13/03/2008 19:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εξωφρενικές καταστάσεις με την Τουρκία

Η παράγραφος που ακολουθεί είναι η απομαγνητοφώνηση όσων είπε στο briefing του υπουργείου Εξωτερικών ο Γιώργος Κουμουτσάκος αναφερόμενος στις συνομιλίες της Ντόρας με τον Τούρκο ομόλογό της Αλί Μπαμπατζάν: «…Όπως υπάρχει ενδιαφέρον από ελληνικής πλευράς για σχετικά τουρκικά νομοθετήματα, δηλαδή κατά πόσο ρυθμίζουν και σε ποιο βαθμό ρυθμίζουν και αν ρυθμίζουν ικανοποιητικά και αν αποτελούν βήμα προόδου, με τον ίδιο τρόπο και η Τουρκία ενδιαφέρεται να ενημερωθεί για έναν ήδη ψηφισμένο νόμο οποίος αφορά τη μουσουλμανική μειονότητα, π.χ. τι ακριβώς περιλαμβάνει, τι δεν περιλαμβάνει».

Ναι, καλά καταλάβατε! Το ΥΠΕΞ παραδέχεται επισήμως ότι συζητάει, επί της ουσίας διαπραγματεύεται, με τους ειρηνόφιλούς μας γείτονες για τα δικαιώματα των Μουσουλμάνων στη Δυτική Θράκη !!!. Με απλά λόγια δηλαδή, αντί να τους αναφερθεί ρητά ότι «πρόκειται για εσωτερικό ζήτημα της δημοκρατικής Ελλάδας που αντιμετωπίζεται με βάση το Σύνταγμα και τους Νόμους του κράτους, που στηρίζονται στις αρχές και τις αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης», τους νομιμοποιεί ως συνομιλητές, να έχουν λόγο δηλαδή για το τι θα κάνουμε, τι νόμους θα ψηφίσουμε για τη Θράκη την οποία γνωρίζουμε ότι εποφθαλμιούν! Αλήθεια, μπορούν να μας πουν αν τους ρώτησαν και αν ναι, τι τους απάντησαν, σχετικά με τους νόμους που θα έπρεπε να ψηφίσουν για την κουρδική μειονότητα;  

(http://orfni.blogspot.com/)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Theodore avatar
    Theodore 13/03/2008 22:36:58

    Καλα, εσυ περιμενες απο τη Ντορα, να κανει κατι αλλο;
    Εκεινο που με κανει και απορω, ειναι οτι ο μπουμπουνας ο χοντρος,δε βλεπει, οτι τελικα, αυτος ειναι ο κυριως υπευθυνος;
    Και κατι αλλο. Εκεινο το Πασοκ, υπαρχει αραγε, η βρισκεται στας αγκαλας του Μορφεως;

  2. nikos avatar
    nikos 13/03/2008 23:04:06

    A ρε Αντρέα να σηκωθείς από τον τάφο σου,
    μ' αυτά που γίνονται.
    - Με τα φύκια και της μεταξωτές κορδέλες της Μπακογιάνη και
    - Με τους δικούς σου στο κόμμα που κατάντησαν,
    μωρόχαβλα.

  3. MIG avatar
    MIG 14/03/2008 00:54:42

    Ελα μωρη Ντορα...Δωσ'τα ολα..!!! Γι' αυτο θα γινεις η πρωτη γυναικα πρωθυπουργος της Ελλαδας..!!!

  4. simonκ avatar
    simonκ 14/03/2008 10:11:05

    όταν ενδιαφερόμαστε για το νομικό καθεστώς και τις ρυθμίσεις που αφορούν ομογενείς στην αλβανία και στη τουρκία (περιουσίες, εκπαίδευση, ιδιοκτησίες κλπ) είναι εθνικό χρέος και ανθρώπινα δικαιώματα. όταν ενδιαφέρονται οι άλλοι για τα ίδια πράγματα είναι μειοδοσία, ραγιαδισμός, ξεπούλημα κλπ.
    να χαιρόμαστε την μεγαλειώδη πολιτική σκέψη των "ζουράριδων"........

