27/06/2008 17:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επίθεση Κόκκαλη για τον ΟΤΕ

Και αναρωτιόμουν που είναι ο Σωκράτης μέσα σ΄ αυτό το μπάχαλο. Επίθεση κατά του προέδρου του ΟΤΕ Παναγή Βουρλούμη για τη δήλωση του ότι «οι προμήθειες του ΟΤΕ πριν το 2004 συνιστούσαν «έγκλημα κατά του τηλεπικοινωνιακού οργανισμού και της ελληνικής οικονομίας», εξαπέλυσε σήμερα ο επικεφαλής της Intracom Σωκράτης Κόκκαλης, μιλώντας στη γενική συνέλευση των μετόχων της εταιρείας. «Γιατί δεν ρωτά ο κ. Βουρλούμης τον συνεταίρο του, την Deutsche Telekom, σε τι τιμές αγόραζε αυτός από την Siemens και την Ericsson;» είπε ο κ. Κόκκαλης, ενώ επέκρινε και την οικονομική διπλωματία. «Πόσους Έλληνες πολιτικούς έχετε δει να υποστηρίζουν τις ελληνικές εταιρείες» ανέφερε, προσθέτοντας ότι οι ξένοι πολιτικοί κοιτάζουν πρώτα απ' όλα να προωθήσουν τα εθνικά τους συμφέροντα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panos avatar
    panos 27/06/2008 17:35:58

    Etsi re proede pes ta....Autos toulaxiston exei kai ergazomenous kai etairies sthn ellada...

    h ericson? ooeeeooo

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 27/06/2008 17:47:25

    Εδώ που τα λέμε έχει ένα δίκιο. Σε όλη την Ευρώπη δεν είδα ούτε τη γαλλική αστυνομία να έχει γερμανικά περιπολικά ούτε τη γερμανική να έχει γαλλικά περιπολικά. Ο καθένας ψωνίζει από τις εταιρίες του. Μάλιστα μου είχε πει μια φορά ένας ντόπιος. Θα αγοράσω αμάξι από τη χώρα μου διότι εξασφαλίζει 2 θέσεις εργασίας.

    Όσο για τη στήριξη εταιριών στο εξωτερικό είμαστε για κλάματα. Μια φορά έτυχε πρόβλημα σε Έλληνα και πήγε στην Ιταλική πρεσβεία γιατί η ελληνική τον έγραψε και οι Ιταλοί ξεσκίστηκαν. (Με βάση ρύθμιση από την ΕΕ κάθε πρεσβεία κράτους μέλους έχει αρμοδιότητα για πολίτες της ΕΕ)

    Εκεί που δεν έχει δίκιο ο Σωκρατάκος είναι όταν πουλάει τα πράγματα 3 φορές πάνω στον πΟΤΕ. Να σε στηρίξουμε ρε φίλε αλλά σε τιμές αγοράς να τα παίρνουμε.

  3. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 27/06/2008 17:48:17

    Echei apolyto dikio o Kokkalis! Borei na echei-opos oloi mas- ta strava tou,alla o Sarkozy p.x. exelechthei Proedros tis Gallias epeidi os ypourgos eferne douleies stin chora tou. Tora de os Proedros to proto pou kanei epistrefontas apo ta taxeidia tou einai oikonomikos apologismos...
    An oi politikoi mias choras tin echoune grammeni stin kathimerinotita kai stis ependysseis ti na perimenoume....Kai dystchos stin Ellada oi 285 peripou apo tous vouleftes (voleftes...)omfaloskopoun kai allilokalyptontai ta ktini...

  4. ataktos avatar
    ataktos 27/06/2008 18:14:19

    gi avto eki iparhoun arhontes ""Patriotes""
    ke edo se mas ine nekrothavtes tou Laou tous blepe Simitis ,Karamanlis

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 27/06/2008 18:42:13

    Αυτά τα greeklish μας στράβωσαν.

  6. ataktos avatar
    ataktos 27/06/2008 18:48:26

    afou emis ola ta kolotilefona ta ehoume me kalodia tou 1800 ine etsi se tsehia ,germania klp oli ehoun doriforikes sindesis pou edo ine apiasto oniro .
    Ola anatimimena me kati gr. klp den ta blepis ti problimata kathe mera ehis factorx me ta kolokalodia tou pOTE .

