#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/05/2009 21:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επίδειξη δύναμης Σαμαρά….

Παραβρέθηκε η μισή ΚΟ της Νέας Δημοκρατίας


________________________________________________________________________________________________
(Ανανεωμένο) Επίδειξη δύναμης Σαμαρά, συσπείρωση του καραμανλικού στρατοπέδου, αμηχανία στο στρατόπεδο της Ντόρας και μια «ιδεολογική» βασικά ομιλία του Σαμαρά με στόχο την συσπείρωση της «κοινωνικής δεξιάς».

Αυτές είναι οι εκτιμήσεις από την σημερινή εκδήλωση του Ινστιτούτου Δημοκρατίας  Κωνσταντίνος Καραμανλής στο ξενοδοχείο Κάραβελ με κεντρικό ομιλητή τον Αντώνη Σαμαρά.

Παραβρέθηκαν 70 βουλευτές (σχεδόν η μισή δηλαδή Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΝΔ !!!), τέσσερις υπουργοί, εννιά υφυπουργοί, ο γραμματέας της ΝΔ Ζαγορίτης, ο ΓΔ της ΝΔ Μ. Δασκαλάκης, το .. Μαξίμου (Γιάννης Αδριανός, Ντόρα Βυζοβίτου, Κώστας Σταικούρας, Διονύσης Ζακυνθινός.Χρήστος Χατζηεμμανουήλ. Δημήτρης Μηλιάκος, Μάκης Παπαγεωργίου. Βαγγέλης Αντώναρος, Πάνος Λειβαδάς) η Μαριέττα Γιαννάκου και υποψήφιοι ευρωβουλευτές, δεκάδες δήμαρχοι και νομάρχες.

Ουσιαστικά ήταν μια συγκέντρωση στελεχιακού δυναμικού όπου συναντήθηκαν εκπρόσωποι πολλών τάσεων και απόψεων της «κοινωνικής δεξιάς», «όπως πρέπει να είναι , σαν κόμμα και όχι σαν κλαμπ» όπως είπε παριστάμενος

Ονόματα στο πρώτο σχόλιο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. factorx avatar
    factorx 18/05/2009 21:27:58

    1.ΑΓΟΡΑΣΤΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    2.ΑΔΡΑΚΤΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    3. ΒΛΑΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    4.ΒΟΛΟΥΔΑΚΗΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    5. ΒΡΟΥΤΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
    6. ΓΕΡΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
    7. ΓΙΑΝΝΕΛΛΗΣ-ΘΕΟΔΟΣΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
    8. ΓΚΙΟΥΛΕΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    9. ΔΕΝΔΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    10 ΔΕΡΜΕΝΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    11.ΔΟΥΚΑΣ ΠΕΤΡΟΣ
    12 ΖΑΓΟΡΙΤΗΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ
    13. ΖΩΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
    14. ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    15 ΚΑΛΛΙΩΡΑΣ ΗΛΙΑΣ
    16. ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ ΚΡΙΝΙΩ
    17 ΚΑΝΤΕΡΕΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    18. ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ
    19.ΚΑΡΑΜΑΡΙΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
    20. ΚΑΡΑΣΜΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    21 ΚΑΡΠΟΥΖΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
    22.ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗ ΟΛΓΑ
    23. ΚΟΛΛΙΑ- ΤΣΑΡΟΥΧΑ ΜΑΡΙΑ
    24. ΚΟΛΛΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    25. ΚΟΣΜΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
    26. ΚΟΥΚΟΔΗΜΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    27. ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
    28 ΛΕΓΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    29. ΛΙΑΣΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
    30.ΛΙΒΑΝΟΣ ΣΠΗΛΙΟΣ
    31. ΜΑΝΟΥΣΟΥ-ΜΠΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΡΙΑΔΝΗ
    32. ΜΑΝΩΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
    33.ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    34. ΜΕΛΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    35. ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
    36. ΜΠΑΣΙΑΚΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
    37. ΜΠΕΝΑΚΗ - ΨΑΡΟΥΔΑ ΑΝΝΑ
    38.ΜΠΟΥΓΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
    39. ΜΠΟΥΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
    40. ΝΑΚΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
    41. ΝΕΡΑΝΤΖΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
    42. ΟΡΦΑΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    43. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    44. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΟΣ
    45. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    46. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΧΑΗΛ
    47. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
    48. ΠΑΠΑΚΩΣΤΑ- ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ
    49. ΠΑΠΑΣΙΩΖΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    50. ΠΑΡΙΣΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    51.ΡΕΓΚΟΥΖΑΣ ΑΔΑΜ
    52. ΣΑΛΑΓΚΟΥΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    53. ΣΑΜΠΑΖΙΩΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    54. ΣΚΑΝΔΑΛΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    55. ΣΟΥΡΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    56. ΣΤΑΪΚΟΥΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
    57.ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    58. ΣΤΑΥΡΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    59. ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ
    60. ΤΑΛΙΑΔΟΥΡΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ
    61. ΤΑΣΟΥΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    62. ΤΖΑΒΑΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
    63. ΤΡΑΓΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
    63. ΤΡΥΦΩΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    64. ΤΣΑΒΔΑΡΙΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ
    65. ΤΣΙΤΟΥΡΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ
    66. ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΔΟ ΠΑΡΘΕΝΑ
    67. ΦΩΛΙΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
    68. ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΗΛΙΑΣ
    69. ΧΑΛΚΙΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
    70. ΧΗΝΟΦΩΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

  2. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 18/05/2009 21:34:15

    Θα παίρνει το μπαμπά της τηλέφωνο τώρα...

  3. daris avatar
    daris 18/05/2009 21:40:25

    Και ποιος θα την θυμαται μετα απο μερικα χρονια...
    Γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε!!!
    Αρκει να αλλαξει το ονομα και να την πουμε:
    ΝΕΑ Ντορα Μητσοτακη-Μπακογιαννη-Κουβελου
    ή μηπως
    Σκετο...ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!!!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/05/2009 21:49:17

    Γιατι να το κρύψωμεν άλλωστε, εμένα μου αρέσει ο Αντώνης.

  5. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 18/05/2009 21:55:29

    Στο αμερικανολάγνο δίπολο ΓΑΠ-Ντόρας, ο Σαμαράς όπως και να το κάνεις είναι μία εναλλακτική λύση.

  6. Νἰκος avatar
    Νἰκος 18/05/2009 21:57:06

    Ο Κυπριος "αντι-Σαμαρας" Χ. Πουργουρίδης βοηθησε να μπει "Θέμα μειονότητας σε Κω και Ρόδο...Στον επίσημο ιστότοπο της Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης αναρτήθηκε η πρόταση ψηφίσματος που κατέθεσε στις αρχές Μαρτίου ο Ελβετός βουλευτής Αντρέας Γκρος και άλλοι δεκαέξι βουλευτές με τίτλο «Η κατάσταση της τουρκικής μειονότητας στη Ρόδο και στην Κω».

    Είναι ενδεικτικό των προθέσεων ότι η Ρόδος και η Κως αναφέρονται και με τα τουρκικά ονόματά τους (Rhodes- Rodos και Kos-Istankoy), ενώ οι περισσότεροι εκ των βουλευτών που το υπογράφουν είναι Τούρκοι, δίπλα στους οποίους φιγουράρει και ο Κύπριος Χ. Πουργουρίδης (από τους σθεναρούς υποστηρικτές του Σχεδίου Ανάν το 2004 και σφοδρός πολέμιος του αείμνηστου πρώην προέδρου της Κύπρου Τάσσου Παπαδόπουλου)".

    Αληθευει αυτο;

    Θα γινει καποια αναρτηση Παραγοντες; Ή θα θυμωσει ο Δημητρας, ο Δημου με την μεγαλοθυμη καρδια (αρκει να δωριζει οχι δικα του ονοματα) και η παρεα τους; Ο σαρκασμος δεν ειναι για εσας, για να μην παραξηγουμαι...

    Αν ειναι αληθεια, επιβεβαιωνει την διαπιστωση μου οτι περισσευουν οι ηλιθιοι και επιδοξοι Εφιαλτες στις χωρες των Ελληνων.

  7. Νἰκος avatar
    Νἰκος 18/05/2009 21:58:27

    Παιδες, συγγνωμη για την ξωφαλτση παρεμβολη αλλα πιο πανω. ΒΕβαια το ζητημα ειναι πως το κανουμε εμεις ...μη ζητημα. Αν βοηθαει αυτο, ξεχαστε το παραγοντες.

  8. Jimmy L avatar
    Jimmy L 18/05/2009 21:59:31

    Ακουσα ενα αποσπασμα της ομιλιας του Σαμαρα που υμνουσε τον Καραμανλη.Νομιζω οτι ειναι πολιτικο λαθος του να εξυμνει σε αυτη την συγκυρια τον Καραμανλη για δυο κυριως λογους.
    1..Δεν εξυμνεις καποιον οταν ειναι στο ναδιρ της πολιτικης του καριερας που ευθυνεται για τις χιλιες αποτυχιες,δεν εξυμνεις τον χειροτερο πρωθυπουργο που εχει περασει απο την χωρα.
    2..Με αυτον τον τροπο δειχνεις οτι εισαι ετεροφωτος και οχι αυτοφωτος ,χωρις δικες σου ιδεεςς και πολιτικες..
    3..Δειχνεις με αυτο τον τροπο να σερνεται ενω θα επρεπε να ηγειται..
    Αυτα τα ολιγα προς το παρον..

  9. daris avatar
    daris 18/05/2009 22:01:53

    @8
    Αυτος δεν ειπε πριν λιγο καιρο οτι ο ΚΚ ειναι ο πρωτος πολιτικος στην Ελλαδα που θα παει για τριτη εκλογικη νικη?

  10. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 18/05/2009 22:02:41

    Είχε το λόγο του που τον υμνούσε. Ο Σαμαράς πρέπει να αποκτήσει κομματική νομιμοποίηση μετά την "αποστασία" του 1993. Τι καλύτερο από το να παίξει με τη θέση "Ο Μητσοτάκης ήταν τότε το πρόβλημα καλοί μου Καραμανλικοί - εγώ μια ζωή δικός σας ήμουνα". Μην ξεχνάς ότι το κομματικό ακροατήριο θα τον αναδείξει σε αρχηγό και όχι το μη κομματικό. Και στο κομματικό ακροατήριο, ο Καραμανλής εξακολουθεί να μην έχει αντίπαλο.

  11. Jimmy L avatar
    Jimmy L 18/05/2009 22:07:12

    ! 10..Mη ξεχναςφιλε μου οτι μετα τον θανατο του Ανδα δεν βγηκε ο Ακης που υποστηριζοτανε απο το κομμα αλλα ο Σημιτης.Σε καθε περιπτωση η προσωπικοτητα μετραει και οι ιδεες,,,,

  12. donaE avatar
    donaE 18/05/2009 22:10:34

    Συμφωνω πως προεχει να απομονωθει ο Μητσοτακης.Αρκετα εχει δειξει χαρακτηρα ο Σαμαρας.

  13. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 18/05/2009 22:13:42

    Άλλο το ένα κόμμα, άλλο το άλλο. Το 1980 όλη η ΝΔ ήθελε τον Αβέρωφ και βγήκε τελικά ο εκλεκτός του Καραμανλικού κατεστημένου, ο Ράλλης. Το 1984 το καραμανλικό κατεστημένο δεν είχε αξιόπιστο υποψήφιο, γι' αυτό βγήκε ο Μητσοτάκης. Όμως τώρα ο Σαμαράς είναι αξιόπιστος υποψήφιος, αλλά πρέπει να κερδίσει το Καραμανλικό ακροατήριο. Δεν θα του είναι δύσκολο γιατί κανένας αυτή τη στιγμή δεν στηρίζει τον Καραμανλή.

  14. Jimmy L avatar
    Jimmy L 18/05/2009 22:22:53

    ! 13 Σεβομαι εν μερει την αποψη σου αλλα επιμενω οτι μετραει στην κοινωνια η προσωπικοτητα και οι πολιτικες ιδεες και γενικα να υπαρχει ενα οραμα και οχι στην συγκεκριμενη περιπτωση να υμνεις μια καθ ομολογια αποτυχιμενη πολιτικη μονο και μονο για να προσεταιρισθεις του Καραμανλικους.Και λοιπον???

  15. Hase avatar
    Hase 18/05/2009 22:24:03

    @11 Jimmy L Says

    Μηπως ο ΓΑΠ τον Σημιτακο δεν εξυμνουσε; Οι πολιτικοιδεν γλυφουν μονο απο συμφερον αλλα και απο συνηθεια.

