18/02/2009 14:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επίθεση κουκουλοφόρων στον Γ. Πανούση

Στον Ευαγγελισμό διακομίσθηκε το μεσημέρι ο καθηγητής εγκληματολογίας Γιάννης Πανούσης ύστερα από επίθεση που δέχθηκε από τουλάχιστον 15 κουκουλοφόρους, κατά τη διάρκεια εκδήλωσης στο πνευματικό κέντρο του Δήμου Αθηναίων στην Ακαδημίας. Οι κουκουλοφόροι βγήκαν από την Νομική Σχολή και εισέβαλλαν στο κτίριο όπου ήταν σε εξέλιξη εκδήλωση με ομιλητή τον εγκληματολόγο, τον χτύπησαν, προκάλεσαν καταστροφές και τράπηκαν σε φυγή. Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, η κατάσταση της υγείας του κ. Πανούση δεν είναι ανησυχητική.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreenPoint avatar
    GreenPoint 18/02/2009 14:28:31

    Τελικα σε τι χωρα ζουμε??Βλεπουν το μπαχαλο σε ολη την κοινωνια και ειναι ανικανοι να αντιδρασουν και δεν εχει κανεις φιλοτιμο να υποβαλει εστω μια παραιτηση για την τιμη των οπλων!!!Ανικανοι,αναισθητοι ε, αισιχτιρ ανοητοι....

  2. GreenPoint avatar
    GreenPoint 18/02/2009 14:41:33

    Με την ευκαιρια factorax σε ερωτηση μου για την συμπεριφορα σου σε σχεση με εμενα.Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι σε καθε σχολιο μου βγαινει η εδειξη΄΄Your comment iw awaiting moderation και στην συνεχεια εξαφανιζεται ολο το σχολιο?? Θελω να πιστευω οτι τα σχολια μου ειναι καθολα ευπρεπη.Αυτα και εαν θελεις απαντας ,με επιχειρηματα ομως..

  3. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 18/02/2009 14:50:15

    στο στόχαστρο του βαθέως κράτους λοιπόν, το πανεπιστημιακό ασυλο...

  4. Factorx avatar
    Factorx 18/02/2009 14:56:57

    @GreenPoint. Συγνώμη, αλλά βαρέθηκα να ακούω επικρίσεις για moderation απο φίλους που είναι συνεχώς μέσα. Κοιτάξτε τα συστήματά σας και πάρτε και κανένα τηλέφωνο στον Οτενετ. Μου τάχει πρήξει και μενα

  5. τιμωρός avatar
    τιμωρός 18/02/2009 14:57:47

    Εσπειραν ανέμους. Θα θερίσουν θύελλες. Πιο ενδιαφέρον θα ήταν να καταστρέψουν οικουκουλοφόρι τις περιουσίες που με τόσο γλείψιμο απέκτησαν οι πανεπιστημιακοί δάσκαλοι.
    Οποιος από το πανεπιστημιακό κατεστημένο του νόμου πλαισιου του ¨82 έχει φιλότιμο πρέπει να έχει ήδη αυτοκτονήσει.
    Κι επειδή κανείς δεν έχει αυτοκτονήσει συνάγεται ότι κανενας δεν έχει φιλότιμο.

  6. παλιός συντάκτης avatar
    παλιός συντάκτης 18/02/2009 14:58:24

    Όλα στο όνομα της τάχα αντιεξουσιαστικής αντίληψης. Αμόρφωτα , βάρβαρα ανθρωπάκια με παρατεταμένο εφηβισμό . Πρόκειται για χουλιγκανάκια, ανάμεικτα με πρακτοράκια, που με πρόσχημα την κρίση και γεγονότα σαν του Αλέξη, αναλαμβάνουν να εξισώσουν τις απόψεις. Όποιος δεν συμφωνεί μαζί τους, προπηλακίζεται, υβρίζεται και κάποιες φορές εκτελείται! Επειδή είναι επίκαιρο, τους παραπέμπω στη δίκη των ερυθρών χμέρ στην Καμπότζη. Άλλωστε αυτό το καθεστώς ονειρεύονται τα ....παιδα. Ελλάδα* το μοναδικό σημείο του δυτικού κόσμου που μετατρέπονται τα Α.Ε.Ι. σε χώρους παρακρατικών και γηπεδικών μηχανισμών.

  7. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/02/2009 15:04:03

    Λες να μας κραταει ο Οτενετ λιγο τα σχολια για να τσεκαρει χρηστες και ΙΡ ; Ωχ, παρανοϊα....

  8. Factorx avatar
    Factorx 18/02/2009 15:06:16

    @Keep Talking. Σόρυ αλλα λες ανοησίες. Κανένας δεν μπορεί να στεκάρει ΙΡ και χρήστες χωρις άδεια εισαγγελέα. Μόνο παράνομα μπορεί να το κάνει και στην οτενέτ δεν μπορούν να δουν την τύφλα τους. Εντοπισμό θα κάνουν;

  9. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/02/2009 15:08:52

    Συντακτη,μαλλον τα ειπες ολα,αν προσεθετες,και το οτι πααρα πολλοι απ το συναφι σου,τους εγλειφαν και τους κανακεβαν χροοια τωρα.
    Χτες,η προχτες,σε καποιο καναλι,δευτεραντζα,ακουγα "το" δημοσιογραφο,να λεει με χαμηλη φωνη,οτι πρεπει να τα πλησιασουμε τα καυμενα,να τα καταλαβουμε,να τα,δεν ξερω εγω τι αλλο...
    Αυτα ακουνε και αυτοι και ξεσαλωνουν.
    Οσον αφορα στο σαινι παραπανω,που ακομα δεν εχει καταλαβει τιποτα,απο το τι γινεται γυρω του,παρα μονο αυτα που του λενε οι ινστρουχτορες του,"στο στοχαστρο του βαθεος κρατους...¨λεει .
    Ποιο βαθυ κρατος μωρε χαζουλιακα,και ποιο ασυλο;
    Εχεις υποψιν σου τι ειναι αυτα;
    Που το ειδες εσυ το βαθυ κρατος;Τι νομιζεις οτι ειναι εδω,Τουρκια;Εδω το πασοκ,τασβυσε ολα αυτα στα 20 χρονια που ηταν απανω.
    Και το ασυλο; Θα μου πεις.
    Ποιο ειναι αυτο το ασυλο, και σε τι χρησιμευει,θα μας το πεις, για να μορφωθουμε και εμεις οι αχρηστοι;
    Εδω καραβια χανονται,(πως φαινεται οτι δεν εχεις δει παπα κωλο,οπως ελεγε ο πατερας μου,εννοωντας οτι δεν εχεις δυστυχησει),και το μουνι χτενιζεται.

  10. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/02/2009 15:12:07

    Μην τους υποτιμάς φάκτορα , τεχνογνωσία βρίσκουν άνετα αν χρειαστεί .

  11. GreenPoint avatar
    GreenPoint 18/02/2009 15:12:40

    @4Δεχομαι την εξηγηση σου...Ιδωμεν

  12. παλιός συντάκτης avatar
    παλιός συντάκτης 18/02/2009 15:16:56

    είναι αλήθεια "Προβοκατωρ" με πρώτη την "ελευθεροτυπία"!!! όλοι έχουμε υποστεί τη βαρβαρότητα με πρόσχημα το ...προοδευτικό .

  13. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 18/02/2009 15:17:57

    Προβοκάτορα , αν νομίζεις ότι οι δράστες ακούνε Μάκη και γι αυτό ξεσαλώνουν...εσύ ξέρεις.

    Και όταν λέμε βαθύ κράτος εννοούμε ακριβώς τον μηχανισμό που έφτιαξε το Πασόκ για να ρίξει τον μηχανισμό που είχαν οι άλλοι παλιότερα . Τώρα αν μπλέχτηκαν οι δυο αυτοί μηχανισμοί μαζί κακό για εμάς είναι .

  14. παλιός συντάκτης avatar
    παλιός συντάκτης 18/02/2009 15:22:30

    Παίδες μην το παιδεύουμε. Είτε είμαστε υπέρ της ελεύθερίας των ιδεών και κατά της βίας είτε (έμμεσα ή άμεσα) τις επικροτούμε. Κάνουν ζημιά οι χουλιγκάνοι με τα κράνη. Πάνω απ' όλα στην ανάγκη για πραγματικό πολιτικό διάλογο.

  15. GreenPoint avatar
    GreenPoint 18/02/2009 15:26:02

    @13 Οργιαζει η φαντασια σου με αυτα που λες για του μηχανισμους του Πασοκ .Ξεκολα λιγο απο τα χιλιοειπομενα !!!!

  16. μιχ. νικολούδης avatar
    μιχ. νικολούδης 18/02/2009 15:32:47

    Τιμωρός.Το "τι-"τί το θέλεις μπροστά;

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/02/2009 15:35:02

    Θάθελα κάποιος από τους αριστερόφρωνες που επικροτεί τα επεισόδια του Δεκέμβρη, τα καψίματα ΙΧ κλπ και που ίσως χάρηκε με τον ξυλοδαρμό του Πανούση και που πιστεύει στη διατήρηση του ασύλου κλπ κλπ να μας πεί σε τι διαφέρουν αυτές οι συμπεριφορές από τις ανάλογες των SA & SS στις αρχές της δημιουργίας του Ναζιστικού κινήματος. (Όλοι ξέρουμε που οδήγησε η τότε κατάσταση)
    Μήπως πέφτουμε αναφανδόν στην παγίδα του φασισμού χωρίς να το καταλάβαουμε; Και μάλιστα επικροτώντας; Όντας αριστεροί; Μήπως λέω;

  18. kanis avatar
    kanis 18/02/2009 15:35:48

    @τιμωρός5

    Προηγούνται, οι πολιτικοί που ντυνόντουσαν στην ούνρα και μέ την πολιτική τους και μόνο καριέρα, σήμερα είναι στους 5 πλουσιότερους έλληνες!