  7. exon avatar
    exon 27/06/2008 18:49:28

    είστε με τα καλά σας? είπαμε να υποστηρίξουμε "εθνικούς πρωταθλητές" όταν είναι όντως πρωταθλητές. Το γεγονός οτι η intracom χτίστηκε στις στιβαρές πλάτες του ΟΤΕ δεν θα ήταν κακό αν δεν είχε ασελγήσει με προκλητικό τρόπο. και ναι να μας πει ο κυρ Σωκράτης πχ. πόσο φταίει η intracom που η ελλάδα είναι ουραγός στην ευρυζονικότητα επειδή ο ίδιος υπαγόρευε στον ΟΤΕ να αγοράζει ISDN μέχρι το 2004 και σε εξωπραγματικές τιμές όταν όλη η ευρώπη είχε γεμίσει DSL (και με τί τιμές άρχισε να πουλάει DSL για να πέσει γέλιο), πως ο ΟΤΕ δεν κατάφερε ποτέ να φτιάξει μηχανογράφηση της προκοπής παρά τις τεράστιες επενδύσεις στις ευρεσιτεχνίες intracom μέχρι που τις ξύλωσε μια-μια και βρήκε το φως του, πως λάδωσε τον μισό οργανισμό (ή μαλλον το 60% γιατί το 40% το ανέλαβαν οι άλλοι) για να παίρνει παραλαβές αέρα-πατέρα, πως κατέστρεψε την Αρμενία, και αλλα πολλά. Να τον χέσουμε τον εθνικό προμηθευτή αν είναι να μας ξεσκίζει όπως να χέσουμε και το ελληνικό γάλα αν είναι δυο φορές πιο ακριβό από το ολλανδικό, κλπ. Επίσης η intracom πλέον δεν είναι ελληνική καθώς ο θείος την ξεφορτώθηκε αμέσως μόλις η αγελάδα που λεγόταν ΟΤΕ σταμάτησε να του δίνει όλο το γάλα και άρχισε η κατρακύλα - ας φρόντιζε να έχει αναπτύξει αξιόπιστα προιόντα να μπορεί να σταθεί και χωρίς ΟΤΕ (και όχι μόνο στον τρίτο κόσμο ελέω τεχνογνωσίας στην μίζα) αλλά που? είχε το δυναμικό να το κάνει αν ήθελε, αλλά το μυαλό του ήταν πάντα στο εύκολο κέρδος...οπότε Σωκράτη μη μας πρήζεις και ασχολήσου με τις μεταγραφές σου.

  8. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 27/06/2008 19:37:34

    Έχει δίκιο ο Εξάκτινος. Υπάρχουν δύο μαγικά κουμπιά στο πληκτρολόγιο το "αλτ" και το "σιφτ" που πατώντας τα ταυτόχρονα μπορείτε να γράφετε ελληνικά. Τόσο πολύ βαριέστε να χαλάσετε μίσο δευτερόλεπτο;

  9. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 27/06/2008 19:48:34

    Ως Γαυρος θα ρωτησω ποσα βγαζει ο Βαρδης απο το πετρελαιο και ποσα η Αγαπη απο την Καραμελα !!!!!

    Ως Ελληνα με ενοχλει η αγορα υλικου στο δημοσιο, σε οτι τιμη ειναι αυτο, τη στιγμη που
    α. δεν ειναι χρησιμο
    β. ειναι παλαιας τεχνολογιας
    γ. ο Βιομηχανος εχει στο payroll το μισο ΥΣ.
    ΟΤΕ/ΔΕΗ/Υπουργεια κλπ κλπ, ΑΛΤΕΚ+ΔΡΟΜΕΑΣ κλπ κλπ

    Δηλαδη ο ΟΤΕ κανοντας αθεμιτο ανταγωνισμο στους εναλλακτικους ( αλλο μπουρδελο αυτοι ) ειναι σωστος?? Αλλα δεν πανε ΕΥΡ ΔΙΚ κι αυτοι, διοτι κανουν παζαρια με τις εγγυητικες στον ΟΤΕ ! Κοκκινα Φαναρια.

    Δηλαδη η ΕΡΤ οταν πληρωνει 10δες μυρια Ευρα σε Γαυρο και Βαζελο για τα τηλεοπτικα δικαιωματα με τα $$$ μας δεν κανει αθεμιτο ανταγωνισμο?? ΜΑς ρωτησε κανεις??

