#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2008 04:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επίθεση Παπανδρέου σε Καραμανλή για τα blogs

Θα ήταν παράλειψη να μην αναφέρω όσα δήλωσε χθες ο Γιώργος Παπανδρέου από τη Βουλή για τους μπλόγκερς. Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ χαρακτήρισε «απαράδεκτο» το νομοσχέδιο για την «ποινικοποίηση του Διαδικτύου», υπογράμμισε ότι η κυβέρνηση κατάφερε να βάλει απέναντί της τη νέα γενιά. και πρόσθεσε, απευθυνόμενος στον Πρωθυπουργό: «Βλέπετε κάθε νέο με ηλεκτρονικό υπολογιστή ως έναν εν δυνάμει blogger και αυτό, το θεωρείτε επικίνδυνο»». Απαντώντας, ο κ. Καραμανλής είπε ότι οι εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες που «σερφάρουν» στο Internet δεν είναι ψηφοφόροι ενός και μόνο κόμματος, για να τους εκμεταλλεύεται ο οποιοσδήποτε. Υπογράμμισε μάλιστα ότι ουδεμία πρόθεση έχει η κυβέρνηση να μην στηρίξει το αναφαίρετο δικαίωμα έκφρασης στο Διαδίκτυο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γιώργος Παπανδρέου είναι πρωτοπόρος μεταξύ των πολιτικών στον κόσμο του Ιντερνέτ και των μπλογκ και όλοι θα θυμάστε πόσο ειρωνικά τον αντιμετώπισαν οι άλλοι όταν άρχισε να εμφανίζεται με το απαραίτητο «φορητό» του. Κάνω λάθος, ή δεν ακούσαμε κανέναν άλλο πολιτικό ηγέτη μας να αναφέρεται στην υπόθεση των μπλογκς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τάκης avatar
    Τάκης 01/03/2008 11:48:15

    Αυτά να τα βλέπουν όσοι τον απαξιώνουν καθημερινά στις εφημερίδες και τα κανάλια. Ο άνθρωπος καθημερινά παρουσιάζει ότι αντιλαμβάνεται τελείως διαφορετικά την δημοκρατία από ότι κάποιοι στην κυβέρνηση. Αλλά οι δημοσκοπήσεις, ξέχασα, τον εμφανίζουν ανεπαρκή ως προς τις ηγετικές του ικανότητες και έχουν ως καταλληλότερο τον Καραμανλή.

  2. Τέρενς Κουίκ avatar
    Τέρενς Κουίκ 01/03/2008 12:21:44

    Καλημερα.Ειναι σαφες οτι δεν διαβάσατε καλά τα λογια του κ.Παπανδρέου για τους blogger.Δεν ξερω τι ειχε στο νου του,αλλα αυτό που τελικά είπε ήταν...άστα να πάνε.Σας κανω copy paste απο το blog ΠΡΕΖΑ TV το εξής σχόλιο.
    "Τα μπερδεψε ο προεδρος της Σοσιαλιστικης Διεθνους και του ΠΑΣΟΚ,
    Γιωργος Παπανδρεου,
    λεγοντας μεσα στο Ελληνικο Κοινοβουλιο,
    απο το βημα της Βουλης τα παρακατω ομορφα...
    "Η άρνησή σας για δωρεάν φορητούς υπολογιστές
    και δωρεάν Διαδίκτυο στους μαθητές εξηγείται
    από το ενδιαφέρον σας για ελεγχόμενη ενημέρωση,
    ελεγχόμενα μέσα,
    ελεγχόμενους εισαγγελείς(ωραια ως εδω)...
    Βλέπετε κάθε νέο με ηλεκτρονικό υπολογιστή
    ως έναν εν δυνάμει blogger..."
    Τι θες να πεις ρε Γιωργο,"εν δυναμει blogger";;;
    Για λωποδυτες μας περασες,
    οι οποιοι απειλουν και εκβιαζουν δημοσια,
    διαφορα προσωπα,επειδη δεν μας αρεσει η φατσα τους;;
    Ή μηπως πιστευεις οτι εδω μεσα
    διοργανωνουμε τρομοκρατικες επιθεσεις,
    ή στηνουμε εταιρειες ωστε να τις εισαγουμε
    στο χρηματιστηριο
    για βγαλουμε μαυρο χρημα
    απο φουσκες μετοχες;;;
    Στις εκλογες του Σεπτεμβριου,δεν ειχες αμολησει
    ολα σου τα κομματοσκυλα στα blogs,
    ωστε να παρει το Πασοκ,
    κανενα ψηφο παραπανω;;;
    Τωρα ειμαστε "εν δυναμει bloggers";;;

    Και ρωταω...
    Εκει στο Πασοκ,δεν εχετε καποιους
    που να γραφουν και να επιμελουνται τα κειμενα
    που διαβαζει ο προεδρος του κομματος σας,
    πριν βγει και αμολυσει τις κοτσανες του
    στη Βουλη των Ελληνων;;;
    Ελεος..."

