.gr/article2205.html
    Και προτιμήστε ελληνικά σχολικά είδη.

  16. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 01/09/2011 22:05:11

    Κρυφό σχολειό, κομματάρα από Τουρνά & Δάντη
    h__p://www.youtube.com/watch?v=jmrECTkQBys

    Κρυφό σχολειό έγινε η αγάπη η δική μου
    κι αμαρτωλοί όσοι αγαπούν από ψυχής
    όσοι επιμένουνε καρδιά να κουβαλάνε
    Κρυφό σχολειό φτιάχνουν τα χρόνια κατοχής.

    Κρυφό σχολειό φτιάχνει η ανάγκη κι η αλήθεια
    κι η περηφάνια με τα κάγκελα μπροστά
    Τύραννοι κι άρπαγες και ψεύτες με μανία
    πλαστογραφούν όσα ωραία και σωστά.

    Κι εγώ αλάνθαστος δεν ήμουνα ποτέ μου
    είχα στραμμένα όμως τα μάτια μου ψηλά
    μήπως μια μέρα αξιωθώ φτερά να βγάλω
    και λευτερώσω και το νου με την καρδιά.

    Κρυφό σχολειό μέσα στον ίδιο σου τον τόπο
    σκυλιά και λύκοι αφεντικά της γειτονιάς
    Για φίλους ξένος και για ξένους δεν υπάρχεις
    Κρυφό σχολειό φέρνουν τα χρόνια της σκλαβιάς.

    Κρυφό σχολειό για να υπάρξει ό,τι υπήρχε
    για όσους την πέτρα σπρώχνουν στην ανηφοριά
    για τετρακόσια κι οχτακόσια κι άλλα τόσα
    Κρυφό σχολειό γι αυτό το φως και την μεριά.

    Κι εγώ αλάνθαστος δεν ήμουνα ποτέ μου
    είχα στραμμένα όμως τα μάτια μου ψηλά
    μήπως μια μέρα αξιωθώ φτερά να βγάλω
    και λευτερώσω και το νου με την καρδιά.

  17. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 01/09/2011 22:32:10

    Φέτος, με τον υπό κατάργηση Οργανισμό Σχολικών Βιβλίων, οι μαθητές ίσως πάρουν βιβλία. Του χρόνου που δεν θα υπάρχει ο εν λόγω οργανισμός, θα μας τα στείλει ο αντίστοιχος της Τουρκίας;
    Άλλωστε, σύμφωνα με την έκθεση που εγκαινίασαν οι υπουργοί πολιτισμού των δύο χωρών, το καλοκαίρι στην Κων/πολη, Έλληνες και Τούρκοι έχουν κοινή ιστορία τουλάχιστον 3.000 ετών (h++p://www.antinews.gr/2011/07/29/115403/).
    Μήπως γι' αυτό έχουν γεμίσει με τουρκικά σήριαλ τα "ελληνικά" κανάλια; Για να συνηθίσουμε την νέα γλώσσα.
    ΠΑΣΟΚ: Πατέρα Αναπαύσου Συνεχίζω Ολοκληρωτική Καταστροφή.

  18. danaos avatar
    danaos 02/09/2011 00:06:24

    Σχολικά βιβλία σήμερα:Από τους 183 τίτλους για το δημοτικό σχολείο έτοιμοι είναι μόνο οι 15.
    Στα Γυμνάσια από τους 178 τίτλους είναι έτοιμοι μόνο οι 5.
    Στο Λύκειο από τους 207 τίτλους έτοιμοι είναι οι 13.
    Για την τεχνική εκπαίδευση, από τους 419 τίτλους έτοιμοι είναι μόλις οι 26
    Δοξάστε τους!!!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ danaos 02/09/2011 00:20:20

      Μα τι νομίζεις κάνουμε ολημερίς κι ολονυχτίς..;;;..;;;

