#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/11/2013 07:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επέμβαση των ΜΑΤ στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ



Επιχείρηση των δυνάμεων της αστυνομίας για την εκκένωση του Ραδιομεγάρου της ΕΡΤ στην Αγία Παρασκευή, το οποίο τελεί υπό κατάληψη από τις 11 Ιουνίου, έγινε στις 4.20  τα ξημερώματα. Αστυνομικοί των ΜΑΤ και από άλλες υπηρεσίες, παρουσία εισαγγελέα, κύκλωσαν το κτίριο και ζήτησαν από μερίδα των καταληψιών που βρίσκονται στο κτίριο, ν΄ αποχωρήσουν. Τη διαπραγμάτευση ανέλαβε ο εισαγγελέας και υψηλά ιστάμενο στέλεχος της ΕΛ.ΑΣ. Στην επιχείρηση έλαβαν μέρος δέκα διμοιρίες των ΜΑΤ, οι οκτώ από τις οποίες αναπτύχθηκαν περιμετρικά του κτιρίου ενώ δύο εισήλθαν στο κτίριο. Ο εισαγγελέας ζήτησε από τους εργαζόμενους της πρώην ΕΡΤ να φύγουν.

Αυτήν την ώρα έχει ξεκινήσει καταμέτρηση των μηχανημάτων και του εξοπλισμού της ΕΡΤ, ενώ έξω από το κτίριο βρίσκονται τα προεδρεία ΠΟΕΣΥ και της ΕΣΗΕΑ, που ζητούν να τους επιτραπεί να είναι παρόντες στην καταμέτρηση. Ωστόσο, μέχρι στιγμής, δεν έχει δοθεί σχετική άδεια. Αυτή τη στιγμή εντός του Ραδιομεγάρου βρίσκεται ο εισαγγελέας με εργαζόμενο της ΕΡΤ και επιθεωρούν το κτήριο προκειμένου να διαπιστωθεί εάν υπάρχουν ζημιές. Μέχρι στιγμής ο εισαγγελέας, ο οποίος σημειωτέον εκλήθη για να εγγυηθεί τη νομιμότητα της επέμβασης, δηλώνει ότι δεν υπάρχουν δολιοφθορές στο κτίριο ή τα μηχανήματα.

Παράλληλα, εργαζόμενοι της ΕΡΤ και συνδικαλιστές καλούν τον κόσμο να μεταβεί στο ραδιομέγαρο για να εκδηλώσει τη συμπαράστασή του και να διαμαρτυρηθεί για την επέμβαση.

Και τα δύο ρεύματα της οδού Μεσογείων είναι κλειστά.

Στη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής οδηγείται ο πρόεδρος της ΠΟΣΠΕΡΤ, Παναγιώτης Καλφαγιάννης και τρεις ακόμα εργαζόμενοι της ΕΡΤ, σύμφωνα με τον δικηγόρο των εργαζομένων, Δημήτρη Περπατάρη. Αργότερα έγινε γνωστό ότι αφέθησαν ελεύθεροι

Έξω από το ραδιομέγαρο βρίσκονται ισχυρές δυνάμεις της αστυνομίας, ενώ τα ΜΑΤ έχουν οδηγήσει τον κόσμο προς την Αγ. Ιωάννου.

Και οι δύο πύλες του ραδιομεγάρου είναι κλειστές. Η επέμβαση της αστυνομίας στο κτίριο έγινε από την πλαϊνή είσοδο, επί της οδού Δημητσάνας.

Κλειστά παραμένουν και τα δύο ρεύματα της λεωφόρου Μεσογείων.

«Βρισκόμαστε εδώ για να υπερασπιστούμε το δικαίωμα της δουλειάς των συναδέλφων μας» δήλωσε η πρόεδρος της ΕΣΗΕΑ Μαρία Αντωνιάδου, η οποία βρίσκεται με τα μέλη του προεδρείου της Ένωσης έξω από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ, μετά την επέμβαση των ΜΑΤ στο κτίριο.

Στο Ραδιομέγαρο έφτασε πριν από λίγη ώρα αντιπροσωπεία του ΣΥΡΙΖΑ, αποτελούμενη, μεταξύ άλλων, από τους Ν. Βούτση, Ζωή Κωνσταντοπούλου, Δημ.Στρατούλη, Ν. Βαλαβάνη, που ζήτησαν να εισέλθουν στο κτίριο.

Την ώρα της εισβολής των αστυνομικών δυνάμεων στο Ραδιομέγαρο ο δημοσιογράφος Νίκος Τσιμπίδας που ήταν στον αέρα συνέχιζε να κάνει εκπομπή. Τον διέκοψαν και του ζήτησαν να βγει από το στούντιο. Ρώτησε τους αστυνομικούς εάν αυτή είναι η εντολή τους και όταν του απάντησαν καταφατικά, καληνύχτισε τους ακροατές και είπε: "Εδώ πρέπει να σας αφήσω. Ψυχή Βαθιά".

Στο ertopen.com έχει αναρτηθεί το εξής μήνυμα: Καλούμε όλους τους πολίτες στο Ραδιομέγαρο. Καλούμε όλους τους πολίτες στα κατά τόπους γραφεία της ΕΡΤ Α.Ε. για να υπερασπιστούμε τη φωνή της Δημοκρατίας!

Ο Κυβερνητικός Εκπρόσωπος Σίμος Κεδίκογλου έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Η επέμβαση της Αστυνομίας στο Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ  έγινε για την εφαρμογή του νόμου και την αποκατάσταση της νομιμότητας.

Το Ραδιομέγαρο βρισκόταν υπό παράνομη κατάληψη, με αποτέλεσμα την καθημερινή ζημιά του Ελληνικού Δημοσίου και η επέμβαση έγινε παρουσία Εισαγγελέα».

Η εικόνα δείχνει ότι δεν πήγαινε άλλο, κι αν ο κ. Παντελής Καψής συνέχιζε στο μοτίβο αυτό καλύτερα να πήγαινε σπίτι του. Σε δύο μήνες ξεκινά η Ελληνική Προεδρία της ΕΕ, η χώρα έχει γίνει διεθνώς ξεφτίλα και δεν ήταν δυνατόν να λειτουργεί ένα επίσημο κανάλι (η Δημόσια Τηλεόραση) κι ένα επαναστατικό κανάλι. Ούτε είναι δυνατόν να έχουν καταλάβει ένα δημόσιο κτίριο και εξοπλισμό εκατομμυρίων και να μην επιτρέπουν από το επίσημο κράτος να τον χρησιμοποιεί.

