#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/01/2011 12:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επίθεση Σημίτη στη ΝΔ για την υπόθεση Siemens και απάντηση ΝΔ



Επίθεση στη Νέα Δημοκρατία, στην οποία καταλογίζει «ότι προτιμά τα αδιέξοδα από τις λύσεις», εξαπολύει με γραπτή δήλωσή του ο πρώην πρωθυπουργός, Κώστας Σημίτης, με αφορμή την πρόταση της αξιωματικής αντιπολίτευσης να παραπεμφθεί και ο ίδιος σε προκαταρκτική επιτροπή για την υπόθεση Siemens.

Η Νέα Δημοκρατία στην τοποθέτησή της για την υπόθεση Siemens ανέδειξε ανάγλυφα τα αίτια της υστέρησης και κακοδαιμονίας του τόπου, αναφέρει ο κ. Σημίτης, προσδιορίζοντάς τα στην «ακραία αντιπαλότητα, συνολική άρνηση του έργου άλλων κυβερνήσεων, αμφισβήτηση της εντιμότητας και του πατριωτισμού των αντιπάλων, συνεχείς υπερβολές, διαστρεβλώσεις και ανακρίβειες, συμβάλλοντας έτσι αποφασιστικά να κυριαρχήσουν οι πολιτικές σκοπιμότητες στο έργο της Επιτροπής».

Όσον αφορά τον ίδιο, ο κ. Σημίτης καταλογίζει στη ΝΔ ότι προσπάθησε να δημιουργήσει εντυπώσεις με ανακριβή, ελλιπή ή και ψευδή στοιχεία, προβάλλοντας για παράδειγμα συναντήσεις με τον Χριστοφοράκο, τον οποίο δεν συνάντησε ποτέ.

Αποσιώπησε, η αξιωματική αντιπολίτευση, συνεχίζει ο πρώην πρωθυπουργός, "τις ανταγωνιστικές διαδικασίες για το C4I για βελτίωση του τιμήματος".

Αναφορικά με τις προγραμματικές συμφωνίες που επικαλείται η ΝΔ, ο κ. Σημίτης της αποδίδει παραπλάνηση αφού «αποτελούσαν ευρωπαϊκή πολιτική για την ενίσχυση της εγχώριας βιομηχανίας και οδήγησαν στην εισαγωγή της κινητής τηλεφωνίας, την παροχή σταθερών τηλεφωνικών συνδέσεων, χωρίς περιορισμούς και την ανάδειξη του ΟΤΕ ως μιας από τις δυναμικές ελληνικές επιχειρήσεις»

Η χώρα, καταλήγει ο κ. Σημίτης, στη δήλωσή του, βρίσκεται όχι μόνο σε οικονομική κρίση αλλά και σε αδυναμία να υπερβεί τις δυσκολίες της, γιατί ένα τμήμα των πολιτικών δυνάμεων προτιμά τα αδιέξοδα από τις λύσεις.

Απάντηση ΝΔ

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, σχετικά με τη σημερινή δήλωση του πρώην Πρωθυπουργού κ. Κ. Σημίτη, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Απολογία Σημίτη για το σκάνδαλο της Siemens, έστω μετά από τόσα χρόνια.

Απολογία που, όμως, δεν λέει λέξη για την ταμπακιέρα.

Καμία αναφορά στο 1 εκ. μάρκα του κ. Τσουκάτου για λογαριασμό του ΠΑΣΟΚ.

Καμία αναφορά στην παραίτηση Καστανίδη για σοβαρά θέματα διαφάνειας.

Καμία αναφορά στην αντικατάσταση του κ. Καστανίδη από τον κ. Τάσο Μαντέλη, ο οποίος και αυτός έχει ομολογήσει ότι πήρε χρήματα από τη Siemens.

Αναπάντητα ερωτήματα, που πρέπει να απασχολήσουν επιτέλους και τον κ. Παπανδρέου».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 21/01/2011 13:00:58

    Αχουτο μωλέ το παρεξηγήσαμε.

  2. Γιώργος Αντωνίου avatar
    Γιώργος Αντωνίου 21/01/2011 13:04:26

    Γιατί δεν φτιάχνουμε μια επιτροπή τακτικών επισκέψεων στο Σιμίτη;.
    Πιστεύω πως ολοι θέλουμε να του θυμίζουμε καθημερινά πως αισθανόμαστε.

