#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/01/2014 13:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επίκειται νέο μεγάλο σκάνδαλο με το Μέγαρο Μουσικής



Κάποιο πουλάκι μας πληροφορεί ότι επίκειται νέο μεγάλο σκάνδαλο με το Μέγαρο Μουσικής. Λέγεται, λοιπόν, για ότι το χρεοκοπημένο δημιούργημα του Λαμπράκη και των… Φίλων της Μουσικής, ετοιμάζεται νομοθετική ρύθμιση που θα δίνει οριστική και μόνιμη λύση.

Να θυμίσουμε ότι το Μέγαρο… έχασε τον παίδαρο και χρωστά πάνω από 200 εκατ. σε δάνεια ενώ δεν έχει να πληρώσει ούτε τους μισθούς.

Να θυμίσουμε ότι το σκάνδαλο μετά μουσικής είναι διαχρονικό και σχετίζεται φυσικά με τη δύναμη και τις γνωριμίες που είχε ο Λαμπράκης με το πολιτικό σύστημα. Το Μέγαρο Μουσικής, η βιτρίνας της διαπλοκής στην Ελλάδα, πήρε το 2003 επί κυβερνήσεων Σημίτη δάνειο 150 εκατ. ευρώ για 25 χρόνια. Το 2007, επί κυβερνήσεως Καραμανλή πήρε άλλα 95 εκατ. ευρώ για να έρχεται η κυβέρνηση Παπανδρέου και ο Γ. Παπακωνσταντίνου να αναλάβει την αποπληρωμή των δανειακών υποχρεώσεων του Μεγάρου διότι δεν μπορούσε να πληρώσει τις δόσεις.

Να θυμίσουμε ότι όλα αυτά τα δάνεια τα πήραν για να επεκτείνουν το Μέγαρο και να φτιάξουν νέα πτέρυγα την οποία μάλιστα δεν χρειάζονταν οι φιλόμουσοι. Κι απ’ ότι μαθαίνουμε το Μέγαρο χρωστά στον εργολάβο, ο οποίος είναι ο Μπόμπολας, ένα ποσό πάνω από 50 εκατ. ευρώ για την κατασκευή.

Μαθαίνουμε λοιπόν τώρα ότι έπειτα από διαπραγματεύσεις της κυβέρνησης και του Συλλόγου των Φίλων της Μουσικής, θα παρουσιαστεί νομοσχέδιο το οποίο ουσιαστικά θα προβλέπει την παραχώρηση της διοίκησης του Μεγάρου στο ελληνικό Δημόσιο το οποίο θα αναλάβει όλες τις οικονομικές υποχρεώσεις, ότι κάνει και τώρα δηλαδή αλλά πιο επίσημα. Στο δ.σ. του Μεγάρου δεν θα είναι 5 εκπρόσωποι του Δημοσίου και 6 «Φίλοι της Μουσικής», αλλά 6 του Δημοσίου που θα έχουν τον πρώτο λόγο στις αποφάσεις.

Την καινούργια πτέρυγα θα την πάρει το Δημόσιο και θα τη δώσει προς χρήση στο Μέγαρο, ουσιαστικά δεν θα αλλάξει τίποτε ως προς τη λειτουργία του Μεγάρου. Αυτό που αλλάζει είναι ότι το κράτος αναλαμβάνει επίσημα μια προβληματική επιχείρηση και ο ελληνικός λαός θα πληρώσει τον μεγαλοϊδεατισμό ιδιωτών όπως ο Λαμπράκης που ήθελαν τεράστια Μέγαρα για να χωρέσουν το υπερεγώ τους.

Και να πούμε, χαλάλι για το Μέγαρο. Αλλά για τα τόσα χρόνια κακοδιαχείρισης των κονδυλίων που έπαιρναν από το κράτος και των εσόδων που είχαν δε θα λογοδοτήσει κανείς; Οι φίλοι και… κληρονόμοι του Λαμπράκη δεν θα δώσουν ποτέ εξηγήσεις για το μεγάλο αυτό σκάνδαλο που φορτώνει τον ελληνικό λαό με μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια;

Πως θα τολμήσουν να προωθήσουν μια τέτοια λύση συνεχίζοντας το διακομματικό και διαχρονικό ρουσφέτι αντί να του βάλουν λουκέτο μπας και γλιτώσει η σύνταξη κανενός κακομοίρη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 13/01/2014 13:47:04

    το χουν τα Μέγαρα να είναι προβληματικά..

