#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/04/2009 11:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εξηγήστε μας επιτέλους, κύριε Μάνο

Μπορεί να είναι αμαρτωλή η προγραμματική συμφωνία 8002 Ζημενς-Ιντρακόμ με τον ΟΤΕ για την ψηφιοποίηση του Οργανισμού, το 1997, αλλά προπομπός της ήταν ο διαγωνισμός 7753 του 1992 για να προμηθευτεί ο ΟΤΕ 1.100.000 ψηφιακές παροχές. Γι αυτό και επιμένουμε ότι αποτελεί ένα «σκάνδαλο μέσα στο σκάνδαλο» η μη διερεύνηση όλων των επίμαχων συμβάσεων της Ζήμενς και της Ιντρακόμ με τον ΟΤΕ, για να αποκαλυφθεί σε όλες τις διαστάσεις της η πραγματική διαπλοκή.


___________________________________________________________________________________________________________
Η υπόθεση λοιπόν αυτή, στη δεκαετία του 1990, επανειλημμένως ταλάνισε και τη Δικαιοσύνη και την πολιτική ζωή του τόπου. Στην ανάρτηση με τίτλο «Η αλληλογραφία του Μητσοτάκη με την Ζήμενς» γράφαμε ότι ο τότε επικεφαλής του τομέα τηλεπικοινωνιών της Ζημενς Ελλάς, Ηλίας Γεωργίου (σήμερα κατηγορούμενος για το ομώνυμο σκάνδαλο) στις 30 Αυγούστου 1993 έστειλε επιστολή στον πρωθυπουργό, Κ. Μητσοτάκη, με την οποία σε «διατακτικό» στυλ ζητούσε την προσωπική παρέμβασή του για να άρει τις αντιρρήσεις του ο τότε υπουργός Οικονομίας, Στέφανος Μάνος και να προωθηθεί άμεσα το έργο. Ενδιαφερόμενοι ήταν -και πάλι- οι Ζημενς και Ιντρακόμ.

Ο κ. Μάνος παρουσιαζόταν τότε ως ο υπουργός που διαφωνούσε, διότι επέκειτο η πώληση του ΟΤΕ σε Γιαπωνέζους, και άρα θεωρούσε ότι εκείνοι πρέπει να αποφασίσουν για τα οποιαδήποτε έργα (βλέπε Το παρασκήνιο της αλληλογραφίας Ζήμενς - Μητσοτάκη). Σήμερα, όμως, αποκαλύπτουμε ένα σημείωμα που είχε στείλει στις 8 Μαρτίου 1993 στον τότε υπουργό Μεταφορών και Επικοινωνιών, Θόδωρο Αναγνωστόπουλο, και τον προέτρεπε να προωθήσει άμεσα τον διαγωνισμό. Έγραφε συγκεκριμένα:

«Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να παρέμβεις στη διοίκηση του ΟΤΕ και να τονίσεις τη σημασία που αποδίδει η κυβέρνηση στη γρήγορη λήψη όλων των αποφάσεων που θα επιτρέψουν την οριστικοποίηση του διαγωνισμού 7753 και να επισημάνω ότι μεγάλες καθυστερήσεις σημειώνονται επίσης και στην εκτέλεση του συμφωνημένου έργου με την ΕΚ crash programme, με εξαίρεση τις παραγγελίες υλικού που φαίνεται να προχωρούν με γρήγορες διαδικασίες».

Τελικώς, ο κ. Μάνος αντιδρούσε ή δεν αντιδρούσε στον επίμαχο διαγωνισμό;

Δεχόταν πιέσεις από το τότε πρωθυπουργικό περιβάλλον, για να προωθηθεί το έργο, ενδεχομένως υπέρ των Ζημενς-Ιντρακόμ, συνέβαινε κάτι άλλο, ή οι αρνήσεις που του αποδίδονται, αποτελούσαν απλά ένα πολιτικό παιχνίδι;

Καιρός είναι ο λαλίστατος κατά τα λοιπά, κ. Μάνος, να μιλήσει για όλα αυτά, για το ρόλο της Ζημενς και της Ιντρακόμ, καθώς και για τη στάση της τότε πολιτικής ηγεσίας απέναντι στις συγκεκριμένες εταιρείες.

