Επάγγελμα: Αγωνιστής της Αντίστασης
13/08/2014 12:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επάγγελμα: Αγωνιστής της Αντίστασης

Διαβάστε το εξής δελτίο τύπου για να δείτε με ποιους πάμε να μπλέξουμε στον ΣΥΡΙΖΑ. Είναι σημερινό και προέρχεται από τον Στάθη Παναγούλη, αυτόν που περιμένει να μας λιντσάρει όλους εμάς τους... μνημονιακούς.

«Ο Αγωνιστής της Αντίστασης 1967-1974 Στάθης Β. Παναγούλης τόνισε στον προσωπικό του λογαριασμό στο Facebook:

«13η Αυγούστου 1968, σαν σήμερα, ο Αλέξανδρος Παναγούλης, αρχηγός της οργάνωσης “ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ”, στις 7 το πρωί, αποπειράθηκε να εκτελέσει τον αρχηγό της Φασιστικής Χούντας, τον Γ. Παπαδόπουλο, στον παραλιακό δρόμο του Σουνίου. Δυστυχώς, η απόπειρα απέτυχε και η Χούντα έμεινε μέχρι τον Ιούλη του Ι974.

46 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ, η χώρα μας κυβερνάται από ΔΟΥΛΟΥΣ ΞΕΝΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ, οι οποίοι έχουν οδηγήσει τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ, σε ΑΠΟΓΝΩΣΗ. Κ Α Λ Ε Ι Τ Α Ι ο Ελληνικός Λαός, για μια ακόμη φορά, να αγωνισθεί αποφασιστικά και να διώξει την Κοινοβουλευτική Χούντα των Επίορκων ΣΑΜΑΡΑ και ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ».

Αυτά λέει ο κ. Παναγούλης συνδέοντας προφανώς τη Χούντα και τον Παπαδόπουλο με την εκλεγμένη κυβέρνηση. Παραβλέπουμε το γεγονός ότι μας θυμίζει πως είναι αγωνιστής της Αντίστασης. Προφανώς είναι το μοναδικό του επάγγελμα. Άραγε, όμως, να εύχεται να υπάρξει κάποιος Αλέκος Παναγούλης να κάνει... απόπειρα κατά των σημερινών κυβερνώντων; Όλα να τα περιμένει κανείς.

Μωραίνει Κύριος...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 13/08/2014 12:42:33

    Ανίκανος αδελφός ενός γενναίου αδελφού... Έκείνος έκανε την αντίσταση και τούτος τσεπώνει τα αργύρια. Αφήστε τον να κάνει μιά απόπειρα,να δικαιολογήσει τουλάχιστον το λόγο ύπαρξής του...

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Κυθήριος 13/08/2014 14:53:16

      Ανίκανος και ασήμαντος . Τα είπες όλα !

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 13/08/2014 12:52:12

    Αξια του δινετε με το να ασχολειστε μαζι του.Αφηστε τον στην μοιρα του .

  3. ΚΩΣΤΑΣ Χ. avatar
    ΚΩΣΤΑΣ Χ. 13/08/2014 16:11:46

    Τοτε ειχαμε αναστολη αρθρων του συνταγματος ! τωρα εχουμε καταργηση ! Τοτε ειχαμε το "αποφασιζωμε και διατασουμε" ! τωρα εχουμε περικοπες μισθων,συνταξεων,αυξησεις φορων! Τοτε ειχαμε εξοριες στα ξερονησια! τωρα εχουμε κινητικοτητα !Τοτε ειχαμε κουρεμα με την "ψιλη" τωρα κουρεμα ομολογων! Τοτε χασαμε την ΚΥΠΡΟ ! τωρα χασαμε ΟΛΗ τη χωρα!!!!!! ΤΟΤΕ η κυβερνηση εδινε λογο στους ξενους! ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΞΕΝΟΙ !!!!!!

    • iconology2009 avatar
      iconology2009 @ ΚΩΣΤΑΣ Χ. 13/08/2014 17:44:20

      Ανόητες ρητορικές απλουστεύσεις. Προφανώς δεν ξέρεις τι σημαίνει δικτατορία. Αλλά και, επίσης προφανώς, αγνοείς και την Ιστορία. Τον λόγο τον είχανε πάντα οι ξένοι: αυτή είναι μια πραγματικότητα απ'την οποία δεν μπορεί να ξεφύγει καμιά χώρα της Περιφέρειας, ακόμη και αν είναι πολλαπλάσια μεγαλύτερη και ισχυρότερη-Τουρκία, Αίγυπτος, Ουκρανία, Αργεντινή, Βραζιλία ακόμη και η Ιαπωνία(για να μη ξεχνιόμαστε). Συνοπτικά:είναι άλλο πράγμα μια οικονομική κρίση και άλλο μια δικτατορία. Τουλάχιστο έδωσε ο Θεός και δεν τάχουμε και τα δυό μαζί.

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ ΚΩΣΤΑΣ Χ. 13/08/2014 19:28:20

      Και που να πιάσει 40 το θερμόμετρο.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ΚΩΣΤΑΣ Χ. 13/08/2014 20:29:49

      Τώρα έχεις τρικυμία εν κρανίω .