  19. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/02/2009 16:17:55

    Σορυ για την ανοησια, factorx@, μια ανοησια ηταν...

  20. τιμωρός avatar
    τιμωρός 18/02/2009 16:33:54

    @νικολούδης,΄
    εθίγης; Χαίρομαι. Δεν κρύβονται οι "πόρσε" ούτε οι βίζιτες...
    Κρίμα, δεν έμοιασες στον Τάκαρο.

    @18
    Κι αυτό σωστό αλλά αυτοί οι πολιτικοί δεν πούλαγαν φούμαρα
    για δημοκρατικές κατακτήσεις. Κατσαπλιάδες ήσαντε και παρά τα κλεμμένα λεφτά κατσαπλιάδες παραμένουν.

  21. παλιός συντάκτης avatar
    παλιός συντάκτης 18/02/2009 16:35:39

    μπράβο Strange Attractor
    Ποιοι αριστεροί;
    ξέχασα πριν να αναφέρω ότι η εκδήλωση ήταν για τα δικαιώματα των κρατουμένων!!!
    προφανώς για αυτούς ο μόνος κρατούμενος είναι ο "επαναστάτης" (υπάλληλος της ευπ, σύμφωνα με συγγενή του στο χωριό) Κουφοντίνας.

  22. Ανωνυμώτατος. avatar
    Ανωνυμώτατος. 18/02/2009 17:04:23

    @ Προβοκατωρ, at 3:08 pm, Says:
    " Συντακτη,μαλλον τα ειπες ολα,..."

    Απολύτως τίποτα δέν είπε, καί αυτό είναι άκρως αναμενόμενο, αφού πρόκειται γιά "...Συντάκτη...".
    Όμως, απογοητευτικό καί τό ότι ΚΑΙ εσύ, δέν αντιλαμβάνεσαι ότι αυτά τά "πλάσματα", δέν δρούν υπό τήν επίδραση "προσχημάτων". ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ βαθύτατα ότι έχουν δίκιο καί ότι δικαιούνται νά διορθώσουν, έτσι, τά (όντως) κακά τής απορρυθμισμένης αυτής κοινωνίας. Τέτοια μαλακιστήρια είναι. ΑΛΛΑ : ΔΈΝ ΦΤΑΊΝΕ ΑΥΤΆ ΤΆ ΚΑΗΜΕΝΑ. ΟΧΙ !
    Τά παιδιά σήμερα, καί από καιρό τώρα, εγκαταλελειμμένα από τήν ξανθειά (βαμμένη) "εργαζομένη" μάνα τους καί τόν υπεραπασχολημένο μέ τρείς δουλειές πατέρα τους, ανατρέφονται ώς ΦΑΣΙΣΤΑΚΙΑ !
    Δέν ακούνε κανένα, δέν μορφώνονται, δέν λαμβάνουν παιδείαν "αιτίου - αιτιατού ", καί άλλα πολλά, διότι δέν ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΙ ΠΟΤΕ !
    Έχει διαστραφεί η ανθρωπίνη φύσις τους, καταλάβατέ το ! Είναι ΘΑΥΜΑ άν βγεί καί κανένα φυσιολογικό (από ποκίλλες πλευρές).

    Ο φταίχτης είναι αποκλειστικώς η μεταπολιτευτική Θεοδωρακική χαβαλεδοδημοκρατία τής ακόπου καλοπέρασης, υμών τών σχολιαζόντων, η οποία τά διαπαιδαγώγησε ώς υβρίδια τού PlayStation, μέ βάθος αντιληπτικής ικανότητος βαθμού κουνουπιδιού, αλλά μέ ψυχική ρωμαλεότητα αρπαγής τής λείας ώς τής ύαινας. Έτοιμα ΦΑΣΙΣΤΑΚΙΑ.
    (Ίδε καί Δημοκρατία τής Βαϊμάρης, γιά παράδειγμα).
    Θά συνεχίσω άλλη φορά, διότι κουράστηκα!

  23. παλιός συντάκτης avatar
    παλιός συντάκτης 18/02/2009 17:25:31

    Ανωνυμώτατε
    νόμιζα ότι εδώ λειτουργούμε με ψευδώνυμο κι όχι με ιδιότητες. Προφανώς το συντάκτης δεν αποκαλύπτει την ιδιότητα μου , αν και έχω αρθρογραφήσει στο παρελθόν.
    έπειτα δεν βλέπω που διαφωνούμε και γιατί τα πήρες;
    διάβασε προσεκτικά τι λεω και τι λες και θα καταλάβεις.

  24. matakis avatar
    matakis 18/02/2009 18:14:50

    @17
    Αρκεί μια ανάγνωση στην ιστορία του Μουσολίνι...

  25. μιχ. νικολούδης avatar
    μιχ. νικολούδης 18/02/2009 19:22:08

    Τιμωρός 20.΄Εχεις δίκιο.Η "πόρσε" δεν με ενδιαφέρει.Έχω ferrari.Για τις βίζιτες...να πώ την αλήθεια ,με έβαλες σε σκέψεις.Τον Τάκαρο δεν τον ξέρω.Μπορεί να φταίει το αλσχαιμερ.Ξαναδιάβασα το σχ.5.Έχεις δίκιο. Δεν είχα προσέξει την λογική δομη της σκέψης,την στέραιη επιχειρηματολογία,την δημοκρατική προσέγγιση του γεγονότος.Μπράβο βρέ!Κάποιους σαν και σένα χρειαζόμαστε για να γυρίσουμε στην εποχή των νεάντερταλ.Κάτι ακούω τώρα στο ρ/φωνο για ομαδική αυτοκτονία καθηγητων του΄΄82. Φαίνεται θα διάβασαν το σχόλιό σου.

  26. τιμωρός avatar
    τιμωρός 18/02/2009 19:32:25

    Δεν ξες τον Τάκη τον Νικολούδη; Είναι φανερό ότι δεν είσαι εγγράμματος.

    Και κάτι άλλο. Εκτός από καταστροφείς είστε και αμετανόητοι. Οπως όλοι οι βλάκες εξάλλου:

    Η δημοκρατία δεν είναι για όλους και κυρίως δεν είναι για όλα, ανοητούλη. Π.Χ. βλέπετε την κατάσταση στα ΑΕΙ 30 χρόνια και σωπαίνετε. Η συνενοχή είναι φανερό ότι σύντομα θα καταλήξει σε απλή ενοχή. Ο καλός καθηγητής σήμερα το αντιλήφθηκε.

  27. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 18/02/2009 19:40:18

    καλε μου Προβοκατωρ και περισπόύδαστε παλιέ συντάκτη, με τις απίστευτα ψαγμένες "αναλύσεις"

    δεν γνωρίζετε ποιό ειναι το βαθύ κράτος στην ελλάδα σήμερα;

    δεν γνωρίζετε οτι άτομα ευηπόληπτα σήμερα είναι ή ήταν αποδεδεγμένα πράκτορες ξένων μυστικών υπηρεσιών, που α΄΄αλαξαν και στρατόπεδο υπογείως; δεν γνωρίζετε οτι κυβερνά ο μπόμπολας και σήμερα και οτι υπουργός οικονομικών είναι ο Ευρωμπανκ/πετρολα/ελπε Λάτσης; Δεν ξέρετε γι τον ρολο των ΜΜΕ; Δεν λεχετε ακούσει για τις επι πληρωμή δημοσιογραφίες του Κουρη με τα πλαστα τιμολόγια, που σπέρνει οτι ο "σορος" κηνυγά την Θεοδώρα Μητσοτάκη και τους υμνητές του νεοφιλελευθερισμού;

    Ε, να σας πληροφορίσω λοιπόν, καλα μου παιδάκια.

    Α Β Γ Δ Ε Ζ Η Θ

    1+1=2
    1+2=3
    1+3=4

    Τη διάλυση της χώρας που τα ινδάλματα σας έχουν πετύχει χρόνια τώρα, θα τα ρίξετε στο υγιέστερο κομμάτι της κοινωνίας; Εχει τελειώσει το ολιγαρχικό "σύστημα" σας όσες προβοκάτσιες και να γίνουν, δεν το αντιλαμβάνεστε ακόμη;παπαλα.

    Πείτε στους "δημοκράτες" σας να κάνουν απροκάλυπτη χούντα! για να το σώσουν

  28. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 18/02/2009 19:44:15

    τιμωρός

    το χτίσισμο νεών θεσμών δεν μπορεί να γίνει με σωματική βία, παρά μόνο με 1 εκατομ κόσμο στο σύνταγμα. ενέργειες όπως η σημερινή κάνουν το αντίθετο, δεν το βλέπεις;