Όσο για τους δήθεν «επαναστάτες» βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΚΕ, μήπως καλό θα ήταν να έκαναν ανάλογες κινητοποιήσεις στα κομματικά τους Μέσα Ενημέρωσης, όπως στο «Κόκκινο» και την «Αυγή» που δεν πληρώνουν ή στον «902» που πούλησαν σαν τους κλέφτες μέσα στη νύχτα ή στον Ριζοσπάστη όπου οι εργαζόμενοι είναι λέει … κομματικά όργανα και δεν έχουν δικαίωμα να ομιλούν;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 07/11/2013 07:45:01

    Δυστυχως δεν γινοταν αλλοιως. Υπηρχε κινδυνος να γινει καποιο σοβαρο ατυχημα/καταστροφη εκει μεσα, με την εισοδο/εξοδο του καθε ασχετου, αφου ουσιαστικα δεν υπηρχε κανεις σοβαρος ελεγχος.
    Θετικο οτι τελειωσε χωρις σοβαρα προβληματα. Να μπορεσουν να δουλεψουν κι οι 1.200 που εχουν προσληφθει. Μονο στην Ελλαδα γινονται τετοιου ειδους καταληψεις σε Δημοσια κτηρια.
    Ισως στην Αιγυπτο, αλλα οχι για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα...

    • Παναγιωτης avatar
      Παναγιωτης @ Μικρασιάτης 07/11/2013 07:59:29

      Εύγε Μικρασιάτη αυτές τις απόψεις πρέπει να έχουν οι υπάκουοι πολίτες. Άσε που με τα μπες βγες υπήρχε κίνδυνος να καταστραφεί το αρχείο της ερτ, αυτό που το πας?

      • σταυρος avatar
        σταυρος @ Παναγιωτης 07/11/2013 14:25:30

        Δυστηχως φιλε μου υπαρχουν ακομη ανθρωποι που τους υποστηριζουν...

        • Παναγιωτης avatar
          Παναγιωτης @ σταυρος 08/11/2013 15:39:27

          Τι ψάχνεις ρε φίλε εδώ υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν ακόμα απεργίες και πορείες.

  2. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 07/11/2013 07:56:53

    Μπραβο σε Σαμαρα και Δενδια..Αλλα τετοιες κινησεις επρεπε να γινονται αμεσα..οχι μετα απο τοσους μηνες..Καλλιο αργα παρα ποτε θα μου πεις..

  3. christos avatar
    christos 07/11/2013 08:04:21

    Γιατί έγινε η επέμβαση, αφού πασοκοσυριζαίοι θα ξαναμπούν;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ christos 07/11/2013 17:16:09

      Και γιατί συνεχιζόταν η κατάληψη τότε από αυτούς που θα βολεύονταν; Κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις βλέπεις...

  4. Darki avatar
    Darki 07/11/2013 08:08:20

    Ωρα ηταν.Κι αργησανε.Να πανε στο μαγαζι του μπαμπα τους να κανουν καταληψη.

  5. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 07/11/2013 08:09:56

    Επιτέλους εφαρμογή της νομιμότητας.
    Οι νόμοι είναι το καταφύγιο των αδυνάτων.
    Ποιός πολίτης θα εμπιστευτεί το ΣΥΡΙΖΑ όταν ερμηνεύει τη νομιμότητα κατά το "δοκούν";
    Τί υπερασπίζονται τώρα οι βουλευτές του έξω από το ραδιομέγαρο;
    Τί άλλο;
    Το απολίθωμα μιας ιδεολογίας που τα συμφέροντα των συντεχνιών ήταν πάνω από τη νομιμότητα και το Δημόσιο συμφέρον.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΣΟΝ ΠΕΝ 07/11/2013 17:17:00

      Εδώ δεν έκανε για άλλα ζητήματα πρόταση μομφής και την κατέθεσε σήμερα για την ΕΡΤ. Σκεφτείτε σοβαρή αντιπολίτευση...

  6. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 07/11/2013 08:10:48

    «Βρισκόμαστε εδώ για να υπερασπιστούμε το δικαίωμα της δουλειάς των συναδέλφων μας» δήλωσε η πρόεδρος της ΕΣΗΕΑ Μαρία Αντωνιάδου, η οποία βρίσκεται με τα μέλη του προεδρείου της Ένωσης έξω από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ, μετά την επέμβαση των ΜΑΤ στο κτίριο."

    "Στο Ραδιομέγαρο έφτασε πριν από λίγη ώρα αντιπροσωπεία του ΣΥΡΙΖΑ, αποτελούμενη, μεταξύ άλλων, από τους Ν. Βούτση, Ζωή Κωνσταντοπούλου, Δημ.Στρατούλη, Ν. Βαλαβάνη, που ζήτησαν να εισέλθουν στο κτίριο.

    Την ώρα της εισβολής των αστυνομικών δυνάμεων στο Ραδιομέγαρο ο δημοσιογράφος Νίκος Τσιμπίδας που ήταν στον αέρα συνέχιζε να κάνει εκπομπή. Τον διέκοψαν και του ζήτησαν να βγει από το στούντιο. Ρώτησε τους αστυνομικούς εάν αυτή είναι η εντολή τους και όταν του απάντησαν καταφατικά, καληνύχτισε τους ακροατές και είπε: “Εδώ πρέπει να σας αφήσω. Ψυχή Βαθιά“."

    ΗΡΩΕΣ!..

    Ζήτω η Επαναστάση και ο Σοσιαλισμός της ΕΡΤ!

    Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί και μεις γελούσαμε (με χρήματα κάτι "ψιλά" στην τσέπη, όχι τίποτε πολλά δλδ!)

    Πιάσαν τους ελεύθερους πολιορκημένους της ΕΡΤ!.. Όλοι να τους συμπαρασταθούμε να ξαναπάρουν (μπορεί κι εμείς) την κουτάλα.

    "..αν αυτή είναι η εντολή τους.."
    Virtual reality και για μεγάλους, ξαναζήστε και απολαύστε τον Β΄ΠΠ όπως ήταν! Αξίζει τον κόπο.

  7. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 07/11/2013 08:23:58

    "Ψυχή Βαθιά"!!!!

    Τόσα χρόνια μετά το τέλος του (λεγόμενου) εμφυλίου ,οι Συμμορίτες μας κυβερνάνε ακόμα! Μόνο που απο αντάρτες στα βουνά ,είχαν μεταμορφωθεί σε κρατικοδίαιτους αργόσχολους!

    • Αλκίνοος avatar
      Αλκίνοος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/11/2013 10:42:58

      Τρία πουλάκια κάθονταν (μες στο μυαλό σου) και παίζανε φλογέρα!
      2013 έχουμε σήμερα. Έλα στην πραγματικότητα έστω και ασθμαίνοντας, έστω και μπουσουλώντας.

  8. kotstak avatar
    kotstak 07/11/2013 08:33:53

    “Βρισκόμαστε εδώ για να υπερασπιστούμε το δικαίωμα της δουλειάς των συναδέλφων μας”

    Δεν σας στερεί κανείς αυτό το δικαίωμα.

    • Μπορείτε να εργαστείτε στον ιδιωτικό τομέα.
    • Μπορείτε να ανοίξετε μια επιχείρηση.
    • Μπορείτε να ζητήσετε όποιος πολίτης το επιθυμεί, να βάζει χρήματα σε έναν λογαριασμό για να πληρώνεστε.

    ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ όμως το ΔΙΚΑΙΩΜΑ, να υποχρεώνετε τους πολίτες, θέλουν δε θέλουν, να πληρώνουν χαράτσια για να ζείτε εσείς βασιλικά και να μην φροντίζετε, αυτά που παίρνετε, να επιστρέφουν εντόκως σε αυτούς που σας τα δίνουν.
    Αυτό που εσείς ονομάζετε "δικαίωμα", για να έχει υπόσταση και νόημα, πρέπει να φροντίσετε ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ σε μένα ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ.
    Πρέπει να είναι ΕΠΙΘΥΜΙΑ δική μου.
    Εγώ είμαι ο εργοδότης σας. Και ΔΕΝ ΣΑΣ ΘΕΛΩ.
    Ούτε ένα σεντς δε δίνω για σας.

    Δεν έχω το δικαίωμα όμως, να απαγορεύσω στον επόμενο σχολιαστή να σας δώσει όσα θέλει.

    Παρακαλώ πολύ, αντί για σχόλια υπεράσπισης των αργόσχολων, πηγαίνετε να καταθέσετε χρήματα στον λογαριασμό τους.

    • kotstak avatar
      kotstak @ kotstak 07/11/2013 09:57:43

      Μπορούσατε να είχατε συμβάλει στο να βγούμε από την κρίση και να έρθει ανάπτυξη.
      Δεν συμβάλατε. Δεν κάνατε το χρέος σας.
      Το τι έπρεπε να είχατε κάνει, το έγραφα πολύ καιρό πριν:

      Η συμβολή της ΕΡΤ στην ανάπτυξη (13/7/12).
      http://frenostonkatiforo.blogspot.gr/2012/07/blog-post.html

      Εσείς όμως νομίζατε (και νομίζετε), ότι το χρήμα το γεννά το ΑΤΜ.
      Την λέξη "ανταποδοτικότητα" δεν την γνωρίζατε.
      Είναι ευκαιρία να την μάθετε.

      • Rainbow avatar
        Rainbow @ kotstak 07/11/2013 12:44:51

        Σιγά ρε δουλευταρά αστυνόμε Κότζακ,ή να σε πω Ντουρούτη καλύτερα.Ποιός διόρισε τους 'αρχόσχολους' ολα αυτά τα χρόνια ξέρεις να μας πεις ή μόνοι τους μπήκαν?Μήπως οι δύο συνοδοιπόροι της καταστροφής που πήγαν το χρέος στα υψη και θα χρωστάμε για δέκα γενιές?Και να αλλάξεις τακάκια στα φρένα σου,για τον γκρεμό σε βλέπω........

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Rainbow 07/11/2013 13:22:18

          "Ποιός διόρισε τους ‘αρχόσχολους’ ολα αυτά τα χρόνια ξέρεις να μας πεις ή μόνοι τους μπήκαν. . ."

          Μέ ἀντάλλαγμα βεβαίως τήν ΑΙΣΧΡΗ πρασινοροζ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ καί τήν ψῆφο τοῦ κάθε "ψυχή βαθειά".

        • Ρεαλιστης avatar
          Ρεαλιστης @ Rainbow 07/11/2013 23:13:12

          Πολυ καλα τα γραφει ο kostak. Ερποντας εμπαιναν , γλυφοντας τα επαιρναν . Εχω ακουσει για μισθους ρεπορτερ 8χιλ και παρουσια στην ΕΡΤ λιγοτερο απο μια εβδομαδα τον μηνα. Οταν στα ιδιωτικα καναλια δουλευει ο κοσμος με πολυ λιγοτερα και φερνει πολυ μεγαλες τηλεθεασεις. Σαν φορολογουμενος του ιδιωτικου τομεα αρνουμαι να πληρωνω φορους για κτιρια που ειναι σε καταληψη, για τεμπεληδες συνδικαλιστες για 3 λογιστηρια οταν ολοκληροι ομιλοι εταιριων εχουν ενα. Παντα πιστευα και πιστευω οτι οι πολιτικοι (που δεν τους παω) δεν ειχαν οραμα να διοριζουν καθε λογης ανικανο τεμπελη. Ο κοσμος πηγαινε στα γραφεια τους εκβιαζοντας με την ψηφο του για εναν διορισμο σε ΔΕΚΟ η στο δημοσιο. Η Ελληνικη συνδικαλιστικη σοβιετια μας εφερε σε αυτο το χαλι. Χωρια ερημωσαν για να ερθουν στην Αθηνα οι νεοι και να διοριστουν. Γραφικοι συνδικαλιστες υποστηριξαν συνταξιουχους 45αρηδες . Συνταξεις που τις βλεπουν οι Γερμανοι και κλαινε. Μισθους που στην Ευρωπη παιρνουν πτυχιουχοι , στην Ελλαδα τους επαιρναν και ακομη τους παιρνουν αμορφωτοι και κοπανατζηδες στις ΔΕΚΟ. Ακουω για ευγενη ταμεια και τρελαινομαι. Τι σημαινει αυτο. Τι πληρωσε και τι συνταξη παιρνει συγκρινομενος με ενα υψηλομισθο υπαλληλο του ΙΤ ασφαλισμενου στο ΙΚΑ? Ποτε το 1.5 εκ των ανεργων του ιδιωτικου τομεα δεν προκειται να υπερασπιστει τις λιγες χιλ. υπαλληλων της ΕΡΤ. Ο λογος? Ολα τα ανωτερω. Προσωπικα εγω λυπαμαι για καποια λιγα ατομα που αξιοκρατικα δουλεψαν στην ΕΡΤ . Αλλα και αυτοι ειναι θυματα των ΦωτοΣτρατουλοΠαναγοπουλαιων.

    • Eva avatar
      Eva @ kotstak 07/11/2013 13:06:40

      Ναι....σιγά μην εργαστούνε στον ιδιωτικό τομέα!
      Βιογραφικα...(έγκυρα)
      Συνεντεύξεις...
      Αξιολόγηση...
      Δεκάωρα...
      Ανταγωνισμός...
      Τι λές τώρα?

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Eva 08/11/2013 09:17:33

        Ακόμα χειρότερα ,στον ιδιωτικό τομέα πρέπει να σηκώνεσαι και να πηγαίνεις και στη δουλειά!

        (θυμάμαι ένα ζευγάρι που "εργάζονταν" και οι δύο στην ΕΡΤ ,και μας έκαναν φιγούρα στην υπόλοιπη παρέα ,ότι δεν πατούσαν κάν! Αν γίνονταν καμιά στραβή και έπρεπε να πάνε για λίγες μέρες , εβριζαν θεούς και δαίμονες!)

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Eva 08/11/2013 09:56:39

        Το δεκάωρο το ξέρουνε καλά, απλά εβδομαδιαίως, όχι ημερησίως.

  9. NK avatar
    NK 07/11/2013 08:35:07

    ΄΄Ψυχή βαθειά΄΄ , ε; Ο εμφύλιος στα κεφάλια κάποιων συνεχίζεται.