    • 706 avatar
      706 @ ΚΩΣΤΑΣ Χ. 15/08/2014 08:18:42

      Τί ακριβώς "είχαμε" στην Κύπρο και "το χάσαμε";

  4. iconology2009 avatar
    iconology2009 13/08/2014 18:07:56

    Για όσους τον ξέρουν καλά αυτόν τον Παναγούλη-καμιά σχέση ήθους και συγκρότησης με τον αείμνηστο αδελφό του-ξέρουν πολύ καλά ότι η πολιτική για τον Στάθη Παναγούλη δεν ήταν μέχρι πριν λίγα χρόνια το επάγγελμα του και ο βιοπορισμός του αλλά η δραστήρια, μαχητική και ολονύχτια δράση του στις μπαρμπουτιέρες της περιφέρειας Αθηνών, Πειραιώς και περιχώρων και άμα λάχαινε και ολόκληρης της ελληνικής επαρχίας.

  5. panos avatar
    panos 14/08/2014 00:31:21

    Το κλαταριζμενο λάστιχο τής μεταπολίτευσης στηρίζεται σε ένα μονάχα από τα τρία μπουλόνια καθώς τα αλλά δύο βγήκαν=τα δοκιμάσαμε . Πρέπει νά βγάλουμε και το τελευταίο από τα τρία μπουλόνια...δηλαδή νά γίνει κυβέρνηση τής αριστεράς οστιν νά μπορέσουμε μετά την κατάρρευση ...νά αλλάξουμε επιτέλους τον τροχό τής κομματικής μεταπολίτευσης και νά προχωρήσουμε μπροστά αφήνοντας τα κόμματα τής διαπλοκής στο χρονοντούλαπο τής ιστορίας

  6. Ανεξάρτητος avatar
    Ανεξάρτητος 14/08/2014 07:28:09

    Τουλάχιστον 100000 "έλληνες" το παίζαν αντιστασιακοί και τσέπωναν και τη συνταξούλα που έδωσε κλεφτοαντρίκος. Απλά αυτός λέει και αρλούμπες και γελάμε που και που.

  7. Ισόνομος πολίτης avatar
    Ισόνομος πολίτης 14/08/2014 09:23:36

    Ας δούμε την πολιτική διαδρομή Του Στάθη Παναγούλη (αδερφού του Μεγάλου Αγωνιστή της Αντίστασης κατά της χούντας Αλέκου Παναγούλη). Μέχρι το 1977 πιθανόν υποθέτω πως ανήκε στην Ένωση Κέντρου (δεν είμαι και σίγουρος) Από το 1977 ( μέχρι την 8/9/1982 πουδιαγράφηκε) ανήκε στο ΠΑΣΟΚ. Τότε είχε την τύχη να εκλεγεί βουλευτής και να υπουργοποιηθεί και από πάνω… Το 1984 ίδρυσε δικό του κόμμα την ΕΣΠΕ (Ενιαία Σοσιαλιστική Παράταξη Ελλάδας), με την οποία έλαβε μέρος στις Ευρωεκλογές του 1984… Το 1985 συνεργάζεται με το ΚΚΕ και εκλέγεται βουλευτής με την διαδικασία της λίστας Το 1989 εντάσσεται στον Συνασπισμό της Αριστεράς και της Προόδου, και δεν εκλέγεται βουλευτής Το 1993 με την δημιουργία της Πολιτικής Άνοιξης από τον Αντώνη Σαμαρά, υπήρξε υποψήφιος βουλευτής της στις εκλογές και αποτυγχάνει να εκλεγεί. Με την δημιουργία του ΔΗΚΚΙ του Δημήτρη Τσοβόλα εντάσσεται εκεί και συνεργάζεται όλα τα επόμενα χρόνια μέχρι την διάλυση του… Στις εκλογές του Ιουνίου 2012, ήταν υποψήφιος με τον ΣΥΡΙΖΑ και εκλέγεται βουλευτής με την λίστα. (Σημειωτέον ότι στις προηγούμενες εκλογές με τον ΣΥΡΙΖΑ πάλι τον Μάιο του ιδίου έτους, δεν κατάφερε να εκλεγεί με σταυρό προτίμησης) Πλούσιο πολιτικό βιογραφικό απ΄ ότι βλέπετε, αλλά και………δικαίωμα βουλευτικής σύνταξης (υποθέτω)…

  8. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 15/08/2014 02:12:25

    Σαν πολύ φόρα δεν πείραμε? Ο Αλέκος Παναγούλης ήταν ήρωας γιατί προσπάθησε να δολοφονήσει έναν άλλο Ελληνα? Εστω, και δικτάτορα? Ποιάς αγιάζει τα μέσα (την δολοφονία) ποιό πολύ? Ο Στάθης Παναγούλης , που (ίσως) προἱδεάζει για την δολοφονία παρόντων πολιτικών προσωπικοτήτων, η οι ανώνυμοι σχολιαστές που αποκαλούν ντάλα μεσημέρι την απόπειρα δολοφονίας, ηρωισμό?