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 13/01/2014 13:51:35

    Ολοι οι κλέφτες και τα λαμόγια στην δικαιοσύνη να ξεκαθαρίσει το τοποίο.
    Αν γίνει μέχρι Απρίλιο , όπως με το ΤΤ, τότε τον Μάιο η ΝΔ μπορεί να ελπίζει σε πάρα πολύ καλά ποσοστά και Σαμαράς δυνατός....... αν δεν ,τότε κλάφτε!!!!!!!

    • CHRIS avatar
      CHRIS @ ΠΕΛΙΑΣ 13/01/2014 16:28:36

      Κάτσε να δούμε τι κατηγορίες θα απαγγελθούν και σε ποιους, γιατί αν πάλι φυλακίσουν μόνο καμένα χαρτιά (π.χ. Φιλιππίδης) ζήτω που καήκαμε. Ακόμα και στο ΤΤ οι ευθύνες σταματούν σε μη πολιτικά πρόσωπα. Τίνος πουλέν ήταν ο Φιλλιπίδης;

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ CHRIS 13/01/2014 19:04:22

        Μόνο και μόνο που δε τον καλύπτει κανείς τον Φιλιππίδη δείχνει ότι δεν φοβούνται ούτε ο Καραμανλής ούτε ο Σαμαράς.

        • CHRIS avatar
          CHRIS @ Γεώργιος Τ. 13/01/2014 21:14:02

          Αυτό έχει πολλές αναγνώσεις ξέρεις. Η θετική είναι πως επιζητούν την κάθαρση. Για τις αρνητικές αφήνω άλλους να τις παραθέσουν.

  3. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 13/01/2014 14:19:34

    Το "Μέγαρο" είναι εμβληματική περίπτωση της αποβιομηχάνισης της χώρας. Αντί να δώσουν 250 εκατομμύρια δάνεια σε υγιείς, βιομηχανικές, εξαγωγικές *επιχειρήσεις* δώσανε τα λεφτά αυτά για να ακούνε Μπαχ διάφορες μανταμ Σουσούδες και να βλέπουν παραστάσεις σε απευθείας μετάδοση σε high-definition από την Όπερα της Ν. Υόρκης ορισμένοι κουλτουριάρηδες και πάρα πολύ δήθεν που το πραγματικό τους επίπεδο είναι μπουζούκι, ή το πολύ-πολύ κανένα "έντεχνο" του Χατζιδάκη (και αυτό μετά μπουζουκιού). Άλλωστε μέχρι και μπουζούκια (στην κυριολεξία) έφεραν κάποια στιγμή στο "Μέγαρο". Αποτελεί έγκλημα σε βάρος της ανάπτυξης η χρηματοδότηση και η ανάληψη από όλους μας των δανειακών υποχρεώσεων ενός τέτοιου φαρωνικού οργανισμού βιτρίνας ακόμα και αν ήταν υπόδειγμα χρηστής και διαφανούς διαχείρισης. Να πληρώσουν από την τσέπη τους οι "Φίλοι της Μουσικής". Γιατί αύριο θα βρεθούμε να χρηματοδοτούμε και τους "Φίλους του Ψαροντούφεκου".

  4. epifanios avatar
    epifanios 13/01/2014 14:55:12

    Δωσατε τους δρομους... Δωστε εκει στη ΝΔ τα 50εκ για το Μεγαρο στον Μπομπολα και θα δειτε που θα πει η ΝΔ στις εκλογες.
    Τα ποσοστα του ΠΑΣΟΚ το 2012 θα πιασει.