  10. βαγόνι avatar
    βαγόνι 07/11/2013 09:07:41

    Τυπικό και συμβολικό τέλος εποχής για τα μμε, 24 χρόνια μετά τό '89...
    το ελληνικό δημόσιο παραδίδει την "ενημέρωση,επιμόρφωση και ψυχαγωγία"
    στούς "originals", με σφραγίδα πλέον...θα ήταν καίριο λάθος να αναζητηθούν
    ευθύνες σε μια πλευρά μόνο...είναι πολλαπλές,σε διαφορετικές κατευθύνσεις,
    κορυφής και βάσης...ομολογία αποτυχίας κράτους και κοινωνίας...δυστυχώς!

  11. Tassos avatar
    Tassos 07/11/2013 09:47:05

    Με αφορμή την δήλωση Προκοπάκη που λέει ότι θα αντιμετωπιστούν ισότιμα οι πρώην της ερτ στην Νερίτ, δεν φαντάζομαι στην Θεσνίκη να ξαναπροσληφθεί ο γνωστός ανάρχας ραδιοφωνατζής που έλεγε ότι ο πυροβολισμός στα γραφεία της ΝΔ ήταν ...προβοκάτσια της ΝΔ!!! και στις απεργιακές εκπομπές του ούρλιαζε ότι ο Σαμαράς είναι ναζιστής. Ο ίδιος είχε αθωωθεί (στο γνωστό Πασοκοκλίμα των 90's) για το κάψιμο δύο αστυνομικών σε περιπολικό....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Tassos 07/11/2013 17:22:15

      Μιλάμε για αριστερούς, προοδευτικούς, δημοκράτες. Είπαμε. Όλα κι όλα Μόνο οι χρυσαυγίτες είναι φασίστες.

  12. parsifal avatar
    parsifal 07/11/2013 10:23:13

    Πέραν της αποκαταστάσεως της νομιμότητος, κάποια θετικά για την λειτουργία της Δημοσίας Δυνάμεως :
    1. Εμφανίζεται επιτέλους ικανή η ΕΛΑΣ για αιφνιδιαστική επιχείρηση, χωρίς "διαρροές".
    2. Επιτέλους κάποιοι κατάλαβαν οτι αυτές οι δουλειές γίνονται ξημερώματα, με ασφαλισμένη περίμετρο.
    3. Το καραγκιοζιλίκι με τους εκπροσώπους του "ναού της δημοκρατίας" να μπαίνουν οπου γουστάρουν λόγω ασυλίας τελείωσε. Β ολευτής - ξεβολευτής σε απόσταση απο την σκηνή επιχειρήσεων, οπου μόνος ο Διοικητής σκηνής αποφασίζει χωρίς "παρεμβολές" δημοκρατών, συμπαραστατών κλπ.
    Συγχαρητήρια στον Δένδια για την αρτια σχεδιασμένη και ΑΙΦΝΙΔΙΑΣΤΙΚΗ επιχείρηση.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ parsifal 07/11/2013 17:23:53

      Συμφωνώ απόλυτα. Μπράβο στους σχεδιαστές. Πολλοί έλεγαν για νεκρούς και τελικά μια χαρά δουλειά έγινε. Και οι βολευτές να υπερασπίζονται την πελατεία τους και να εκτίθενται αλά ΓΑΠ που πήγαινε πρώτος στις πορείες ως αντιπολίτευση με τη σημαία δίπλα...

  13. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 07/11/2013 10:31:38

    Ανακατελήφθη η μεγαλύτερη Βίλα Αμαλία στην χωρα! Καιρος ηταν.... Όσο για τους Συριζαίους ας ασχοληθουν καλυτερα με την διάλεξη του αρχηγού στο Τεξας κι ας του δώσουν μετα ραντεβού στα γουναράδικα!

  14. Πλαστό νόμισμα avatar
    Πλαστό νόμισμα 07/11/2013 10:34:48

    Ενός κακού, μύρια έπονται. Από τη στιγμή που έγινε η πρώτη λάθος κίνηση, η δεύτερη πια, ήταν μονόδρομος.

  15. Valter avatar
    Valter 07/11/2013 11:14:07

    Φίλε τέτοια σχόλια να τα κάνεις στην αυλή του σχολείου σου στο επόμενο διάλειμμα.
    Το να προσβάλλεις ανώνυμα δεν δείχνει μαγκιά , δειλία δείχνει.

    • Αλκίνοος avatar
      Αλκίνοος @ Valter 07/11/2013 13:11:38

      Τώρα, μισό λεπτό να σου δώσω τα ...δακτυλικά μου αποτυπώματα (για να μην μιλάω...ανώνυμα) και μετά σου λέω κι εσένα να ξυπνήσεις και να σοβαρευτείς. Μη δείτε εμφυλιοπολεμική αναφορά μερικοί, αμέσως παρόντες στο ...προσκλητήριο !!

      • Valter avatar
        Valter @ Αλκίνοος 07/11/2013 13:29:05

        Είσαι πολύ μάγκας ρε φίλε! Κρυμμένος πίσω από ένα πληκτρολόγιο μοιράζεις προσβολές , μούτζες ....
        Μοιράζεις προφανώς όλα αυτά που στην επώνυμη ζωή σου τρως από τους άλλους.

        Δυστυχώς το διαδίκτυο έφερε και την ανώνυμη εκδίκηση του κάθε κομπλεξικού για αυτά που του επιφυλάσσει η μίζερη ζωούλα του.

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Valter 07/11/2013 14:18:56

          Μην ασχολείσαι Valter ,σιγα μη μας προσβάλει ο κάθε
          Συριζο-ΑΕροψεκασμένος!
          Λίγο η γατούλα μου έκλαψε , μα την παρηγόρησα!

          • Αλκίνοος avatar
            Αλκίνοος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/11/2013 15:16:46

            Στέλιο φτύσε καλέ μου άνθρωπε αυτή την καραμέλα, πάλιωσε πια. Όποιος είναι αντίθετός σου, δεν είναι απαραίτητα ''Συριζοψεκασμένος'' ώστε να ...βολεύεσαι. Μπορεί απλά να διαθέτει τον κοινό νου! Αυτή είναι κι η δυστυχία σου εξάλλου. Οτι μάλλον αδυνατείς να διακρίνεις τη διαφορά.

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ Αλκίνοος 07/11/2013 15:21:29

            Η αλήθεια είναι πως με πνίγει η δυστυχία ,κλαψ!