  29. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/02/2009 19:48:36

    Ανωνυμωτατε,ειναι γεγονος,οτι η ατιμωρησια,ειναι μεγαλος φταιχτης.Κατι ξερω κι εγω,με τα 35 χρονια στα Λυκεια.
    Παλαιοτερα,τα παιδια,ακομα και σ αυτη την ηλικια,ειχαν τα χερια τους σταυρωμενα στο θρανιο.Σημερα εχουν το κινητο και στελνουν μηνυματα.
    Και αμα πεις και καμια κουβεντα,τα πραγματα σκουραινουν.
    Καποτε,οι αποβολες πεφτανε για πλακα.Σημερα,για να δωσεις αποβολη,πρεπει να συνελθει το υπουργικο συμβουλιο.
    Καποτε,ο μαθητης,εχανε τη χρονια,παρα πολυ ευκολα,αμα δεν ηξερε αυτα τα ελαχιστα που επρεπε να ξερει.
    Σημερα,για να μεινει καποιος μαθητης,πρεπει να κανει αιτηση, και αν εγκριθει.Συνηθως μενει μονο απο απουσιες.
    Καποτε,το Παν/μιο,φανταζε καπως,αορατο,μεσα στα συννεφα.
    Σημερα,ειναι σπανιο, να μη μπει καποιος καπου.Εστω και στην κωλοπετεινιτσα.Ασχετο τι θα μαθει και αν θα μπορει να βρει δουλεια μετα.
    Και οι χαχολοι οι γονεις,δεν καταλαβαινουν τιποτ αλλο, εκτος απο το να μπει καπου το παιδι τους.Και ας μην ξερει τιποτα.Και ας μην υπαρχει καμια πιθανοτητα και να μαθει τιποτα.
    Εξ ου,και πεσανε να φανε τη Γιαννακου,που εβαλε το 10 στις εισαγωγικες.
    Και μετα,κατηγορειτε τους ερημους κι απροσωπους,κατα Σαββοπουλο,πολιτευτες,που διερμηνευοντας τη θεληση του ποπολου,κανουν ο,τι μπορουν, για να το ικανοποιησουν.
    Εσεις φταιτε φιλοι μου,για ολα.Μην κατηγορειτε τους πολιτικους.Ηλιθιοι ειναι, η κουτοπονηροι αυτοι.Τη ζημια ομως απο τις ενεργειες αυτες,εσεις θα την πληρωσετε.
    Γιατι οπως ελεγε και ο βλαχος στο βολευτη, οταν τον πιεζε να του διορισει το παιδι, και σε παρατηρηση του τελευταιου,οτι δεν ξερει τιποτα να κανει,"μα αμα ηξερε κατι,σ εσενα θαρχομουνα";
    Ετσι,το παιδι διοριζεται,και οταν φτασουμε στο γκισε,η στο Νοσοκομειο,η στην Εφορια,για μια δυσκολη υποθεση,θα βρουμε μπροστα μας,το ηλιθιο καμαρι του ως ανω.
    Καταλαβατε τη σχιζοφρενεια,που μας δερνει;

  30. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/02/2009 19:51:53

    Μα ρε σοφοτατε χαραλαμπη,και ποιος σου ειπε οτι θελουμε χουντα;
    Εγω εφαγα και ξυλο τοτε, μεσα σε Αστυνομικο Τμημα,οταν εσυ ησουνα ακομα στ αρχιδια του πατερα σου.Λες να θελω να ξαναφαω;

  31. τιμωρός avatar
    τιμωρός 18/02/2009 20:04:11

    @28
    Τα κλεμμένα πώς θα επιστραφούν; Ειρηνικά; Είμαι υπέρ.
    Πολύ φοβούμαι όμως ότι δεν θα έχουν την ίδια γνώμη πολλοί πατεράδες που θα βλέπουν τα παιδιά τους να πεινούν.

  32. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 18/02/2009 20:05:56

    Προβοκατωρ

    για τη σημερινή ολιγαρχία λοιπό, τι κανεις εκτός απο το να βρίζεις συλλήβδην τη νεολάια;

    ψηφίζεις τσοχατζόπουλο;;

  33. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 18/02/2009 20:07:42

    τιμωρός

    πληροφοριακώς ο πανούσης είχε κλέψει; αν ναι, αντε να το εξετάσουμε. αν όχι, κάποιοι στοχεύουν στο άσυλο και στον δεκέμβρη, όχι στο πρόσωπο

  34. παλιός συντάκτης avatar
    παλιός συντάκτης 18/02/2009 20:37:45

    χαραλαμπο-π
    οι “αναλύσεις” μου όπως τις λες είναι απλά η άποψη μου χωρίς ίχνος οργής παρά μόνο για τους αυτοαποκαλούμενους.
    μπόμπολας και Ευρωμπανκ/πετρολα/ελπε Λάτσης και ΜΜΕ
    ε και;
    το λες σαν να μην το δεχόμαστε!

    "Τη διάλυση της χώρας που τα ινδάλματα σας έχουν πετύχει χρόνια τώρα, θα τα ρίξετε στο υγιέστερο κομμάτι της κοινωνίας; Εχει τελειώσει το ολιγαρχικό “σύστημα” σας όσες προβοκάτσιες και να γίνουν, δεν το αντιλαμβάνεστε ακόμη;παπαλα.Πείτε στους “δημοκράτες” σας να κάνουν απροκάλυπτη χούντα! για να το σώσουν"

    μα τι παραλήρημα είναι αυτό;
    ποια ινδάλματα, πιο είναι το υγιέστερο κομμάτι οι κουκουλοφόροι;
    ποιο ολιγαρχικό ; μα τις λες αγαπητέ;
    τόση τύφλα;
    σε παρακαλώ...
    αν δεν μπορείς να συμμετέχεις μην ρίχνεις λάσπες
    είναι παλιά και ξεπερασμένη τακτική καθοδηγούμενη από το θυμικό.
    καληνύχτα

  35. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/02/2009 21:23:16

    Κατ αρχας,δεν καταφεραμε να βρουμε,ποιοι φαγανε ποσα,αρα,τι θα κανουμε; Θα αρχισουμε να σκοτωνουμε κοσμο ετσι,με τις υποψιες;
    Αφου η διαφθορα,ειναι εγγενης στον Ελληνα,και δεν θα κανουμε τωρα ιατροδικαστικη εκθεση,για το ποιος φταιει ποιο πολυ.
    Η συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων,κλεβει.Κλεβει ο,τι βρει και ο,τι μπορει.
    Γι αυτο,και δειχνει ανοχη για τους αλλους κλεφτες.Η ανοχη,ομως,γινεται συνενοχη.
    Γι αυτο και η κατασταση συνεχιζεται και θα συνεχιζεται.
    Μην τα βαζετε λοιπον μονο με τους λεφταδες,νομιζοντας οτι αμα τους σκοτωσετε ολους,θα γινουμε Παραδεισος.
    Τα δαση που καηκαν και τα οικοπεδα που καταπατηθηκαν,5 ανθρωποι τα κανανε στην Ελλαδα;
    Αφηστε λοιπον τις ηλιθιοτητες και αμα νομιζετε οτι μπορειτε καλυτερα απο τους αλλους,που εχουμε τωρα,κατεβειτε στις εκλογες να σας ψηφισουν.
    Ολα τα αλλα,ειναι επικινδυνα για ολους μας.

  36. τιμωρός avatar
    τιμωρός 18/02/2009 21:41:50

    @33-35
    Αστειεύεστε.
    Ο Παν. είναι από τις εξαιρέσεις και σοβαρός επιστήμων. Κι αυτός όπως κι εμείς είναι συνένοχος.

    Εκ της περιουσίας προκύπτει ποιοι έκλεψαν. Πανεπιστημιακοί στην Ελλάδα χωρίς δημοσιεύσεις (σε άλλες χώρες θα ήταν άνεργοι) να έχουν μεζονέτες στην πόλη και τριώροφα εξοχικά και τα λοιπά και τα λοιπά. Πόθεν;

  37. μιχ. νικολούδης avatar
    μιχ. νικολούδης 18/02/2009 22:32:16

    Τιμωρος.Τα σχόλιά σου είναι παραληρηματικά.Βρίσκεσαι σε πλήρη σύγχιση.Για ένα τόσο σημαντικό θέμα εκφράζεις επικινδυνες θέσεις.Καταλαβαίνω ότι ευχαρίστως θα συμμετείχες σε τέτοια δρόμενα.Διάβασε και τα σχόλια των άλλων.Τελος.Δέν αξίζει να επανέλθω.

  38. Ego avatar
    Ego 18/02/2009 23:29:30

    Επειδή έτυχε να είμαι μέσα στην εκδήλωση την ώρα που έγινε το επεισόδιο να βάλουμε σε τάξη τα πράγματα!

    Η διημερίδα δεν ήταν για τα δικαιώματα των κατηγορουμένων αλλά για την επανένταξή τους μετά την αποφυλάκιση.

    Υπήρχε διάχυτη η αντίληψη μεταξύ των συνέδρων (με όσους μίλησα τουλάχιστον) πως η διημερίδα είναι ακόμα μια σούπα (από τις πολλές του είδους). Μάλιστα ειπώθηκε (όχι δημοσίως) πως οι διάφορες ΜΚΟ που ασχολούνται με την επανένταξη δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης αν απλά εφαρμοζόταν ο νόμος. Γεγονός που αφήνει πολλές υπόνοιες!

    Ενώ όλοι οι ομιλητές δεν έλεγαν κάτι άλλο εκτός από ευχολόγια (οι κακόμοιροι κρατούμενοι και η κακιά κοινωνία), ο Πανούσης φάνηκε πως θα ήταν κριτικός. Συγκεκριμένα ξεκίνησε λέγοντας "θα πω δυο πραγματάκια και ελπίζω να μη με πάρετε με τις πέτρες..."

    Μία από τις φράσεις του σχετικά με την ανύπαρκτη χρησιμότητα της φυλακής υπήρχε αυτούσια στις "προκυρήξεις" που άφησαν οι αναρχικοί.

    Το ερώτημα που θέτω εγώ, λοιπόν, είναι γιατί τον Πανούση όταν είναι η πιο κριτική φωνή που θα ακουγόταν στο συνέδριο. Αυτό που φώναξε ένας από τους αναρχικούς είναι ενδεικτικό:
    "Κάνετε μπίζνες στις πλάτες των κρατουμένων" και "κι εσύ ρε Πανούση; Ντροπή σου!"

    Προσωπική μου αίσθηση: Ο Πανούσης την πλήρωσε γιατί έτυχε να βρίσκεται στο βήμα εκείνη τη στιγμή. Όλο το σκηνικό δεν μου έδωσε εντυπώσεις προσωπικής κόντρας (δεν μπορώ να εξηγήσω βέβαια το γκαζάκι στο γραφείο του τις προάλλες) αλλά μάλλον ακόμα μιας ευκαιρίας να διαμαρτηρυθούν για τους κρατούμενους αναρχικούς.