    Αντίστοιχο σχόλιο έχω σημερα και στην στηλη της εφημερίδας με την οποία συνεργάζομαι.
    Γκάφα ολκής του κ.Παπανδρέου....

  3. Γιώργος Κούρβας avatar
    Γιώργος Κούρβας 01/03/2008 12:23:09

    Αναρτήθηκε από opa στις 9:19 πμ
    Υποψήφιος βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, η γυναίκα του οποίου εργαζόταν στο γραφείο βουλευτή κατηγορείται για απόπειρα εκβιασμού μέσω blog!

    "Ηταν στις 3 Απριλίου 2007, όταν η πρώην σύμβουλος της υπουργού Παιδείας Μαριέττας Γιαννάκου, η οποία ήταν και αντιπρόεδρος του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, καθηγήτρια κ. Εύη Μπότσαρη, αποφάσισε να προσφύγει στην Υπηρεσία Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και να καταθέσει μήνυση κατά των υπευθύνων του blog «Athens.indymedia.org».

    Το συγκεκριμένο blog, σύμφωνα με τη μήνυση (ΑΒΜΘ/2007/11200), «φημολογείται ότι είναι “φάντασμα” γιατί ο server του βρίσκεται μέσα σε πανεπιστημιακό ίδρυμα, όπου εκμεταλλεύονται το πανεπιστημιακό άσυλο και δεν επιτρέπουν σε κανέναν να μπει μέσα και να κάνει ελέγχους. Μέσω αυτού διασύρονται άνθρωποι, ενώ υπάρχουν βουλευτές, αλλά και μερίδα του Τύπου, που αξιοποιούν τα δημοσιεύματά του, αφού τα αναπαράγει».

    Η κ. Εύη Μπότσαρη λέει στη μήνυσή της: «Θύμα αυτού του blog υπήρξα κι εγώ στα πλαίσια των επιθέσεων που δεχόταν τότε η κ. Γιαννάκου».

    Η ίδια λέει επίσης στη μήνυσή της: «Γινόντουσαν δυσφημιστικές και συκοφαντικές αναφορές τόσο στην επαγγελματική μου όσο και στην προσωπική μου ζωή που έφταναν και σε επίπεδο χυδαιότητας. Από ένα σημείο και πέρα άρχισαν κάποιοι να μου τηλεφωνούν ανώνυμα και να μου λένε ότι εάν δεν παραιτηθώ από τη θέση μου, θα βγάλουν και άλλα εις βάρος μου, θα με καταστρέψουν, θα με διασύρουν σε όλο τον Τύπο και άλλα…»

    Κάποια από αυτά «υιοθετήθηκαν» και από το «press-gr.blogspot.com».
    Μετά την άρση του απορρήτου, όμως, φέρεται ότι… έγινε το λάθος.

    Σύμφωνα με τα έγγραφα που περιλαμβάνονται στη δικογραφία, «το άγνωστο μέχρι τότε πρόσωπο μπήκε κάποια στιγμή από το τηλέφωνο του σπιτιού του να “τσεκάρει” το blog με τον κωδικό του».
    Τότε όμως αποκαλύφθηκε και η ταυτότητά του.

    Hταν υποψήφιος βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, του οποίου και η γυναίκα εργαζόταν στο γραφείο βουλευτή του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

    Στις 17 Ιανουαρίου 2008 προσωποποιήθηκε η ποινική δίωξη εις βάρος του για τα αδικήματα της «απόπειρας εκβίασης κατ’ εξακολούθηση από πρόσωπο που διαπράττει τέτοιες πράξεις κατ’ επάγγελμα και κατά συνήθεια» (κακούργημα) και «συκοφαντική δυσφήμηση κατ’ εξακολούθηση» (πλημμέλημα).

    Η κύρια έρευνα βρίσκεται στα χέρια του 24ου τακτικού ανακριτή, ο οποίος μελετά τα στοιχεία της δικογραφίας, ενώ σύντομα θα κληθεί να δώσει τις δικές του εξηγήσεις και ο φερόμενος ως «πρωταγωνιστής».

