#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2013 20:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εξερευνώντας... το μυαλό του κ. Αντώναρου



Τελικά έχουν δίκιο όσοι λένε ότι κάποια πράγματα πρέπει να τα «σκοτώνεις» από μικρά γιατί αλλιώς στο τέλος θα σου μπουν καβάλα.

Κι εκεί που δεν είχαμε άλλα προβλήματα στη χώρα, κάποιες φήμες κάνουν λόγο για «ανατροπή» του Αντώνη Σαμαρά, όχι από την κοινωνία (που έτσι κι αλλιώς του δίνει προβάδισμα στις δημοσκοπήσεις) αλλά από μέσα από το κόμμα του.

Στην αρχή βγήκε η Ντόρα η… εξερευνήτρια πλειοψηφικών ρευμάτων και ευρύτερων συνεργασιών με τον ΣΥΡΙΖΑ και λίγο – πολύ μας είπε ότι είναι παρούσα στο πολιτικό σκηνικό της χώρας. Ξέχασε το κάζο της εσωκομματικής διαδικασίας όταν παραλίγο να μη βρει ούτε την ψήφο της στη Ρηγίλλης και αποφάσισε να γίνει σωτήρας της Ελλάδας.

Τώρα μαθαίνουμε ότι διάφοροι που είτε είναι είτε βαφτίζονται Καραμανλικοί, πνέουν μένεα κατά του κ. Σαμαρά. Ο λόγος άγνωστος. Πετάνε κάτι περί της θεωρίας των δύο άκρων που δήθεν δεν συμμερίζονται αλλά από ουσία μηδέν.

Για παράδειγμα ο κ. Ευάγγελος Αντώναρος, περαστικός από τη Νέα Δημοκρατία που επειδή κάποτε τον διόρισαν υπουργό νομίζει ότι βρίσκεται στην καρδιά της παράταξης και εκπροσωπεί τους νεοδημοκράτες. Έχει πάρει φωτιά τις τελευταίες ημέρες το twitter του και με απανωτά τιτιβίσματα, σαν καναρίνι στο κλουβί, επιχειρεί να αμφισβητήσει τον πρωθυπουργό.

Φυσικά δεν το κάνει ευθέως, όπως πρέπει να κάνουν οι πολιτικοί άνδρες που έχουν το ηθικό πλεονέκτημα να το κάνουν. Γράφει με υπονοούμενα, διαρρέει στη δημοσιογραφική πιάτσα ότι αυτός εκπροσωπεί τον Καραμανλή, προαναγγέλλει εξελίξεις, λες και μπορεί αυτός να γράψει ιστορία.

Σε ένα του τιτίβισμα αναφέρει: «Η πολιτική της λήθης και της εθνικής συμφιλίωσης έχει διαχρονική ισχύ χωρίς αυθαίρετες ερμηνείες». Σε άλλο τουίτ παρατηρεί ότι «ευτυχώς υπάρχουν στον τόπο νηφάλιες και λογικές δυνάμεις που θα στήσουν αναχώματα στους αρχιτέκτονες των διχαστικών προσεγγίσεων» και συνεχίζει: «αρχίζουν τρεις ενδιαφέρουσες εβδομάδες με -όπως προβλέπω πολλές ανατροπές. Θα τις διαβούμε μέρα – μέρα από την Κυριακή».

Τι θα γίνει σε τρεις εβδομάδες, δηλαδή μέχρι την 28η Οκτωβρίου άραγε; Ποιος θα μπορούσε να μπει στο μυαλό του Αντώναρου να το καταλάβει;

Αλλά στο κάτω – κάτω γιατί να ασχολούμαστε με τον καθένα που θέλει να γίνει «παράγοντας». Άλλωστε, όπως και ο κ. Αντώναρος γράφει έχει διαχρονική ισχύ η πολιτική της λήθης. Προφανώς ο ίδιος πιστεύει ότι ο κόσμος της Νέας Δημοκρατίας ξεχνά ποιοι τον πλήγωσαν και ποιοι θέλουν να τον ξαναπληγώσουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 12/10/2013 20:58:10

    Τι λαμόγιο είναι αυτός βρε παιδιά; Κανονικά ο Καραμανλής έχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ άμεσα να βγει και να διαχωρίσει τη θέση του από τέτοια πράγματα. Τώρα που βγαίνουν τα θετικά αποτελέσματα των θυσιών των Ελλήνων βγήκαν κάτι Αντώναροι να γράφουν βλακείες και να αναστατώνουν τον κόσμο εκμεταλλευόμενοι τη συμπάθεια ενός μέρους του λαού προς τον Καραμανλή; Μιλάμε για ευθεία υπονόμευση...