  5. panos avatar
    panos 13/01/2014 16:57:33

    Μ' αυτα που εχουν συμβει στη χωρα τα τελευταια 30 χρονια,επρεπε τα ειδικα δικαστηρια να δουλευουν νυχθημερον κι οι καταδικοι να στοιβαζονται κατα εκατονταδες στα κλειστα στρατοπεδα..Ενα απο τα τεραστια σκανδαλα της μεταπολιτευσης ειναι και το μεγαρο μουσικης..Η εκπληρωση της μωροφιλοδοξιας και ματαιοδοξιας ενος αμφιλεγομενου ατομου,που επειδη οι πολιτικοι των κομματων ηταν χειροτερης παστας απ' αυτον,φροντισαν να του την εκπληρωσουν διαπραττοντας ενα σωρο πονικα αδικηματα..Καταρχην,απο που κι ως που το κρατος να χρηματοδοτει τους σκοπους ενος ιδιωτικου φορεα αφειδως και προκλητικα,για να παριστανει καποιος τον μαικηνα της τεχνης..Με την ιδια λογικη(;) επρεπε να χρηματοδοτει και τον αειμνηστο Ιολα για να αγοραζει εργα τεχνης..Και το χειροτερο ακομα ειναι οτι το κρατος συναινεσε στο χτισιμο ενος φαραωνικου κτιριου,στο βωμο του οποιου ξεκληριστηκε το μισο παρκο ελευθεριας..Προφανως ο αποθανων ηθελε να κοντραρει το γειτονικο κτιριο της αμερικανικης πρεσβειας δειχνοντας στους αμερικανους οτι εκεινος ειναι πιο ισχυρος απ' αυτους..Και τωρα που η συγκυβερνηση των διεφθαρμενων ταραζει τους πολιτες στα χαρατσια και διαλυει τις ζωες τους,φροντιζει να βρει τα κεφαλαια για να συνεχισει τη λειτουργια του,θυμιζοντας μας οτι ζουμε στην τελευταια κομμουνιστικη χωρα της Ευρωπης..

    • Σάββας Σ. avatar
      Σάββας Σ. @ panos 13/01/2014 18:21:58

      Η προτελευταία χώρα τού κόσμου..

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ panos 13/01/2014 19:05:00

      Κορέα.

  6. δημης avatar
    δημης 13/01/2014 19:36:34

    Δεν βγάζουμε ένα "μετεωρολογικό δελτίο σκανδάλων";;;;;;
    Υπάρχει τελαυταία συγκέντρωση μεγάλη σκανδάλων στα νέφη και ..ένα -ένα ανακαλύπτεται και ...αναμένεται πτώση τους..

  7. papadopoulos ilias avatar
    papadopoulos ilias 13/01/2014 20:50:24

    Τελικά αυτή η χώρα δεν χρειάζεται τίποτα!! Ούτε Μέγαρα,ούτε συμφωνικές,ούτε Λυρικές, ούτε Βιβλιοθήκες ούτε θέατρα ούτε στάδια...τίποτα ,τίποτα

    • Μανώλης Πετράκης avatar
      Μανώλης Πετράκης @ papadopoulos ilias 13/01/2014 21:28:10

      Χρειάζεται πρώτα και πάνω από υγιείς, εύρωστες και εξαγωγικές επιχειρήσεις στην ιδιωτική οικονομία. Κρατικοδίαιτα πολιτιστικά φρου φρου και αρώματα μετά, πολύ μετά, έως τότε ο καθένας να πληρώνει από την τσέπη του. Δεν θα πληρώνω εγώ τα ενδιαφέροντα του ενός και του άλλου. Δείγμα πολιτισμού δεν είναι το Μέγαρο, είναι τα σκυλάδικα της παραλιακής όπου ο κόσμος διασκεδάζει όπως γουστάρει και κυρίως χωρίς να βάζει το χέρι του στην τσέπη μου. Στο κάτω-κάτω το Μέγαρο στην ελίτ απευθύνονταν, ας πληρώνουν 1000 Ευρώ την παράσταση να το στηρίξουν.

      • εγω avatar
        εγω @ Μανώλης Πετράκης 15/01/2014 20:40:37

        το προβλημα ειναι οτι η ελιτ παει στα μπουζουκια τα οποια εχεις το θρασος να ονομαζεις πολιτισμο και υγιη επιχειρηση ενω ειναι κωλαδικα και πλυντυρια μαφιοζων,σε λυπαμαι