  39. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/02/2009 23:54:45

    @Εgo: Νομίζω σωστά το προσεγγίζεις. Ειδικά ο Πανούσης έχει εκφράσει ήπιες και φιλοκοινωνικές θέσεις.

  40. Σπύρος avatar
    Σπύρος 19/02/2009 12:08:26

    Πάντως υπάρχει μιά προκήρυξη Αναρχικών που διαχωρίζει την θέση της απο τούς Μπαχαλάκηδες και τίς ΄Νύκτες τών Κρυστάλλων΄που ακολούθησαν.
    Και αυτό τους τιμά.
    Απο εκεί και πέρα σέ όποιον αρέσουν επιθέσεις κουκουλοφόρων εναντίον ανθρώπων με τους οποίους διαφωνούν μαζί τους ,ή και βομβιστικές ενέργειες έχει δύο δρόμους...
    Η Βγαίνει στο ΄Αντάρτικο Πόλεων΄ή το Βουλώνει.
    Γιατί διαφορετικά υπηρετεί μια μικροαστική και στην ουσία ακροδεξιά αντίληψη τού Μπανιστηριτζή απο την Κλειδαρότρυπα,πού απολαμβάνει την θέα εγκληματικών ενεργειών απο το σπίτι του..

  41. Σπύρος avatar
    Σπύρος 19/02/2009 12:16:15

    Και έχει τρελλό γέλιο που ορισμένοι Μυθοποίησαν ήδη τον ΄Δεκέμβρη΄,λές και υπάρχει πάντα ανάγκη σέ μια μερίδα τής ΄αριστεράς΄να έχει σύμβολα έστω και ψευδή γιά να ΄ξεχωρίζει΄απο τούς άλλους τούς πολλούς...
    Ελιτίστικη αντίληψη τού κώλου φυσικά, πού θεωρεί εαυτόν Πρωτοπορία ,η οποία όμως είναι παντελώς Αντι-Δημοκρατική..
    Θα μάς πέρναγαν όλους ΄μαχαίρι΄αν αναλάμβαναν έστω για μια εβδομάδα την Εξουσία...
    Σταλινικά απολειφάδεια που νομίζουν κιόλας πώς είναι ΄αγωνιστές΄.
    Μια χαρά θα μπορούσαν να ενταχθούν καί σέ Χιτλερικές Οργανώσεις και σε Τάγματα Θανάταου μονον και μόνον επειδή κάποιοι θα διαφωνούσαν μαζί τους........................

  42. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 19/02/2009 12:53:04

    Μπράβο ρε Σπύρο το τελευταίο σου είναι όλη η ουσία που ταλαιπωρεί τον χώρο της αριστεράς .

  43. παλιός συντάκτης avatar
    παλιός συντάκτης 19/02/2009 13:59:19

    σωστός Σπύρο
    έχω την αίσθηση ότι και μερίδα του Συν αποθεώνει τον Δεκέμβρη κι όχι μόνο οι "αντιεξουσιαστές"
    άλλωστε μην τα χώνουμε μόνο στο σταλινικό ΚΚ
    να θυμηθούμε και το ευρωσταλινικό (για τους παλιότερους) ΚΚ εσ
    είναι γνωστό ότι η διάσπαση έγινε για λόγους καρέκλας
    μετά υιοθέτησαν το φρούτο του ευρωκομμουνισμού
    και εσχάτως τις ασάφειες των ημιμαθών κονδυλοφόρων τους.
    Κακομοίρα αριστερά πως σε κατάντησαν Παπαρήγα από τη μια , Τσίπρας από την άλλη και στην άκρη... 700 ομάδες που αντιμάχονται η μια την άλλη για ασημαντότητες!

  44. τιμωρός avatar
    τιμωρός 19/02/2009 14:29:59

    @43

    Ενώ πριν πώς ήταν η αριστερά; Ας σοβαρευτούμε...
    Δεν ακούσατε τίποτα για τις φαλτσέτες και την Εργασία; Για την ΟΠΛΑ και για την Αυτοάμυνα;
    Ας σοβαρευτούμε...


    Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην Ελλάδα που θα το έλεγα χάσμα γνώσεων. Το 99% των πολιτικολογούντων δεν γνωρίζει ούτε ιστορία ούτε πολιτική θεωρία. Καλά για φιλοσοφία, θεολογία και οικονομικά δεν το συζητώ.. Το υπόλοιπο 1% πασχίζει αλλά συνήθως δεν ακούγεται και αποσύρεται αφήνοντας τον χώρο στους τενεκέδες που κάνουν το θόρυβο. Αυτό είναι το κυρίαρχο ρπόβλημα στην Ελλάδα:χαμηλού επιπέδου πολιτικό και πνευματικό προσωπικό.

  45. παλιός συντάκτης avatar
    παλιός συντάκτης 19/02/2009 14:44:50

    εντάξει είναι γνωστό ότι όποια συζήτηση γίνει πάνω σε φιλοσοφία κ.λ.π. αντιμετωπίζεται αδιάφορα ή γραφικά. είναι σημάδι βαρβαρότητας κι αυτό

  46. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/02/2009 15:05:08

    Και οσο περναει ο χροος,η κατασταση απο αυτης της πλευρας,(της Παιδειας δηλαδη),θα χειροτερευει.
    Ας ειναι καλα οι υπουργαρες μας,και οι κυβερνησαρες μας.Ολοι εννοω.Νυν και τεως.
    Ο,τι θελει ο πουστης ο πελατης,ελεγε ενας φιλος που εχει ενα μπακαλικο στην Κυψελη.
    Ετσι κι αυτοι.Ο,τι θελει το ποπολο.Θεσεις σταΠαν/μια θελει; Μαλιστα.
    Μα δεν ξερει αρκετα.
    Δεν πειραζει μωρε.Και τι να τα κανει τα παραπανω;
    Ετσι,κατρακυλαμε καθε χρονο.
    Αλλα απ ο,τι ακουσα, υπαρχουν φημες,οτι ο υπουργος ειπε,οτι φετος,υπαρχει περιπτωση,να αυξηθει παλι ο αριθμος των εισακτεων στην τριροβαθμια.
    Τωρα δηλαδη,σωθηκαμε.

  47. Jeff avatar
    Jeff 19/02/2009 16:06:34

    Ήμουν στο συνέδριο της Επανόδου και είμαι και εγκληματολόγος. Αυτός ο συνδυασμός και μόνο μπορεί για κάποιους να δικαιολογεί την εναντίον μου επίθεση με αιτιολογήσεις του τύπου: γλυφτρόνι των καθηγητών, φαταούλας εκπαιδευμένος στην πασόκ-εποχή, λαίμαργος για προγράμματα επιδοτούμενα από την ΕΕ, υποχείριο των συμφερόντων του υπουργείου δικαιοσύνης κλπ. Την μπογιά μου πάντως, και το γιαούρτι μου το έφαγα.
    Πείτε με ακόμα και αφελή, αλλά πιστεύω ότι όποιος δεν τεκμηριώνει παρόμοιους χαρακτηρισμούς είναι απλός συκοφάντης.
    Πάμε τώρα στα γεγονότα.
    Συμφωνώ με την Ego ότι ο Πανούσης ήταν μια από τις πιο κριτικές φωνές του συνεδρίου. Υπήρξαν όμως και πιο επικριτικές φωνές για το ρόλο τέτοιων εκδηλώσεων από προέδρους και μέλη ΜΚΟ. Γιατί τα βάζουμε όλα στ ίδιο τσουβάλι;....

  48. Jeff avatar
    Jeff 19/02/2009 16:11:07

    Για την επίθεση, κύριος στόχος ήταν ο Πανούσης.
    Όσοι ήταν εκεί το κατάλαβαν.
    Απορώ που την Ego που δεν το αντιλήφθηκε.
    "Πούστη Πανούση θα πεθάνεις!!!". Αυτά τα λόγια τα άκουσαν να επαναλαμβάνονται πολλές φορές όλοι μας. Οι δράστες γνώριζαν το χώρο και μπούκαραν οργανωμένα την ώρα που ο Πανούσης βρισκόταν στο πάνελ. Τον προσέγγισαν άμεσα και το έδειραν αποτελεσματικότατα. Μόνο κάποιος που δεν ξέρει ότι η ομαδική δράση απαιτεί σχεδιασμό για να επιτευχθεί ο στόχος της μπορεί να πει ότι βρήκαν τον Πανούση εκεί τυχαία και τον ξυλοφόρτωσαν.

  49. Jeff avatar
    Jeff 19/02/2009 16:16:28

    Η προκήρυξη που μοίρασαν και τα συνθήματα που έγραψαν στους τοίχους μιλούσε για Απελευθέρωση των Συλληφθέντων από την Εξέγερση του Δεκέμβρη.
    Αν όντως αυτή η ομάδα έχει ως στόχο αυτό που διακηρύττει τότε έκανε την πιο ηλίθια πράξη που θα μπορούσε να κάνει. Ας έκαναν τον κόπο τουλάχιστον πρώτα, να τσεκάρουν τι έχει κάνει όχι μόνο ο Πανούσης για τους συλληφθέντες όλο αυτό το διάστημα - εννοιείται οικειοθελώς και άνευ πληρωμής - αλλά και η πλειοψηφία των ανθρώπων που βρίσκονταν στο συνέδριο.

