#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2010 17:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εξομολόγηση “βόμβα” βουλευτή του ΠΑΣΟΚ

Διαβάστε τι είπε στην Εξεταστική Επιτροπή για την Ζήμενς, ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, Λεωνίδας Γρηγοράκος



«Αυτή τη στιγμή εμείς ζητάμε από τους Έλληνες πολίτες να κάνουν θυσίες, ζητάμε πραγματικά θυσίες οι οποίες είναι αιματηρές. Είναι πάρα πολύ δύσκολα πράγματα. Νομίζω ότι οι πλάτες μας δεν τα αντέχουν αυτά. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να βρω άλλη λύση. Προτείνω, λοιπόν, ότι το πόρισμά μας πριν κατατεθεί στη Βουλή των Ελλήνων, να συζητηθεί σε επίπεδο Αρχηγών. Δεν γίνεται, δεν μπορούμε να πάμε να καταθέσουμε εμείς ένα πόρισμα το οποίο δεν είναι εις γνώσει της πολιτικής ηγεσίας του τόπου και η οποία πολιτική ηγεσία του τόπου θα πρέπει να κάνει αυτά που πρέπει να κάνει και ξέρει να κάνει σε επίπεδο κυβερνητικό, διεθνές και να δούμε τι θα κάνουμε με όλο αυτό το σκάνδαλο που λέγεται «SIEMENS». Δεν μπορούμε εμείς είκοσι Βουλευτές από εδώ να πάρουμε ένα τόσο μεγάλο ρίσκο και ένα τόσο μεγάλο βάρος στις πλάτες μας,  να ξεκαθαρίσουμε μια κόπρο του Αυγεία, η οποία είχε συσσωρευτεί από το 1912 έως το 2010. Αυτή είναι η γνώμη μου.



Εμείς, λοιπόν, δεν μπορούμε να πάμε σε ένα πόρισμα που θα καταλογίζει ευθύνες και ο Βαλυράκης και ο Γρηγοράκος –καταλογίζω και τον εαυτό μου- έχουν καταγγείλει και έχουν πει ότι υπάρχουν πιθανές ευθύνες κάποιων Υπουργών του ΠΑΣΟΚ, της Νέας Δημοκρατίας ή ξέρω εγώ των άλλων Κομμάτων και κάποιοι από μας τους ίδιους και από την Επιτροπή μας αλλά και από το Κοινοβούλιο να λένε άλλα»…

(από τα επίσημα πρακτικά της Βουλής)

Θα μας πει κάποιος τι τρέχει;

Τι βρήκαν στα αρχεία;

Τι φοβάται ο κ. Γρηγοράκος;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 13/12/2010 17:24:36

    Πόσο ψηλά φτάνει η βρωμιά?
    ΟΕΟ?

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 13/12/2010 17:42:34

    Σιμήτη βρήκαν ,καραμπινάτο.
    Γι'αυτό έχει εξαφανισθεί ο εβραίος.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 14/12/2010 00:07:23

      Παιδιά, βρήκαν Σημίτη στα σίγουρα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 14/12/2010 00:10:26

      Λες γι' αυτό να την κοπάνησε από την χώρα?

      • man8os avatar
        man8os @ Orestios 14/12/2010 01:55:11

        Την κοπανησε?
        Που το ξερεις?

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/12/2010 17:44:52

    Μην το ψάχνετε... Πολλά εκατομμύρια ευρω έχουν δωθεί σε μίζες και εννοώ τις άμεσες όχι τις έμμεσες. Πολλά και στις έμμεσες, αλλά ποιός τολμάει να ανοίξει το στόμα του...

    Οι Γερμανοί το λένε.

    Και κάνετε τις παρθένες... Παραιτηθείτε, προκυρήξτε εκλογές, δημοψηφίσματα, ο,τι σας φωτίσει ο Θεός. Είναι ο μόνος Δημκρατικός τρόπος κάθαρσης της κόπρου του Αυγεία. Ο άλλος τρόπος έχει μαχαίρια και ρόπαλα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 13/12/2010 17:54:20

      Ο άλλος τρόπος είναι το μέλλον.

