#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/04/2010 00:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επίθεση Βγενόπουλου κατά .. Παγκαλοσηφουνάκηδων



Μιλώντας στην Τηλεόραση του ΣΚΑΪ ο πρόεδρος της MIG, Ανδρέας Βγενόπουλος επεσήμανε ότι ζούμε το τέλος μίας εποχής, λόγω της οικονομικής, κοινωνικής και πολιτικής κρίσης που οδήγησε η αναξιοπιστία του πολιτικού συστήματος. Κάλεσε επίσης τον πρωθυπουργό να μην υπολογίσει κανένα πολιτικό και κομματικό κόστος «και να ηγηθεί προς μία νέα κατεύθυνση», αλλά πρόσθεσε: «Φοβάμαι, όμως ότι ο κ. Παπανδρέου δε θα αντέξει να προχωρήσει μπροστά, όσο έχει γύρω του έναν κρατικό μηχανισμό, ο οποίος θα αρχίσει να αποκαλύπτει σκάνδαλα».

Όπως επίσης εξήγησε, «το Πρόγραμμα Σταθερότητας δεν έπεισε και αυτό ήταν ένα από τα αρνητικά στοιχεία των προσπαθειών του πρωθυπουργού... κάποια στιγμή θα έπρεπε να παρθούν μέτρα και ένα πρόγραμμα σταθερότητας τεχνοκρατικά άρτιο, ώστε να πεισθούν οι αγορές. Κάτι τέτοιο δεν έγινε γι΄ αυτό και δεν υπάρχει πλέον καμία ελπίδα να πέσουν τα spreads».

Οι…. «Παγκαλοσηφουνάκηδες»

Για να προχωρήσει η χώρα, πρόσθεσε, απαιτείται να επέλθει κάθαρση και διαφάνεια στο πολιτικό σύστημα, κι επανέλαβε την θέση του για αναδρομικό πόθεν έσχες των πολιτικών από τότε που εισήλθαν στην πολιτική και άνοιγμα τραπεζικών λογαριασμών, όχι για να πάνε κάποιοι φυλακή αλλά για να αποχωρήσουν, ενώ πρόσθεσε ότι η κυβέρνηση οφείλει να απαντήσει στο καυτό ερώτημα «που πήγαν τα λεφτά» από τις προηγούμενες κυβερνήσεις Σημίτη και Καραμανλή.
 «Πως γίνεται» είπε καυστικά, «να γίνεται εξεταστική για την υπόθεση Siemens και να μην καλούν τον έλληνα συνεταίρο της (σ.σ. δηλαδή τον κ. Κόκκαλη), ο οποίος έχει διάφορους πολιτικούς φίλους και είναι κουμπάρος με τον κ. Πάγκαλο;»

Απαντώντας σε ερώτηση για τις κατηγορίες που εκτόξευσαν οι Πάγκαλος και Σηφουνάκης για την ανάμιξη της MIG στον ΟΤΕ και στην Ολυμπιακή ο κ. Βγενόπουλος χρησιμοποίησε ιδιαίτερα σκληρή γλώσσα, λέγοντας ότι οι δηλώσεις των δύο «ξεπερνούν τα όρια του ξύλινου πολιτικού λόγου και της λασπολογίας και καταλήγουν στο επίπεδο της… σαχλαμάρας».

Κάλεσε δε αμφοτέρους εάν έχουν οποιοδήποτε στοιχείο που να αποδεικνύει τους ισχυρισμούς τους, να το καταθέσουν, ή να παραιτηθούν, αν έχουν έστω και στοιχειώδη πολιτική ευθιξία. «Δεν περιμένω από τον κ. Πάγκαλο να κάνει κάτι τέτοιο», πρόσθεσε, «αλλά ας μας δώσει λίγη διαφάνεια για τις δικές του κουμπαριές».

Για τον κ. Σηφουνάκη είπε ότι είναι αστείο ο αρμόδιος υπουργός να κάνει δηλώσεις για το θέμα της Ολυμπιακής, αντί να κάνει ο ίδιος ένα υπόμνημα και να το στείλει στην δικαιοσύνη, εφόσον έχει τέτοια στοιχεία. «Ή είναι δόλιος είπε, ή είναι βλαξ».

Και οι δύο είπε ο κ. Βγενόπουλος, είναι πολιτικοί μουσειακού είδους, που θα έπρεπε να έχουν αποσυρθεί. «Δεν βγαίνει η χώρα από την κρίση με… Παγκαλοσηφουνάκηδες».

Σε ερώτηση γιατί ανέβασε τους τόνους μιλώντας για τους πολιτικούς, και για το αν θα ασχοληθεί ο ίδιος με την πολιτική, ο ισχυρός άνδρας της MIG, επανέλαβε τη θέση του ότι δεν τον ενδιαφέρει κάτι τέτοιο κι ότι δεν θα ασχοληθεί ακόμη κι αν του ζητηθεί να κάνει κάτι τέτοιο.

Μίλησε όμως σκληρά για την σημερινή πολιτική σκηνή. «Οι πολιτικοί», είπε, «έφεραν τη χώρα σε αυτή την κατάσταση. Όταν βλέπω τους υπαίτιους να ακολουθούν ακόμη και τώρα τις ίδιες μεθόδους, θυμώνω.

Ο ίδιος ο Παπανδρέου, πρόσθεσε, ίσως είναι τώρα η μόνη ελπίδα για τη χώρα. Δεν θα αντέξει όμως αν το επιτελείο του δεν εκτελεί, ούτε θα αντέξει τα σκάνδαλα που ενδεχομένως κυοφορούνται. Είναι θέμα χρόνου να ξεσπάσουν σκάνδαλα με τον τρόπο που έχει στελεχωθεί ο κρατικός μηχανισμός».