    • Greg avatar
      Greg @ Γεώργιος Τ. 12/10/2013 23:39:25

      Θα μπορούσες να μου υποδείξεις αυτά "τα θετικά αποτελέσματα των θυσιών των Ελλήνων" σε παρακαλώ, γιατί δυσκολεύομαι ελαφρώς. Έμπλεξα και τα χαρτιά μου με τις ειδοποιήσεις της εφορίας, πριν τις πετάξω στα σκουπίδια και χάθηκα.

    • mara M. avatar
      mara M. @ Γεώργιος Τ. 12/10/2013 23:44:50

      ̈́''τώρα που βγαίνουν τα θετικά";;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Eίστε σίγουρα στην Ελλάδα;

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ mara M. 13/10/2013 11:06:32

        Μόνο! Και δεν πρόκειται να φύγω με τη θέλησή μου. Ούτε απελπισία θα αφήσω να με πιάσει. Με τη βοήθεια του Θεού, ήδη αλλάζει το πράγμα. Το έλλειμμα πέφτει από φέτος κάτω από 3%. 150.000 νέες θέσεις εργασίας έχουμε να δούμε από το 2001. Αυτά δεν είναι απόδειξη; Εδώ έρχονται τα ξένα κεφάλαια να επενδύσουν. Μόνο οι απελπισμένοι Έλληνες ή οι πράκτορες που υπονομεύουν τη χώρα κάνουν ότι δε βλέπουν.

        • Greg avatar
          Greg @ Γεώργιος Τ. 13/10/2013 15:51:44

          150.000 νέες θέσεις εργασίας!!! Σε ποιό κλάδο; Γιατί η βιομηχανική παραγωγή έχει πτώση 7,2%, ρεκόρ πεντηκονταετίας τουλάχιστον και το εμπόριο έχει οριστικά διαλυθεί.

          Εκτός εάν θεωρείς νέες θέσεις εργασίας την απόλυση τριών εργαζομένων των 1.500 έκαστος και την αντικατάστασή τους με δύο των 700 έκαστος.

          Όσο για τις επενδύσεις και το έλλειμμα, άστο καλύτερα.

          Ένας πράκτορας.

        • mara M. avatar
          mara M. @ Γεώργιος Τ. 13/10/2013 17:52:27

          Καλό!!! Συγνώμη αλλα αυθόρμητα ξεκαρδίστηκα.

  2. Tassos avatar
    Tassos 12/10/2013 21:00:14

    Ο γελοιογράφος αδερφός του είναι πολύ πιο σοβαρός από αυτόν. Είναι πάντως αυτός και ο Παυλόπουλος δύο θλιβερά παραδείγματα του ότι πολλοί πολιτικοί βλέπουν την εξουσία σαν αυτοσκοπό και όχι σαν ευκαιρίας προσφοράς στον τόπο. Εδώ στην Θεσνίκη θεωρείται δεδομένο ότι ο Καραμανλής δεν θα είναι υποψήφιος βουλευτής λόγω του ότι δεν έχει πια τίποτε να προσφέρει. Εχει γούστο να βγει ο Αντώναρος και να αρχίσει να καταγγέλει ότι τον Καραμανλή τον φάγαν τα κυκλώματα όπως κι αυτόν.

    • θεσσαλονικιος avatar
      θεσσαλονικιος @ Tassos 12/10/2013 23:42:43

      ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΝΙΚΗ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΕ ΤΑΣΣΟ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΣΤΗ ΘΕΣΝΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ . ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΘΕΣΝΙΚΗ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΔΕΣ, ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟ 1955 .ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΙΒΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ.ΠΩΣ ΛΕΝΕ ΠΙΣΩ ΕΧΕΙ Η ΑΧΛΑΔΑ ΤΗΝ ΟΥΡΑ.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ θεσσαλονικιος 13/10/2013 11:07:51

        Δεν έχει καθόλου. Την έκοψε μόνη της την ουρά. Αν έχει ας μιλήσει να τελειώνουν οι βλακείες. Αλλιώς ας σωπάσει για πάντα...