    Ο Κοντομηνας και το Ιδρυμα Ωναση το εκαναν για 2 χρονια και μπηκαν μεσα 250 εκ Ευρα ! κι εφυγαν. η ΕΡΤ μενει και αρμεγει και κανει κοινωνικη πολιτικη με τη μπαλλα με τα $$ ΜΑΣ. Ξεφτυλα. Γι αυτο το εδωσα το διαρκειας !.. χαχαχα να πανε το διαολο ολοι οι νταβαδες.

    Θελω να βαλω Φωτοβολταικο σπιτι μου και δεν μπορω! Δεν ξερω τι να κανς το υπερβαλλον ρευμα΄' το παιρνει η ΔΕΗ ΤΣΑΠΜΑ απο εμενα, και το πληρωνει 0.076 Ε/ kWh στους παραγωγους. Στην Κυπρο το επιδοτουν μεχρι 30.000 Ε. Πεφτει η ταση καιγονται οι πλακετες στα ΗΥ και κανεις δεν ξερει τιποτε. Ο αλλος χανει το μεροκαματο η ΔΕΗ θελει αιτηση και διαγνωση ειδικου και να το δει το θεμα. Ειμαστε πολλα χρονια πισω σε ολα και φταιμε εμεις με αυτους που ψηφιζουμε.

    ππ

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 27/06/2008 20:11:33

    Πρόσφατα έβαλα ISDN γιατί τη χρειάστηκα. Μου φέρανε ένα Netmod της siemens. Οι τεχνικοί του ΟΤΕ μου είπαν ότι τα παλιά της Ιντρακομ είναι σκάλες ανώτερα.

  11. Theodore avatar
    Theodore 27/06/2008 20:18:00

    Κι εσενα, τι σου κατασκοπευε ρε φιλε, για πες μας για να μαθαινουμε;Τη γκομενα;
    Ασε, γιατι πολυ μας ταχετε πρηξει με τις xxxx αυτες.

    factor: χαλαρωσε theodore

  12. ataktos avatar
    ataktos 27/06/2008 20:30:32

    theodore -πυπερη

  13. Μαρια-Ειρηνη avatar
    Μαρια-Ειρηνη 27/06/2008 20:46:42

    Καλά κάνει ο Κόκκαλης και σας φτύνει μια στο τόσο γιατί μάλλον πολύ του τα έχετε πρήξει τελικά. Αχνα δεν βγάλατε για το ξεπούλημα της Ελλάδας στους Γερμανούς που μας παίνουν και τα σώβακα ακόμα για μια δεκάρα. Τσιμουδιά εκεί! Πάρτε το απόφαση ΤΟ ΦΥΛΕΤΙΚΟ ΜΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΖΗΛΕΙΑ. Ναι, και η μίζα, δε λέω, αλλά η ζήλεια μεγαλύτερο, πολύ μεγαλύτερο... Μας καταστρέφει ολοκληρωτικά κι εσείς εκεί στα ίδια!

  14. Theodore avatar
    Theodore 27/06/2008 21:37:21

    Kαι τι σε νοιαζει εσενα ρε φιλε, τι κανανε στη Γερμανια;Στην Ελλαδα, εγινε τιποτα; Ασε, γιατι χρονια τωρα, μας πιπιλατε τα μυαλα, με τις ΝΑΤΟικες μαλακιες.
    Εσυ, εισαι με το ΝΑΤΟ και σε κοφτει, μη και ο Κοκκαλης τους "κατασκοπευε";Για να παει στη Σοβιετια, τα "μυστικα";
    Και το ΕΟΚ και ΝΑΤΟ, το ιδιο συνδικατο, το ξεχασες;

  15. agrotis avatar
    agrotis 27/06/2008 21:45:17

    κάποιοι τύποι που γράφουν στα frangoxiwtika μας κουράζουν πολύ, δε μπορούμε να τους διαβάσουμε

  16. ΙΝΤΡΑΚΟΜΗΤΗΣ avatar
    ΙΝΤΡΑΚΟΜΗΤΗΣ 27/06/2008 21:55:45

    Παιδια ο Κοκκαλης ειναι αυτος που του επιτρέπει το συστημα να είναι.