Συμπλήρωσε δε, ότι υπάρχουν άνθρωποι νέας ηλικίας 40-45 ετών τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό που θα μπορούσαν να επανδρώσουν την πολιτική. «Χρειάζεται κάθαρση και νέοι άνθρωποι για να δοθούν λύσεις. Αν δεν γίνει αυτό δεν έχουμε μέλλον 

Οι…. «Παγκαλοσηφουνάκηδες»

Για να προχωρήσει η χώρα, πρόσθεσε, απαιτείται να επέλθει κάθαρση και διαφάνεια στο πολιτικό σύστημα, κι επανέλαβε την θέση του για αναδρομικό πόθεν έσχες των πολιτικών από τότε που εισήλθαν στην πολιτική και άνοιγμα τραπεζικών λογαριασμών, όχι για να πάνε κάποιοι φυλακή αλλά για να αποχωρήσουν, ενώ πρόσθεσε ότι η κυβέρνηση οφείλει να απαντήσει στο καυτό ερώτημα «που πήγαν τα λεφτά» από τις προηγούμενες κυβερνήσεις Σημίτη και Καραμανλή.


 «Πως γίνεται» είπε καυστικά, «να γίνεται εξεταστική για την υπόθεση Siemens και να μην καλούν τον έλληνα συνεταίρο της (σ.σ. δηλαδή τον κ. Κόκκαλη), ο οποίος έχει διάφορους πολιτικούς φίλους και είναι κουμπάρος με τον κ. Πάγκαλο;»

Απαντώντας σε ερώτηση για τις κατηγορίες που εκτόξευσαν οι Πάγκαλος και Σηφουνάκης για την ανάμιξη της MIG στον ΟΤΕ και στην Ολυμπιακή ο κ. Βγενόπουλος χρησιμοποίησε ιδιαίτερα σκληρή γλώσσα, λέγοντας ότι οι δηλώσεις των δύο «ξεπερνούν τα όρια του ξύλινου πολιτικού λόγου και της λασπολογίας και καταλήγουν στο επίπεδο της… σαχλαμάρας».

Κάλεσε δε αμφοτέρους εάν έχουν οποιοδήποτε στοιχείο που να αποδεικνύει τους ισχυρισμούς τους, να το καταθέσουν, ή να παραιτηθούν, αν έχουν έστω και στοιχειώδη πολιτική ευθιξία. «Δεν περιμένω από τον κ. Πάγκαλο να κάνει κάτι τέτοιο», πρόσθεσε, «αλλά ας μας δώσει λίγη διαφάνεια για τις δικές του κουμπαριές».

Για τον κ. Σηφουνάκη είπε ότι είναι αστείο ο αρμόδιος υπουργός να κάνει δηλώσεις για το θέμα της Ολυμπιακής, αντί να κάνει ο ίδιος ένα υπόμνημα και να το στείλει στην δικαιοσύνη, εφόσον έχει τέτοια στοιχεία. «Ή είναι δόλιος είπε, ή είναι βλαξ».

Και οι δύο είπε ο κ. Βγενόπουλος, είναι πολιτικοί μουσειακού είδους, που θα έπρεπε να έχουν αποσυρθεί. «Δεν βγαίνει η χώρα από την κρίση με… Παγκαλοσηφουνάκηδες».

Σε ερώτηση γιατί ανέβασε τους τόνους μιλώντας για τους πολιτικούς, και για το αν θα ασχοληθεί ο ίδιος με την πολιτική, ο ισχυρός άνδρας της MIG επανέλαβε τη θέση του ότι δεν τον ενδιαφέρει κάτι τέτοιο κι ότι δεν θα ασχοληθεί ακόμη κι αν του ζητηθεί να κάνει κάτι τέτοιο.

Μίλησε όμως σκληρά για την σημερινή πολιτική σκηνή. «Οι πολιτικοί», είπε, «έφεραν τη χώρα σε αυτή την κατάσταση. Όταν βλέπω τους υπαίτιους να ακολουθούν ακόμη και τώρα τις ίδιες μεθόδους, θυμώνω.

Ο ίδιος ο Παπανδρέου, πρόσθεσε, ίσως είναι τώρα η μόνη ελπίδα για τη χώρα. Δεν θα αντέξει όμως αν το επιτελείο του δεν εκτελεί, ούτε θα αντέξει τα σκάνδαλα που ενδεχομένως κυοφορούνται. Είναι θέμα χρόνου να ξεσπάσουν σκάνδαλα με τον τρόπο που έχει στελεχωθεί ο κρατικός μηχανισμός».

Συμπλήρωσε δε, ότι υπάρχουν άνθρωποι νέας ηλικίας 40-45 ετών τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό που θα μπορούσαν να επανδρώσουν την πολιτική. «Χρειάζεται κάθαρση και νέοι άνθρωποι για να δοθούν λύσεις. Αν δεν γίνει αυτό δεν έχουμε μέλλον

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kkonstan avatar
    kkonstan 20/04/2010 00:55:12

    αν θυμάμαι καλά είχε πεί "κυοφορεί" σκάνδαλα, όχι αποκαλύπτει, και "πολιτκοί μουσειακού είδους, που θα έπρεπε να έχουν αποσυρθεί" και όχι παραιτηθεί.

    Μικρές αλλά όχι ασήμαντες διαφορές στα λόγια ανδρός που σίγουρα προσέχει κάθε τι που λέει.

