Επένδυση στη σύγκρουση
09/08/2014 11:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επένδυση στη σύγκρουση

Μέσω της σύγκρουσης ενδεχομένως να επανακτήσει την πολιτική ηγεμονία της η ΝΔ και πολλοί υποστηρίζουν ότι η ανάδειξη μιας νέας αντίθεσης μεταξύ Δεξιάς και Αριστεράς είναι αυτή που θα προσφέρει τη διέξοδο.

Εάν μελετήσει κανείς τα ευρήματα των δημοσκοπήσεων, γνωρίζει τις τάσεις και κατανοεί την έκταση της κυβερνητικής φθοράς. Τα εκπεμπόμενα σήματα είναι συγκεκριμένα και υπάρχει τάση, ριζοσπαστικοποίησης και αστών ψηφοφόρων, έστω και για μια φορά…

Το ανάχωμα του ΠΑΣΟΚ δεν υπάρχει, είναι αδύναμο. Άρα δια της αντιθέσεως μπορεί η ΝΔ να διεκδικήσει τις πιο συντηρητικές εκδοχές του Κέντρου, τους «νοικοκυραίους» που θέλουν ησυχία και τάξη και ιστορικά βρέθηκαν απέναντι στις όποιες εκδοχές της Αριστεράς και δυνητικά θα βρεθούν και έναντι του ΣΥΡΙΖΑ και του Τσίπρα.

Αυτό οφείλει να το γνωρίζει ο Αντώνης Σαμαράς και οι επιτελείς του. Ξέρουν ότι αυτή τη στιγμή η ΝΔ δεν έχει την αυτοδυναμία και προκαλούν έκπληξη οι μαζικές μετακινήσεις ψηφοφόρων προς τον ΣΥΡΙΖΑ και σχολιάζεται η ταχύτητα με την οποία αποκτά ικανότητα διακυβέρνησης.

Βασανίζουν τον Πρωθυπουργό αυτές οι προοπτικές, νιώθει την απειλή του αγνώστου και γι' αυτό πρέπει να σπεύσει να ορθώσει τα δικά του αναχώματα χρησιμοποιώντας τη σύγκρουση και την αναβίωση της παλαιάς και ιστορικής μεγάλης αντίθεσης. Ίσως η αναβίωση της αντίθεσης Δεξιάς - Αριστεράς να προσφέρει μια κάποια λύση, αρκεί να γίνει με σχέδιο.

Μ.Α.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αντιγόνη avatar
    Αντιγόνη 09/08/2014 14:17:36

    '' Ίσως η αναβίωση της αντίθεσης Δεξιάς - Αριστεράς να προσφέρει μια κάποια λύση..'' ...Γιατί ενύχτωσε κι οι αριστεροί δεν ήλθαν.
    Και μερικοί έφθασαν απ’ τα σύνορα,
    και είπανε πως αριστεροί (και δεξιοί) πια δεν υπάρχουν.
    (ΜΟΝΆΧΑ ΝΕΟΠΤΩΧΟΙ).

    Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς ''αριστερούς'' βαρβάρους;
    Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις!

  2. Nikos avatar
    Nikos 09/08/2014 16:20:30

    να υποθέσουμε πως το "σχέδιο" ειναι το παλιό γνωστό και πάντα χρήσιμο σε παρόμοιους καιρούς, Σαμαρας η τανκς;

  3. ΜΑΡΤΙΟΣ avatar
    ΜΑΡΤΙΟΣ 09/08/2014 18:23:46

    Αργά,πολύ αργά πλέον και μάλιστα εν όψει αντιρατσιστικού,δίχως ποινικοποποίηση της αρνήσεως των αναγνωρισμένων από την Βουλή γενοκτονιών των χριστιανικών πληθυσμών της Μικρασίας .

  4. άλυτη εξίσωση avatar
    άλυτη εξίσωση 09/08/2014 19:22:46

    Παλιό παραμυθάκι, χωρίς πλοκή και ...δράκους. Θα πιάσει; Μπααααα... Δεν το πιστεύω.

  5. anast.t.a avatar
    anast.t.a 09/08/2014 22:19:12

    Mακάρι να επιλεγεί από το επιτελείο κάτι τέτοιο. Θα τελειώσουν όλα, πολύ, πολύ γρήγορα.

  6. N. avatar
    N. 10/08/2014 00:15:03

    Μην ξεχάσει το "επιτελείο" να τονίσει ότι εάν έρθουν οι Αριστεροί,θα μας πάρουν τα σπίτια και τις περιουσίες

  7. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/08/2014 01:52:33

    "πολλοί υποστηρίζουν ότι η ανάδειξη μιας νέας αντίθεσης μεταξύ Δεξιάς και Αριστεράς είναι αυτή που θα προσφέρει τη διέξοδο". Αυτοί οι "πολλοί" ζούν στον κόσμο τους και στην παρελθούσα εποχή τους (την πρό του 2008, όταν η τρόμπα φύσαγε και δεν ρουφούσε αέρα). Τίποτε δεν έχουν καταλάβει. Κολλημένοι με τις εμμονές τους, σαν ογδοντάχρονοι με τα πρωινάδικα στην τηλεόραση.

  8. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/08/2014 01:55:11

    Άν ισχύει η πληροφορία, εκεί στο αντίπαλο μαγαζί "μεταχειρισμένα υλικά οικοδομών και άλλα μπάζα" του μαστρο-Σύριζα, ίσως ψήνουν ήδη το επινίκειο γουρουνόπουλο...

  9. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 10/08/2014 07:36:12

    Είναι τραγικό, δράμα για τη χώρα, να υπάρχουν τέτοιες σκέψεις. Αντίστοιχο εθνικό έγκλημα με αυτό της κήρυξης εκλογών εν μέσω πολέμου από τον Βενιζέλος το 1920, για να αποδράσει της ευθύνης της Μικρασιατικής καταστροφής. Η ανευθυνότητα όλων αυτών των παρασίτων της οικονομικοπολιτικής ελίτ και των υποζυγίων τους που έχουν θέσει σε καθεστώς κατοχής τη χώρα φτάνει σε βαθμό κακουργήματος. Δεν καταλαβαίνουμε επι τέλους πως το σκληρό ροκ του Λαλιώτη οδήγησε τη Ελλάδα στην κατάρρευση; Δεν βλέπουμε τι γίνεται παγκοσμίως; Δεν βλέπουμε πως αν αυτοί οι φαιδροί που μας κυβερνούν είχαν πράξη εκκουσίως κι όχι με τη βία των γεγονότων και είχαν προβεί σε κυβέρνηση συνεργασίας το 2000, σήμερα η χώρα μας δεν θα ήταν κατεστραμμένη; Τόσο μα τόσο ανεύθυνοι είναι όλοι αυτοί οι κυβερνώντες και τα παπαγαλάκια τους!!! Τόσο μα τόσο ηλίθιους μας θεωρούν! Ή μήπως τελικά είμαστε;

  10. my way avatar
    my way 10/08/2014 07:47:34

    Επιβεβαιώνεται για ακόμα μία φορά η πολιτική ανεπάρκειά τους. Είναι πραγματικά ολίγιστοι.

  11. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/08/2014 15:00:52

    "Τάκη Μπαλτάκο, πόσες φορές σου έχω πεί να μη μπαίνεις στη γραμμή και να παραμιλάς, όταν μιλάω με τον Χρύσανθο";

  12. Seagull avatar