23/02/2012 12:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εξεταστική - παρωδία για να ξεπλύνουν τον ΓΑΠ

(Ανανεωμένο). Και καλά ο Βενιζέλος είχε συμφωνήσει με τον ΓΑΠ να μην τον αφήσει πολιτικά εκτεθειμένο και να πάρει σε αντάλλαγμα το δαχτυλίδι της διαδοχής. Ο Καρατζαφέρης όμως και ο Κουβέλης γιατί εξυπηρέτησαν το σχέδιο και την επιδίωξη του ΓΑΠ να κλείσει άρον άρον το θέμα της διόγκωσης του ελλείμματος του 2009 και της ΕΛΣΤΑΤ και να απαλλαγεί ο ΓΑΠ;

Στην χθεσινή σχετική ψηφοφορία στη Βουλή 168 βουλευτές ψήφησαν «υπέρ», 76 «κατά» και 12 δήλωσαν «παρών». Την εξεταστική επεδίωκε το ΠΑΣΟΚ και ο ΓΑΠ που δεν ήθελε να πάει σε αλλαγή ηγεσίας στο ΠΑΣΟΚ και σε εκλογές με ανοικτό πολιτικό θέμα. «Ναι» στην εξεταστική είπαν ΠΑΣΟΚ, ΛΑΟΣ, ΔΗΑΡΙ και οι προσφάτως διαγραφέντες του ΠΑΣΟΚ. Καταψήφισε η ΝΔ, ενώ «παρών» δήλωσαν ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ. Απουσίασαν οι βουλευτές της Ντόρας, όπως και οι Κώστας Καραμανλής, Άρης Σπηλιωτόπουλος, Θεόδωρος Πάγκαλος και Βάσω Παπανδρέου.

Ο πρόεδρος της Βουλής Φίλιππος Πετσάλνικος είπε ότι η επιτροπή θα αποτελείται από 19 μέλη (με την πλειοψηφία να είναι στο ΠΑΣΟΚ) και ως πρώτη προθεσμία υποβολής του πορίσματος έχουν την 23η Μαρτίου.

Η εξέλιξη αυτή δίνει «επιχειρήματα» σε όσους (κυβερνητικούς, ΠΑΣΟΚους, διαπλεκόμενους κ.α.) προσπαθούν να καθυστερήσουν τις εκλογές, καθώς θα επικαλεστούν την ανάγκη να ολοκληρωθούν οι εργασίες της επιτροπής και να λειτουργήσει η εξεταστική και μετά την 23η Μαρτίου.

Η συζήτηση πάντως στη Βουλή σημαδεύθηκε από την έντονη κόντρα του κοινοβουλευτικού εκπρόσωπου της ΝΔ Νίκου Δένδια με τον Βενιζέλο. Ο τελευταίος πυροδότησε το κλίμα ανακοινώνοντας αιφνιδιαστικά ότι θα καταθέσει τροπολογία στον εφαρμοστικό νόμο του νέου μνημονίου που θα δεσμεύει τον πρωθυπουργό για την λειτουργία της ΕΛΣΤΑΤ με βάση τις εντολές της Eurostat και θα διασφαλίζει την ανεξαρτησία της. Ισχυρίσθηκε μάλιστα ότι είναι «προαπαιτούμενη ενέργεια» για την δανειακή συμφωνία.

Η αντιπαράθεση με τον Δένδια ξεκίνησε όταν ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ διαμαρτυρήθηκε ήπια για τον χρόνο που του έδωσε το προεδρείο. Ο Βενιζέλος «τον έλουσε» με κοσμητικά λέγοντας: «είστε σαρκαστικός και αδιανόητος», «ντρέπομαι για την Ελλάδα», «είστε αντιαισθητικός», «έχετε χάσει το μέτρο», «είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει» και άλλα παρόμοια! Ο Δένδιας και οι βουλευτές της ΝΔ αντέδρασαν έντονα, αλλά με κοσμιότητα, υπενθυμίζοντας μεταξύ άλλων ότι ο Βενιζέλος είναι υπουργός επειδή στηρίζει την κυβέρνηση η ΝΔ την οποία υβρίζει.