    Μου άρεσε εκεί που σχολιάζοντας την στάση του Παπανδρέου είπε "fine" και όχι "εντάξει", μιλώντας στην γλώσσα του δηλαδή :)

  2. maquis avatar
    maquis 20/04/2010 01:26:24

    Ωραίος ο Νικόλας (Σηφ.) Γιατι του τα χώνει ο Βγενόπουλος; Ο ανθρωπος είναι σωστός. Οταν τον είχαν στην ΕΡΤ (πρωτοΠασόκεια περίοδος) διατηρουσε και τις τρείς γραμματείς του(και οχι μονο..) στη μισθοδοσία και τις πηγαινόφερναν τα υπηρεσιακά. Κύριος.

  3. kostasxan avatar
    kostasxan 20/04/2010 01:27:05

    Ο κύριος Βγενόπουλος είπε πως δεν θέλει να γίνει πολιτικός. Δεν αναφέρθηκε καθόλου στο τι θα κάνει εάν του προτείνουν να γίνει πρωθυπουργός...

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ kostasxan 20/04/2010 08:49:46

      Μέσα είσαι...

  4. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 20/04/2010 01:30:20

    Άριστος ο Βγενόπουλος σήμερα. Αν και η εμπιστοσύνη του για τον ΓΑΠ δεν αιτιολογήθηκε επαρκώς.

    • Green St avatar
      Green St @ ΠΗΛΕΑΣ 20/04/2010 02:28:23

      Mε το βαμβάκι τον έσφαζε. Απο την μια είναι καλός από την άλλη είναι άχρηστο το πρόγραμμα σταθερότητας.
      Από την μια ειναι τίμιος αλλά που πας με αυτούς;;

  5. erimitis44 avatar
    erimitis44 20/04/2010 01:56:58

    Αδιόρθωτος βάζελος ο Βγενόπουλος. Για την Οικονομία και την πολιτική τον κάλεσαν να μιλήσει , με τον Κόκαλη και την Ιντραλοτ τα έβαλε. Νισάφι , αφου σας άφησε και το πήρατε το πρωτάθλημα τι άλλο θέλετε;

    • antimidas avatar
      antimidas @ erimitis44 20/04/2010 11:06:59

      O κόσμος καίγεται και εσύ ασχολείσαι με το ποδόσφαιρο?

  6. fatfat avatar
    fatfat 20/04/2010 02:00:02

    ο κύριος Βγενόπουλος γενικά αναπτύσσει πολιτικό λόγο με προτάσεις και επιχειρήματα....εκφέρει πολιτικό λόγο που εκφράζει ή βρίσκει σύμφωνους πολλούς πολίτες.....δεν πιστεύω όμως ότι θα ασχοληθεί με την πολιτική ενεργά.....πάντως η πολιτική ζωή του τόπου χρειάζεται ριζική ανανέωση
    - όχι μόνο σε πρόσωπα, αλλά κυρίως σε ιδέες,φρασεολογία,νοοτροπίες......

  7. man8os avatar
    man8os 20/04/2010 02:03:55

    Ποιος ξερει? Ισως να ειναι αρκετα ικανος να αντικαταστησει την Κατσελη η τον Παπακ.

  8. n Georgiopoulos avatar
    n Georgiopoulos 20/04/2010 02:07:17

    Σαμαρα ακου τι λεει ο Βγενοπουλος.

  9. Orestios avatar
    Orestios 20/04/2010 02:18:31

    Όλα για το προφίλ του ηγέτη GAP. Η προσωπολατρεία στο μεγαλείο της!
    Όλοι οι συνεργάτες του είναι κακοί αλλά το GAP είναι καλό. Τότε πως επέλεξε τόσο άχρηστους?

    Κατά τα άλλα δεν έκανε τον εταιριάρχη που συνενοείται με πολιτικούς αλλά, όπως είπε, πήρε την Ολυμπιακή μετά από συνεννόηση με πολιτικούς. Αυτοαναιρέθηκε μέσα σε λίγα λεπτά.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Orestios 20/04/2010 10:04:17

      Ορέστη,
      από αρχαιοτάτων χρόνων το μέγεθος και το μέλλον ενός ηγέτη κρίνεται από τους συνεργάτες που επιλέγει.

  10. kris avatar
    kris 20/04/2010 02:39:01

    πονάει σε κάποιους ο λόγος του Βγενόπουλου ε?????.

  11. Mak avatar
    Mak 20/04/2010 03:10:02

    Όποιος δεν την είδε, μπορεί να τη δει εδώ:
    http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=112207

    Πραγματικά από τις πιο ενδιαφέρουσες συνεντεύξεις που έχω δει σχετικά με την κρίση. Τουλάχιστον ο Βγενόπουλος τα λέει έξω από τα δόντια και ας έχει ένα αλαζονικό ύφος!

    Η πρόταση για το πραγματικό πόθεν έσχες των πολιτικών από την αρχή της σταδιοδρομίας τους μέχρι σήμερα ήταν όλα τα λεφτά!

    Τον Αλογοσκούφη τον έκανε ρόμπα με αυτό που είπε για τη συμφωνία για τον ΟΤΕ. Εκτιμώ ότι δεν θα τον προσλάμβανε για να διευθύνει τα οικονομικά της Μαρφίν...

    Κάτι ανάλογο έκανε και με την Ξενογιαννακοπούλου της οποίας το όνομα δεν ανέφερε, αλλά έδωσε σαν παράδειγμα για προβληματική λειτουργία της κυβέρνησης, το χώρο της υγείας και ανέφερε την ανάγκη ανασχηματισμού!