  50. Jeff avatar
    Jeff 19/02/2009 16:24:16

    Όσοι από εσάς δεν γνωρίζετε λοιπόν, σας πληροφορώ ότι οι 4 από τους συλληφθέντες της Λάρισας που ακόμα (!) κρατούνται στο Δομοκό και τον Κορυδαλλό, στο πρόσωπο του Πανούση και της Κούτροβικ βρήκαν πρόθυμους και καταρτισμένους συμπαραστάτες. Όπως επίσης και σε πολλούς άλλους βαμμένους συμμετέχοντες στο συνέδριο.
    Προσπαθήστε να μπείτε λίγο στη θέση ενός ανθρώπου που βρίσκεται στη φυλακή και περιμένει το αργόοοοοοσυρτο ποινικό σύστημα να προγραμματίσει τη δίκη του. Προσπαθήστε να νιώσετε το φόβο του ανθρώπου και αφήστε τους ανέξοδους αφορισμούς για όλους και για όλα. Ποιός πιστεύετε ότι μπορεί να σας βοηθήσει να συνεχίσετε τη ζωή σας με το μικρότερο δυνατό κακό; Ο Πανούσης (και ο κάθε Πανούσης) που μπορεί να εμπνεύσει τη συμμετοχή των πολιτών με τα τεκμηριωμένα του επιχειρήματα ή μια ανώνυμη ομάδα που σπάει στο όνομά σας το Πανεπιστήμιο και χρησιμοποιεί φασιστικές μεθόδους;

  51. Jeff avatar
    Jeff 19/02/2009 16:31:22

    Και ένα στοιχείο που μπορεί να σας φανεί χρήσιμο. Πολλοί από τους παρευρισκόμενους, που έχουν μεγάλη εμπειρία από φυλακές, που έχουν συγχρωτιστεί άπειρες φορές με σωφρονιστικούς υπαλλήλους, αστυνομικούς, εισαγγελείς, δικαστικούς υπαλλήλους κλπ, διατύπωσαν την πεποίθηση ότι κάποια από τα "παιδιά" που μπουκάραν στο πανεπιστήμιο είχαν αστυνομική - τουλάχιστον - εκπαίδευση. Μπορεί και ιδιότητα. Και εμένα η προσωπική μου εντύπωση είναι αυτή.

  52. Jeff avatar
    Jeff 19/02/2009 16:45:06

    Συνδυάστε λοιπόν όλα τα παραπάνω και προσπαθήστε να καταλάβετε ότι η χθεσινή επίθεση δεν υπάρχει περίπτωση να επιτύχει τίποτα περισσότερο παρά: (α) την ανάγκη αστυνόμευσης των όποιων δημοκρατικών διαδικασιών και διαλόγων συνεχίζουν ακόμα να υπάρχουν, (β) το φίμωμα πολλών ανθρώπων που είναι διατεθιμένοι επώνυμα να βγουν και να πουν την άποψή τους, γνωρίζοντας την αντίδραση που μπορεί να προκαλέσει η άποψή τους (αυτό δεν είναι στοιχείο της δημοκρατίας;;;), (γ) τη μελλοντική απροθυμία πολλών ανθρώπων να αντιμετωπίσουν με σοβαρότητα το για πολλούς ταμπού εξάρτημα της κουκούλας (όσοι θα χρειαστούν στο μέλλον κουκούλα-ανωνυμία για να προασπιστούν συλλογικά δικαιώματα χωρίς να ρισκάρουν την προσωπική κοινωνική και βιολογική τους εξόντωση, χάνουν τους πολυτιμότερους συμμάχους τους), (δ) τη μείωση των ανθρώπων που επιλέγουν να προσφέρουν κακοπληρωμένες ή εθελοντικές ανθρωπιστικές υπηρεσίες (με όποια ελαττώματα) παρά να κυνηγούν μια θέση στο δημόσιο ή στις επιχειρήσεις, (ε) την παντοδύναμη στερεοτυπική σύνδεση της αλληλεγγύης με τη βία και το μπάχαλο.

  53. Jeff avatar
    Jeff 19/02/2009 16:47:56

    Τέλος, αν κάποιος επιθυμεί τη διατήρηση των 12000 περίπου κρατουμένων σήμερα στην Ελλάδα με τις ίδιες συνθήκες κράτησης και εξόντωσης, βρήκε στο (α)πρόσωπο και στη δράση αυτών των 40-80 "παιδιών" τον ιδανικό σύμμαχο.

  54. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 17:30:12

    τι έκανε νιάου νιάου στα κεραμίδια ...

  55. Ego avatar
    Ego 19/02/2009 17:56:00

    @ jeff και αλλενάκι

    Ομολογώ πως το "πούστη Πανούση θα πεθάνεις" μου διέφυγε αλλά δεν αλλάζει την αίσθηση μου πως στόχος δεν ήταν ο Πανούσης. Για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου και μόνο, θα μπορούσα να πω πως είναι ο πιο αναγνωρίσιμος εγκληματολόγος από τους μη ασχολούμενους με τον κλάδο.

    Ας μην μείνουμε εκεί, άλλωστε κανείς δεν μπορεί να μπει στο μυαλό των κουκουλοφόρων. Είτε ήταν ο Πανούσης στόχος είτε όχι, νομίζω πως συμφωνούμε πως πέτυχαν το ακριβώς αντίθετο από αυτό για το οποίο φώναζαν τα "παιδιά". Και επειδή φαίνονταν μεγάλα "παιδιά" αποκλείεται τα ερωτήματα αυτά να μην τα έχουν θέσει στον εαυτό τους...

    Εμένα κάτι μου μυρίζει, εσας?

    P.S. Δεν είμαι κοπέλα.

  56. Ego avatar
    Ego 19/02/2009 18:08:28

    Και κάτι άλλο! Είχα πολλά χρόνια να μπω στο κτίριο "Κωστή Παλαμά" και έζησα μια έκπληξη!

    Το κτίριο αυτό ανήκε στον ΠΟΦΠΑ, τον πολιτιστικό σύλλογο των φοιτητών του Πανεπιστημίου Αθηνών. Ήξερα πως το πανεπιστήμιο τον πήρε για ανακαίνιση και συντήρηση αλλά ποτέ δεν επεστράφη στην χρήση των φοιτητών. Όταν σαν φοιτητής μπήκα μέσα για μια δουλειά είδα γραφεία. Αυτές τις μέρες όμως είδα στο ισόγειο ένα πολυτελέστατο εστιατόριο!

    Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω? Ποιός το διαχειρίζεται?

  57. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 18:19:00

    Ego: τα του κτιρίου πρώτη φορά τα ακούμε. Διάβασε καλά τον jeff. Όλα τα σχόλιά του.

  58. Ego avatar
    Ego 19/02/2009 18:32:30

    Διάβασα καλά τα σχόλια και κλείνω το μάτι συμφωνώντας!

  59. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/02/2009 00:36:46

    Τι έγινε πάλι στην Καθημερινή??
    Εδιωξαν τον εξαίρετο Βασίλη Αγγελικόπουλο???
    Γιατί άρα γε??
    Επειδή έγραψε εναντίον τού Χουβαρδά του Διευθυντή του Εθνικού Θεάτρου,που άν και ΄προοδευτικός΄διορίστηκε απο τον Βουλγαράκη??
    Eπειδή ειχε το θάρρος να υποστηρίξει τον Μάρκαρη και τον Δοξιάδη που αντιτέθηκαν στά καραγκιοζιλίκια κάποιων ΄επαναστατών΄πού διέκοψαν πρεμιέρα του Εθνικού γιά νά ΄αφυπνίσουν συνειδήσεις΄?? και ο κυρ-Διευθυντής του συμφώνησε με τα ΄παιδιά΄και διέκοψε την Παράσταση γράφοντας στά παλια του τά παπούτσια όλους οσοι είχαν πληρώσει εισιτήριο??
    Mήπως επειδή διαφώνησε με την γελοία κατάληψη της Λυρικής απο κάτι δήθεν ΄Ελευθερους Καλλιτέχνες΄πού έγραφαν προκηρύξεις πώς θέλουν ΄να καταστρέψουν την Τέχνη για να αναγεννηθεί απο την στάχτη κάτι καινούριο΄θυμίζοντας διάγγελμα τού Χουντικού Παπαδόπουλου ενώ τά βράδυα έκλειναν την Ακαδημίας γιά να παίξουν Ποδόσφαιρο(αυτή προφανώς ηταν η εναλλαΧτικιά πρόταση τών ΄Λεύτερων΄...)βάζοντας για τέρματα τούς Καδους τών Σκουπιδιών...?
    Ποιος έφαγε τον Αγγελικόπουλο άρα γε??

  60. παλιός συντάκτης avatar
    παλιός συντάκτης 20/02/2009 09:08:32

    μπράβο σπύρο πες τα
    αν και ο Χουβαρδάς δεν είναι ΄προοδευτικός΄ (κολλητός του Δραγώνα, που είναι πρόεδρος του ΕΚΘΧ και από δεξιά μεγαλοαστική οικογένεια)
    απλά διορίστηκε απο τον Βουλγαράκη και λειτούργησε ως μια συμφωνία με τα "προοδευτικά" λαμόγια του χώρου (σκηνοθέτες και δημοσιογράφους).
    θα άξιζε να γίνει έρευνα στο payroll του ΥΠΠΟ όπου θα δούμε με έκπληξη πολλά γνωστά ονόματα ...έγκριτων του λεγόμενου προοδευτικού δημοσιογραφικού κόσμου.
    Αυτοί ήταν που έκαναν τον Βουλγαράκη τον καλύτερο Υπουργό μετά την Μελίνα στη Μπουμπουλίνας.
    συμφωνώ με τα γραφόμενα για τους γραφικούς ΄Ελευθερους Καλλιτέχνες΄ μην ασχολείσαι πρόκειται για το γνωστό σύνδρομο της εξίσωσης και της έλλειψης σεβασμού στις αξίες.
    Για το Εθνικό όμως υπάρχει θέμα
    Επαναλαμβάνω : Θεοδώρου αναπληρώτρια Χουβαρδά ταυτόχρονα σκηνοθετεί , ο άντρας της Πλάτανος γράφει μουσική για τις παραστάσεις και στον αδελφό της χαρίστηκε η καντίνα του Εθνικού.
    μετα μας ενοχλούν τα αναψυχτήρια και οι παπαδες;