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ danaos 02/09/2011 00:42:58

      Δαναέ φίλε μου, τα σχολικά βιβλία έχουν σκοπό να τα αλλάξουν τόσο πολύ, που όλο αυτό που γίνεται τώρα αποτελεί την πρώτη φάση αυτού του εγχειρήματος.
      Δεν είναι ούτε η έλλειψη χαρτιού, ούτε τίποτα άλλο. Είναι μέθοδοι αφελληνισμού της Παιδείας και ξεκινάνε από το βιβλίο, το οποίο ανέκαθεν ήταν το στήριγμα και του δάσκαλου και του μαθητή.
      Ξέρουν πως η γροθιά στο υπογάστριο του Έθνους είναι αποτελεσματική, όταν δοθεί στην Παιδεία.
      Το υλοποιούν τάχιστα! Το ξέρεις και το ξέρω!

      • danaos avatar
        danaos @ Aφροδίτη 02/09/2011 00:45:22

        Ακριβώς έτσι Αφροδίτη!Το σχέδιο καλά κρατεί!

  19. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 02/09/2011 00:28:07

    Το κρυφό σχολειό, έτσι κι αλλιώς, είναι Εθνική ανάγκη να αναβιώσει, αν θέλουμε η νέα γενιά και αυριανοί πολίτες να γνωρίζουν την Ιστορία μας και το «τί είναι η Πατρίδα μας»! Αν αφήσουμε να μας το διδάξει η Θάλεια, καήκαμε.
    Η Αννούλα έχει δείξει πως το ενδιαφέρον της περιορίζεται στη Διά Βίου Μάθηση και στην προώθηση της πολυπολιτισμικότητας και της αγγλικής γλώσσας και δεν δίνει έναν παρά για όλα εκείνα που συνιστούν την Εθνική μας Παιδεία.
    Δεν είναι καθόλου μα καθόλου τυχαίο, το ότι φρόντισαν να αφαιρέσουν τάχιστα τον ορισμό της παιδείας ως «Εθνικής» από τον τίτλο του αρμόδιου υπουργείου. Τους ήταν δύσπεπτος για τις προθέσεις που είχαν για τον τόπο.
    Αν θέλουμε λοιπόν τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας, να αποκτήσουν πατριωτική συνείδηση και να αντιστέκονται αύριο ως πολίτες, σε όσα επιβουλεύονται το Έθνος και το κράτος μας, θα πρέπει πάσει θυσία να αναβιώσουμε εμείς το κρυφό σχολειό, μέσα στα σπίτια μας. Οι «ρεπούσιες» παραχαράξεις και οι «δραγώνιες» αντιλήψεις σιγοκαίν ακόμα!

  20. danaos avatar
    danaos 02/09/2011 00:30:18

    Με ξόρκια ,με βρισιές, με τα χέρια,με χέρια και με πόδια; Ή λέγοντας και δείχνοντας: Να!!! Πάρτα Άννα Μπίντελπεργκ! Κι αν δε σου φτάνουν πάρε κι άλλα τόσα! Να!

  21. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/09/2011 00:57:35

    Δαναέ, Αφροδίτη, Εύα
    και σε όσους άλλους ξενυχτάνε εδώ
    αφιερωμένο

    Another Brick In The Wall
    h++p://www.youtube.com/watch?v=VZbM_MIz4RM

    Αυτό θέλουν από το εκπαιδευτικό σύστημα : τούβλα

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Προφήτης 02/09/2011 01:14:21

      We don΄t need no education...γράφω και το στίχο για να αρέσει στην Αννούλα και στον Γαπ (να καταλάβει δηλ. για τι μιλάμε )

  22. giorgos avatar
    giorgos 02/09/2011 21:25:09

    ......διαμηνύοντας παράλληλα πως θα αποδοθούν ευθύνες για την κατάσταση που διαμορφώθηκε, εδώ γελάμε. διαβαστε το παρακάτω.

    ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr

    Η πρόεδρος του ΟΕΔΒ Σοφία Χαροκόπου που θεωρείται στενή φίλη της Α. Διαμαντοπούλου αναβαθμίστηκε θεσμικά , παρά το γεγονός ότι με ευτθύνη της φέτος οι μαθητές θα πάρουν αντί για βιβλία φωτοτυπίες και DVD.

    H κ. Χαροκόπου όχι μόνο δεν απομακρύνεται από τον ΟΕΔΒ , αλλά με απόφαση που υπέγραψε η υπ. Παιδείας , διορίζεται στη θέση Αντιπροέδρου του ΔΙΟΦΑΝΤΟΥ , η οποία αναλαμβάνει καθήκοντα μετά την κατάργηση του ΟΕΔΒ (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ).

  23. Ρήγας Φερραιος avatar
    Ρήγας Φερραιος 02/09/2011 21:31:37

    Σχολιο...ανευ σχολίου απο τον υποφαινομενο!!! Η μάλλον πενία τεχνας κατεργάζεται.....Φεγγαρακι μου λαμπρό......
    Μηπως ακουσατε κατι στα ΜΜΕ;;;;;

    h**p://esos.gr/
    Το σχολικό βιβλίο είναι εγχειρίδιο. Αυτό σημαίνει ότι απλά βοηθάει ή και κατευθύνει τους εκπαιδευτικούς στο έργο τους, για το οποίο, επιστημονικά , υποτίθεται,ή ΕΙΝΑΙ, σε πλήρη ετοιμότητα και μπορούν να διδάξουν με ή χωρίς βιβλία αφού είναι επιστημονικά επαρκείς.
    Είναι άσχημο το γεγονός της έλλειψης βιβλίων και κανείς δεν συμφωνεί. Αλλά μήπως είναι η ώρα να αποδειχθεί και η επάρκεια των εκπαιδευτικών;;; που οφείλουν να βρίσκουν έτσι κι αλλιώς διδακτικές μεθόδους για να βοηθήσουν τους μαθητές τους να κατανοήσουν το διδακτικό υλικό που δεν είναι σίγουρα πάντα ή πολυ κατανοητό μέσα απο τα σχολικά βιβλία. Μήπως είναι η ώρα να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε εναλλακτικές διδακτικές μεθόδους που θα βοηθήσουν τους έλληνες μαθητές να ηρεμήσουν από την αποστήθιση, να δημιουργήσουν, να εκφραστούν χωρίς το βραχνά της διδακτικής ύλης όπως δίνεται ΑΠΟΛΥΤΑ και χωρίς συζητήσεις μέσα από τις συγκεκριμένες απόψεις των συγγραφικών ομάδων

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Ρήγας Φερραιος 02/09/2011 22:45:50

      Ύπουλο το σχόλιο..από τη μια δικαιολογεί την καθυστέρηση της έκδοσής τους αλλά ταυτόχρονα παραπέμπει σε αγγλικό ή αμερικανικό εκπαιδευτικό σύστημα, με τους δασκάλους να είναι υπάλληλοι των κοινοτήτων ή των χορηγών..ιδιωτικοί δηλ. υπάλληλοι που εξυπηρετούν ιδιωτικούς στόχους.
      Εννοείται ότι η κατάργηση του όρου ''Εθνικής'' από το Υπουργείο συνδυάζεται απόλυτα και με αυτό.

      • Ρήγας Φερραιος avatar
        Ρήγας Φερραιος @ ΕΥΑ 02/09/2011 22:58:45

        @ΕΥΑ

        Μπες στην ιστοσελιδα εχει και αλλα σχολια καυστικα. Το συγκεκριμενο θαβει την εκπαιδευτικη κοινοτητα

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Ρήγας Φερραιος 02/09/2011 23:06:31

          Ρήγα Φεραίε
          δε θα το κάνω...εμπιστεύομαι τη γνώμη σου..δεν ξέρω αν αυτοί που κάνουν τα συγκεκριμένα σχόλια είναι Έλληνες εκπαιδευτικοί..αν ναι, ντρέπομαι για το ποιόν τους. Αλλά ξέρεις ότι μπορεί και κάποιοι από αυτούς, να λειτουργούν απλά ως στρατολόγοι ή βεζίρηδες προοδευτικών εκπαιδευτικών πολιτικών..