    Το σημαντικότερο που είπε και έχει βαρύτητα λόγω της θέσης του (πρόεδρος επενδυτικού ομίλου με τράπεζα στην κατοχή του), είναι ότι οι αγορές θεωρούν το σχέδιο σταθερότητας και ανάπτυξης αναξιόπιστο!

    Ακόμα για το "γεμάτο πιστόλι" του ΔΝΤ ανέφερε ότι από τη στιγμή που το βάλαμε μέσα στην εξίσωση ήταν αναπόφευκτο να χρησιμοποιηθεί. Αυτή ήταν η πιο αρνητική έμμεση κριτική που άσκησε στον ΓΑΠ.

  12. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 20/04/2010 03:14:03

    Στην ατμόσφαιρα δεν πλανάται κατι από Μπερλουσκόνι?

    • che avatar
      che @ ΑΡΗΣ Θ 20/04/2010 03:36:18

      Στο εξήγησε τρείς φορές γιατί δε θέλει να ασχοληθεί με τη πολιτική και εσύ επιμένεις να ψάχνεις να βρίσκεις τυχόν κοινά στοιχεία με τη πολιτική κατάσταση σε γειτονική χώρα μόνο και μόνο για να πείς κάτι.

      Η σιωπή είναι χρυσός να θυμάσαι...τις περισσότερες φορές, ειδικά για τη περίπτωσή σου.

  13. iketis avatar
    iketis 20/04/2010 05:45:20

    [Αναφέρθηκε επίσης προσωπικά και στον κ. Πάγκαλο, καλώντας τον να αποδείξει τις κατηγορίες εναντίον του, αλλιώς να παραιτηθεί.]

    Τι, πάλι θα παραιτηθεί; …

  14. pizza avatar
    pizza 20/04/2010 06:04:33

    Ενα πραγμα ξερω για τον Βγενοπουλο. Ειναι εξυπνος, ειναι ενεργητικος, ειναι ενας πετυχειμενος επιχειρηματιας, και ξερει πως να κανει λεφτα. Αν και οι πολιτικοι που μας κυβερνανε και μας κυβερνησανε εκαναν την δουλεια τους οσο καλα την κανει ο Βγενοπουλος δεν θα βρισκομαστε στην θεση που ειμαστε σημερα.

    • Τίποτα avatar
      Τίποτα @ pizza 20/04/2010 12:15:02

      Μήπως γιατί έχει δουλέψει; Πόσοι από όσους μας κυβέρνησαν κατά καιρούς είχαν κολλήσει έστω κι ένα ένσημο; Δεν λέω, μορφωμένοι, σπουδαγμένοι, αλλά από εφαρμογή γιοκ.

  15. klausevitz avatar
    klausevitz 20/04/2010 07:45:15

    Μ' όλα τα χάλια τους οι πολιτικοί, έχουν ακόμη κάποια
    εξάρτηση απ' τη λαική ψήφο... Τίς εξαρτήσεις του κ. MIG
    τις γνωρίζουμε....;
    ΑΠ' ΤΟ '50 μετά γνωρίσαμε τους επιχειρηματίες του σχεδίου
    Μάρσαλ και των κλεπτοκρατικών συσσωρεύσεων κεφαλαίου.
    ΤΏΡΑ, γνωρίζουμε και τις αφανείς συσσωρεύσεις άυλου κεφαλαίου
    στο πρόσωπο "τραπεζιτών" απο ανερχόμενα κοινωνικά στρώματα,που
    μας υποδεικνύουν ...τί να κάνουμε.
    Το θέμα είναι να σαρωθεί το άρρωστο τοπίο ..συλλήβδην!

  16. anetos avatar
    anetos 20/04/2010 07:49:10

    Τουλάχιστον δεν φοβάται να τα πει, δεν κρατάει τα προσχήματα σκεπτόμενος μονο «δουλειές» , αλλά το σκοτεινό του σημείο η εκτίμηση !!! στην «ευφυΐα» του GAP !!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ anetos 20/04/2010 12:53:52

      Ξεκάρφωμα για το πασοκικό ακροατήριο που δεν έχει ακόμη απομυθοποιήσει τον αρχηγό του. Τον έσκισε, βασικά. Είπε και κάνα δυο καλές παρόλες για να μην τον αντιπαθήσουν οι Πασόκοι.

  17. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 20/04/2010 08:05:03

    erimiti44 κλασσικός γαύρος είσαι,πάνω από το γενικό συμφέρον του κόσμου η γαυρίλα και ο πρόεδρας...ας γονατίζει το δημόσιο η εταιρεία του πρόεδρα αρκεί να κάνει με τα "κλεμμένα" μεταγραφές παικτών και διαιτητών...πλάκα έχετε αλλά δυστυχώς κάνετε κακό...

  18. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 20/04/2010 08:09:43

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΘΛΙΑ ΧΩΡΑ. ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΓΚΡΙΖΑΣ ΖΩΝΗΣ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΠΙΤΙΜΟ ΜΕ ΕΠΙΧΟΡΗΓΟΥΜΕΝΟ ΙΔΡΥΜΑ! ΚΑΙ Ο ΓΑΠ. ΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΡΚΟ-ΖΕΙΜΠΕΚΙΚΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΓΡΑΠΤΩΣ ΟΤΙ ΤΑ ΨΑΡΑ! ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΣΩΣΗΣ! [ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΝΑΡΗ ΝΑ Τ'ΑΚΟΥΣΗΣ]. ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΛΟΓΙΚΟΣ ΒΓΕΝΟΠΟΥΛΟΣ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΜΠΛΕΧΤΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΟΥΡΑΔΟΜΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΑΦΕΝΤΕΥΟΥΝ. ΚΑΛΑ ΛΕΕΙ, ΚΑΘΑΡΙΣΤΕ ΤΟ ΤΟΠΙΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΥΓΙΗ ΜΥΑΛΑ. ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, Ο ΓΑΠ.? ΣΙΓΑ ΤΑ ΩΑ. ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΕΠΩΝΥΜΟΙ, ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΙ,ΚΑΛΙΤΕΧΝΕΣ,ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ..ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΜΜΕΣΑ Η ΕΜΜΕΣΑ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ ΣΑΝ ΚΟΥΚΟΣ ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ.