  16. Hase avatar
    Hase 18/05/2009 22:25:21

    Η μηπως η πολιτικη Σημιτη ηταν επιτυχημενη;

  17. Jimmy L avatar
    Jimmy L 18/05/2009 22:32:32

    ! 16 Ηase Εισαι απο τους λιγους που ισχυριζεσαι κατι τετοιο,αλλα η συζητηση μας δεν αφορα το παρελθον νομιζω..

  18. subron21 avatar
    subron21 18/05/2009 22:34:55

    Που βρίσκει κανείς την ομιλία Σαμαρά γιά να κρίνει από μόνος του

  19. zaza avatar
    zaza 18/05/2009 22:37:00

    O ΝΔ-κράτης βλέπει τον Σαμαρά όπως ο Κεντρώος τον Μητσοτάκη, σαν 'αποστάτη' και τίποτα περισσότερο.

    Οι Καραμανλικοι μπορεί να μη συμπαθούν το Μητσοτακέικο αλλά να συμπαθούν τον Σαμαρά επειδή υποστηρίζει έναν βαλλόμενο αρχηγό και εκ των έσω αλλά όταν θα έρθει η στιγμή θα επιλέξουν την Ντόρα την 'σταθερά' του κόμματος

  20. Hase avatar
    Hase 18/05/2009 22:41:24

    @17 Jimmy L

    Απο το παρελθον φιλε μου μαθαινουμε, κανεις δεν πρεπει να ξεχναει την ιστορια, διαφορετικα ουτε τον δευτερο παγκοσμιο θα μνημονευαμε, ουτε απο τα λαθη μας θα μαθαιναμε. Οπως οι αποκατω γλυφουν τους πολιτικους ετσι και οι πολιτικοι γλυφουν τους αποπανω τους.

  21. Factorx avatar
    Factorx 18/05/2009 22:45:33

    @Νίκος: στείλε θέμα να το ανεβάσουμε

  22. somis avatar
    somis 18/05/2009 22:47:10

    Ως συνεπής αναγνώστης του antinews, δηλώνω αλληλέγγυος με τον Αρχαιοπτέρυγα, συνεπής στη γραμμή που μας δόθηκε !!

    Ας μπει και λίγος νέος αέρας στο Δεξιό μαγαζί.

    Δείχνει φρέσκος ο Αντωνάκης, κι ας ήταν Κένταυρος στα νιάτα του, γιατί όπως είπε και ... ο μάστορας του συντηρητισμού Τσώρτσιλ:
    "είσαι ηλίθιος όταν είσαι νέος και δεν είσαι παθιασμένος δεξιός, αλλά είσαι εξίσου ηλίθιος όταν μεγαλώνεις και δεν είσαι σύγχρονος δεξιός"

  23. subron21 avatar
    subron21 18/05/2009 22:48:07

    @19 Ζαζα, μπράβο γιατί όχι, ας την επιλέξουν. Όσα γράφεις αντικατοπτρίζουν άλλωστε την νεοδημοκρατική αντίληψη περί του πρακτέου ανάλογα με την συγκυρία. Με τίμημα την ήττα...
    Σταχυολογώ εν συντομία : το 1980 επέλεξαν Ράλλη αντί Αβέρωφ, το 1981 Αβέρωφ αντί νεώτερου ή πίο άφθαρτου (λ.χ Στεφανόπουλο γιλατι όχι τότε μάνο κλπ.), το 1984 Μητσοτάκη αντί Στεφανόπουλου, εν τω μεταξύ αφησαν ελεύθερο το πεδίο στο Πασόκ ώς το 1989 και εν τέλει το 1993.
    Το 1993 τον γίγαντα Έβερτ και ούτω καθ εξής. Ας τολμήσουν να βγάλουν και την Ντόρα. Θα μείνουν στην αντιπολίτευση γιά πολύ καιρό....Δεν είναι κακό την γνωρίζουν, είναι ο φυσικός χώρος μίας αυτο-λοβοτομημένης παράταξης

  24. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/05/2009 22:48:31

    Του Σαμαρά του την έφερε ο Εβερτ. Αν με ρωτάτε, ο Εβερτ ήταν ο πονηρός εκείνη την εποχή. Λες να να ήταν και φαγάνα?

  25. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/05/2009 22:54:45

    @22 ? Come again?

    Ακούω ότι τη Ντόρα την έχουν με κρύες κομπρέσες μέντας και την Μαρίκα με τεχνητό οξυγόνο… Αληθεύει;

  26. Factorx avatar
    Factorx 18/05/2009 23:11:45

    Εβγαλα το πρώτο σχόλιο του Strange (συγνώμην) για να βάλω τα ονόματα. Δείτε και την ανανεωση

  27. Hase avatar
    Hase 18/05/2009 23:21:35

    @25 Strange Attractor
    Οχι ψεμματα ειναι η Ντορα τρωει μαζι με την μαμα της τηγαμωψομα.

  28. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 18/05/2009 23:23:44

    σιγά μην πλέξουμε και το εγκώμιο του Σαμαρά εδώ μέσα! Υπερδεξιός και οσφυοκάμπτης ήταν πάντα. Εγώ πιστεύω πως δεν έπρεπε να τον ξαναβάλει ο ΚΚ στο κόμμα τους.

  29. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/05/2009 23:24:39

    Όλα καλά και όλα ωραία. Η συγκέντρωση πέτυχε.
    Αν και δεν μου πέφτει λόγος, πάντα πίστευα πως ο Σαμαράς είναι ίσως ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η Νέα Δημοκρατία.
    Αλλά Αδάμ Ρεγκούζας; Μπρρρρ....
    Αμάν βρε Αντώνη. Τον Ρεγκούζα θέλεις για στήριγμα;

  30. Factorx avatar
    Factorx 18/05/2009 23:37:37

    @somis. Ποιος σου έδωσε γραμμή; Ασε τα ... ντορικά για αλλού φίλε. Εδω δεν δίνουμε γραμμή. Λέμε αυτό που συμβαίνει, όπως συμβαίνει και εκφράζουμε και την εκτίμησή μας γι αυτό. Για παράδειγμα θεωρούμε οτι να ξαναβγεί η Αγία Οικογένεια στην Εξουσία θα είναι καταστροφή για τον τόπο. Πιστευούμε επίσης στην ιδεολογική καθαρότητα των κομμάτων για να υπάρχει διάλογος και σύνθεση. Για να πάψουν τα κόμματα να είναι λέσχες συμφερόντων και διαπλεκομένων. Με αυτό το πρίσμα κρίνουμε τους πάντες. Δεν θα μας κρίνετε λοιπόν με βάση τους διαχωρισμούς του συρμού, "δεξιός, αριστερός και πρασινα άλογα".
    Αλλά άν αυτό που γράφουμε είναι έγκυρο ή ψέμα. Τελεία και πάυλα

  31. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/05/2009 23:37:39

    Απορρίπτεται ακόμη και αισθητικά ο Αδάμ. Αφήστε που ήταν και εφοριακός! και μάλιστα συνδικαλιστής εφοριακός... χα χα χα. Η επιτομή της γλίτσας δηλαδή.
    Δεξιός βουλευτής, συνταξιούχος εφοριακός και βετεράνος συνδικαλιστής.
    Απ`όπου και να τον ακουμπήσεις θα σου γλιστρίσει.

  32. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/05/2009 23:53:17

    Η ομιλία Σαμαρά έχει στοιχεία ιστορικής στιγμής.

    Όχι μόνο για το τι ειπώθηκε αλλά και για το ποιος τα είπε.

    Κορυφαίος Έλληνας πολιτικός, σε μη ομολογούμενη αλλά προφανή, αγαστή, συμπόρευση με τον πρωθυπουργό

    1. Αποκηρύσσει τον στυγνό νεοφιλελευθερισμό και κηρύσσει τον "Κοινωνικό Φιλελευθερισμό" (σύμφωνοι, ακαθόριστο υβρίδιο).

    2. Θέτει θέμα μοντέλου ανάπτυξης, δηλαδή πορείας του καπιταλισμού, υποβιβάζοντας σε γιατροσόφια την «πράσινη ανάπτυξη».

    3. Θέτει θέμα να διατηρηθεί πρωτίστως η ελληνική ταυτότητα, της οποίας ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ θα αποτελεί η ευρωπαϊκή - και όχι αντίστροφα.

    4. Μεταφέρει μήνυμα ελεγχόμενης αισιοδοξίας για την οικονομική κρίση.

    5. Διατηρεί απαρέγκλιτα στο λεξιλόγιό του την έννοια «πατριωτισμός».

    6. Σκιαγραφεί την πολιτική έναντι της Τουρκίας : δεν γινόμαστε οι κακοί που θα πουν «όχι». Αν συμμορφωθεί με το ευρωπαϊκό κεκτημένο, δεν θα είναι η γνωστή Τουρκία που θα εισέλθει – αν μείνει η γνωστή, δεν θα εισέλθει.

    7. Αναδεικνύει την αλόγιστη επέκταση της ΕΕ και τη διάσταση λαών και «ευρω-γραφειοκρατίας», που αποδυναμώνει την ευρωπαϊκή δυναμική.

    8. Αποκαλύπτει την κίβδηλη πασοκική πολιτική ιστορία.
    «Το 70 ήταν κατά της ΕΟΚ, το 90 έγιναν τμήμα της ευρω-γραφειοκρατίας = ευρω-αρπάχτρες».

    9. Προτάσσει ιδέες
    που γεννούν εμπιστοσύνη
    που διατηρεί την κοινωνική συνοχή
    που δημιουργεί κοινωνικό κεφάλαιο
    που χρησιμοποιείται σε κρίσεις.

    10. Και, κλείνει το μάτι στην Καραμανλική πτέρυγα, μεταφέροντας το υπέρτατο : Ελπίδα.

    Αγκαλιάζεται από ένα λίγο μουδιασμένο-λίγο μπλαζέ κοινό, που όμως φλέγεται να ελπίσει, με θέρμη που δεν τολμά να ονειρευτεί το μητσοτακέϊκο.

  33. tiramola avatar
    tiramola 18/05/2009 23:56:33

    test

  34. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 18/05/2009 23:57:47

    λυπάμαι αλλά δεν εμπιστεύομαι πλέον μάγους.
    Το ξανά λέω, αρεστός ο Σαμαράς αλλά όποιος θέλει την ψήφο μου
    ΣΤΟΧΟ
    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
    ΚΟΣΤΟΣ
    ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ
    ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ

    λυπάμαι αλλά την τελευταία λευκή επιταγή την υπόγραψα το 2004, το μελάνι τελείωσε....

  35. faust avatar
    faust 19/05/2009 00:12:40

    α ρε προφήτη φουκαρά που θα φέρει ο Σαμαράς τη κοινωνική συνοχή...Θα δεις που θα πάει η συνοχή όταν ο γιός μου με ντοκτορά βγάζει 700 ευρώ και οι υποστηρικτές του αγαπημένου σου χιλιάδες το 24ωρο...Θα τη βάλετε εκεί που πρέπει τη συνοχή σας και θα βοηθήσουμε όσο μπορούμε...

  36. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/05/2009 00:19:38

    @35 Στείλε το γιο σου να γραφτεί σε κόμμα εξουσίας και να κάνει και καμιά αφισοκόλληση διότι αλλιώς δεν ξεφεύγει απ`τα 700 το μήνα όσα ντοκτορά και αν έχει....
    (Το ανωτέρω Ισχύει και για τους 2 μονομάχους.)

  37. tiramola avatar
    tiramola 19/05/2009 00:23:14

    Ο κατάλογος των ανωτέρω ηθοποιών που με κόπο ο φάκτορας βρήκε και μας παρέθεσε φαίνεται ότι εσχάτως βρήκαν ιδεολογικό καθοδηγητή για την ξεχασμένη "κοινωνική δεξιά"...
    Η συντριπτική πλειοψηφία των ΝΔκρατών του καταλόγου επί μήνες δεν έβλεπαν στοιχεία σε τηλεοράσεις , ραδιόφωνα και άρθρα τους στον παραταξιακό τους τύπο για τους Βατοπεδινούς...
    Ιδεολογική καθοδήγηση από το thikn tank και καλό παιδί Σαμαρά για την συσπείρωση της "κοινωνικής δεξιάς" με τα στελέχη-ξεπουλητάρια της δημόσιας περιουσίας....
    ....
    Δεν είμαι γκρινιάρης φάκτορα και θα μείνω στην αγνότητα των προθέσεων σου (30) για να πάψουν τα κόμματα να είναι λέσχες συμφερόντων και διαπλεκομένων και ότι αυτό μπορεί να το κάνει ο Αντώνης...