    • man8os avatar
      man8os @ archaeopteryx 14/12/2010 01:56:04

      Δεν ειστε υπερ της Χριστιανικης ηθικης?

      • koxakis avatar
        koxakis @ man8os 14/12/2010 09:55:59

        υπερ της Χριστιανικης ηθικης οπως αυτη εφαρμοζετε απεναντι στα αρνια την Κυριακη της αναστασης
        (κατα Χριστιανισμο)

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/12/2010 17:46:33

    Ούτε σηκώνει συνεννόηση πολιτικών αρχηγών. Όχι άλλο, όχι εδώ που είμαστε. Ο κάθε καφετζής στην επαρχία ξέρει τι γίνεται. Ντροπή πιά.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ archaeopteryx 13/12/2010 18:22:10

      Αυτό που λέει ο τύπος:

      "η οποία πολιτική ηγεσία του τόπου θα πρέπει να κάνει αυτά που πρέπει να κάνει και ξέρει να κάνει σε επίπεδο κυβερνητικό, διεθνές και να δούμε τι θα κάνουμε με όλο αυτό το σκάνδαλο που λέγεται «SIEMENS»"

      ...σημαίνει σαφέστατη παραίνεση για απόκρυψη και συνδιαλλαγή.

      και αυτό:
      " Δεν μπορούμε εμείς είκοσι Βουλευτές από εδώ να πάρουμε ένα τόσο μεγάλο ρίσκο και ένα τόσο μεγάλο βάρος στις πλάτες μας, να ξεκαθαρίσουμε μια κόπρο του Αυγεία, η οποία είχε συσσωρευτεί από το 1912 έως το 2010"

      ...σημαίνει αποδοχή της ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ να επιτελέσουν το εξεταστικό έργο που οφείλουν να κάνουν.Άρα ευθεία δήλωση ανικανότητας εκτελέσεως καθήκοντος.

      Ορίστε που θέλει η δικαστική εξουσία να "διαχωρίσει" τη θέση της.
      Δεν φαγώθηκαν να πουν ότι ΔΕΝ είναι ''υποχείρια'' των κυβερνήσεων;;
      Δουλειά της δεν είναι να ελέγξει;;
      Ας ελέγξει.

      Βουλευτής της κυβερνήσεως δηλώνει κώλυμμα παράδοσης αποτελέσματος εξεταστικής επιτροπής στην βουλή και αφήνει υπονοούμενα για "κόπρο του αυγεία" από το 1912...!!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ tsilivithras 13/12/2010 18:24:10

        Ζούσε ο Χριστοφοράκος το 12?

        • ΒΡΑΧΟΣ avatar
          ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 13/12/2010 18:28:22

          Ο ακατανόμαστος ζούσε σίγουρα...

          • Orestios avatar
            Orestios @ ΒΡΑΧΟΣ 13/12/2010 18:30:51

            Αυτό σκεφτόμουν. lol

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Orestios 13/12/2010 18:30:12

          Ρίξε μια ματιά στην καταχώρηση της wikepedia για τη Ζημενς...κάτω κάτω που γράφει controversies...

          Δεν ξέρω αν ζούσε ο χριστοφοράκος το 1912...λες να ναι χαιλάντερ;;;

          • Orestios avatar
            Orestios @ tsilivithras 13/12/2010 18:33:07

            Δεν ξέρω τσίλι.
            Εκείνο που φαινεται είναι πως κυρίχθηκε "επιχείρηση συγκάληψη". Πάνε να βάλουν πάλι τον Σαμαρά μέσα με την πρόταση για συμφωνία πολιτικών αρχηγών και σού' πα μού' πες.

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ tsilivithras 13/12/2010 18:38:24

            Συγκάλυψη βρωμούσε εδώ και πάαααρα πολύ καιρό.
            Απλά πλέον έφτασαν σε σημείο που πρέπει κάτι να πουν κι αυτό που έχουν να πουν προφανώς έχει άμεση σχέση με αυτό που ζούμε...