            (Το δικό σου πρόβλημα είναι ο στόμφος που γράφεις ,χαλάρωσε λίγο!)

            http://www.youtube.com/watch?v=-ECUtkv2qV8

        • Αλκίνοος avatar
          Αλκίνοος @ Valter 07/11/2013 15:12:43

          Καλά τώρα. Μην τα παραλές πια Βγάλτερ μου κι εσύ! Που ...εισέπραξες προσβολές και ..μούντζες! 'Αλλοι στις προσφέρουν τις απαγιώσεις και όχι εγώ. Μη συγχύζεσαι και μην παρανοείς λοιπόν. Το διαδίκτυο και η ανωνυμία = ελέυθερη επικοινωνία, πάνε μαζί. Αν δεν τα σηκώνει ο ...αντιδημοκρατισμός σου, αποχώρησε ήσυχα και μην απαιτείς στοιχεία ταυτότητας από οποιονδήποτε απλά σε αμφισβητεί. Τις εμμονές και τα ψυχικά σου τραύματα, αντιμετώπισέ τα με περισσότερη γενναιότητα. Μην κρύβεσαι άλλο απ΄τον εαυτό σου.

          • Αλκίνοος avatar
            Αλκίνοος @ Αλκίνοος 07/11/2013 15:18:04

            ''΄Αλλοι στις προσφέρουν τις απαΞιώσεις και όχι εγώ''

  16. ο εμπεσών εις τους ληστάς avatar
    ο εμπεσών εις τους ληστάς 07/11/2013 11:20:13

    Πάντως, το να είσαι και να δηλώνεις "προοδευτικός" ήταν ένα πολύ προσοδοφόρο επάγγελμα τα τελευταία 39 χρόνια!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ο εμπεσών εις τους ληστάς 07/11/2013 13:15:40

      Σωστότερο: "δημοκράτες τῆς ἀριστερᾶς καί τῆς προόδου"! :lol:

  17. Valter avatar
    Valter 07/11/2013 11:25:36

    Σε παλιό σχόλιο μου ισχυριζόμουν πως μια τέτοια επέμβαση είναι αδύνατη λόγω της κατακραυγής που θα ακολουθούσε.
    Αυτό που δεν είχα καταλάβει είναι το πόσο χαβαλέδες είναι οι κρατικοδίαιτοι επαναστάτες.
    Εγώ νόμιζα ότι θα υπήρχε σοβαρή περιφρούρηση και αποφασιστικότητα και ότι αυτό θα οδηγούσε σε σύγκρουση με τα MAT και φυσικά σε σκηνές στα ΜΜΕ που θα ήταν πολύ δύσκολα διαχειρίσιμες από την πλευρά της κυβέρνησις.
    Μπαααα , οι κρατικοδίαιτοι επαναστάτες είναι του μπλα μπλα και του καναπέ, το πραγματικό τους ταλέντο βρισκόταν στον τρόπο που βρήκαν το δόντι που τους εξασφάλισε την αργομισθία , όχι στις εξεγέρσεις.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Valter 07/11/2013 12:16:20

      Εἶχε τό σκοπό της πού ἄργησε τόσο νά γίνει ἡ ἐπέμβαση.
      Ἔπρεπε νά χαλαρώσει ἡ ἀρχική ἀγωνιστική διάθεση πρῶτα.

  18. Wolf avatar
    Wolf 07/11/2013 11:30:12

    Επιτέλους!!!
    Έχουμε γίνει ρεζίλι για να κάνει ο Καψής συναντήσεις του ..λου με τους καταπατητές δημόσιας περιουσίας, με όλους αυτούς που επι χρόνια έτρωγαν στην υγειά των κορόιδων.

  19. Πλάνη εικαστική avatar
    Πλάνη εικαστική 07/11/2013 11:52:07

    Αν είχε επιχειρηθεί η εξυγίανση της ΕΡΤ εν λειτουργία, θα είχε δοθεί η ευκαιρία ανταλλαγής επιχειρημάτων και πραγματοποίησης διαλόγου. Μέσα από αυτές τις διαδικασίες θα είχανε όλοι ''αποκαλυφθεί'' και οι οποιεσδήποτε αναγκαίες κινήσεις, θα είχαν και την κοινωνική στήριξη που απαιτείται. Τώρα εδώ που κακώς οδηγήθηκαν πλέον τα πράγματα, η ''ανακατάληψη'' των εγκαταστάσεων, ήταν αναπόφευκτη. Δυστυχώς....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Πλάνη εικαστική 07/11/2013 17:26:37

      Ποιος σου είπε ότι θα γινόταν ποτέ διάλογος με τους αρνητές της λογικής συνδικαλιστές κομματάρχες; 10 χρόνια παλεύουν -υποτίθεται- τόσες κυβερνήσεις να βάλουν τάξη στο χάος και δε γινόταν ΤΙΠΟΤΑ! Μόνο με μαχαίρι κόβονται οι γόρδιοι δεσμοί όπως το μέγα σκάνδαλο της ΕΡΤ. Και ούτε σταγόνα αίμα δεν έτρεξε όπως έλεγαν κάποιοι.

      • Πλάνη εικαστική avatar
        Πλάνη εικαστική @ Γεώργιος Τ. 08/11/2013 11:59:09

        ''10 χρόνια παλεύουν -υποτίθεται- τόσες κυβερνήσεις να βάλουν τάξη στο χάος ...'' Αυτά να τα πείτε στους αδαείς. Οι εκάστοτε ασκούντες την εξουσία, δεν επιθύμησαν ποτέ την εξυγίανση της ΕΡΤ. Γι αυτούς, για όλους αυτούς, η ΕΡΤ αποτελούσε την εύφορη κοιλάδα όπου διόριζαν τα ευτραφή τσιράκια τους, ώστε να βοσκούν αμέριμνα ...παχύ χορτάρι. Αποτελούσε επίσης και κομματικό στασίδι, απ΄όπου επιχειρούσαν να περνούν την κυβερνητική προπαγάνγα τους, εναλλακτικά το Πασοκ και η ΝΔ. Αυτό είναι και το μόνο σκάνδαλο το σχετικό με τη δημόσια ΡαδιοΤηλεόραση. Οτι χρησιμοποιήθηκε αισχρά από τους υποκριτές διοικούντες που με την ανοχή και την άμεση αυτουργία τους, σπατάλησαν δημόσιο χρήμα, διόρισαν ρουσφετολογικά και απαξίωσαν την ιδέα της αντικειμενικής πληροφόρησης που όφειλε το κρατικό μέσον να προσφέρει στον Ελληνικό λαό. Σταματήστε λοιπόν τις ...ανάλαφρες-επιπόλαιες προσεγγίσεις που καθ΄έξιν επιλέγετε.

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Πλάνη εικαστική 08/11/2013 12:13:05

          Πλανούλα ,εδώ θα συμφωνήσουμε απόλυτα! Αλλα "υποτίθεται" πως πάλευαν λέει.

