#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2011 15:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επίσκεψη Σαμαρά στην Ρωσία



Μετά την επίσκεψη Σαμαρά στο Ισραήλ, σειρά έχει η Ρωσία. Το πράσινο φως για το ταξίδι του προέδρου της ΝΔ στην Μόσχα και τη συνάντηση με τον Πούτιν έχει ήδη ανάψει και σε συνεργασία με την ρωσική πρεσβεία στην Αθήνα απομένει να ρυθμιστούν οι ημερομηνίες των συναντήσεων, μέσα στον ερχόμενο μήνα.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες η ρωσική πλευρά είναι διατεθειμένη στην περίπτωση που ξεπαγώσουν οι ελληνορωσικές σχέσεις να προχωρήσει σε ένα μεγάλο πρόγραμμα επενδύσεων στην Ελλάδα. Ήδη διεξάγονται σχετικές συζητήσεις και είναι βέβαιο ότι η επίσκεψη Σαμαρά θα βγάλει τις ελληνορωσικές σχέσεις από τον πάγο που τις έβαλε η κυβέρνηση Παπανδρέου.

Οι εκπλήξεις όμως από την πλευρά Σαμαρά δεν σταματούν στην Ρωσία. Θα ακολουθήσουν ταξίδια στις Ηνωμένες Πολιτείες και την Κίνα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κλεόστρατος avatar
    Κλεόστρατος 13/12/2011 15:38:57

    Μετά από όσα έχουν προηγηθεί από τον Καραμανλή και όσα έγιναν γνωστά για τις παρεμβάσεις των Αμερικανών, αυτό το ταξίδι έχει τεράστια σημασία.
    Είμαι σίγουρος πως ο Αντώνης Σαμαράς είναι προετοιμασμένος για την συνάντηση με τον Ρώσο ηγέτη και τις προοπτικές που μπορεί να ανοιχτούν. Μετά την εμπειρία του Καραμανλή γνωρίζει ότι το άνοιγμα των σχέσεων με την Ρωσία θα τον βάλει στο μάτι των ΗΠΑ. Ας ελπίσουμε πως θα έχει το θάρρος και την ικανότητα να χειριστεί τα πράγματα με τον καλύτερο τρόπο

  2. hagan avatar
    hagan 13/12/2011 16:09:33

    Χρωστάμε ένα μεγάλο 'ευχαριστώ' στον τεράστιο ΕΛΛΗΝΑ Αντώνη Σαμαρά..Αυτό πρέπει να είναι η πρώτη του βασική κίνηση,η π-λ-ή-ρ-η-ς αποκατάσταση των σχέσεων με τον ΦΥΣΙΚΟ μας σύμμαχο,η οποία διαταράχθηκε δόλια από τους σοσια-ληστές πρακτορίσκους του Τζέφρυ.Όλοι μαζί σου Αντώνη..

  3. ΜΠ avatar
    ΜΠ 13/12/2011 16:24:54

    Επιτέλους καλά νέα! να αρχίσουμε να μιλάμε για ανάπτυξη!
    Αν μου επιτρέπετε όμως, θα πρέπει να επιδιώξει και συνάντηση με τους Καταριανούς οι οποίοι ενδιαφέρονται επίσης για επενδύσεις στη χώρα μας.
    Το Ελληνικό λόμπυ της Αμερικής, θέλει να δραστηριοποιηθεί στην Ελλάδα επίσης. Σε ό,τι αφορά τα μεγάλα επενδυτικά έργα (βλέπε ποιά είναι αυτά στο Invest in Greece), πολλών εκατομμυρίων ευρώ, αυτά μπλοκάρουν σήμερα από μέσα το ίδιο ΥΠ.ΑΝ για τους γνωστούς λόγους (μπαχτσίσια).
    Το fast track, μόνον fast δεν είναι. Ο Α.Σ πρέπει να υποσχεθεί νέο τρόπο προώθησης των έργων, με συνοπτικές διαφανείς διαδικασίες, με εξασφάλιση της βίζας στους άμεσα εμπλεκόμενους στα έργα, και με ένα φορολογικό νομοσχέδιο 30 σελίδων, λιτό και κατανοητό το οποίο να αλλάζει κάθε 5 χρόνια. Τέλος να δώσει κίνητρα στις επενδύσεις που θα έρθουν στην Ελλάδα όπως είναι η μηδενική φορολογία για τα πρώτα 3 χρόνια της επένδυσης (μέγιστος χρόνος υλοποίησης) και από τον τέταρτο χρόνο σταδιακή ένταξη στους φορολογικούς συντελεστές με κατώτερο συντελεστή 8%. Τέλος να ανακηρύξει δύο νησιά μας ώς φορολογικούς παράδεισους, όπου θα μπορούν να μεταφέρουν τις έδρες τους εταιρίες του εξωτερικού στα πρότυπα των γνωστών φορολογικών παραδείσων που συγκεντρώνουν σήμερα όλο το χρήμα. Αυτό το χρήμα πρέπει να το προσελκύσουμε στην Ελλάδα, αρκεί να υπάρχει πραγματική πολιτική βούληση με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