Διαβάστε εδώ τηα επιστολή του κ. Μάνου προς τον κ. Αναγνωστόπουλο για την Ζήμενς και την Ιντρακόμ

Εκτός των άλλων είναι πολύ ενδιαφέρουσα επειδή αποκαλύπτει και το σκοτεινό παρασκήνιο του 1993 για την ιαπωνική ΝΤΤ και το παιχνίδι που έπαιζε τότε η κυβέρνηση Μητσοτάκη με την διαπλοκή (Μια ξεχασμένη συνάντηση στο Τόκιο)

(στη φωτογραφία οι κ. Μητσοτάκης και Μάνος με τον τότε επικεφαλής της Siemens, Von Pirrer)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hellenic avatar
    Hellenic 29/04/2009 11:53:22

    Εσεις το βιολι σας. Οι ανθρωποι αυτοι ηταν υποδειγμα λειτουργιας κυβερνησεως. Ριχνετε λασπη ενω αυτα που αναφερετε ως παραδειγμα δειχνουν ακριβως το αντιθετο και σας εκθετουν. Φαινεται καθαρα ενας απο τους λογους που καποιοι θελησαν να ριξουν την κυβερνηση Μητσοτακη. Ας μην επεκταθουμε καλυτερα στο θεμα αυτο...

  2. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 29/04/2009 12:09:39

    Ρε παιδιά αντί να αναλύετε με ποιο τρόπο ο Τσουκάτος έβαλε τα χρήματα της SIEMENS στα ταμεία του PASOK ασχολείστε με το άν ο Μητσοτάκης ασκούσε πίεσεις(!!!) προς ώφελος της SIEMENS και INTRAKOM. Σκεφτείτε ε! πιέσεις ασκούσε, δεν μπορούσε να επιβάλλει τίποτα από μόνος του . Ο Τσουκάτος όμως έκανε ότι έκανε χωρίς πιέσεις.
    Η αλήθεια είναι μία: Ο Μητσοτάκης έπεσε (!!!) και την δουλειά την πήραν από το ΠΑΣΟΚ.
    Χάσατε το δάσος για μια ακόμη φορά!!!

  3. Le canard avatar
    Le canard 29/04/2009 12:10:16

    @Hellenic

    Επειδή εσύ εκτίθεσαι, γιατί δεν επεκτείνεσαι στο θέμα;

  4. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 29/04/2009 12:12:11

    Σκεφτείτε ότι ούτε ο Αναγνωστόπουλος κατάφερε να προωθήσει τον διαγωνισμό. Τι δύναμη είχε τελικά αυτό ο Μητσοτάκης!!! Καμμία προφανώς γι' αυτό τον έριξαν και έκαναν την δουλειά τους με τους εύκολους (Λάμπρου κλπ).

  5. Hellenic avatar
    Hellenic 29/04/2009 12:15:13

    @3-le canard- Εγω ως προς τι εκτειθεμαι? Δεν εχω κανενα οφελος να παιξω στα παιχνιδια τους. Απλα η επιθεση τους στα στελεχη της Κυβερνησης Μητσοτακη ειναι αδικη, αυτα που παροθσιαζουν καταρριπτουν τα ιδια τους τα επιχειρηματα, και οι σκοποι τους ειναι παραπανω απο προφανεις

  6. Le canard avatar
    Le canard 29/04/2009 12:15:47

    @ΣΚΑΙς

    Μην ξύνεις πληγές. Πολύ απλά, αν δεν ήταν το ΠΑΣΟΚ, θα είχε δώσει τη δουλειά σε Ζημενς-Ιντρακομ ο Μητσοτάκης. Θυμίσου επίσης, τι χαμός στη διαπλοκή υπήρχε τότε με τις αντίπαλες στη Ζημενς-Ιντρακομ εταιρείες για το έργο. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Το σκάνδαλο της Ζημενς0Ιντρακομ (50%-50% τα έπαιρναν τα έργα στον ΟΤΕ) είναι η διαχρονική ιστορία της διαπλοκής στην Ελλάδα. Και διαπερνά όλα τα τζάκια και τους πολιτικούς χώρους. Γι'αυτό έχει αξία να τοποθετηθεί ο Μάνος και να φωτίσει εκείνη την περίοδο. Να σημειώσεις ακόμα ότι οι Γεωργίου-Καραβέλας της Ζημενς (δεκαετία 1990 τηλεπικοινωνίες) είναι κατηγορούμενοι. Πιστεύει κανείς άραγε ότι ήταν γαλαντόμοι μόνο προς το ΠΑΣΟΚ; Βεβαίως το ΠΑΣΟΚ τα πήρε. Κι αν καραμερίσουμε τις μίζες πήρε περί το 60%. Υπάρχει ακόμα ένα 40% το οποίο πήγε στη ΝΔ και σε πολιτικά τζάκια της.

  7. Le canard avatar
    Le canard 29/04/2009 12:20:17

    @Hellenic5

    Αυτό που κάνει ο Μάνος στην επιστολή του είναι αφενός μεν να λέει αυτό που έχει γράψει ο ΦακτορΧ σε προηγούμενες αναρτήσεις για το πως τα είχε πάρει στο κρανίο ο Κόκκαλης επειδή αρνείτο να προωθήσει τη δουλειά προς Ζημενς-Ιντρακομ (ίσως δεν ήθελε να γίνει καθόλου το έργο, επειδή νόμιζε ότι θα πουλήσει τον ΟΤΕ), αφετέρου παρουσιάζει τις πιέσεις -προφανώς- που δεχόταν από το πρωθυπουργικό περιβάλλον για να δοθεί η δουλειά στις δύο εταιρείες. Εννοείται ότι η τότε κυβέρνηση έπεσε και εξαιτίας της πρόθεσής της να πουλήσει τον ΟΤΕ.

  8. Le canard avatar
    Le canard 29/04/2009 12:24:38

    @ΣΚΑΙς4

    Δηλαδή θέλεις να μας πείς ότι ο Χριστοφοράκος της Ζημενς γούσταρε τα ντομαδάκια της Μαρίκας, γι'αυτό και διατηρούσε τόσο καλές σχέσεις με το Μητσοτακέϊκο;

  9. Hellenic avatar
    Hellenic 29/04/2009 12:35:03

    @7-Le canard-Εσυ απο που καταλαβαινεις οτι ο Μανος δεχοταν πιεσεις απο τον Πρωθυπουργο η το περιβαλλον του?-Αυτα δηλαδη που γραφονται ειναι περαν λογικης.

  10. Le canard avatar
    Le canard 29/04/2009 12:39:59

    Βλέπε την ανάρτηση "Το παρασκήνιο της αλληλογραφίας Ζήμενς – Μητσοτάκη", By Factorx | April 27, 2009.

    Πολύ απλά, όταν είναι γνωστό ότι ο Μάνος προφασίζεται (δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να υπήρχε) πως επειδή θέλει να πουλήσει τον ΟΤΕ στους Γιαπωνέζους και αυτοί δεν θέλουν να κάνουν τέτοια μεγάλη προμήθεια, δεν πρέπει να γίνει ο διαγωνισμός, και στην επιστολή φαίνεται να καλεί τον Αναγνωστόπουλο να ξεκαθαρίσει την κατάσταση και να προχωρήσει η "δουλειά", τι σημαίνει αυτό. Εν πάση περιπτώσει, τις περισσότερες απαντήσεις θα τις βρείς στην ανάρτηση που σου έστειλα.

  11. Hellenic avatar
    Hellenic 29/04/2009 12:54:54

    Aυτη η υποθεση ειναι το δραμα της συγχρονης Ελλαδας των νεο-κοτζαμπασηδων, και των μεγαλοτσιφλικαδων. Ο Πρωθυπουργος Μητσοτακης προσπαθει να πουλησει μια κυψελη σκανδαλων οπως ο ΟΤΕ, αλλα προσκρουει στα πανισχυρα συμφεροντα της ολιγαρχιας. Εχει μολις 151 βουλευτες-βλεπετε τοτε δεν υπηρχε το ΛΑΟΣ-και πεφτει η κυβερνηση. Θελουμε κρατος ισχυρο που εκεινο θα θετει τους κανονες του παιχνιδιου με βαση τα συμφεροντα της χωρας και του λαου. Για αυτο το λογο πρεπει να δωθει ισχυρη λαικη εντολη στο πασοκ του Γ.Παπανδρεου στις επομενες εθνικες εκλογες.

  12. Le canard avatar
    Le canard 29/04/2009 13:15:13

    @Hellenic11

    Τι είναι αυτά που λές; Τις νεοφιλελεύθερες πολιτικές του ξεπουλήματος πάς να δικαιολογήσεις; Εχεις ξεχάσει τις ανοησίες των Μάνου-Ανδιανόπουλου με τους νοικοκυρέους και ττην απελευθέρωση καυσίμων; Μα, οι διοικήσεις του ΟΤΕ και όλων των ΔΕΚΟ διορισμένες από τις εκάστοτε κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ, και της ΝΔ, και τους πρωθυπουργούς ήταν. Λες να τα έπαιρναν οι επικεφαλής μόνον για την τσέπη τους και να μην έβαζαν τίποτα στα κομματικά και "οικογενειακά" ταμεία; Τώρα, τι να σου πώ για το ΠΑΣΟΚ. Κοίτα ποίοι ήταν οι επικεφαλής του ΟΤΕ και πόσο μέσα για μέσα στο πρωθυπουργικό περιβάλλον Σημίτη ήταν, και μετά πές μου. Ασε, ειδικά στη Χαριλάου Τρικούπη, στο σπίτι του κρεμασμένου, δεν πρέπει να μιλούν για σκοινί. Ούτε όμως, στη Ρηγίλλης, αλλά ούτε και στην Αραβαντινού.