  19. ataktos avatar
    ataktos 20/04/2010 09:49:54

    τέρμα τα ψέματα ...

  20. Lewnidas avatar
    Lewnidas 20/04/2010 10:03:12

    πολυ εξυπνος και πολυ σωστος πολιτικος λογος. δεν εχουμε ακουσει κανεναν να αρθρωνει 2 σωστες κουβεντες και ο ΜΙΓΚ το εκανε. στο πολυ εξυπνος παει στην μη ποινικοποιηση των κλεφτων. ξερει κανεις καμια "μυστικη" δημοσκοπηση τη ποσοστο θα επαιρνε.

    • ataktos avatar
      ataktos @ Lewnidas 20/04/2010 10:12:44

      αιντε σοβαρεψου και εσυ

  21. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/04/2010 10:06:11

    Εχεις κάτι ερωτήματα και συ Μάρα!

  22. Γιαννης avatar
    Γιαννης 20/04/2010 10:23:47

    Παντως ειναι ο πρωτος που δημοσια ανεφερε ή φωτογραφισε τον ΕΘΝΙΚΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ απο τοτε που ξεσπασε το σκανδαλο της ΖΗΜΕΝΣ.
    Μονο ο Καμενος εκανε αγωνα επι αυτου ολοι οι αλλοι μουγγα.

    Σαπιοι ολοι......

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Γιαννης 20/04/2010 12:49:09

      Εχμ, ξεχνάς και κάποιον πολύ-πολύ κοντά σου, διαδικτυακά, αυτόν που έχει αυτή εδώ την ιστοσελίδα, στην οποία εσύ τώρα γράφεις. Και έδωσε πολύ περισσότερο αγώνα από τους δύο που αναφέρεις.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 20/04/2010 12:56:32

        Σωστή επισήμανση! Για να είμαστε δίκαιοι.

      • Γιαννης avatar
        Γιαννης @ Επώνυμος 20/04/2010 14:56:04

        Παιδια εχετε δικιο,απλα εννοουσα foul face on camera.Δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλος, εαν κανω λαθος διορθωστε με.

  23. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/04/2010 10:49:03

    Μετά τις καταγγελίες του κ. Βγενόπουλου για τους κυρίους Πάγκαλο και Σηφουνάκη, ο κ.Παπανδρέου έχει μόνο δύο επιλογές:
    1. Να τους ζητήσει εντός της ημέρας να καταθέσουν πειστικά στοιχεία και να καταθέσουν μηνύσεις και αγωγές εναντίον του κ. Βγενόπουλου.
    Μάλιστα, επειδή η συκοφαντική δυσφήμηση εμπίπτει στην αυτόφωρη διαδικασία, η δικαιοσύνη μπορεί να κινηθεί αυθημερόν.

    2. Σε διαφορετική περίπτωση, πρέπει να ζητήσει την παραίτησή τους.

    Ούτως ή άλλως Πάγκαλος και Σηφουνάκης οφείλουν σήμερα κάποιες απαντήσεις, διότι είναι έκθετοι στα μάτια της κοινής γνώμης

    • NAYTHS avatar
      NAYTHS @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 11:15:58

      Το πάχος του δέρματος...
      Πως το λένε ,δεν θυμάμαι...
      Οταν(αν) ακούσετε την απάντηση του κ.Σηφουνάκη κρατειθείτε !

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 12:30:48

      Αναφορικά πρός την δεύτερη επιλογή.Η τσίπα στον συγκεκριμένο χώρο,είναι αγαθόν εν ανεπαρκεία.Οπότε Κώστα Ροδινέ,είναι σαν να ζητάμε καλλιγραφίες,από της μυλωνούς τον κ...λο.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 12:51:44

      Κάτι τέτοια είναι που σε ξετρελαίνουν με το Βγενόπουλο. Φυσικά δεν θα κάνουν τίποτα. Και θα παραμείνουν "έκθετοι στα μάτια της κοινής γνώμης". Σιγά δηλαδή. Εδώ ο άλλος εγκατέλειψε εθνικό έδαφος χωρίς μάχη και μίλησε για σημαίες και αέρα και δεν κουνήθηκε φύλλο. Εδώ θα κολλήσουν;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 20/04/2010 13:01:18

        Δεν έχω αυταπάτες. Ομως από κάπου πρέπει να αρχίσει να ξηλώνεται αυτό το πέπλο σιωπής. Και τα θέματα που έθιξε ο Βγενόπουλος, σπάνε την κρούστα!

  24. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 20/04/2010 11:01:26

    Έτσι είναι Κ.Ροδινέ ...εδώ σε θέλω ΓΑΠ....

  25. pikras avatar
    pikras 20/04/2010 11:05:53

    α ξέχασα και τον μπάμπη του ΔΝΤ....

  26. Kostas avatar
    Kostas 20/04/2010 11:21:37

    Ειδικό δικαστήριο, νόμο για αναδρομικό πόθεν έσχες και τατάσχεση περιουσιακών στοιχείων από μη δικαιολογημένο πλουτισμό !.
    Ο Βγενόπουλος λέει ό,τι σκέπτεται ο έλληνας πολίτης και δεν μπορεί να το πει πουθενά ή δεν τον αφήνουν να το πει !.

