#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/05/2010 13:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εξορία: "MADE IN USA.."

Εξορία ή εκτόπιση ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει, η ζωή έξω από τα όρια της πατρίδας. Στις περισσότερες περιπτώσεις, η εξορία γίνεται χωρίς τη θέληση του εξοριζόμενου. Όταν η εξορία είναι ενσυνείδητη απόφαση ενός ανθρώπου, λέγεται ότι αυτός είναι αυτοεξόριστος.
Σε αρκετές περιπτώσεις η εξορία ταυτίζεται με κακουχίες και ταλαιπωρία, αλλά σε άλλες περιπτώσεις, η εξορία μπορεί να είναι ζωή με πολύ καλές συνθήκες, αν και μακριά από την πατρίδα του εξορισμένου.

Προχθές ο πρωθυπουργός αναφέρθηκε στη Βουλή στις εξορίες του παππού του και του πατέρα του.
Συγκεκριμένα είπε: "Είμαι Έλληνας της διασποράς, οχι επειδή το επέλεξα, επειδη 2 φορές ο πατέρας μου βρέθηκε σε εξορία.."
Για να δούμε όμως τι συνέβη με τον Ανδρέα Παπανδρέου....
"Με το πραξικόπημα της 21ης Απριλίου του 1967, ο Ανδρέας Παπανδρέου συλλαμβάνεται και αφήνεται ελεύθερος μετά από πιέσεις των Ηνωμένων Πολιτειών το Δεκέμβριο του ίδιου χρόνου" ( Βικιπαίδεια )

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ



http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/05/made-in-usa.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. diasapollon avatar
    diasapollon 08/05/2010 13:16:19

    Δείτε και αυτό το video http://www.youtube.com/watch?v=XItEaYQP3nA&NR=1

  2. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 08/05/2010 13:16:40

    Όταν κάποιος οικοδομεί στον οίκτο:
    1. Αισθάνεται ένοχος.
    2. Περιμένει κτυπήματα.

    Είμαι Έλληνας της διασποράς επειδή το επέλεξα και όχι επειδή ο πατέρας μου βρέθηκε δυο φορές στην εξουσία. Δεν ζητώ τον οίκτο κανενός, αναλαμβάνω τις ευθύνες μου και ΘΑ ΜΕΤΡΗΘΟΥΜΕ ΕΔΩ.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/05/2010 13:17:08

    Υπήρχαν εξορίες στη Γιάρο και στη Μακρόνησο, υπήρχαν και εξορίες στα Παρίσια και στις Κάννες.
    Εξόριστοι στη κεντρική λεωφόρο ήταν οι περισσότεροι πολιτικοί μας.

  4. Orestios avatar
    Orestios 08/05/2010 13:17:11

    Τί είδους εξορία είναι να κάνεις dolce vita στο Αμέρικα και να κοροϊδεύεις τα κορόιδα στην Ελλάδα πως αγωνίζεσαι σκληρά για την επανάσταση του Σοσιαλισμού?

    Άκουγα τις προάλλες τον Γκαργκάνα να μιλά για το ΠΑΚ και να λέει ιστορίες για πάρτυ στον συνδαιτημόνα του, τον καιρό της "εξορίας", σε γνωστό εστιατόριο.

    Βλέππω η Μάργκαρετ την χειρίζεται καλά την γλώσσα. Καλύτερα από πινέλο. χο! χο!

  5. gEO75 avatar
    gEO75 08/05/2010 13:57:08

    Πώς δεν το σκέφτηκα? Αντί να κάθομαι να κάθομαι στην παραδεισένια Ελλάδα, να πάω, ο καημένος - φτωχός & άμοιρος- να κάνω αντίσταση από τα Ηλύσια Πεδία.... Ξέρετε... διαδήλωση εκεί έξω από το τετράγωνο της Luis Vuiton

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 08/05/2010 14:00:38

    L.B.J, L.B.J how many kids you killed today!
    Ο δικός μου πατέρας πήγε εξορία στη Μακρόνησο και στον Αη Στράτη και δεν την εξαγόρασε ποτέ.