  5. antinor avatar
    antinor 14/03/2008 11:10:34

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ SIMONK,
    ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΜΑΘΕΤΕ ΟΤΙ Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΙΚΗΣ ΝΕΙΟΝΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗΝ ΘΡΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΥΠΩΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΣΥΝΘΗΚΗ.ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

  6. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 14/03/2008 12:04:50

    Σκοτωθήκαμε να ενδιαφερόμαστε για τους ομογενείς στην Αλβανία και την Τουρκία.

  7. Suhoi avatar
    Suhoi 14/03/2008 19:00:38

    Ενταξει ρε παιδιά, με τον φόβο και μόνο ότι θα μας ονομάσουν κάποιοι "Ελληναράδες", κ.ο.κ., πρέπει να σταματήσουμε να υπερασπιζόμαστε τις συνθήκες. Εν πάση περιπτώσει, το θέμα είναι γιατί πρέπει να υπερασπιζόμαστε τις συνθήκες περι Θράκης, Αιγίου, κ.λ.π. Απλά, διότι η Τουρκία , ως σαφώς μεγαλύτερη από μας -και ημιτριτοκοσμική- δύναμη, λειτουργούσε πάντα επιθετικά και επεκτατικά. Αντίθετα, η Ελλάδα από τη στιγμή που διαμορφώθηκαν τα σημερινά σύνορα, ουδέποτε συμπεριφέρθηκε έτσι. Αντίθετα, ήταν αμυντική (ίσως λάθος;). Η Τουρκία ζητάει την αναθεώρηση των συνθηκών για να στοιχειοθετήσει δικαιώματα στο Αιγαίο και τη Δυτική Θράκη (γιατί όχι διεκδίκηση αυτονομίας;).

    Και κάτι τελευταίο. Μπορεί οι μουσουλμάνοι της Θράκης (πλην τσιγγάνων) να αυτοπροσδιορίζονται "Τούρκοι". Αυτό σημαίνει ότι ήταν ή έγιναν, μεταξύ των άλλων, και εξαιτίας των ολέθριων χειρισμών του μετεμφυλιακού ελληνικού κράτους; Δεν θέλω να διεκδικήσω την ιστορίκή αλήθεια, αλλά επανειλημμένως έχει αναφερθεί -με στοιχεία- ότι είναι Πομακικό φύλο, το οποίο εκτουρκίσθηκε. Θυμηθείτε την απαρέδεκτη ελληνική πολιτική να διδάσκεται στην περιοχή η τουρκική (βάσει συμφωνίας κιόλας, τρομάρα μας).

    Σπέρνεις ανέμους, θερίζεις θύελλες. Μ'αυτό το σκεπτικό πρέπει να παίρνεις ιστορικές -πολτικοδιπλωματικές- αποφάσεις. Διότι σήμερα, θεωρητικά, μπορεί (π.χ. ονομα Μακεδονία) να μην αντιμετωπίζεις πρόβλημα. Μεσο-μακροπρόθεσμα;

  8. Σπύρος avatar
    Σπύρος 16/03/2008 12:29:01

    Συγχαρητήρια στο περιοδικό ΑΝΤΙ γιά την δημοσίευση τής κριτικής τού Dr.William Mallinson στό άθλιο βιλίο-κατασκεύασμα τού φιλότουρκου think tank Βερέμη..
    Ο Νεο-οθωμανός τού ΕΛΙΑΜΕΠ έχει εξεφτελίσει κάθε έννοια αντικειμενικότητας και πουλάει εξυπηρετήσεις(θέλω να πιστεύω λόγω αφέλειας)στούς γείτονες μαζί με την Γαλλικού Ρεπούση..
    Ενδιαφέρον έχουν οι συχνές συνεντέυξεις που δίνουν στην Turkish Daily News μιλώντας για τον ελληνικό εθνικισμο..
    Οι άνθρωποι συνομιλούν ανερυθρίαστα με τούς Γκρίζους Λύκους τής γείτονος χώρας..
    Γιά λύπηση κυριολεκτικά..