  38. οκτώ avatar
    οκτώ 19/05/2009 00:29:18

    Ο Καραμανλής φαίνεται ότι έχει από καιρό επιλέξει διάδοχο αλλά τον παρουσιάζει σε επεισόδια, ανάλογα με τις κινήσεις της Αγίας Οικογένειας.
    Ο χώρος της δεξιάς στην Ελλάδα εξάλλου χρειάζεται μαγαζάτορα – γιατί οι ηγέτες έχουν πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια – και ο Σαμαράς καλείται να κρατήσει το πόστο, εκτός απροόπτου βεβαίως.
    Δεν ήταν τυχαίο που του ανάθεσε το ΥΠ.ΠΟ. σε καιρούς που ο πολιτισμός ξεχυλίζει από τα μπατζάκια μας και αναζητείται η "πατριωτική συνείδηση", τώρα που οι τσέπες μας αδειάζουν.
    Ισως μετά τις ευρωεκλογές να έχουμε και την τελετή παράδοσης – παραλαβής.

  39. Νἰκος avatar
    Νἰκος 19/05/2009 00:32:45

    #21, @Νίκο: "στείλε θέμα να το ανεβάσουμε"

    Με προκανες και καλα εκανες Παραγοντα. Δεν ημουν βεβαιος και η προτερετοτητα ειναι παντα να μην κανουμε κακο με δολωματα, καταλαβαινεις νομιζω.

    Η αναρτηση σου επιβεβαιωνει του λογου το αληθες οτι τα δυο Ελληνικα κρατη βριθουν δυνητικων Εφιαλτων που θρησκεια εχουν την "αλληλεγγυη των λαων" πρωτα.

  40. Νἰκος avatar
    Νἰκος 19/05/2009 00:33:59

    "προτερετοτητα", να διαβαστει ως προτεραιοτητα. Αναθεμα τον αιωρουμενο πληκτροδαιμονα που μας δακτυλοριζει που και που...

  41. somis avatar
    somis 19/05/2009 00:37:04

    Φάκτορα, μέσα απ'αυτό το blog,
    κοινό αγώνα για την αποκατάσταση του αυτονόητου κάνουμε. To αυτονόητο όπως το περιγράφεις παραπάνω.

    Χιούμορ έκανα, ίσως κακής ποιότητας, για τη "γραμμή", που φυσικά και δεν υπάρχει, γιατί, εδώ, οι περισσότεροι αναγνώστες και σχολιαστές τολμούν και σκέφτονται και, πάλι όμως, θέλουν, κάπως βρε αδελφέ, να νοιώσουν ότι δεν είναι μόνοι ! Από εδώ και το "γραμμή" που ανέφερα.
    Μην ξυπνά, επομένως, κοντά στα μεσάνυχτα, ο φρουρός - δημοσιογράφος μέσα σου με αποτέλεσμα να μου χρεώνεις πράγματα που δεν με εκφράζουν !

    Ακου! να μου πει, εμένα! ότι αυτά που λέω είναι "ντορικά" ... (Φτου κύριε τω στόματι μου)

    Τα "δεξιός, αριστερός, λίγο αριστερός κλπ", ναι, είναι ανόητα, καμιά σχέση με το έγκυρο, όμως, δεν είναι του συρμού, όπως λες : σα ρούχα του 50 μου φαίνονται που φοριούνται στο σήμερα.

    Ακου! να μου πει, εμένα! ότι αυτά που λέω είναι "ντορικά" ... Φάκτορα, θύμωσα !

  42. Factorx avatar
    Factorx 19/05/2009 01:01:18

    @somis: Ανακαλώ πάραυτα. Αλλά τα έχω πάρει (εδω γραφουμε ο,τι αισθανόμαστε) με τους ηλίθιους που αναπαράγουν συνεχώς την ξεφτίλα των ταυτίσεων του καθενός με τον ένα ή με τον άλλο και των χαρακτηρισμών.

    Και μπας και καταλάβουν πόσο λαμόγια είναι: Εμείς έχουμε τα α.... να εκθέτουμε δημοσίως τις όποιες απόψεις μας και να τις βάζουμε αμέσως σε δημόσια κριτική με τα σχόλια. Αυτοί το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να βρίζουν ανωνυμώς. Κουκουλοφόρες κότες.

  43. Factorx avatar
    Factorx 19/05/2009 01:41:13

    @LAONIKIS: για "φυλετική καθαρότητα" έλεγε ο Χίτλερ.

  44. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 19/05/2009 02:13:04

    0 Σαμαρας σημερα στην ΝΔ ειναι λυση για απλους και προφανεις λογους που δυστυχως η εν Ελλαδι μιζερια τους κατανταει δευτερευοντες...

    Α- Ειναι ουσιαστικα μορφωμενος και τυποις δηλαδη,και στο παγκοσμιο σημερινο γιγνεσθαι.

    Β-Εχει γνωστους, διεθνως, και στον πολιτικο και στον επιχειρηματικο κοσμο.

    Γ-Ουδεις αμφισβητησε ποτε το Εθνικο του φρονημα.

    Δ-Η θητεια του στο Ευρωκοινοβουλιο ηταν ωφελιμη για το Ελληνικο κρατος και του πιστωνεται διεθνως.

    Ε-Ξερει απταιστα 4 ξενες γλωσσες. (Αν και αυτονοητο την σημερον ημερα,δυστυχως δεν ειναι κανονας!)

    ΣΤ-Εχει το χαρισμα να εχει γκελ στον λαο,και ειναι σαφως ο δελφινος της ΝΔ με την μεγαλυτερη διεισδητικοτητα στους καλλιτεχνικους και πολιτιστικους κυκλους.

    Στο μονο που υπερεχει η Ντορα ειναι στο οτι ειναι γυναικα...Και μαλιστα πολυ θα ηθελε να ειναι και γυναικα του!!!

  45. Aris avatar
    Aris 19/05/2009 03:19:31

    Αντώνης 1- 0 Ντόρα

  46. Aris avatar
    Aris 19/05/2009 04:00:52

    Μια ενδιαφέρουσα παρατηρηση νομίζω,έστω και στο παραπολιτικό πεδίο.
    Κοιτάζω ποιοι πήγαν στην ομιλία του Σαμαρά και ποιοί στης Ντορας και βλέπω ότι απο τους 43 βουλευτές και υπουργούς που πηγαν στη Ντόρα, οι 16 πήγαν και στο Σαμαρά.
    Αν αφαιρέσουμε και 3-4 (Παυλόπουλος,Τζιτζικώστας κτλ) που πάνε όπου φυσάει ο άνεμος και τον Παυλίδη που δεν νομίζω να βγεί απο το σπίτι του τουε επόμενους 6 μήνες, μένουν στη Ντόρα καμιά 20αριά.
    Δηλαδή όλη αυτή η φασαρία για τη Ντόρα γίνεται για 20 βουλευτές????Με αυτούς πάει να πάρει το κόμμα????
    Τώρα καταλαβαίνω γιατί πανηγύριζε για τους 43....απόψε όμως μάλλον θα κλαίει με μαύρο δάκρυ...
    Άκου 70!!!!!!!

  47. chr avatar
    chr 19/05/2009 04:08:54

    διαφωνω οτι εχει τη φημη του αποστατη στον κοσμο της νδ. καθε αλλο. στους κλασσικους κεντροδεξιους ειναι δημοφιλης κ αγαπητος.
    δυστυχως τον συνοδευει ακομα η φημη οτι "ανοιξε τα συνορα" με την αλβανια κ ουσιαστικα ανοιξε τη μανικα για το τσουναμι της λαθρομεταναστευσης της τελευταιας 15ετιας, χωρις να προγνωσει τις συνεπειες.
    Αυτο κ μονο ειναι ισχυρο παραφωνημα στις πατριωτικες του κορωνες.

  48. osaperas avatar
    osaperas 19/05/2009 09:34:34

    Η ουσία είναι ότι ενώ βρισκόμαστε σε μία προεκλογική περίοδο η μισή Νέα Δημοκρατία ασχολείται στέλνοντας μήνυμα στην Ντόρα για την επόμενη ημέρα.

  49. Lavazza avatar
    Lavazza 19/05/2009 09:37:14

    @48 chr

    άμα άνοιξε ο Σαμαράς τα σύνορα με την Αλβανία τότε γιατί ο Παπούλιας όπου σταθεί κι όπου βρεθεί διαλαλαεί οτι το άνοιγμα των συνόρων είναι δικό του Επίτευγμα;;;

  50. Θύμα avatar
    Θύμα 19/05/2009 10:58:32

    @48 o Σαμαράς δέν έκανε το κεφαλιού του και το δήλωσε, άνοιξε τα σύνορα το 1992 γιατί αυτή ήταν η κυβερνητική πολιτική της εποχής του εκφραζόμενη απο τον πρωθυπουργό Μητσοτάκη αυτός ήταν υποχρεωμένος να υπακούσει στον πρωθυπουργό.
    Αλλά ούτε και ο Μητσοτάκης έφταιγε όπως ήταν οι διεθνείς συνθήκες εκείνη την εποχή αμέσως μετά την κατάρρευση της ΕΣΣΔ, οποιοσδήποτε να ήταν πρωθυπουργός θα άνοιγε τα σύνορα.
    Τα σιχαμένα Αλβανικά σκουλίκια και τους υπόλοιπους παράνομους εγκληματίες που έρχονται απο τριτοκοσμικές χώρες δέν θα τους γλυτώναμε σε καμιά περίπτωση. Αποκορύφωμα η σημερινή εποχή επι Κώστα Καραμανλή του β' που τους έκανε τα μεγάλα αφεντικά μας.

  51. defer avatar
    defer 19/05/2009 13:05:47

    Εχω την αίσθηση ότι οι περισσότεροι σχολιάζοντες δεν έχουν σχεση με τη νεοδημοκρατική βάση (χωρίς φυσικά νά'ναι αυτό κακό ή να σημαίνει κάτι). Γιατί όποιος έχει και διαβάζει όλα αυτά μένει άλαλος.. Ρε παιδιά, ΕΙΣΤΕ ΤΡΕΛΟΙ??? Ξέρετε τί σημαίνει μητσοτάκης για τον παραδοσιακό έλληνα δεξιό? Ο μόνος αρχηγός του χώρου του που τον εξέφρασε από τη μεταπολίτευση και μετά.. Ο καραμανλής ο πρεσβύτερος, λόγω των ανοιγμάτων του στο κέντρο και την αριστερά μετα τη μεταπολίτευση ήταν για μια μεγάλη μερίδα (πλειοψηφία του παραδοσιακού δεξιού χώρου νομίζω) από αδιάφορος έως και σχεδόν λιποτάκτης.. Ο μητσοτάκης απ'την άλλη, πολιτευόμενος στη δεκαετία του 80 απέναντι στον παπανδρεισμό (που για τον μέσο δεξιό ήταν ο αντίπαλος που διαδέχτηκε τον πριν τη δικτατορία κομμουνισμό), και εμφανιζόμενος σαν ο ηγέτης της δεξιάς που την ξανάφερε στην εξουσία μετά την πράσινη επέλαση, έγινε σύμβολο. Όποιος γνωρίζει τη νεοδημοκρατική βάση ξέρει ως κοινό τόπο ότι οι καραμανλαίοι μπορεί να ελέγχουν το κόμμα αλλά οι μητσοτακαίοι τη βάση. Αυτή είναι η αναλογία απ'τα 80's. Επειδή η ευρεία μου οικογένεια (εγώ σίγουρα όχι) ανήκει σε αυτή την κατηγορία, μπορώ να πιστοποιήσω εμπειρικά ότι το πάθος των εκλογικών αναμετρήσεων εκείνης της περιόδου και του συναισθηματικού δεσίματος της κομματικής βάσης με τον μητσοτάκη ήταν απαράμιλλο σε σχέση με ότι έχουμε δεί έκτοτε. Και κορύφωση ήταν το 93 -όπου ταυτόχρονα ο Αντωνάκης ταυτίστηκε οριστικά με την προδοσία για τον ευρύτερο χώρο, ακριβώς όπως ο μητσοτάκης για το κέντρο μετά το 65, αν όχι περισσότερο.