  27. sovokai avatar
    sovokai 20/04/2010 11:54:16

    ρε που ο πολιτης σκεφτεται σαν βγενοεξωπουλο και δεν το καταλάβαινα

  28. elem avatar
    elem 20/04/2010 12:12:28

    Δεν έχει σημασία αν προσπαθεί να εξυπηρετήσει και άλλες σκοπιμότητες. Έχει σημασία ότι είπε αλήθειες με ονοματεπώνυμο. Και έχει σημασία ότι μας κάλεσε όλους μας να είμαστε κι εμείς με τη σειρά μας λιγότερο "αχρείοι", δηλαδή περισσότερο ενεργοί πολίτες.
    Και αλήθεια, αμφιβάλει κανείς ότι στη μαφιόζικη συμμορία που κυβερνάει τη χώρα ο κοκ έχει ρόλο αρχινονού;

  29. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 20/04/2010 12:46:01

    Ναι, είναι ύποπτη αυτή η ταύτιση. Μόνο για το Χατζηνικολάου, δεν θα ανησυχούσα, αλλά αν εμπλέκεται και Αλαφούζος, ο πλέον αδίστακτος άνθρωπος στο χώρο των media, κατά τη γνώμη μου, αυτό κάτι σημαίνει.

    Ας ελπίσουμε να έχει το πάνω χέρι ο Βγενόπουλος, να τους χρησιμοποιεί δηλαδή αυτός και να μην είναι πιόνι τους. Διότι ο Βγενόπουλος φαίνεται εκ πρώτης όψεως πολύ καλύτερων προθέσεων τύπος.

  30. zame avatar
    zame 20/04/2010 12:56:08

    την διαφήμιση (κολλημένος με την μπάλα) μου θύμησες ρε συ ( erimitis44 )
    ...Αν και οι πολιτικοι που μας κυβερνανε και μας κυβερνησανε εκαναν την δουλεια τους οσο καλα την κανει ο Βγενοπουλος δεν θα βρισκομαστε στην θεση που ειμαστε σημερα....
    .Σωστοοο! pizza.
    ....δεν εχουμε ακουσει κανεναν να αρθρωνει 2 σωστες κουβεντες και ο ΜΙΓΚ το εκανε...( αν ξερει κανεις καποιον αλλο ας τον αναφερει..)
    θελω να πω το γνωστο ρητο:
    Πουθενα και ποτε δεν υπηρχε ενοχη ηγεσια...& αθωος Λαος..

  31. fit for fun avatar
    fit for fun 20/04/2010 13:18:10

    Η διαφθορά πρέπει να αντιμετωπιστεί ατενίζοντας το μέλλον και ξεχνώντας το παρελθόν. Εξετάζοντας τα παλιά, κινδυνεύουμε να μπούμε σε φαύλο κύκλο. Βγήκε το σκάνδαλο στη Βρετανία με τις προμήθειες ιατρικών υλικών, αλλά οι εδώ γιατροί αλώβητοι, γιατί αν ξετυλιχθεί το κουβάρι θα φθάσει στην κορυφή και θα απειληθεί το πολιτικό σύστημα, όπως οι ίδιοι οι πολιτικοί έχουν παραδεχτεί στο παρελθόν για διάφορα σκάνδαλα. Ας είναι. Τώρα πρέπει να δούμε το πρόβλημα από εδώ και πέρα. Μπορούμε να πούμε ότι στο εξής γιατρός με προσημειωμένα χαρτονομίσματα πηγαίνει κανονικά φυλακή; Ότι κάθε είδους λάδωμα οδηγεί σε κελί, στα αλήθεια όμως, όχι τάχα μου ποινές και αναστολές; Πρέπει τώρα να καταργηθεί η βουλευτική και η υπουργική ασυλία. Όποιος πολιτικός δεν το υποστηρίξει αυτό με όλες του τις δυνάμεις είναι προδότης.

    • ataktos avatar
      ataktos @ fit for fun 20/04/2010 13:32:49

      Την άποψη σου αγαπητέ σου συνιστώ να την μεταφέρεις σε κανέναν υποπράκτορα του ΓΑΠ που μας παρακολουθεί μέρα –νύχτα ,και δεν αφορά εμάς τους μαλ…

  32. anonymous avatar
    anonymous 20/04/2010 13:28:44

    Είχα προβλέψει το χάλι του ΚΚ του Β' και από το 2004 και μετά δεν τον ψήφισα. Ψήφισα 2-3 φορές Καρατζαφέρη, μέχρι που η μετεκλογική του πορεία με ενόχλησε. Οπότε δεν τον ξαναψηφίζω.
    Μακάρι να κάνει κόμμα ο Βγενόπουλος να ψηφίσω αυτόν.