    Η κυρία Εύη Μπότσαρη έχει δηλώσει παράσταση πολιτικής αγωγής μέσω του δικηγόρου της κ. Πέτρου Μαχά." (Πηγή: "Ε.Τ." και troktiko)

  4. Τάκης avatar
    Τάκης 01/03/2008 13:10:35

    Αυτά είπε ο κ. Παπανδρέου
    "βλέπετε κάθε νέο με υπολογιστή, ως έναν εν δυνάμει blogger, και αυτό, το θεωρείτε επικίνδυνο". απευθυνόμενος φυσικά στο κ. Καραμανλή. Αυτό δεν νομίζω πως είναι γκάφα αλλά ξεκάθαρος λόγος.

  5. nikosx avatar
    nikosx 01/03/2008 13:10:44

    Η δήλωση του ΓΑΠ στην βουλή παρουσιάστηκε πετσοκομμένη (τυχαία άραγε;) ώστε να μην βγαίνει νόημα. ´Ετσι, παρουσιάστηκαν σχόλια όπως αυτό του Πρέζα ή του Πιτσιρίκου να καυτηριάζουν πάλι την "ανεπάρκεια" του ΓΑΠ. Ο πιτσιρίκος γρήγορα κατάλαβε τι είχε γίνει και επανόρθωσε, όμως ο Πρέζα δεν το κάνει επεκτείνοντας την παραπληροφόρηση του ΔΟΛ και σία (τα οποία προφανώς "κατηγορεί").

  6. anesis avatar
    anesis 01/03/2008 13:19:42

    εν δυνάμει blogger
    Πάμπολλοι άλλαξαν την θέση τους αλλά και το στυλ γραφής τους μετά και τα καταγγελόμενα. ΠΧ kourdistoportocali-press -kitrinos typos.
    Άραγε είναι τυχαίο. Το να βρίζεις κάποιον ανώνυμα είναι τιμή; Το να ανέχεσε σαν ιδιοκτήτης του blog τα ακατανόμαστα να γράφονται δίπλα στις ιδέες σου στα άρθρα σου είναι μαγκιά;

  7. drbedris avatar
    drbedris 01/03/2008 13:30:24

    Η συμπεριφορά πολλών απέναντι στον Παπανδρέου χρήζει ψυχιατρικής ανάλυσης. Μιλάμε για ομαδική παράκρουση. Τόσο καιρό μιλούσαμε για τον έντιμο και σύγχρονό πολιτικό με νέο πολιτικό πολιτισμό που έχει ανάγκη η χώρα. Παρουσιάζεται λοιπόν ένας υποψήφιος, ενοχλεί της καθεστηκυία τάξη και μην μπορώντας να του φορτώσουν σκάνδαλα τον παρουσιάζουν σαν ανίκανο. Αυτή η πλύση εγκεφάλου πρέπει να είναι από τις πιο επιτυχημένες στην ιστορία. Όλοι ξαφνικά τον αντιπαθούν χωρίς λόγο (ή μήπως όχι;) και ψάχνουν ευκαιρίες μέσα από κόψιμο συγκεκριμένων προτάσεων να τον μειώσουν. Όλοι ξέρουν τι εννοούσε ο Παπανδρέου. Ασχολείται τόσο καιρό με τα blogs (πολύ πριν ασχοληθούν και οι ίδιοι οι έλληνες blogger που τώρα τον σχολιάζουν) και υπήρχε περίπτωση να τους ταύτιζε με αρνητικές έννοιες? Ήμαρτον δηλαδή. Έχετε έναν άνθρωπο, αρχηγό κόμματος, που αντιλαμβάνεται εσάς τους bloggers πλήρως και αντί να τον στηρίζετε, τον διαβάλλετε από πάνω. Ελλάς το μεγαλείο σου! Πρέπει δηλ. να σας κηρύξει ο Καραμανλής παράνομους για να καταλάβετε το συμφέρον σας?

  8. Τέρενς Κουίκ avatar
    Τέρενς Κουίκ 01/03/2008 13:46:59

    Θα βρω τα πρακτικα της Βουλής και θα το ξεκαθαρλισω.Τακη σ'ευχαριστω.

  9. Factorx avatar
    Factorx 01/03/2008 14:15:29

    Γιώργο, το θέμα του ΕΤ είναι παρατραβηγμένο. Δες τι θα ανεβάσουμε σύντομα

  10. thanos avatar
    thanos 01/03/2008 16:12:57

    March 1st, 2008 at 12:21 pm
    Τέρενς Κουίκ Says: Bla..Bla....

    Terens Giati parapoieis ta lexthenta? geloiopoihsai den to katalaves? Ante kai kalh psyxh.