  3. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 21/01/2011 13:12:54

    Και οι μπαμπαδες τους που αιματοκυλισαν τον τοπο την ιδια φωτογραφια εχουν βγαλει μονο που ηταν ασπρομαυρη............

  4. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 21/01/2011 13:44:16

    Ο σπυριάρης ο μαρτυριάρης...
    Α και γιά τον Γιάννη 3...όχι μόνο δεν τίμησαν φίλε την προσφορά των πατεράδων τους στην αντίσταση αλλά υπηρέτησαν και οι δύο με συνέπεια αυτούς που αιματοκύλισαν τον τόπο "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΙΣ ΗΠΑ",ΙΜΙΑ,ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΚΚΑΛΗ ΣΤΙΣ ΗΠΑ, ΒΕΓΓΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΠΡΕΣΒΕΙΑ, ΚΛΠ...άλλωστε είναι οι μόνοι υιοί που δεν έχουν επισκεφθεί τις Κορυσχάδες..

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/01/2011 13:45:56

    Η ορθοτερη δηλωση απο ΝΔ εδω και μεεερεεεςςς!!
    Επρεπε να του πουν επισης, εαν νομιζετε οτι αδικειστε κ Σημιτα, να κανενε οτι και ο κ Κοντος...
    Αλλα γνωριζει ο &*%#)@! οτι το ξεπλυμα δεν παραγραφεται !! και οΤσουκρατος ειναι σε αναμονη στη δικαιοσυνη, η οποια εχει δεχθει οτι δεν κρατησε τα $$ !!!!! και την εβαλε αρχειο...που πηγαν τα $$$ ??? αντεεε

    ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/01/2011 13:47:28

    ..... και τα σουρτα φερτα των εισαγγελεων στο γραφειο του επι πρωθυπουργια του ακατανομαστου,, με το φακελο Σταζι-Μπαζει στα χερια.... εχω αδικο Φακτωρα???

    ΠΠ

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 21/01/2011 14:17:32

    Ουσιαστικα ο Κινέζος λεει..
    ναι,τα φαγαμε,,αλλα καναμε εργο..

    ξεφτιλα..

  8. αχιλλεας avatar
    αχιλλεας 21/01/2011 16:12:46

    Η Νεα Δημοκρατια επασχε χρονια απο επιθετικη πολιτικη. Δεν ξερω τωρα τι θα κανει αλλα επι τελους ακουσαμε μια απαντηση τεκμηριωμενη. Χαρηκα τον Τζαβαρα, επι τελους ειπα, ενας βουλευτης που δεν μασαει τα λογια του στους εγκαθετους δημοσιογραφισκους τυπου Πρετεντερη η Καψακου(Καψη), η το παλαι ποτε κνιτακι, Τσιμα.

  9. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 21/01/2011 16:27:49

    Μάλιστα κάνει και επίθεση τώρα.

  10. Advisor avatar
    Advisor 21/01/2011 16:27:59

    Η ανακοίνωση Σημίτη στρέφεται σίγουρα εναντίον της Νέας Δημοκρατίας;;;
    Και τι σχέση έχει η ειδική (ξεκάρφωτη) αναφορά στις "ανταγωνιστικές διαδικασίες για το C4I για την βελτίωση του τιμήματος";;;; Μήπως θέλει να απευθυνθεί σε "άλλον" ο πρώην πρωθυπουργός;;;;

  11. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 21/01/2011 16:47:32

    Επιτέλους απάντηση της ΝΔ που σπάζει κόκκαλα.
    Αυτό είναι!!
    Ο αρχιερέας της διαπλοκής στη γωνία.(χτυπήματα κάτω από τη μέση ευχαρίστως δεκτά)

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/01/2011 17:03:55

    στον αερα να βαραμε?? χαχαχαχαααααα δεν εχει.....

    ΠΠ

  13. babis avatar
    babis 21/01/2011 17:37:32

    χαχαχα βρε τον άτιμο πλάκα έχει παναθεμάτον, ρε παιδιά κάποιος να του πει ότι δηλώσεις έχει να κάνει να τις κάνει στο ραδιόφωνο ή στην τηλεόραση.
    Μου λείπεις!!!!

