#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/10/2010 07:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επίδειξη κυβερνητικής ανευθυνότητας και στο πετρέλαιο θέρμανσης



Τουλάχιστον 40% ακριβότερο θα πληρώσουμε φέτος το πετρέλαιο θέρμανσης και με τέτοιες τιμές βλέπω να… παγώνουμε στο κρύο, ειδικά από τη στιγμή που οι ειδικοί μιλούν για βαρύ χειμώνα. Από 50-55 λεπτά το λίτρο πέρυσι θα εκτοξευτεί στα 70-75 λεπτά και σε κάποιες περιοχές θα αγγίξει τα 80 λεπτά.

Κι όλα αυτά όχι γιατί έχουμε έκρηξη των τιμών του πετρελαίου διεθνώς αλλά διότι  έχουν έκρηξη ανευθυνότητας και κακής διαχείρισης της οικονομικής κατάστασης από την κυβέρνηση. Οι απανωτές αυξήσεις στο ειδικό φόρο κατανάλωσης είναι αυτές που απογείωσαν τα καύσιμα και προετοιμάζουν το έδαφος για την εξίσωση των φόρων  πετρελαίου κίνησης και θέρμανσης από το επόμενο φθινόπωρο και με την τιμή στο  1,20 και βλέπουμε.

Οποιος λοιπόν πλήρωσε πέρυσι 1.000 ευρώ για να ζεσταθεί φέτος θα πληρώσει 1.400, ίσως και παραπάνω.

Και βέβαια, να παίρνεις ένα μισθό 2.000 ευρώ/τ.μ. και πάνω να καταλάβουμε ότι με δυσκολία, αλλά μπορείς να αντέξεις την αύξηση. Αμα παίρνεις 700 ευρώ, πώς θα πληρώσεις. Και το χειρότερο πώς θα πληρώσεις αν έχεις χάσεις τη δουλειά σου;

Φυσικά οι φωστήρες της κυβέρνησης δεν τα βλέπουν όλα αυτά, αν και ετοιμάζονται να δώσουν κάποιο επίδομα θέρμανσης στους χαμηλόμισθους και χαμηλοσυνταξιούχους. Κι αυτό διότι το κρύο δεν αντέχεται και δεν αργεί να βγουν όλοι στους δρόμους και να πέσει ξύλο.

Πάντως, η διανομή του πετρελαίου ξεκινά την ερχόμενη Παρασκευή 15 Οκτωβρίου αλλά κανείς δεν ξέρει αν θα μπορούμε να αγοράσουμε πετρέλαιο. Οι βενζινοπώλες αποφάσισαν να απέχουν από τη διανομή ζητώντας δευσμεύσει ότι η κυβέρνηση δεν θα τους καθυστερεί την επιστροφή του φόρου από τα καύσιμα.

Σήμερα μέσω του προγράμματος Ηφαιστος, οι βενζινοπώλες αγοράζουν το πετρέλαιο, πληρώνουν τον φόρο, πουλάνε και στη συνέχεια περιμένουν από το κράτος να τους δώσει τη διαφορά του φόρου. Ενώ μέχρι πέρυσι δεν ξεπερνούσε τις 3 ημέρες η καθυστέρηση, από τον περασμένο χειμώνα ξεπέρασε τις 10. Οι βενζινοπώλες λένε ότι δεν έχουν χρήματα να πληρώνουν και μετά να περιμένουν εσαεί το κράτος αν έχει χρήματα να τους εξοφλήσει και πάνε σε απεργία που μπορεί να τινάξει στον αέρα τη διανομή.

Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, βλέπω να...κυκλοφορούμε με κουβέρτες μέσα στο σπίτι ή να επαναφέρουμε τις ξυλόσομπες...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 11/10/2010 09:27:34

    τα καυσόξυλα αύξηση 25%,Η/Ε 25-30%(όλα από 1.10) ..ε τώρα και το πετρέλαιο

  2. ataktos avatar
    ataktos 11/10/2010 09:28:15

    http://www.youtube.com/watch?v=lu29biuwVwI&feature=player_embedded

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/10/2010 09:40:07

    οι ξυλόσομπες καίνε και κάρβουνο και κοκ,έεε τι έχει να γίνει το χειμώνα... θα επανερθουμε σε μυρουδιές 1950 και θα τρέχει η Τίνα να φορολογήσει τις σόμπες.

  4. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 11/10/2010 09:46:53

    ΟΤΑΝ ΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΣΤΟΡΙΑ(ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ)ΜΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΓΑ(400 ΕΥΡΩ)Η ΤΕΒΕ(570 ΕΥΡΩ)Η ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΑΓΑΘΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ Η ΓΕΝΙΑ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΝΑΔΕΣ ΤΗΣ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ,ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΚΡΥΟ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΓΧΟΣ-ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ.
    ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΝΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ.
    ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΕΓΕΛΑΣΟΥΝ,ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΣΕΠΗ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ.
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ
    Υ.Γ."ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΦΡΟΝΙΜΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ.Μ'ΑΝ ΧΑΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΧΑΘΕΙ ΑΠ'ΤΟΥΣ ΦΡΟΝΙΜΟΥΣ ΤΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΦΡΟΝΙΜΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΡΟΝΙΜΑΔΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΣΚΛΗΡΟΥΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΚΛΗΡΟΤΕΡΟΙ."
    ΜΕΝΕΛΑΟΣ ΛΟΥΝΤΕΜΗΣ