Η ΝΔ δεν μετέχει στην εξεταστική

 

 

Δεν θα μετάσχει η ΝΔ στην εξεταστική - παρωδία που στήνουν ΠΑΣΟΚ, ΛΑΟΣ και Κουβέλης, δήλωσε ο Γραμματέας της ΚΟ της ΝΔ Κ. Τασούλας

 

«Το αμετανόητο και αδιόρθωτο ΠΑΣΟΚ των κ Παπανδρέου και Βενιζέλου τούτη την ώρα και σε αυτή τη Βουλή στήνει μαζί με τον ΛΑΟΣ πάντα , μια εξεταστική - παρωδία για να δώσει συγχωροχάρτι στον εαυτό του και να επιδιώξει παράταση στη θητεία της Βουλής.

Τίποτα από αυτά δεν αφορούν στις ανάγκες της χώρας.

Γι' αυτό και η ΝΔ δεν μετέχει σε όλα αυτά.

Η χώρα πρέπει να σταθεί στα πόδια της και να μάθει την αλήθεια.

Η νέα Βουλή με νωπή λαϊκή εντολή επωμίζεται αυτή την εντολή.

Και η ΝΔ πρωτοστατεί σε αυτή την αποστολή.

Μαζί με το λαό για να κερδίσουμε την πιο κρίσιμη μάχη, την ανάκαμψη της Ελλάδας».

Πάγια θέση της ΝΔ είναι να γίνει μετά τις εκλογές μια εξεταστική για το πως φτάσαμε στο Μνημόνιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 23/02/2012 09:06:20

    Η ΝΔ δεν μπορεί να συνεργαστεί με το ΛΑΟΣ. Είναι το κόμμα σαλτιμπάγκος, με τον κονφερασιέ πρόεδρό του να κυλιέται στην ανυποληψία.

    • blue nile avatar
      blue nile @ Tassos 23/02/2012 10:56:16

      Mπα τι να συνεργαστεί. Του πήρε τα καλύτερα στελέχη του και τώρα αφήστε το μοντελάκια να πνίγεται σε μια κουταλιά νερό...

      • Heaven avatar
        Heaven @ blue nile 23/02/2012 13:46:52

        ακούστε τι δήλωσε η προσφάτως διαγραφησα βουλευτης Σερρων κα. Κόλλια:
        «Η Μαρία η Κόλλια έχει την ευθύνη των λόγων και των πράξεών της» ανέφερε η ίδια η βουλευτής -χρησιμοποιώντας τρίτο ενικό πρόσωπο. «Πιστεύω ότι είχα όλες τις εγγυήσεις και από τον πρόεδρο πως θα είμαι σε ένα υπουργικό σχήμα. Και αυτό και μόνο δείχνει, εκτός της άλλης πορείας μου που είχε κριθεί, την καθαρή μου θέση απέναντι στα πράγματα και στον πρόεδρο» δήλωσε στην τοπική εφημερίδα.

        Μιλάμε για ΨΩΝΙΑ, όχι αστεία!!!

    • Χρηστος avatar
      Χρηστος @ Tassos 23/02/2012 20:19:12

      Η συνεργασία όμως με Βορίδη- Γρωργιάδη , δεν την χάλασε

  2. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 23/02/2012 09:11:46

    O γκαφατζής Βενιζέλος πυροδοτεί με λεκτικούς τραμπουκισμούς το κλίμα στη βουλή προκειμένου να πείσει για τις "αρχηγικές" του δυνατότητες. Καλή η ψύχραιμη αντίδραση της ΝΔ, αλλά να μην το παρακάνει κιόλας.

    • Inno avatar
      Inno @ Σωκράτης 23/02/2012 11:27:30

      αυτή η ψυχραιμία και η ευγένεια θα μας φάει

  3. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 23/02/2012 09:14:53

    Τί είχες Γιάνη μου? Τί είχα πάντα ,καί τά πρόβατα σαράντα!!Φουκαρά Ελληνα, μιά ζωή θά σέ βάζουν νά πληρώνεις τά σπασμένα,καί δέν θά δείς ποτέ κανέναν κερατά φυλακή.Δέν τούς νοιάζει εάν έχει γάλα γιά τό παιδί σου,η φάρμακα γιά τόν γέροντα.Καί έχουμε τόσο καναπεδοποιηθεί!!!Δέν αντιδρά κανένας.Τί πρέπει νά γίνει δηλαδή γιά νά ξυπνήσουμε???? Τό έχουμε ρίξει στήν φιλολογία,μαλώνουμε μεταξύ μας γιά τά ίδια προβλήματα πού μάς απασχολούν,καί από τήν άλλη έχουμε αφήσει τούς λύκους νά αλωνίζουν.