            ...και καναν ένα βρακί 100 κιλά...

            ...όπως εκείνο το χλωμό ευθυτενές "κάμπριο" παλικάρι προσπαθούσε να "εξηγήσει" τις υποκλοπές...

            ...ή όπως ευχαριστούσαν τους γιάνκηδες μέσα στη βουλή πριν από χρόνια...

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tsilivithras 13/12/2010 18:39:57

            Η Ζήμενς ίδρυσε τον σιδηρόδρομο Βερολίνου Βαγδάτης το 1900. Δεν μας νοιάζε... Η ίδια Ζήμενς, από το 1990, με φτάνει.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ tsilivithras 13/12/2010 18:28:54

        Η παραίτηση είναι option?

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tsilivithras 13/12/2010 18:38:32

        Και από το 1990, με φτάνει. Ο του 1981 πέθανε

        • Orestios avatar
          Orestios @ archaeopteryx 13/12/2010 18:44:21

          Έτσι είναι Αρχαίε.
          Ο Γιακουμάτος του ΠΑΣΟΚ επιχειρεί συγκάληψη.

  5. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 13/12/2010 17:59:55

    Ότι υπάρχει θα πρέπει να βγει ατόφιο στη φόρα χωρίς συνεννοήσεις κορυφής.
    Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν ακούω τον κ. Καμμένο να μιλάει.
    Άρα δεν πρέπει να υπάρχει κάτι πέρα από αυτά που γνωρίζουμε.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 13/12/2010 20:22:30

      Ε, άμα δεν μιλάει ο Καμμένος, άρα δεν υπάρχει κάτι άλλο.

      Με την εξέταση του Κόκκαλη γιατί κατάπιε τη γλώσσα του, θα μάθουμε;

      Μη πεποίθατε επ' άρχοντας, επί υιούς ανθρώπων, οις ουκ εστί σωτηρία...

      • man8os avatar
        man8os @ Επώνυμος 14/12/2010 01:58:11

        Το κοντρα το παρακολουθητε?
        Εκει μιλουσε σημερα

  6. loretta avatar
    loretta 13/12/2010 18:03:14

    ...α ρε κατακαημενοι ....εχετε γινει ξεφτιλα....απο τα ψηλα στα χαμηλα και απο τα πολλα στα λιγα...!!!

    αυτο σας αξιζει.

  7. tsilivithras avatar
    tsilivithras 13/12/2010 18:08:42

    από το 1912...

    ...είπε η μικρή νεράιδα, και έφυγε πετώντας για τη χώρα του ποτέ-ποτέ...

    ...

    • kiki avatar
      kiki @ tsilivithras 13/12/2010 20:56:45

      @ Tsili,
      δυστυχως η νεραιδα δεν παει στην χωρα του ποτε ποτε αλλα στην Λακωνια.
      Αν αναχωρουσε στην χωρα του ποτε ποτε, θα ειχαμε καλυτερη τυχη,
      προκειται περι φαινομενου, ανθρωπου, προσωπικα εχω μεινει καταπληκτη με την συμπεριφορα του, αν το ελεγα θα με εκοβαν παλι.