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Γεώργιος Τ. 13/10/2013 19:09:26

          Γεώργιος Τ.,

          Διαχρνονικά, διακρίνω φόβο ἤ ἐμπάθεια στά σχόλια σας γιά τόν ΚΚ. Τελικά ὑποστηρίζετε τήν παράταξη περιστασιακά;;;

  3. alex avatar
    alex 12/10/2013 21:54:09

    ο κ. αντωναρος (και οχι μονο αυτος) ερμηνευοντας την δυναμικη των ερευνων στην εκλογικη του περιφερεια και τις προθεσεις του κομματος του, καταλαβε οτι δεν θα εχει το πολιτικο μελλον που επιθυμει ειτε με την παρουσα κατασταση στην νδ ειτε παραμενωντας στο κομμα της νδ, οποτε εδω και καιρο μαζι με αλλους που εχουν τα ιδια προβληματα ξεκινησαν αρχικα να περνουν αποστασεις απο κεντρικες επιλογες και μετα αναλογα με τις προτασεις που θα εχουν, ειτε να κανουν (ομαδικα?) μεταγραφη, ειτε να μπουν προσωρινα στον παγο για να επιστρεψουν σαν σωτηρες αν το επιτρεψουν οι καταστασεις

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ alex 13/10/2013 11:09:54

      Καιροσκοπισμός σε υπέρτατο βαθμό από ανύπαρκτους που έσπαγαν τα νεύρα στον κόσμο όταν έπρεπε να δώσουν λύσεις.

  4. Wolf avatar
    Wolf 13/10/2013 00:20:51

    Ποιος τα είπε όλα αυτά;
    Ο Ευάγγελος Αντωναρος;
    Ε εντάξει, δεν έχει σημασία!!!
    Κάτι σοβαρό έχουμε;

  5. Citizen_D avatar
    Citizen_D 13/10/2013 00:26:11

    Θα επαναλάβω (με μικρές συμπληρώσεις ) ένα σχόλιο μου της 9/10.

    Η επικοινωνιακή πολιτική της ΝΔ πάσχει.
    Συνεχώς τα ΜΜΕ (τηλεοπτικά κανάλια και ραδιοφωνικοί σταθμοί) καλούν/εμφανίζουν ως εκπροσώπους της ΝΔ αυτές/αυτούς που είναι :
    1. Ετοιμοι να διατυπώσουν “δήθεν αντικειμενικές” αντιρρήσεις επί όλων των θεμάτων δηλαδή Ντ. Μπακογιάννη, Πρ. Παυλόπουλο, Νικ. Κακλαμάνη (μέρα παρα μέρα στον ΑΝΤ1 και τον Real), Α. Σπηλιωτό-πουλο, Ε. Αντώναρο (τι αντιπροσωπεύει ; ούτε την ψήφο του δεν πήρε στη Β Αθηνών)
    2. Σιωπηλοί (που θυμίζουν τον Κίμωνα από το τηλεοπτικό 50-50)
    3. Γ(ιακου)(ε)μάτοι ΦΛΟΥΔΕΣ ελπίδες που κάνουν τα “γουναράδικα” του Σύριζα ” γουρουνάδικα”.
    Ετσι δεν γίνεται επικοινωνιακή προσέγγιση αλλά αποδόμηση (όπως επιδιώκουν ολοι σχεδόν οι οικοδεσπότες) .
    Κάποιος, στη ΝΔ, πρέπει να επέμβει !!!!

  6. Tassos avatar
    Tassos 13/10/2013 01:27:39

    Ο γέρος ο Καραμνλής την αγάπησε την Θεσσαλονίκη. Τον νεώτερο ούτε τον ένοιαξε ποτέ.

  7. Ύπαρ avatar
    Ύπαρ 13/10/2013 01:48:04

    ..............βγήκαν κάτι Αντώναροι............

    και Βλάχοι, με 54 άλλους μαζί

  8. factorx avatar
    factorx 13/10/2013 01:53:06

    Ποιούς "καραμανλικούς" εννοείς; Σαν εκείνους που το βράδυ της μεγάλης ήττας έλεγαν στον δεύτερο όροφο της Ρηγίλης στον Καραμανλή να κάνουμε γρήγορα εκλογές να βγει νέος αρχηγός να ξεκουραστείς κι εσύ; και βέβαια αν γινόταν αμέσως εκλογές από τότε σώμα εκλεκτόρων όπου κυριαρχούσε η Ντορίτα ο Σαμαράς δεν θα ήταν σήμερα αρχηγος της ΝΔ. Ευτυχώς που πέρασε η άποψη να εκλεγει ο νέος αρχηγός από την βάση. Δεν τα ξέρεις λοιπόν καλά τα πράγματα.Και επειδή σας τρώει με τον Καραμανλή απάντησε μου σε μια απλή ερώτηση: Γιατί ο γέρος Καραμανλής δεν πρόκρινε τον Αβερωφ για αρχηγό της ΝΔ αλλά τον Ράλλη, με τον οποίο ήταν σίγουρη η ήττα το 1981 από το ΠΑΣΟΚ; Μηπως για να εκλεγεί πρόεδρος από όλους; Τον ένοιαζε δηλαδή περισσότερο ο κ. Τρινταφυλλίδης και όχι η παράταξη;