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Ρήγας Φερραιος 02/09/2011 23:08:14

          Τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα την ξέρω..
          Ο Μπράτης θα εμφανιστεί πουθενά; ή ο Μαντάς;

          • Ρήγας Φερραιος avatar
            Ρήγας Φερραιος @ ΕΥΑ 02/09/2011 23:14:17

            @ΕΥΑ
            Ωπα...σε πιανω αδιαβαστη!!
            Ο κ. Μπρατης εχει δικη του, δεν εχει αναγκη τις αλλες ιστοσελιδες. Τα πουλακια της ΟΛΜΕ μου λες που βρισκονται;;;;

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Ρήγας Φερραιος 02/09/2011 23:16:42

            χαχα! το ξέρω...κι έχεις δίκιο για όλα τα πουλάκια..σταμάτησαν το τιτίβισμα...

  24. ataktos avatar
    ataktos 02/09/2011 21:31:45

    η "μαντάμ" Ραουλιδου ... πέτυχε τον στόχο της συμμετοχής στην λέσχη Bildemberg

  25. ataktos avatar
    ataktos 02/09/2011 22:04:39

    quiz.....ποιο σαΐνι της Ραουλιδου ..θα τα οικονομήσει (απλά αρπάξει) από το φωτοτυπικό χαρτί που είναι υποχρεωμένη (με υπουργική εντολή της ) να καταναλώσουν οι καθηγητές(συλλογική ευθύνη το λένε) ...αρπαχτουλα θα την λέω από δω και στο εξεις !!!

  26. Αλέξης avatar
    Αλέξης 02/09/2011 23:05:16

    Η Διαμαντοπούλου είναι επικίνδυνη για την Παιδεία. Να την απολύσουμε πριν μας απολύσει.

  27. emm avatar
    emm 03/09/2011 01:58:21

    Εφημερίδα θα δώσουν μαζί με τα CD;

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ emm 03/09/2011 10:43:43

      Ναι, θα βγάλουν μία που θα έχει τίτλο "Α-Παιδεία & Διά Βίου Αμάθεια" και θα δίνουν μαζί και DVD με τουρκικά σήριαλ! Τους έχω ικανούς για όλα, προκειμένου να προωθήσουν τα οράματά τους!

  28. το καρφί avatar
    το καρφί 03/09/2011 09:24:41

    Και τελικά η "χρεοκοπημένη" Ελλάδα θα πληρώσει και α) υπερκοστολογημένα βιβλία (όταν τυπωθούν) β) και επιπλέον DVD με υλικό που υπάρχει ήδη στο internet και μπορεί ο καθένας να βρει γ) και εκατομμύρια σελίδες φωτοτυπιών (με αυξημένο κόστος λόγω του ότι θα βγαίνουν στα φωτοτυπικά των σχολείων και όχι από επαγγελματικά μηχανήματα).

    Και για όλα αυτά δεν τιμωρείται κανένας, δεν παραιτείται κανένας, ενώ φυσικά "λεφτά υπάρχουν".

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ το καρφί 03/09/2011 10:12:03

      Αυτοί, τα όποια «λεφτά υπάρχουν», δεν τα επενδύουν στην Παιδεία για την αναβάθμισή της, αντίθετα τα δαπανούν για να την πολεμήσουν! Έχουν σχέδιο πολύ κακών προθέσεων για τον κατ’ εξοχήν χώρο, που κτίζει τον Άνθρωπο ως πολίτη του αύριο!