    Λαδωνει αριστερά και δεξιά γιατι τον παίρνει και γιατι του τα ζητάνε. Ειμαι πρωην ΙΝΤΡΑΚΟΜΗΤΗΣ και ξερω.

    Οσο για το ISDN/ADSL έχετε απόλυτο δίκιο έτσι ακριβως έγινε.

  17. Nick avatar
    Nick 27/06/2008 21:59:35

    Αληθεύει ότι ο Κόκκαλης έστελνε ντιρεκτίβες στους εργαζομένους του για να ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ;

  18. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/06/2008 22:24:00

    από ό,τι ξέρω εγώ, και ξέρω μόνο επιφανειακά. Έχομε πολύ χειρότερους, δεν είναι μονοφάης (σχετικά με υπαλλήλους και εργαζόμενους), οι εταιρίες του τάϊσαν κοσμάκη εδώ στο ελλαδιστάν, η Ιντρακόμ ξεκίνησε την όποια εκδοχή ελληνικού χρηματιστηρίου όταν πρωτομπήκε με εξαμηνιαία στήριξη.

    δεν λέω ότι είναι άγιος, λέω ότι έχει χειρότερους. Ξέρω ότι για πολλούς είναι κόκκινο πανί, δεν έχω πάρει δραχμή από αυτόν (εν τάξει ξέρω τους αμοραλιστές που τον έβαλαν στο ΧΑΑ)

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/06/2008 22:26:08

    τα στελέχη του πάντως καρπάζωναν υπουργούς...θυμάμαι έναν που έριξε μια στον τότε υπουργό αθλητισμού αποκαλώντας τον "μικρό Πελέ"

  20. asade avatar
    asade 27/06/2008 22:44:00

    Το κότερο με τον Πάγκαλο το θυμάστε ;
    Το όνομα Ρόκος ξανά στο προσκήνιο!

  21. Le canard avatar
    Le canard 27/06/2008 22:53:46

    Μαρια-Ειρηνη Says: "Αχνα δεν βγάλατε για το ξεπούλημα της Ελλάδας στους Γερμανούς που μας παίνουν και τα σώβακα ακόμα για μια δεκάρα".

    Ενώ πριν, δεν μας είχαν πάρει τα σώβρακα οι Γερμανοί, αλλά η ... Ζημενς, που δεν είναι καθόλου γερμανική, επειδή είχε κάνει κολλεγιά με τον ...Ελληναρά τον Κόκκαλη, ε;

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/06/2008 23:56:14

    το μελανότερο σημείο του είναι αυτό εάν το έχει κάνει...μα νόμιζα ότι τα είχε βρεί με τον θείο Σαμ...εκτός αν είναι τρίπορτος ή τετράπορτος ή πολύπορτος...άντε να βγάλεις άκρη. Η περίληψη είναι ότι είμαστε λίγο ξεπουλημένοι

  23. zeitgeist-gr avatar
    zeitgeist-gr 28/06/2008 04:31:22

    Ας μας απαντήσει πρώτα αν είναι 2 φορές φυγοΠΟΙΝΟΣ (όχι φυγόδικος) και μετά κάνει και τα παράπονά του...

  24. INΤΡΑ-ΚΟΜΗΤΗΣ avatar
    INΤΡΑ-ΚΟΜΗΤΗΣ 28/06/2008 07:19:56

    Mick, αληθευει ότι μας πέρναγε με σαφήνεια το μηνυμα ότι το μελλον της ΙΝΤΡΑΚΟΜ ηταν συνυφασμένο με αυτό του ΠΑΣΟΚ και ο νοων νοείτω.

    Οσο για τον Ολυμπιακό όποιος ήταν ΠΑΟ τον θεωρούσε γραφικό τουλάχιστον.

    Και ναι υπήρχε αλλαζονεία άλλωστε το μονο που δεν καταλάβαμε ήταν γιατι τα έβαλε με την ΝΔ χωρις να υπάρχει λόγος.

    Οσο γαι τον θείο Σαμ τα ειχε δωσει όλα (και δινει ακόμα) προφανως για να έχει κάλυψη απο το παρελθον του.

  25. Nick avatar
    Nick 28/06/2008 12:12:52

    Θα ήταν ενδιαφέρον να μας έλεγες και άλλα πράγματα. Λίγο επικίνδυνο βέβαια...