  4. Αλεξης_Τ avatar
    Αλεξης_Τ 23/02/2012 09:25:54

    Ο βενιζελος και οι συν αυτω πασοκοι ετσι θα κανουν οσο σκυβουμε. άλλο το τι θελουμε κ άλλο πως το επιδιωκουμ σαν ΝΔ. Η ευθυνοφοβια μας τρωει σ (αυτό) το κομμα τη στιγμη που στηριζουμε τον επομενο προεδρο του πασοκ την ωρα που μας ξεφτυλλιζει στη Βουλη και εμεις απανταμς με κοσμιοτητα. Οσο τους αφηνεις τους πασοκους θα ξεσπαθωνουν. Πρεπει να σηκωσουμε αναστημα και να τους εχουμε ολη την ωρα στην «καρπαζια» για να ησυχασουν.-

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Αλεξης_Τ 23/02/2012 10:37:50

      Δεν είναι έτσι όπως τα λες. Χθες παρακολούθησα όλη τη συζήτηση από το κανάλι της βουλής. Το κλίμα δυναμιτίστηκε όταν ο Βενιζέλος είπε ότι η ΝΔ υποχρεώθηκε σε στροφή 180 μοιρών στη μέχρι σήμερα πολιτική της και γι' αυτό αναζητά να οξύνει τα πνεύματα για να καλύψει τις αντιδράσεις από το κομματικό της ακροατήριο. Κλασική παρελκυστική τακτική ΠΑΣΟΚ. Πετάμε μια μακακία και κάνουμε φασαρία ώστε να μην ακουστεί η ουσία. Η προπαγάνδα στα καλύτερά της. Ο Δένδιας απάντησε σκληρά. Του είπε ότι η ευαρέσκεια προς το ίδιο του το πρόσωπο δεν τον αφήνει να δει τα εγκληματικά λάθη που έχει κάνει και αυτός και η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ. Και ότι η στήριξη στην κυβέρνηση Παπαδήμου δεν είναι επιβράβευση των έργων του ΠΑΣΟΚ. Απάντησε όπως έπρεπε. Αν ο Δένδιας ήταν ακόμα πιο ψύχραιμος (αν και δικαιολογημένα δεν μπόρεσε να είναι) θα τον άφηνε τον Βενιζέλο να καταρακυλήσει στη βρομερή λάσπη της αλαζονείας του.

      • SOTPAP avatar
        SOTPAP @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 23/02/2012 13:29:14

        ο Δένδιας τους έβαλε στη θέση τους, και το Βενιζέλο αλλά και τον Νιώτη που το παίζει και Πρόεδρος Βουλής.
        Και η ατάκα του ότι ο Γιώργος Παπανδρέου και η κυβέρνηση του ευθύνονται για το σημερινό μας χάλι, έβαλε το Βενιζέλο στη θέση του.

  5. firiki2010g avatar
    firiki2010g 23/02/2012 09:46:07

    Ας σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τις Εξεταστικές! Είναι αφέλεια να πιστεύουμε ότι η υποθεση της ΕΛΣΤΑΤ μπορούσε να οδηγήσει κάποιον στο Ειδικό Δικαστήριο ακόμα κι αν η Εξεταστική γινόταν από την επόμενη Βουλή. Αλλο πράγμα οι πολιτικές και άλλο (και πολύ δυσολότερα αποδείξιμο) οι ποινικές ευθύνες . Ούτε κι ο κόσμος τις παίρνει πια στα σοβαρά.
    Και γενικότερα για το θέμα αυτό: η Βουλή πρέπει να απεμπλακεί το συντομότερο δυνατόν απο τις ανακριτικές και δικαστικές ευθύνες της.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ firiki2010g 23/02/2012 10:27:08

      Δεν είναι έτσι. Υπάρχει το ποινικό αδίκημα της απιστίας. Θα το δούμε στο μέλλον.