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 08/05/2010 14:20:46

    "Μαύρο το χαβιάρι τής εξορίας"

    (Από διάλογο στην αργεντίνικη ταινία τού 1985, "Η επίσημη ιστορία"/"La historia oficial", τού Λουΐς Πουένσο/Luis Puenzo)

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Στέργιος 08/05/2010 16:25:39

      Εννοείται ότι το σχόλιό μου δεν αφορά αυτούς που όντως εξορίστηκαν, βασανίστηκαν και υπέφεραν στην Ελλάδα, αλλά ούτε κι αυτούς που αναγκάστηκαν να φύγουν στο εξωτερικό όπου έκαναν το σκατό τους παξιμάδι για να επιβιώσουν.

    • Determinism Is Dead avatar
      Determinism Is Dead @ Στέργιος 08/05/2010 16:28:52

      ...μουχλιασμένο το τυρί, και το κρασί παλιό.

  8. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 08/05/2010 14:42:42

    Αχ στείλτε με κι εμένα εξορία. Οχι δις. Τετράκις αν είναι δυνατόν...

  9. nancy avatar
    nancy 08/05/2010 15:33:15

    Μάλλον ο ίδιος αισθάνεται οτι είναι εξορία. Να μή σε κρατάμε πρόεδρε.

  10. Eva avatar
    Eva 08/05/2010 15:43:44

    yparxei kai mia epistoli tou Georgiou Papandreou pros tov Avdrea va epistrepsi ellada polu katatopistiki alla dev ti brisko. Auta gia va mi leve gia eksories....

    Ιδού η δήλωση μετανοίας του Ανδρέα Παπανδρέου, που ο Μανιαδάκης του την απέσπασε με ένα (αριθμητικά: 1) μόλις χαστούκι. Μετά την δήλωση αυτή με την οποία ο Ανδρέας κάρφωσε και τους συντρόφους του, έφυγε για την Αμερική. Υπηρέτησε στο Αμερικανικό Πολεμικό Ναυτικό σαν νοσοκόμος, και γύρισε στην Ελλάδα το 1960 ύστερα από πρόσκληση του τότε πρωθυπουργού Κωνσταντίνου Καραμανλή, θείου του σημερινού πρωθυπουργού, προκειμένου να αναλάβει κρατική θέση.

    Με το κείμενο αυτό και σε συνδυασμό του τι είναι η Μαργαρίτα έχουμε μια καλή εικόνα των γονιών του Γιωργάκη Παπανδρέου, που ας μην ξεχνιόμαστε όχι μόνο έχει παινευτεί επειδή στην Αμερική κάπνισε μαριχουάνα, αλλά μας έχει προτρέψει να φυτέψουμε χασίς σε γλάστρα στο μπαλκόνι μας για προσωπική μας χρήση.

    ΔΗΛΩΣΙΣ



    Ο υπογεγραμμένος Ανδρέας Παπανδρέου του Γεωργίου γεννηθείς εις Χίο και
    κατοικών εις Αθήνας, φοιτητής Νομικής, ετών 20, δηλώνω ότι:

    Το έτος 1933, όταν ήμουν μαθητής του Κολεγίου εις την Τρίτην τάξιν του
    Γυμνασίου μου δόθηκε ευκαιρία κατόπιν μιας διαλέξεως γενομένης υπό ενός
    συμμαθητού μου υπέρ του φασισμού να μιλήσω δια τον αντίποδα του τον
    κομμουνισμό. Τούτο έκανα εμφορούμενος από δημοκρατικές αντιλήψεις
    επιχείρησα δε να κάνω μια αντικειμενική ανάπτυξη του συστήματος τούτου.
    Εκ της γενομένης μελέτης άρχισα να κατακτώμαι υπό των αντιλήψεων τούτων
    περί το τέλος του έτους 1933 και τις αρχές του 1934 είχα πλέον πλήρως
    πιστέψει. Κατά τις αρχές του 1934 εξέδωσα υπό τον τίτλο το 'Ξεκίνημα'
    κομμουνιστικό περιοδικό εις το οποίο ανέπτυσσα το κομμουνιστικό
    Μανιφέστο. Εξέδωσα δυο φύλλα του περιοδικού τούτου των τε πολιτείαις και
    των Σχολείων επιβάντων. Το Κολέγιο κάτεσχε τα εναπομείναντα φύλλα και το
    Κράτος με απάλλαξε λόγω επιπολαιότητας. Μετ' ολίγο χρονικό διάστημα κατά
    το έτος 1935 εξέδωσα πολυγραφημένη προκήρυξη υπέρ της Δημοκρατίας δεν
    μπόρεσα όμως να την διανείμω διότι το Κολέγιο την κατέσχε απείλησαν με
    την ποινή της αποβολής, από τότε μέχρι το τέλος του 1936 δεν σημείωσα
    δράση κομμουνιστική μου δόθηκε όμως η ευκαιρία να μελετήσω ενδελεχώς τα
    του κομμουνισμού και να καταλήξω στην αντίληψη ότι η τρίτη διεθνής δεν
    εξυπηρετεί την ιδέαν αλλά ότι η 4 διεθνής αντιθέτως επιτελεί πράγματι
    τούτο.

    Περί των αρχών του 1937 γνωρίστηκα στη φοιτητική λέσχη με κάποιον
    Γρηγορίου φοιτητή που ανήκε σε μια οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών
    Ελλάδος, ανέλαβε δε να με κατατοπίσει πληρέστερα για τη 4η Διεθνή. Κατά
    την εποχή αυτή αναγίγνωσκα το 'Προλετάριο' και συνεισέφερα στην ταξική
    αλληλεγγύη. Ο Γρηγορίου επρόκειτο να αποχωρήσει στο εξωτερικό περί το
    τέλος του 1937 με συνέστησε σε κάποιο Αριστογείτονα που αργότερα από τη
    σύλληψη του έμαθα ότι ήταν ο Δημοσθένης Βουρζούκης. Εκτός των άλλων ο
    Βουρζούκης ανέλαβε να με μορφώσει πληρέστερα. Γνωρίστηκα επίσης με ένα
    δάσκαλο ονόματι Επαμεινώνδα Γιαννακό. Ο Γιαννακός με έβαλε και αυτός
    στην τεταρτοδιεθνιστική Πολιτική. Συνεχίσαμε κατ' αυτό τον τρόπο μέχρι
    του Σεπτεμβρίου του 1937 οπότε υπέπεσε στη αντίληψη του Πατρός μου ότι
    είχα εις την κατοχή μου το Προλεταριάτο και κατόπιν των γενομένων
    παρατηρήσεων από αυτόν αναγκάστηκα να αποσυρθώ. Όμως η απόσυρση δεν ήταν
    οριστική στις αρχές του καλοκαιριού του 1930 εισήχθηκα στην κλινική του
    Ασημακοπούλου όπου και μου έγινε εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας. Μετά το
    τέλος της εγχείρησης και ενώ βρισκόμουν στην κλινική ανέγνωσα στο
    Ελεύθερο Βήμα την σύλληψη των ανθρώπων τους οποίους είχα γνωρίσει,
    αποφάσισα δε να αναμειχθώ και πάλι στη κομμουνιστική κίνηση. Άρχισα τότε
    χωρίς να έχω οποιαδήποτε σύνδεση με την οργάνωση την προσπάθεια του να
    κατακτήσω και άλλους στις αντιλήψεις μου. Την τοιαύτη προσπάθεια
    επιχείρησα το πρώτο εις τον κύκλο των αμέσων φίλων μου. Εκμεταλλευόμενος
    τον εξαιρετικό σύνδεσμο τους με εμένα επιχειρούσα να επηρεάσω αυτούς.
    Πρέπει όμως να τονιστεί ότι συνάντησα τις συστηματικές αντιδράσεις τους,
    πολλές φορές δε βρέθηκα αντιμέτωπος προσπαθειών των να με απομακρύνουν
    σε συνεργασία με την οικογένεια μου από τις ιδέες αυτές. Εις τον κύκλο
    των άμεσων φίλων μου ανήκαν οι κύριοι Κύρκος Κύρκος, Καστοριάδης
    Κορνήλιος, Κοντογιάννης Ιωάννης, Καράμπελας Χρήστος, Βαλκας Χρήστος. Ενώ
    ευρισκόμουν χωρίς οποιαδήποτε επαφή έλαβα περί τον Δεκέμβριο του 1933
    τηλεφώνημα επί του οποίου με καλούσε για συνάντηση συνωμοτικό πρόσωπο το
    οποίο μου επέτρεψε να γνωρίσω ότι είχε σχέση με την κίνηση αυτή.
    Κατέβηκα πράγματι εις το καθορισμένο όπως δέον και συνάντησα το εν λόγω
    πρόσωπο. Αυτός μου ανακοίνωσε ότι λεγότανε Χρήστος Σούλας και ότι είχε
    αποδράσει από τις φυλακές της Ακροναυπλίας. Μετά την σύλληψή του αρχίζει
    η περίοδος συνεργασίας μου με τον Μεγαριώτη τον οποίον με είχε φέρει σε
    επαφή ο Χρ. Σούλας αρκετό χρόνο προ της συλλήψεώς του.