  33. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 20/04/2010 13:36:31

    Χαίρομαι ειλικρινά, όταν βλέπω έναν 58χρονο επιχειρηματία, αυτοδημιούργητο, ικανό και με άποψη, να εκφράζεται σχετικά με την πολιτική κατάσταση στη χώρα του και να αγωνιά για το μέλλον της, μιας και αυτό είναι στενά συνδεδεμένο με την επιχειρηματική του δραστηριότητα.
    Από την άλλη θλίβομαι, όταν βλέπω έναν 58χρονο άεργο κωπηλάτη, που έχτισε την πολιτική του καριέρα πάνω στο όνομα του πατέρα του και του παππού του, έγινε Πρωθυπουργός λόγω αυτού, πουλάει τζάμπα μαγκιά και όταν του σφυρίξουν, κάθεται ήσυχος.
    Με λίγα λόγια, άψογος ο Βγενόπουλος και ακόμα καλύτερη η αναφορά του ότι δεν τον ενδιαφέρει άμεσα η πολιτική. Κάπου στο φόρουμ διάβασα ότι μυρίζει Μπερλουσκονισμός από χιλιόμετρα. Και ερωτώ: ένας λογικός και εχέφρων άνθρωπος, αν είχε να επιλέξει μεταξύ ενός Έλληνα Μπερλουσκόνι, με τα στραβά και τα ανάποδά του και του Σοσια-ληστή ΓΑΠ, ποιον από τους δύο θα επέλεγε ως επικεφαλής του;

  34. Mak avatar
    Mak 20/04/2010 14:34:09

    Αν πτωχεύσει η Ελλάδα θα πληγούν οι οικονομικές δραστηριότητες των εταιριών που διευθύνει ο Βγενόπουλος και οι πελάτες του θα δυσαρεστηθούν.

    Είναι λογικό να θέλει να μην καταρρεύσει η Ελλάδα. Οι επιχειρήσεις του και η πρακτική του μέχρι τώρα είναι επενδυτική.

    Βέβαια κάποιοι άλλοι δεν χαλιούνται καθόλου γιατί αυτό θα σημάνει φθηνά εργατικά χέρια και ευκαιρίες στο real estate, αφού κατακαθίσει ο κουρνιαχτός... Ανάλογα με τα συμφέροντα του ο καθένας.

    Απορώ πραγματικά πώς θα επιβιώσει π.χ. ο Μπόμπολας αν καταρρεύσει το ελληνικό κράτος που αποτελεί το βασικό του στήριγμα και αυτό που τον ανέδειξε; Αλλά πού να μιλήσει αυτός...έχει τα πολιτικά κανίς να δουλεύουν για τα συμφέροντα του.

    Οποιοσδήποτε να ήταν στη θέση του Βγενόπουλου τα ίδια θα έλεγε. Δεν χρωστάει τίποτα στους πολιτικούς, ούτε τους έχει ανάγκη και δεν έχει τίποτα να χάσει με το να τους κάνει κριτική. Ίσα ίσα χάνει λεφτά εξαιτίας της ανεπάρκειας τους.

    Βέβαια αν τα πράγματα γίνουν όπως στην Αλβανία και τη Βουλγαρία (η πραγματική σύγκλιση που πέτυχαν οι Έλληνες πολιτικοί...) θα την κάνει σε καμιά Ελβετία μαζί με την οικογένεια του και θα έρχεται μόνο για διακοπές στα νησιά. Παρόλα αυτά, αυτός τουλάχιστον δείχνει να νοιάζεται...

    Κανένας Έλληνας όσο πλούσιος και να είναι δε θέλει δει τις γυναίκες και τις κόρες των συμπατριωτών του να γίνονται πόρνες λόγω οικονομικής εξαθλίωσης όπως των Βαλκάνιων γειτόνων μας...

    -Ένας μελλοντικός οικονομικός μετανάστης-

  35. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 20/04/2010 15:10:28

    Το να λέει ένας άνθρωπος πως ΔΕΝ ενδιαφέρεται να γίνει πολιτικός και ΔΕΝ θα αλλάξει γνώμη, μας φαίνεται περίεργο. Οι πολιτικές κωλοτούμπες και ο συντονισμός της οικονομίας από άτομα που ΔΕΝ έχουν επαφή με τις αγορές, μας φαίνεται φυσιολογικό!

    Τα έχουμε παίξει εντελώς!

  36. Νίκος avatar
    Νίκος 20/04/2010 15:31:41

    Ειπε το εξης ο Κος Βγενοπουλος: "Στην αρχαία Ελλάδα όποιος δεν ασχολείτο με την πολιτική θεωρείτο αχρείος”.

    Στην σημερινη Ελλαδα, θα προσθετα εγω, οποιος (τουλαχιστον η συντριπτικη πλειοψηφια οσων γνωριζουμε στα κομματα) ασχολειται με την πολιτικη ειναι αχρειος.
    Τελειο κατοπτρο. ΠΛηρης επαληθευση του Μαρξοεγκελιανου "τελειου κατοπτρου".

  37. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 20/04/2010 15:45:45

    Επειδή μου φαίνεται μόνο εγώ έγραψα περί "Μπερλουσκόνι" (και μάλιστα με έκραξε ένας φίλος):
    Επειδή από ΠΑΣΟΚ έζχω εμπειρία με κρύα καρδιά και αν αυτές ήταν οι μοναδικές μου επιλογές θα ψήφιζα κάποιον Ελληνα "Μπερλουσκόνι" Η ένσταση μου στον "Μπερλουσκονισμό" προκύπτει από την άποψη ότι άλλα χαρακτηριστικά και νοοτροπία χρειάζονται για να "τρέξεις" μια επιχείρηση και άλλα για να κυβερνήσεις μια χώρα. Από κει και πέρα δεν εχω αντίρρηση οικονομικοί παράγοντες να ανακατεύονται στην πολιτική, αλλά δεν μου αρέσει να είναι απ΄ έξω και να κατακεραυνώνουν το πολιτικό σύστημα, με το οποίο κάνουν δουλειές.
    Οσο για τις προθέσεις του κ Βγενόπουλου δεν έχω καμμία διάθεση να αμφιοσβητήσω την πρόθεση του να μην ασχοληθεί με την πολιτική.
    "Είμαι εδώ για να βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορώ" είπε

  38. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/04/2010 16:28:58

    Προβλέπω νέες εκρήξεις!
    Στο briefing ο Πεταλωτής είπε ότι του είπε ο Σηφουνάκης ότι ο Βγενόπουλος δεν έδωσε ποτέ τα 50 μύρια, εκτός και αν τα έδωσε σε άλλους φορείς!