    Ο αντωνάκης δεν θα γύριζε ποτέ αν δεν ήταν ο εφηβικός φίλος του καραμανλή, που τον έφερε 'με το ζόρι' πισω -και αυτό με δόσεις. Πολιτικά -σε ότι αφορά τις προοπτικές αρχηγίας- τελείωσε το 93. Αν δεν έφευγε τότε θα ήταν ο επόμενος αρχηγός, και ίσως πρωθυπουργός. Η ιστορία όμως δε δίνει δεύτερες ευκαιρίες -ειδικά σε όσους 'κλωτσάνε' έτσι τις πρώτες. Δεν μπορεί και δεν πρόκειται να γίνει ΠΟΤΕ αρχηγός. Για σκεφτείτε το, έναν αφορισμό να έβγαινε να κάνει ο μητσοτάκης, να ξυπνήσει ένα ελλάχιστο των αναμνήσεων του 93, και η μισή βάση θα την είχε κάνει.. Αν δεν διαλυόταν το κόμμα θα φεύγαν οι μισοί. Εξουσία πάντως δε θα ξανάβλεπαν μέχρι το 2050. Sorry αλλά όποιος έχει μάτια βλέπει

  52. Θύμα avatar
    Θύμα 19/05/2009 13:34:15

    Συμφωνώ απόλυτα με τον defer.
    Γι αυτό η αντίδραση της ευρύτερης αριστεράς στην σκληρή πολιτική του σημερινού Καραμανλή είναι χλιαρότατη.

  53. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 19/05/2009 13:53:14

    Οι εμπειρίες σου από τη νεοδημοκρατική βάση είναι μονόπλευρες, αγαπητέ defer. Όσο ο Μητσοτάκης ήταν αντι-Παπανδρέου, συνάρπαζε την εκλογική βάση του κόμματος. Τώρα που είναι υπονομευτής του Καραμανλή και των εθνικών θεμάτων, έχει σταματήσει να είναι αυτό που ήταν για το Νεοδημοκράτη. Ο κόσμος της ΝΔ τον πήρε χαμπάρι. Μόνον ορισμένοι ακόμη τους στηρίζουν, όπως η ευρεία σου οικογένεια, που προφανώς δεν κατάλαβε ακόμη τι εστί Μητσοτάκης.

  54. defer avatar
    defer 19/05/2009 14:28:37

    Blimblomblim Says, θα επρεπε η εμπειρία από τα ελλαδικά πολιτικά πράγματα να σε διδάσκει ότι στην Ελλάδα του σήμερα το όνομα μετράει περισσότερο από το προφίλ και τις καθ'αυτό ιδέες του πολιτικού. Τί σχέση έχει ο γιωργάκης με τον αντρέα του 'η ελλάδα ανήκει στους έλληνες'..? Καμία απολύτως, -ο ΓΑΠ είναι ακριβώς στον αντίποδα του πατέρα του ιδεολογικά. Συσπειρώνει όμως την παπανδρεϊκή βάση επειδή είναι ο ΓΑΠ -Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου. Αμφιβάλλεις ότι ισχύει το ίδιο με το μητσοτακέικο; Πως βγήκε με το καλημέρα πρώτος βουλευτής ο κυριάκος στη β αθήνας με 200.000 ψήφους;
    Όταν έρθει η ώρα και ο δεξιός βρεθεί προ της κάλπης, για τον μητσοτακικό η ντόρα θα είναι όπως για τον παπανδρεικό ο γιωργάκης: παιδί του μπαμπά του (της). Όπως και ο σαμαράς θα είναι πάντα, για μερίδα τουλάχιστον της βάσης, 'προδότης'. Οι συναισθηματικοί συνειρμοί και οι αναμνήσεις υπερτερούν των 'θέσεων'.
    Και λες ότι η απήχηση του μητσοτάκη στη δεξιά βάση έχει με κάποιο τρόπο μειωθεί επειδή "είναι υπονομευτής του Καραμανλή και των εθνικών θεμάτων".. Αφενός υπονομευτής του Καραμανλή δεν έιναι από τότε που οι δύο οικογένειες τα βρήκανε το 2000 -αυτή η συμφωνία κράτησε τις δύο πτέρυγες του κόμματος σε ηρεμία τόσα χρόνια (και γελιέται όποιος νομίζει ότι ο καραμανλης θα την γράψει ως τελευταία του πράξη στα παλιά του τα παπούτσια μην τηρώντας τα τότε συμφωνημένα).
    Αφετέρου, πότε ακριβώς εμφανιζόταν ο μητσοτάκης ως "υπέρμαχος των εθνικών μας θεμάτων" όπως τον εννοείς εσύ? Μια ζωή μειοδότη τον λέγανε, από το σκοπιανό μέχρι τον φιλοτουρκισμό του. Σε πολλά ταμπλώ το έχει παίξει ο επίτιμος κατά καιρούς, ποτέ μεταξύ αυτών δεν ήταν να κάνει την "πατριωτάρα". Συνεπώς τέτοια 'απομυθοποίηση' του εν λόγω προσώπου δεν υφίσταται, γιατί ποτέ η πτέρυγα της παράταξης που τον στήριξε (και με την οποία είναι προφανές -και τιμή σου- ότι δεν έχεις καμία σχέση) δεν τον είδε έτσι.
    Όσο για την 'ευρεία οικογένεια μου', σόρυ αλλά δεν τους παίρνω κατά πόδας εδώ και μια δεκαετία να βλέπω τι ψηφίζουνε κάθε φορά -όχι ότι αφορά κανέναν. Και ανέφερα το παράδειγμα εντελώς τυχαία, -θα μπορούσα να μεταφέρω ένα σορό παραστάσεις από λαϊκό δεξιό κόσμο που κάποτε πίστευε στον μητσοτάκη, και ενώ στηρίζουν καραμανλή ακόμα ξινίζουν τη μούρη τους και μόνο στο άκουσμα της λέξης σαμαράς, αλλά δεν έχει νόημα (και δε νομίζω ότι σπανίζουν και τόσο αυτές οι περιπτώσεις που να απαιτείται προσωπική κατάθεση). Ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω.

  55. Θ.Κ. avatar
    Θ.Κ. 19/05/2009 16:02:07

    Είστε τρελλοί; Τελείως τρελλοί;
    Μήπως η "ευρεία οικογένεια" σου είναι ολίγον από την Κρήτη και δη από τα Χανιά;

    Θέλετε να πείτε ότι οι Δεξιοί συμπαθούν περισσοτερο τον Μητσοτάκη από τον Καραμανλή;
    Που το είδατε αυτό;
    Κι εμένα η ευρεία μου οικογένεια ήταν παλαιά Βενιζελική και αργότερα Δεξιά και τον Μητσοτάκη ούτε να τον ακούσει θέλει.
    Και οι πιο νέες γενιές (της ευρείας μου οικογένειας και κάμποσων άλλων νεοδημοκρατών που γνωρίζω) τον Μητσοτάκη τον έχουν χρεωμένο ως φιλο-ΣΗΜΙΤΙΚΟ, ως διαπλεκόμενο, ως ξεπουληματία κάθε εθνικού συμφέροντος, ως οπαδό του Σχεδίου Ανάν που στήριξε με πάθος το ΟΛΟΝ ΠΑΣΟΚ - και ο Σημίτης που το αποδέχθηκε, και ο Γιωργάκης που το διαπραγματεύθηκε, και ο Βενιζέλος που το υπερασπίστηκε, όπως και ο φίλος του ο Δ. Τσάτσος (που προηγουμένως το έφτυνε!) - μαζί με το Μητοστάκη και τη Ντορούλα που το υμνούσαν (το Σχέδιο Ανάν)!
    Και βρέθηκε τότε ο Κώστας Καραμανλής (από τα λίγα αποφασιστικά που έκανε) να το τορπιλίσει και ο μακαρίτης Τάσος Παπαδόπουλος να το στείλει στον σκουπιδοντενεκέ της Ιστορίας.
    Από τότε η Ντόρα έχει χάσει οριστικά και τους Δεξιούς και το Πατριωτικό ΠΑΣΟΚ και ΚΑΘΕ προοπτική να δεί εξουσία.
    Μπροστά στα ανωμήματα του Μητσοτάκη και της Ντόρας - ειδικά την ταύτισή τους με το Σημιτέϊκό και τον διαπλοκή, όλη την τελευταία δεκαετία - τα "αμαρτήματα" του Σαμαρά είναι απλά πταίσματα.
    Στα μάτια κάθε δεξιού, παλαιότερου και σύγχρονου, της ευρείας και της στενής μας οικογένειας...
    (Τώρα, πως γίνεται όλοι εμείς να είμαστε παλαιοί αριστεροί απο... δεξιές οικογένειες δεν το έχω καταλάβει ακομα)

  56. Θ.Κ. avatar
    Θ.Κ. 19/05/2009 16:08:22

    Ξεχνάτε τις παραμονές των εκλογών του 2000 που ο Μητσοτάκης έλεγε δημόσια ότι ο Καραμανλής είναι ακόμα "άψητος"; Την εποχή που η ΝΔ έχασε την εξουσία για 0,77% των ψήφων...

    Και την ίδια εποχή, όταν Νεοδημοκράτες δεν ζύγωνε στο Δημόσιο ούτε με κυάλια, ο γιός Μητσοτάκης (ο Κυργιάκος) ήταν μεγαλοστέλεχος σε θυγατρική της - εξαιρετικά αμαρτωλής τότε) "Εθνικής" του Θόδωρου Καρατζά στενού φίλου του Σημίτη;

    Τα ξεχνάτε αυτά; Ή μήπως νομίζετε ότι τα έχουν ξεχάσει οι απλοί νεοδημοκράτες (της ευρείας μας οικογένειας και εκτός αυτής);
    Ή μήπως νομίζετε ότι τα αγνοούν.

  57. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 19/05/2009 16:34:12

    Defer, σε ευχαριστώ που με βγάζεις "προς τιμή μου" από την κατηγορία των υποστηρικτών του Μητσοτάκη, όμως, όμως... άμα σου λέω ότι δεν είναι κριτήριο η ευρεία οικογένειά σου, μήπως κάτι ξέρω; Ανήκω ακριβώς στην κατηγορία των ανθρώπων που περιγράφεις. Τρελαινόμουν όταν έβγαινε ο "ψηλός" στη Βουλή και κατατρόπωνε τον Ανδρέα, θεώρησα προδότη το Σαμαρά, στήριξα με όλες μου τις δυνάμεις το Μητσοτάκη στις εκλογές του 1993 και ενοχλήθηκα από την άνοδο του Έβερτ στην προεδρία της ΝΔ. Όταν βγήκε ο Σημίτης στο ΠΑΣΟΚ, άρχισα να αλλοιθωρίζω προς τα εκεί, αφού ήταν ο γνήσιος συνεχιστής της πολιτικής Μητσοτάκη. Το 2004 στη Β΄ Αθηνών που ψηφίζω ψήφισα με τα δυο τα χέρια Κυριάκο.

    Ήρθε όμως μετά το σχέδιο Ανάν και η ξεδιάντροπη υποστήριξη του Μητσοτάκη, λίγες μέρες μετά, και έγινα "κοψοχέρης". Ούτε να τους δω, ούτε να τους ακούσω ήθελα πια. Κατά κάποιος τρόπο, συμπληρώθηκε το παζλ μέσα μου και είδα να επαληθεύονται όλες οι κατηγορίες των εχθρών του. Είδα ότι οι πατριωτικές κορώνες του τύπου "διεκδικούμε για τη Β. Ήπειρο ότι και η Αλβανία για το Κόσοβο" ήτανε στάχτη στα μάτια. Κατάλαβα ότι η συνέχιση της πολιτικής Σαμαρά μετά την αποπομπή του τελευταίου ήταν μια μεγάλη μπλόφα. Οι τότε νεοδημοκράτες είχαμε χάψει το παραμύθι του "τι να κάνουμε, δεν μπορούσαμε να κάνουμε αλλιώς" και το "σε 10 χρόνια θα το έχουμε ξεχάσει" το είχαμε προσπεράσει σαν μια κακή στιγμή, αν δεν είχαμε πειστεί κιόλας.

    Είναι όπως ακριβώς τα λέει ο Θ.Κ. Αυτά όλα που λέει για το σχέδιο Ανάν κλπ. θα μπορούσα να τα είχα γράψει κι εγώ. Δεν είναι ότι ξαφνικά έγινα καραμανλικός μετά, αλλά αφού οι καραμανλικοί είναι εναντίον του Μητσοτάκη, ήταν μετά ο φυσικός μου χώρος, μετά από μια 20ετία στήριξης του "ψηλού". Για το Σαμαρά σήμερα πιστέυω ότι το χειρίστηκε λάθος τότε. Έπρεπε να τον είχε υπονομεύσει νωρίτερα, μόλις είχε δει το ξεπούλημα του Σκοπιανού.

  58. BLACK avatar
    BLACK 19/05/2009 17:10:38

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΉ ΔΕΞΙΑ.
    Ο ένας όρος αναιρεί τον άλλον.

