#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2008 14:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εξώδικο στον υπουργό Οικονομικών επειδή δεν …πληρώνει (!!!)

Με σημερινή ερώτηση τους στη βουλή 11 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ κάνουν μια απίστευτη πραγματικά καταγγελία σε βάρος του υπουργού Εθνικής Οικονομίας. Σύμφωνα με την καταγγελία, πριν από τις εκλογές του 2004, ο κ. Αλογοσκούφης  συμφώνησε με ιδιωτική εταιρεία να αναλάβει η τελευταία τις δημόσιες σχέσεις και την γραμματειακή υποστήριξη της προεκλογικής εκστρατείας του. Πως θα την πλήρωνε; Διαβάστε και θαυμάστε.

Όπως αναφέρει εξώδικο της εταιρείας που επιδόθηκε στον υπουργό Οικονομικών του ελληνικού κράτους (!!!), ο κ. Αλογοσκούφης συμφώνησε με την εταιρεία ότι «εάν στις προσεχείς εκλογές εκλεγόταν το κόμμα της ΝΔ και ο ίδιος βουλευτής, θα κατέβαλε στην εταιρεία όσα συμφωνήθηκαν και μάλιστα στο πενταπλάσιο. Αν όχι θα έπαιρνε η εταιρεία το ρίσκο και δεν θα είχε καμία απαίτηση». Ήταν σίγουρος δηλαδή ότι η ΝΔ θα κέρδιζε τις εκλογές και έτσι δεν έβαλε το χέρι στην τσέπη για να πληρώσει στην εταιρεία τα 280.000 ευρώ που της χρωστούσε, αλλά της υποσχέθηκε ότι θα της έδινε 1.500.000 ευρώ, από τα λεφτά του κράτους, όταν θα γινόταν υπουργός, πράγμα που επίσης είχε σίγουρο.Αναφέρει συγκεκριμένα το εξώδικο: «Κύριε Υπουργέ, από εκείνη τη στιγμή μέχρι έως σήμερα έχω γίνει ένα μπαλάκι του πινγκ – πονγκ από τον κ. Νικολαρόπουλο και τον κ. Πλουμιστό (ΣΣ διευθυντές του γραφείου του κ. Αλογοσκούφη) , στον οποίο με παρέπεμψε εν συνεχεία, ανάμεσα σε, ναυτιλιακή εταιρεία, ΟΔΙΕ, ΔΕΚΟ, ΟΠΑΠ, Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, φορείς που υποτίθετο θα ικανοποιούσαν την απαίτησή μου. Για όλα αυτά έχω αποδεικτικά στοιχεία….». Και συνεχίζει, «υποχρεωθήκαμε να διατηρήσουμε μεγάλο αριθμό προσωπικού και μετά την εκλογή σας, αφού οι υποσχέσεις περί ανάληψης άλλων εργασιών ως αποπληρωμή μας πήγαιναν και έρχονταν..».

Πώς να τα σχολιάσει κανείς όλα αυτά; Τι να πει όταν ο κ. Αλογοσκούφης μας ταράζει στους φόρους κι  από πάνω βάζει το ελληνικό δημόσιο (δηλαδή εμάς) να του πληρώσει και τις προεκλογικές δαπάνες του. Μένουμε την κυριολεξία άναυδοι. Τι να πούμε περισσότερο…Εκεί που μας χρωστούσανε μας κλέψανε και το βόδι; Και κερατάδες και χρεωμένοι; Ντροπή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. maquis avatar
    maquis 19/05/2008 14:29:45

    Και μετά λέει ο Αλαβάνος ότι ούτε σε συνοικιακό supermarket δεν θα τον έπαιρναν ! Αμ δε ! Περιζήτητος είναι ο άνθρωπος... Αλλά και η ... εταιρειούλα η αθώα ποιά είναι, που θα "μάσαγε" για καλά μετά τις εκλογές; Πέστε ονόματα παιδιά !

  2. exon avatar
    exon 19/05/2008 14:41:14

    αυτο λεγεται profit-sharing ;-)

  3. Ιωάννης Εμμ.Νομικός avatar
    Ιωάννης Εμμ.Νομικός 19/05/2008 15:40:39

    ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ "ΤΡΙΒΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ" ΚΑΙ ΔΕΝ ,,,,ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΩ.

    ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ,ΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ :
    "ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΣΑΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ?ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΘΑ ΛΑΒΕΤΕ ΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΗ?"

  4. ΖΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ avatar
    ΖΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ 19/05/2008 16:03:54

    Mόνο ο τυπογράφος πρέπει να κάνει αγωγή;

    μάλλον το σύνολο τω ψηφοφόρων της νουδου πρέπι να κάνει αγωγή!

    όλους τους δούλεψαν!

    αυτοπου κυβερνά (και αλληλοβολεύεται) είναι η παράταξη της πασοκονουδού με λίγη εσανς από συνδείτε γύρω μας... τα ίδια πρόσωποα που βολεύονταν επι πασοκ βολεύονται και σήμερα
    (κι ο βιολεμενοι πασόκοι, συνεχίσζουν να βολεύονται..

    α... το ξέχασα.. κοινός παρονομαστής στο κόμμα πασοκονουδού είναι η εκκλησία.

    κι όμως...

  5. FFF avatar
    FFF 19/05/2008 17:08:14

    DEN SIMFONO

  6. Swell avatar
    Swell 19/05/2008 17:51:19

    Τελικά, αρχίζω να πιστεύω ότι οι περισσότεροι πρωτοκλασάτοι της κυβέρνησης έχουν κάνει ντοκτορά στην αλητεία. Δεν εξηγείται αλλοιώς.

  7. thanos avatar
    thanos 19/05/2008 17:54:05

    ΖΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ May 19th, 2008 at 4:03 pm....