  13. Hellenic avatar
    Hellenic 29/04/2009 13:29:23

    Εαν εσυ αυτα καταλαβαινεις τι να σου πω...και μην ξεχασεις σημερα να δεις το δελτιο ειδησεων των 8 για να μορφωθεις και να διαφωτιστεις.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/04/2009 13:29:49

    Υπάρχει λίγη δόση αλήθειας και σε αυτά πουλ λέει ο hellenic και μεγάλη δόση αλήθειας και "στην άλλη πλευράς"

    Αν ήμουν μαρξιστής (και δεν είμαι) ίσως έλεγα ότι έλεγα ότι επί Μητσοτάκη είδαμε την σαφή σύγκρουση του ελληνικού κεφαλαίου με το διεθνές. Σαν δηλωμένος λάτρης της ελεύθερης αγοράς, θα έλεγα ότι δεν με ενδιαφέρει η εθνικότης του κεφαλαίου, με ενδιαφέρουν τα συγκριτικά πλεονεκτήματα, και η αποτελεσματικότητα.

    Ωστόσο η "ελεύθερη αγορά" μου δεν είναι τόσο ελέυθερη, αφού ξέρω ότι το μεν ελληνικό κεφάλαιο κάνει ντόπια καρτελάκια και τσιφλικάδικα με χρέωνει εδώ 3 φορές όσο θα έκανε έξω, από την μία, το δε ξένο κεφάλαιο θέλει την ελληνική βιομηχανία για να καρπωθεί την ολιγοπωλιακή τιμολόγηση του ντόπιου καρτέλ, αλλά για να φάει τα υπερκέρδη του στην δικιά του μητρόπολη, αντί να κάνει τις βιλάρες του και τις κοτεράρες του και να έχει τους μπράβους του εδώ στην ψωροκώσταινα.

    Εδώ καλόι μου άνθρωποι καταρρέεουν οι θεωρίες μου και γίνεται άσχημο το έργο. Προτιμώ τον ντόπιο τσιφλικά ή τον ξένο απομυζητή; ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

    Γίνεται ακόμα πιο δύσκολο όταν ο Πρωθυπουργός και η παρέα του είαν πιτσικόμηδες, beachcombers, μακρυχέρηδες, και όποιος ξέρει η καταλαβάινει, ξέρει τι εννοώ. Εχουμε πολλών ειδών "Πρωθυπουργούς". Αλλοι είναι έτσι άλλοι αλλιώς, μπορώ να πω ένα σωρό λέξεις, αλλά καταλαβαινόμαστε. ΑΝ ΔΕΝ ΦΥΓΕΙ Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ, το πρόβλημα θα παραμένει και η απάντηση θα είναι πάντα δύσκολη.

    Με την διαφθορά να βασιλεύει (δεν ξεχνάω τι είπατε μερικοί "έτσι είναι και καλά είναι"), το δίλημμα είναι μαϊμού. Σαν να πρέπει να διαλέξεις αν θές να σε σφάξουν με μαχαίρι μάρκας τάδε ή δείνα. Ωστόσο, ΕΤΣΙ πρέπει να τοποθετηθεί το δίλημμα.

    Ο Μάνος είναι σχετικά τίμιος (νομίζω) για αυτό τον βρίζουν όλοι. Και εγώ έχω αναφερθεί σαν "καλό παιδί, ΑΛΛΆ τίμιος". Το πιάσατε? "Αλλά". Έτσι είμαι blogger και όχι μπιζιναδόρος.

    Έχει και τίμιους επιχειρηματίες ο μπαξές... Για πολιτικούς, δεν ορκίζομαι.

    Καλημέρα.

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/04/2009 13:34:02

    Μία Κυβέρνηση οφείλει να προστατεύει (1) τα συμφέροντα του λαού της και του έθνους της, και (2) ναι, του εγχωρίου κεφαλαίου της χώρας, εφ' όσον το (2) δεν αντικρούει λίγο ή πολύ στο (1)

    Και η επιλογή "λίγο ή πολύ" είναι δύσκολη πολιτική επιλογή.