  6. Y. avatar
    Y. 23/02/2012 10:31:20

    Αν υπάρχει πολιτική βούληση και κατάλληλη σε βάθος έρσυνα, τα πάντα βρίσκονται και βγαίνουν στο φω΄ς. Υπάρχει όμως? Αμφιβάλλω. Πολύ θα ήθελα, ο Σαμαράς να με διαψεύσει

  7. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 23/02/2012 10:32:31

    Στην εξεταστική αυτή η ΝΔ δεν θα συμμετάσχει. Θα την καταγγέλει ως μπουγάδα για να την βγάλει καθαρή ο ΓΑΠ και η παρέα του. Μία εξεταστική θα γίνει μετά τις εκλογές. Πώς και ποιοί μας έφτασαν στο Μνημόνιο. Η διερεύνηση που θα γίνει τότε θα καλύψει όλα τα επίμαχα σημεία ΚΑΙ την παραποίηση του ελλείμματος από την ΕΛΣΤΑΤ. Οι συνεννοήσεις ΓΑΠ με Στρος Καν του ΔΝΤ πριν να υπάρξει καν θέμα, οι δηλώσεις Σαχινίδη, το Τ+10, το φούσκωμα του ελλείμματος, η "διεφθαρμένη χώρα" και ο "Τιτανικός" με την εκτόξευση των spreads και άλλα πολλά ενέχουν ευθύνες τουλάχιστον στον Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου αλλά και στην υπόλοιπη κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ και θα καταλογιστούν τουλάχιστον πολιτικά. όσον αφορά στις τυχόν ποινικές ευθύνες, το έγκλημα της απιστίας είναι σίγουρο. Πράγμα που επισείει ποινή φυλάκισης αρκετών χρόνων και στέρησης πολιτικών δικαιωμάτων.

    • noldor avatar
      noldor @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 23/02/2012 12:16:26

      Είναι αλήθεια ότι όσο διαρκεί η εξεταστική δεν μπορούν να προκυρηχθούν εκλογές; Έχει ημερομηνία λήξεως 23 Μαρτίου; Μπορεί να παραταθεί και για πόσο;
      Καλοί οι ευσεβείς πόθοι αλλά η πραγματικότητα είναι αμείλικτη.

    • SOTPAP avatar
      SOTPAP @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 23/02/2012 13:30:26

      100% δίκιο έχεις

    • φριξος avatar
      φριξος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 23/02/2012 14:45:14

      Το θέμα είναι ποιος πιστεύει την ΝΔ... υπάρχει προφανής αναντιστοιχία λόγων και πράξεων. Και κάτι ακόμα ο πολύς Παντελής είπε για εκλογές αργά την άνοιξη ή αρχές καλοκαιριού... τελικά ο Σαμαράς πότε επιθυμεί να γίνουν εκλογές?

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ φριξος 23/02/2012 16:27:09

        Δεν το είπε αυτό. Μην διαστρεβλώνεις τα πράγματα

  8. hagan avatar
    hagan 23/02/2012 11:02:52

    Παιδιά,ας μην το κουράζουμε άδικα.Γι'αυτό το έγκλημα σε βάρος των ερχομένων γενεών ουδείς θα λογοδοτήσει,ουδείς θα πληρώσει,ό-π-ο-τ-ε κι αν γίνει η εξεταστική.Πάμε παρακάτω.

  9. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 23/02/2012 12:06:56

    ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΠΑΛΙ ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΗΜΟΝΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΛΟ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΓΑΠ ΚΑΙ Η ΚΛΙΚΑ ΤΟΥ(ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΟΚΟΥΣ ΜΕΣΑ).
    Η ΣΑΠΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΘΙΑ ......

  10. peter k avatar
    peter k 23/02/2012 13:19:39

    Εαν πραγματι θελει ο Σαμαρας εστω για μια φορα να υπερασπιστη αυτα που λεει,ας εκβιαση βρε αδερφε.Να τους δηλωση οχι επιτροπη τωρα αλλιως δεν στηριζω τη κυβερνηση σας.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ peter k 23/02/2012 15:50:05

      νομίζω ότι δεν θέλει να βάλει σε κίνδυνο την υφιστάμενη "ισορροπία" πριν ολοκληρωθούν οι διαπραγματεύσεις για το δάνειο, όσο και αν αυτό του στοιχίζει σε εμπιστοσύνη από μέρους όλων μας...