  8. Αναστάσης Φράγκος avatar
    Αναστάσης Φράγκος 13/01/2014 22:56:48

    Το σκάνδαλο θα ήταν να μην δώσουν τα 200 εκ στο Μέγαρο. Δώσαμε δισεκατομμύρια μιζών σε πολιτικούς και παρατρεχάμενους. Σπαταλήσαμε δις κοινοτικών κονδυλίων σε δήθεν επιχειρηματικές δράσεις που πήγαν σε πολυτελή αυτοκίνητα , ακίνητα και διάφορα λούσα, τα 200 εκ στον πιο ουσιαστικό πολιτιστικό φορέα αυτής της χώρας είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει το κράτος. Έθνος χωρίς πολιτισμό είναι ακραιφνής καπιταλισμός που οδηγεί σε αποκτήνωση και αγελοποίηση έναν λαό. Να σας επισημάνω ότι στην Γερμανία και στις ΗΠΑ λειτουργούν δεκάδες μέγαρα και η μουσική που χαρακτηρίζετε ελιτίστικη είναι αναπόσπαστο στοιχείο της εκπαιδευτικής δραστηριότητας. Αδυνατείτε να αντιληφθείτε ότι η υπέρμετρη εξειδίκευση του σύγχρονου ανθρώπου και η αποκλειστική κατεύθυνσή του σε τεχνοκρατικές αντιλήψεις είναι απολύτως αντιαναπτυξιακή. Δυστυχώς εκεί οδεύει η κοινωνία μας , σε αγέλες ανθρώπων που θα παράγουν , θα κοιμούνται, θα αφοδεύουν και θα πεθαίνουν χωρίς να έχουν απολαύσει τα ουσιώδη της ζωής. Θα έχουν όμως συμβάλει στην ανάπτυξη.

    • Τσατσόνι Γαβρόνι avatar
      Τσατσόνι Γαβρόνι @ Αναστάσης Φράγκος 14/01/2014 20:55:44

      Πολύ ωραία όλα αυτά αλλά να τα πληρώνουν από τη τσέπη τους αυτοί που ενδιαφέρονται και μπορούν να το επισκέπτονται. Εγώ που δε μένω Αθήνα και δεν μπορώ να επισκεφτώ το Μέγαρο γιατί θα πρέπει να πληρώνω τα κερατιάτικα;

  9. panos avatar
    panos 13/01/2014 23:52:22

    Eπειδη σ' αυτη τη χωρα ο σουσουδισμος εχει προσβαλει αρκετους να πουμε δυο λογακια..Και βεβαια χρειαζεται και η εθνικη λυρικη σκηνη και η εθνικη βιβλιοθηκη,οι οποιες θα χρηματοδοτουνται απο τα κρατικα εσοδα,αλλα θα ειναι και δεκτικες σε χορηγιες ιδιωτων..Και αυτοι οι θεσμοι υπαρχουν στη χωρα κι αν ειχαν χρηματοδοτηθει και αξιοποιηθει θα ειχαν προσφερει παρα πολλα στη βελτιωση του πνευματικου επιπεδου του νεοελληνα..Αν τα χρηματα που εχουν δοθει στο Λαμπρακειο Μεγαρο Μουσικης ειχαν δοθει στην ΕΛΣ,θα ειχαν γινει θαυματα..Το Μεγαρο σε καμια περιπτωση δεν μπορεσε να απευθυνθει στην πλειοψηφια της κοινωνιας..Και επαναλαμβανω,το να χρηματοδοτει το κρατος ενα ΝΠΙΔ,ωστε καποιοι ιδιωτες να παριστανουν τους μαγκες με πλατες αλλωνων,ειναι πρωτοφανες σκανδαλο..Οποιος θελει να ειναι μαγκας βαζει το χερι στην τσεπη και χρηματοδοτει τα μεγαλεπηβολα σχεδια..Οπως εκαναν και κανουν διαφοροι μεγαλοσχημοι στο εξωτερικο..π.χ. το μουσειο του Πολ Γκετυ..Καποιοι ομως σ' αυτη τη χωρα ειχαν κι εχουν ταυτισει το ιδιωτικο με το δημοσιο..Καιρος να τελειωνουμε μ' αυτους..

  10. savana avatar
    savana 15/01/2014 12:15:20

    Κακομοιρης:

    Τι ζορι τραβατε ολοι εσεις ρε?

    Ναι! Εγω συμφωνω! Αφου, οπως μας ειπε πριν ο ΓΑΠ, μετα ο Παπαδημιος, κατοπιν ο Πικραμμενος, και τελος, η συμμορια των τριων που τους τα εκαναν δυο,

    Δεν εχει σημασια τι κανει η "πατριδα", ( οπου πατριδα, βαζε πολιτικους), σε σενα, σημασια εχει τι κανεις εσυ για την "πατριδα" σου?

    Και τα θαλασσοδανεια, και ευρωδανεια, και τις λαμογιες, και την Αγροτικη, και το Τ.Τ., και ..............., ναι ρε! Ολα εγω θα τα πληρωσω!!!!

    Πως? Δεν καταλαβα? Α! γι΄αυτο με λενε κακομοιρη!