  20. Nεστωρίδης ο Πύλιος avatar
    Nεστωρίδης ο Πύλιος 07/11/2013 12:06:31

    Μπορεί να ήταν λάθος και αδυναμία του κράτους το κλείσιμο του Ιουνίου, το χειρότερο όμως ήταν η παραδοχή πως υπήρξε αδυναμία απολύσεων και αναδιάρθρωσης λόγω της Σοβιετικού τύπου νομοθεσίας.
    Τώρα καλώς έγινε η απελευθέρωση του δημόσιου κτιρίου απο τους καταληψίες και μάλιστα έπρεπε να είχε γίνει εδώ και μήνες. Το ρεύμα, κοινόχρηστα, νερό, τηλεπικοινωνίες, ζημιές στο κτίριο της ΕΡΤ να τις αφαιρέσουν απο τις αποζημιώσεις των καταληψιών πρώην εργαζομένων της ΕΡΤ. (ΔΕΝ πρέπει να τα πληρώσουμε εμείς οι σκληρά φορολογούμενοι)

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Nεστωρίδης ο Πύλιος 07/11/2013 17:27:37

      Ειδικά για τις ζημιές ή πιθανές απώλειες εξοπλισμού πρέπει να καταλογισθούν στους παράνομους καταληψίες.

  21. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 07/11/2013 12:08:23

    Ωραία τα πουλάκια και οι φλογέρες ,αλλα βοήθησε με λίγο να δω τη παραγματικότητα κι'εγώ ο δυστυχής ,γιατί δε σε κατάλαβα!

    Το "ψυχή βαθειά" (όσο κι αν ακούγεται κωμικό απο τα χείλια ενος καρεκλοκένταυρου που παλεύει για την αργομισθία του) δεν είναι ξεκάθαρα και συνειδητα ΕΜΦΥΛΙΟΠΟΛΕΜΙΚΟ σύνθημα?

    • Eva avatar
      Eva @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/11/2013 13:10:06

      Άσε που είπε ότι το ραδιομέγαρο ανήκει
      στους εργαζόμενους. Δεν είμαστε στα καλά μας.

    • Πλάνη εικαστική avatar
      Πλάνη εικαστική @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/11/2013 13:32:14

      «Για του Ανθρώπου την πάλη την αιώνια
      για λευτεριά και δικαιοσύνη,
      για τ' αγαθά - πανανθρώπινο χτήμα -
      για τη γη, το νερό, τον αγέρα,
      Ψυχή βαθιά κι ευλογητός ο Αγώνας!»
      Αιμίλιος Βεάκης (ποίημα)
      Όσο και να μπορούσε κανείς να συμφωνήσει οτι ακούγεται πολύ ...βαρύ και παράταιρο ένα τόσο φορτισμένο Ιστορικά σύνθημα, το υβριστικό σας σχόλιο ''οι Συμμορίτες μας κυβερνάνε ακόμα '' δεν χωρά πουθενά και δικαιολογεί απόλυτα τη διαπίστωση περί των τριών κεφάτων πτηνών που έχουν καταλάβει θέση στο κρανίο σας!
      Πολύ καλά σας λένε.

      • Valter avatar
        Valter @ Πλάνη εικαστική 07/11/2013 13:56:41

        Η φράση δεν είναι του Βεάκη όπως αφήνετε να εννοηθεί.
        Η φράση είναι πολεμική ιαχή που πρωτοχρησιμοποίησε ο διοικητής του πέμπτου ανεξάρτητου τάγματος Παρνασσίδος , ο Μιχάλης Παπαζήσης.

        Για τον Παπαζήση έγραψε το ποίημα "Ψυχή Βαθιά" ο Βεάκης:
        "Μα χρειάζετ’ ένα σύνθημα, μια λέξη,
        μια σπίθα στο μπαρούτι...
        Να που άξαφνα τη βρήκε ο Παπαζήσης:
        - «Ψυχή βαθιά!»"

        Μην χρησιμοποιείτε μόνο τα αποσπάσματα που σας ταιριάζουν γιατί έτσι παραπληροφορείτε.
        Είναι Ελασίτικο σύνθημα η φράση.

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Valter 07/11/2013 14:47:11

          Πολύ ενδιαφέρον ,αρα ακόμα και αυτό το περιβόητο "ψυχή βαθειά" ήταν βασικά σύνθημα του εθνικοαπελευθερωτικού αγώνα κατά των Γερμανών ,και όχι ,όπως το επανέφερε στην επικαιρότητα ο Βούλγαρης , των συμμοριών του Ζαχαριάδη!

          Μαζί με άλλα παραμυθια της Θείας Λένας ,όπως πχ πως απο τα "Αμερικάνικα" (!) αεροπλάνα που υποστήριζαν τον Εθνικό Στρατό, οι σατανικοί Αμερικάνοι δοκίμασαν για πρώτη φορά τις βόμβες ναπάλμ! (το 1943-45 στον Ειρηνικό έκαιγαν τους Γιαπωνέζους με οικολογικά αερόθερμα!)

        • Πλάνη εικαστική avatar
          Πλάνη εικαστική @ Valter 07/11/2013 15:26:21

          ''Είναι Ελασίτικο σύνθημα η φράση'' Ε, και λοιπόν;
          Γιατί εγώ είπα κάτι διαφορετικό; Τιμή στους αγωνιστές που έδωσαν τη ζωή τους στον απελευθερωτικό αγώνα κατά των Γερμανών εγκληματιών. Ας πάψουν οι ασεβείς να ''φτύνουν'' επί τέλους εκεί που δεν είν άξιοι να προσκυνήσουν!
          Και σήμερα πόλεμο έχουμε.
          Ψυχή βαθιά κι ευλογητός ο Αγώνας! Για όλους τους Έλληνες.

          • ΚΠ avatar
            ΚΠ @ Πλάνη εικαστική 07/11/2013 16:27:24

            Απελευθερωτικός αγώνας κατά των Γερμανών εγκληματιών;
            Αγώνας κατά των αντιτιθεμένων συμπατριωτών στον ΕΛΑΣ ήταν και βίαιης-ένοπλης κατάληψης της εξουσίας όταν θα αποχωρούσαν οι Γερμανοί,με τους οποίους οι Ελασίτες είχαν υπογράψει σύμφωνα μη επίθεσης.
            Όσο γιά την έφοδο στην ΕΡΤ,επιτέλους ας πράξει και κάποιες φορές τα αυτονόητα κόντρα στους κρατικοδίαιτους μοσχοβολεμένους και κατά κανόνα συντροφο-συνδικάλες.