  11. ΜΠ avatar
    ΜΠ 23/02/2012 15:24:45

    Οι ευκαιρίες που έχουν δοθεί έως σήμερα και που δίνονται ακόμα απλόχερα από το ΠΑΣΟΚ, είναι ικανές για να αποσύρει ο Α.Σ την εμπλοκή του από την Κυβέρνηση αυτή.

  12. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 23/02/2012 17:56:57

    Μια ακόμα απόδειξη ότι πρόκειται για πολιτικούς απατεώνες, εκεί στο ΠΑΣΟΚ. Πάνε φούλ για κουκούλωμα. Εχοντας αριστερό και δεξί δεκανίκι.

  13. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 23/02/2012 18:14:49

    Τι μου λες! Σοβαρά; Που σπούδασες φιλοσοφία,νομική και πολιτικές επιστήμες εσύ; Και ο βαθμός πτυχίου σου; Ναι, είμαι απόλυτα ειρωνικός! Μόνο αυτό ταιριάζει στις μπαρούφες που λες και που μόνο με του Βενιζέλου συγκρίνονται!

  14. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 23/02/2012 18:16:08

    Αν βρει πρωθυπουργός θα κριθεί αυστηρά από το εάν θα κάνει αυτά που λέει. Και είναι και εύκολα τα περισσότερα για όποιον είναι Έλληνας και αρσενικό...

  15. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 23/02/2012 18:17:11

    Συμφωνώ! Δεν ειπώθηκε τέτοιο πράγμα αυτές τις μέρες!

  16. φριξος avatar
    φριξος 23/02/2012 18:18:54

    Η ουσία δεν είναι τι είπε ο Καψής...η ουσία είναι εάν πραγματικά η ΝΔ επιθυμεί σύντομα εκλογές και εάν έχει σκοπό να συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ... πολλές φωνές ακούγονται και από τη ΝΔ που προωθούν αυτό το σενάριο... αυτό θα είναι και η χαριστική βολή για τους εναπομείναντες αγνούς Νέο Δημοκράτες.

    • factorx avatar
      factorx @ φριξος 23/02/2012 18:22:28

      Ποιές φωνές ακούγονται από τη ΝΔ; Να τις ακούσουμε κι εμεις

      • φριξος avatar
        φριξος @ factorx 23/02/2012 18:58:26

        Προφανώς δεν φθάνουν στα αυτιά σου... Άρης, Αβραμόπουλος, Γιαννάκου-Κουτσίκου

        • factorx avatar
          factorx @ φριξος 23/02/2012 19:12:10

          χα χα χαααααα. στο τελυταίο ειδικά όνομα χα χα χαααααααα Χ 2

  17. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 23/02/2012 18:19:36

    Πες μου από που πήρες το προφητικό χάρισμα και γιατί ποστάρεις εδώ και δεν έχεις παίξει λόττο σε όλες τις χώρες του κόσμου για να σώσεις την πατρίδα με το τρελό χρήμα που θα έβγαζες;

    Μου απαντάς (μιας που είσαι σε φόρμα) γιατί Τσίπρας και Παπαρήγα απείχαν; Χωρίς τις γνωστές γελοίες δικαιολογίες περί δικομματισμού και πόλωσης που δεν πιστεύουν ούτε οι ίδιοι που τα λένε...

  18. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 23/02/2012 18:20:23

    Αυτά που λέει τα πιστεύει. Μετά τις εκλογές τα λέμε (αν βγει πρωθυπουργός)...

  19. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 23/02/2012 18:21:32

    Να δω ο λαός αν θα καταλάβει κάτι από το κουκούλωμα ενός τεράστιου σκανδάλου από τα μικρά κόμματα που το παίζουν "εκτός συστήματος"...

  20. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 23/02/2012 18:38:33

    Ο Λαός...;
    Ξέρει, αλλά είναι παγιδευμένος, αιχμάλωτος και συνάμα αηδιασμένος. Όλο κι πιο πολλοί βιοπαλεύουν, ηθικά και ψυχικά σακατεμένος.
    Ποιό να πρωτοτιμωρήσει!!!
    Η ταπείνωση τον έκανε άοπλο.

    Κι αυτό το γνωρίζουν οι της εξουσίας.

    Υπάρχει η θέληση και η ικανότητα από την πλευρά της Παράταξης να διαλύσει την εξουσία αυτή της απάτης και να δημιουργήσει την εξουσία της έννομης Πολιτείας;