    Όπως συνάγεται εκ της μετ' αυτού ειδικής συνεργασίας μου ο Μεγαριώτης
    ήταν το κοινό εις όλη την υπόθεση πρόσωπο. Εις την δική μας οργάνωση τα
    πόστα δεν ανακοινώνονταν με τυπικό τρόπο οίτινα είχαν τόσο οργανικό
    χαρακτήρα δυνάμεθα εν τούτοις να συμπεράνουμε ότι ο Μεγαριώτης είχε θέση
    Γενικού Γραμματέα της Κεντρικής Επιτροπής της οργάνωσης. Με τον χρόνο
    κατέστην το αμεσότερο με τον Μεγαριώτη συνδεόμενο πρόσωπο. Συναντώμεθα
    και συζητούσαμε επί της πολιτικής καταστάσεως κατευθύνσεων κλπ. Ανέλαβα
    επίσης την σύνταξη, δακτυλογράφηση, πολιτογράφηση κλπ. του φύλλου, όλα
    συνολικά του φύλλου αφορώντα, καθώς και την κίνηση των νέων. Εκ της όλης
    μου σχέσεως με τον Μεγαριώτη δύναται να συναχθεί ότι είχα σχέση μέλους
    κεντρικής επιτροπής με καθήκοντα το φύλλο και την κίνηση των νέων.
    Συνάμα αποτελούσα για την εκ του εξωτερικού ύλη τον συνδετικό κρίκο.
    Είχα δε εις το πεδίο του κομμουνισμού πολυσχιδή δράση.

    Αισθάνομαι εν τούτοις τώρα μετάνοια για την εν λόγω δράση μου.
    Αντιλαμβάνομαι πλέον σαφώς ότι η κομμουνιστική δράση είναι καταστρεπτική
    εις όλες τις ηθικές απόλυτες αξίες, δεν δύναται δε παρά να δημιουργήσει
    ερείπια.

    Πεισθείς πλέον οριστικά και αμετάκλητα εις αυτό αποκηρύσσω και
    καταδικάζω τις κομμουνιστικές ιδέες δηλώνω δε ότι του λοιπού θα διάγω
    βίο ο οποίος θα πλαισιώνεται εντός των απολύτων ηθικών αξιών και της
    Ελληνικής παράδοσης.