        • Αντιρρησίας εκ πεποιθήσεως avatar
          Αντιρρησίας εκ πεποιθήσεως @ Valter 07/11/2013 16:14:16

          Απόσπασμα από το ποίημα Ψυχή βαθιά : '' Οι μπαταριές τραντάζουν το ρουμάνι.
          «Ψυχή βαθιά!» κι οι κάμποι αντιλαλούνε.
          Ποτάμι τρέχει το αίμα των Ναζήδων·
          κουφάρια φράζουν τα χαντάκια.
          «Ψυχή βαθιά » Σπάζει από δώθε ο κύκλος.
          Ως να τον κλείσουν πάλι αλλούθε σπάζει,
          εδώθε - αλλούθε, σύγχιση και τρόμος,
          ψυχές λυγούν, ψυχές θεριεύουν,
          οι Ούννοι σκορπάνε. Δώθε- αλλούθε
          σα σίφουνας περνούν οι Αντάρτες!''
          http://www.sarantakos.com/kibwtos/elgr/beakhs_psuxh.htm

          • στεντωρ avatar
            στεντωρ @ Αντιρρησίας εκ πεποιθήσεως 07/11/2013 21:39:35

            Το ψυχη βαθια χρησιμοποιηθηκε κατα κορον απο τον Δημοκρατικο Στρατο Ελλαδας κατ ευφημισμον βεβαια δημοκρατικο οπως λεμε Ευξεινος Ποντος η Ειρηνικος ωκεανος. Ελπιζω οι ευφυεις αριστερουληδες αν υπαρχουν να καταλαβαινουν την διακριση μεταξυ ΕΛΑΣ και δσε. Για να προλαβω σχετικες αντιρησεις τους παραπεμπω στην ομωνυμη ταινια του Παντελη Βουλγαρη.

  22. hellasatt avatar
    hellasatt 07/11/2013 13:02:33

    Το καλό είναι ότι δεν δημουργήθηκε ακόμη μία γενιά όπως η αντίστοιχη του Πολυτεχνείου, καλή ώρα...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ hellasatt 07/11/2013 15:50:42

      ...και το λες αυτο για καλο? ποιοι λαμπροι ηγετες θα μας κυβερνησουν μετα απο 10 χρονια?? θα υπαρξει ενα τεραστιο πολιτικο κενο...

  23. o deksios avatar
    o deksios 07/11/2013 13:47:11

    περιμενω απαντηση τι θα γινοταν, αν στις χωρες προτυπο του Συριζα, βενεζουελα , κουβα, β. κορεα, αντικαθεστωτικοι καταλαμβαναν εστω και για λιγες ωρες το κτιριο της κρατικης ραδιοτηλεορασης...
    θα επεμβαινε, ναι ή οχι αμεσα ο στρατος;;
    οι καταληψιες θα εκτελουνταν επι τοπου με συνοπτικες διαδικασιες??

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ o deksios 07/11/2013 17:29:49

      Δε συφέρουν αυτές οι ερωτήσεις γιατί οι απαντήσεις είναι τόσο ξεκάθαρες που οι συριζαίοι βάζουν το κεφάλι στην άμμο ωσάν στρουθοκάμηλοι. Πιο πολύ εντύπωση (όχι όση στην αρχή) μου έκαναν οι δηλώσεις Καμμένου. Μιλάμε για άνθρωπο εκτός τόπου και χρόνου. Συνταγματική εκτροπή η παρέμβαση με εισαγγελέα; Μα αυτόν τον τύπο τον στήριξαν οι νεοδημοκράτες και στερήθηκε ο Σαμαράς την αυτοδυναμία;

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Γεώργιος Τ. 07/11/2013 18:31:21

        "Μα αυτόν τον τύπο τον στήριξαν οι νεοδημοκράτες. . ."

        Ποιοί νεοδημοκράτες, τό σύστημα τόν στήριξε!

        • Ρεαλιστης avatar
          Ρεαλιστης @ Φωτεινή 07/11/2013 23:21:52

          Ακριβως. Ενα κακομαθημενο παιδακι που με τα λεφτα του μπαμπα του μπηκε στην Πολιτικη . Χωρις καν τυπικα προσοντα.

          • Ηλίας avatar
            Ηλίας @ Ρεαλιστης 08/11/2013 14:10:17

            Όταν όμως ήταν "μαχητικός" βουλευτής της ΝΔ τότε ήταν καλός ??

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Ηλίας 08/11/2013 23:55:13

            Αν με ρωτας , δεν υπηρξα ποτε στελεχος της ΝΔ. Δεν τον ψηφισα ποτε και δεν με επεισε ποτε

  24. o deksios avatar
    o deksios 07/11/2013 13:49:59

    ολους αυτους τους "δημοσιογραφους" που παρελαυνουν απ' το πρωι στα καναλια, ως τεως απασχολουμενοι στην ερτ, και κινουνται απο την ακρα αριστερα εως ακομα πιο περα, ποιος τους διορισε στο δημοσιο και με τι κριτηρια??

  25. kotstak avatar
    kotstak 07/11/2013 14:12:38

    Το χρέος πήγε στα ύψη από τους μισθούς αυτών, των οποίων τα συμφέροντα υπερασπίζεται με πάθος η αριστερά.

    Έπρεπε να παίρνουν 500 και έπαιρναν 3.000 (τα 2.500 με δανεικά).
    Η αριστερά τα 3.000 τα αποκαλούσε "ψίχουλα". Τους παρακινούσε σε απεργίες διεκδικώντας 5.000.

    Το χρέος "ανήκει" σε αυτούς, οι μισθοί των οποίων το δημιούργησαν.
    Μια καλή ιδέα είναι να τους το μεταβιβάσουμε, αφού τους ανήκει...
    Ή, χαριστικά, να το συμψηφίσουμε με τα δικαιώματα που δημιουργήθηκαν από αυτό.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ kotstak 07/11/2013 23:17:08

      μαλλον εχετε μεινει πισω αγαπητε. Εγω γνωριζω αργοσχολο ρεπορτερ που επαιρνε 8 χιλ καθαρα και εκανε 3 ρεπορταζ ετησιως. Ειχε απειρες ωρες να κανει αλλες μη δημιουργικες εργασιες οπως, κομματικο στελεχος της αριστερας, ενασχοληση με τα δημοτικα μεγαλου Δημου της Αττικης κλπ.

  26. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 07/11/2013 14:13:43

    Που εισαι μακαριτη Γιαννοπουλε να καταγγειλεις (για αλλη μια φορα) το παρακρατος της Δεξιας...!

  27. Αλκίνοος avatar
    Αλκίνοος 07/11/2013 15:40:21

    Αν τη συνειδητοποιούσες βρε Στελάκο τη δυστυχία σου, θα την πάλευες κι όλας και θα΄χες επλίδες! Αλλά μπααα..

  28. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 07/11/2013 15:59:02

    Τι πόλεμο έχουμε, για να ξέρω κι'εγώ τι να φορέσω?

    Αν μου πείς πως έχουμε πόλεμο κατα των πάσης φύσεως και μεγέθους κρατικοδίαιτων λαμόγιων, που μας ΑΝΑΓΚΑΣΑΝ να ζητάμε σαν ξεφτυλισμένοι δανεικά απο τους ξένους , θα συμφωνήσω!

    Αλλα υποψιάζομαι πως θα μου πείς κάτι για "ξένους κατακτητές που μας πίνουνε το αίμα" κλπ...

    • Πλάνη εικαστική avatar
      Πλάνη εικαστική @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/11/2013 18:33:47

      Δε θα σας πω απολύτως τίποτε κύριε, γιατί δεν έχετε ανοικτά αυτιά για να το ακούσετε. Μείνετε σ΄ό,τι αντιλαμβάνεστε λοιπόν και φορέσετε και κάτι βαρύ, ώστε να μην...κρυώνετε. Μπορούμε και χωρίς εσάς, χωρίς τους ''σαν εσάς''. Αντίο σας.