    Για όσους πάλι επιμένουν να κάνουν τόσο στοιχειώδη λάθη, ας με πληροφορήσουνε κι εμένα, αυτή η κοινωνική δεξιά, είτε εκπροσωπείται από τον Σαμαρά είτε από τον οποιονδήποτε, τί απάντηση θα έδινε στην εξής κατάσταση:

    Στον δημόσιο οργανισμό όπου εργάζομαι ως συμβασιούχος, οι σεκιουριτάδες είναι υπάλληλοι μιας πολυεθνικής εταιρίας φύλαξης, η οποία παραβιάζοντας τους όρους της σύμβασης που έχει συνάψει με τον οργανισμό, και γενικώς τη νομοθεσία της χώρας, απασχολεί νέα παιδιά για ΕΞΙ ημέρες την εβδομάδα, τα έχει δηλωμένα στο ικα για πέντε, δεν πληρώνει τις υπερωρίες και το τελευταίο τρίμηνο χωρίς καμία αιτία και δικαιολογία καθυστερεί τους μισθούς. Για όσους τυχερούς αναγνώστες αυτά μοιάζουν λεπτομέρειες, ας αναλογιστούν τον εαυτό τους χωρίς σημαντική στήριξη από την οικογένεια (γιατί αν είσαι από οικογένεια που έχει και κατέχει σεκιουριτάς δεν πας να γίνεις), ας αναλογιστούν τον εαυτό τους απλήρωτο από τα τέλη Ιανουαρίου, να πρέπει να πάνε την Κυριακή να δουλέψουν με παρανόμως παρακρατημένες τις υπερωρίες, σε ένα δημόσιο οργανισμό.

    Αυτή η κατάσταση προέκυψε ως ένα δώρο του εξυγχρονιστικού και πάντα κοντά στα φτωχά στρώματα ΠΑΣΟΚ. Αντικατέστησε τους σεκιουριτάδες - δημοσίους υπαλλήλους των 1400 ευρώ το μήνα με προλεταριάτο των 600. Μέσω μιας σύμβασης με μια πολυεθνική η οποία είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι πήρε τη δουλειά με την γνωστό τρόπο και σε τιμή - φωτιά. Φτώχυνε το παιδί που έχει έρθει από το χωριό για να δουλέψει και δεν μπορεί να πληρώσει το ενοίκιο. Και πλούτισε ένας πολυεθνικός ιδιώτης και δυό τρείς δεκατρείς του συστήματος των υπουργείων και των διαδρόμων.

    Μπήκα στον πειρασμό να προτείνω στους συναδέλφους απεργία, αλλά σκεφτηκα: εδώ οι μόνιμοι υπάλληλοι δεν κάνουν απεργία για τον ευατό τους, δεν κάνουν για εμάς τους συμβασιούχους, θα κάνουν απεργία για το σεκιουριτά; Ούτε με σφαίρες.

    Αυτοί οι μόνιμοι, μεσαία στρώματα που έχουν εξασφαλίσει μια ζεστή καρεκλίτσα δεν δίνουν δεκάρα. Γίνονται όλο και πιο δεξιοί, όλο και πιο πολέμιοι της μετανάστευσης ως αιτίας κάθε δεινού, γίνονται μια μεσαία τάξη έτοιμη να δωθεί στην αγκαλιά του Σαμαρά.

    Αν το όραμά μας είναι μια ευημερούσα κοινωνία των 2/3 όπου προφανώς ο τρίτος θα είναι ο λιγότερο ταλαντούχος στην καταγωγή και την κλεψιά
    Και επίσης το όραμά μας είναι μη τυχόν ο Έλληνας χάσει την ταυτότητα του ως άντρα πατριώτη κουβαλητή οικογενειάρχη, απολύτως φοβικού προς κάθε νεοτερικότητα

    ο σαμαράς μοιάζει μια καλή επιλογή

  59. defer avatar
    defer 19/05/2009 17:18:04

    Blimblomblim: ok, δέχομαι όσα περιγράφεις για την περίπτωση σου –δεν έχω ούτε τρόπο ούτε λόγο να τα αμφισβητήσω. Είσαι ένας παλιός φανατικός μητσοτακικός, που φώναζε προδότη τον σαμαρά και ψήφιζες ΝΔ «με τα μπούνια», αλλά οι εθνικές σου ευαισθησίες -που δεν ενοχλούντο ενώ ο μητσοτάκης «ξεπουλούσε» τη μακεδονία και εναγκαλιζόταν τον οζάλ- ξύπνησαν μετά από 10 χρόνια με το σχέδιο Ανάν, όπου ξαφνικά είδες το φως το αληθινό και συνειδητοποίησες ότι ενώ προφανώς προηγουμένως θεωρούσες τις πολιτικές του μητσοτάκη συμβατές με τις αρχές σου –μια και τον ψήφιζες-, στην πραγματικότητα δεν ήταν, και ο πρώην αρχηγός που «σκιρτούσες» όταν τον άκουγες και σε συγκινούσε τόσο είναι στην πραγματικότητα ένας προδότης, οπότε αποκήρυξες τη θέση και την παρουσία του στο κόμμα, και έδωσες και προσωπικό συγχωροχάρτι στον Σαμαρά –η μάλλον ετεροχρονισμένα εύσημα κ’όλας που τον έριξε. Εκτός από την τριετία που κυβέρνησε, και όλη η δεκαετία του 90 –που πρότεινε σταθερά και πάντα να τα βρούμε με τους Τούρκους, να υποχωρήσουμε στο Σκοπιανό, να δώσουμε και καμιά βραχονησίδα αν πρόκειται να έχουμε την ησυχία μας- επίσης δεν είχε επίπτωση απάνω σου.
    Οκ, σου ξαναλέω ότι το δέχομαι όλο αυτό. Επίτρεψέ μου απλώς, με όλο τον σεβασμό, να μη θεωρώ την περίπτωσή της «βραδυφλεγούς» σου αντίδρασης στις θέσεις του μητσοτάκη αντιπροσωπευτική του πάλαι ποτέ μητσοτακικού ψηφοφόρου. Επιτέλους ούτε το σχέδιο Ανάν περιμέναμε για να μάθουμε το μητσοτακέικο (ειλικρινά περίμενε κανένας, πριν ακούσει πατέρα και κόρη επ'αυτού, ότι θα λέγανε κάτι άλλο? Σε άλλη χώρα ζούσαμε τόσα χρόνια?), ούτε -δυστυχώς ίσως- αυτό θα έχει τέτοιο impact για τον ελληνα ψηφοφόρο -μητσοτακικό και μή (όπως εδειξε άλλωστε και η μετάλλαξη των πασοκικών ψηφοφόρων του 'βυθίσατε Χώρα' σε σε υποστηρικτών του εκσυγχρονισμένου Σημίτη την προηγούμενη δεκαετία)..

  60. anagnostis avatar
    anagnostis 19/05/2009 17:29:33

    @BLACK. Δεν φαντάζομαι να έγινες συμβασιουχός με κανένα γαλάζιο ή πράσινο γλύψιμο και μετά να διαμαρτύρεσαι για την αδικία του κράτους

  61. BLACK avatar
    BLACK 19/05/2009 17:43:23

    @61

    Έχω ξεκαθαρίσει κι άλλη φορά εδώ πως κατέληξα συμβασιούχος. Γιατί; Γιατί πάλι κάποιος καλοπροαίρετος όπως εσύ, που καθόλου δεν στόχευε να ακυρώσει όλη την ουσία του σχολίου μου, έκανε αυτή την ερώτηση. όχι λοιπόν. δεν μπήκα συμβασιούχος με κάποιο μέσο. και δυστυχώς σε λίγο θα βγώ κιόλας. και επίσης τα παιδιά που βάζουνε μέσο για να μπούνε συμβασιούχοι τα θεωρώ απλά θύματα των περιστάσεων ή αν θέλειως φτωχοδιάβολους.

    ας μιλήσουμε όμως για τα αφεντικά της κολάσεως. δεν διαμαρτυρήθηκα για την αδικία του κράτους όπως λες. εξήγησα στους αναγνωστες μέσω ενός παραδείγματος που ζω καθημερινά τη συμβολή του εξυγχρονισμου στην βελτίωση της ζωής των φτωχών στρωμάτων. πάντα με τη συναίνεση της μεσαίας τάξης. και αναρωτήθηκα ειλικρινώς πως θα χειριζόταν αντίστοιχες καταστάσεις η λεγόμενη - και κατ εμέ εξ ορισμού μη υπαρκτή - κοινωνική δεξιά

  62. defer avatar
    defer 19/05/2009 17:45:22

    ΘΚ, προσπαθω να σου απαντήσω εδώ και ώρα, αλλα για κάποιο λόγο δεν αναρτάται το ποστ μου.. περιεργα πράγματα

  63. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 19/05/2009 17:54:06

    Black, δεν ξέρω πώς κατέληξες συμβασιούχος, ξέρω όμως ότι τρως τη θέση κάποιου που θα έμπαινε με το ΑΣΕΠ. Θα μου πεις, φταίει το άτιμο το κράτος. Ναι, αλλά εσή την τρως τη θέση κι όχι άλλος. Ας είσαι λοιπόν πιο επιεικής με την κοινωνία.

    Defer: Η πολιτική συνειδητοποίηση του καθενός ακολουθεί διαφορετική πορεία. Για τον δεξιό πολίτη, θα πρέπει να σκεφτούμε ότι ανατράφηκε πολιτικά σε καθεστώς ψυχρού πολέμου, μετά τον εμφύλιο. Το πρώτο μέλημα του δεξιού ήταν η απόκρουση του κομμουνιστικού κινδύνου. Ο Ανδρέας ήταν μέρος του κομμουνιστικού κινδύνου. Ο Μητσοτάκης σε αυτό το παιχνίδι ήταν με τους "καλούς", για τους δεξιούς. Έτσι έχαψε η δεξιά και την προδοσία της Κύπρου. Τώρα που δεν υπάρχει πια κομμουνιστικός κίνδυνος, η πολιτική συνειδητοποίηση παίρνει άλλους δρόμους, από άλλες αφετηρίες. Ο Καραμανλής, βάζοντας τη Ντόρα στο ΥΠΕΞ, της έκανε μεγάλη ζημιά. Ήταν χρυσό το χάπι, μα δηλητηριώδες. Ο μέσος νεοδημοκράτης τη βλέπει σήμερα ως προδότρα του έθνους. Μόνον μια μειοψηφία από Ταλιμπάν της οικογένειας τους στηρίζουν ακόμη. Δεν είναι όμως όλοι οι νεοδημοκράτες τόσο κοντά στην ενεργή πολιτική όσοι οι Ταλιμπάν της οικογένειας. Όσοι δεν είναι Ταλιμπάν, δεν θέλουν να τους δουν στα μάτια τους. Γι' αυτό σου είπα ότι δεν είναι κριτήριο η ευρεία οικογένειά σου.

  64. BLACK avatar
    BLACK 19/05/2009 18:03:06

    @64 έχω μαζέψει μόρια από χίλιες δυό μεριές με τα οποία κατάφερα να μπω συμβασιούχος με διαδικασία που εποπτεύεται από το ΑΣΕΠ. ΄για ένα χρόνο. και χωρίς κανένα βύσμα, επιμένω. δηλαδή διεκδίκησα μια θέση για τον εαυτό μου με τη διαδικασία που προβλέπεται για όλους. άκου έφαγα μια θέση. είσαι λυπηρός.

  65. defer avatar
    defer 19/05/2009 18:26:29

    Blimblomblim, -πρώτον ξεκόλλα από την οικογένεια μου, ευρεία ή στενή. Οι δε χαρακτηρισμοί ('ταλιμπάν' κλπ) στο βαθμό που αφορούν τα λεγόμενά μου επιστρέφονται.
    Κατά τα λοιπά, σου υπενθυμίζω ότι κομμουνιστικός κίνδυνος,όπως τον βίωσε ο μέσος δεξιός στην Ελλάδα είχε σταματήσει να υφίσταται και το 93 και το 89 (παντελώς), και στην ουσία από πολύ νωρίτερα. Η αντιπαράθεση Μητσοτάκη-Παπανδρέου και οι δεσμοί των αντίστοιχων μερίδων του πληθυσμού με αυτούς τους ηγέτες τις δεκαετίες 80 και 90 δεν έχουν αναφορά στα μετεμφυλιακά, ούτε επεξηγούνται απ'αυτά. Ήτανε ταυτότητες με δική τους δυναμική, αναφέρονταν στο πολιτικό discourse εποχής τους.
    Άρα, ξαναλέω, ο όποιος -σημαντικότατος, υποστηρίζω εγώ- σύνδεσμος της δεξιάς βάσης με τον μητσοτάκη, δεν υφίστατο ούτε λόγω, ούτε παρά των θέσεων του μητσοτάκη στα εθνικά. Δεν οράτο ποτέ ο μητσοτάκης ως εκφραστής της λαϊκής εθνικοφροσύνης και της αντίστοιχης ρητορικής -είναι αστείο και να το λέμε. Τουναντίον, από τότε που τον θυμάμαι λέει τα ίδια -"ας δώσουμε και καμιά βραχονησίδα.." Οι θέσεις, συνεπως, που πήρε στα εθνικά θέματα το μητσοτακέικο κατά την τρέχουσα δεκαετία δεν είναι ανακόλουθες ούτε με την προσωπική τους ιστορία ούτε με το προφίλ τους. Αυτοί ήσαν πάντα.
    Είναι πλάνη να νομίζουμε ότι οι δεξιοί ψηφοφόροι μεταλλάσσονται λόγω θεμάτων όπως η στάση κάποιου πολιτικού στο σχέδιο Ανάν (ακόμα και αν αυτή δεν ήταν αναμενόμενη και εξέπλησσε). Μια τέτοια θεώρηση αστοχεί στο να σταθμίσει σωστά τα κριτήρια του έλληνα ψηφοφόρου. Μακάρι να αξιολογούσε έτσι τους πολιτικούς του, αλλά δεν το κανει. Και για του λόγου το αληθές έφερα το παράδειγμα της βάσης του Πασόκ. Μια βάση που σε συντριπτική πλειοψηφία εξέφρασε και εκφράστηκε τις προηγούμενες δεκαετίες με έναν σκληροπυρηνικό πατριωτισμό, -εξίσου (αν όχι περισσότερο) άτεγκτο από την δεξιά εθνικοφροσύνη. Οι ίδιοι άνθρωποι, όταν η νέα ηγεσία του κόμματος τους -στον βαθμο που εξέφραζε όμως την ομαλή συνέχεια μέσα στο κόμμα και εμφανιζόταν ως νόμιμη συνέχεια του παπανδρέου- τους είπε "ας τα βρούμε με τους τούρκους, ο εθνικισμός είναι ρετρό, δώστε τους τον οτσαλάν και βάλτε τους στην Ευρώπη", ακολούθησε -με ελλάχιστες απώλειες- αβίαστα. Η συνέχεια των προσώπων (μπαμπάς-γιος παπανδρέου, νόμιμη και ομαλή μεταφορά εξουσίας από την εποχή παπανδρέου στην μετά-παπανδρέου) έκανε όλα τ'άλλα να ξεχαστούν.
    Το ίδιο θα γίνει, πλην εξαιρέσεων (και το πασόκ μετά τον ανδρέα ένας τζοβόλας υπήρξε παρ'όλα αυτά να μην το ακολουθήσει) και με τη βάση της νεας δημοκρατίας. Πιο πολύ από τη όποια στάση στο σχέδιο Ανάν, στο τέλος μετράει ποιανού γιός-κόρη και ανηψιός είσαι.

  66. defer avatar
    defer 19/05/2009 18:52:49

    [Ακόμη μία προσπάθεια σε δύο δόσεις - 1/2]

    ΘΚ, τι είναι και τι δεν είναι ο καθένας το ξέρει ο ίδιος, δε με ενδιαφέρει και δε μιλάω προσωπικα.

    Περιγράφεις την αντίδραση μιας μερίδας της κοινής γνώμης, διακομματικής κατά τη γνώμη μου, που προτάσσει σήμερα τα εθνικά θέματα ως προτεραιότητα -και γι'αυτό τον λόγο εμφανίζει μια επιφανειακή συγγένεια με την παλιά εθνικοφροσύνη, χωρίς άμεση καταγωγική σχέση όμως-, και αυτή όντως ταυτίζεται πολύ περισσότερο με τον -όντως μέγα- Τάσο Παπαδόπουλο, πτυχές της πολιτικής του Καραμανλή -ειδικά σε σχέση με Σκόπια και Κυπρικακό-, και γιατί όχι και με τον Σαμαρά, απ'ότι με τον Σημίτη ή την Ντόρα.. Καμία διαφωνία μέχρι εδώ. Και δε με ενδιαφέρει να χαρακτηρίσω εγώ ή να αμφισβητήσω την κατηγοριοποίηση όλων αυτών ως συντηρητικών ψηφοφόρων -και αυτό το δέχομαι επίσης.

    Δεν έχει νόημα, ξαναλέω, να εκθέτει ο καθένας την περιπτωσιολογία που έχει κατά νου για να αποδείξει το ένα ή το άλλο. Εγώ εκανα αυτή την αναφορά για να περιγράψω ενα συγκεκριμένο φαινόμενο που όρισα και περιέγραψα αναφορικά με την δεξιά βάση στην Ελλάδα, όπως την βιώσαμε από τη δεκαετία του 80 μέχρι και το 93. Και ξαναρωτάω λοιπόν, ο τύπος του δεξιού στον οποίο αναφέρεσαι εσύ, με αυτές τις ιδεολογικές προτεραιότητες, ψήφισε ΝΔ και μητσοτάκη το 93 -στις εκλογές του "σε 5-10 χρόνια θα τό'χουμε ξεχάσει", όπου οι πάντες έβριζαν τον μητσοτάκη ως εθνικό μειοδότη..? Ήταν τότε μέρος της βάσης, δεν τους πείραζε τότε να τον ακούνε,και άρχισε να τους ενοχλεί μετά? Εάν είχε και τότε τις ιδέες που λες, φαντάζομαι εξίσου θα έφριττε στο άκουσμα της λέξης 'μητσοτάκης' όπως και σήμερα -και λογικά θα βρισκότανε εγγύτερα στον Παπανδρέου του εμπάργκο, ή και στην Πολιτική Άνοιξη (που τότε αν θυμάσαι έφτασε το 5%)..

  67. defer avatar
    defer 19/05/2009 19:04:43

    συνέχεια 1/3

    Εγώ πάλι, μιλάω για τον δεξιό ψηφοφόρο που τότε ψήφισε Νέα Δημοκρατία. Για τον ψηφοφόρο εκείνου του 40% (το μεγαλύτερο ποσοστό που συγκέντρωσε, καίτοι εγκαταλείποντας την εξουσία, η ΝΔ για σχεδόν μιά δεκαετία, μέχρι το 2000), που σε συνθήκες όπου και την παράταξη και την κυβέρνησή του την βρίζανε ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ, αυτός συμπαρατάχθηκε με αυτήν με τρόπο και πάθος που, για όποιον ήταν μάρτυρας, δεν επαναλήφθηκε έκτοτε. Και στις λαοθάλασσες των συγκεντρώσεων εκείνων (γιατί είναι πανθομολογούμενο ότι συγκεντρώσεις σαν αυτές που έκαναν ο παπανδρέου και ο μητσοτάκης τότε δεν ξαναγίνανε), ένα σύνθημα ηλέκτριζε, πηγαία και ανεξέλεγκτα, και σκέπαζε σαν χείμαρρος κάθε άλλο: "ΑΛΗΤΗ, ΠΡΟΔΟΤΗ, ΣΑ-ΜΑ-ΡΑ!"

  68. defer avatar
    defer 19/05/2009 19:06:36

    Για δε τον Καραμανλή (τον πρεσβύτερο), μου φαίνεται τόσο οφθαλμοφανές το συμπέρασμα, που πρέπει κάποιος ή να μην ξέρει πρόσφατη ιστορία ή να διαβάζει μόνο την Μπίστικα της 'Καθημερινής' για να το αμφισβητεί. Ο Καραμανλής, icon της δεξιάς το 50 και το 60, έχασε την συναισθηματική επαφή του με την παραδοσιακή βάση του χώρου μετά τη μεταπολίτευση, όταν ακολούθησε σε ρητορική και ιδεολογική επικάλυψη το αριστερό mainstream της εποχής. Η αποτυχία της δεξιάς ιδεολογίας να επανακαθοριστεί -μετά τη χρεοκοπία της λόγω της δικτατορίας- στο πολιτικό discourse έκτοτε, χρεώνεται σε μεγάλο βαθμό στον Καραμανλή. Ο μητσοτάκης δεν έδωσε μεν ιδεολογικό υπόβαθρο στην παράταξή του, αλλά έδωσε, δια της σύγκρουσής του με τον παπανδρεϊσμό, αυτό που η βάσεις των μεγάλων κομμάτων αποζητούν (και ο Καραμανλής είχε 'στερήσει' από τη δεξιά μετά την μεταπολίτευση): αντίπαλο και σύγκρουση (με το "κράτος του πασοκ"). Γι'αυτό και ο σύνδεσμος ήταν πιο δυνατός.

  69. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 19/05/2009 19:31:45

    Όλα αυτά που λες defer μου είναι τόσο γνωστά! Το θαυμαστικό σημαίνει ίσως μια νοσταλγία για εκείνη την εποχή, είχε πάθος και ένταση. Διαβάζω στα γραφόμενά σου τις δικές μου απόψεις του τότε. Ξέρεις όμως κάτι; Και το 2004 που ψήφισα Κυριάκο, ήδη ήμουν πολύ μακριά από όλα εκείνα. Δεν υπάρχουν πια αυτά που λες σήμερα. Και το ξέρω, γιατί εγώ ήμουν εκείνος που φώναζε από κάτω αλήτη προδότη Σαμαρά το 1993. Το θέμα είναι ότι εξ ιδίων κρίνουμε και τα αλλότρια. Και το ερώτημα είναι: είμαι τυπική περίπτωση νεοδημοκράτη της εποχής εκείνης; Η γνώμη μου είναι πως ναι. Εσύ πάλι λες πως όχι. Πάντως το σίγουρο είναι ότι κι άλλοι σαν κι εμένα. Αυτό κάτι λέει. Σίγουρα δεν είναι όλοι σαν κι εμένα, αλλά είναι αρκετοί ώστε να έχει γυρίσει το γενικό κλίμα εναντίον του Μητσοτάκη.

  70. Θύμα avatar
    Θύμα 19/05/2009 20:09:45

    @69 defer καταλαβαίνω οτι έχεις δίκιο αλλά παρακολουθώ οτι κάποιοι προσπαθούν σκόπιμα να διαστρευλώσουν την πραγματικότητα. Την δεκαετία του '80 οι καθαροί δεξιοί ιδιαίτερα οι βασιλικοί έβλεπαν τον γέρο Καραμανλή όπως ο διάολος το λιβάνι, αντίθετα οι απο του ΠΑΣΟΚ και αριστερότητα τον έβλεπαν σάν τον μεγάλο εθνάρχη υπεράνω παρατάξεων. Όταν πέθανε ο γέρος και έγινε αρχηγός ο ανιψιός οι παλιοί δεξιοί που ήταν ως τότε φανατικά συσπειρωμένοι γύρω απο τον Μητσοτάκη πλεύρισαν όλοι τον ανιψιό αφού πρώτα χόρτασαν ένα σωρό υποσχέσεις οτι ο νέος Καραμανλής είναι νέος άνθρωπος με φρέσκες ιδέες που δέν έχουν σχέση με τα φανατισμένα αντιδεξιά μυαλά του θείου του. Απο τότε ξέχασαν τον Μητσοτάκη ελπίζοντας οτι ο μικρός Καραμανλής μπορεί επάξια να τον αντικαταστήσει.
    Τελικά ο μικρός Καραμανλής σάν πρωθυπουργός απέδειξε οτι πιό ακατάλληλο θα μπορούσε να είναι για την συγκεκριμένη θέση για κάθε Έλληνα ανεξάρτητα απο τα πιστεύω του.

  71. Θ.Κ. avatar
    Θ.Κ. 19/05/2009 20:14:04

    Παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να τσακωνόμαστε. Ούτε καν να διαφωνούμε για τέτοια θέματα.
    Πράγματι η προσωπική πορεία συνειδητοποίησης καθενός μας είναι διαφορετική. Αλλά και το τι συνεκτιμά καθένας όταν ψηφίζει είναι διαφορετικό.
    Μπορεί να αντιπαθούσε κανείς τον Μητσοτάκη και τον "ενδοτισμό" του και να εκνευρίστηκε το 1993 με τον Αντώνη Σαμαρά, και να ψήφισε Νέα Δημοκρατία γιατί δεν ήθελε να γυρίσει το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία.
    Αυτό δεν είναι παράλογο. Συνέβη σε παρα πολλούς.

    Απο την άλλη πλευρά, μετά το 1995 έγινε μια μετάλλαξη σε όλη την κλίμακα. Επικράτησε ένα πολιτικό ρεύμα ΠΑΝΤΟΥ:
    * Στο ΠΑΣΟΚ το έλεγαν "εκσυγχρονισμό".
    * Στη Νέα Δημοκρατία το έλεγνα "φιλελεύθερη πτέρυγα".
    * Στο ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟ το έλεγαν "Ανανεωτικό ρεύμα".
    Κοινός παρανομαστής όλων αυτών των δυνάμεων (που κυριαρχούσαν στο Σημιτικό ΠΑΣΟΚ και στο ΣΥΝ) ήταν η ενοχοποίηση του πατριωτισμού και η απο-εθνικοποίηση της ελληνικής κοινωνίας, στο όνομα της Παγκοσμιοποίησης, στο όνομα της Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης, στο όνομα της Πολυ-πολιτισμικότητας, στο όνομα της "Πολιτικής Ορθότητας"

    Επρόκειτο για ένα συμπύλημα ιδεολογημάτων που δέν ήταν ούτε "εκσυγχρονιστικά" (υπήρξαν ιδιαίτερα αναχρονιστικά, μεσουρανουσαν ήδη από τη δεκαετία του 1920) ούτε "αριστερά" (αποτελούσαν κραυγαλέα έκφραση μιας δεξιάς πολιτικής υποταγής στην Αυτοκρατορική μεταμόρφωση της "μοναδικής υπερδύναμης) ούτε "ανανεωτικά" (ουσιαστικά αναπαλαίωναν στερεότυπα της δεξιάς σοσιαλδημοκρατίας απο τις δεκαετίες του 60 - γι' αυτό και ονομάστηκαν κάποτε "τρίτος δρόμος") ούτε "φιλελεύθερα" (δεν αποκαθιστούσαν τέλειες αγορές, επέβαλαν καρτέλ διαπλοκής παντού!)

    Αυτά όλα άρχισαν να ξεφτάνε μετά το 2001 και κατέρρευσαν οριστικά το 2008.

    Σήμερα όλοι ανακαλύπτουν το ρόλο του εθνικού κράτους - εντός και εκτός Ε.Ε. - ουδείς μιλάει για "παγκοσμιοποίηση" (παρά μόνο σαν να πρόκειται για σύγχρονη... μάστιγα-πράγμα άδικο, εδώ που τα λέμε) όλοι στρέφονται κατά της λαθρομετανάστευσης, τα όρια αριστεράς και δεξιάς μοιάζουν πολύ μπερδεμένα ξανά (παράδειγμα πως κατατάσσετε τον μακαρίτη Πιτ Φορσιουν στην Ολλανδία, ή τον Τρέβορ Φίλλιπς στη Βρετανία;) και με δύο λόγια, αυτός ο συρφετός Σημιτισμού-Μητσοτακισμού και Κυρκισμού (από τον Λεωνίδα Κύρδο), τείνει να αποδυναμωθεί παντού.
    Ως ιδεολογικό ρεύμα.
    Οι παλαιοί υποστηρικτές του τον εγκαταλείπουν, οι παλοί εκφραστές τους την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια, γενικώς το ρεύμα δεν έχει πια... "ρεύμα".
    Αλλά πρόλαβε να ισοπεδώσει πίσω του πολλά. Να υποβαθμίσει την Πολιτική σε διαχείριση, την Οικονομία σε μοίρασμα κοινοτικών κονδυλιων και επιδοματων, την εκπαίδευση σε εξεταστικό σύστημα, τον Πολιτισμό σε δίκτυο χρηματοδότησης ισχυρών κλικών, την ενημέρωση σε συγχορδία "παπαγάλων". διαλύοντας επίσης τα Νοσοκομεία, τα Πανεπιστήμια, την Αστυνομία και - φοβάμαι - τις Ένοπλες Δυνάμεις.
    Κάποιοι αντιστάθηκαν σε όλα αυτά και το πλήρωσαν. Ο Σαμαράς δεν είναι ό μόνος, αλλά είναι ένας απ' αυτούς. Και σήμερα μετά απο τόσα που έγιναν, τόσα που στρέβλωσαν και τόσα που γκρέμισαν, εμείς συζητάμε για όσα έγιναν το 1993.
    Κι οχι για όσα έγιναν έκτοτε και ποιοί τα έκαναν και ποιοί τα στήριξαν και ποιοί τα ανέχθηκαν. Και ποιοί τους αντιστάθηκαν every step of the way.
    Άδικο. Και χαζό συνάμα...

  72. Factorx avatar
    Factorx 19/05/2009 20:16:44

    @defer: Πολυ καλή η προσπάθεια επιστημονικής προσέγγισης του ...μητσοτακισμού, αλλά αγαπητέ μου αυτά που γράφεις είναι για αδαείς, αλλά όχι για τους αναγνώστες του antinews - και ελπίζω μόνο να μην σε λένε Μανώλη (πλάκα κάνω). Επι του προκειμένου, επειδή τα κάλυψα κι εγω εκείνα τα γεγονότα πολλές φορές μέσα απο το αυτοκίνητο του ...Μητσοτάκη (αμαρτία ομολογημένη):

    1. το συνθημα που λες για τον Σαμαρα ήτα υπαγορευμένο απο το προσωπικο γραφείο του Μητσοτάκη στο οποίο πρωτοστατούσε η ...Νικη Τζαβέλα, κολητή απο τότε του Κόκκαλη

    2. είπε κανεις οτι η δεξια δεν έχει ηλίθιους οπαδους - αυτή κι αν έχει.

    3. Λες: "Ο μητσοτάκης δεν έδωσε μεν ιδεολογικό υπόβαθρο στην παράταξή του, αλλά έδωσε, δια της σύγκρουσής του με τον παπανδρεϊσμό, αυτό που η βάσεις των μεγάλων κομμάτων αποζητούν (και ο Καραμανλής είχε ‘στερήσει’ από τη δεξιά μετά την μεταπολίτευση): αντίπαλο και σύγκρουση (με το “κράτος του πασοκ”). Γι’αυτό και ο σύνδεσμος ήταν πιο δυνατός"

    Καλά είσαι σοβαρός; Τα "επιχειρηματα" που λες ότι εδωσε ο Μητσοτακης για τη σύγκρουση με τον παπανδρεισμο εγω ο μ.... τα έδωσα με το Αντι και τα σκάνδαλα Κοσκωτά. Ο Μητσοτάκης αγαπητε με τον Γρυλλάκη και τους άλλους τα ξεπούλησε και έλα να κάνουμε δημόσιο διάλογο όποτε θες.

  73. Άνωσις avatar
    Άνωσις 19/05/2009 22:27:51

    Δέν έχω κανένα πρόβλημα ας συνεχίσει η Νέα Δημοκρατία να βρίσκεται στην αντιπολίτευση του George με αρχηγό τον Καραμανλή, αυτός είναι ο στόχος σας δέν υπάρχει λόγος να τον κρύβετε.
    Θα πέσει πολύ γέλιο όταν ο George σάν πρωθυπουργός θα κατακεραυνώνει τον Καραμανλή για όλα τα κατορθώματα του την περίοδο 2004 - 2010.

  74. Προφήτης avatar
    Προφήτης 19/05/2009 22:31:10

    Αν δεχθούμε την κίνηση του ιστορικού εκκρεμούς προς μια κατεύθυνση, αυτή, για την τρέχουσα περίοδο, ξεκινά το 78-80, με τη 2η πετρελαϊκή κρίση και την επέλαση του νεοφιλελευθερισμού, με Θάτσερ και Ρηγκαν, με την παγκόσμια επέκταση των πολυεθνικών που επιτάσσει «σπάσιμο» των συνόρων και αποδυνάμωση του εθνικού κράτους.

    Ο Ανδρέας εξασφάλισε πολιτική ηγεμονία για το κόμμα του επί μια 20ετία επειδή το 78-80 βρέθηκε στην "κόψη τους κύματος" της εποχής.
    Ο νεοφιλελευθερισμός υπαγόρευε "πολυπολιτισμό".
    Δημιούργησε τον ορισμό για το ΚΟΜΜΑ ΧΩΡΙΣ ΑΡΧΕΣ.

    Αυτό το πολιτικό «τουρλουμπούκι», για να μείνουμε μόνο στις εσωτερικές πολιτικές αλληλεπιδράσεις και να μην εμπλέξουμε τις κολοσσιαίες γεωπολιτικές μεταβολές που επισυνέβησαν, καταλαμβάνοντας την εξουσία δημιούργησε πολιτικό προηγούμενο και αντιγράφτηκε σπασμωδικά και ανεπιτυχώς από τον κύριο αντίπαλο, το άλλο κόμμα εξουσίας.

    Το ελληνικό «εκσυγχρονιστικό», σημιτομητσοτακικό «μοντέλο» φθάνει στα όρια του ήδη από το 2000 και κρατιέται με νοθεία για μια 4ετία, για να κάνει όμως την κατάσταση δραματική.
    Αποδόμησή του με δημοκρατικούς όρους, χωρίς ας πούμε μια «φωτισμένη απολυταρχία», αλα Πουτιν, δεν γίνεται.
    Αυτό είναι το κύριο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσει ο Καρ., μαζί με δικές του αδυναμίες.
    Όμως, μάλλον, βελτιώνεται στην άσκηση πολύπλοκης πολιτικής.

    Από το σπάσιμο της φούσκας dot.com, και μετά, από το 2001, κάτι αρχίζει να αλλάζει, διεθνώς. Και γίνεται καταφανές το 2008.

    Η συμμαχία Σαμαρά - Καραμανλή εκφράζει το γύρισμα του εκκρεμούς προς την άλλη κατεύθυνση.
    Με εθνικά σύνορα, πατριωτισμό και αρχές.

    Για να το κάνει ΛΥΝΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ τους λογαριασμούς του με το «εκσυγχρονιστικό» στρατόπεδο, καταγγέλλοντας το.
    «Μέχρι πρόσφατα, κάποιοι είχαν ταυτίσει την Ευρώπη με τη γραφειοκρατία της. Είχαν, ακόμα, ταυτίσει την υποταγή στην ευρω-γραφειοκρατία με το αίτημα «εκσυγχρονισμού» της Ελλάδας. Μας έλεγαν, λοιπόν, ότι για να γίνουμε «περισσότερο Ευρωπαίοι», πρέπει να γίνουμε «λιγότερο Έλληνες». Ότι πρέπει, τάχα, να αποβάλουμε την ελληνική ταυτότητα για να αποκτήσουμε «Ευρωπαϊκή συνείδηση».»
    Σ’ αυτό το σημείο χειροκροτάω μόνος μου και οι ΝΔκράτες με κοιτάνε χωρίς να καταλαβαίνουν γιατί.

    Εδώ είναι και το πρόβλημα. Ο Παπανδρεϊσμός και η καταστροφή της εγχώριας παραγωγής έχουν δημιουργήσει μια αμερικανικού τύπου κοινωνία, παρασιτισμού και υπηρεσιών, χωρίς αναφορές στον τόπο αλλά στην τσέπη.
    Τι αυτοσεβασμό να διαθέτει και πώς να νοήσει τον πατριωτισμό, για παράδειγμα, ο νεαρός, εκθηλυμένος, άνδρας που αντί να δημιουργεί στα πλαίσια μιας πατρίδας ώστε να τον αφορά η προκοπή της και η υπεράσπισή της, πουλάει κυλότες στα εμπορικά κέντρα;

  75. defer avatar
    defer 20/05/2009 00:38:33

    Θύμα, στέκομαι σε αυτό που λες, ότι οι παραδοσιακοί δεξιοί μετά το 97 πείστηκαν ότι ο νέος καραμανλής δεν είναι ίδιος με το θείο του, δεν έχει τα κόμπλεξ και τα αντι-δεξιά (με την παραδοσιακή έννοια) αντανακλαστικά εκείνου και τον υποστήριξαν. Αυτό είναι σωστό και το προσυπογράφω. Όμως, από τότε μέχρι σήμερα, ο Καραμανλής τί απέδειξε σε σχέση με εκείνες τις προσδοκίες? Για μένα -και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος- τα κολλήματά του απεδείχθησαν περίπου αντίστοιχα με της οικογενειάς του και όλης της καραμανλικής πτέρυγας της ΝΔ.. Τα κολλήματα δηλαδή κάποιου που ανδρώθηκε στα 70's, στο κλίμα εκείνο που, όπως λέει και ο Σαβόπουλος, "αν δεν ησουν αριστερός δεν έβγαζες ούτε γκόμενα". Δίνει τα πάντα για μια συμπλεγματική αναζήτηση 'συναίνεσης' και στην ουσία αποδοχής του από την ευρύτερη αριστερά, συντάσσεται με όλες τις βασικές της ιδεολογικές επιλογές και αισθητική (η γνωστή ΝΔ του ρουσόπουλου και του απαράδεκτου παναγόπουλου της απαράδεκτης ερτ), έχει ακριβώς τον ίδιο συμπλεγματισμό για κάθε τι δεξιό, και 'αγάλλεται' με ένα καλό λόγο και ένα χτύπημα στην πλάτη από τον τελευταίο αριστερό -από τον κωνσταντόπουλο μέχρι τον τζανετάκο. Αυτή είναι η ΝΔ των τελευταίων 12 χρόνων -που ηρρήστω εν παρόδω έφερε πίσω και τον σαμαρά. Σου φαίνεται αυτό να προσεγγίζει ιδεολογικά ή ουσιαστικά τη δεξιά βάση?
    Παρ'όλα αυτά, εγώ δεν αμφισβήτησα σε όλη αυτή τη συζήτηση ότι η υποστήριξη που παρέχει η κλασσική κομματική βάση της ΝΔ στον καραμανλή είναι σταθερή -τους 'απάλλαξε' από μία πραγματικότητα που ήταν σχεδόν καθεστηκυία, το πασόκ του σημίτη (έστω και αν επί καραμανλή, και με την ιδεολογική του συγκατάθεση, το 'βαθύ κράτος' παραμένει το ίδιο). Δεν μίλησα και δεν αμφισβήτησα την εκλογική υποστήριξη στον καραμανλή. Ότι η βάση (στο σύνολό της) δεν θα υποστήρίξει ποτέ Σαμαρά είπα. Διαφορετικά πράγματα, -και επ'αυτού δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου αμφιβολία.

    Αγαπητέ Blimblomblim, δέχομαι ότι μια μερίδα ψηφοφόρων, έστω και πρώην μητσοτακικών, είναι σαν και σένα. Παραδέχεσαι και εσύ όμως ότι σίγουρα δεν είναι όλοι. Ε, για το θέμα της συζήτησής μας, αυτό αρκεί. Το θέμα δεν είναι αν θα ήταν ηθικά σωστό ή ιδεολογικά επιλήψιμο (ανάλογα με την ιδεολογία του καθενός) να ηγηθεί ο σαμαράς της ΝΔ. Το θέμα είναι αν, με μια τέτοια υποθετική εξέλιξη, η παράταξη δεν θα απομάκρυνε μια ικανή μερίδα της βασης της, που για σένα μπορεί να είναι ταλιμπάν, για το μέσο οργανωμένο στέλεχος και βουλευτή όμως ειναι "εκ των ουκ άνευ" για να παραμείνει/επανέλθει στην εξουσία. Και αυτό, κατά τη γνώμη μου, είναι με στοιχειώδη λογική και θέληση να βλέπουμε την πραγματικότητα ως έχει, αυταπόδεικτο. Με τον σαμαρά αρχηγό (μετά και από τόση συζήτησηανέκδοτο ακούγεται ακόμη) θα οδηγούνταν σε διάσπαση και θα βλέπανε εξουσία ξανά το 2050..
    Ξαναλέω, ο Σαμαράς γύρισε "χαριστικά", ως φίλος προσωπικός του καραμανλή που πηγαίνανε μαζί στα μπουζούκια στα 70's, και με την ίδια ακριβώς αιτιολόγηση -"έλα μωρέ, καλό παιδί είναι (σοβαρό πολιτικό επιχείρημα!), άστον κ'αυτόν να προσφέρει ότι μπορεί αφού έτσι κ'αλλιώς περιθώρια 'επικίνδυνης' ανέλιξης (για τους δελφίνους) εκ των πραγμάτων δεν έχει", κλπ. Στα λέω αυτά όχι τυχαία, αυτό κράτα. Γι'αυτό ακριβώς και έχει κρατήσει το πιο χαμηλό προφίλ από το 2004 που επέστρεψε.. Έχετε δεί γνωστό στέλεχος ή ακόμα περισσότερο υπουργό της ΝΔ να είναι τόσο 'άφαντος' στην κυριολεξία από την κάμερα? Είδαμε ποτέ τον σαμαρά 5 χρόνια τώρα, σε κανένα debate, να διαπληκτίζεται ή να υπερασπίζεται την παράταξη εμφανιζόμενος επί πολύ ώρα δημόσια απέναντι στη βάση? Όλο αρθράκια διαφόρων, στημένα βίντεο (όπως προχτές στο μουσείο της ακρόπολης), και δηλώσεις δευτερολέπτων βλέπουμε.. Τυχαίο είναι αυτό? Ξέρει ότι με το που θα βγεί να μιλήσει, "αμα τη εμφανίσει", σέ ένα μέρος του κόσμου που τον βλέπει 'γυρίζουν τ'άντερα', και ο οποιοσδήποτε συν-συζητητης του από άλλο χώρο μπορεί να γυρίσει ανα πάσα ώρα και να του πει "μιλάς κ'εσύ που τους έριξες", "αποστάτη" και τέτοια.. Είναι δυνατόν με τέτοια δεδομένα -και ακόμα και αν δεν υπήρχαν όσα προείπα- να γίνει ποτέ αρχηγός? Η επιστροφή του ήταν επιστροφή "λάου-λάου" και "στη ζούλα" -άντε μέχρι κάποιο θώκο και μετά τουμπέκα.. Μα ακόμα και στη Μεσσηνία που κατέβηκε το 07 βγήκε δεύτερος, δε λέει τίποτα αυτό..?

    Και για να το θέσω διαφορετικά: Θα μπορούσε ποτέ ο μητσοτάκης, μετά το 65, να ηγηθεί του κεντρώου/κεντροαριστερού χωρου -έστω και μετά 30 χρόνια? Θα ήταν αυτο ποτέ εφικτό (γιατί και αυτός, μέχρι να τον 'μαζέψει' ο καραμανλής με την περίφημη 'διεύρυνση στο κέντρο', στον παλιό του ευρύτερο χώρο περιτριγύριζε ως ανεξάρτητος, και με ουκ ολίγους να τον εκτιμούν βαθύτατα από τον χώρο αυτό)..? Όσο θα μπορούσε ποτέ να γίνει αυτό, άλλο τόσο μπορεί να γίνει και ο σαμαράς αρχηγός της δεξιάς μετά το 93.
    Βεβαίως, φαντασιώσεις επιτρέπονται. Δεν αλλάζει η πραγματικότητα όμως. Αυτό που αλλάζει και διακυβεύεται είναι η σχέση αυτών που τις έχουν με την πραγματικότητα. Για δικό τους -κατ'αρχήν- κακό.

  76. Aris avatar
    Aris 20/05/2009 03:11:42

    Προς παπαγαλακια μητσοτακέικου(Πρετεντερης,παπαγιάννης,defer...)....
    Παιδιά ψυχραιμία,κανένας δεν σας χρωστάει τίποτα.Πρέπει δηλαδή η ΝΔ και η Ελλάδα να κάνουν με το ζόρι τη Ντόρα την καρέκλα.
    Αν μπορεί ας την πάρει απο μόνη της...κι αφήστε τα όλα τ'άλλα.
    Δεν κατάλαβα δηλαδή τι περισόττερο είπε η Ντόρα απο το Σαμαρά για να είναι καλύτερη.ΟΚ μπορεί μερικοί να μην συμφωνούν μαζί του αλλα τουλάχιστον κατι είπε και όσοι ακολουθήσουν...
    Η Ντόρα τι έχει πει δηλ????Για σας είμαι η κόρη του Μητσοτακη και τρισέγγονη του Βενιζέλου????

  77. defer avatar
    defer 20/05/2009 08:12:29

    Κάποιοι δεν έχουν καταλάβει ότι εδώ δεν κάνουμε συζήτηση -τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι- για προσωπικά γούστα, προτιμήσεις και συμπάθειες. Συμπαθείς τον Σαμαρά φίλε τάδε? Μπράβο σου. Δε γουστάρεις τη Ντόρα? Μαγκιά σου! Αυτό που έχει νόημα να συζητάμε, είναι τί είναι εφικτό και τί όχι με βάση τη γεωγραφία του συγκεκριμένου παραταξιακού χώρου. Και απ'ότι βλέπω, όι οπαδοί του feasibility της ιδέας Σάμαρα συγκεντρώνουν στην ανάλυσή τους πολλά στοιχεία φαντασίωσης, ανάγνωσης μιας ιδεατής παραταξιακής ιστορίας και πραγματικότητας. Συγκεκριμένα, σχετικά με όλες τις θεματικές που συζητήθηκαν πιο πάνω:

    -φαντασίωση είναι, σε σχέση με την ιστορία της παράταξης από τη μεταπολίτευση και μετά, να αρνείται κανείς ότι το όνομα 'Καραμανλής' (αναφερόμενο στον θείο) και ο καραμανλισμός ήταν έννοιες με τις οποίες ο λαϊκός παραδοσιακός δεξιός είχε πάρει θυμωμένο διαζύγιο. Υπήρχε συναισθηματικό χάσμα μεταξύ του καραμανλισμού και της λαϊκής δεξιάς βάσης, που κράτησε μέχρι και τον θάνατο του Καραμανλή. Το βάθρο της 'εθναρχίας', αντίθετα, του αναγνώρισε όλη αυτή την περίοδο η ευρύτερη αριστερά και το κέντρο. Καραμανλής (θείος), για την πολιτική ιστορία του τόπου μετά το 74, σημαίνει όπως έχει με περίσσιο θαυμασμό αναλύσει πολλάκις ο Σταύρος Ψυχάρης, συναίνεση στην ηγεμονία αριστερού πολιτικού λόγου και αισθητικής (ο Ψυχάρης κόπτεται για το ότι ο παπανδρεϊσμός ήταν ουσιαστικά συνέχεια του μεταπολιτευτικού καραμανλισμού). Αυτό ο δεξιός χώρος του το κράτησε,συνειδητά ή υποσυνείδητα. Αντίθετα στον Μητσοτάκη, είδε τον ηγέτη που αντιμετώπισε με πολεμική και -μέχρις ενός βαθμού- επιτυχία την ενσάρκωση της αριστερής ηγεμονίας τις δεκαετίες 80 και 90, τον παπανδρεϊσμό. Γι'αυτό και η ίδια βάση ταυτίστηκε μαζί του, τότε, σε πρωτοφανείς βαθμούς.

    -'virtual' ανάλυση του παρόντος πολιτικού σκηνικού είναι αντίστοιχα να πιστεύει κανείς, όπως ελέχθη, ότι ο μητσοτακισμός, από πάλαι ποτέ πρώτη δύναμη στη δεξιά παράταξη, έχει συρρικνωθεί ως σύνδεσμος που αισθανονται οι ψηφοφόροι του χώρου μόνο στο νομό Χανίων και μεμονωμένες περιπτώσεις εξω απ'αυτόν. Αυτά είναι ονειρώξεις, που αναπαράγονται για να κρατήσουν την ψευδαίσθηση σε κάποιους ότι είναι εφικτά τα όνειρά τους. Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε.

    -τέλος καθαρά φαντασιακή προσέγγιση των μελλοντικών πολιτικών εξελίξεων αποτελεί το να πιστεύουν κάποιοι ότι ένα κόμμα που αυτή τη στιγμή είναι στην εξουσία θα επιλέξει να αυτοδιαλυθεί για να κάνει μετά από χίλια μύρια βάσανα αρχηγό την αμφισβητούμενη μορφή ενός εξηντάρη, ώστε να γίνει αυτός πρωθυπουργός και να "αλλάξει" επιτέλους την Ελλάδα (του χρωστάμε βλέπεις την ευκαιρία που ο ίδιος κλώτσησε κάποτε) ανοίγοντας νέους δρόμους για τη χώρα στα εβδομήντα.

    Καληνύχτα πραγματικά..

  78. Θύμα avatar
    Θύμα 20/05/2009 09:43:52

    Μήν ξεχνάμε defer την απίστευτη πλύση εγκεφάλου , την πρωτοφανή προπαγάνδα απο το σύνολο των ΜΜΕ ολόκληρη την δεκαετία 1997 - 2007, ώστε να αναγνωριστεί ο ανιψιός Καραμανλής όχι μονάχα σάν ο νέος μεγάλος ηγέτης της δεξιάς αλλά και ο νέος σωτήρας της Ελλάδας. Μετά τις αποκαλύψεις για τα Βαλτοπέδια οπου τα ΜΜΕ είδαν οτι δέν τραβάει άλλο να τον υποστηρίζουν στράφηκαν εναντίον του, αλλά και πάλι δέν ανέλαβαν την υποστήριξη σε κανέναν άλλον, υπόγεια έστω εξακολουθούν να τον υποστηρίζουν. Το πλυντήριο των ΜΜΕ απο το 1997 έχει κάνει πολύ καλά την δουλειά του έχει επηρεάσει βαθύτατα ψυχολογικά τον κόσμο ολόκληρης της δεξιάς.
    Είναι ο άνθρωπος της διαπλοκής, των ΜΜΕ, ο άνθρωπος που άν και φανατικός οπαδός του Παναθηναικού δίνει μόνιμα στον Κόκκαλη το πρωτάθλημα.