  8. geopan avatar
    geopan 13/12/2010 18:10:26

    ρε παιδιά δεν ξέρω που να το postαρω αλλά τα νεύρα μου έγιναν τσατάλια μόλις το είδα.συνταξιούχο βρήκε να πάρει;!!!!!!!!
    ΠΕΡΙΛΗΨΗ
    Με την αρ. πρωτ. ΔΙΔΚ/23658/10-11-2010 απόφαση του Υπουργού
    Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, που εκδόθηκε
    σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 55, 56, 57 του Π.Δ 63/2005 (ΦΕΚ
    98/Α/2005), διορίστηκε η Ευφράνθη Μητώση του Δημητρίου (ΑΔΤ ΑΒ
    441686), Συνταξιούχος, σε θέση Ειδικού Συμβούλου στο Πολιτικό Γραφείο
    του Υπουργού Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης
    κ. Γιάννη Ν. Ραγκούση.
    Στην ανωτέρω θα καταβάλλονται:
    α) Ο βασικός μισθός του 4ου Μισθολογικού Κλιμακίου του Ν. 3205/2003.
    β) Το κίνητρο απόδοσης του άρθρου 12 του Ν. 3205/2003, καθώς και τα
    κάθε είδους επιδόματα και προσαυξήσεις των μονίμων υπαλλήλων
    αντίστοιχης κατηγορίας (ΠΕ) και κλάδου της Γ.Γ.Δ.Δ.Η.Δ του Υπουργείου
    Εσωτερικών, Αποκέντρωσης & Η.Δ., με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις.
    (Αρ. Βεβαίωσης ΥΔΕ-ΥΠΕΣ 10357/15-11-2010 ).
    Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ
    ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ, ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ
    ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ
    ΓΙΑΝΝΗΣ Ν. ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ
    Η περίληψη αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
    Η Προϊσταμένη της Διεύθυνσης
    Ελευθερία Μπινιάρη
    ΑΔΑ: 4ΙΦΤΚ-

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ geopan 13/12/2010 18:13:49

      Στην πασοκικη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα.

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 13/12/2010 22:14:04

        Στην πασοκικη δημοκρατια δεν υπαρχει τιποτα.

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 13/12/2010 23:26:18

          στην πασοκική δημοκρατία υπάρχει μόνο πράσινο χορτάρι για πράσινα πρόβατα που αναπτύσσονται πράσινα ακούγοντας νταλάρα...

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ tsilivithras 13/12/2010 23:28:03

            Heaven is a place, where nothing ever happens.

    • Orestios avatar
      Orestios @ geopan 13/12/2010 18:22:35

      Χτύπημα στην ανεργία από τον Ραγκούση.
      Εύγε.

  9. Zio avatar
    Zio 13/12/2010 18:13:42

    Εδώ δεν μπορούν να ελέγξουν έναν Γερουλάνο που έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει ΤΑ όργια, http://www.politis-gr.com/?p=8675 , θα αποδώσουν ευθύνες για την Σήμενς. ναι, αμέ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Zio 13/12/2010 18:33:54

      Αυτό κι αν είναι σκάνδαλο

    • AUD avatar
      AUD @ Zio 13/12/2010 18:50:56

      τι ειπες τωρα!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Zio 13/12/2010 19:17:25

      ωραίος ο Πωλ....

      τέλεια...μετά τη φώτο του νταλάρα με το μπαγλαμά μπροστά απο την Παναγία ήρθε κι αυτό να μας ανεβάσει κι άλλο την πίεση...!

      Λεξοτανίλ κανείς;;

      • Orestios avatar
        Orestios @ tsilivithras 13/12/2010 19:19:04

        Το ταβόρ είναι καλύτερο
        χο! χο!

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Orestios 13/12/2010 19:47:54

          Το ταβόρ είναι για βαριά ψυχασθενείς ρε Ορέστιε...συβνήθως πάει πακέτο με λίθιο...

          χμμμμ...

          βρε λες..;;;;

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ tsilivithras 13/12/2010 19:49:31

            Nebutol numbs it all, but I prefer alcohol....

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ tsilivithras 13/12/2010 20:01:04

            χικ...

          • Orestios avatar
            Orestios @ tsilivithras 13/12/2010 20:02:38

            @ τσίλι
            lol

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ tsilivithras 13/12/2010 20:08:07

            Ορέστιε you gotta have humor ρε...otherwise we drunk him...

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ tsilivithras 13/12/2010 20:10:33

            Ρε λεβέντες η μπόμπα του Γρηγοράκου έχει πυροκροτητή ή είναι τζούφια.

            (Spanish bombs; yo te quiero infinito!)