  5. ataktos avatar
    ataktos 11/10/2010 10:13:06

    δυστυχώς .. μπήκαμε σε πολύ βαθιά και πρωτόγνωρη ύφεση

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 11/10/2010 10:22:02

    Επειδή δεν μου αρέσουν οι πασοκιές, το πετρέλαιο πρέπει να έχει ενιαία τιμή ας επιστρέφετε ένα ποσό ανάλογα την φορολογική δήλωση του κάθε πολίτης και ως ένα πλαφόν ανάλογα την περιοχή και τις μέσες τιμές θερμοκρασίας που δίνει η ΕΜΥ.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Σοσιαληστής 11/10/2010 10:31:03

      Συγνώμη αλλά αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ.
      Για ποιον λόγο να επιβαρύνεται ο πολίτης (ακόμα και ο επαγγελματίας) πληρώνοντας ένα "φόρο" που κάααααποια στιγμή το κράτος θα του δώσει πίσω;;;

      Για ποιον λόγο να δεσμεύει χρήμα που δεν έχει ο φορολογούμενος;;

      Αυτά είναι απαράδεκτες μπαγαποντιές τις οποίες δυστυχώς δεχτήκαμε.
      Ειδικά με ένα κράτος που εισπράτει ΑΜΕΣΑ ενώ αποδίδει ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ τις όποιες οφειλές του στους φορολογούμενους.

      • Γιωργης avatar
        Γιωργης @ tsilivithras 11/10/2010 10:37:58

        επειδη ο φιλτατος που γραφει την εν λογω ανοησια παραπανω ουδεποτε ειχε λιγοτερα χρηματα απο τα τριπλασια απο τα αναγκαια,ειναι προφανες

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ tsilivithras 11/10/2010 11:03:25

        Αγαπητοί η λύση είναι απλή το φθηνό πετρέλαιο δεν μπορεί να προμηθεύονται οι κάτοικοι της Εκάλης για να θερμαίνουν τις πισίνες τους δεν μπορεί να κλείνουμε τα μάτια σε αυτό το όργιο της ρεμούλας της λαθρεμπορίας των λαμογίων που γίνονται με το πετρέλαιο θέρμανσης. Φτηνό πετρέλαιο πρέπει να προμηθεύονται όσοι έχουν εισοδήματα κάτω πχ του αφορολόγητου και όριο που θα παίζει είναι ανάλογα με τις ανάγκες τις κάθε περιοχής.

        Τώρα ότι δεν είχα «λιγοτερα χρηματα απο τα τριπλάσια» όποιος θέλει ας έρθει να ζει με τα χρήματα του ΟΑΕΔ και μετά να μου κάνει κοινωνικά μαθήματα τύπου σοσιαλισταράδων.

      • 11888 avatar
        11888 @ tsilivithras 11/10/2010 15:42:22

        Οι εμμεσοι φοροι ειναι κοινωνικα αδικοι.Δεν ειναι μονο το πετρελαιο.Γιατι π.χ οι κατοικοι της εκαλης να μην πληρωνουν το ψωμι 15ευρω το κιλο?Λυση για αυτο δεν υπαρχει σε κανενα φορολογικο συστημα στον κοσμο.Η μονη λυση ειναι οι αμεσοι φοροι αλλα ουτε αυτο δουλευει στην Ελλαδα.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 11/10/2010 16:14:28

        Συγνώμη κιόλας αλλά αυτά είναι ανοησίες του "σοσιαληστικού καπιταλισμού" και των ανίκανων κυβερνήσεων που δεν έχουν κάκαλα να ΈΛΕΓΞΟΥΝ τους προμηθευτές όταν ανεβαίνουν οι τιμές με την σπέκουλα και αρχίζουν τα τερτίπια με τους έμμεσους φόρους και τα "δώσε μου για να σου επιστρέψω".

        Τις πισίνες τις φορολογείς αυτόνομα.
        Σιγά μην φορολογήσεις το πετρέλαιο σε κατηγορίες επειδή οι πλούσιοι το χρησιμοποιούν για να ζεστάνουν τα τζακούζια τους...!!!
        Δλδ αύριο μεθαύριο με αυτή τη λογική θα φορολογήσεις και το νερό ανάλογα;;;!!!!

        Χαζά πράγματα...να μάθουν να φορολογούν σωστά και να ελέγχουν σωστά και όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού.

        K.I.S.S. principle (Keep It Simple Stupid) και κανένας μικρομεσαίος δεν θα χει πρόβλημα.

  7. ataktos avatar
    ataktos 11/10/2010 10:57:04

    η χώρα μας δυστυχώς γύρισε .. ολοταχώς στο 1995-6 ...

  8. ataktos avatar
    ataktos 11/10/2010 11:02:49

    ευτυχώς ... με το άρθρο μας" Ανησυχία από ρήγμα στην Μαυροπηγή…" ..δεν ανησύχησε και πάλι... κανείς !!!!!!!!

  9. ataktos avatar
    ataktos 11/10/2010 13:03:28

    τώρα .. επιβεβαιώθηκα ...και ... ποιο τομάρι ..μας πούλησε...http://topontiki.gr/article/10343