    Ας τοποθετήσουμε επιτέλους τις επιλογές στην πραγματική τους πολιτική διάσταση και ας αφήσουμε τις ντουντούκες και τις ταμπέλες και τα ψέματα.

  16. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 29/04/2009 13:41:04

    @6 Le canard
    Τι φοβερή ποσόστωση!!!!
    Μια κυβέρνηση πέφτει γιατί δεν δίνει την δουλειά και η άλλη κυβέρνηση την δίνει. Στην δική μου αντίληψη και με βάση τα όσα ξέρουμε μέχρι σήμερα είναι 100% ΠΑΣΟΚ και 0% ΝΔ.
    Το μέλλον δε επιφυλλάσει αρκετές εκπλήξεις ακόμα!!!


    Παίδες (μάλλον είστε οι περισσότεροι ασπρομάλληδες) προτείνω να αφήσουμε τον Μάνο και να πάμε να ψάξουμε πίσω μα πολύ πίσω... ποιος έφερε την Siemens στην Έλλαδα. Έτσι να είστε σίγουροι ότι το δάσος θα χαθεί για τα καλά. Αυτή ακριβώς είναι και η επιδίωξη του συντάκτη του άρθρου.
    Υπάρχει άρθρο για το πώς πήγε τα λεφτά στο ΠΑΣΟΚ ο Τσουκάτος???? Αν ναι να το διαβάσουμε. Αν όχι τότε υπάρχει πρόβλημα αξιοπιστίας.

  17. Le canard avatar
    Le canard 29/04/2009 13:44:00

    @Hellenic13

    Αλοίμονο να χάσω το φίλο μου τον Ντερμπεντέρη. Μαθαίνω τις νεοφιλελεύθερες ΠΑΣΟΚικές και Νεοδημοκρατικές απόψεις από αυτόν. Ευτυχώς υπάρχουν εκεί και οι "εκσυγχρονιστές"-"φιλελεύθεροι" αριστερούληδες με τον Τσίμα για να πιάνουμε τα "νέα κύματα" της σοσιαλδημοκρατίας. Ολα καλώς καμωμένα. Πως το'λεγε να δείς χτές ο Τσίμας; Τα οικονομικά προβλήματα είναι τόσο μεγάλα και χρειάζεται μια νέα κυβέρνηση να τα διαχειριστεί... Τουτέστιν ΠΑΣΟΚ, ε;

  18. Le canard avatar
    Le canard 29/04/2009 13:49:34

    ΣΚΑΙς Says: Υπάρχει άρθρο για το πώς πήγε τα λεφτά στο ΠΑΣΟΚ ο Τσουκάτος?

    Πολλά, ειδικά σε τούτο το σαϊτ. Βόγιας, Βίος, παλιά "συντρόφια" του Ρήγα και της ΚΝΕ, που όπως και οι σύγχρονοι "αριστερούληδες εκσυγχρονιστές", πήγαν είτε στο ΠΑΣΟΚ είτε στη ΝουΔουλα. Αν υπάρχει κάτι που κατηγορείται το ΠΑΣΟΚ είναι η εξαθλίωση κάθε έννοιας της αριστεράς (με το συχώριο βέβαια για όσους λίγους αριστερούς υπάρχουν ακόμα στο ΠΑΣΟΚ και νοιώθουν την ίδια απογοήτευση με μας). Αυτό λοιπόν, δεν συγχωρείται. Ούτε συγχωρούνται και εκείνοι οι αριστερούληδες που πέρασαν εκεί και έγιναν βασιλικότεροι του βασιλέως με το αζημίωτο στις περισσότερες περιπτώσεις. Οπως και οι Βόγιας, Βίος, Πιταούληδες και σία. Και μην αρχίσουμε να μιλάμε πάλι για τα αυτονόητα, δηλαδή της υπάρχουσας και εν πολλοίς κατεστημένης αριστεράς.

  19. Le canard avatar
    Le canard 29/04/2009 13:50:25

    Και μην αρχίσουμε να μιλάμε πάλι για τα αυτονόητα, δηλαδή τις τεράστιες ευθύνες της υπάρχουσας και εν πολλοίς κατεστημένης αριστεράς.

  20. ataktos avatar
    ataktos 29/04/2009 13:51:25

    # archaeopteryx-Σε κανέναν απόγονο του Ιμβραιμ από Aιγυπτο μην έχει πέσει ο ΚΚ κατά διαβολική συμπτώσει

  21. Le canard avatar
    Le canard 29/04/2009 13:53:19

    ΣΚΑΙς Says: Στην δική μου αντίληψη και με βάση τα όσα ξέρουμε μέχρι σήμερα είναι 100% ΠΑΣΟΚ και 0% ΝΔ.