          • Orestios avatar
            Orestios @ tsilivithras 13/12/2010 20:12:33

            @ τσίλι
            Συμφωνώ

  10. tiramola avatar
    tiramola 13/12/2010 18:38:21

    Ένα βάρος εξέφρασε ο άνθρωπος από το διαφαινόμενο μέγεθος των αποκαλύψεων και των εμπλεκομένων.
    Πάμε για δεύτερη συγκάληψη μετά εκείνη της Καραμανλικής περιόδου?
    Το αποκλείω.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 13/12/2010 18:41:46

      Να πάω εγώ στην Επιτροπή να τους βγάλω τα βάρη; Δεν το έχω σε τίποτα. Εγώ και δύο βοηθοί. Τελειωμένα όλα σε 3 μέρες. ΟΛΑ. (Θα μου πεις θα θέλω και ...φύλαξη μετά... άσε κάθομαι ήσυχος)

      • tiramola avatar
        tiramola @ archaeopteryx 13/12/2010 18:46:17

        Κοίταξε, ο ΓΑΠ έχει πάρει απόφαση να ξεκαθαρίσει με όποιες πασοκικές αμαρτίες του παρελθόντος.Το ποτάμι αναγκαστικά θα πάρει και ΝΔκράτες.
        Κάποιοι πρέπει να το αντέξουν, απλό είναι.
        Εγώ καταλαβαίνω ότι κάποιοι δεν είναι μαθημένοι σε αποκαλύψεις.
        Πρέπει να κάνουν την υπέρβαση αναγκαστικά.
        Εξάλου είπαμε, ή αλλάζουμε ή βουλιάζουμε.

        • Zio avatar
          Zio @ tiramola 13/12/2010 19:16:42

          ΕΝΑΣ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ!

          Από τα πλέον απίθανα που συμβαίνουν με την κυβέρνηση Παπανδρέου. Από "σερβιτόρος στο πολιτικό γραφείο του Πρωθυπουργού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου...
          χρόνου" μετατάσσεται σε προσωποπαγή θέση που συστήνεται ειδικά γι' αυτόν στο Υπουργείο Εσωτερικών! Ουδέν περαιτέρω σχόλιο...

          • Orestios avatar
            Orestios @ Zio 13/12/2010 19:18:06

            ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 14/12/2010 02:29:09

          τι; θα κάνει τίποτα στον ΟΠΑΠ ή στα παιδιά που συντηρεί που κυνηγάνε Πράσινο real estate στην Ανάβυσσο μέσω μη κερδοσκοπικών επιστημονικών οργανώσεων. Το θράσος τιραμόλα, το θράσος... Η θα φωνάξει τον Σημίτη να τον κάνει νταντά για τον Γκένσερ; Ή τους κληρονόμους του Αντρέα για τον Κοσκωτά;

          Αν αυτά που λές πρέπει να τα πεις, πάει στην ευχή. Αν τα πιστεύεις, δεν ξέρεις καλά το Πασόκ.

  11. tsilivithras avatar
    tsilivithras 13/12/2010 19:58:24

    βρωμοπανκιό...

  12. Orestios avatar
    Orestios 13/12/2010 19:58:42

    trust me, you won't lose

  13. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 13/12/2010 19:59:04

    ...yeah!.... it shows!!!!

  14. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/12/2010 20:23:58

    Φάκτορα, είναι τρομερό αυτό που είπε ο Γρηγορακος και μπράβο σου που το αναδεικνύεις...

  15. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 13/12/2010 21:47:03

    ‘Αν κρίνω από όσα μας ξεφούρνισαν απόψε τα παπαγαλάκια στα νυχτερινά δελτία ειδήσεων, αύριο πρέπει να περιμένουμε να ανοίξουν μύτες μέχρι και κεφάλια. Ότι προσφέρεται για τσούγκρισμα.

    Κρίμα που αυτή η χώρα δεν θα μπορέσει ποτέ να σταθεί ΜΟΝΗ της στα πόδια της. Κρίμα που ο λαός της ποτέ δεν ψήφισε για το κοινό συμφέρον αλλά για το ίδιον όπως νόμιζε με όσα του έλεγαν.