  11. Γιώργος Κούρβας avatar
    Γιώργος Κούρβας 01/03/2008 18:51:21

    O.K, factorX.

    Βλέπω το ίδιο πρόβλημα και με τις δηλώσεις Παπανδρέου. Το "Βλέπετε κάθε νέο με ηλεκτρονικό υπολογιστή ως έναν εν δυνάμει blogger…”, από το
    “βλέπετε κάθε νέο με υπολογιστή, ως έναν εν δυνάμει blogger, κ α ι α υ τ ό, τ ο θ ε ω ρ ε ί τ ε ε π ι κ ί ν δ υ ν ο”, είναι η μέρα με την νύχτα και υψηλόβαθμης γκεμπελικής προέλευσης.

    Θα ήθελα να ξέρω και κάτι άλλο. Όλοι αυτοί οι έντυποι και "γυάλινοι" δημοσιογράφοι που καταχωρούν βαρυσήμαντες δηλώσεις σε ε ι σ α γ ω γ ι κ ά, για το τι ειπώθηκε, πχ, σε συσκέψεις υπουργικών συμβουλίων, διάφορων επιτροπών, "πρωινών καφέδων", διπλωματικών συναντήσεων κλπ, π ώ ς τα ξέρουν, αφού δ ε ν ή τ α ν π α ρ ό ν τ ε ς, και, μάλιστα, τόσο απόλυτα, που τα βάζουν σε εισαγωγικά; Και πώς είναι όλα α υ τ ο λ ε ξ ε ί π α ν ο μ ο ι ό τ υ π α; Τους τα δίνουν τα γραφεία τύπου, ή έχουν ...μαντικές ικανότητες; Το "σύμφωνα με πληροφορίες μας" απολύει την χρήση εισαγωγικών και επιβάλει να λεχθεί "σύμφωνα με τον κ. τάδε, την κ. δείνα". Επίσης, όλα τα δήθεν ρεπορτάζ όσων είναι "χρεωμένοι" από τις εφημερίδες τους να παρακολουθούν ένα κόμμα, είναι άλλοτε οι δ ι κ έ ς τους απόψεις χ ω ρ ί ς να ξέρει τίποτα το "υψηλόβαθμο στέλεχος", "το περιβάλλον του υπουργού", "οι συνεργάτες τού πρωθυπουργού", οι "κύκλοι προσκείμενοι" κλπ, άλλοτε, πάλι, παρουσιάζουν σ α ν δικές τ ο υ ς απόψεις ή της κ ο ι ν ή ς γ ν ώ μ η ς, ό,τι τους δίνουνε τα κόμματά τους να πουν, -γιατί όλοι είναι κομματικά φίλοι του κόμματος που ...ε λ έ γ χ ο υ ν-, ώστε να δ ι α μ ο ρ φ ώ σ ο υ ν τέτοια
    γ ν ώ μ η στους αναγνώστες τους, που να συνάδει με ό,τι βολεύει- συμφέρει τον εκάστοτε παράγοντα που συν-εργάζονται.

    Τα γράφω αυτά, παίδες, γιατί είδα ότι μπαίνουν εδώ και διάφοροι με "41 χρόνια στο επάγγελμα", plus, σημαίνοντα μέλη της ΕΣΗΕΑ. Για να δούμε τι θα απαντήσουν. Το "Τάκη σ' ευχαριστώ" δεσμεύει, γιά!

    ΥΓ1. Ερώτησις κρίσεως: "Γιατί οι δημοσιογράφοι εξέλεξαν πρόεδρό τους τον Σόμπολο"; Ο ευρών αμοιφθήσεται, guys & dolls, επαίνου και δωρεάν test ...IQ! (Για να δούμε θα μας τρελάνουν αυτοί, ή ΕΜΕΙΣ;)
    ΥΓ2. Το «blog» με ένα ή με δυο «g» γράφεται, τελικά;