    • Αρκάς avatar
      Αρκάς @ factorx 13/10/2013 07:57:58

      Eνώ με τον Αβέρωφ θα ...σάρωνε η ΝΔ.
      Αστειεύεστε βέβαια...
      Η νίκη του Ανδρέα ήταν προδιαγραμμένη και αυτό δν άλλαζε με τίποτα.

      • Μπενίτο Μπενιζελίνι avatar
        Μπενίτο Μπενιζελίνι @ Αρκάς 13/10/2013 08:07:19

        Ο Ράλλης ήταν πιο μετριοπαθής, γι αυτό επελέγη. Ο Ανδρέας δεν επρόκειτο να εμποδιστεί. Όλοι το ήξεραν.

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Αρκάς 13/10/2013 19:46:25

        Ηταν προαποφισμένη θες να πεις από κεντρα....

    • tak avatar
      tak @ factorx 13/10/2013 10:02:45

      Έχεις απόλυτο δίκιο...
      Μπορεί να έχανε η Νέα Δημοκρατία και με τον Αβέρωφ τις εκλογές του 1981, αλλά δεν θα συντρίβονταν και δε θα ξεφτιλίζονταν...
      Όσο για τη ... μετριοπάθεια του Ράλλη, ας μη σχολιάσουμε περισσότερο επ' αυτής...
      Καλό θα είναι πάντως οι από την κεντροδεξιά προερχόμενοι, να ξαναδιαβάσουν την πρόσφατη πολιτική ιστορία, με αναδρομές μέχρι τον πόλεμο...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ factorx 13/10/2013 11:28:21

      Ευτυχώς ο νεότερος Καραμανλής είναι Έλληνας και σε κομβικά σημεία έκανε κόντρα στα σχέδια των εχθρών μας, και στις εκλογές της ΝΔ εμμέσως στήριξε Σαμαρά. Αυτό θα αποδειχθεί μεγαλύτερη πράξη του ακόμη και από άλλες που θεωρούνται ιστορικές. Πείτε μου ποιος αρχηγός της ΝΔ θα κρατούσε ποσοστό σε τέτοια κατάσταση μετά από 1,5 χρόνο συγκυβέρνησης, θα τα έβαζε και με ΧΑ και με σύριζα ταυτόχρονα και με εσωκομματικά φίδια στον κόροφο του.

  9. ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
    ΑΚΤΗΜΩΝ 13/10/2013 12:06:37

    Δεκατεσσερα σχολια για τον Αντωναρο! Και μονο αυτο συνιστα τεραστια επιτυχια για τον γραφικο τυπο που αποτελεσε αλλη μια φοβερη επιλογη (απο τις πολλες) του Καραμανλη του Μικρου (εως και ελαχιστου).

  10. Ωρίων avatar
    Ωρίων 13/10/2013 12:27:48

    Υποθέτω απο αύριο θα ξέρουμε αν ο Αντώναρος υπαινίσσεται κάτι σοβαρό ή αν απλώς θέλει να τον ποσέξουμε. Γιατί άραγε τώρα?

  11. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 13/10/2013 15:37:42

    O Αντώναρος είναι μία από τις δύο καλύτερες γελοιογραφίες του Αρχέλαου! :-)

  12. νικος π. avatar
    νικος π. 14/10/2013 11:52:25

    Οσο περισσοτερο ασχολειστε μαζι του τοσο χειροτερο οσο αποσιωπειται η υπαρξη του τοσο γρηγοροτερα θα μας αδειασει τον τοπο

  13. ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ 15/10/2013 08:09:23

    Εγώ νομίζω ότι τον αναβαθμίζουμε αναφέροντας το όνομα του. Ο άνθρωπος ειναι ενα σχετικό μηδενικό. Δυστυχώς δεν υπαρχουν κεφαλαία και μικρά στους αριθμούς για να τον καταταξουμε στο μηδέν κεφαλαίο.