    Στην περίπτωσή μας το τέλος είναι ορατό. ‘Η φθάνουμε ξεβράκωτοι με τον ΓΑΠ και τους παρατρεχάμενούς του μέχρι την 4η δόση ή διακόπτουμε κάθε σχέση με το ΔΝΤ εδώ και τωρα, πετώντας με τις κλωτσιές έξω τόσο το ΔΝΤ όσο και τον ΓΑΠ με όλο του το σόϊ για να βρεθούμε όσο πιο νωρίς γίνεται στην – ούτως ή άλλως – αναμενόμενη πτώχευση, η οποία θα αναγκάσει τους εταίρους μας, ευρωπαίους και υπερατλαντικούς, να αλλάξουν στάση για να αποφύγουν τις συνέπειες..

    ‘Αν και αύριο δεν διαβάσω ή ακούσω το σύνθημα «ΓΙΩΡΓΟ φύγε από την χώρα μας όσο είσαι ακόμα ζωντανός» θα σημαίνει άλλη μία θεατρική παράσταση των συνδικαλιστών σε συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ.

    ΠΕΛΙΑΣ

  16. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/12/2010 00:23:24

    ΠΡΟΤΑΣΗ: Αφού είναι έτσι όπως τα λέει ο κύριος βουλευτής, να βγεί σύσσωμη η σύνθεση της Επιτροπής και να ζητήσει να συγκληθεί το Συμβούλιο των Πολιτικών Αρχηγών υπό τον ΠτΔ ώστε να παρθούν από εκεί οι τελικές αποφάσεις για τις διώξεις πολιτικών προσώπων και του Σημίτη (που μάλλον είναι ο μόνος πρωθυπουργός για τον οποίο στοιχειοθετούνται ευθύνες) και να καθοριστεί το μέγεθος του προστίμου που θα πρέπει να πληρώσει η ΖΗΜΕΝΣ (της τάξεως των 10 δις ευρώ όπως έχει ακουστεί) και να αποφασιστεί τέλος ο αποκλεισμός της από τους δημόσιους διαγωνισμούς για ένα "συζητήσιμο" χρονικό διάστημα (για να έχουμε κάποιο σημαντικό διαπραγματευτικό χαρτί κατά τον Γερμανών).

    Αυτή την μετάθεση του θέματος στο ύψιστο πολιτικό όργανο που είναι το Συμβούλιο των Πολιτικών Αρχηγών μπορεί να ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ από τους 20 βουλευτές αν αυτοί απειλήσαουν ότι θα παραιτηθούν ταυτοχρόνως με κοινή δήλωσή τους ή εν πάση περιπτώση να δηλώσουν ότι παραιτούνται οι του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ εάν δεν μετατεθεί το θέμα στους Αρχηγούς. Εκ των 20 βουλευτών της Εξεταστικής Επιτροπής, το ΠΑΣΟΚ έχει 10 βουλευτές, επομένως 157 που έχει η Κ.Ο. του ΠαΣοκ στη βουλή μείον 10 = 147, και έτσι η κυβέρνηση χάνει τη δεδηλωμένη και υποχρεούται να πάει σε εκλογές.

  17. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2010 02:01:00

    Καλή πρόταση.
    Εξεταστικές με συμμετοχή του λαού.

  18. man8os avatar
    man8os 14/12/2010 02:03:06

    Αμεση δημοκρατια?
    Πλακα θα εχει...

    • Orestios avatar
      Orestios @ man8os 14/12/2010 02:14:11

      Είναι πολύ καλή ιδέα.
      Χρειάζεται βελτιώσεις ώστε να διασφαλιστούν πολλά σχετικά με την προστασία των πολιτών.

  19. Rotarmist avatar
    Rotarmist 14/12/2010 12:02:02

    Εχετε ολοι βγει απο παρθενογεννεση. Δεν ξερετε τιποτα για τοος ..."φονους" απο το 81 και μεχρι το 09.
    Ω! τι κοσμος μπαμπα! Ομορφος ηθικος και αγγελικα πλασμενος.
    Ξαφνικα ανακαλυπτουμε την πυριτιδα!

  20. Κ avatar
    Κ 14/12/2010 14:04:24

    Ολες οι απόψεις σεβαστές, ο καθένας έχει το δικαίωμα να λέει τη γνώμη του...