  61. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/02/2009 10:58:25

    Παλιός Συντάκτης@60
    Ο Χουβαρδάς έχει μετατρέψει το Εθνικό σε Ομαδούλα τού παλιού Αμόρε..
    Και βάζει μπρoστά διάφορους δημοσιογράφους και δημοσιογράφες(έχει σημασία το Θηλυκό....)να εκθειάζουν Παραστάσεις τού Εθνικού ,πού δέν βλέπονται και ταυτόχρονα Υμνούνται οι ίδιοι και οι ίδιοι Ηθοποιοί οι οποίοι παρομοιάζονται ως η Dream Team της Ελλάδος..
    Τα παραπάνω φυσικά απο τήν γνωστή ΄Ε΄φημερίδα πού θεωρεί τον Πολιτισμό προσωπικό της Τζάκι.
    Για την κα Θεοδώρου έχεις απόλυτο δίκιο

  62. Jeff avatar
    Jeff 20/02/2009 11:11:45

    @Anonymous: Παρόλο που δεν συμφωνώ με το τελικό σου συμπέρασμα, σου δίνω δίκιο μόνο ως προς το σχόλιο σου για την έλλειψη οργανωμένης και συλλογικής καταδίκης του χώρου της Εγκληματολογίας ως προς τα γεγονότα των τελευταίων μηνών στην Ελλάδα. Θα ήθελα όμως να σε πληροφορήσω ότι πάρα πολλοί άνθρωποι κάνουν καθημερινά γόνιμη και τεκμηριωμένη κριτική και προσπαθούν να διαρρήξουν το ισχυρότερο χαρακτηριστικό των συλλογικών δράσεων: την αδράνεια. Αν υποστηρίζεις το χτύπημα του συνεδρίου, υποστηρίζεις ταυτόχρονα και την αδράνεια. Είμαι σίγουρος ότι μπορείς να σκεφτείς προς αυτή την κατεύθυνση.
    Η σιωπή που υπάρχει σε πολλούς χώρους (ακαδημαϊκούς, επιστημονικούς, καλλιτεχνικούς κλπ) θα πρέπει να αντιμετωπιστεί και με την οπτική μιας προπαρασκευαστικής διαδικασίας. Μην κοιτάμε μόνο τις απουσίες. Ας κοιτάξουμε και τις ισορροπίες. Η ισορροπία που έχει δημιουργηθεί τους τελευταίους μήνες χαρακτηρίζεται από μια διάχυτη αντι-εξουσιαστική αίσθηση. Ο χώρος που δέχτηκε χτύπημα προχθές περισσότερο ενισχύει αυτή την ισορροπία παρά την πολεμά. Και αυτό το κάνει τεκμηριωμένα. Έχεις δίκιο ότι δεν υπάρχει ένας αυτοματισμός ως προς τις κοινωνικές αντιδράσεις που οφείλουν πολλοί να στηρίζουν σε παρόμοιες περιπτώσεις. Αλλά πάλι, συμφωνείς με την καταστολή των όποιων προσπαθειών όταν αυτές βρίσκονται στην αρχή και είναι ακόμα αδύναμες και σχετικά αμήχανες;
    Όσον αφορά το σχόλιο σου για την εκπαίδευση της αστυνομίας, έχω την εντύπωση ότι η μόνη σου ενημέρωση γίνεται μέσα από αστυνομικές σειρές της τηλεόρασης. Η ελληνική αστυνομία σήμερα δεν έχει μόνο κοιλαράδες δημόσιους υπαλλήλους και προς Θεού δεν τρώνει ντόνατς! Σκέψου ότι όταν αναπαράγεις τέτοιες εικόνες μπορεί να γίνεις επικίνδυνος για τους ανθρώπους που εμπιστεύονται την άποψή σου, αλλά και για τον ίδιο σου τον εαυτό. Είσαι ισχυρότερος όταν δεν υποτιμάς τον αντίπαλό σου και ειδικότερα όταν ξέρεις για ποιο λόγο είναι αντίπαλος σου.
    @Εgo: Σόρρυ για την αλλαγή φύλου (ένιωσα μια γυναικεία ευαισθησία στα λόγια σου, ιδανική πάντως για άνθρωπο που ενδιαφέρεται για τον άνθρωπο). Για το θέμα του κτηρίου δεν το γνώριζα ούτε εγώ (όπως και το @αλλενάκι). Μου έκανε και εμένα κακή εντύπωση το εστιατόριο του ισογείου. Παρόλα αυτά θεωρώ μια κατάληψη πιο ενδεδειγμένο τρόπο, όταν όλες οι άλλες δράσεις των φοιτητών έχουν βρεθεί μπροστά σε ισχυρές αρνήσεις, παρά το σπάσιμο και την καταστροφή. Υπάρχουν και τεχνικά δελτία ενέργειας που μπορούν να αναζητηθούν. Επίσης ο όποιος ήδη διαμορφωμένος χώρος μπορεί να αξιοποιηθεί από τους φορείς που έχουν τη δύναμη να τον οικειοποιηθούν. Αν οι φοιτητές όντως κοιμούνται και ξυπνούν με την αγωνία του δικού τους χώρου που έγινε ακριβό εστιατόριο, θα μπορούσαν στις πιθανές δράσεις τους να εντάξουν και την κατάληψη και αξιοποίησή του από τους ίδιους τους φοιτητές για τους φοιτητές.
    Αλλά από την άλλη τι σχέση έχει το καθεστώς λειτουργίας του συγκεκριμένου κτηρίου με την επίθεση στο χώρο της Εγκληματολογίας; Το συνέδριο φιλοξενήθηκε στο χώρο, δεν τον αποίκησε.

  63. Jeff avatar
    Jeff 20/02/2009 11:19:08

    Και κάτι άλλο. Παραξενεύομαι πολύ με τη λειτουργία κάποιων ανθρώπων σε διαλόγους σαν αυτόν. Βλέπω ότι μετά από δυο-τρεις ερωτοαπαντήσεις κάποιοι συγκεκριμένοι στρέφονται με προσωπικούς χαρακτηρισμούς εναντίον κάποιων άλλων που μπορεί να έχουν αντίθετες ή απλά διαφορετικές απόψεις.
    Επίσης, το να αναπτύσσονται σε ένα διάλογο που ξεκινά με το θέμα τους ξυλοδαρμού του Πανούση θέματα άσχετα με αυτόν, βοηθά;

  64. Jeff avatar
    Jeff 20/02/2009 11:45:59

    Συμπληρωματικά θα ήθελα να ενημερώσω αυτούς που δεν παρακολουθούν τα της Εγκληματολογίας ότι στις ΗΠΑ η μόνη πανεπιστημιακή σχολή που έκλεισε με κυβερνητική σφραγίδα (ποιού άλλου, του Bush jr)ήταν το πολύ πετυχημένο τμήμα Εγκληματολογίας του πανεπιστημίου του Berkeley. Πολλοί επιστήμονες, ερευνητές και διδάσκοντες του τμήματος διώχθηκαν και δεν ξαναβρήκαν ποτέ δουλειά σε πανεπιστήμια των ΗΠΑ. Γι' αυτό το λόγο ενδυναμώθηκε από τότε η κριτική παράδοση των Εγκληματολογικών Τμημάτων των χωρών της Λατινικής Αμερικής (Μεξικό, Βραζιλία κλπ) που εκδίδουν συγγράμματα τις τλευταίες δυο δεκαετίες που κάνουν τους υποτίθεται ευρωπαίους κοινωνικούς επιστήμονες να τρίβουν τα διανοούμενα μάτια τους.
    Υπενθυμίζω μια φράση του Adorno: "Πρέπει να ανήκεις σε μια παράδοση για να μπορείς να την πολεμήσεις". Αν κάποιοι από εδώ μέσα, είναι αντίθετοι π.χ. σε πανεπιστήμια όπως το London School of Economics (γιατί υποτίθεται ότι ετοιμάζουν τη νέα γενιά κυρίαρχων επιχειρηματιών και πολιτικών, όπως ο τωρινός έλληνας υπουργός δικαιοσύνης Δενδριάς), ας κάνουν τον κόπο να κοιτάξουν ότι το μόνο βιβλίο Αντι-εγκληματολογίας που τυπώθηκε στον κόσμο τη δεκαετία του 1980, δημιουργήθηκε εκεί μέσα.
    Υποθέτω ότι οι εκεί αντι-εξουσιαστές ολιγόρησαν και το άφησαν να βγει για να διδάξει τις επόμενες γενιές των πουλημένων. Ε;

  65. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/02/2009 12:24:50

    @Jeff: δηλαδή προαλείφεται; δεν έχω ακούσει απόψεις του (δεν έχω σχέση με το χώρο, τώρα με το θέμα του Πανούση σας διαβάζω).

  66. Μάρκος avatar
    Μάρκος 20/02/2009 12:49:51

    Μάλλον δεν έχετε ακούσει τον Πανούση να τα χώνει τόσο σε όσους κατέστρεψαν τον Δεκέμβριο, όσο και σε όσους τους υπερασπίζονται, από την καθημερινή παρέμβασή του στο ραδιόφωνο του Αντέννα, γι'αυτό λέτε όσα λέτε...

  67. Jeff avatar
    Jeff 20/02/2009 12:59:27

    αλλενάκι δεν σε κατάλαβα. Τι εννοείς με το "προαλείφεται";

  68. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/02/2009 13:02:38

    @jeff: δεν κατάλαβα τι εννοεί η φράση σου:
    ...(γιατί υποτίθεται ότι ετοιμάζουν τη νέα γενιά κυρίαρχων επιχειρηματιών και πολιτικών, όπως ο τωρινός έλληνας υπουργός δικαιοσύνης Δενδριάς).