    • Valter avatar
      Valter @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/11/2013 19:15:07

      Τι λες ρε Πλάνη? Μονη σου θα τα βάλεις με τον εχθρό? Είσαι γενναίο κορίτσι τελικά!
      Μονο φόρεσε κανένα χοντρό καλσόν εκεί στο μέτωπο να μην σου φύγει κανένας πόντος ...

  29. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 07/11/2013 16:00:45

    Τώρα μου στερείς ακόμα και την ελπίδα!!!

    Αν κάνω καμιά τρέλα ,η ευθύνη είναι δική σου ,να το ξέρεις!

  30. Tassos avatar
    Tassos 07/11/2013 16:06:41

    Το ημιεπίσημο όργανο του ΣΥΡΙΖΑ στην Θεσνίκη καλεί σε βιαιοπραγίες κατά ψηφοφόρων της ΝΔ!!!! http://www.alterthess.gr/content/terma-ta-asteia-i-mipos-ohi

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Tassos 07/11/2013 17:32:12

      Σώπα τώρα. Θα μας πεις κι εσύ άκρο το σύριζα; Πέρα από αστεία, αν ο τύπος αυτός και οι ομοϊδεάτες του δεν είναι καθαρά φασίστες και υποκινητές εμφυλίου, δεν ξέρω πως αλλιώς να τους χαρακτηρίσω. Δημοκράτες μήπως;

  31. Nεστωρίδης ο Πύλιος avatar
    Nεστωρίδης ο Πύλιος 07/11/2013 17:35:51

    Υπάρχουν ή δεν υπάρχουν νόμοι επιτέλους σε αυτή την έρημη χώρα;
    Ας μάθει επιτέλους ο κάθε ΣΥΡΙΖΑιος και οι πρώην εργαζόμενοι ότι το αφεντικό της ΕΡΤ είναι η εκλεγμένη κυβέρνηση, στις χώρα που οραματίζονται λένε ψέματα ότι μπορεί ο καθένας να κάνει ότι θέλει (απλά θα δολοφονείται επιτόπου όποιος διαφωνεί).
    ΔΕΝ είδα τον ΣΥΡΙΖΑ, το ΚΚΕ, ΔΗΜΑΡκαι τους ΑΝΕΛ να διαμαρτύρονται για τις απολύσεις στον 902 και τον Ριζοασπάστη, μήπως ΔΕΝ εφαρμόζονται τα εργατικά δικαιώματα εκεί (αλήθεια γιατί δεν γίνεται κατάληψη στα κτίριά τος απο τους απολυμένους εργαζόμενους;)
    Επιτέλους η κυβέρνηση ας κυβερνήσει (διοίκηση σημαίνει ότι υπάρχει δικαίωμα απολύσεων και προσλήψεων), ας διοικήσει το διαβρωμένο δημόσιο με πυγμή, ας απολύσει χιλιάδες αργόμισθους (μας χρειάζονται γιδοβοσκοί και αγελαδοφύλακες). Μόνο όταν γίνει το δημόσιο μικρότερο και πιό αποτελεσματικό θα μπορέσει και ο Έλληνας φορολογούμενος να μην πληρώνει αβάσταχτους φόρους.
    Υ.Γ. Ας με πληροφορήσει κάποιος αν έχουν απολυθεί οι δολοφόνοι του δημάρχου Παγγαίου (μήπως παίρνουν το μισθό στην φυλακή);

  32. Πλάνη εικαστική avatar
    Πλάνη εικαστική 07/11/2013 19:54:07

    Κρυφτείτε στην τρύπα σας καημένε Βάλτερ κι αφήστε τις οδηγίες. Δεν σας παίρνει ούτε να..βήξετε.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Πλάνη εικαστική 07/11/2013 20:04:40

      Ωχ το'χει πάρει σοβαρά το πράμα ,έσένα σου λέει να μπείς σε τρύπα να καλυφθείς (foxhole!) ,εμένα μου είπε να ντυθώ ζεστά, που σημαίνει αντάρτικο στο βουνό!

      Ω ρε φούστη, σκούρα τα πράγματα! Κι έχω χρόνια να πιάσω όπλο!

  33. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 07/11/2013 20:33:52

    Ο ΣΥΡΙΖΑ απλά υιοθετεί την χειρότερη έκφανση του νεοελληνικού παραλογισμού. Λες και εδώ ζουν εξωγήινοι, όλη η υφήλιος πιστεύει το άλφα, εμείς το ωμέγα. Αλλά τι περιμένεις, σήμερα άκουγα έκπληκτος βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ να λέει ... επιτιμητικά, για το πως "σε καιρό κρίσης που πεινάει ο λαός, 500 επιχειρήσεις δηλώνουν κέρδη". Άνοιξαν τα τρελάδικα και βγήκαν όλοι έξω...

  34. ΚΜ avatar
    ΚΜ 07/11/2013 21:06:12

    Χα χα! Πάντως άν υπόσχεται αυτές τις 500 να τις μηδενίσει, αμα τη αναλήψει της εξουσίας από τον ΣΥΡΙΖΑ, είναι μια υπόσχεση που πιστεύω ότι θα την τηρήσει!

  35. Αλκίνοος avatar
    Αλκίνοος 07/11/2013 21:11:34

    Μπορείς εσύ να κάνεις ...τρέλες; Μπαααα

  36. Πλάνη εικαστική avatar
    Πλάνη εικαστική 07/11/2013 21:18:02

    Τι να το κάνετε το όπλο κ. Στέλιο; Πάρτε καμιά σφεντόνα καλύτερα, να κυνηγήσετε κοτσίφια. Και καλά.Μη φορέσετε κάτι βαρύ για το κρύο μιας και σας παραπέμπουν στ΄αντάρτικο τα βαριά ρούχα. Φορέστε κάτι τις με κρόσια τότε, να είστε πιο ευάερος. Εσείς ρωτήσατε ''τι να φορέσω''. Δε φταίω εγώ...

  37. ΥΠΕΡ avatar
    ΥΠΕΡ 07/11/2013 23:25:23

    Επιτέλους. Η επέμβαση έπρεπε να έχει γίνει από καιρό.

  38. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 08/11/2013 09:12:18

    Αυτή η θολούρα καλλιεργήθηκε για χρόνια μεθοδικά απο το ΚΚΕ ,ώστε ο κόσμος να συγχέει την παλλαϊκή Εθνική Αντίσταση , με τις συμμορίες γυφτοσκοπιανών του Ζαχαριάδη.

    Όπως το δήθεν ΕΛΑΣίτικο τραγούδι «Δε μας τρομάζουν των φασιστών τα βόλια , ουτε τα Αμερικάνικα τα τάνκς»! ( Μπά? Οι Γερμανοί χρησιμοποιούσαν… Αμερικάνικα τάνκς?)