    Κάνεις λάθος. Δεν υπάρχει μεγάλη "δουλειά", μεγάλη προμήθεια που να μην πληρώνονται διακομματικά διόδια και να μην τα σκάνε σε νταβατζήδες ισχυρών ΜΜΕ. Οι τελευταίοι με τη σειρά τους διαθέτουν στενότατες σχέσεις με τα κομματικά τζάκια. Ιδού η διαπλοκή. Απλά είναι τα πράματα. Το σύστημα είναι δομημένο με υλικά από όλους τους χώρους της εξουσίας.

  22. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 29/04/2009 14:33:38

    Ο Μανος δεν είναι πλεον του ΠΑΣΟΚ;

  23. Anideos avatar
    Anideos 29/04/2009 15:04:08

    ti trela einai auti na asxoloumaste me themata 16 xronia pisw den mporw na tin katalavaw!!!!re paides.......eimaste stin dekaetia tou 2000 kai sugkekrimena 2009!!!! i dekaetia tou 90 kai eidikotera to etos 1993 einai 16 xronia pisw!!!! eleos

  24. fozos avatar
    fozos 29/04/2009 15:06:52

    παντως ενα κολληματάκι με το ......παρελθόν το έχουμε!!! εδω δεν μπορούμε να βρούμε τι εγινε με C4 kai ολυμπιακούς αγώνες που έγινε πρόσφατα ρε συ factorx τι ανοίγεις θέματα του 90???

  25. theo1611 avatar
    theo1611 29/04/2009 15:43:18

    Τεχνοκράτης Γιαπωνέζος είχε κάποτε πεί (1984) ότι θα ήθελε η Ελλάδα να είναι δίπλα στην Ιαπωνία, ώστε εμείς να παράγουμε "ιδέες" και αυτοί να τις "υλοποιούν"!!!

    Τα πράγματα είναι απλά!!!

    Όταν οι Γιαπωνέζοι αντιλήφθηκαν ότι τους κρύψαμε κάποιες από τις φαεινές ιδέες μας, την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια!!!

    Σου λέει μόνο για να αγοράζετε SONY και DATSUN είστε ικανοί!!! Συνεχίστε!!!

    Οι δικοί μας συνέχισαν το χαβά τους!!!

  26. Factorx avatar
    Factorx 29/04/2009 16:21:41

    @fozos: ακριβώς γι αυτό δεν μπορεί να βρεθεί άκρη - και μην νομίζεις οτι έχουμε καμια όρεξη να ανατρέχουμε στο παρελθόν. Η λεηλασία με την Ζήμενς και την Ιντρακόμ άρχισε επι Οικουμενικής. Τώρα μας λένμε οτι άρχισε τα τελευταία χρόνια του Σημίτη. Αν όμως δεν έχει κανεις όλη την εικόνα μπροστά του δεν πρόκειται να βρεθεί άκρη

  27. Le canard avatar
    Le canard 29/04/2009 16:32:55

    @anideos23

    Γιατί, είδες εσύ να αλλάζουν τα πρόσωπα στις πολιτικές ηγεσίες 16, 20 και βάλε χρόνια μετά ή να αλλάζουν οι παραλήπτες των μιζών; Δεν είναι υπόθεση 16 ετών πρίν. Είναι καρα-σημερινή.

  28. Le canard avatar
    Le canard 29/04/2009 16:34:41

    @Anonymous26

    Ε, είσαι λίγο άδικος. Υπάρχουν και αμερικανοτσολιάδες, και αγγλίδες "γκούρκας".

  29. Le canard avatar
    Le canard 29/04/2009 16:35:45

    @Αρχίδαμος22

    Ο Μάνος είναι μόνος τώρα.

  30. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/04/2009 18:18:28

    έγραψε ο Βλάχος στον "Κύριό μου Αλκιβιάδη"... προτιμάτε να σας φάνε απο το κεφάλι ή από τα πόδια;

    προτιμώ ανεξάρτητη ελληνική πολιτική. Ξέρω ότι από το 21 έχουμε πουλημένους φιλοάγγλους, φιλογάλλους, φιλορώσσους. Όλοι αγνοι πατριώτες και όλοι πουλημένοι. Από τους πουλημένους γίναμε "κράτος".

    Στον δεύτερο ΠΠ, χύθηκε αίμα, και κατα σύμπτωση, το ελληνικό ήταν στην ίδια πλευρά με το αγγλοσαξωνικό. Το πολύ αίμα ήταν εμφύλιο.