  69. Jeff avatar
    Jeff 20/02/2009 13:04:05

    Μάρκο: Έχεις ακούσει τον Πανούση να λέει πουθενά ότι δικαίως βρίσκονται στη φυλακή οι συλληφθέντες;;;; Τον έχεις ακούσει να λέει ότι οι συγκεκριμένες συλλήψεις ήταν εύστοχες και νόμιμες;;;; Τον άκουσες ποτέ να υπερασπίζεται τη συγκεκριμένη, χθεσινή και σημερινή "δημόσια τάξη" που χρησιμοποιούν ως ευχολόγιο οι κατασταλτικοί μηχανισμοί;

  70. Jeff avatar
    Jeff 20/02/2009 13:09:20

    αλλενάκι, γενικά το London School of Economics θεωρείται συντηρητικό πανεπιστήμιο. Όπως έχεις μάλλον καταλάβει είμαι αντίθετος στις "γενικές" κατηγοριοποιήσεις από όποιον κι αν προέρχονται. Έτσι, ενώ για κάποιους μπορεί να είναι μια δομή που εκπαιδεύει στελέχη επιχειρήσεων και πολιτικών της άρχουσας τάξης, στο εσωτερικό του γίνονται ζημώσεις που καταλλήγουν σε απόλυτα ριζοσπαστικά και αιρετικά έργα. Με αυτό θέλω να πω ότι ανάμεσα στο άσπρο και το μαύρο υπάρχουν οι άπειροι χρωματικοί τόνοι του γκρι. Εγώ διαλέγω τον κόσμο με τις περισσότερες επιλογές και ερμηνείες.

  71. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/02/2009 13:15:16

    Συμφωνώ. Σε όλα τα καλά πανεπιστημιακά ιδρύματα απελευθερώνονται αναπόφευκτα παρόμοιες διεργασίες.

  72. Μάρκος avatar
    Μάρκος 20/02/2009 13:28:35

    jeff, ασφαλώς και τον άκουσα στο ραδιόφωνο του Αντέννα, κι όχι μόνο μια φορά. Γι'αυτό και δέχθηκε την επίθεση. Τους έπεσε βαρύ σε κάποιους ότι κάποιος καθηγητής, και μάλιστα αριστερός, τους πήγε κόντρα...

  73. Jeff avatar
    Jeff 20/02/2009 13:38:59

    Μάρκο: ελπίζω να κατάλαβες τις ερωτήσεις μου γιατί πραγματικά μένω έκπληκτος με την απάντησή σου. Δεν ακούω ραδιόφωνο κι έτσι δεν δύναμαι να επιχειρηματολογήσω εναντίον σου, οπότε σταματώ εδώ.
    θα πω όμως μόνο αυτό: το ότι δεν συμφωνώ προσωπικά με όλες τις πράξεις των γεγονότων του Δεκέμβρη δεν σημαίνει ότι υποστηρίζω τις συγκεκριμένες μορφές καταστολής τους.

  74. Factorx avatar
    Factorx 20/02/2009 13:41:09

    @Jeff περιμένω - αν το επιθυμείς κι εσύ - μια συνολικλη τοποθέτηση επι του θέματος "εγκληματολογία στην Ελλάδα" για post

  75. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 20/02/2009 13:41:56

    Eγω σας λυπαμαι εσας τους Παν/κους,που καθοσαστε και σας γιαουρτωνουνε,η και σας δερνουνε,χωρις να αντιδρατε.
    Ακομη και μετα το ξυλοφορτωμα του Πανουση,οι αλλοι Παν/κοι,κανανε 24 ωρες,να βγαλοπυν ανακοινωση διαμρτυριας για την πραξη αυτη.
    Να σας χαιρομαστε.
    Εισατε πραγματικα για γιαουρτωμα.
    Εγω θα πηγαινα κατευθειαν στο Λυκειο, χεζοντας πατοκορφα το ελεεινο Παν/μιο,οπως το καταντησανε(τε).

  76. Μάρκος avatar
    Μάρκος 20/02/2009 13:42:08

    Αγαπητέ ανώνυμε 1:33, πριν τον Πανούση, είχαν προηγηθεί κι άλλες επιθέσεις σε καθηγητές, που κανένας ΣΥΡΙΖΑ δεν βγήκε να καταδικάσει. Τώρα, καταδικάζουν όλοι, επειδή ο Πανούσης έτυχε να είναι και υποψήφιος για τις Νομαρχιακές εκλογές με τον ΣΥΡΙΖΑ. Όταν εδάρη ο Γρυσπολάκης και η Τζάνη, κουβέντα δεν ειπώθηκε. Κι αν η Κούνεβα δεν ήταν συνδικαλίστρια ή μετανάστρια, θα ευαισθητοποιούταν κανείς από αυτούς τους "ευαίσθητους";

  77. Jeff avatar
    Jeff 20/02/2009 13:45:45

    anonymous: δεκτό κι ευχαριστώ. Συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτο. Αλλά όλοι μας έχουμε το ελαφρυντικό ότι είμαστε άνθρωποι. Δυστυχώς κάποιοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την ευχάριστη διέγερση της δράσης (βλ. Hofmann: Επανάσταση για την Κάβλα της) από τις πολιτικές συνέπειές της. Και είναι κρίμα να πιστεύουν ότι το ένα αποκλείει το άλλο. Το φλεγόμενο δέντρο στο Σύνταγμα ήταν το καλύτερο παράδειγμα.

  78. Μάρκος avatar
    Μάρκος 20/02/2009 13:52:00

    @Προβοκατωρ, τώρα μου θύμισες την γελοία κίνηση της λεγόμενης...Πανεπιστημιακής κοινότητας, μετά τα γεγονότα κι ενώ είχε δεχθεί επίθεση το Πανεπιστήμιο και καεί η βιβλιοθήκη του, που μαζεύτηκαν καμιά 50ρια καθηγητάδες και περικύκλωσαν...συμβολικά το κτήριο, λέγοντας ότι θα είναι παρόντες να το προστατεύσουν. Και φυσικά, τρέχουν σαν τις κότες όταν εμφανίζονται οι κουκουλοφόροι...

  79. Jeff avatar
    Jeff 20/02/2009 14:01:37

    Μάρκο και Προβοκάτωρα: μάλλον ήταν γελοίοι και κότες και οι ακαδημαϊκοί που έσωσαν τη βιβλιοθήκη της Νομικής τις ίδιες μέρες, προτείνοντας στους "πολοτικοποιημένους" δράστες να πληρώσουν οι ίδιοι το ποσό που θα έπιαναν τα βιβλία στην αγορά, ώστε να μην φορτωθούν στα φορτηγάκια που περίμεναν στη Σόλωνος...

  80. Μάρκος avatar
    Μάρκος 20/02/2009 14:11:09

    jeff, δεν γνωρίζω το περιστατικό, αν θέλεις μας το κάνεις πιο...λιανά; Γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο, και όντως έγινε αυτή η συναλλαγή, κι έχουν φτάσει οι ακαδημαϊκοί να δίνουν χρήματα στους βάνδαλους για να γλυτώσουν τα βιβλία, αντί να τους μπουζουριάσουν, τότε...

  81. Jeff avatar
    Jeff 20/02/2009 14:44:34

    factorX γιατί έφυγε το link που προσέθεσα;

  82. Factorx avatar
    Factorx 20/02/2009 15:19:10

    @jeff. Ξαναστείλτο. Εχουθμε ανακοινώσει εξαρχής οτι τα σχόλια με λινκς μπαίνουν σε μοντερεσιον για να κόβουμε τα εκατονταδες διαφημιστικά και σπαμς που ανεβαίνουν συνεχώς. Δεν προσεξα το λινκ σου και το διεγραψα μαζει με τα διαφημιστικά

  83. Jeff avatar
    Jeff 20/02/2009 15:32:28

    Μάρκο: Συγνώμη για την παραπληροφόρηση. Το γεγονός αφορά το Τμήμα Νομικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου της Θεσσαλονίκης και όχι της Αθήνας

    http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=55808692

    Επίσης, το να μπουζουριάσει κάποιος κάποιον είναι μια πολύ συγκεκριμένη δουλειά. Ο φασισμός δεν ασκείται μόνο από τα πάνω, καθώς η εξουσία δεν είναι κτήμα κάποιου αλλά σχέση. Ο φασισμός διαχέεται στις σχέσεις μας. Η εικόνα που μου έρχεται στο μυαλό με την πρότασή σου δυστυχώς με παραπέμπει στους "νοικοκυραίους" που "πήραν το νόμο στα χέρια τους" και επιβραβεύτηκαν από όσους έχουν αντίστοιχες "ευαισθησίες".

  84. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 20/02/2009 15:32:40

    @jeff,
    Υπάρχουν αυτοί, που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την ευχάριστη διέγερση της δράσης από τις πολιτικές συνέπειες, και συμπληρώνω εγώ αυθαίρετα, είτε λόγω της κενής ζωής τους, είτε λόγω του προβλήματικού οικογενειακού και κοινωνικού περιβάλλοντός τους ή/και ακόμα λόγω του ότι ακόμα βρίσκονται στις παρυφές κάποιας "ιδεολογίας".
    Υπάρχουν αυτοί, που ξέρουν πολύ καλά πως να διοχετεύσουν αυτήν την ευχάριστη διέγερση που προκαλεί σε κάποιους άλλους η "δράση".
    Υπάρχουν και αυτοί που διαχειρίζονται τις πολιτικές συνέπειες κατά το δοκούν και με ότι μέσα έχουν.
    Ποιος δικαιολογείται από τους παραπάνω για τα αποτελέσματα των πράξεων-πρακτικών-αποτελεσμάτων;
    Και ακόμα πιο πέρα να το πάω.
    Ποιος ωφελείται;
    Και χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτος, ρωτάω;
    Υπάρχει σε όλα αυτά τα γεγονότα ίχνος αυθορμητισμού;

  85. Μάρκος avatar
    Μάρκος 20/02/2009 15:51:06

    Να συμπληρώσω κάτι που μάλλον έχει σχέση με την "ευχάριστη διέγερση της δράσης"; Είδα στις "αντιπολιτευόμενες" εφημερίδες, με αφορμή την ανακάλυψη του αυτοκινήτου -βόμβα στη CITYBANK, να έχεουν γραφήμματα και...οδηγίες μάλιστα, με το πόσα κιλά εκρηκτικά μπορεί να ανατιναχθεί κάτι, πως να το κάνει κάποιος, και τι υλικά χρειάζονται. Μα είναι τόσο ηλίθιοι μερικοί; Αυτή κι αν είναι ευχάριστη διέγερση της δράσης!