    Na sou pw file kalytera metakwmise sta thymarakia gia na mhn grafeis ayta pou grafeis,to exome xanadei to ergo.

  8. ΖΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ avatar
    ΖΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΑΣ 19/05/2008 19:33:08

    ΤΗΑΝΟΣ ???
    ποια μυγα σε τσίμπησε;

    έθιξα:
    1. αλογοκάπελα
    2. πασοκονουδού
    2. εκκλησία, σαν παρακρατικό κοινό παρανομαστή

    σε ποια απο τα τρία εντάσσεσαι, νιώθεις φιλικά, θίγεσαι όταν τα πειράζουν;

    όπια πέτρα κι αν σηκώσεις, απο τη εποχή του σημίτη,. από κλάτω θα βρεις άνθρωπο της εκκλησίας.

    η πραγματική κυβέρνηση όλα αυτά τα χρόνια ήταν και είναι η εκκλησία, συνασπισμένη με κομμάτια του πασοκ και τηςε δεξιάς

    τα συλαλητήρια για τις ταυτότητες εκεί κατέληξαν, στη συγκυβέρνηση σημίτη εκκλησίας

    δες την περίπτωση βαβυλιάδας - ιεροσολυμιάδας

    γισα τα μάτια φάνταζαν σαν εχθροί!

    στα παρασκήνιο μοιράζονταν την εξουσία. αφού δε μπορώ να σε νικήσω, σε συνεργάζομαι!

  9. wert01gf avatar
    wert01gf 19/05/2008 21:10:42

    Η ΝΔ προσπαθεί να μετατρέψει την Ελλάδα σε κράτος-σταθμό για τους επιχειρηματίες.
    Και βαδίζει με σταθερούς ρυθμούς προς αυτό το στόχο. Μετά τις τηλεπικοινωνίες, σειρά έχει η εκπαίδευση. Και που είστε ακόμα; Ο νέος κύκλος μεταρρυθμίσεων μόλις άρχισε..
    "Ψηφίζω Κώστα Καραμανλή γιατί μου εμπνέει εμπιστισύνη." λέγανε τα ΔΑΠιτάκια στις διαφημίσεις. Μάλλον οι γονείς τους είναι μεγαλοεπιχειρηματίες, δεν εξηγείται αλλιώς.

  10. τσίκι τσίκι avatar
    τσίκι τσίκι 19/05/2008 21:34:14

    δηλαδή, τι θα πουλήσει στην εκπαίδευση;
    υπάρχει κάτι που μπορεί να αγοραστεί;

    μπορεί στο χώρο της ανώτατης παιδείας η όποια ελληνική ιδιωτική να συναγωνιστεί την ήδη ισχύουσα κατάσταση με τα αγγλικά και αμερικάνικα μεταπτυχιακά-διδακτορικά;

  11. τσίκι τσίκι avatar
    τσίκι τσίκι 19/05/2008 21:35:46

    και κάτι ακόμα
    τα δαπιτάκια φώναζαν έτσι, αγανακτισμένα από τη διχαστική πολιτική τοων πασόκων.

    δυσυχώς έτσι είναι.. το κράτος λάφυρο

  12. Στάθης avatar
    Στάθης 19/05/2008 22:17:59

    Υποθέτω βέβαια ότι ο αγγλοθρεμμένος υπουργός μας έχει δηλώσει τα νούμερα που αναφέρονται στο εξώδικο στα έξοδα των προεκλογικών του δαπανών. Και τα σχετικά παραστατικά και το πώς τα έχει καλύψει επίσης. Και πως η επιτροπή ελέγχου τα έχει βρεί όλα εντάξει, όπως πάντα εξάλλου

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 20/05/2008 00:34:51

    ΑΝ δεν υπάρχει κεντρικός υποβολέας προς όλα τα ΜΜΕ, πώς εξηγείται ότι η ειδησάρα αυτή ΔΕΝ έπαιξε σε ΚΑΝΕΝΑ;

  14. wert01gf avatar
    wert01gf 20/05/2008 01:57:35

    @τσίκι τσίκι
    Τι να πουλήσει στην εκπαίδευση;
    Σε βρίσκω ανενημέρωτο. Εκτός εάν ήσουν κι εσύ ένας από αυτούς της διαφήμισης..

    Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια έχεις ιδέα ποιούς θα ωφελήσουν; Έχεις σκεφτεί αυτός ο χορός εκατομμυρίων που θα μετατρέπεται σε μίζες ποιους θα χρηματοδοτεί;

  15. τσιπ&ντέιλ avatar
    τσιπ&ντέιλ 20/05/2008 03:00:38

    π.χ. ιδιωτικό πανεπιστήμιο Άνω Αργυρούπολης (κάτι σαν κεκ πληροφορικής π.χ.)

    και γιατί να το προτιμήσει κάποιος , με πληρωμή, όταν υπάρχουν τζάμπα τα δημόσια τει ή κεκ.

    εκτός κι αν εννοείς πως θα φτιάξουν ιδιωτικά παν.μια τύπου κεκ, για να τσιμπάνε τα ευρωπαικά κονδύλια επαγγελματικής κατάρτισης. που 'ήδη τα τρώνε κάποιοι άλλοι αυτή τη στιγμή.


    μύθος είναι όλο αυτό το πανηγύρι για τα ιδιωτικά παν.μια.

    ένα δυο υπήρχαν παλιότερα στην ελλάδα, π.χ. το πάντειο ή η παλιά εμπορική σχολή... ασοεε σήμερα . "κλείσανε" ελλείψει καταξίωσης και χρηματοδότησης.

    κάποια στιγη τα φορτώθηκε κι αυτά στην πλάτη του το κράτος