  14. parsifal avatar
    parsifal 21/01/2011 21:28:16

    Mπράβο για την φωτο = χίλιες λέξεις ! Οταν εξελέγει ο Σημίτης πρόεδρος κλπ η "μαμά" του εικονιζομένου επιχειρηματία είπε " Ο Σημίτης είναι δικός μας ανθρωπος, οικογενειακός φίλος απο το ...βουνό !" Ανεφέρετο βεβαίως στο παρελθόν αμφοτέρων και κυρίως του κ. Πέτρου... Ο υιός πάντως εμεγαλούργησε επί Σημίτη μολονότι απεκήρυξε το βουνό... και την φιλόξενη DDR !

  15. Κώστας avatar
    Κώστας 21/01/2011 23:07:18

    Μίλησε και ο τροχονόμος της Διαπλοκής. Ο εγκαλούμενος. Ο οφείλων απολογίες και συγνώμες. Ο κολλήτος του Στρατηγού Τσουκάτου. Ο κολλητός του Μαντέλη.
    Να το πάρει χαμπάρι. Οι εποχές του " η εντιμότητα του Σημίτη προσωπικά δεν αμφισβητείται" τελείωσε. Εσβησε μαζί με την αναξιοπιστία των Πρετεντέρηδων και λοιπών τηλεμπράβων.
    Να το χωνέψει: Είναι ύποπτος. Οι κολλήτοι του λαδώνονταν, η κυβέρνησή του υπέφραφε αμαρτωλές συμβάσεις, ο ίδιος προσωπικά είναι Νούμερο Ενα Ύποπτος.

    Και αν είχε θάρρος ιδού ο δρόμος. Τον έδειξε ο Κοντός. Αλλά και στο Κολωνάκι όταν κυκλοφορεί ένα θα του ψυθιρίζουν οι περαστικοί: "να ο κολλήτος των λαδιάρηδων, ο πρωθυπουργός-Αρχιερέας της Διαπλοκής και της Μίζας".

  16. zackii avatar
    zackii 22/01/2011 13:10:49

    Πάλι ο ΘΕΙΟΣ στη φωτο? Κύριε factora μας κακομαθαίνετε....

  17. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 22/01/2011 21:56:20

    Ελαχιστότατε Σημίτη, ο Τσουκάτος,ο Μαντέλης,ο Τσοχατζόπουλος ,ο Γιάννος και άλλοι, βουλευτές της αντιπολίτευσης είναι; Ο Γιωργάκης τον οποίο εσύ έκανες αρχηγό γιατί σ'έχει στην απέξω;

  18. ΜΝΗΜΟΝΙΟ avatar
    ΜΝΗΜΟΝΙΟ 22/01/2011 23:09:53

    για να θυμηθουμε μερικα πραγματα
    1. 2003. καταργουν τα τεκμηρια διαβιωσης που ειναι τεραστιο εσοδο του κρατους γιατι βλεπουν οτι τον επομενο χρονο δεν θα ειναι στην κυβερνηση ετσι ωστε η επομενη κυβερνηση να βρει αδεια ταμεια.
    2.ολα τα δανεια των ολυμπιακων αγωνων βάζουν την απολπηρωμή τους για μετα το 2003 που δεν θα ειναι κυβερνηση
    3.ολα τα λεφτα των εξοπλιστικων προγραμματων βαζουν την αποπληρωμη τους μετα το 2003 που δεν θα ειναι κυβερνηση
    4.τελος του 2003 δινουν ενα πακετο 1,5 δις ευρω για δηθεν ενισχυση των ασθενεστερων λεφτα που δεν υπαρχουν αλλα τα βρισκουν με δανεικα με αποπληρωμη μελλοντικα........
    ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΑ ΦΟΡΤΩΣΑΝ ΣΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ.....
    παραδινουν ελλειμα 195 δις ευρω +70 δις ευρω μελλοντικο χρεος=265 δις ευρω
    με λιγα λογια ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    αν ο καραμανλης ειχε ενα ποσοστο γυρω στο 30%-70% υπερ του στα καναλια και οχι 5%-95% να τα μαθει αυτα ο κοσμος θα κυβερνουσε 30 χρονια ΑΛΛΑ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟςΣ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΟΥΝΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΤΟΥΤΟΙ ΕΔΩ......