    Η "αντιγερμανική" μου τοποθέτηση βασίζεται στον Β' ΠΠ και στην επιχειρηματική συμπεριφορά γερμανόφιλων και γερμανών τα τελευταία 15-20 χρόνια

    Η "αντιαμερικάνική" τοποθέτηση που είναι politically correct πλέον να έχουμε (ΔΕΝ είμαι αντιαμερικάνος εγώ) είναι για την χούντα (Αποστασία? ΑΓΠ? Βιετναμ?) και για την Κύπρο (Έλληνες, Ελληνάρες Ελλαδίτες)

    Από το 74 και μετά αλλωνίζουν οι κεντροερωπαίοι και οι ρωσσοι εδώ και μην μου πείτε ότι σας έχει ενοχλήσει κάποιος αμερικάνος (με ενοχλεί ο Κλιντ Ηστγουντ που τελευταία παίζει σε κουλτουρέ έργα)

    Βεβαίως και μας ταϊζει η γερμανική μηχανή, με ανταλλάγματα υποθέτω. Μας ενοχλεί η αμερικανική μηχανή επειδή δεν μας ταϊζει? Επειδή την συμφέρει η Τουρκία? Ρωτήσαμε τι θέλει να μην μας τα πρήζει και δεν μας είπε?

    Όσο περνάει ο καιρός αρχίζω και το ρωτάω. Τις αμερικάνικες μυστικές υπηρεσίες τις βλέπετε παντού. Τις ρώσικες, μερικοί τις βλέπετε παντού. Μερικοί ευφάνταστοι βλέπετε και Κινέζικες. Τούρκικες κανείς δεν αμφιβάλει ότι υπάρχουν.

    Ποιάς μεγάλης Ευρωπαϊκής τέως αυτοκρατορίας οι μυστικές υπηρεσίες δεν φαίνονται?? Πως ξέρεις ότι υπάρχει μαύρη τρύπα στον γαλαξία? (Η απάντηση είναι ότι ξέρεις ότι υπάρχει μαύρη τρύπα, επειδή ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ)

  31. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/04/2009 18:26:19

    @31: δεν είναι έτσι ισοπεδωτικά τα πράγματα, αφού εισάγονται τα πάντα, αφού δεν 'άφησαν" να δημιουργηθεί γερή εγχώρια παραγωγική βάση πολλοί Έλληνες επιστήμονες εργάζονται σε ξένες εταιρείες (γερμανικές, γαλλικές, γιαπωνέζικες, αγγλικές αμερικάνικες). Ούτε ενοχοποιείται εξ ορισμού ο γιος του γιατρού ή η του καθηγητή και αθωώνεται αντίστοιχα ο γιος του εργάτη επειδή γεννήθηκαν τέτοιοι.

  32. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/04/2009 18:35:36

    @35: το βλέπω αυτό και το γνωρίζω επίσης πολύ καλά, δεν ανήκουν όμως όλοι οι επιστήμονες ή οι εργαζόμενοι στην πέμπτη αυτή φάλαγγα. Κάπου πρέπει να εργαστούν όλοι αυτοί οι άνθρωποι, διαφορετικά ή πρέπει να πάρουν τα βουνά ή να γίνουν αγρότες-ερημίτες "γραφικοί" ή να αρχίζουν να γκρεμίζουν ότι βρουν μπροστά τους.

  33. Le canard avatar
    Le canard 29/04/2009 21:32:31

    @Anonymous 37

    Ε, καλά τα πρωτεία, για ευνόητους λόγους, τα'χουν τα "αμερικανάκια".

  34. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/04/2009 21:37:52

    Le canard, με όλο τον σεβασμό, έχεις στοιχεία ή παραδείγματα; Πες ονόματα, και αναλαμβάνω, φωτογραφία, βιογαρφικό, σπουδές, βαθμούς και ότι άλλο θές. Εκτός αν θεωρείς αμερικανάκι αυτόν που πήγε για τρεις μήνες ψώνια ένα καλοκαίρι με την παλλακίδα του.

  35. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/04/2009 21:38:56

    @37: τα ξένα σχολεία ... ιδρύθηκαν σχεδόν ταυτόχρονα με την ίδρυση του ελληνικού κράτους, κοίτα τις ημερομηνίες ... άστο ...