  86. Jeff avatar
    Jeff 20/02/2009 15:56:22

    νοών...νοείτω: συμφωνώ. Δεν είμαι υπέρμαχος του αυθορμητισμού, διότι κάποιος ο οποίος δρα πάντοτε αυθόρμητα δεν ελέγχει ούτε τις ηθελημένες ούτε τις αθέλητες συνέπειες της δράσης του. Ο Κώστας Σαμαράς (διάσημος ληστής τραπεζών) στο βιβλίο του 'Καταζητείται' έγραφε ότι τόσο οι αστυνομικοί όσο και οι παράνομοι έχουν παρόμοιο κίνητρο για τη δράση τους. Την αδρεναλίνη. Το αν οι αφορμές που αξιοποιούν για τη διέγερσή τους δικαιολογούνται πάντοτε είναι αδιάφορο. Άλλες δικαιολογούνται και άλλες όχι.
    Το ότι κάποιοι είναι σε θέση να αξιοποιήσουν υπέρ τους τη δράση που γίνεται - ανεξαρτήτως πρόθεσης - είναι δεδομένο. Γι' αυτό χρειάζεται κάποιος να ξέρει σκάκι. Η λάθος κίνηση στο σκάκι είναι πάντοτε αυτή που μπορεί να εκμεταλλευτεί ο αντίπαλός σου.

  87. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 20/02/2009 16:27:59

    @jeff,
    Ωραία συμφωνούμε, και από όσο μπορώ να διακρίνω μιλάς και απαντάς καθαρά επιστημονικά.
    Και δουλειά σου από ότι καταλαβαίνω είναι η περισσότερο η ανάλυση και η σύνθεση και λιγότερο η αβίαστη εξαγωγή συμπερασμάτων. Αυτά πολλές φορές προκύπτουν.
    Τι γίνεται λοιπόν στην περίπτωσή μας που οι αντίπαλοι στην σκακιέρα παίζουν στην πλάτη άλλων;
    Τι κάνουν τα πιόνια;

  88. Jeff avatar
    Jeff 20/02/2009 16:33:58

    νοών...νοείτω: υπάρχει κανόνας στο σκάκι που απαγορεύει στο πιόνι να "φάει" το βασιλιά του αντιπάλου;

  89. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 20/02/2009 16:51:51

    @jeff,
    Κανένας.
    Τα πιόνια όμως δεν κινούνται αυτοβούλως, δεν έχουν δικιά τους δυναμική (ακόμα τουλάχιστον).
    Ο ιθύνων νους τα κινεί.
    Ο παίκτης.

  90. Jeff avatar
    Jeff 20/02/2009 17:00:25

    νοών...νοείτω: Εξαρχής στο παραδειγμά μου με το σκάκι αναφερόμουν στον παίκτη και όχι στο μέσο. Γι' αυτό το λόγο ίσως δεν κατάλαβα το σχόλιό σου "οι αντίπαλοι στη σκακιέρα παίζουν στην πλάτη των άλλων".
    Η αρχική μου παρέμβαση στο θέμα του antinews είχε να κάνει με τα αποτελέσματα της επίθεσης ενάντια στον Πανούση και στους συνέδρους. Δήλωσα - αρκετά καθαρά θέλω να πιστεύω - ότι συμφέρον από αυτό το γεγονός μπορεί να έχει μόνο το αστυνομικό κράτος. Αν δεν υπάρχει ισχυρή διαφωνία ως προς αυτό τουλάχιστον, ας αναρωτηθούν όσοι συμμετείχαν στην επίθεση ποια είναι τα αποτελέσματα της δράσης τους και ας αναγνωρίσουν σε όλους εμάς τους υπόλοιπους το δικαίωμα να τους κρίνουμε. Ως πιόνια.

  91. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 20/02/2009 17:03:26

    Είσαι ξεκάθαρος.
    Χάρηκα για την συζήτησή μας.

  92. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/02/2009 17:06:44

    Τώρα που διαβάζω και τα υπόλοιπα σχόλια, αληθεια γιατί εγκληματολογία, εγκληματολόγος και όχι επιστήμη μελετης της παρανομίας ή της παραβατικής συμπεριφοράς π.χ.; Εγκληματίας, παράνομος ή κακοποιός;
    Ο ισοπεδωτικός και βαρύς χαρακτηρισμός παράνομων πράξεων ήσσονος σημασίας συλλήβδην ως εγκλημάτων δεν συμβαδίζει με το σύγχρονο πνεύμα, κατά τη γνώμη μου πάντα (προέρχομαι από οικογένεια νομικών, εγώ ακολούθησα άλλο κλάδο, τελείως άσχετο).

  93. Jeff avatar
    Jeff 20/02/2009 17:27:28

    αλλενάκι: Εγκληματολογία= ο λόγος περί του εγκλήματος. Όπου 'λόγος' μπορείς να βάλεις 'λογική' που εμπεριέχει όσα λες. Ως έγκλημα ορίζεται η πράξη που παραβιάζει έναν ήδη διατυπωμένο νόμο. Έχεις δίκιο. Σύμφωνα με αυτούς τους πρώτους ορισμούς είναι επίσης έγκλημα η προσωρινή παράνομη στάθμευση για μια επίσκεψη στο περίπτερο, όσο και η δολοφονία. Υπάρχουν βέβαια κατηγορίες αρκετά διακριτές. Το ζήτημα είναι ότι υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα και πολλή δουλειά να γίνει. Κι αν στα παραπάνω παρδείγματα είναι εύκολο να καταλάβει κανείς πιο από τα δυο είναι το βαρύ έγκλημα και ποιο το αμελητέο (παρόλο που και για τα δυο έχουν οριστεί από το νόμο κυρώσεις) για άλλες ανθρώπινες συμπεριφορές τα πράγματα είναι ενταλώς δυσδιάκριτα. Για παράδειγμα, δεν ορίζεται ως έγκλημα η πράξη ενός εργοδότη να μεταθέσει σε άλλη πόλη έναν υπάλληλό του προκειμένου να έχει ελεύθερο πεδίο για να την "πέσει" στη γυναίκα του που θα μείνει πίσω στην πόλη με τα παιδιά. Παρόλα αυτά η πράξη του εργοδότη πλήττει τον εργαζόμενο.

  94. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/02/2009 17:38:34

    Ευχαριστώ. Η θεωρία των διαβαθμίσεων του γκρίζου πρέπει να εφαρμοστεί και στον χαρακτηρισμό της επιστήμης αυτής. Ίσως οι εγκληματολόγοι και οι δικηγόροι ποινικών υποθέσεων να προτιμούν τον βαρύγδουπο αυτό χαρακτηρισμό, για ευνόητους λόγους.

  95. Ψάλτης απορών avatar
    Ψάλτης απορών 21/02/2009 13:52:33

    Στο Ιντιμίντια υπάρχει πλέον "προκήρυξη" για την "παρέμβαση" όπως γράφεται στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Μάλιστα σημειώνουν ότι στόχος τους δεν ήταν ο Πανούσης. Έτσι ίσως εξηγείται ότι δεν τον... βρήκαν πολύ!
    Λυπούνται, γράφουν, που δεν πρόσεξαν τον εισαγγελέα Μαρκή που συμμετείχε στην εκδήλωση.

  96. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/02/2009 17:57:53

    Αυτά τά φασιστοειδή τού Indymedia από πού εκπέμπουν τελικά??
    Γιατί εάν αληθεύει πώς χρησιμοποιούν το Δημόσιο Πανεπιστήμιο γιά να δρούν διαδικτυακώς ,αυτοί πού τούς το επιτρέπουν είναι κατάπτυστοι....
    Ας πάνε αλλού (σε ιδιωτικούς χώρους)να πουλήσουν τήν επιδοτούμενη ΄επανάστασή΄τους...

  97. ιντυ...μύδεια avatar
    ιντυ...μύδεια 23/02/2009 11:20:50

    @Ψάλτη: στο indymedia επίσης τις πρώτες δυο μέρες έγραφαν ότι ο Πανούσης μιλούσε σε εκδήλωση της MARFIΝ και του Βγενόπουλου, γι'αυτό του επιτέθησαν.
    Ας αποφασίσουν πρώτα τι δικαιολογία θα δώσουν και μετά ας δούμε κι εμείς πόσο αλήθεια εμπεριέχει.
    Επίσης προσπάθειες που έγιναν από πολλές πλευρές να γραφτούν κάποιες αλήθειες στο indymedia "κόπηκαν" άμεσα. Κάποια σχόλια που έμειναν αναρτημένα έλεγαν ότι ο Πανούσης δεν δέχτηκε επίθεση αλλά έκανε τον ήρωα φωνάζοντας ασθενοφόρο για να τον πάει στο νοσοκομείο και να κερδίσει επιπλέον συμπάθεια από τους "νοικοκυραίους". Η φασιστική νοοτροπία του indymedia φάνηκε και από το σχόλιο ενός εκ των διαχειριστών του που αναρωτήθηκε, για ποιο λόγο ο τίτλος της είδησης ήταν "Επίθεση στο Γιάννη Πανούση", αφού ένα ξώφαλτσο γιαούρτι δεν συνιστά κάτι τέτοιο!