  4. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 13/12/2011 17:06:16

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΤΛΑΝΤΙΚΟ.ΑΣ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΒΑΛΟΝΤΕ ΟΣΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ.ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑΣ

  5. Pi avatar
    Pi 13/12/2011 17:58:00

    μήπως να καθυστερούσε λίγο η επίσκεψη στη Ρωσία;Η διαχρονική συνεργασία με τη χώρα και τον ρωσικό λαό θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει και όχι με συγκεκριμένη ρωσική κυβέρνηση.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Pi 13/12/2011 19:30:52

      Η Ρωσία αυτή την κυβέρνηση έχει και αυτόν τον ηγέτη θα συνεχίσει να έχει για πολλά χρόνια ακόμα, ένεκα της στήριξης του από τον ρωσικό λαό. Όλα τα άλλα είναι «πορτοκαλί» ευσεβείς πόθοι.

  6. The Saint avatar
    The Saint 13/12/2011 18:16:00

    Το σημαντικό επίσης που θα ενδιέφερε εμάς τον απλό λαό, είναι ΠΟΤΕ ακριβώς θα γίνουν αυτές οι επενδύσεις.
    Ο Σαμαράς ξέρει ότι θα είναι σίγουρα πρωθυπουργός στις επόμενες εκλογές. Είτε με αυτοδυναμία, είτε με σύμπραξη με κάποιο απο τα κόμματα της αριστεράς.
    Οι εκλογές αυτές ΠΟΤΕ θα γίνουν? Στις -και καλά- προγραμματισμένες γιά τις 19 Φεβ. ή αυτές του τέλους της τετραετίας?
    Εχει διαφορετική σημασία το ΠΟΤΕ θα ξεκινήσουν οι επενδύσεις αυτές. και κάτω απο ποιές συνθήκες, οι οποίες θα είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ στη μία και στην άλλη περίπτωση...
    Γιατί σε νιά χρεωκοπημένη χώρα (όπου οι μισθοί και οι συντάξεις θα έχουν φτάσει τα 300€ το μήνα, με ανύπαρκτες εργασιακές συμβάσεις, και ένα λαό που πεινάει) που έχει όμως πλούσιο υπεδαφος, και μεγάλες τουριστικές προοπτικές, ΠΟΛΛΟΙ είναι αυτοί που θα θέλουν να επενδύσουν.
    Αυτός άλλωστε δεν είναι και ο στόχος των σημερινών "κυβερνώντων"?

  7. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 13/12/2011 19:14:44

    τα έχει καλύψει τα σοβαρά θέματα προς συζήτηση ο γαπ

  8. NIKOS avatar
    NIKOS 13/12/2011 20:18:56

    Και πολυ καλα θα κανει !!!!!

  9. βουλα ορφανοπουλου avatar
    βουλα ορφανοπουλου 13/12/2011 22:44:20

    Ο Καραμανλης εκανε ανοιγμα στη Ρωσια. Ειδαμε τι επαθε και τι παθαμε. Ο Σαμαρας επεναθερμαινει τις ελληνορωσικες σχεσεις. Μεχρι εκει ομως. Η πραγματοποιηση επωφελων συμφωνιων θα εξαρτηθουν απο τις διαθεσεις του περαν του Ατλαντικου παραγοντα. Αθανασιος Στυλιας

  10. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 13/12/2011 23:13:18

    Ο Αντώνης Σαμαράς στα εξωτερικά θέματα είναι αετός και δεν πιάνεται. Να προσέξει μόνο στο εσωτερικό της ΝΔ και στη στελέχωση της μελλοντικής κυβέρνησης για να μην τη πατήσει σαν τον ΚΚ.

    Τα ανοίγματα που κάνει προς Ισραήλ, Ρωσία, ΗΠΑ και Κίνα δείχνουν το δρόμο της απεξάρτησης από τη Γερμανία και τη κοντόφθαλμη και καταστροφική ευρωπαϊκή πολιτική της ηγεμονίας. Γιαυτό και η Μέρκελ βγάζει σπυριά όταν ακούει το όνομά του. Μόνο μέσω της ανάπτυξης, της αξιοποίησης του γεωστρατηγικού ρόλου της χώρας μας και των πόρων ενέργειας θα μπορέσει να ακυρώσει τα μνημόνια και τα σχέδια λεηλασίας των "εταίρων".

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ παρατηρητής 15/12/2011 01:18:20

      Όπως έχει πει ο Μαρκεζίνης, η εξωτερική πολιτική μας πρέπει να γίνει "πολυγαμική". Έτσι δημιουργούνται επαρκή αντίβαρα και δεν μπορεί ένα ισχυρό κράτος όπως οι ΗΠΑ να μας φέρνει τα πάνω κάτω με το έτσι το θέλω

  11. jimmys avatar
    jimmys 15/12/2011 13:04:34

    ΑΡΧΗΓΕ ΜΑΣ !!!!!!!!!!!!ΕΜΠΕΝΕ !!!!!!!!!
    ΜΠΡΑΒΟΟΟ !!!!!!!
    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΓΕΤΗΣ .....ΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΜΑΣ