#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/03/2008 16:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επέτειος της ΝΔ με απίστευτη ταλαιπωρία

Δεν αντέχω άλλο την ...πρόκληση. Θα κάνω και λίγο λαϊκισμό. Στη σημερινή επέτειο των τεσσάρων χρόνων του κ. Καραμανλή στο Μαξίμου και της διαπλοκής στην εξουσία, η Ελλάδα έχει παραλύσει σχεδόν από την παρατεινόμενη απεργία στη ΔΕΗ. Χιλιάδες καταναλωτές, μικροεπαγγελματίες και οδηγοί υφίστανται μια απίστευτη ταλαιπωρία. Η ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ αποφάσισε αιφνιδιαστικά να αναστείλει στις κινητοποιήσεις της, αλλά 23 σωματεία προκήρυξαν νέα απεργία μέχρι για την ερχόμενη Τετάρτη 12 Μαρτίου. Παράλληλα, απεργοί δεν άφησαν τους εργαζόμενους να μπουν στο κτίριο της ΔΕΗ, προκειμένου να εκδώσουν δελτίο με τις περιοχές που διακόπτεται το ρεύμα. Σε ανακοίνωσή της η ΔΕΗ αναφέρει ότι ματαιώθηκε η εκδίκαση της αίτησης της διοίκησης (επρόκειτο να εκδικαστεί την Παρασκευή), που ζητούσε να κριθεί η απεργία παράνομη και καταχρηστική. Παράλληλα ζητά από τη ΓΕΝΟΠ να διαθέσει όλο το προβλεπόμενο προσωπικό ασφαλείας τόσο σε αριθμό, όσο και σε ειδικότητα για την ομαλή λειτουργία όλων των μονάδων της επιχείρησης. Χωρίς ρεύμα εξακολουθούν να παραμένουν περιοχές σε Πειραιά, Υμηττό, Δάφνη, Νέα Σμύρνη, Παλαιό Φάληρο, Ηλιούπολη, Ελληνικό, Καλλιθέα, Τζιτζιφιές, Γλυφάδα, Βούλα, Βουλιαγμένη, Βάρη, Βάρκιζα, Ταύρο, Ρέντη και Μοσχάτο. Επικρίσεις κατά της κυβέρνησης γιατί ακολουθεί "επιθετική πολιτική που διαρρηγνύει την κοινωνική συνοχή και βυθίζει τη χώρα στο σκοτάδι", διατύπωσε ο πρόεδρος του ΣΥΝ, Αλέξης Τσίπρας, σε δηλώσεις του μετά τη συνάντησή του με το προεδρείο της ΓΕΝΟΠ - ΔΕΗ. Ο γραμματέας της ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ  κ. Ρίζος κατήγγειλε ότι οι διακοπές στην ηλεκτροδότηση είναι προβοκατόρικες, καθώς δεν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα για περισσότερο από μισή ώρα έως 40 λεπτά για κάθε περιοχή. Ζήτησε επίσης την παρέμβαση του εισαγγελέα κατά της διοίκησης της ΔΕΗ για την «μεθόδευση να χτυπηθεί ο απεργιακός αγώνας, για το ασφαλιστικό των εργαζομένων στη ΔΕΗ».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 07/03/2008 18:04:30

    Εάν ήμουν ο Αθανασόπουλος θα ακολουθούσε ο παρακάτω διάλογος:

    ΓΕΝΟΠ: Εδώ δεν είναι ΤΟΥΟΤΑ!

    Πρόεδρος ΔΕΗ: Εδώ δεν είναι Σοβιετική Ένωση!

    ΓΕΝΟΠ: !!!!

    Προεδρος ΔΕΗ: Ναι, αργήσατε 17 χρόνια να το καταλάβετε... Και δεν θα αφήσω τη ΔΕΗ να γίνει η πόρνη των ενεργειακών νταβάδων

  2. ΑΠΕΡΓΟΣ avatar
    ΑΠΕΡΓΟΣ 07/03/2008 18:47:33

    Η ΓΕΝΟΠ και οι εργαζόμενοι είναι οι ενεργειακοί νταβάδες, ρε ηλίθιε ή τα ξένα και τα ελληνικά κοράκια που λιγουρεύονται την επιχείρηση ; Η πόρνη στην περίπτωση δεν είναι άλλη από την Κυβέρνηση Καραμανλή, ο δε Αθανασόπουλος όχι μόνο δεν ήρθε για να εμποδίσει τους νταβάδες, αλλά για να τους εξυπηρετήσει ως άλλη τσατσά... Γιέγκε ?...

  3. YiannisM avatar
    YiannisM 07/03/2008 19:56:33

    Ο Νικ έχει κάποιο μικρό δίκαιο. Όταν ήταν τις λιθανθρακικές μονάδες να τις κάνει ο Μύτιλ δεν μίλαγε κανείς. Όταν η ΔΕΗ αποφάσισε να τις κάνει μόνη της πετάχτηκαν όλοι πάνω σαν ελατήρια. Και τελικά όλοι αυτοί οι σοφοί τι μας λένε; Μην κάνουμε νέες λιγνιτικές μονάδες (ΔΕΗ), μην κάνουμε λιθάνθρακα και ορθώς (ΔΕΗ), μην κάνουμε πυρηνικά (Αλβανία, Τουρκία, Βουλγαρία κλπ.), μην κανουμε ανεμογεννήτριες (Δήμαρχοι νησιών κλπ. κατα ιδιωτών διαφόρων), άρα να κανουμε αέριο και πετρέλαιο (μεγαλονταβατζήδες). Αυτή η χώρα έχει χάσει την αίσθηση του μέτρου. ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΥ ΚΑΙΤΕ ΕΧΟΝΤΑΣ 10 ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΡΕ ΗΛΙΘΙΟΙ;

  4. ΝΙΚΟΣ Ο. avatar
    ΝΙΚΟΣ Ο. 07/03/2008 20:10:56

    προς απεργο....

    η συμπεριφορα σας, ως συνδικαλιστες και ως απεργοι οδηγησαν την Δ.Ε.Η. , στο σημειο που βρισκεται τωρα! γιατι εισαστε ολοι κοματοσκυλα και οι ενεργειες σας ειχαν παντα σκοπο να εξυπηρετησουν τα πολιτικα συμφεροντα αυτων που υπηρετειτε. Το ξεπουλημα της Δ.Ε.Η. εχει ξεκινησει εδω και πολλα χρονια.Που εισαστε τοσα χρονια? Τι κανατε? Μηπως επειδη στην κυβερνηση
    ηταν το ΠΑΣΟΚ ηταν ολα καλως καμωμενα?
    Μηπως καποιοι μεγαλοσυνδικαλιστες σας δεν τα παιρνουν?Οπως στον ΟΤΕ..Αλλοι, δεν εκαναν πολλοι πολιτικη καριερα, εξαργυρωνοντας τους "αγωνες" τους?
    Τι νομιζετε οτι θα καταφερετε τωρα , που κρατατε σε ομηρια ανημπορους πολιτες που υποφερουν?
    Σας ενδιαφερει η κοινωνικη αποδοχη του αγωνα σας 'η σας ενδιαφερει να πληξετε την κυβερνηση?
    Εισαστε υποπτοι..........

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/03/2008 20:42:48

    Επιτέλους, ενεργειακά! Συμφωνώ με τον yannism. Το ρεύμα προέρχεται από ορυκτά καύσιμα ή πυρηνική ενέργεια. Τα ορυκτά καύσιμα ακριβαίνουν, ρυπαίνουν κλπ. Η διαπλεκόμενοι των ορυκτών καυσίμων είναι γνωστοί και ΟΛΟΙ έχουν πρόσβαση στην ΔΕΗ σε επίπεδο εκάστοτε διοίκησης και συνδικαλιστών. Οι ανεμογεννήτριες ΔΕΝ συμφέρουν και δεν είναι βιώσιμες εάν δεν επιδοτούνται από εμάς. Συμφέρουν μόνο αυτούς που τις κατασκευάζουν (και για ψάστε, θέλει περίπου όση ενέργεια για να φτιαχτεί με όση θα παράξει στην ζωή της...). Η πυρηνική ενέργεια έχει τα προβλήματα του ρίσκου ατυχήματος στην λειτουργία, των σεισμών και των αποβλήτων. Τα απόβλητα θα τα πάρει αυτός που θα μας πουλήσει το "καύσιμο" ή και το μηχάνημα. Οι σεισμοί είναι πρόβλημα αν και η περιοχή νότια της Βουλγαρίας είναι σχετικά ασφαλής (και έχει και δίκτυα υψηλής τάσης). Από ενεργειακής άποψης, η πυρηνική ενέργεια είναι η μόνη λύση, και εάν σήμερα η Γαλλία το παίζει "δύναμη" είναι χάρη στα πυρηνικά της EDF που τροφοδοτούν Γερμανία, Αγγλία (και ίσως την Αθήνα του 2004 μέσω Ιταλίας. Να σας πω που κολάει η πυρηνική ενέργεια στην Ελλάδα: Πρέπει να φάνε ο Δ_Λ, η Τ___δομική, ο Κ...ούζος,
    ο Β---ιάννης, ο Μυτ---ος (που βρέθηκε και αυτός),άλλοι που μου διαφεύγουν , και σύσσωμοι οι μεταφορείς αργού (ήγουν το εφοπλιστικό κεφάλαιο) που όπως μου είπε κάποτε κάποιος όταν του ανέφερα την σκέψη για μιά μοναδούλα 1600 ΜW πάνω από την Κομοτηνή με αυτοχρηματοδότηση όπως στην Φινλανδία, "εμείς τι θα γίνουμε δηλαδή, κλέφτες". Σε 15-20 χρόνια θα εισάγουμε πυρηνικό ρεύμα από την Βουλγαρία, την Τουρκία, την ακατανόμαστη ζγβγΔΜακ και δεν θα έχουμε ούτε γαβαλίνες γιατί εν τω μεταξύ θα έχουν εξαλειφθεί οι γάϊδαροι (οι πραγματικοί όχι οι άλλοι). Σε ευχαριστώ blog.anti για την ανοχή σου.

  6. Factorx avatar
    Factorx 07/03/2008 21:04:55

    Κίνηση καλής θέλησης των συνδικαλιστών
    Σε κίνηση καλής θέλησης προς τους καταναλωτές προχωρούν οι συνδικαλιστές της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ. Όπως ανακοίνωσαν σήμερα το απόγευμα, πρόκειται να βάλουν δύο θερμικές μονάδες στο σύστημα παραγόμενης ενέργειας προκειμένου να περιοριστούν, ή και να αποφευχθούν, οι διακοπές ρεύματος που έχουν προξενήσει σοβαρά προβλήματα σε όλη την επικράτεια. Σύμφωνα με τον γραμματέα της ΓΕΝΟΠ, Βαγγέλη Μπουζούλα, εάν η κίνησή τους αυτή δεν συνοδευτεί με μία θετική θέση από την κυβέρνηση για το ασφαλιστικό τους, ενδέχεται στο πενθήμερο που ακολουθεί να σκληρύνουν και πάλι τη στάση τους. Για να ξαναμπούν όμως οι μονάδες στο σύστημα θα χρειαστούν τουλάχιστον 6 ώρες. Έτσι ένα στα τέσσερα νοικοκυριά και μια στις έξι επιχειρήσεις δεν έχουν ρεύμα σε ολόκληρη τη χώρα, λόγω της απεργίας των εργαζόμενων στη ΔΕΗ.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/03/2008 21:17:02

    Οι κινήσεις καλής θέλησεις μου θυμίζουν τον Mad Max στο Thunderdome (τους τύπους στα υπόγεια που κλείναν το αέριο όταν η εξουσία του πάνω κόσμου δεν τους έκανε τα χατήρια...)

  8. Theodore avatar
    Theodore 07/03/2008 21:58:49

    Εδω τα πραγματα εχουν ξεφυγει εντελως.Οι συνδικαλισταδες, νομιζουν οτι το μαγαζι ειναι ιδιοκτησια τους, ενω ειναι ολου του κοσμου.
    Βολευτηκαν ολα αυτα τα χρονια, ελεω Πασοκ με μισθους και επιμισθια και νομισαν οτι μπορουν να κανουν ο,τι θελουν.
    Δεν καταλαβαινουν, οτι δεν ειναι εργατες στη φαμπρικα, που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα, με ελαχιστο μισθο και αγνωστο μελλον, αλλα καλοβολεμενοι και προνομιουχοι υπαλληλοι, που βαζοντας μπροοστα καποιους απ αυτους, που δουλευουν σε κρισιμους τομεις, ορυχεια-εναεριτες-διανομη, εκβιαζουν τους παντες, προκαλωντας φοβερες ζημιες σε ανθρωπους που δεν εχουν εναλλακτικη λυση, χωρια τον κινδυνο που διατρεχουν αρρωστοι ανθρωποι, που χρειαζονται πχ. οξυγονο, οπως η υπεργηρη μητερα μου;
    Δηλαδη, ειναι δυνατον να επιτρεπουμε σε αυτους τους ανθρωπους που για να διοριστουν στη ΔΕΗ, φιλησαν κατουρημενες ποδιες, να αναστατωνουν ολη τη χωρα κι εμεις να καθομαστε να κοιταμε και να σφυριζουμε αδιαφοροι;
    Αν το κανουμε, πρεπει να εχουμε χασει εντελως τη δυναμη που πρεπει να εχει μια κοινωνια και ειμαστε αξιοι της τυχης μας.Και καλα μας κανουν.
    Κανονικα δεν ειναι δυνατον να γινεται απεργια σε ωρισμενους τομεις και να ξεχαρβαλωνεται η χωρα και αν δεν τους αρεσει, τη βολτα τους και λιγο ξυδι απο πανω.Εδω χρειαζεται Θατσερ και οπως βλεπω, λιαν συντομως τη βλεπω να ερχεται. Με ωσαννα απο τον κοσμο, που ταλαιπωρημενος απο ολες αυτες τις απεργιες θα ψηφισει με χερια και με ποδια .
    Θυμασθε τι εγινε στην Αγγλια τη δεκαετια του 80; Τι παθανε οι ανθρακωρυχοι του Σκαργκιλ; Και που βρισκεται σημερα η Αγγλια, με ελαχιστη ανεργια και τη λιρα ψηλα;
    Και τι γινεται στην Ελλαδα με φοβερο ελλειμα στο εμπορικο ισοζυγιο και ανεργια ψηλα;
    Δεν καταλαβαινετε οτι δεν ειμαστε νησακι στον ωκεανο, μονοι μας, να κανουμε ο,τι θελουμε, αλλα εξαρτομεθα απο τους αλλους και δεν μπορουμε να κανουμε ο,τι γουσταρουμε;
    Αμα στριμωξετε τους κεφαλαιουχους, θα φυγουν και θα πανε οπου εχουν κερδη, οπως ηδη εχουν κανει και εχουν παει στη Βουλγαρια και στα Σκοπια.Κι εμεις θα τους κουναμε το μαντηλι και θα βλεπουμε τους ανεργους πλεον τεως εργαζομενους να κλαινε και να φωναζουν.
    Θυμασθε την Πιρελλι στην Πατρα πως εκλεισε;Ηταν οι συνδικαλισταδες που πιεσαν υπερβολικα την κατασταση και ενω η εταιρια ελεγε θα το κλεισω το μαγαζι, η τοτε ΓΣΕΕ, τους ελεγε, μπλοφα ειναι, επιμενετε στην απεργια.Τελικα το εργοστασιο εκλεισε και πηγε στην Τουρκια και οι εργαζομενοι πηραν τον πουλο.
    Τα συμπερασματα, δικα σας.

  9. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 07/03/2008 22:24:15

    Προς «Συνδικαλιστές» ΔΕΗ και Τάκη Α.
    http://www.e-tipos.com/

    Πιστεύετε ότι ευθύνεται η διοίκηση της ΔΕΗ ή η ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ για την ταλαιπωρία των πολιτών από τις διακοπές ρεύματος;

    H Διοίκηση της ΔΕΗ (153) 35,3%
    H ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ (280) 64,7%
    Σύνολο ψήφων: 433

    Λείπουν επιδεικτικά οι ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ (μην ξαφνιάζεστε ).

  10. Factorx avatar
    Factorx 07/03/2008 22:48:46

    http://greece-salonika.blogspot.com/2008/03/black-out.html
    Με την διαδικασία του emergency πραγματοποιούνται σήμερα πρόσθετες εισαγωγές ηλεκτρικού ρεύματος της τάξης των 200 μεγαβάτ από τις διασυνδέσεις με Βουλγαρία και Αλβανία, σε μία προσπάθεια να αποφευχθεί ένα γενικό μπλακ άουτ στη ηλεκτροδότηση. Συνολικά οι εισαγωγές από Ιταλία, Βουλγαρία, Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας και Αλβανία φτάνουν τα 1200 μεγαβάτ, είναι ίσες δηλαδή με τρεις μεγάλες μονάδες της ΔΕΗ. Εκτός λειτουργίας, αν υπολογιστούν και τα υδροηλεκτρικά του Αχελώου έχουν τεθεί 15 σταθμοί παραγωγής της ΔΕΗ, δηλαδή περίπου 5.000 μεγαβάτ. Διαθέσιμα είναι κάπου 6.500 μεγαβάτ και με δεδομένο ότι η μεγαλύτερη ζήτηση εντός της ημέρας αυτή την περίοδο φτάνει περίπου τα 7.400 μεγαβάτ, έχουν γίνει περικοπές της τάξης των 800 μεγαβάτ.
    Αυτός είναι και ο λόγος που σήμερα από το πρωί υπάρχουν και πάλι εκ περιτροπής διακοπής ρεύματος σε όλη την χώρα. Στο Λεκανοπέδιο Αττικής, το μεγαλύτερο πρόβλημα αντιμετωπίζεται σε περιοχές του Πειραιά, της Νίκαιας, του Κερατσινίου, της Δραπετσώνας, του Μοσχάτου, του Φαλήρου, της Νέας Σμύρνης, του Υμηττού, της Ηλιούπολης, της Αργυρούπολης, του Ελληνικού, της Γλυφάδας, της Βούλας, της Βουλιαγμένης, της Βάρης και της Βάρκιζας.
    Επίσης ταλαιπωρούνται οι πολίτες σε περιοχές της Κοζάνης, της Καρδίτσας, των Τρικάλων, της Κατερίνης, της Λάρισας, της Χαλκιδικής, της Ξάνθης, της Αλεξανδρούπολης, της Δράμας, της Έδεσσας και της Βέροιας. Στην Πελοπόννησο, πρόβλημα υπάρχει σε Καλαμάτα, Τρίπολη, Σπάρτη και Αίγιο.
    Οι εργαζόμενοι της ΔΕΗ διαμαρτύρονται για την πρόθεση της κυβέρνησης να εντάξει τον ασφαλιστικό τους φορέα στο ΙΚΑ.

  11. Nick avatar
    Nick 07/03/2008 22:52:55

    Προς τον ΑΠΕΡΓΟ:

    Το να απειλείτε ότι θα κατεβάσετε το διακόπτη αποδεικνύει πόσο πίσω έχετε μείνει. Αλλά βλέπεις, όταν θα αρχίσει το πραγματικό στρίμωγμα και μερικές αποκαλύψεις όπως της εφημερίδας "ΠΑΡΟΝ" αμέσως θα κάνετε πίσω.

    Ντροπή σας! Με τις κινήσεις σας όχι απλά ντροπιάζεται την έννοια του συνδικαλισμού, αλλά τολμάτε να τα βάζετε με την πλειοψηφία. Με την νοοτροπία ότι "κανένας δεν πρόκειται να σας πειράξει", κάνετε απεργίες εκ του ασφαλούς, προκαλώντας ακόμη περισσότερο τους ιδιωτικούς υπαλληλους που είναι με το πιστόλι της ΑΠΟΛΥΣΗΣ στο κρόταφο και με τα 600-700 Ευρώ.

  12. ΑΠΕΡΓΟΣ avatar
    ΑΠΕΡΓΟΣ 07/03/2008 23:37:21

    Βρε χαρτογιακάδες σε ποιους τα λέτε αυτά ? Στους εργάτες των σταθμών, σ΄ αυτούς των ορυχείων, σ΄ εκείνους του αέρα ?...Ποιοι είναι οι βολεμένοι ρε ακαμάτηδες που το μόνο που ξέρετε είναι να χύνετε κροκοδείλια δάκρυα για τους εργαζόεμνους των 700 €, (όταν οι περισσότεροι από σας είναι βολεμένοι και παχυλά αμοιβόμενοι), και να προσπαθείτε να χρεώσετε τα δεινά που περνάνε στους απεργούς που κτυπάνε την πολιτική της δεξιάς και τα συμφέροντα... Ποιος φταίει ρε για τα 700 €, οι εργαζόμενοι της ΔΕΗ ?...

    Ασχοληθήκατε με το γιατί έγινε η απεργία μας, η πρώτη μετά από πολλά χρόνια ?... Ασχοληθήκατε με το πως πάνε να βάλουν τους μεγαλοκεφαλαιοκράτες στη ΔΕΗ ?...
    Τα γιαούρτια και τα παγωτά σας μάραναν κι εσάς και τους μεγαλοδημοσιογράφους-λακέδες των καναλιών που μόνοι τους, (μια δράκα,) λαμβάνουν το μήνα όσα όλοι οι απεργοί της ΔΕΗ !...
    ΄Οταν το Κράτος μας σφίγγει και στρίβει τ΄αρχίδια, εσείς δείχνετε και κλαίτε για τα μαλλιά που του τραβάμε !...
    Αν δεν είστε τσιράκια, είστε μακρυά νυχτωμένοι...

  13. factorx avatar
    factorx 08/03/2008 00:07:37

    Γιατί έχω την εντύπωση οτι οπως ειπε και ο ανώνυμος προηγουμένως, οι μόνοι που χαίρονται απο αυτήν την κατάσταση είναι ο Επίτιμος και ο Μυτιληναίος; Εδω έβαλε "διόδια" στο Κατάρ, στο ενεργειακό δεν θα βάλει;

  14. αντιδημόσιος avatar
    αντιδημόσιος 08/03/2008 08:47:33

    Ποιοι είναι οι παχυλά αμοιβόμενοι και βολεμένοι κύριοι απεργοί; Οι εργαζόμενοι των 700-1500 ευρώ με την απειλή της απόλυσης; Κι εγώ είμαι ένας από αυτούς τους "βολεμένους" που έχασε και τη δουλειά του πριν λίγα χρόνια, που δουλεύει πολύ περισσότερες ώρες από εσάς, παίρνει τα μισά λεφτά από εσάς και πολύ πιθανόν να ξαναχάσει τη δουλειά του και σύνταξη αν θα πάρει.

    Την τσάμπα μαγκιά σας να την κάνετε όχι εκ του ασφαλούς πίσω από τα πλούσια προνόμιά σας.

  15. ΝΙΚΟΣ Ο. avatar
    ΝΙΚΟΣ Ο. 08/03/2008 11:00:52

    ΑΚΟΥ "ΑΠΕΡΓΕ"....
    ΕΣΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΥΦΟΣ ΣΟΥ, ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ, ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΣ ΦΑΙΝΕΣΑΙ....
    ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΕΡΓΟΣ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΟΥ ΣΤΙΒΕΙ ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ, ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΛΕΙΣ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΩΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ.
    ΓΙΑΤΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΑΛΟΥΚΙΑ, ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΓΩΝΙΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΣΚΕΠΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΟΣΕΣ ΚΑΟΥΒΕΡΤΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΚΡΥΩΝΟΥΝ . ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΜΕ ΚΕΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ.
    ΜΑΖΕΥΤΕΙΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ!
    ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΙΜΑ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΔΕΗ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΣΤΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΓΛΕΙΨΙΜΟ ΣΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ, ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟΥΣ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΑ ΠΟΛΕΜΑΤΕ
    ΑΝΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΕ....ΤΟΥ...Κ....

  16. Nick avatar
    Nick 08/03/2008 12:15:36

    Εάν νομίζεις ΑΠΕΡΓΕ ότι θα κάνετε ότι κάνατε το 90-93 κάνεις μεγάλο λάθος.

    Γιατί πολύ απλά ο κόσμος πήρε πρέφα για το τι παιγνίδι παίζεται με τη ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ

  17. αντιδημόσιος avatar
    αντιδημόσιος 08/03/2008 14:48:12

    Ξέρετε τι δηλώνουν επίσημο εισόδημα οι εναερήτες της ΔΕΗ; Άκουσα από ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες για κάπου 120000 με 130000 ευρώ! Δηλαδή περίπου 10 χιλιαρικάκια το μήνα καθαρίζουν! Και τα ΖΩΑ κλείνουν τους διακόπτες! Εμ βέβαια, με την αμορφωσιά που τους δέρνει και την πλήρη αναισθησία τους γιατί να μην το κάνουν; Βούρδουλα που τους χρειάζεται! Κρίμα που δεν βγαίνουν οι αναρχικοί όταν τους χρείαζεται ο λαός να παίξουν λίγο ξύλο με τους απεργούς.

  18. αντιδημόσιος avatar
    αντιδημόσιος 08/03/2008 20:57:43

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ανέλαβε ο Εισαγγελέας. Άραγε θα αποδοθεί δικαιοσύνη;

    Το σίγουρο είναι ότι τους εργαζόμενους της ΔΕΗ δεν θα τους ξαναδούν ποτέ με καλό μάτι οι πολίτες αυτής της χώρας μετά από αυτές τις ασυδοσίες που έχουν κάνει και την ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ που επέδειξαν απέναντι στο κοινωνικό σύνολο.

  19. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 09/03/2008 02:39:51

    Όταν ο ΓΓ της ΓΣΕΕ φοράει χρυσά μανικετόκουμπα, τι περιμένετε, ρεεεεε; Τι έκανε η ΓΕΝΟΠ που η ΔΕΗ μας έχει λυσάξει στην κλεψιά με τους έναντι λογαρισμούς και τις μη καταμετρήσεις; Αν είχατε κάνει κάτι γι' αυτά, τώρα, όλος ο κόσμος θα καθότανε στο σκοτάδι και στο κρύο για πάρτη σας. Σβήστε αύριο τα φώτα στα γήπεδα και τα κανάλια, ΑΝ είστε μάγκες και, τότε, τα ξαναλέμε. Να ξέρετε, δε, ότι απο τους συνδικαλιστές του πήρε πόδι το ΠΑΣΟΚ. Σιγά μην μείνετε εσείς τώρα! Βρεγμένη σανίδα, κ. Ρίζο με το μοδάτο αλά Κωστέτσος γυαλάκι σου. Δεν μασάμε, πιά! Μας πέσαν τα δόντια απ' την αβιταμίνωση, -όχι των δέντρων και των δοντιών- κουφάλες...