    Εν Αθήναις την 7 Ιουλίου 1939

    Ο ΔΗΛΩΝ

    Παπανδρέου Ανδρέας

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 08/05/2010 16:29:23

    Σοβαρά τώρα, πόσα χρόνια έζησε στην Ελλάδα ο ΓΑΠ;

    Νομίζω ότι πρώτη φορά που πάτησε το πόδι του ήταν σε ηλικία 16 χρονών για να ξαναφύγει 2 χρόνια αργότερα και να επιστρέψει το 1981. Ως τα 30 του χρόνια πρέπει να πέρασε 2-3 χρόνια στην Ελλάδα και όλα τα υπόλοιπα στην "εξορία".

    Μπορεί κανείς να μας διευκρινίσει το πόσα χρόνια έζησε ο ΓΑΠ στην Ελλάδα;

  12. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 08/05/2010 18:00:03

    Ιδιον Κλαζομενίοις ασχημονείν.Και ν'άταν μόνον αυτό;;;;Η οικογένεια έχει κατάφορτα τα ράφια της από Palmares στο ψεύδος και στον λαικισμό.Σε πιό πάνω σχόλια,γίνεται λόγος γιά τα πραγματικά ξερονήσια της πατρίδας μας.Γιά τον τόπο απομόνωσης και μαρτυρίου,δεκάδων χιλιάδων συν-Ελλήνων μας.Να θυμηθούμε κομματάκι και ποιός τά άνοιξε;;;Δεν βλάπτει!!! Γιατί σ'αυτόν τον τόπο,το θράσος περίσεψε και το δούλεμα πάει σύννεφο.Καλόν είναι λοιπόν,να το υπενθυμίζουμε κάπου-κάπου,γιατί η πολλή μεγαθυμία,κάνει κακό στη Χώρα.

  13. firiki2010 avatar
    firiki2010 08/05/2010 18:34:15

    Επειδή το "Ελληνας της διασποράς" ελέχθη για να δικαιολογήσει τα μέτρια Ελληνικά του (ο κ Παπανδρέου είναιόντως πολύ καλύτερος ομιλητής στα Αγγλικά) και την με απολύτως αποτυχημένο τρόπο χρήση της εκφρασης "εξ απαλών ονύχων"- που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από τα έδρανα- θα ήταν χρήσιμο κάποιος να πει στον κ Παπανδρέου ότι έχει δύο εναλλακτικές λύσεις
    1 Να λέει πράγματα που καταλαβαίνει τι θα πουν ή
    2 Να δίνει σε κάποιον (όχι στον αδελφό του Νίκο) να ρίχνει μια ματιά στους λόγους του
    Τα περί εξορίας είναι εξόχως προσβλητικά για ανθρώπους που (δικαίως αδίκως δεν το εξετάζω) βίωσαν την εξορία σκληρά ταλαιπωρούμενοι.

  14. ataktos avatar
    ataktos 08/05/2010 18:46:00

    Απλά το τέκνο ..υποπρακτος του κατεστημένου Μπους …και το «έπαιξε» ένα φεγγάρι με τον Ομπαμα ..τώρα να δούμε ..παλιά μου τέχνη κόσκινο ..

  15. anonymous avatar
    anonymous 08/05/2010 20:44:14

    δικαιως οι κομμουνιστες αναγουλιαζουν και μονο στο ακουσμα του ονοματος αυτου

  16. aurora3363 avatar
    aurora3363 09/05/2010 02:18:07

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΣΠΑΡΤΑΚΕ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΜΩΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΜΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ!ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΕΙΡΩΝΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΝ ΗΠΑΝ "ΓΕΡΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ".

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ aurora3363 09/05/2010 13:11:22

      Ο προσδιορισμός,προέρχεται από τους Πασόκους.Σ'αυτά άλλωστε,είναι μανούλες.Μιά ζωή,με σλόγκαν πορεύονταν και στη διαδρομή, όλο και κορφολογούσαν , το ξέφραγο αμπέλι της αριστεράς.