    • Mak avatar
      Mak @ Κώστας Ροδινός 20/04/2010 17:53:25

      Λέτε να έδωσε λεφτά της Marfin χωρίς παραστατικά;

      Κάποιος θα πρέπει να υπέγραψε για να παρθεί η δωρεά λογικά.

      Θα έχει μέλλον το θέμα...

  39. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 20/04/2010 18:02:12

    Στα επίσημα βιβλία του ΠΑΣΟΚ τέτοια ποσά δεν εγγράφονται, όπως δεν "βρέθηκαν" και τα μάρκα που μετέφερε ο Τσουκάτος! Οι "άλλοι φορείς" κρατάνε βιβλία εσόδων;

  40. sirmar avatar
    sirmar 20/04/2010 18:16:37

    Καλά τα λέει ο Μίδας αυτός είναι αυτοδημιούργητος και οι περισσότεροι υποψήφιοι
    Βουλευτές και σημερινή βουλευτές είναι από το επιστημονικό σύνολο της κοινωνίας
    Που κοίταζαν την τσέπη τους και πως θα εξασφαλίσουν τα μέλη της οικογένειας τους.
    Ας μας δώσουν μια λίστα με τη ασχολούνται τα μέλη τον βουλευτών τώρα και πριν και τον υποψήφιων από όλα τα κώματα και να δείτε πόσο θα πέσει η ανεργία εάν όλους τους δίωξη
    Παντός μπράβο στο επιστημονικό σύνολο της χωράς που βγήκε και μας συμβουλεύει
    Σύλλογοι δικηγορών γιατρών μηχανικών και πάει λέγοντας αυτοί που μας βούλιαξαν μας συμβουλεύων πως θα σωθούμε

  41. ΡΟΥΜΑΝΟΣ avatar
    ΡΟΥΜΑΝΟΣ 20/04/2010 19:01:25

    Μαζί σου Ανδρέα για μιά Ελλάδα Νέα

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ ΡΟΥΜΑΝΟΣ 21/04/2010 01:01:52

      Apo ti Racitsa eisai?

  42. ΛΟΓΟΣ avatar
    ΛΟΓΟΣ 21/04/2010 20:34:40

    Συνέντευξη κ. Βγενόπουλου στον ΣΚΑΪ.
    Μια πρώτη ανάγνωση πολύ σωστός και καθαρός
    Μια δεύτερη ανάγνωση πολύ αγαπά τον ΓΑΠ
    Μια τρίτη ανάγνωση προσπαθεί να βρει τρόπους να στηρίξει τον ΓΑΠ. Οι άλλοι γύρω του φταίνε, υπουργοί κλπ.
    Μια τέταρτη ανάγνωση προσπαθεί να περάσει στην κοινή γνώμη αυτό που προσπαθούν τα περισσότερα ΜΜΕ, να μείνει στην εξουσία ο ΓΑΠ πάση θυσία.

  43. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 21/04/2010 20:35:43

    «Ο κ. Παπανδρέου είναι ο μόνος και ο τελευταίος που μπορεί να γίνει ο ηγέτης της ΝΕΑΣ ΕΠΟΧΗΣ» ;;;;;; !!!!!!!!!!!!!!
    Ούτε λέξη για την πορεία των τόσων πολλών ανοιγμένων εθνικών θεμάτων και την τελευταία εξάμηνη πορεία τους. «Να κάνουμε περήφανους τους Έλληνες για την Ολυμπιακή κλπ.;;».
    Πως; Στηρίζοντας τον επί χρόνια πρώην υπουργό παιδείας και εξωτερικών
    και σημερινό πρωθυπουργό κ Παπανδρέου;;;;;
    Άφεση αμαρτιών για τους πολιτικούς που έκλεψαν τα λεφτά του ελληνικού λαού και απλά να φύγουν από το σύστημα;;;;;;

  44. ΛΟΓΟΣ avatar
    ΛΟΓΟΣ 22/04/2010 18:46:03

    Αφού ο ελληνικός λαός επέλεξε τον ΓΑΠ για πρωθυπουργό, με 25 χρόνια στο σύστημα να αλλάζει κάθε τόσο υπουργείο (τα οποία είδαμε που τα καντήντησε), με υπουργούς γνωστούς αγνώστους (Βενιζέλο βλ. νόμο περί ευθύνης υπουργών, Πάγκαλο βλέπε Ίμια κ.α.).
    Φταίει ο Παπανδρέου; Εμείς τούς σπρώξαμε γιατί λεφτά υπήρχαν!!!
    Αν αυτός ο λαός δεν καταλάβει ότι έχει ξεπέσει ηθικά, πνευματικά τότε δεν πρόκειται να επιζήσει αυτή η χώρα.
    Αν επιζήσαμε ως λαός ήταν γιατί ξέραμε τον προορισμό μας. Τώρα τον έχουμε χάσει.
    Και μετά λέει ο Βγενόπουλος να γίνει πόθεν έσχες στους πολιτικούς και μπλα μπλα
    Από ποιους; Από αυτούς που έχουν δημιουργήσει αυτό το σύστημα;
    Δηλαδή θα δεχθεί ο ΓΑΠ να γίνει αυτό, ενώ δεν έχει παραδεχτεί οποιοδήποτε λάθος από το ΄81. Και τι δηλαδή, αν βρεθεί ότι έχει χρηματιστεί ο ίδιος ο ΓΑΠ θα παραιτηθεί;