  12. factorx avatar
    factorx 01/03/2008 21:12:49

    Συνάντηση Γιώργου Α. Παπανδρέου με bloggers
    O Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Γιώργος Α. Παπανδρέου, συναντήθηκε, σήμερα, στο περιθώριο της 2ης Συνεδρίασης της ΚΟΕΣ, με bloggers, οι οποίοι έχουν έντονη πολιτική δράση στο διαδίκτυο και τις τοπικές τους κοινωνίες. Η ομάδα των bloggers, που προέρχονται από όλη την Ελλάδα και είναι Μέλη και Φίλοι του ΠΑΣΟΚ, έχουν ιδρύσει τον διαδικτυακό τόπο, eforum.gr, γεγονός που αποτελεί απόδειξη, του πώς μπορεί να εφαρμοστεί η έννοια της αυτοοργάνωσης στο διαδίκτυο. Η συζήτηση είχε θέμα τις νέες προοπτικές που δίνει το διαδίκτυο στην πολιτική και στους πολίτες, αλλά και τις προκλήσεις που προκύπτουν μέσα από την χρήση του. Σε αναφορά που έγινε στο θέμα της ανωνυμίας και της ευθύνης στα blogs, ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ επανέλαβε ότι, τα ποινικά αδικήματα είναι ποινικά αδικήματα όπου και αν αυτά εκδηλώνονται και εξέφρασε την αντίθεσή του στην επιχειρούμενη από την κυβέρνηση προσπάθεια να χειραγωγήσει τα ΜΜΕ και την ελεύθερη έκφραση από το διαδίκτυο.
    (ανακοίνωση ΠΑΣΟΚ) 29.02.2008

  13. factorx avatar
    factorx 01/03/2008 21:21:49

    Η διαστρέβλωση άρχισε από το in.gr που μετέδωσε μόνο τη φράση: «Βλέπει κάθε νέο με υπολογιστή ως εν δυνάμει επικίνδυνο blogger». Τα ίδια γράφει όμως σήμερα και η «Καθημερινή»: «Απαντώντας ο κ. Κ. Καραμανλής στον υπαινιγμό του προέδρου του ΠΑΣΟΚ, κ. Γ. Παπανδρέου, ότι η κυβέρνηση «βλέπει κάθε νέο με υπολογιστή ως εν δυνάμει επικίνδυνο blogger». Μπορεί να είναι η γνωστή βιασύνη των ρεπόρτερ, αλλά μπορεί και να μην είναι. Η σωστή είναι αυτή που λέμε εμείς, αλλά ούτε στη σελίδα του ΠΑΣΟΚ την βρήκα. Θεωρώ πάντως απίθανο να εννοούσε αυτόν που τον κατηγορούν ένας άνθρωπος που είναι κολλημένος με το laptop του. Και εν πάει περιπτώσει να αντιμετωπίσουμε τον Γιώργο Παπανδρέου στις πραγματικές διαστάσεις τους και σε αυτό που πραγματικά είναι – και όχι αυτό που τα γνωστά συγκροτήματα θεωρούν ότι είναι. Και να πω και κάτι άλλο: Θυμάστε πως χαρακτήριζαν τον σημερινό Πρωθυπουργό στο συγκρότημα Λαμπράκη πριν ανέβει στο Μαξίμου;

  14. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 02/03/2008 04:12:10

    Απ' ό,τι βλέπω, ο Κουίκ δεν είναι και τόσο ...γρήγορος, ε; Ή μήπως του υπαγορεύει τα πρακτικά ο ...Σόμπολος;

  15. Αλέξανδρος Ζήβας avatar
    Αλέξανδρος Ζήβας 17/03/2008 13:32:24

    Αποκωδικοποίηση....: ψυχής (ψυχοD.N.A, ψυχογραφήσεις), σιωπής, θρησκειών, μυθολογιών,....
    Σχηματοποίηση λόγου ("ποιημάτων" μου), κοσμογονία, θεογονία,....
    Γεια.....
    URL : www.siopi.gr

  16. grhgoroydhs avatar
    grhgoroydhs 12/04/2008 19:02:18

    ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ!
    ειχε δικιο ο πολιτευτης του ΠΑΣΟΚ
    δεν υπαρχει εκβιασμος αλλα αποκαλυψη απατης..

    ΟΙ ΑΝΑΚΡΙΤΕΣ ΤΗΣ ΣΕΛΕΤΕ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ ΦΑΚΕΛΛΟ ΤΗΣ ΕΥΗ ΜΠΟΤΣΑΡΗ ΣΤΗ ΣΕΛΕΤΕ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΓΙΑΤΙ ΠΙΕΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΡHΓΙΛΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΚΑPΑMΑΝΛΗ ΝΑ ΣΥΓΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ!!
    ΣΕ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΑΔΙΚΗΜΑ!!

    ΚΥΡΙΟΙ ΑΝΑΚΡΙΤΕΣ ΤΟΛΜΗΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΑΣ ΘΑ ΔΟΞΑΣΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΣΩΜΑ !!

    ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ Ο ΠΟΛΙΤΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΠΟΥ ΔΗΛΩΣΕ ΤΑ ΠΕΡΙ ΑΠΑΤΗΣ ...ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ !!!ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΑΠΑΤΗ !!ΤΙΜΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ!!