  26. Υ. avatar
    Υ. 28/06/2008 12:21:14

    Ένα πολύ κατατοπιστικό άρθρο από την Μπουγάτσου περί του βίου και της πολιτείας του Κοκκαλίνου, που δημοσιεύθηκε στην Ελευθεροτυπία στις 14/4/2008

    Μάτι των γερμανικών υπηρεσιών στην Ελλάδα

    Δεν έχουν τελειωμό τα σκάνδαλα στη Siemens! Πριν καν ολοκληρωθεί ο κύκλος των ερευνών για τη δραστηριότητα των «μαύρων ταμείων» των δωροδοκιών της Siemens σε 160 χώρες (περίοπτη θέση καταλαμβάνει η Ελλάδα) μία νέα βόμβα έσκασε. Η διαφθορά στην εταιρεία πάει αντάμα με τις υποκλοπές, με τη διείσδυση μυστικών υπηρεσιών στον κλάδο των τηλεπικοινωνιών και με πρόσωπα σε διπλούς ρόλους.

    Σήμερα στο εβδομαδιαίο περιοδικό «Der Spiegel» υπάρχει ένα αποκαλυπτικό και πολυσέλιδο αφιέρωμα στην υπόθεση Siemens-Gate. Από το Σάββατο ήδη το «Der Spiegel» εμφανίζει συνοπτικά το περιεχόμενο της νέας βόμβας αναφέροντας ότι: «Για δεκαετίες ο όμιλος της Siemens ήταν στενά δικτυωμένος με την Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Πληροφοριών, το γνωστό BND. Η "επαφή" του BND ήταν στο Κεντρικό Διοικητικό Συμβούλιο: ο υπεύθυνος για τον κλάδο των τηλεπικοινωνιών, ο dr. Volker Jung (Φόλκερ Γιουνγκ)».

    Πρόκειται για ένα από τα επτά μέλη του Δ.Σ. της Siemens AG. Πρόκειται συνάμα για τον «Ελληνα» τής Siemens, που επί πέντε έτη (1998-2003) θήτευσε στην καρέκλα του προέδρου της οδού Αρτέμιδος στον Παράδεισο Αμαρουσίου, και όταν συνταξιοδοτήθηκε (στα 64 χρόνια του), αμέσως πήγε στην Intracom του Σωκράτη Κόκκαλη και συνέβαλε στην πώλησή της στη ρωσική Systema.

    Το έγκριτο γερμανικό περιοδικό επισημαίνει ότι, αν και από τις καταθέσεις των πρώην υψηλόβαθμων στελεχών της Siemens για την υπόθεση των μιζών, ο dr. Jung εμφανίζεται και εμπλεκόμενος και περιγράφεται ως διεφθαρμένος, εν τούτοις δεν έχει κληθεί ούτε ως μάρτυρας! Προφανώς η διασύνδεσή του με το BND τού παρέσχε «ασυλία», η οποία τώρα μοιάζει απροκάλυπτη. Εχει ισχύ.

    Ελληνικό ενδιαφέρον έχει, εκτός των άλλων και για τους στενούς δεσμούς του με τον Σωκράτη Κόκκαλη, που είναι καταχωρισμένος και στα αρχεία του BND με τους κωδικούς και τα ονόματα του Rocco, του Krokus και του Kaskader. Οι «τίτλοι» τού απέμειναν από την εποχή της ΣΤΑΖΙ, ενώ η κατηγορία της κατασκοπείας σε βάρος του παραγράφηκε τον Δεκέμβριο του 2005 στα χέρια του ανακριτή (και) της υπόθεσης Ζαχόπουλου, του κ. Δημήτρη Οικονόμου.

    Υποκλοπές
    Το «Spiegel» αναφέρεται στην τεχνολογία για την πραγματοποίηση υποκλοπών, που η Siemens πωλούσε σε Υπηρεσίες Πληροφοριών σε όλο τον κόσμο. Η τεχνολογία αυτή και η υποστήριξή της (το service) μέσω ηλεκτρονικών υπολογιστών και απομακρυσμένης πρόσβασης, ήταν η κερκόπορτα για να «βουτάνε» στις πληροφορίες των ξένων ΕΥΠ οι μυημένοι της Siemens και να τις διοχετεύουν στο BND.