  36. Le canard avatar
    Le canard 29/04/2009 23:59:27

    @archaeopteryx39

    Είναι γνωστά, νομίζω. Εχουν γραφτεί πολλές φορές στον Τύπο, ακόμα και υπο μορφήν lige style, στα περιοδικά. Πλειάδα επιχειρηματιών, πολιτικών, δημοσιογράφων, κ.λ.π., έχει τελειώσει το Κολλέγιο και άλλοι τόσοι έχουν σπουδάσειστις ΗΠΑ. Δεν είναι κακό. Και εγώ απόφοιτος πανεπιστήμιου υπερδύναμης, είμαι. Οπως επίσης, είναι αρνητική γενίκευση το να στρεφόμαστε κατά όλων όσων σπούδασαν στη Γερμανία, εργάστηκαν και έγιναν στελέχη πολυεθνικών εκεί. Παντού υπάρχουν τα "μπουμπούκια". Αλλο έγραψα εγώ. Είναι προφανές ότι επειδή οι ΗΠΑ παίζουν τον πρωταγωνιστικό ρόλο στην Ελλάδα συνωστίζονται εκείνοι που είναι πρόθυμοι να προσφέρουν τις καλές τους υπηρεσίες στην Ουάσιγκτων (και δυστυχώς, συχνά πυκνά, να ξεπουλήσουν ακόμα και τα συμφέροντα της ίδιας της πατρίδας τους). Αυτό, εννοείται, αφορά και πολλούς από κείνους που σπούδασαν και ανέβηκαν στις ΗΠΑ. Οπως επίσης και πολλούς ελληνοαμερικάνους. Και το λέω χωρίς να γενικεύω, πολλοί από τους τελευταίους διέπρεψαν τη μαύρη περίοδο πριν και κατά τη χούντα εις βάρος των ελληνικών συμφερόντων.

  37. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/04/2009 00:14:52

    ξέρω αρκετούς που τέλειωσαν το Κολλέγιο, και από αυτούς αρκετούς που πήγαν Αμερική. μερικοί είναι πετυχημένοι μερικοί χάθηκαν. μερικοί ήταν σκληροί στην ανοδό τους άλλοι ευπρεπείς στην πτώση τους. Δεν κυκλοφορούν ούτε σαν προ ούτε σαν αντι αμερικάνοι.

    ελάχιστοι έμειναν στην Αμερική. Δεν ξέρω κανέναν που να είναι ΄πουλημένος ηθικά ή αλλιώς. Ένας ανεφέρθη (και εδώ, αν και δεν είναι γωνστό το βιογραφικό του εδώ) ως ίσως προβληματικός, δυσκολεύομαι να το πιστέψω, αλλά...

    Βέβαια, δεν έχουν υπάρξει "αμερικανικά¨συμφέροντα στην Ελλάδα (και αναφέρομαι σε επιχειρηματικά, αλλά ζήμενς). Η American Express άφησε μερικά ακλά στελέχη, η IBM, NCR χάθηκαν τι άλλο... Κάτι μούσμουλα που εκπροσωπούν επενδυτικές τράπεζες, αλλά οι πρόσφατοι, π.χ. νε τα δομημένα, αν είναι του Κολλεγίου, είναι από Αγγλία νομίζω.

    Για την περίοδο της χούντας δεν ξέρω, ήμουν μικρός ή δεν ήμουν εδώ...

  38. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 30/04/2009 16:50:09

    @43: οΚ.

  39. fozos avatar
    fozos 30/04/2009 21:57:00

    Oloi kanoun ta idia se opoia xwra kai na einai giati oloi einai anthrwpina onta!!!!!!!!!!

    opoios nomizei oti auta ta kanoun mono germanoi oi ellines pou spoudasan gernamia kai oles autes oi m......pou akouww edw mesa zoun ston kosmo tous!!!!!!

    aplws ta alla den exoun akoma anixneutei!!!! kai i siemens tuxaia anixneutike!!!!!!

    ALLA UPAPXEI KANENAS EDW MESA POU NA PISTEUEI OTI POLUETNIKI ETAIRIA DEN LADWNEI GIA NA PAREI KRATIKES DOULEIES??????ELEOSSSSSSSSSSSSSSS

  40. GreekForum avatar
    GreekForum 09/05/2009 17:56:16

    Μάλλον ο FactorFX δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει...
    Γιατί αυτά που γράφει το συγκεκριμένο σημείωμα ακριβώς το αντίθετο από αυτά που υπονοεί δείχνουν. Ο Μάνος γράφει για την ανάγκη να γίνει γρήγορα ο διαγωνισμός, αλλά αφού πρώτα επιλεγεί ανεξάρτητος σύμβουλος - αξιολογητής.

    Μάλλον πρέπει να επιστρέψετε στο Δημοτικό για γραφή και ανάγνωση...